Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπτωματα 3ου τριμηνου?


Recommended Posts

35+3 σημερα και εδω και μερες ειμαι καλυτερα απο ποτε! Εχω βαρος και δυσκολια στην κινηση, ειδικα οταν προκειται να σηκωθω απο κρεβατι/καρεκλα, επισης δεν βολευομαι στον υπνο, αλλα απο ολες τις αποψεις αισθανομαι πολυ-πολυ καλυτερα απο τα προηγουμενα τριμηνα!

Μηπως παω λιγο αναποδα;;;:P

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εκτός από κάποιες ψιλοενοχλήσεις ευτυχώς δεν έχω κάτι σοβαρό μέχρι σήμερα... α πρήστηκαν ελαφρώς και τα δάχτυλα των χεριών μου αλλά πολύ λίγο που μόνο εγώ το καταλαβαίνω...

Αυτό που με ενοχλεί όμως είναι πως έχω κάνει πανάδες στο πρόσωπο... κάτω από τα μάτια και πάνω από τα χείλη.... βάζω αντιηλιακή κάθε φορά που θα βγω έξω και είμαι και μελαχρινή...

Τι γίνεται με αυτά? Φεύγουν μετά την εγκυμοσύνη? Πρέπει να πάρω κάποια ειδική κρέμα για να φύγουν???

Link to comment
Share on other sites

valentinat :

Λεγεται μελασμα εγκυμοσυνης ή μασκα εγκυου και ειναι πολυ συχνό. Εμφανιζεται μονο του, λόγω ορμονων και φευγει με τον ιδιο τροπο... μονο του! δες το παρακατω link αν θες, αλλα μην σε αγχωνει και προσεχε μονο τον ηλιο! Καλό υπόλοιπο και με το μωρακι σου υγιες και τελειομηνο στην αγκαλια σου! :wink:

http://www.mitera.gr/default.asp?siteID=1&pageID=125&langID=1&entryID=17

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλημερα , εγω μπαινω στις 31 εβδομαδες σε 3 μερες . Η αληθεια ειναι οτι την προηγουμενη βδομαδα ειχα αρκετες συσπασεις δηλαδη σκληρηματα της κοιλιας μπορει και 10 τη μερα . Επειτα συνηλθα λιγο και βλεπω οτι σημερα εχω και ποννους στη μεση μαζι με τα σκλυρηματα . Οχι σπουδαια πραγματα βεβαια αλλα υπαρχει σαν ενοχληση . Και φυσικα συνοδευονται με εντονη δυσφορια τα δευτερα που συμβαινουνε .Η αληθεια ειναι οτι εχω αμελησει να παω λιγο στο γιατρο , εχω πανω απο μηνα να παω και ελεγα να παω την αλλη βδομαδα και μετα προς τελη Αυγουστου ωστε να κανονισουμε και τα της γεννας , δεν θελω παλι να τρεχω στο γιατρο χωρις λογο .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ :D Κ ΕΓΩ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΗΝ 31Η ΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΑΡΟΤΙ ΕΧΕΙ ΖΕΣΤΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΔΥΣΦΟΡΙΑ Κ ΠΡΗΞΙΜΑΤΑΚΙΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ Κ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΟΡΜΟΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΠΙΣΤΕΥΩ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

 

 

και εγω!εχει 2-3 φορες που το παθα συνεχομενες νυχτες! ειναι νορμαλ??? μηπως προερχεται απο τις φλεβες και εχει σχεση με το κυκλοφοριακο και δεν ειναι καλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Στην 28η εβδομάδα είμαι..περιμένω πως και πως,είναι το πρώτο μου..

Γενικώς δεν είχα καθόλου συμπτώματα απο την αρχή της εγκυμοσύνης..αφού για να φανταστείτε αν δεν είχα την κοιλιά και την μπέμπα να κλωτσάει θα το είχα "ξεχάσει" τελείως!!!!:D:D

Αυτό που παρατηρώ όσο περνάνε οι εβδομάδες είναι μια δυσκινησία (αν υπάρχει φιλόλογος ας με διορθώσει αν δεν είναι αυτή η σωστή λέξη!!) και μάλλον λόγω του κλιματιστικού δυσπνοια..ζεσταίνομαι απίστευτα όμως και δεν κάνω και χώρια του-ενω πέρυσι ήμουν αγκαλιά με τον ανεμιστήρα!

Δεν έχουν πρηστεί τα πόδια μου,όπως ακούω απο άλλες κοπέλες ούτε έχω καούρες με το φαγητό-λένε οτι σχετίζονται με την τριχοφυία του έμβρύου,ισχύει;;;;

Επίσης απολαμβάνω πεισσότερο τις επαφές με τον άντρα μου!:oops::oops::oops:

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Riniw , η δυσκολια στην αναπνοη μπορει να ειναι και απο το μωρακι σου γιατι ακομα ειναι το κεφαλακι πανω και πιεζεται το διαφραγμα.μολις το μωρακι γυρισει και αλλαξει θεση σε μερικες εβδομαδες θα εισαι καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
κοριτσια εδω κ 3 μερες εχω πολυ ζαλαδα κ ανακατωσουρες.μολις μπηκα στον 7?να φταιει η ζεστη να φταιει το 3ο τριμηνο?εσεις τι λετε?το ειχε καμια στους μεγαλους μηνες?

 

και έψαχνα κάποια να έχει ζαλάδες..... είμαι στην 31η εβδομάδα, μπαίνω 32η από εβδομάδα.... από τον 7ο μήνα μιλάμε είχα σχεδόν κάθε τόσο λιποθυμικά σοκ, και βρήκαμε ότι έπεφτε το σάκχαρο...ένώ το έχω ρυθμίσει κάπως ( τρώω μικρά και συχνά γεύματα, ενώ πριν είχα αμελήσει εντελώς τη διατροφή μου έτρωγα όποτε θυμόμουν..) γενικώς έχω γίνει πλέον πολύ δυσκίνητη,... δεν θέλω να πηγαίνω ΠΟΥΘΕΝΑ! όπου και να πάω, νοιώθω δύσπνοια και δεν μπορώ να ισορροπήσω στα πόδια μου... μόνο καθιστή νοιώθω καλά, και αυτό πάλι, θέώ τη καρέκλα πολύ πολύ βολική.... έχω ταχυκαρδίες, αλλά όταν είμαι σε δροσερό μέρος με κλιματιστικό, ή κάποιες μέρες που μαςκάνει τη χάρη και φυσάει, είμαι σαφώς καλύτερα.... προσπάθησα να κουνιέμαι, είπα να μην κλειστώ σπίτ, αλλά βλέπω ότι δεν μπορώ όρθια.. πήγαμε να μπούμε στο σούπερ μάρκετ κα στο 3λεπτο τονλεω τον άνδρα μου..: πάω στο αμάξι να σε περιμένω, δεν μπορώ όρθια.. εσύ έχεις ανάλογα συμπτώματα? τώρα σε ποια εβδομάδα είσαι?

Καλό υπόλοιπο εύχομαι, με το καλό τα μωράκια μας γερά και καλότυχα!!!!

Μαρία-Χρήστος-μπέμπα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Στην 28η εβδομάδα είμαι..περιμένω πως και πως,είναι το πρώτο μου..

Γενικώς δεν είχα καθόλου συμπτώματα απο την αρχή της εγκυμοσύνης..αφού για να φανταστείτε αν δεν είχα την κοιλιά και την μπέμπα να κλωτσάει θα το είχα "ξεχάσει" τελείως!!!!:D:D

Αυτό που παρατηρώ όσο περνάνε οι εβδομάδες είναι μια δυσκινησία (αν υπάρχει φιλόλογος ας με διορθώσει αν δεν είναι αυτή η σωστή λέξη!!) και μάλλον λόγω του κλιματιστικού δυσπνοια..ζεσταίνομαι απίστευτα όμως και δεν κάνω και χώρια του-ενω πέρυσι ήμουν αγκαλιά με τον ανεμιστήρα!

Δεν έχουν πρηστεί τα πόδια μου,όπως ακούω απο άλλες κοπέλες ούτε έχω καούρες με το φαγητό-λένε οτι σχετίζονται με την τριχοφυία του έμβρύου,ισχύει;;;;

Επίσης απολαμβάνω πεισσότερο τις επαφές με τον άντρα μου!:oops::oops::oops:

 

Γεια σου ρινιώ,και με το καλό το μωράκι σου εύχομαι! Είμαι 31 προς 32η εβδομάδα και σε καταλαβαίνω απόλυτα.. με την έναρξη της ζέστης τα είδα όλα κοπέλα μου!!! λιποθυμικά σοκ, ζαλάδες, δύσπνοια..έπεφτε το σάκχαρο μου.. από πίεση είμαι όχι απλά καλα΄,, έστω και ελαφρώς υψηλή θα έλεγα! ενώ ρύθμισα το σάκχαρο, οι ζαλάδες ζαλάδες.. και η δυσκινησία που λες.. ένα θα σου πω.... δεν θέλω να βγαίνω από το σπίτι.... αισθάνομαι ανασφάλεια.. ότι θα ζαλιστώ.... ότι δεν θα μπορώ να αναπνεύσω λόγω ζέστης και υγρασίας... δεν έχω ούτε εγώ πρήξιμο στα πόδια δόξα το Θεό, αλλά αυτή η "θολούρα" με έχε κουράσει... πολλές φορές ακόμα και όταν κοιτάω μακριά, νοιώθω ότι δεν βλέπω καλά.... βλέπω θολά... ( και έχω ελέξει τα μάτια μου και είναι μια χαρά και αυτά).... και επίσης για τη δισκινησία που λες, απλά δεν μπορώ να είμαι πολύ ώρα όρθια... δεν το αντέχω ζαλίζομαι...

πήγα μια μέρα με τον άνδρα μου σούπερ μάρκετ (είχα κλειστεί στο σπίτι πόσες μέρες) και στο 5λεπτο επάνω του λέω, πάω να σε περιμένω στο αμάξι.... δενμπορώ ν περπατάω παρά μονο για να βγω από το σπίτι να μπω στο αμάξι και από εκεί κα πέρα όπου πάω ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΗΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΙ Η ΚΑΡΕΚΛΑ!!!! εσύ έτσι είσαι? τώρα σε ποια εβδομάδα είσαι? πολλές φορές δεν σου κρύβω ότι "ανησυχώ" αν θα ξανά γίνω όπως πριν..... να μπορώ να περπατάω και να τρέχω όπως παλιά... να χαρώ το κοριτσάκι μου που έρχεται στο κόσμο και να αναπληρώσω τις χαμένες στιγμές με τον άνδρα μου! Με το καλό και πάλι, με γερά και καλότυχα μωράκια και οι δυο μας και όλες οι μανούλες!!!!!:P

Μαρία-Χρήστος-μπέμπα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρινιώ,και με το καλό το μωράκι σου εύχομαι! Είμαι 31 προς 32η εβδομάδα και σε καταλαβαίνω απόλυτα.. με την έναρξη της ζέστης τα είδα όλα κοπέλα μου!!! λιποθυμικά σοκ, ζαλάδες, δύσπνοια..έπεφτε το σάκχαρο μου.. από πίεση είμαι όχι απλά καλα΄,, έστω και ελαφρώς υψηλή θα έλεγα! ενώ ρύθμισα το σάκχαρο, οι ζαλάδες ζαλάδες.. και η δυσκινησία που λες.. ένα θα σου πω.... δεν θέλω να βγαίνω από το σπίτι.... αισθάνομαι ανασφάλεια.. ότι θα ζαλιστώ.... ότι δεν θα μπορώ να αναπνεύσω λόγω ζέστης και υγρασίας... δεν έχω ούτε εγώ πρήξιμο στα πόδια δόξα το Θεό, αλλά αυτή η "θολούρα" με έχε κουράσει... πολλές φορές ακόμα και όταν κοιτάω μακριά, νοιώθω ότι δεν βλέπω καλά.... βλέπω θολά... ( και έχω ελέξει τα μάτια μου και είναι μια χαρά και αυτά).... και επίσης για τη δισκινησία που λες, απλά δεν μπορώ να είμαι πολύ ώρα όρθια... δεν το αντέχω ζαλίζομαι...

πήγα μια μέρα με τον άνδρα μου σούπερ μάρκετ (είχα κλειστεί στο σπίτι πόσες μέρες) και στο 5λεπτο επάνω του λέω, πάω να σε περιμένω στο αμάξι.... δενμπορώ ν περπατάω παρά μονο για να βγω από το σπίτι να μπω στο αμάξι και από εκεί κα πέρα όπου πάω ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΗΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΙ Η ΚΑΡΕΚΛΑ!!!! εσύ έτσι είσαι? τώρα σε ποια εβδομάδα είσαι? πολλές φορές δεν σου κρύβω ότι "ανησυχώ" αν θα ξανά γίνω όπως πριν..... να μπορώ να περπατάω και να τρέχω όπως παλιά... να χαρώ το κοριτσάκι μου που έρχεται στο κόσμο και να αναπληρώσω τις χαμένες στιγμές με τον άνδρα μου! Με το καλό και πάλι, με γερά και καλότυχα μωράκια και οι δυο μας και όλες οι μανούλες!!!!!:P

 

 

 

και κάτι ακόμα.... είδα ότι σου απαντάει μια κοπέλα ότι ίσως φταί το κεφαλάκι που είναι επάνω για τη δύσπνοια... σίγουρα αυτό μπορεί να σε επιβαρύνει, εγώ πιστεύω ότι μάλλον ίσως είναι καθαρά ορμονικό και σίγουρα η μήτρα ανεξάρτητα από το πως είναι η θέση του μωρού, πιέζει το διάφραγμα!!!! για το κλιματιστικό που λες ότι σε πειράζει, και εμένα με πειράζει, αλλά σίγουρα το ΠΡΟΤΙΜΩ από τη κάψα και την υγρασία... απλά αυτό που κάνω εγώ είναι ότι ενώ έχω κλιμαστιστικό ταυτόχρονα αφήνω ένα παράθυρο λίγο ανοιχτό να αλλάζει η ατμόσφαιρα...δοκίμασέ το μήπως είσαι καλύτερα... υπομονή και πάλι.... όλα θα πάνε καλά!

Μαρία-Χρήστος-μπέμπα

Link to comment
Share on other sites

Αισιως φτασαμε τις 34 εβδομαδες και μενουνε 2 μεχρι να μπω στο μηνα και 3 μεχρι την καισαρικη μου .Συμπτωματα εχω αρκετα παρα αυτα . Καποιες φορες αλλα ελαχιστες πολυ μα πολυ λιγο σαν αιμα , οχι ακριβως αιμα , επειτα καθημερινα σκληραινει η κοιλια μου και καποιες φορες ειναι και με ωδινες . Πριν απο 2μιση βδομαδες που εκανα καρδιοτογραφο δεν εδει3ε σπουδαιες συσπασεις και γενικως ουτε διαστολη ειχα ουτε κατι που να προμυνιει προωρο τοκετο . Βεβαια και εγω ειναι αδυνατον να κατσω σε ενα σημειο πλεον , ειμαι σε φοβερη υπερενταση πλεον και συνεχεια θελω να κανω κατι , ασε που αρχησα να 3αναπερνω τον μεγαλο μου γιο (22 κιλα) αγκαλια κανονικα . Ξεκουραση προβλεπετε οταν παμε τα παιδια στο χωριο μετα τις 15 του μηνος αλλα και παλι μεχρι το τελος του μηνα που θα γινει η επεμβαση θα πηγαινουμε να τα βλεπουμε ανα 4 μερες γιατι δεν αντεχω μακρια τους . Τωρα αμα γεννησω νωριτερα ,, πραγμα που δεν το νομιζω ουτε εγω ουτε ο γιατρος , ας ελπισουμε οτι δεν θα γινει , παντως ο μπεμπης ειναι ζωηροτατος , δεν σταματαει να κουνιετε ,με 3υπναει συχνα το πρωι πραγμα ποθ δεν δεν το κανανε τα αλλα 2 και γενικως διχνει να εχει μεγαλωσει αρκετα.

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα.... είδα ότι σου απαντάει μια κοπέλα ότι ίσως φταί το κεφαλάκι που είναι επάνω για τη δύσπνοια... σίγουρα αυτό μπορεί να σε επιβαρύνει, εγώ πιστεύω ότι μάλλον ίσως είναι καθαρά ορμονικό και σίγουρα η μήτρα ανεξάρτητα από το πως είναι η θέση του μωρού, πιέζει το διάφραγμα!!!! για το κλιματιστικό που λες ότι σε πειράζει, και εμένα με πειράζει, αλλά σίγουρα το ΠΡΟΤΙΜΩ από τη κάψα και την υγρασία... απλά αυτό που κάνω εγώ είναι ότι ενώ έχω κλιμαστιστικό ταυτόχρονα αφήνω ένα παράθυρο λίγο ανοιχτό να αλλάζει η ατμόσφαιρα...δοκίμασέ το μήπως είσαι καλύτερα... υπομονή και πάλι.... όλα θα πάνε καλά!

 

καλησπέρα...είμαι στις 30 εβδ. τώρα!

η δύσπνοια είναι συνδυασμός κλιματιστικού και υγρασίας...κάναμε συντήρηση στα κλιματιστικά αλλά όταν έχει και υγρασία έξω,λόγω της βρογχίτιδάς μου,επιδεινώνεται...τις τελευταίες μέρες βέβαια κάνω το κολπάκι με το ποτηράκι το νερό μες στο δωμάτιο και κάπως καλύτερα είναι τα πράγματα..

όσο για το περπάτημα....αν δεν φοράω τα κατάλληλα παπούτσια είναι θάνατος!!!κι ενω μ'αρέσει και μέχρι ν'αρχίσουν οι καύσωνες περπάταγα μια ώρα τη μέρα τώρα το μόνο περπάτημα που κάνω είναι στο σ/μ!!!

τη θολούρα που λες στα μάτια την αντιλαμβάνομαι κι εγω μερικές φορές αλλά ίσως είναι απο κούραση επειδή κάθομαι αρκετά στον υπολογιστή...

με το καλό τα παιδάκια μας,κι εγω κοριτσάκι περιμένω..γερά και καλότυχα να είναι όλου του κόσμου τα παιδιά..

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

36η βδομάδα, δεύτερη εγκυμοσύνη..πριν μια βδομάδα στον υπέρηχο η μπουμπου ήταν 2.600, άρα κανονική..και τόσο χώρο για τόση κλωτσιά πού τον βρίσκει? καμία μα καμία σχέση με την πρώτη εγκυμοσύνη, κουνιέται πάνω κάτω δεξιά αριστερά, αφού νομίζω ότι γεννάω ώρες ώρες..και μπαίνω σε δύο βδομάδες για κ.τ.

 

ευτυχώς κάνω ακόμη μπάνια στη θάλασσα- με την άδεια του γιατρού, πράγμα σωτήριο- και κοιμάμαι τα βράδια, από την αριστερή πλευρά και το πόδι αγκαλιάζει το μαξιλάρι..με το καλό σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...είμαι στις 30 εβδ. τώρα!

η δύσπνοια είναι συνδυασμός κλιματιστικού και υγρασίας...κάναμε συντήρηση στα κλιματιστικά αλλά όταν έχει και υγρασία έξω,λόγω της βρογχίτιδάς μου,επιδεινώνεται...τις τελευταίες μέρες βέβαια κάνω το κολπάκι με το ποτηράκι το νερό μες στο δωμάτιο και κάπως καλύτερα είναι τα πράγματα..

όσο για το περπάτημα....αν δεν φοράω τα κατάλληλα παπούτσια είναι θάνατος!!!κι ενω μ'αρέσει και μέχρι ν'αρχίσουν οι καύσωνες περπάταγα μια ώρα τη μέρα τώρα το μόνο περπάτημα που κάνω είναι στο σ/μ!!!

τη θολούρα που λες στα μάτια την αντιλαμβάνομαι κι εγω μερικές φορές αλλά ίσως είναι απο κούραση επειδή κάθομαι αρκετά στον υπολογιστή...

με το καλό τα παιδάκια μας,κι εγω κοριτσάκι περιμένω..γερά και καλότυχα να είναι όλου του κόσμου τα παιδιά..

 

κατάλαβα.... καλά κάνεις τότε αυτό που λες με το ποτηράκι και το νερό.. περπάτημα εγώ δεν μπορώ καθόλου.... ότι παπούτσι και να φορέσω, αισθάνομαι κούραση και ζάλη αμέσως... και εγώ είμαι αρκετές ώρες στον υπολογιστή, λες να οφείλεται σε αυτό η θολούρα? το είπα στο γιατρό μου και μου είπε ότι εν μέρει, είναι φυσιολογικό όταν γενικά του λέω ότι αισθάνομαι σαν ζαλισμένο κοτόπουλο....χαχαχαχα..... κάνε κουράγιο με το καύσωνα, σκέψου πως να περπατήσεις όταν έχει τέτοια θερμοκρασία και άπνοια έξω.... λένε ότι θα πέσει η θερμοκρασία... κράτα λοιπόν τα καλά παπουτσάκια για το περπάτημα τότε!!!! και εννοείται βραδινές ώρες, με μπουκαλάκι νερό και ελαφρύ ρουχισμό!!! με το καλο οι κορούλες μας λοιπόν και όλα τα παιδάκια του κόσμου!

Μαρία-Χρήστος-μπέμπα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι εννοειτε οταν λετε θολουρα, εγω πάντως εκτος των αλλων εχω δει την μυωπία μου να επιδεινώνεται δραματικά. Δεν ξέρω αν κάποια άλλη κοπελα αντιμετωπίζει αυτο το προβλημα, εγω όμως αν και είχα λίγους βαθμους και δε φοράω ποτέ εξω γυαλιά τώρα βλέπω οτι τα έχω πολυ αναγκη και αν δεν τα φορώ νιωθω απίστευτο πονοκέφαλο..... Πρέπει επειγόντως να προμηθευτώ φακούς..

nrG6p3.png
Link to comment
Share on other sites

μυωπία δεν είχα και ούτε έκανα τώρα στην εγκυμοσύνη.. όταν λέω θολούρα, εννοώ ότι όταν πχ κάθομαι και αγναντεύω μακριά, βλέπω θολά... σαν να μην διακρίνω τα όρια των σπιτιών, δέντρων, αντικειμένων κτλ.... και πρέπει να ανοιγοκλείσω πολλές φορές τα μάτια για να "καθαρίσει" το τοπίο! και με ζαλίζει αυτό το πράγμα, οπότε φροντίζω να κοιτάω μόνο κοντά...:rolleyes: δεν το παθαίνω και συνέχεια, αλλά αρκετά τακτικά μπορώ να πω!

Μαρία-Χρήστος-μπέμπα

Link to comment
Share on other sites

μυωπία δεν είχα και ούτε έκανα τώρα στην εγκυμοσύνη.. όταν λέω θολούρα, εννοώ ότι όταν πχ κάθομαι και αγναντεύω μακριά, βλέπω θολά... σαν να μην διακρίνω τα όρια των σπιτιών, δέντρων, αντικειμένων κτλ.... και πρέπει να ανοιγοκλείσω πολλές φορές τα μάτια για να "καθαρίσει" το τοπίο! και με ζαλίζει αυτό το πράγμα, οπότε φροντίζω να κοιτάω μόνο κοντά...:rolleyes: δεν το παθαίνω και συνέχεια, αλλά αρκετά τακτικά μπορώ να πω!

 

το ιδιο παθαινα περυσι στην 1η μου εγκυμοσυνη και μου ειχαν πει οτι συχνα οι εγκυες εχουμε ξηροφθαλμια, που φερνει τσουξιμο ή φαγουρα και θολωμα. τοτε μαλιστα σταματησα να φοραω και τους φακους επαφης, γιατι ηταν αφορητοι. η λυση ηταν υποκαταστατο δακρυων απτο φαρμακειο... 1-2 αμπουλιτσες μια στο τοσο εβαζα και ημουν οκ!

Link to comment
Share on other sites

Κάτια ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.... και τώρα που λες, διαπίστωσα ότι εδώ και καιρό και πρωί και βράδυ που πλένω το πρόσωπό μου, δεν έχω (με το συμπάθειο κιόλας) τσίμπλες.... έχω πάρα πολύ να δω... λες να είναι όντως η ξηροφθαλμία? και στο φαρμακείο πας και ζητάς απλά σταγονίτσες?

 

με το καλό, δεύτερη εγκυμοσύνη ε? άντε! καλό υπόλοιπο με ένα γερό μωράκι! το σχεδιάκι που βάζετε όλες που δείχνει πόσο εβδομάδων και ημερών είμαστε, πως το τοποθετώ??? ευχαριστώ πολύ πολύ για όλη τη βοήθεια!!!!! :P

Μαρία-Χρήστος-μπέμπα

Link to comment
Share on other sites

Πάτα πάνω σε ένα από αυτά π.χ το δικό μου και σε βγαζει στην ιστοσελίδα. Ακολουθείς τις οδηγίες και φτιάχνεις το δικό σου τικεράκι και μετά πατας BB code κάτι τετοιο, θα σου βγαλει κάποιες επιλογές κια θα το δεις. Μετά θα σου βγάλει ένα σαν σύνδεσμο, θα το κάνεις αντιγραφη επικόλληση στην υπογραφή σου, στον πίνακα ελέγχου εδώ στο φορουμ. Το αποθηκευεις κι έτοιμο. Υπάρχουν κ πιο αναλυτικέ ςπληροφορίες στο σχετικο θεμα του φορουμ

nrG6p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάτια ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.... και τώρα που λες, διαπίστωσα ότι εδώ και καιρό και πρωί και βράδυ που πλένω το πρόσωπό μου, δεν έχω (με το συμπάθειο κιόλας) τσίμπλες.... έχω πάρα πολύ να δω... λες να είναι όντως η ξηροφθαλμία? και στο φαρμακείο πας και ζητάς απλά σταγονίτσες?

 

με το καλό, δεύτερη εγκυμοσύνη ε? άντε! καλό υπόλοιπο με ένα γερό μωράκι! το σχεδιάκι που βάζετε όλες που δείχνει πόσο εβδομάδων και ημερών είμαστε, πως το τοποθετώ??? ευχαριστώ πολύ πολύ για όλη τη βοήθεια!!!!! :P

 

πιστευω οτι αν ειναι ετσι οπως εμενα, δηλαδη θολωμα, που αν ανοιγοκλεισεις 3-4 φορες τα ματια και τα τριψεις λιγο σταματαει, ναι πρεπει να ναι ξηροφθαλμια. ζητας υποκαταστατο δακρυων (υπαρχουν refresh, tears natural, κλπ). ολα το ιδιο ειναι και αλλαζει η εταιρεια...

 

2η εγκυμοσυνη και αυτη τη φορα πιστευω θα μας πανε ολα καλα!!! την χαρη Της να χουμε ολες και την προστασια Της! με το καλο το νινακι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι, τη Χάρη και την Προστασία της να έχουμε όλες οι μέλλουσες μανούλες και αυτές που είναι ήδη! Να Φυλάει πάντα τα παιδάκια μας και να τα προστατεύει από όλα τα κακά του κόσμου...γιατί ο κόσμος πραγματικά έχει τρελαθεί!!!!!! σκέφτομαι αυτό που έπαθε το κοριτσάκι στην Πάρο, και λέω Θεέ μου, τι γίνεται εκεί έξω.... ο Θεός να φυλάει τις οικογένειές μας! με το καλό κορίτσια σε όλες μας!

Μαρία-Χρήστος-μπέμπα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...