Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπαθεια για αποκλειστικο θηλασμο


Recommended Posts

αγλαια εχω θηλαστρο της medea ενα μικρο ..θελεις να μου πεις πως μπορω να το δοκιμασω ..

 

Ιοκάστη μου ΟΧΙ δεν κάνει το mini electric ή το swing για αυτή την δουλειά, χρειάζεσαι νοσοκομειακό θήλαστρο με 2πλό σύστημα άντλησης

(πχ symphony, lactina) που ενοικιάζονται !!!!!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αγλαια εχω θηλαστρο της medea ενα μικρο ..θελεις να μου πεις πως μπορω να το δοκιμασω ..

 

Δεν σου λέω ότι είναι απίθανο να συμβεί αλλά ο κόπος είναι πολύ μεγαλύτερος και το αποτέλεσμα αμφίβολλο.

 

Η μελέτη που ανέφερα παραπάνω (είναι η μελέτη με το μεγαλύτερο δείγμα που έχει δημοσιευτεί και οι μητέρες υποστηρίχθηκαν από IBCLCs) έχει ουσιαστικά 100% ποσοστό επιτυχίας, δηλαδή όλες οι μητέρες κατάφεραν να κάνουν επαναγαλακτισμό και το 75% πλήρη, ακριβώς γιατί χρησιμοποίησαν το σωστό θήλαστρο με το σωστό τρόπο.

 

Να νοικιάσεις το symphony με διπλό σύστημα άντλησης.

Link to comment
Share on other sites

αγλαια εχω θηλαστρο της medea ενα μικρο ..θελεις να μου πεις πως μπορω να το δοκιμασω ..

 

Δεν σου λέω ότι είναι απίθανο να συμβεί αλλά ο κόπος είναι πολύ μεγαλύτερος και το αποτέλεσμα αμφίβολλο.

 

Η μελέτη που ανέφερα παραπάνω (είναι η μελέτη με το μεγαλύτερο δείγμα που έχει δημοσιευτεί και οι μητέρες υποστηρίχθηκαν από IBCLCs) έχει ουσιαστικά 100% ποσοστό επιτυχίας, δηλαδή όλες οι μητέρες κατάφεραν να κάνουν επαναγαλακτισμό και το 75% πλήρη, ακριβώς γιατί χρησιμοποίησαν το σωστό θήλαστρο με το σωστό τρόπο.

 

Να νοικιάσεις το symphony με διπλό σύστημα άντλησης.

 

 

 

 

 

 

μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες .καταρχην ο γιος μου ειναι 7 μηνων πινει γαλα μονο 2 φορες την μερα .αυτο ειναι ασχετο απο τις αντλησεις..ποσες πρεπει να κανω την ημερα περιπου?πως ξεκιναω?το θηλαστρο που μπορω να το βρω?

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

 

μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες .καταρχην ο γιος μου ειναι 7 μηνων πινει γαλα μονο 2 φορες την μερα .αυτο ειναι ασχετο απο τις αντλησεις..ποσες πρεπει να κανω την ημερα περιπου?πως ξεκιναω?το θηλαστρο που μπορω να το βρω?

 

Έγραψα:

 

Δείτε εδώ για τα θήλαστρα.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

 

Όσα έγραψα για τον επαναγαλακτισμό ισχύουν ανεξάρτητα από την ηλικία του μωρού. Απλά, αν τελικά εσύ αποφασίσεις να το κάνεις, δεν χρειάζεται να φτάσεις την παραγωγή του λίτρου που μπορεί να χρεάζεται μια μητέρα που κάνει αποκλειστικό θηλασμό. Αν για τον πλήρη επαναγαλακτισμό χρειάζονται 4-6 εβδομάδες, για σένα ίσως είναι απαραίτητο μικρότερο χρονικό διάστημα (3-4 εβδομάδες...).

 

Για μένα δεν υπάρχουν πολλά ερωτηματικά για την επιτυχία, πιστεύω ότι υπάρχουν λίγες πιθανότητες (περίπου 10-15%) να μην μπορεί το θήλαστρο να καλύψει μια μητέρα, άρα το 85-90% των μητέρων μπορούν να ελπίζουν σε επιτυχία. Αυτό θα φανεί περίπου στο τέλος της 3ης εβδομάδας.

 

Το πρόβλημα είναι να βρει η μητέρα χρόνο και να το κάνει όλο αυτό. Το μεγάλωμα ενός μωρού είναι πολύ απαιτητικό σε χρόνο και δεν είναι εύκολο για μια μητέρα να κάνει τόσο τακτικές αντλήσεις. Όλα εξαρτώνται από το ήδη διαμορφωμένο πρόγραμμα και τις προτεραιότητες της μητέρας.

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας κατάχρηση του τοπικ....

ηθελα να σας πω πως τελικά έκανα μπάνιο με τον πριγκιπάκο μου, αλλά για πρώτη φορά του φάνηκε κάπως παράξενο σε σχέση με την μέχρι τώρα εμπειρία του στην μπανιερίτσα του! Ακόμη και για μένα ήταν κάπως άβολα... ξέφυγα από τα συνήθεια μας και καλά καλά δεν ήξερα πως να τον κρατήσω! Φυσικά δεν είχε κατά νου να θηλάσει, απλά να δει τι συμβαίνει!! Τί να πω... μπορεί και να το ξαναδοκιμάσουμε!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνοντας κατάχρηση του τοπικ....

ηθελα να σας πω πως τελικά έκανα μπάνιο με τον πριγκιπάκο μου, αλλά για πρώτη φορά του φάνηκε κάπως παράξενο σε σχέση με την μέχρι τώρα εμπειρία του στην μπανιερίτσα του! Ακόμη και για μένα ήταν κάπως άβολα... ξέφυγα από τα συνήθεια μας και καλά καλά δεν ήξερα πως να τον κρατήσω! Φυσικά δεν είχε κατά νου να θηλάσει, απλά να δει τι συμβαίνει!! Τί να πω... μπορεί και να το ξαναδοκιμάσουμε!!!

 

 

δεν το απολαυσες?το μωρο?δεν εδειχνε ευχαριστημενο?πλατσουριζε...?εγω περασα πολυ καλα αν και φοβισμενη για πρωτη φορα..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ, καλά περάσαμε... αλλά όταν άρχισε να πλατσουρίζει, είχε περάσει η ώρα και φοβήθηκα μη μου κρυώσει και αποτελειώσαμε λίγο ποιό βιαστικά!!

Άσε που φοβόμουν μην πάει νερό στ' αυτάκια του... είχα και τον σύζυξ που δεν το είδε με πολύ θετικό μάτι... δεν έχει ξανακούσει κάτι ανάλογο και του ήρθε κάπως... λες να ζήλεψε;;; :lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ, καλά περάσαμε... αλλά όταν άρχισε να πλατσουρίζει, είχε περάσει η ώρα και φοβήθηκα μη μου κρυώσει και αποτελειώσαμε λίγο ποιό βιαστικά!!

Άσε που φοβόμουν μην πάει νερό στ' αυτάκια του... είχα και τον σύζυξ που δεν το είδε με πολύ θετικό μάτι... δεν έχει ξανακούσει κάτι ανάλογο και του ήρθε κάπως... λες να ζήλεψε;;; :lol::lol::lol:

 

 

 

χαχαχα ΜΠΟΡΕΙ!!!!!!!!!! :P

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο μήνα, (χωρίς να καταλάβω πως άρχισε και πως συνεχίστηκε), ο μπέμπης θηλάζει μόνο από τον δεξί μαστό. Όταν τον τοποθετώ στον αριστερό πιπιλάει λίγο και μετά βγαίνει. Στο άλλο στήθος την ίδια ακριβώς στιγμή θηλάζει ικανοποιητικά. Προσπαθώ κατά τους νυχτερινούς θηλασμούς να τον τοποθετώ στον μαστό που δεν προτιμά αλλά δεν είμαι πάντα σίγουρη αν κάνει καταποτικές κινήσεις ή απλά πιπιλά. Συνήθως στην αρχή καταπίνει και μετά πιπιλά . Εξάλλου το βράδυ αποκοιμιέται αμέσως (κι εγώ μαζί του).

 

Οπτικά το μέγεθος των δύο μαστών είναι διαφορετικό. Επίσης όταν περνάνε κάποιες ώρες χωρίς να θηλάσω ο δεξιός υπερφορτώνεται ενώ ο αριστερός διατηρείται στο ίδιο μέγεθος.

 

Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα αυτή η κατάσταση, απλά με προβληματίζει γιατί άρχισε ξαφνικά (ή σταδιακά) να δείχνει προτίμηση στο ένα στήθος!!!

 

Μιλώντας για επαναγαλακτισμό ,σκέφτηκα μήπως θα έπρεπε να ξεκινήσω προσπάθειες να αυξηθεί η παραγωγή από το αριστερό στήθος, έτσι ώστε να δείξει πάλι ενδιαφέρον ο μπέμπης μας...

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο μήνα, (χωρίς να καταλάβω πως άρχισε και πως συνεχίστηκε), ο μπέμπης θηλάζει μόνο από τον δεξί μαστό. Όταν τον τοποθετώ στον αριστερό πιπιλάει λίγο και μετά βγαίνει. Στο άλλο στήθος την ίδια ακριβώς στιγμή θηλάζει ικανοποιητικά. Προσπαθώ κατά τους νυχτερινούς θηλασμούς να τον τοποθετώ στον μαστό που δεν προτιμά αλλά δεν είμαι πάντα σίγουρη αν κάνει καταποτικές κινήσεις ή απλά πιπιλά. Συνήθως στην αρχή καταπίνει και μετά πιπιλά . Εξάλλου το βράδυ αποκοιμιέται αμέσως (κι εγώ μαζί του).

 

Γενικά υπάρχει ασυμμετρία στην παραγωγή και μάλλον ο μπέμπης προτιμά το μαστό με τη μεγαλύτερη ροή.

 

Οπτικά το μέγεθος των δύο μαστών είναι διαφορετικό. Επίσης όταν περνάνε κάποιες ώρες χωρίς να θηλάσω ο δεξιός υπερφορτώνεται ενώ ο αριστερός διατηρείται στο ίδιο μέγεθος.

 

Η διαρκής προτίμηση στο δεξί μαστό με τη μεγαλύτερη παραγωγή είχε ως αποτέλεσμα να μειωθεί κι άλλο η παραγωγή στον αριστερό μαστό...

 

 

Μιλώντας για επαναγαλακτισμό ,σκέφτηκα μήπως θα έπρεπε να ξεκινήσω προσπάθειες να αυξηθεί η παραγωγή από το αριστερό στήθος, έτσι ώστε να δείξει πάλι ενδιαφέρον ο μπέμπης μας...

 

Να ξεκινάς το θηλασμό πάντα από τον αριστερό μαστό. Εφάρμοσέ το λίγες μέρες και πες μου αν αλλάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η διαρκής προτίμηση στο δεξί μαστό με τη μεγαλύτερη παραγωγή είχε ως αποτέλεσμα να μειωθεί κι άλλο η παραγωγή στον αριστερό μαστό...

Λόγω της μειωμένης παραγωγής ο μπέμπης δεν θηλάζει καθόλου από αυτό το στήθος γιατί απλά, δε βρίσκει να θηλάσει...

 

Να ξεκινάς το θηλασμό πάντα από τον αριστερό μαστό. Εφάρμοσέ το λίγες μέρες και πες μου αν αλλάζει κάτι.

Πολλές φορές προσπαθώ να το εφαρμώσω αλλά δυστυχώς δεν ανταποκρίνεται, τις ώρες που είναι ξυπνητός. Γι"αυτό προσπαθώ να του προσφέρω το στήθος κατά τη διάρκεια της νύχτας. θα επιμείνω πάντως, Αγλαΐα, και θα σου μεταφέρω τα νεότερα. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω και το θήλαστρο.

 

Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά! :wink:

Link to comment
Share on other sites

kathjem, πριν από κανα 1,5 - 2 μηνες και ο δικος μου μπεμπης εκανε ακριβως το ιδιο με προτιμηση και αυτος στο δεξι... μα τι συμπτωση και αυτη :lol::lol::lol:

Τοτε νομιζα πως ειχε αρχισει η μειωση παραγωγης στο αριστερο και ανησυχισα... με επιασε αγχος! αλλα μετα και απο τις συμβουλες τις Αγλαϊας επεμεινα στο αριστερο και ας μην το ηθελε! Ξεκιναγα παντα απο αυτο και προσπαθουσα να τον κρατω σε αυτο περισσοτερη ωρα, προς το τελος του εδινα και το δεξι εκτος και αν ηταν υπερβολικα απαιτητικός!! Συντομα εστρωσε το πραγμα, ξαναειδα "γεματο και καλοσχηματισμένο" :lol::lol::lol: και το αριστερο μου όχι βεβαια οσο το δεξι... αλλα ουτως η αλλως ποτε δεν ηταν ιδια... ουτε καν πριν μηνω εγκυος :lol::lol::lol: και τωρα πια ο μικρος δε δειχνει προτιμηση σε καποιο :wink: απλα εξαρχης βολεβομασταν και οι δυο σαν θεση/σταση από δεξια!!!

 

Με την ευκαρια Αγλαϊα... θελω να σε ρωτησω!

Τωρα πια με τις στερεες τροφές πολλες φορές ο πριγκιπακος μου θηλαζει το πρωι και μετα το επομενο γευμα/στηθος μπορεί να ειναι μετα απο 12 ωρες και μετα αναλογως τις μεταμεσονυκτιες ορέξεις του! από 3 έως και 6 ώρες μετά!! Κάτι τετοιο διατηρει καλα την παραγωγη μου; (για την ωρα δεν εχω προβλημα, αλλα ειναι λιγος ο καιρος που συμβαινει αυτο) Υπαρχει πιθανοτητα σταδιακα να μου μειωθει;;; Μηπως χρειαστει να αρχισω παλι το θηλαστρο; (ξερεις, το εχω σταματησει γιατι πλεον δε χρειαζεται να του αφηνω γευμα...)

Και οχι... ακομη δεν εχω αγχωθει!! απλα θελω να ειμαι προετοιμασμενη γιατι εχω στοχο να συνεχισω τουλαχιστον μεχρι να χρονισει και μετα ας το κοψει οποτε θελει αυτος!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

χρυσαλις, κι εγώ πιστεύω πως θα αλλάξει πάλι συμπεριφορά και θα θα δείχνει την ίδια προτίμηση και στα 2!! Το απόγευμα θήλασε μερικά λεπτά από το αριστερό στήθος!!! Ας είναι καλά η Αγλαΐα που μας ενημερώνει και μας βοηθά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ας είναι καλά η Αγλαΐα που μας ενημερώνει και μας βοηθά!!!
και οχι μονο!! εμενα με χαλαρωνει και με προσγειωνει!! ασε που ξετρελενομαι για τις αποστομοτικες ατακες της προς τους ενοχλητικους και σπαστικους τριτους "παντογνωστες θηλασμου" !!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mετα την περιπετεια μου λιγο πριν σαραντισουμε με νοσοκομεια, εξετασεις, αξονικες και χορηγηση κορτιζονης (ιδιοπαθης αυτοανοση αιμολυτικη αναιμια), πηρα κι εγω την αποφαση οταν ο πριγκιπας μου ηταν 5 μηνων περιπου να κανω επαναγαλακτισμο.

 

Ακολουθησα τς συμβουλες της Αγλαιας και του γιατρου μου (ο οποιος ηταν παρα πολυ συνεργασιμος ) και νοικιασα θηλαστρο και ξεκινησαμε την προσπαθεια.

 

Δυστυχως μετα απο 40 μερες περιπου αποφασισα να σταματησω καθως η ψυχολογια ειχε επιβαρυνθει παρα πολυ και δεν ειχα και το παραμικρο αποτελεσμα. Πηρα και κατι βιταμινες αλλα μηδεν εις το πηλικον. :cry:

Ο μικρος μου εδειχνε να ταλαιπωρειται να κλαιει και να γκρινιαζει.

 

Φταιω βεβαια κυριως εγω καθως δεν ειχα τα ψυχικα αποθεματα να το παλεψω οσο επρεπε αλλα και η χορηγηση μεγαλων ποσοτητων κορτιζονης που μου εκανε τις ορμονες ανω κατω (ακομα και τωρα 2,5 μηνες μετα, κανω ορμονολογικες εξετασεις γιατι τα επιπεδα τους ειναι ανωμαλα).

 

Δεν θελω να αποθαρρυνω καμια κοπελα που θελει να το προσπαθησει. Απλα εγω δεν τα καταφερα. Ελπιζω στο επομενο να ειναι καλυτερες οι συνθηκες και ολα να πανε κατευχην χωρις εμποδια και φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πια με τις στερεες τροφές πολλες φορές ο πριγκιπακος μου θηλαζει το πρωι και μετα το επομενο γευμα/στηθος μπορεί να ειναι μετα απο 12 ωρες και μετα αναλογως τις μεταμεσονυκτιες ορέξεις του! από 3 έως και 6 ώρες μετά!! Κάτι τετοιο διατηρει καλα την παραγωγη μου; (για την ωρα δεν εχω προβλημα, αλλα ειναι λιγος ο καιρος που συμβαινει αυτο) Υπαρχει πιθανοτητα σταδιακα να μου μειωθει;;; Μηπως χρειαστει να αρχισω παλι το θηλαστρο; (ξερεις, το εχω σταματησει γιατι πλεον δε χρειαζεται να του αφηνω γευμα...)

 

Να μην αφήνεις 12ωρα. Οργάνωσε αλλιώς τα γεύματα για να θηλάζει και μία φορά στη μέση της μέρας.

 

Αν θέλεις γράψε αναλυτικά το πρόγραμμα για να το τροποιήσουμε.

 

Το θήλαστρο δεν υπάρχει λόγος να το χρησιμοποιήσεις. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πια με τις στερεες τροφές πολλες φορές ο πριγκιπακος μου θηλαζει το πρωι και μετα το επομενο γευμα/στηθος μπορεί να ειναι μετα απο 12 ωρες και μετα αναλογως τις μεταμεσονυκτιες ορέξεις του! από 3 έως και 6 ώρες μετά!! Κάτι τετοιο διατηρει καλα την παραγωγη μου; (για την ωρα δεν εχω προβλημα, αλλα ειναι λιγος ο καιρος που συμβαινει αυτο) Υπαρχει πιθανοτητα σταδιακα να μου μειωθει;;; Μηπως χρειαστει να αρχισω παλι το θηλαστρο; (ξερεις, το εχω σταματησει γιατι πλεον δε χρειαζεται να του αφηνω γευμα...)

 

Να μην αφήνεις 12ωρα. Οργάνωσε αλλιώς τα γεύματα για να θηλάζει και μία φορά στη μέση της μέρας.

 

Αν θέλεις γράψε αναλυτικά το πρόγραμμα για να το τροποιήσουμε.

 

Το θήλαστρο δεν υπάρχει λόγος να το χρησιμοποιήσεις. :wink:

Με τα νεα δεδομενα στη δουλεια μου λειπω από το σπίτι 07:00-16:00

το νεο προγραμμα του μωρου συνηθως ειναι:

 

07:00 θηλασμος (εστω και κοιμισμενο!!)

10:00 φρουτοκρεμα (από τη γιαγια...!)

13:00 κρεατοχορτοσουπα (απο τη γιαγια...!)

16:00 φρουτοκρεμα ή κρεατοχορτοσουπα

19:00 θηλασμος

00:30 θηλασμος

03:30 θηλασμος

 

Μεταξυ 10:00 - 13:00 δεν του αφηνω πια γαλα... (τέρμα το θηλαστρο!! :wink: )

Το θεμα ειναι πως το απογευμα δεν θελω να του δινω κρεμα ρυζαλευρο/βανιλια (τα έχω ξαναπει αλλού τα περι ζαχαρης κλπ...) και εχω επιλεξει φρουτο ή σουπα για να τον βοηθαω και με την τουαλετα του, που παρουσιαζει δυσκοιλιοτητα...

Έχω επιχειρησει να τον θηλασω στις 16:00 και κατα τις 18:00 - 18:30 να του δωσω κουτάλι, αλλα εκτος του οτι του πεφτει πια βαρυ και βγαζει ή εμετουλι ή φαγητογουλιες... μετα πρεπει να τρεναρω τον βραδυνο του υπνο και να τον θηλασω κατα τις 20:00 - 20:30... πραγμα δυσκολο γιατι ο μικρουλης νυσταζει νωρίς!!! Τα υπολοιπα γευματα θηλασμου πηγενουν αναλογως απο το ποτε θα ξυπνησει!

Παντως σημερα εχουμε ραντεβου με την παιδιατρο και θα συζητησω και μαζι της για τα απογευματινα γευματα/κουταλι, μηπως και του βαλω κανενα γιαουρτακι ισως ( ή δεν ξερω τι αλλο) που πιστευω πως θα μπορω να του το δινω κατα τις 18:30 -19:00 ετσι ωστε στις 16:00 να τον θηλαζω... Αν και δεν ξερω ποσο θα με βοηθησει γιατι δεν ειναι και φανατικη του θηλασμου... το περναει λιγο στο αδιαφορο... :evil:

Με χαρα περιμενω τη δικη σου προταση γιατι εχω ψιλοπελαγωσει!! Η αληθεια ειναι πως και την προηγουμενη φορα, η τροποποιηση που μου ειχες προτεινει μια χαρα μας πηγε! Οταν ειχαμε μονο βυζακι μια χαρα τα οργανωναμε!! (αν εξερεις τις αντλησεις τοσων μηνων!!) τωρα δυσκολευομαι και απλα ψαχνω τροπο να παρατεινω οσο γινεται τον θηλασμο!

 

Και κατι ακομα... έχω στην καταψυξη καμια 10ρια γευματα απο αντλησεις του Γεναρη που δε θελω να πανε χαμενα... σκεφτομουν κανενα απογευμα να του φτιαξω βιολογικο ρυζαλευρο με το γαλα αυτο, αλλα κολυομαι για τη δυσκοιλιοτητα... καμια ιδεα;;; (αλλιως τα κραταω για ωρα αναγκης... αλλα μεχρι ποτε; )

 

Αυτα! Παλι εκθεση εγραψα :D αλλα σε χρειαζομαι!!

Σ' ευχαριστω γι' αλλη μια φορά

Πολλα φιλια :P

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

xrysalis, εγώ του φτιάχνω και κρέμα με κουάκερ. Βράζω κουάκερ και το αλέθω στο μούλτι με μισό φρούτο για να γλυκάνει.Από τότε που συμπλήρωσε τον 8ο του δίνω τραχανά ( της μαμάς μου) και γιαουρτάκι. Επίσης , υπάρχουν παιδικές κρέμες δημητριακών στα καταστήματα βιολογικών προιόντων χωρίς γάλα,ζάχαρη και συντηρητικά.

Link to comment
Share on other sites

 

07:00 θηλασμος (εστω και κοιμισμενο!!)

10:00 φρουτοκρεμα (από τη γιαγια...!)

13:00 κρεατοχορτοσουπα (απο τη γιαγια...!)

 

ας φάει τη σούπα λίγο αργότερα για να αντέχει το μωρό να σε περιμένει.

 

 

 

16:00 φρουτοκρεμα ή κρεατοχορτοσουπα

19:00 θηλασμος

 

έτσι μπορείτε να αντιστρέψετε αυτά τα γεύματα, δηλαδή να θηλάζει όταν γυρίζεις και μετά αν θέλει να τρώει μια φρουτόκρεμα στις 7 ή και να μην φάει, αν θηλάσεις είναι πολύ εντάξει.

 

 

Μεταξυ 10:00 - 13:00 δεν του αφηνω πια γαλα... (τέρμα το θηλαστρο!! :wink: )

 

Δεν έχεις λόγο να αντλείς πια! :wink:

 

Το θεμα ειναι πως το απογευμα δεν θελω να του δινω κρεμα ρυζαλευρο/βανιλια (τα έχω ξαναπει αλλού τα περι ζαχαρης κλπ...) και εχω επιλεξει φρουτο ή σουπα για να τον βοηθαω και με την τουαλετα του, που παρουσιαζει δυσκοιλιοτητα...

Έχω επιχειρησει να τον θηλασω στις 16:00 και κατα τις 18:00 - 18:30 να του δωσω κουτάλι, αλλα εκτος του οτι του πεφτει πια βαρυ και βγαζει ή εμετουλι ή φαγητογουλιες... μετα πρεπει να τρεναρω τον βραδυνο του υπνο και να τον θηλασω κατα τις 20:00 - 20:30... πραγμα δυσκολο γιατι ο μικρουλης νυσταζει νωρίς!!!

 

Ούτε ρυζάλευρο είναι ανάγκη να δώσεις, ούτε βανίλια κλπ. Επίσης δεν είναι απαραίτητο το 3ο γεύμα σώνει και καλά. Αρκεί να κάνει τα δύο. Μετά μπορεί να συνεχίζει μόνο με θηλασμό.

 

Παντως σημερα εχουμε ραντεβου με την παιδιατρο και θα συζητησω και μαζι της για τα απογευματινα γευματα/κουταλι, μηπως και του βαλω κανενα γιαουρτακι ισως ( ή δεν ξερω τι αλλο) που πιστευω πως θα μπορω να του το δινω κατα τις 18:30 -19:00 ετσι ωστε στις 16:00 να τον θηλαζω...

 

Αν το βάλεις γιαούρτι να μην πάρεις κανένα παιδικό και να μην πάρεις αγελαδινό. Αλλά και πάλι, αφού είσαι σπίτι δεν είναι απαραίτητο.

 

 

Αν και δεν ξερω ποσο θα με βοηθησει γιατι δεν ειναι και φανατικη του θηλασμου... το περναει λιγο στο αδιαφορο... :evil:

 

Μάλλον κάτι άλλο παίζει και δεν θα σε βοηθήσει...

 

Και κατι ακομα... έχω στην καταψυξη καμια 10ρια γευματα απο αντλησεις του Γεναρη που δε θελω να πανε χαμενα... σκεφτομουν κανενα απογευμα να του φτιαξω βιολογικο ρυζαλευρο με το γαλα αυτο, αλλα κολυομαι για τη δυσκοιλιοτητα... καμια ιδεα;;; (αλλιως τα κραταω για ωρα αναγκης... αλλα μεχρι ποτε; )

 

Δεν χρειάζεται να ανακατεύεσαι με το ρυζάλευρο, δεν έχει να του προσφέρει κάτι, λύση ανάγκης είναι.

 

Όσο για τα γάλατα, πότε λήγουνε; Θα δούμε τι θα τα κάνεις. Μάλλον θα ανοίξω ένα τόπικ με συνταγές για γάλατα που περισσεύουνε! :lol:

Link to comment
Share on other sites

kathjem σ' ευχαριστω!!

 

Λοιπον... χθες πηγαμε στη γιατρο (άσχετο... παλι πλανταξε στο κλαμα το μωρακι μου με το εμβολιο....:(:(:( ) Σε σχετικη συζητηση που ειχαμε για τη διατροφη του μωρου, της ειπα πως το απογευμα δεν του δινω το ρυζαλευρο/βανιλια που μου ειχε πει... γιατι δε θελω τα τυποποιημενα και τη ζαχαρη και μπλαμπλα... ακουσον, ακουσον!! μου ειπε με υφος πως ολα αυτα του εμποριου ειναι ισως οτι ποιο μελετημενο για την παιδικη διατροφη με εγκεκριμενες προδιαγραφες (λες και δεν το ξεραμε πως το φωναζουν... αλλά δεν το κανουν :evil: ), οσο για τη ζαχαρη... μου ειπε πως ολα αυτα βασιζονται στο μητρικο γαλα με αποτελεσμα να προσλαμβανει την ιδια ποσοτητα ζαχαρης ειτε θηλαζει ειτε τρωει κρεμα!!!

Αλήθεια βρε Αγλαϊα... ισχυει κατι τετοιο;;; Αν και τα 'πες εσυ...

Μάλλον κάτι άλλο παίζει και δεν θα σε βοηθήσει...
αυτο το κατι αλλο που παιζει ειναι μαλλον τα ταξιδακια στο εξωτερικο...:evil::evil::evil: και οχι μονο... πληρωνουν καλα οι εταιρειες...

Τελος παντων, μου εκανε αναλυση, να του δωσω πια, φαρινα, για να βοηθηθει και στην τουαλετα του και δε μου απαντουσε αν μπορω να βρω κατι αντιστοιχο στα βιολογικα... Όταν ομως βαλαμε τον μπεμπη στη ζυγαρια, ειπε... ασε τη φαρινα! κατευθειαν γιαουρτακι!! το μωρο πηρε μεσα σε ενα μηνα 800γρ!!! (και εβγαλε και 4 δόντια!! 6 στο σύνολο!!!) και ειναι σχεδον 1 κιλο πανω απο το κανονικο της ηλικιας του!!! ειναι τωρα 9900γρ:D

Στο μονο που συμφωνησαμε και μαλιστα απορρησα... ηταν στο να μην του δωσω παιδικα γιαουρτακια γιατι στην ουσια δεν μιλαμε για γιαουρτι αλλα για επιδορπιο με αποτελεσμα αν τα δοκιμασει να μην τρωει το γιαουρτι... (εγω βεβαια δεν τα θελω και για αλλους λογους...)

Ζήτησα τη γνωμη της πιο γιαουρτι να του δωσω και μου ειπε οποιο απλο εμπιστευεσαι... οσο για το αγελαδινο ή προβειο... αυτη λεει το αγελαδινο μονο και μονο γιατι δεν ειναι τοσο παχυ...

Αν το βάλεις γιαούρτι να μην πάρεις κανένα παιδικό και να μην πάρεις αγελαδινό. Αλλά και πάλι, αφού είσαι σπίτι δεν είναι απαραίτητο.
Βρε Αγλαϊα, εχω μπερδευτει... το αγελαδινο δεν το θελουμε για τις αλλεργιες;;; εγω ελεγα να του δωσω το ΟΛΥΜΠΟΣ εστω το 2% για να μην ειναι ιδιαιτερα παχυ αλλα ειναι αγελαδινο... εσυ ποιο μου προτεινεις;;; αν δε θελεις να μου πεις δημοσια στειλε μου σε παρακαλω πμ! Οσο για το οτι δεν ειναι και τοσο απαραιτητο αφου ειμαι στο σπιτι και μπορω να τον θηλασω... συμφωνω μαζι σου με τα 1000... αλλα αντε να πεισω τον μπαμπα μας... που κρεμεται απο τα χειλη της γιατρου... γιατι αυτη ειναι επιστημονας και ξερει (τρομαρα της...) και γω η υπερβολικη που απο τον καιρο και εμπλεξα με το φορουμ ολα μου φταινε και κυριως η γιατρος μας!!! :lol::lol::lol::lol:

 

Και κατι ακομα... έχω στην καταψυξη καμια 10ρια γευματα απο αντλησεις του Γεναρη που δε θελω να πανε χαμενα... καμια ιδεα;;;
πότε λήγουνε; Θα δούμε τι θα τα κάνεις. Μάλλον θα ανοίξω ένα τόπικ με συνταγές για γάλατα που περισσεύουνε! :lol:

:lol::lol::lol::lol::lol: ΟΚ Αγλαϊα... περιμενω συνταγες!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ xrysalis μου δίνω Όλυμπος (μιας και το ανέφερες) βιολογικό. Είναι πολύ νόστιμο, αγελαδινό βέβαια.... φαντάζομαι η Αγλαϊα το λέει για τις αλλεργίες, αλλά αν το παιδί δεν έχει καμία, είναι πρόβλημα;;; :? Εμάς τουλάχιστον μια χαρά τα πάει με αυτό :D

Μιας λοιπόν και θα μπείτε και εσείς στο club με τα "μη παιδικά γιαούρτια" να προτείνω επίσης να μη δοκιμάστε και στραγγιστό... όποια μάρκα και αν είναι... :wink: Δεν είναι ό,τι καλύτερο σαν ποιότητες γιαουρτιού...

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια βρε Αγλαϊα... ισχυει κατι τετοιο;;;

 

Όχι, προσπαθεί να πουλήσει... :?

 

Η δική μου παιδίατρος ούτε δείγματα έχει στο ιατρείο... ούτε τα δίνει στους γονείς, ούτε τα προτείνει...

 

 

και ειναι σχεδον 1 κιλο πανω απο το κανονικο της ηλικιας του!!! ειναι τωρα 9900γρ:D

 

:)

 

 

Οσο για το οτι δεν ειναι και τοσο απαραιτητο αφου ειμαι στο σπιτι και μπορω να τον θηλασω... συμφωνω μαζι σου με τα 1000... αλλα αντε να πεισω τον μπαμπα μας... που κρεμεται απο τα χειλη της γιατρου... γιατι αυτη ειναι επιστημονας και ξερει (τρομαρα της...) και γω η υπερβολικη που απο τον καιρο και εμπλεξα με το φορουμ ολα μου φταινε και κυριως η γιατρος μας!!!

 

Να πεις στον μπαμπά να κάνει και λίγο googling να δει τι κυκλοφορεί στον κόσμο...

 

Όσο για τα γιαούρτια, μπορείς να πάρεις ένα πρόβειο παραδοσιακό, καλύτερα βιολογικό και να πετάξεις το καϊμάκι. Χωρίς το καϊμάκι θα είναι στο 4% περίπου τα λιπαρά του. Για θυμίσου λίγο και την ιστορία με τις τρελλές αγελάδες... Για τρελλά πρόβατα ελάχιστα είχαν μιλήσει...

 

 

ΟΚ Αγλαϊα... περιμενω συνταγες!

 

:lol: Θα τις γράψω και μετά θα μας πεις πώς βγήκανε! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Χρυσαλις, εγώ πάντως του δίνω πρόβειο γιαορτάκι, χωρίς την "πέτσα" και του αρέσει πολύ!!! Κι όπως σου ξαναέγραψα, αφού έκλεισε τον 8ο μήνα αρχίσαμε τραχανα και γενικά ό,τι περιέχει σιτάρι. Βρήκα στα καταστήματα βιολογικών κρέμες δημητριακών: μούσλι, σιτάλευρο που φτιάχνονται είτε με γάλα είτε με νερό. Επειδή δεν επιθυμώ να μπαίνω στη διαδικασία της άντλησης , τις φτιάχνω με νερό. Η αλήθεια είναι πως δεν τρελένεται ( όπως για τον τραχανά ή το γιαουρτάκι) και προσθέτω λίγη λιωμένη μπανάνα.

Αλλά επειδή σε αυτό το τόπικ είμαστε εκτός θέματος :D:D:D , δες και το θέμα, εισαγωγή στις στερεές τροφές!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...