Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ορισμένα πολύ ακριβά ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

:shock:

12ωρο δηλαδή!! :shock:

 

πω...πωωω.......

Και το παιδί γιατί επιστρέφει σπίτι... μόνο για ύπνο;; :confused:

Δηλαδή... αν υπολογίσεις και διαδρομές με λεωφορία για επιστροφή... θα φεύγει από τις 6:00 το πρωί και θα επιστρέφει 8:00 το βράδυ. Ειδικά το χειμώνα... νύχτα θα φεύγει, νύχτα θα έρχεται!

 

Έστω πως είχα τέτοια οικονομική άνεση να στείλω τα παιδιά μου σε ένα τέτοιο σχολείο. Εγώ πότε θα τα βλέπω, το σαββατοκύριακο και τις αργείες;;:-(

 

Φαντάζομαι πως για να παρέχει το σχολείο τέτοιο πρόγραμμα, θα υπάρχει και κόσμος που θα κάνει χρήση αυτών των υπηρεσιών.

 

:confused:

 

Και εμας που δεν ειναι ιδιωτικο αλλα δημοσιο στο Βελγιο περιπου τετοιο ωραριο εχει. 7μιση με 6. Οταν το ωραριο ειναι 8μιση με 5 τι το κανεις το παιδι οταν σχολαει στις 3μιση?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαφημίσεις


Το θέμα των διασυνδέσεων που κάνει κανείς στα σχολεία αυτά είναι αρκετά σχετικό. Τι εννοώ; Ας υποθέσουμε ότι μία εύπορη αλλά όχι ζάμπλουτη ελληνική οικογένεια βρίσκει τα 8.000 ευρώ για να στείλει στο νηπιαγωγείο του International School of Athens το παιδάκι της, για να λάβει εκπαίδευση στα αγγλικά και να είναι σε ωραίο περιβάλλον κλπ. Αν τα υπόλοιπα παιδάκια είναι της τάξης του Βαρδινογιάννη και άλλων εφοπλιστών και υπουργών, το πιθανότερο είναι ότι όσο και να προσπαθήσει να κάνει φιλίες το απλό παιδάκι της μέσης ελληνικής οικογένειας με τις καλές προθέσεις δεν θα τα καταφέρει. Κι αυτό γιατί δεν θα φοράει συνέχεια τις μάρκες που φοράνε τα άλλα, δεν θα μπορεί να τα καλέσει στο σπίτι του γιατί δεν θα έχει πισίνα και φιλιππινέζες και γενικώς ένας φάυλος κύκλος. Έχω πολύ φίλη μου που πήγαινε στου Μωραϊτη, η οικογένειά της στερήθηκε πολλά για να την στείλουν εκεί και επειδή δεν έμενε στο Ψυχικό και δεν είχε λεφτά για πέταμα δυσκολεύτηκε πολύ και αυτή και η αδερφή της να κάνουνε φιλίες στο σχολείο αυτό. Συμπερασματικά πιστεύω ότι οι γνωριμίες δεν γίνονται αυτόματα απλά και μόνο επειδή είμαστε συμμαθητές με τον γιο του τάδη εφοπλιστή, αλλά προϋποθέτουν και κάποια "ισοτιμία" οικονομική και ταξική. για αυτό δεν το θεωρώ επαρκές κίνητρο για να στείλει κανείς τα παιδιά του σε ένα τέτοιο σχολείο.

Ωστόσο, εγώ προσωπικά θα το σκεφτόμουνα γιατί θα μου άρεσε το παιδί μου να έχει μια πιο σφαιρική προσέγγιση της γνώσης και όχι τόσο ελληνοκεντρική.

Συγκεκριμένα για το σχολείο St. Catherine's που έχω γνωστό μου είπε ότι τα δίδακτρα είναι γύρω στα 15.000 ευρώ το χρόνο, υπάρχει λίστα αναμονής από Έλληνες και προφανώς η κρίση δεν επηρεάζει τα σχολεία αυτά.

 

Καλησπερα...

 

Επεσα τυχαια ψαχνοντας στο forum στην καταχωρηση σου και μου κανει εντυπωση το πως αποτυπωνεις τη σκεψη σου και το παραδειγμα για την ευπορη ελληνικη οικογενεια...

 

Αυτη τη συζητηση ειχα προχθες και εξεθεσα ακριβως τους ιδιους προβληματισμους και αποψεις...σχετικα με 2-3 παιδικους που μου αρεσαν. Θεωρω οτι οσο και αν πιεζομασταν να στειλουμε το παιδι σε καποιον απο αυτους, ισως να ηταν τελικα εις βαρος του γιατι θα ειχε προσλαμβανουσες εκτος της δικης μας πραγματικοτητας...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Η ύλη δεν είναι κοινή, τα σχολεία αυτά διδάσκουν τη γλώσσα της χώρας του και τα ελληνικά διδάσκονται ως δεύτερη γλώσσα. Είναι σχολεία που δεν υπάγονται στη δικαιοδοσία του υπουργείου παιδείας της Ελλάδας αλλά της αντίστοιχης χώρας που εκπροσωπούν.

 

Από την άλλη η αλήθεια είναι ότι έχουν πολύ καλές εγκαταστάσεις και πολύ πλούσιο πρόγραμμα σε αθλητικές και καλλιτεχνικές δραστηριότητες, οπότε καλλιεργούνται πολλές δεξιότητες των παιδιών, πέρα από τα μαθήματα.

 

Επίσης, σχεδόν κανένα από τα παιδιά αυτά δεν δίνει Πανελλήνιες, οπότε ποσώς τους απασχολούν οι βαθμοί, τα περισσότερα πάνε είτε για A-levels, είτε για SATs είτε για International Baccalaureat, δλδ πάνε απευθείας για σπουδές στο εξωτερικό.

Κανεις μεγαλο λαθος .Ολα τα σχολεια τα ιδιωτικα ,που βρισκονται στην Ελλαδα, υπαγονται στη δικαιοδοσια του Υπουργειου Παιδειας.Το αλλο για τις πληρομενες απαντησεις του μπακαλορεα το εχεις ακουσει πριν μερικα χρονια;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

 

Επεσα τυχαια ψαχνοντας στο forum στην καταχωρηση σου και μου κανει εντυπωση το πως αποτυπωνεις τη σκεψη σου και το παραδειγμα για την ευπορη ελληνικη οικογενεια...

 

Αυτη τη συζητηση ειχα προχθες και εξεθεσα ακριβως τους ιδιους προβληματισμους και αποψεις...σχετικα με 2-3 παιδικους που μου αρεσαν. Θεωρω οτι οσο και αν πιεζομασταν να στειλουμε το παιδι σε καποιον απο αυτους, ισως να ηταν τελικα εις βαρος του γιατι θα ειχε προσλαμβανουσες εκτος της δικης μας πραγματικοτητας...

 

Εστελνα κι εγω τα δυο μου παιδια πριν απο πολλα χρονια οταν τα ειχα μικρα σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο της δυτικης θεσσαλονικης με πολυ ξακουστο ονομα.Το τι ξυλο ετρωγαν τα καημενα μου επειδη δεν ηθελαν να κοιμηθουν το μεσημερι δε λεγεται.Κουταλα ξυλινη στο κωλο παρακαλω.Φυσικα τα πηρα και εφυγα και τα πηγα στο δημοσιο απεναντι απο το σπιτι μου.:D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα το έστελνα στο δημόσιο σχολείο, αφού ούτως ή άλλως η ύλη είναι ίδια σε όλη την Ελλάδα ανεξαρτήτως δημόσιου ή ιδιωτικού σχολείου και οι εξετάσεις κοινές και θα μάζευα αυτά τα λεφτά (ας πούμε 15.000 ευρώ το χρόνο επί 12 χρόνια=180.000 ευρώ -ουάου) για να τα δώσω στο παιδί μου όταν γίνει 18 χρονών, για να τα διαθέσει είτε για να αγοράσει δικό του σπίτι είτε για να σπουδάσει στο εξωτερικό σε όποιο τομέα θελήσει...Νομίζω ότι αν οι γονείς μου είχαν την οικονομική δυνατότητα να κάνουν κάτι τέτοιο, θα τρελαινόμουν από χαρά πολύ περισσότερο από το να πήγαινα σε ιδιωτικό σχολείο...Επίσης, ακούμε συνέχεια για Έλληνες φοιτητές που διαπρέπουν στο εξωτερικό και φοίτησαν σε δημόσιο σχολείο ενώ σπάνια έως ποτέ δεν ακούμε για διακρίσεις παιδιών εφοπλιστών ή τραγουδιστών που να έχουν διακριθεί σε πανεπιστήμια του εξωτερικού....Άρα το θέμα δεν είναι τι παιδεία θα λάβουν τα χρόνια του σχολείου (αφού ξαναλέω η ύλη είναι κοινή) και που ούτως ή άλλως μπορείς να υποστηρίξεις το παιδί με πολύ δυνατά ιδιαίτερα αλλά μετά, στο τι σχολή θα διαλέξουν είτε εδώ είτε στο εξωτερικό...

 

Επιπλέον, ενέχει πάντα ο κίνδυνος το παιδί σου να ''μην παίρνει'' τα γράμματα και αυτό φαίνεται κυρίως μετά το Δημοτικό, στο Γυμνάσιο που δυσκολεύουν τα μαθήματα και τότε θα τα κλαις τα λεφτά σου...Μπορεί ας πούμε να έχεις γεννήσει καλλιτέχνη, που το σχολείο δεν του λέει τίποτα, αλλά που αργότερα μπορείς να το ''χρηματοδοτήσεις'' για να κάνει την τέχνη του που λένε και να τη σπουδάσει στα σημαντικότερα ιδρύματα του εξωτερικού...

 

Και μην ξεχνάς πως οι βαθμοί στα ιδιωτικά συνήθως δεν είναι αξιοκρατικοί, επειδή πληρώνεις και ο πελάτης πρέπει να μένει ευχαριστημένος. Και φτάνει μια μέρα που το παιδί σου πατώνει στις Πανελλήνιες και σου λένε ότι ήταν από το άγχος, το παιδί ήταν άριστος μαθητής, συμβαίνουν αυτά...

Συμφωνω και επαυξανω......Οτι ακριβως λεω κι εγω.Ο μεγαλος μου γιος μπηκε σε ενα καλο σχολειο με εξετασεις στο λυκειο με υποτροφια,στη θερμη.(Πληρωνα ενα συμβολικο ποσον)Το τι μπαζα υπηρχαν μεσα τα οποια παιδια δεν εφταιγαν βεβαια,αφου ο μπαμπας δεν ηξερε που να τα ξοδεψει.Στο τελος τα παιδια αφτα δεν περασαν πουθενα γιατι δεν διαβαζαν.Αλλα ενα να ξερετε αγαπητοι μου φοιλοι.Τα παιδια μας χρειαζονται τη στηριξη μας και οχι ακριβα σχολεια.Τι να το κανω εγω αν το παιδι μου το βαζω να διαβασει κι αυτο κοιμαται(ο γος μου ο μικρος-α λυκειου) με το βιβλιο αγκαλια το μεσημερι για να αποφυγει το διαβασμα και τις εργασιες του σχολειου.σου λεει απο μονο του μη με ζοριζεις δεν μπορω αλλη πιεση.

Επεξεργάστηκαν by 12345
λαθη
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά θα το έστελνα στο δημόσιο σχολείο, αφού ούτως ή άλλως η ύλη είναι ίδια σε όλη την Ελλάδα ανεξαρτήτως δημόσιου ή ιδιωτικού σχολείου και οι εξετάσεις κοινές και θα μάζευα αυτά τα λεφτά (ας πούμε 15.000 ευρώ το χρόνο επί 12 χρόνια=180.000 ευρώ -ουάου) για να τα δώσω στο παιδί μου όταν γίνει 18 χρονών, για να τα διαθέσει είτε για να αγοράσει δικό του σπίτι είτε για να σπουδάσει στο εξωτερικό σε όποιο τομέα θελήσει...Νομίζω ότι αν οι γονείς μου είχαν την οικονομική δυνατότητα να κάνουν κάτι τέτοιο, θα τρελαινόμουν από χαρά πολύ περισσότερο από το να πήγαινα σε ιδιωτικό σχολείο...Επίσης, ακούμε συνέχεια για Έλληνες φοιτητές που διαπρέπουν στο εξωτερικό και φοίτησαν σε δημόσιο σχολείο ενώ σπάνια έως ποτέ δεν ακούμε για διακρίσεις παιδιών εφοπλιστών ή τραγουδιστών που να έχουν διακριθεί σε πανεπιστήμια του εξωτερικού....Άρα το θέμα δεν είναι τι παιδεία θα λάβουν τα χρόνια του σχολείου (αφού ξαναλέω η ύλη είναι κοινή) και που ούτως ή άλλως μπορείς να υποστηρίξεις το παιδί με πολύ δυνατά ιδιαίτερα αλλά μετά, στο τι σχολή θα διαλέξουν είτε εδώ είτε στο εξωτερικό...

 

Επιπλέον, ενέχει πάντα ο κίνδυνος το παιδί σου να ''μην παίρνει'' τα γράμματα και αυτό φαίνεται κυρίως μετά το Δημοτικό, στο Γυμνάσιο που δυσκολεύουν τα μαθήματα και τότε θα τα κλαις τα λεφτά σου...Μπορεί ας πούμε να έχεις γεννήσει καλλιτέχνη, που το σχολείο δεν του λέει τίποτα, αλλά που αργότερα μπορείς να το ''χρηματοδοτήσεις'' για να κάνει την τέχνη του που λένε και να τη σπουδάσει στα σημαντικότερα ιδρύματα του εξωτερικού...

 

Και μην ξεχνάς πως οι βαθμοί στα ιδιωτικά συνήθως δεν είναι αξιοκρατικοί, επειδή πληρώνεις και ο πελάτης πρέπει να μένει ευχαριστημένος. Και φτάνει μια μέρα που το παιδί σου πατώνει στις Πανελλήνιες και σου λένε ότι ήταν από το άγχος, το παιδί ήταν άριστος μαθητής, συμβαίνουν αυτά...

Συμφωνω και επαυξανω......Οτι ακριβως λεω κι εγω.Ο μεγαλος μου γιος μπηκε σε ενα καλο σχολειο με εξετασεις στο λυκειο με υποτροφια,στη θερμη.(Πληρωνα ενα συμβολικο ποσον)Το τι μπαζα υπηρχαν μεσα τα οποια παιδια δεν εφταιγαν βεβαια,αφου ο μπαμπας δεν ηξερε που να τα ξοδεψει.Στο τελος τα παιδια αυτα δεν περασαν πουθενα γιατι δεν διαβαζαν.Αλλα ενα να ξερετε αγαπητοι μου φιλοι.Τα παιδια μας χρειαζονται τη στηριξη μας και οχι ακριβα σχολεια.Τι να το κανω εγω αν το παιδι μου το βαζω να διαβασει κι αυτο κοιμαται(ο γος μου ο μικρος-α λυκειου) με το βιβλιο αγκαλια το μεσημερι για να αποφυγει το διαβασμα και τις εργασιες του σχολειου.σου λεει απο μονο του μη με ζοριζεις δεν μπορω αλλη πιεση.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

προς το παρόν έχω ένα μωράκι 6 μηνών οπότε είναι ακόμα νωρίς, αλλά σκεφτόμασταν με τον σύζυγο στο μέλλον να το στείλουμε σε ένα αγγλόφωνο ιδιωτικό σχολείο (και για να μάθει καλά αγγλικά αλλά και για να είναι σε ένα διεθνές περιβάλλον). Έκανα μια μικρή έρευνα και βρήκα το International School of Athens, το Saint Cathrine's στη Λυκόβρυση, και το ACS στο Χαλάνδρι. Δεν γνωρίζω κάποιον που να έχει φοιτήσει εκεί, πάντως τα δίδακτρα των συγκεκριμένων σχολείων είναι εκτός ελέγχου. Για να καταλάβετε, το προνήπιο 9-3.00 είναι γύρω στα 8.000 ευρώ το χρόνο!!!!! Αναρωτιέμαι τα σχολεία αυτά τα αξίζουν αυτά τα λεφτά;;; Στο λύκειο πια φτάνουν τα 15.000 ευρώ το χρόνο. Έχετε κάποια εμπειρία ή γνώμη επί του θέματος;;;

 

Καλα κατσε να μεγαλωσει πρωτα και μετα πετα τα χρηματα σου απο το παραθυρο.......

Link to comment
Share on other sites

Είμαι παιδί του "δημόσιου σχολείου".

 

Μέχρι ενός σημείου όχι από επιλογή των γονέων μου, αλλά γιατί δεν υπήρχε τίποτ' άλλο στην ευρύτερη περιοχή. Από την πέμπτη δημοτικού και μετά (δεν ξέρω γιατί τότε) συνειδητά στο δημόσιο σχολείο και χωρίς "τύψεις" (βαριά λέξη το ξέρω) που δεν μπορούσαν να με στείλουν σε ιδιωτικό.

 

Σπούδασα επίσης στην Ελλάδα, περνώντας στο πανεπιστήμιο μόνο με το μάθημα του "άχρηστου" δημόσιου σχολείου και με τους "άχρηστους" εκπαιδευτικούς που βαριούνται να δουλέψουν (άσχετο που όποτε ζητούσα μου έδιναν ασκήσεις επιπλέον, μου έλυνα ό,τι απορία είχα, καθόταν στα διαλείμματα και λύναμε ασκήσεις κλπ)

 

Αποτέλεσμα;

Έχω σπουδάσει, έκανα 2 μεταπτυχιακά και είμαι διδάκτορας (σχεδόν, γιατί δεν έχω τελειώσει ακόμα). Πήρα δηλαδή όποιο εφόδιο χρειαζόμουν από το δημόσιο σχολείο.

Το μόνο στο οποίο δεν με βοήθησε ήταν οι γλώσσες. Αλλά και εκεί δεν έκανα ποτέ ιδιαίτερο. Μόνο με φροντιστήριο και σήμερα έχω επάρκεια σε 5 γλώσσες....

 

Γιατί να δώσει κάποιος γονιός τόσα χρήματα για το σχολείο του παιδιού του; Συμβουλή μου, σπό τη δική μου εμπειρία, κρατήστε τα χρήματα σας και επενδύστε μετά στο παιδί σας, είτε αυτό σημαίνει σπουδές, είτε σημαίνει επιχείρηση είτε κάτι άλλο. Μετά τα 18 θα χρειάζεται πολύ περισσότερο την οικονομική βοήθεια σας

 

Σαφώς βέβαια και η επιλογή είναι του κάθε γονέα.

Τώρα γιατί κάποια σχολέια χρεώνουν μεγάλα ποσά...... προφανώς είναι ο νόμος της προσφοράς και ζήτησης. Από τη στιγμή που υπάρχουν κάποιοι που τα δίνουν αυτά τα χρήματα, γιατί να μην χρεώσει και το σχολείο τόσα; Αν κανείς δεν τα δώσει, θα αναγκαστεί και το σχολείο να κατεβάσει τις οικονομικές του απαιτήσεις.... Το ίδιο συμβαίνει σε όλη την αγορά.... Εμπόριο είναι και η ιδιωτική εκπαίδευση

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να πω ότι εγώ σαν μαθήτρια είχα περάσει και από ιδιωτικό (μια χαρά) και από δημόσιο (επίσης μια χαρά). Πανελλήνιες, μεταπτυχιακό, όλα καλά, κυρίως βάσει του δημοσίου γυμνασίου και λυκείου που πήγα, ΑΛΛΑ και βάσει του εξαιρετικού φροντιστηρίου που είχα κάνει τις 2 τελευταίες χρονιές του λυκείου.

 

Τα παιδιά μου συνειδητά τα στελνω σε ιδιωτικό. Το θεωρώ καλή επιλογή για πολλούς λόγους.

 

Δεν θέλω να σας κουράσω, αλλά απλώς να θυμίσω ότι το "δωρεάν" δημόσιο δεν είναι τόσο "δωρεάν". Δεν ήταν στην εποχή μου και δεν είναι και τώρα. Εχεις τα φροντιστήρια των ξένων γλωσσών, αυτό κάποια ιδιωτικά στο καλύπτουν ικανοποιητικότατα εσωτερικά και έχεις και πολλά φροντιστήρια, που δεν έχεις, τουλάχιστον στον ίδιο βαθμό, στα ιδιωτικά.

 

Βεβαίως εξαρτάται και από το παιδί σε όποιο σχολείο και να πηγαίνει, αλλά θα είχε ενδιαφέρον εάν μαμαδες με μαγάλα παιδιά μας έγραφαν το τι ξοδεύουν πραγματικά στο δημόσιο και τι στο ιδιωτικό.

Link to comment
Share on other sites

.....

Γιατί να δώσει κάποιος γονιός τόσα χρήματα για το σχολείο του παιδιού του; Συμβουλή μου, σπό τη δική μου εμπειρία, κρατήστε τα χρήματα σας και επενδύστε μετά στο παιδί σας, είτε αυτό σημαίνει σπουδές, είτε σημαίνει επιχείρηση είτε κάτι άλλο. Μετά τα 18 θα χρειάζεται πολύ περισσότερο την οικονομική βοήθεια σας

 

....

 

Συγγνώμη για το διπλό μήνυμα, εκ παραδρομής.

 

emmaki, εγώ πάλι πιστεύω ότι όσο πιο μικρές οι τάξεις τόσο πιο σημαντικό το "καλό" σχολείο. Ίσως και να σφάλω, αλλά θεωρώ το δημοτικό πιο "σημαντικό" από το γυμνάσιο και το λύκειο. Παίρνεις βάσεις, μαθαίνεις ανάγνωση και γραφή, μαθαίνεις να μελετάς, μαθαίνεις να συμπεριφέρεσαι, μαθαίνεις να αγαπάς την μάθηση. Δεν ξέρω, είμαι της λογικής ότι είναι προτιμότερο να πληρώσω για το δημοτικό, παρά για το λύκειο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη για το διπλό μήνυμα, εκ παραδρομής.

 

emmaki, εγώ πάλι πιστεύω ότι όσο πιο μικρές οι τάξεις τόσο πιο σημαντικό το "καλό" σχολείο. Ίσως και να σφάλω, αλλά θεωρώ το δημοτικό πιο "σημαντικό" από το γυμνάσιο και το λύκειο. Παίρνεις βάσεις, μαθαίνεις ανάγνωση και γραφή, μαθαίνεις να μελετάς, μαθαίνεις να συμπεριφέρεσαι, μαθαίνεις να αγαπάς την μάθηση. Δεν ξέρω, είμαι της λογικής ότι είναι προτιμότερο να πληρώσω για το δημοτικό, παρά για το λύκειο.

 

Σεβαστή η άποψη σου, αλλά εγώ διαφωνώ!

 

Είμαι της άποψης ότι όλα αυτά που λες τα κάνεις και στο δημόσιο σχολείο (νηπιαγωγείο, δημοτικό, γυμνάσιο και λύκειο)!

 

Δεν σημαίνει ότι το να είσαι σε ιδιωτικό παίρνεις και καλύτερη παιδεία!

 

Για μένα, ο γονιός καλύτερα να αποταμιεύσει αυτά τα χρήματα και να τα δώσει στο παιδί όταν τελειώσει το σχολείο. Τότε θα του χρειάζονται περισσότερο (ενοίκια, πιθανά δίδακτρα σε πανεπιστήμια, μια νέα επιχείρηση....)

 

 

όσο για το τι ξοδεύει μια οικογένεια με παιδί σε δημόσιο...θα σου πω τι ξοδεύει η κολλητή μου που το παιδί της είνια τώρα τρίτη λυκείου.

Το παιδί πάει σε φροντιστήριο και δεν κάνει ιδιαίτερα γιατί δεν υπάρχει ούτε η θέληση για ιδιαίτερα ούτε και η οικονομική δυνατότητα (αν ήθελαν θα μπορούσαν με βοήθεια από τη γιαγιά).

Πληρώνει 320 ευρώ το μήνα και το παιδί είναι άριστη μαθήτρια (19).

Μέχρι πέρυσι έκανε Αγγλικά σε φροντιστήριο και πλήρωνε, την τελευταία χρονιά που ήταν για proficiency, περίπου 150 ευρώ το μήνα. Φέτος δεν έχει Αγγλικά και πέρυσι δεν είχε γενικό φροντιστήριο, αλλά έμενε "μόνο" στο σχολείο.

Αυτά!

 

Δεν νομίζω ότι κάποιο ιδιωτικό σχολείο είναι λιγότερο από 320 ευρώ το μήνα. Επίσης, δε νομίζω ότι κάποιο παιδί που δεν θέλει να διαβάσει, θα βοηθηθεί περισσότερο στο ιδιωτικό......

 

Άποψη μου πάντα

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας, συγγνωμη για την ενοχληση μηπως καποιος θα μπορουσε να μου πει λιγα πραγματα για να επιλεξω αναμεσα στο Ανατολια και στο Αποστολος παυλος (ιδιωτικα σχολειο της θεσσαλονικης) ? :) !?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Δυστυχως ακομα και στα καλυτερα ιδιωτικα οι μισθοι εχουν πεσει για τους καθηγητες και με πλαγιους τροπους ζητανε ιδιαιτερα.....κατεβαζοντας βαθμους κτλ....μαλιστα θεωρουν οτι εαν εχεις να δωσεις λεφτα για το πανακριβο σχολειο πρεπει το ιδιαιτερο να στο χρεωνουν 30-40 ευρω την ωρα.....κριμα.....η κριση αλλαξε τα παντα....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, συγγνωμη για την ενοχληση μηπως καποιος θα μπορουσε να μου πει λιγα πραγματα για να επιλεξω αναμεσα στο Ανατολια και στο Αποστολος παυλος (ιδιωτικα σχολειο της θεσσαλονικης) ? :) !?

 

Ξέρω ότι το Ανατόλια είναι εξαιρετικό. Και επειδή ξέρω και απόφοιτους αυτού του σχολείου, έχω διαπιστώσει ότι έχουν βαθιά μόρφωση και πολύ δουλεμένες και αναπτυγμένες κοινωνικές δεξιότητες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ακομα και στα καλυτερα ιδιωτικα οι μισθοι εχουν πεσει για τους καθηγητες και με πλαγιους τροπους ζητανε ιδιαιτερα.....κατεβαζοντας βαθμους κτλ....μαλιστα θεωρουν οτι εαν εχεις να δωσεις λεφτα για το πανακριβο σχολειο πρεπει το ιδιαιτερο να στο χρεωνουν 30-40 ευρω την ωρα.....κριμα.....η κριση αλλαξε τα παντα....

 

Aυτο που καταγγέλλεις είναι πολύ σοβαρό πειθαρχικό παράπτωμα. Μπορεί ο εκπαιδευτικός να τιμωρηθεί όχι μόνο με απολυση αλλα να μην ξαναβγει το διοριστηριο του. Αν λοιπον κάποιος γνωρίζει ότι εκπαιδευτικός σχολείου είτε δημοσιου είτε ιδιωτικού κάνει ιδιαίτερα μαθήματα σε μαθητές του να το καταγγείλει στη διευθυνση του σχολειου του , στην οιελε και στις διευθυνσεις πρωτοβαθμιας ή δευτεροβαθμιας. Αλλιως όλη αυτη η κατακριση χωρις στοιχεια ειναι κρίμα να γινεται για ανθρωπους που εργαζονται πολυ σκληρα και πολλές περισσοτερες ώρες από τις ωρες που πληρωνονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως ακομα και στα καλυτερα ιδιωτικα οι μισθοι εχουν πεσει για τους καθηγητες και με πλαγιους τροπους ζητανε ιδιαιτερα.....κατεβαζοντας βαθμους κτλ....μαλιστα θεωρουν οτι εαν εχεις να δωσεις λεφτα για το πανακριβο σχολειο πρεπει το ιδιαιτερο να στο χρεωνουν 30-40 ευρω την ωρα.....κριμα.....η κριση αλλαξε τα παντα....

 

Συμφωνώ με την kel απολύτως.

Είναι πολύ λάθος αντίληψη αυτή και πολλή άδικη για ανθρώπους που δίνουν το αίμα της ψυχής τους στα ιδιωτικά σχολεία και δουλεύουν ατελείωτες ώρες μέχρι το απόγευμα, κάτι που τους στερεί συχνά τη δυνατότητα να έχουν συστηματικά ιδιαίτερα μαθήματα. Είχε ο γιος μου καθ/τρια αγγλικών που δούλευε σε ιδιωτικό και καποια στιγμή σταμάτησε, γιατί δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στο ιδιαίτερο, αφού συχνά την είχαν μέχρι το απόγευμα, πότε για βαθμούς ή ενημερώσεις, πότε για προετοιμασία τμημάτων, πότε για εκδηλώσεις, πότε για προετοιμασία ομιλιών κλπ.

Αν κάποιοι γονείς έχουν επιλέξει να κάνουν ιδιαίτερα με κάποιον καθ/τή, είναι δικό τους θέμα. Το να λες όμως ότι αυτός το πάει εκβιαστικά, κατεβάζοντας βαθμούς, είναι καθαρή συκοφαντία! Και δεν ξέρω πού ακριβώς αποσκοπείς.... (λαμβανομένου υπόψη ότι εμφανίζεσαι στο φόρουμ μετά από δύο χρόνια απουσίας, για να πεις κάτι τέτοιο....).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, συγγνωμη για την ενοχληση μηπως καποιος θα μπορουσε να μου πει λιγα πραγματα για να επιλεξω αναμεσα στο Ανατολια και στο Αποστολος παυλος (ιδιωτικα σχολειο της θεσσαλονικης) ? :) !?

 

Το Ανατόλια να επιλέξεις. Είναι κορυφαίο!

Εναλλακτικά, το Μαντουλίδη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...