Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εσάς οι γιαγιάδες δέχονται να κοιμίσουν το παιδί σας για μια νύχτα στο σπίτι τους?


Babydust

Recommended Posts

Η γειτόνισσα μου κρατάει το εγγονάκι της (2 ετών) στο δικό της σπίτι κάθε Σαββατοκύριακο. Η κολλητή μου αφήνει την κόρη της (3 ετών) στο σπίτι της μαμά της μια νύχτα κάθε εβδομάδα. Ένα άλλο φιλικό μας ζευγάρι αφήνουν το παιδί τους στο σπίτι της γιαγιάς για 1-2 βράδια κάθε μήνα.

 

Εδώ και 3 χρόνια η μητέρα μου έχει κρατήσει το παιδί μου μόνο για 1 νύχτα στο δικό της σπίτι. Τις ελάχιστες φορές που κρατάει το γιό μου θέλει πάντα να το κάνει στο δικό μας σπίτι (που σημαίνει πως εμείς πρέπει πάντα να φεύγουμε). Έχει 3 χρόνια που γέννησα και ούτε μια νύχτα δεν έχουμε κάτσει σπίτι με τον άντρα μου ένα βράδυ να φάμε μαζί σε ανθρώπινη ώρα ή έστω να έχουμε λίγο την ησυχία μας. Η μητέρα μου ούτε άλλα εγγόνια έχει ούτε άλλες υποχρεώσεις και είναι και 50+ ετών. Απλά βρίσκει συνέχεια χαζές δικαιολογίες για να το αποφεύγει. Απ'οτι κατάλαβα βαριέται γενικά και προτιμάει να ξεκουράζεται. Και να φανταστείτε πως πριν γεννήσω μου έταζε τον ουρανό με τα άστρα! Πως θα το μεγαλώσει αυτή, πως θα με βοηθάει κτλ. Εννοείται πως δεν της ζητάω κάτι τέτοιο αλλά είμαι παράλογη που θα ήθελα πχ 2 φορές το μήνα να το κοιμίζει σπίτι της? Να φάμε ένα βραδινό με τον άντρα μου στο σπίτι μας, να πούμε μια κουβέντα χωρίς να χοροπηδάει επάνω μας το αγοράκι μας και να ξυπνήσουμε μια φορά χωρίς άλλος να ντύνει το παιδί και άλλος να ετοιμάζει το γάλα του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 328
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατί στο δικό σας σπίτι; Πώς το δικαιολογεί η μαμά; Διανυκτέρευση στο δικό σας σπίτι θα έκανε;

 

Πιστεύω ότι αλλάζοντας η ηλικία του παιδιού ίσως αισθάνεται πιο άνετα και με αυτό. Δεν θα έχει την ανασφάλεια μήπως κάτι χρειαστεί. Θα συνεννοείται καλύτερα με το παιδί. Εμένα η μια γιαγιά μετά τα 4 ξεθάρρεψε σε αυτό το θέμα γενικώς. Η άλλη δεν το "έχει" με τα δικά μου παιδιά, αλλά το έχει με κάποιο άλλο εγγόνι.

 

Σε σπίτι γιαγιάς μόνα τους δεν τα αφήνω τα δικά μου, ακόμα, αλλά έχω δικά μου θέματα περι εμπιστοσύνης που αφορούν συγκεκριμένες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο δικό σας σπίτι; Πώς το δικαιολογεί η μαμά; Διανυκτέρευση στο δικό σας σπίτι θα έκανε;

 

Πιστεύω ότι αλλάζοντας η ηλικία του παιδιού ίσως αισθάνεται πιο άνετα και με αυτό. Δεν θα έχει την ανασφάλεια μήπως κάτι χρειαστεί. Θα συνεννοείται καλύτερα με το παιδί. Εμένα η μια γιαγιά μετά τα 4 ξεθάρρεψε σε αυτό το θέμα γενικώς.

 

Λέει τη βολεύει περισσότερο στο δικό μας σπίτι για να μην αλλάζει περιβάλλον το μωρό (που είναι 3 ετών!) και παρόλο που εγώ και ο άντρας μου της αγοράσαμε κρεβατάκι, πάνες κτλ να'χει και στο δικό της σπίτι και προθυμοποιούμαστε να της πάμε ότι χρειαστεί. Εννοείται πως διανυκτέρευση δεν κάνει στο δικό μας σπίτι. Τον κρατάει πάντα 3 ωρούλες το πολύ. Και μάλιστα κατά προτίμηση αφού του έχουμε κάνει το μπανάκι του (γιατί αλλιώς κουράζεται λέει...)

 

Λές να αλλάξουν τα πράγματα μετά τα 4? Μακάρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχχχ... το ξέρω ότι η κάθε οικογένεια έχει τη ρουτίνα της, αλλά μπάνιο κάθε βράδυ στο παιδί; Εσάς δεν σας κουράζει αυτό; :lol:

 

Εμείς το είχαμε κόψει, αφού ρωτήσαμε παιδίατρο, από νεογέννητα, με δίδυμα δεν έβγαινε, πώς να το κάνουμε...

 

Θέλω να πω ότι μήπως την έχετε ζορίσει λιγο τη γιαγιά με το "εμείς το κάνουμε έτσι... και μην το κάνετε αλλιώς, γιατί θα χάσει το παιδί τη σειρά του;" Οι άλλες γιαγιάδες που κοιμίζουν κάνουν και μπάνια;

 

Τέλος πάντων, πιστεύω ότι αν δεν εγκλωβιστείτε σε ψυχρότητα (που ίσως είναι δικαιολογημένη όταν ο άλλος φέρνει γελοίες δικαιολογίες, το ξέρω, το έχω δει το έργο), αν κάνετε λιγο ίιιιισως το κορόιδο, σε λίγους μήνες ίσως το ίδιο το παιδί καταφέρει να κερδίσει τη γιαγιά. Όταν μεγαλώνουν γίνονται λίγο πιο καλή παρέα, σε γενικές γραμμές και δεν το βλέπουν οι γιαγιάδες σαν υποχρέωση και βάρος...

 

Α και βοηθάει αν μιλάς και για το παιδί ότι είναι το όγδοο θαύμα, αντί να φαίνεται ότι πας να το πασάρεις! Πώς να το πω, λίγο θέμα μάρκετινγκ! Ένα από τα παιδιά μου είναι λίγο ζουζούνι, δεν είναι και ό,τι καλύτερο... Αντίστοιχα και στο παιδί του λέμε καλά λόγια για τη γιαγιά του... Ή ουδέτερα έστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου μωράκι είναι ακόμα μικρό, 6 μηνών, κι εγώ σκέφτομαι μερικές φορές τι ωραία θα ήταν αν η μαμά μου την έπαιρνε σπίτι της κανένα βράδυ να κοιμηθεί εκεί. Κι εμένα όμως η μαμά μου αρνείται να το κάνει αλλά μου το λέει ξεκάθαρα, ότι δεν θέλει. Κι εγώ ακούω άλλες γιαγιάδες που τα κρατάνε και κοιμούνται στα σπίτια τους και η μαμά μου μου λέει πού να το ξεβολεύουμε το παιδί, ότι θα είναι ανήσυχο και δεν θα κοιμηθεί και τέτοια. Και εμάς έρχεται στο σπίτι μας και το κρατάει όταν βγούμε έξω, όταν όμως γυρίσουμε πρέπει να την πάμε στο σπίτι της και μας παραδίδει το μωρό. Υποθέτω ότι γιαγιά από γιαγιά διαφέρουν, όπως και μωρό από μωρό. Το δικό μας μωράκι πχ. όταν κοιμηθεί κοιμάται 10ωρο, ωστόσο μέχρι να κοιμηθεί είναι λίγο κουραστικό και μάλλον η μαμά μου αυτό φοβάται.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα όμως, νομίζω ότι οι σχέσεις γιαγιάδων-εγγονιών ή το έχουν ή δεν το έχουν... Δηλαδή καλλιεργείται η σχέση από τη γέννηση ακόμα, το νιώθουν και δικό τους το μωρό ή όχι και τόσο... Το έχω δει να συμβαίνει και στις δύο πλευρές της οικογένειας. Για δικούς της λόγους η κάθε γιαγιά ήταν πιο θερμή με άλλα εγγόνια.

 

Πάντως δεν έχει χαθεί τελείως το παιχνίδι. Στην πορεία για εμάς βελτιώθηκε η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος τι να σας πω. Τρια παιδια εχω και η μανουλα μου ( καλη της ωρα ) τα εχει κρατησει και τα τρια ακομα και για 3ημερο που χρειαστηκε. Εννοειται πως μια φορα στις 15 μερες τα κραταει και βραδυ. Μας παρακαλαει ακομα και να τα παρει για καιρο στο χωριο το καλοκαιρι. και ειναι η ιδια 55 χρονων και τα παιδια μου 3,5 η μεγαλη και τα διδυμα 18 μηνων. Αφου οταν ερθει η ωρα να της τα παρω κατεβαζει κατι μουτρα. Και να φανταστειτε οτι δεν ειναι και τα πιο ησυχα παιδια του κοσμου. Τι να πω.

 

Γιατι δεν της μιλας babydust ξεκαθαρα και να τη ρωτησεις ακριβως που εχει προβλημα? Ισως ειναι κατι απλο που μπορει να βρεθει λυση .

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην αρχή περιμένεις οτι όλα θα έρθουν μόνα τους. Οτι θα ζητάει να κρατήσει το εγγονάκι για να σε ξεκουράσει βρε παιδί μου λίγο για να πιείς ενα καφέ και εσύ με την ησυχία σου να βρεθείς με τον άντρα σου τα δυό σας... μετά λες ας προτείνω εγώ κάτι αφού εκείνη δε κάνει το πρώτο βήμα..ίσως απλά νομίζει οτι εγώ δε θέλω να το αποχωριστώ ή φοβάμαι πως θα αντιδράσει χωρίς τη παρουσία μου...σκέψεις αρχίζουν και γυρίζουν στο μυαλό σου οτι "είναι δυνατόν να μη θέλει το εγγόνι της;; βρε δε νιώθει την ανάγκη να το κρατήσει και να το νταντέψει να του μάθει παραμύθια και τραγουδάκια και όοοοολα αυτά για τα οποία υπάρχουν οι παππουδογιαγιάδες και τα κακομαθαίνουν; μήπως απλά δε γουστάρει να χαλάσει τη βόλεψη της και να βγεί απο το ποιοδήποτε πρόγραμμα της είτε αυτό είναι το Τούρκικο στη τv είτε ο καφές με τη γειτόνισσα είτε είτε είτε..." Εγώ προσωπικά βαρέθηκα να συγχύζομαι με όλες αυτές τις σκέψεις και μετά απο 3 χρόνια το πήρα απόφαση οτι οπου κ αν πάω θα είναι μαζί μου το αγγελουδάκι μου. Δύσκολο να το αποδεχτείς... ώρες ώρες με επιανε το παράπονο και ένιωθα σαν ορφανή...και κάπου κάπου μπριζόνομαι ακόμα αλλά σπανιότερα. Είναι πολύ δύσκολο να ανοίξεις τέτοια συζήτηση μαζί τους, γιατί τις περισσότερες φορές δεν καταλήγει με αίσιο τέλος. Και είναι σαν να τους βάζεις να κάνουν κάτι που δε θέλουν! Πετύχαμε ανθρώπους με ιδιοτροπίες τι να κάνουμε... θα προσαρμοστούμε... και ας μη μας αρέσει

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια, συγγνώμη κιόλας αλλά γιατί είναι ιδιότροποι οι άνθρωποι που δε θέλουν να κοιμίζουν τα εγγόνια τους στο σπίτι τους? μήπως εσείς είστε λίγο απαιτητικές? δικαίωμά τους είναι στο κάτω-κάτω. μαζί τα κάνατε τα παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια, συγγνώμη κιόλας αλλά γιατί είναι ιδιότροποι οι άνθρωποι που δε θέλουν να κοιμίζουν τα εγγόνια τους στο σπίτι τους? μήπως εσείς είστε λίγο απαιτητικές? δικαίωμά τους είναι στο κάτω-κάτω. μαζί τα κάνατε τα παιδιά?

συμφωνω.....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Όταν βλέπεις ότι τα περισσότερα ζευγάρια γύρω έχουν αυτή τη σχέση με τους παππουδογιαγιάδες, αν μιλάει κάποιος για ιδιοτροπία, θα την αναζητήσει σε αυτό που δεν κάνουν οι περισσότεροι!

 

Και ας ήταν οι περισσότερες οικιακά ή ας πήραν νωρίτερα σύνταξη για να φροντίσουν την οικογένεια! Εμείς προβλέπεται να τρέχουμε σαν το Βέγγο για κάποιες δεκαετίες ακόμα... Ή ας κοιμίζαν τα παιδιά τους στις γιαγιάδες οι ίδιες, αν και οικιακά... Δεν προλαβαίνουν, τώρα όμως βλέπεις αλλάξαν οι εποχές, έχουν και το τούτο τους και το κείνο τους να κοιτάξουν! Που έχουν προτεραιότητα σε σχέση με παιδιά και εγγόνια.

 

Αυτό που με χαλάει είναι ότι δεν διανοούμαι να (μη) νιώθω έτσι για τα εγγόνια μου! Τουλάχιστον όπως τα βλέπω τώρα τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, για να πω την αλήθεια, δεν θα εμπιστευόμουν να αφήσω το παιδί μου τόσες ώρες, και μάλιστα νύχτα, σε ένα απρόθυμο άτομο, όποια κι αν ήταν η συγγένεια που θα μας συνέδεε. Άμα δε θέλει, δε θέλει, τελεία και παύλα. Σιχαίνομαι να προσπαθούν οι άλλοι να μου επιβάλλουν, είτε ευθέως είτε πλαγίως, να κάνω κάτι που δε θέλω και είμαι πολύ προσεκτική να μην το κάνω ούτε εγώ στον οποιονδήποτε. Άσε που το να περνάει κάποιος χρόνο με τα παιδιά μου, το θεωρώ προνόμιο, χάρη του κάνω δλδ, οπότε αν έδειχνε δυσφορία, από εγωισμό και υπερηφάνεια και μόνο, δε θα του το ξαναζητούσα ποτέ και θα φρόντιζα να το βγάλω από το μυαλό μου μια για πάντα. Αυτές οι καταστάσεις με τους παππουδογιαγιάδες είναι λαχείο...σε άλλους πέφτει, σε άλλους όχι...οπότε πορεύεσαι αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι καλο ειναι να μην το βαζεις μεσα σου και να μην απορεις γιατι η μαμα σου δεν κανει ο,τι κανουν οι αλλες γιαγιαδες.

Απο την στιγμη που κανατε οικογενεια με τον συζυγο σου και ηρθε το παιδακι σας εσεις ειστε για αυτο και κανενας αλλος..Ναι,δεν θα βρεθειτε μονοι σας λεπτο αφου δεν υπαρχει προθυμια απο την μαμα σου για διανυκτερευση στο σπιτι της...Μπορει να φοβαται,μπορει να νιωθει κουρασμενη και οτιδηποτε αλλο μπορει να της περναει αποτο μυαλο.Αφου η ιδια δεν νιωθει ανετα με αυτο δεν μπορειτε να την υποχρεωσετε ουτε να απιτησετε..

Και να σου πω και μια αληθεια με αφορμη το θεμα σου ποτε μου δεν καταλαβα γιατι πολλα νεα ζευγαρια απαιτουν απο τους γονεις τους να ειναι ακουραστοι και χωρις παραπονο babysitter..

 

Παντως προσωπικα παρολο που τραβαω μεγαλο λουκι και μου λειπει αφορητα ενα ΣΚ που να ειμαι μονη και να αποσυμφοριστω την κορη μου δεν την αφηνω για διανυκτερευση στην γιαγια της παρα μονο για σοβαρους λογους(π.χ να χρειαστει να λειψω εκτος πολεως για δουλειες) παρολο που η ιδια ειναι προθυμη και δεν εχει προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς το βλέπει όταν έχει κανείς παιδάκια 1-2 ετών και αλλιώς όταν μεγαλώνουν! Όταν μεγαλώνουν ανακαλύπτει, αυτό που ήξερε από πριν, αλλά δεν χρειαζόταν να αντιμετωπίσει, ότι τα σχολεία έχουν περίπου 4 μήνες διακοπές το χρόνο και οι περισσότεροι εργαζόμενοι ένα μήνα!

 

Αλλά για εμένα το χειρότερο είναι αυτό που μπορεί να εισπράξουν τα ίδια τα παιδιά μεγαλώνοντας! Δεν γίνεται να έχουμε τόπικ ότι θα πληγωθούν τα καημένα τα παιδιά αν στην πορεία των ετών ο νονος πχ δεν ανταποκρίνεται στο ρόλο του και για τους παππουδογιαγιάδες να δίνουμε άφεση!

 

Εγω σε μια φάση που είχε αρρωστήσει ο μικρός απαίτησα με τον τρόπο μου να ενδιαφερθούν περισσότερο οι παππουδογιαγιάδες και πάλι λίγο βέβαια ενδιαφέρον έδειξαν σε σχέση με άλλους που έχουν αντιληφθεί το ρόλο τους πιο παραδοσιακά. Και δεν θα με ένοιαζε στο κάτω κάτω τόσο, όσο το γεγονός ότι ένιωσα και ότι η δική μου σχέση με τα παιδιά επηρεάζεται έμμεσα. Δηλαδή τα παιδιά εισπράττουν ότι κάποια στιγμή θα έχω πιο σπουδαία πράγματα να κάνω από τον να είμαι δίπλα τους όταν με χρειάζονται! Οπως κάνουν τώρα οι γιαγιάδες τους για εμάς τα παιδιά τους.

 

Αυτό που βρίσκω όμως γελοίο και απαράδεκτο, είναι ότι η δική τους η γενιά, παραδοσιακά, όταν συναντάνε συνομήλικους ανθρώπους, θα συζητησουν για τα δικά μας νέα, λες και συμμετέχουν και δεν μας έχουν αφήσει να κολυμπήσουμε μόνοι μας! Τέλος πάντων, έχουν προσφέρει άλλα όταν έπρεπε, αλλά άλλη κουβέντα αυτό. Τώρα βαριούνται, δεν ξέρω τι στο καλό...

 

Ένιγουέι, όπως εγραψα και παραπάνω, σε αυτή τη φάση βαριούνται λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εγω εαν τους αφηνα την μανα μου και την πεθερα μου να την παρουν θα την ειχαν καθε μερα στο σπιτι ολη μερα και θα εχανα το παιδι μου χα χα..ειναι ευχαριστηση για αυτες και δεν βαριουνατι καθολου..αλλα εγω δεν την αφηνω προς το παρον αργοτερα ισως..

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχουν παππουδογιαγιάδες και είναι γεροί δεν το θεωρώ προσωπικά απαίτηση το να μου κρατήσουν το παιδί αλλά φυσιολογικό γεγονός. Όπως επίσης δε θεωρώ οτι θα έπρεπε να τα κάνουμε μαζί για να έχουν την επιθυμία να περάσουν έστω μια ολόκληρη μέρα με τα εγγόνια τους. Έχω κοιμήσει τα ανίψια μου πολλές φορές σπίτι μου αυτό σημαίνει οτι τα έκανα με τον αδερφό μου; Η λαϊκή ρήση λέει οτι του παιδιού σου το παιδί είναι 2 φορές παιδί σου... προφανώς αυτό δεν ισχύει για όλους τους γονείς. Και δεν θεωρώ υπερβολή το να θέλω να ξεκουραστώ μια μέρα ούτε και το απαιτώ ξαναλέω απλά για τη δική μου φιλοσοφία είναι κάτι που έπρεπε να συμβαίνει φυσιολογικά και χωρίς καμία πίεση που ούτως ή άλλως δεν υπέστησαν απο τη δική μου πλευρά. Αν θέλετε να μιλήσουμε για απαιτήσεις μπορούμε να αναφέρουμε και την απαίτηση τους για την ονοματοδοσία, την απαίτηση τους να το βλέπουν αυτοί όποτε τους ΄βολέυει και όσο αυτοί θέλουν μή τοιχόν και κουραστούν λίγο περισσότερο. Και ναι θεωρώ ιδιοτροπία το να μη θέλουν να το κοιμήσουν μια νύχτα στο σπίτι τους μή τοιχόν και τους κάνει ζημίες ή τους λερώσει τα τζάμια με τα χεράκια τους. Θεωρώ ιδιοτροπία το να βάζει παραπάνω την σειρά της τηλεόρασης απο το ίδιο της το αίμα για να μη πώ και γαϊδουριά. Μη ξεχνάμε οτι μιλάμε για μία νύχτα σε αυτό το θέμα σε μία περίοδο τουλάχιστον 3 ετών του παιδιού αν μιλήσουμε δλδ για παραπάνω ή για να μπουρούσαμε να πάμε διακοπές χωρίς το παιδί εκεί θα ήταν σαν να μιλάμε για ταινία επιστημονικής φαντασίας!! Με τη δική τους λογική ας μου πεί κάποιος σε τι χρειάζονται οι παππουδογιαγιάδες που οι ψυχολόγοι λένε πως συνεισφέρουν στην ψυχική υγεία και στην ανάπτυξη των παιδιών; Νομίζω πως είναι μεγάλο θέμα και σίγουρα οι απόψεις θα είναι πολλές και διαφορετικές. Εξαρτάται απο τη φιλοσοφία και την νοοτροπία που έχει αναπτύξει ο καθένας μας μέσα στη πορεία των χρόνων.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πως οι απόψεις είναι διαφορετικές πάνω στο θέμα αυτό. Και φυσικά είναι όλες σεβαστές.

 

Για να ανακεφαλαιώσω. Ο γιός μου 3 ετών και εννοείται πως είναι δικό μου παιδί και δεν απαιτώ (ούτε καν επιθυμώ) να τον 'μεγαλώσει' η μητέρα μου ή να μου τον κρατάει καθημερινά. Η μητέρα μου ήταν αυτή που μου έλεγε όσο ήμουν έγκυος λόγια του τύπου 'εγώ είμαι εδώ, θα στον κρατάω να πηγαίνεις στη δουλειά σου κτλ.'). Και από τότε που γεννήθηκε όχι μόνο δεν τον κράτησε να πάω στη δουλειά μου (μου είπε ή να σταματήσω τη δουλειά μου ή να βρώ κοπέλα να τον κρατάει) αλλά τον κρατάει αραιά και πού και πάντα για 2-3 ωρούλες στο δικό μου σπίτι. Και επαναλαμβάνω. Η μητέρα μού είναι 50+ και άλλες υποχρεώσεις δεν έχει (πέρα από τις δουλειές του δικού της σπιτιού). Είναι τόσο παράλογο που θα ήθελα να τον κοιμίζει 1-2 βράδια το μήνα στο σπίτι της? :confused: Και ειδικά από τότε που παρατήρησα πως πολλές γιαγιάδες το κάνουν αυτό, πάει να πει πως είναι κάτι που 'συνηθίζεται'.

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχουν παππουδογιαγιάδες και είναι γεροί δεν το θεωρώ προσωπικά απαίτηση το να μου κρατήσουν το παιδί αλλά φυσιολογικό γεγονός. Όπως επίσης δε θεωρώ οτι θα έπρεπε να τα κάνουμε μαζί για να έχουν την επιθυμία να περάσουν έστω μια ολόκληρη μέρα με τα εγγόνια τους. Έχω κοιμήσει τα ανίψια μου πολλές φορές σπίτι μου αυτό σημαίνει οτι τα έκανα με τον αδερφό μου; Η λαϊκή ρήση λέει οτι του παιδιού σου το παιδί είναι 2 φορές παιδί σου... προφανώς αυτό δεν ισχύει για όλους τους γονείς. Και δεν θεωρώ υπερβολή το να θέλω να ξεκουραστώ μια μέρα ούτε και το απαιτώ ξαναλέω απλά για τη δική μου φιλοσοφία είναι κάτι που έπρεπε να συμβαίνει φυσιολογικά και χωρίς καμία πίεση που ούτως ή άλλως δεν υπέστησαν απο τη δική μου πλευρά. Αν θέλετε να μιλήσουμε για απαιτήσεις μπορούμε να αναφέρουμε και την απαίτηση τους για την ονοματοδοσία, την απαίτηση τους να το βλέπουν αυτοί όποτε τους ΄βολέυει και όσο αυτοί θέλουν μή τοιχόν και κουραστούν λίγο περισσότερο. Και ναι θεωρώ ιδιοτροπία το να μη θέλουν να το κοιμήσουν μια νύχτα στο σπίτι τους μή τοιχόν και τους κάνει ζημίες ή τους λερώσει τα τζάμια με τα χεράκια τους. Θεωρώ ιδιοτροπία το να βάζει παραπάνω την σειρά της τηλεόρασης απο το ίδιο της το αίμα για να μη πώ και γαϊδουριά. Μη ξεχνάμε οτι μιλάμε για μία νύχτα σε αυτό το θέμα σε μία περίοδο τουλάχιστον 3 ετών του παιδιού αν μιλήσουμε δλδ για παραπάνω ή για να μπουρούσαμε να πάμε διακοπές χωρίς το παιδί εκεί θα ήταν σαν να μιλάμε για ταινία επιστημονικής φαντασίας!! Με τη δική τους λογική ας μου πεί κάποιος σε τι χρειάζονται οι παππουδογιαγιάδες που οι ψυχολόγοι λένε πως συνεισφέρουν στην ψυχική υγεία και στην ανάπτυξη των παιδιών; Νομίζω πως είναι μεγάλο θέμα και σίγουρα οι απόψεις θα είναι πολλές και διαφορετικές. Εξαρτάται απο τη φιλοσοφία και την νοοτροπία που έχει αναπτύξει ο καθένας μας μέσα στη πορεία των χρόνων.

 

Πέστα χρυσόστομη. Και εγώ πραγματικά αναρωτιέμαι - οι γιαγιάδες που δεν θέλουν να κρατούν τα εγγόνια τους ή το κάνουν με το ζόρι και πάντα για λίγο (χωρίς να έχουν σοβαρούς λόγους) δε συνεισφέρουν καθόλου στην ψυχική υγεία και στην ανάπτυξη των παιδιών. Εγώ παραδείγματος χάρη έχω πολλές αναμνήσεις από τη γιαγιά μου. Να μας καθαρίζει το σπίτι, να μας μαγειρεύει, να κρατάει εμένα και τα αδέρφια μου για να πάνε ταξίδι οι γονείς μου και ο παππούς μου να μας λέει παραμύθια και να μας πηγαίνει βόλτες. Δεν ζητώ από τους δικούς μου γονείς να τα κάνουν όλα αυτά. Αλλά όχι και να τους παρακαλάω για να κρατήσουν το παιδί ένα 2ωρο-3ωρο τη βδομάδα με τα χίλια ζόρια (ειδικά όταν μου έλεγε η μητέρα μου απο μόνη της πως θα το κρατάει κάθε μέρα!)

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς το βλέπει όταν έχει κανείς παιδάκια 1-2 ετών και αλλιώς όταν μεγαλώνουν! Όταν μεγαλώνουν ανακαλύπτει, αυτό που ήξερε από πριν, αλλά δεν χρειαζόταν να αντιμετωπίσει, ότι τα σχολεία έχουν περίπου 4 μήνες διακοπές το χρόνο και οι περισσότεροι εργαζόμενοι ένα μήνα!

 

Αλλά για εμένα το χειρότερο είναι αυτό που μπορεί να εισπράξουν τα ίδια τα παιδιά μεγαλώνοντας! Δεν γίνεται να έχουμε τόπικ ότι θα πληγωθούν τα καημένα τα παιδιά αν στην πορεία των ετών ο νονος πχ δεν ανταποκρίνεται στο ρόλο του και για τους παππουδογιαγιάδες να δίνουμε άφεση!

 

Εγω σε μια φάση που είχε αρρωστήσει ο μικρός απαίτησα με τον τρόπο μου να ενδιαφερθούν περισσότερο οι παππουδογιαγιάδες και πάλι λίγο βέβαια ενδιαφέρον έδειξαν σε σχέση με άλλους που έχουν αντιληφθεί το ρόλο τους πιο παραδοσιακά. Και δεν θα με ένοιαζε στο κάτω κάτω τόσο, όσο το γεγονός ότι ένιωσα και ότι η δική μου σχέση με τα παιδιά επηρεάζεται έμμεσα. Δηλαδή τα παιδιά εισπράττουν ότι κάποια στιγμή θα έχω πιο σπουδαία πράγματα να κάνω από τον να είμαι δίπλα τους όταν με χρειάζονται! Οπως κάνουν τώρα οι γιαγιάδες τους για εμάς τα παιδιά τους.

 

Αυτό που βρίσκω όμως γελοίο και απαράδεκτο, είναι ότι η δική τους η γενιά, παραδοσιακά, όταν συναντάνε συνομήλικους ανθρώπους, θα συζητησουν για τα δικά μας νέα, λες και συμμετέχουν και δεν μας έχουν αφήσει να κολυμπήσουμε μόνοι μας! Τέλος πάντων, έχουν προσφέρει άλλα όταν έπρεπε, αλλά άλλη κουβέντα αυτό. Τώρα βαριούνται, δεν ξέρω τι στο καλό...

 

Ένιγουέι, όπως εγραψα και παραπάνω, σε αυτή τη φάση βαριούνται λιγότερο.

 

:D Χε χε αυτό είναι αλήθεια. Πολλές από τις σημερινές γιαγιάδες βαριούνται να κρατούν τα εγγόνια τους. Έχουν άλλα ενδιαφέροντα όπως χαρτιά ή καφέ με τις φίλες τους, βόλτες, έντονη κοινωνική ζωή, σήριαλ που παρακολουθούν στην τηλεόραση, κουτσομπολιό στο τηλέφωνο κτλ. Έχω καταλήξει πως η γενιά των γονιών μας ήταν καλομαθημένη. Πχ οι γονείς μου είχαν κυριολεκτικά 'υπηρέτες' τους γονείς τους να κοιτούν παιδιά τους (εμένα δηλαδή και τα αδέρφια μου) και να φροντίζουν το σπίτι. Το ίδιο και τα πεθερικά μου. Και τώρα η μαμά μου και η πεθερά μου την 'πέφτουν' όλη μέρα. Τηλέφωνο, τηλεόραση, καφές, βόλτες κτλ. Και η δε μαμά μου μου υποσχόταν πόσο πολύ θα με βοηθάει και 'αντε να κάνω ένα παιδί' και ή δε πεθερά μου ζητούσε όλη μέρα εγγόνι.:confused::confused::confused: Τώρα αυτές όλη μέρα ξεκουράζονται και εγώ με τον άντρα μου ούτε λεπτό.:(

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος τι να σας πω. Τρια παιδια εχω και η μανουλα μου ( καλη της ωρα ) τα εχει κρατησει και τα τρια ακομα και για 3ημερο που χρειαστηκε. Εννοειται πως μια φορα στις 15 μερες τα κραταει και βραδυ. Μας παρακαλαει ακομα και να τα παρει για καιρο στο χωριο το καλοκαιρι. και ειναι η ιδια 55 χρονων και τα παιδια μου 3,5 η μεγαλη και τα διδυμα 18 μηνων. Αφου οταν ερθει η ωρα να της τα παρω κατεβαζει κατι μουτρα. Και να φανταστειτε οτι δεν ειναι και τα πιο ησυχα παιδια του κοσμου. Τι να πω.

 

Γιατι δεν της μιλας babydust ξεκαθαρα και να τη ρωτησεις ακριβως που εχει προβλημα? Ισως ειναι κατι απλο που μπορει να βρεθει λυση .

 

Είσαι πολύ τυχερή!

Αχ της έχω μιλήσει 100 φορές. Και με το καλό και με το κακό. Το πρόβλημα είναι πως βαριέται. Προτιμάει πχ να μιλάει στο τηλέφωνο από το να κρατάει το εγγόνι της.:(

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή περιμένεις οτι όλα θα έρθουν μόνα τους. Οτι θα ζητάει να κρατήσει το εγγονάκι για να σε ξεκουράσει βρε παιδί μου λίγο για να πιείς ενα καφέ και εσύ με την ησυχία σου να βρεθείς με τον άντρα σου τα δυό σας... μετά λες ας προτείνω εγώ κάτι αφού εκείνη δε κάνει το πρώτο βήμα..ίσως απλά νομίζει οτι εγώ δε θέλω να το αποχωριστώ ή φοβάμαι πως θα αντιδράσει χωρίς τη παρουσία μου...σκέψεις αρχίζουν και γυρίζουν στο μυαλό σου οτι "είναι δυνατόν να μη θέλει το εγγόνι της;; βρε δε νιώθει την ανάγκη να το κρατήσει και να το νταντέψει να του μάθει παραμύθια και τραγουδάκια και όοοοολα αυτά για τα οποία υπάρχουν οι παππουδογιαγιάδες και τα κακομαθαίνουν; μήπως απλά δε γουστάρει να χαλάσει τη βόλεψη της και να βγεί απο το ποιοδήποτε πρόγραμμα της είτε αυτό είναι το Τούρκικο στη τv είτε ο καφές με τη γειτόνισσα είτε είτε είτε..." Εγώ προσωπικά βαρέθηκα να συγχύζομαι με όλες αυτές τις σκέψεις και μετά απο 3 χρόνια το πήρα απόφαση οτι οπου κ αν πάω θα είναι μαζί μου το αγγελουδάκι μου. Δύσκολο να το αποδεχτείς... ώρες ώρες με επιανε το παράπονο και ένιωθα σαν ορφανή...και κάπου κάπου μπριζόνομαι ακόμα αλλά σπανιότερα. Είναι πολύ δύσκολο να ανοίξεις τέτοια συζήτηση μαζί τους, γιατί τις περισσότερες φορές δεν καταλήγει με αίσιο τέλος. Και είναι σαν να τους βάζεις να κάνουν κάτι που δε θέλουν! Πετύχαμε ανθρώπους με ιδιοτροπίες τι να κάνουμε... θα προσαρμοστούμε... και ας μη μας αρέσει

 

Πραγματικά με νιώθεις και σε νιώθω. Ακριβώς πέσαμε στην περίπτωση. Καλό μας κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια, συγγνώμη κιόλας αλλά γιατί είναι ιδιότροποι οι άνθρωποι που δε θέλουν να κοιμίζουν τα εγγόνια τους στο σπίτι τους? μήπως εσείς είστε λίγο απαιτητικές? δικαίωμά τους είναι στο κάτω-κάτω. μαζί τα κάνατε τα παιδιά?

 

Αν διαβάσεις τα παραπάνω ποστ μου θα καταλάβεις. Δεν απαιτώ να κοιμίζει η μαμά μου το παιδί μου στο σπίτι της. Αλλά από τη στιγμή που δεν έχει άλλες υποχρεώσεις, ούτε εγγόνια και είναι νέα και υποσχότανε πως θα το κρατάει το εγγόνι της κάθε μέρα να πηγαίνω στη δουλειά μου (υπόσχεση που δεν τήρησε) έχω νομίζω δικαίωμα να επιθυμώ να το κρατάει για 1-2 νύχτες το μήνα στο σπίτι της. Το παράλογο είναι πιστεύω που απ'οτι φαίνεται βαριέται να το κάνει όχι που το επιθυμώ εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...