Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπαθεια για αποκλειστικο θηλασμο


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι…

Η αλήθεια είναι ότι προσπαθώ με νοσοκομειακό θήλαστρο γύρω στις 10 μέρες αλλά με το swing της medela είχα ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα περίπου με καθημερινές 8 διπλές αντλήσεις, το είχα συνηθίσει και συν τοις άλλοις είχα δει διαφορά (αύξηση) στην παραγωγή γάλακτος.

Τόσο η παιδίατρος όσο και ο ενδοκρινολόγος με τον οποίο μίλησα σήμερα μου πρότειναν να συνεχίσω την όλη διαδικασία έτσι όπως κάνω τώρα: συνεχείς αντλήσεις, συμπληρώματα, καλό φαγητό και ξεκούραση (που να βρω χρόνο;;;). Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι σε περιπτώσεις τέλειας απορύθμισης και πολύ υψηλών ή πολύ χαμηλών τιμών tsh χορηγείται η δομπεριδόνη… Θα δούμε…Δε μένει παρά να κάνω εξετάσεις…

Όπως έλεγε και η ΚΡΙΣΤΙΝΑ και ζητώ και τη γνώμη σου Aglaia, οι 10 – 11 μέρες δεν μπορούν να αποτελέσουν χαρακτηριστικό δείγμα… Ποια η άποψή σου; Συζητώντας το σήμερα με τη μαία μου, θεωρεί ότι πρέπει να συνεχίσω την προσπάθεια και να μην το βάλω κάτω, υπάρχουν ups and downs, όπως λέει και η ίδια. Είχαμε φτάσει σε πολύ καλά σημεία με τη μικρή, η οποία και πιο πολύ στο στήθος κάθεται και τα μπιμπερό της τα κατεβάζουμε σε 3 αντί για 4 (εκ των οποίων μόνο το 1 φόρμουλα) μερικές φορές, λόγω καλών θηλασμών.

Βλέποντας τα καλά μου αποτελέσματα, αισιοδοξώ και είμαι υπερήφανη γι αυτό που κάνω για τη μικρούλα μας… Μέχρι που έρχονται κάτι μέρες και όλα ανατρέπονται…

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σας πάντως σε μία αρκετά δύσκολη φάση μου…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι σε περιπτώσεις τέλειας απορύθμισης και πολύ υψηλών ή πολύ χαμηλών τιμών tsh χορηγείται η δομπεριδόνη… Θα δούμε…Δε μένει παρά να κάνω εξετάσεις…

H δομπεριδόνη χρησιμοποιείται και χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα στο θυροειδή. Αν χρειάζεται να αυξήσεις το γάλα και δεν υπάρχει άλλη αντένδειξη, τότε θεωρώ ότι είναι καλή ιδέα. Η γνώμη του γιατρού είναι απαραίτητη γιατί σε παρακολουθεί και γνωρίζει το αν υπάρχει κάποια αντένδειξη που να σχετίζεται με τη δική σου περίπτωση.

 

Όπως έλεγε και η ΚΡΙΣΤΙΝΑ και ζητώ και τη γνώμη σου Aglaia, οι 10 – 11 μέρες δεν μπορούν να αποτελέσουν χαρακτηριστικό δείγμα… Ποια η άποψή σου;

Απαιτούνται τουλάχιστον 2 εβδομάδες με το ίδιο θήλαστρο για να έχεις μια ιδέα. Για την πληρη εικόνα χρειάζονται 5-6 εβδομάδες.

Συζητώντας το σήμερα με τη μαία μου, θεωρεί ότι πρέπει να συνεχίσω την προσπάθεια και να μην το βάλω κάτω, υπάρχουν ups and downs, όπως λέει και η ίδια.

Συμφωνώ, υπάρχουν διαρκή σκαμπανεβάσματα στην παραγωγή τα οποία δεν θα πρέπει να σε επηρεάζουν ιδιαίτερα. Σίγουρα η αύξηση είναι πιο ευχάριστη από τη μείωση αλλά το σημαντικό είναι ότι υπάρχει μια σταθερότητα στο ερέθισμα που συμβάλλει στη διατήρηση της παραγωγής.

Είχαμε φτάσει σε πολύ καλά σημεία με τη μικρή, η οποία και πιο πολύ στο στήθος κάθεται και τα μπιμπερό της τα κατεβάζουμε σε 3 αντί για 4 (εκ των οποίων μόνο το 1 φόρμουλα) μερικές φορές, λόγω καλών θηλασμών.

:D

Αν το μωρό θηλάζει ικανοποιητικά, διεγειρει καλύτερα την παραγωγή. Νομίζω ότι πρέπει να εστιάσεις στο ότι σχεδόν όλα τα γεύματα είναι μητρικό.

 

Βλέποντας τα καλά μου αποτελέσματα, αισιοδοξώ και είμαι υπερήφανη γι αυτό που κάνω για τη μικρούλα μας… Μέχρι που έρχονται κάτι μέρες και όλα ανατρέπονται…

 

Αντί να δυσαρεστείσαι από το 15% που είναι ξένο γάλα, μπορείς να είσαι ευχαριστημένη από το 85% που είναι δικό σου!;)

 

Καταλαβαίνω πώς νιώθεις αλλά σκέψου ότι αν δεν έκανες την προσπάθεια, τότε αυτό που σε δυσαρεστεί δεν θα ήταν 15% αλλά 30-40%.

 

Αποδεσμεύσου λίγο από τις ποσότητες και το άγχος, δες το σαν μια προσπάθεια που κάνεις για το καλύτερο ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα. Θα μπορούσε όλη η προσπάθεια να έχει ελάχιστα θετικό αποτέλεσμα γιατί πχ το σώμα σου δεν συνεργάζεται με το θήλαστρο. Δεν υπάρχει θήλαστρο που να καλύπτει όλες τις μητέρες και είναι αρκετές οι μητέρες που δεν καταφέρνουν κάτι με το θήλαστρο, ξέρουν όμως ότι προσπάθησαν και έκαναν ότι καλύτερο μπορούσαν!:D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!χαθηκα για λιγο αλλα λειπω και μολις βρηκα ιντερνετ!κατεριν@, καλη τυχη στην προσπαθεια σου!!εγω εχω παααααλι αποριες και χρειαζομαι τα φωτα σας!!!!κανω αντλησεις 2 μηνες,εχω φτασει να αντλω στις 8 φορες περιπου 250μλ και το βραδυ που θηλαζω υπολογιζω αλλα 100,συνολο λοιπον 350μλ περιπου.δυστυχωσ δεν δειχνει να θελει το γαλα μου να αυξηθει,οποτε το εχω παρει αποφαση.η απορια μου ειναι,τι κανω τωρα?να συνεχισω μπας και αυξηθει,αν οχι τι κανω.σταματαω τισ αντλησεις και θηλαζω μονο,κανω αντλησεισ και ποσες?εχω μπερδευτει και εχω κουραστει λιγο με τις αντλησεις.δε θελω ομωσ να κινδυνευσω να μειωθει το γα΄λα μου.ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

adria αν θυμάμαι καλά το μωρό σου συνεργαζόταν???...... δεν το βάζεις πριν από κάθε γεύμα στο στήθος???απλά να το διευκρινίσουμε πριν πούμε τα άλλα δηλ. Ποιά είναι η ρουτίνα σας σήμερα πόσα γεύματα ?πόσο ξένο?κλπ

Link to comment
Share on other sites

οχι,δεν τη θηλαζω πριν απο ολα τα γευματα γιατι θελω να μαζευω γαλα τουλαχιστον για ενα γευμα και επειδη με 8 αντλησεις δεν μενει γαλα για να πιει θηλαζοντας,οποτε καθεται στο στηθος 2-3 λεπτα.τη θηλαζω 2-3 φορες το 24ωρο,συνηθωσ βραδυ που δεν αντλω κι εχω περισσοτερο γαλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

adria, καλύτερα να απαντήσεις στις ερωτήσεις εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962 για να έχουμε πλήρη εικόνα!

 

Το μωρό σου συνεργάζεται στο θηλασμό; δηλ. θηλάζει καλά ή πιπιλάει μόνο; Όταν λες κάθεται στο στήθος μόνο 2-3 λεπτά, εννοείς ότι μετά απ' αυτή την ώρα δυσανασχετεί και το αφήνει; Και το βράδυ που θηλάζει πώς κάθεται περισσότερο;

Το γάλα δεν υπάρχει στο στήθος, παράγεται την ώρα που θηλάζει το μωρό. Αν το μωρό κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις, τότε θα παίρνει γάλα. Γι' αυτό σε ρωτάω αν συνεργάζεται...

 

επίσης, την ώρα που αφήνει το στήθος και υποθέτεις ότι δεν βρίσκει εύκολα γάλα, δοκιμάζεις να το βάλεις και στο άλλο στήθος;

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας,

Είμαι νέα μανούλα και πολύ προβληματισμένη με το θέμα του θηλασμού. Ο λόγος είναι ότι προσπαθώ να αυξήσω την παραγωγή μου. Η μικρή μου είναι δύο μηνών και τις τελευταίες 25 μέρες κάνω αποκλειστικό θηλασμό.Το ξένο που έπινε τον πρώτο μήνα (30-60ml μετά τον θηλασμό σε 3 από τα 5 γεύματα που έκανε), το έκοψα σταδιακά. Ωστόσο από το απόγευμα και μετά και κάποιες φορές από το μεσημέρι κάνουμε μαραθώνιους θηλασμούς. Την έχω να θηλάζει με τις ώρες. Η μικρή αναζητά το στήθος συνέχεια αλλά δεν φαίνεται να πίνει ικανοποιητικά και έχει πολύ γκρίνια (δεν κάνει κολικούς). Κάνει πολλές θηλαστικές κινήσεις και λίγες κατάποσης (αυτό σημαίνει ότι δεν βρίσκει αρκετό γάλα; Εγώ βέβαια που τσεκάρω εκείνη την ώρα στήθος πιέζοντας τη θηλή, το βλέπω να βγάζει γάλα, αλλά δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι το μωρό βρίσκει ικανοποιητική ποσότητα;) Να σας πω ότι από πάνες βρέχει 6-8 και συνήθως λερώνει τον ίδιο αριθμό. Από βάρος γεννήθηκε 2850 στις 38 εβδομάδες και τώρα ζυγίζει 4700. Τι να κάνω για να αυξηθεί το γαλατάκι μου και να είναι ικανοποιημένη η μικρή; Θήλαστρο έχω το lactαline personal της ameda, κάνει για να με βοηθήσει στην αύξηση; Ο γυναικολόγος μου είχε πει πάντα να κάνω μασάζ πριν το θηλασμό και μετά να αντλώ το περίσσιο (που να ʽξερε) για να ανανεώνεται το γάλα και για να έχω τράπεζα. Εγώ δεν το έκανα γιατί είχα ακούσει ότι το θήλαστρο μειώνει την παραγωγή και φοβήθηκα Ισχύει άραγε αυτό το τελευταίο; Επίσης σκέφτομαι να πάρω μαγιά, τι λέτε; Αγλαΐα, κορίτσια είστε η ελπίδα μου για να μπορέσω να συνεχίσω τον θηλασμό, το θέλω τόσο πολύ! Σας ευχαριστώ πολύ, και μόνο που σας διαβάζω παίρνω κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα, δεν νομίζω ότι έχεις κάποιο πρόβλημα με την παραγωγή σου, τόσο οι πάνες όσο και το βάρος είναι πέραν του ικανοποιητικού!

Είναι συνηθισμένη συμπεριφορά οι απογευματινοί μαραθώνιοι. Συχνά τους κάνει ακόμη και η δική μου κόρη!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, δεν βρίσκω λόγο να κουράζεσαι να κάνεις τράπεζα, αν δεν την χρειάζεσαι. Πολλές από εμάς έχουμε πετάξει λίτρα γάλακτος που έμειναν αχρησιμοποίητα και δεν ήταν και το πιο εύκολο πράγμα να τα συλλέξουμε "μήπως χρειαστεί".

 

Πόσες φορές θηλάζετε στο 24ωρο; Θηλάζετε και τη νύχτα;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αmaretto, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.θηλάζουμε 5-6 φορές.Είναι ικανοποιητικός ο αριθμός; Κανονικά 6 αλλά ένας τουλάχιστον θηλασμός πέφτει πάνω στον άλλο κι έτσι δεν μπορώ να τους ξεχωρίσω. Το βράδυ κοιμάται ένα εξάωρο και δεν την ξυπνώ. Γενικώς είναι υπναρού, και στο στήθος την παίρνει συνέχεια ο ύπνος. Υποθέτω εγώ ότι κουράζεται από την "μείωση τροφής"! Πάντως πριν από καμμιά ωρίτσα που την έβαλα στο στήθος έφαγε γύρω στο δεκάλεπτο και μετά δεν ξυπνούσε με τίποτα. Και για να μην μείνει μέσα μου το γάλα το έβγαλα με το θήλαστρο. 45ml σε 20 λεπτά. Λίγο δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να προσθέσω επίσης ότι από νωρίς το απόγευμα και μετά το στήθος μου δεν φαίνεται να γεμίζει με γάλα. Είναι σαν άδειο με αποτέλεσμα η μικρή να καταπίνει καλά για 1-2 λεπτά στον κάθε μαστό και μετά να κάνει τις θηλαστικές κινήσεις αλλά να μην καταπίνει άμεσα, παρά μόνο αραιά και που.(ανά 5-15 κινήσεις ίσως και παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα, δεν έχει νόημα να βγάζεις το γάλα που "εχει μείνει". Το στήθος δεν είναι δεξαμενή αποθήκευσης, ούτε λειτουργεί σαν την ουροδόχο κύστη, που γεμίζει και αδειάζει. Σκέψου το περισσότερο σαν τη λειτουργία του ιδρώτα: ιδρώνεις, όταν και για όση ώρα συντρέχει λόγος, και δεν κάνεις επιπλέον γυμναστική για να βγάλεις τον ιδρώτα που έχει μείνει! Αντίστοιχα, το γάλα παράγεται τη στιγμή που θηλάζεις ή αντλείς και όσο συνεχίζει να βγαίνει γάλα, τόσο περισσότερο παράγεται.

Μετά, το θήλαστρο δεν μπορεί να σου δείξει πόσο γάλα παράγεις, άρα δεν υπάρχει λίγο και πολύ .. το μωρό θηλάζει εντελώς διαφορετικά από το θήλαστρο και εννοείται πολύ πιο αποτελεσματικά. Για λεπτομέρειες, διάβασε στο τόπικ για τα θήλαστρα.

Αν ανησυχείς, μπορείς να προσφέρεις περισσότερες φορές. Αν το μωρό το χρειάζεται, θα θηλάσει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ το παράδειγμα σου amaretto, δηλ. το στήθος μας παράγει την ώρα που θηλάζουμε. Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί τότε είναι γεμάτο πριν αρχίσουμε καν το θηλασμό και αδειάζει κατά τη διάρκεια;Επίσης , υπάρχουν κάπου μαζεμένα όλα αυτά για να τα διαβάσω; Δεν θέλω να σε κουράζω με τις χίλιες απορίες μου!

Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο καιρό, μέχρι την εδραίωση της γαλουχίας, επιιδρούν οι ορμόνες που "αναγκάζουν" το γάλα να παράγεται, συχνά περισσότερο από όσο χρειάζεται το μωρό. Όταν έχει εδραιωθεί η γαλουχία, το στήθος έχει προσαρμοστεί στη ζήτηση που υπάρχει από το μωρό. Επίσης, λίγο γάλα μπορεί να συσσωρεύεται στους μαστούς ανάμεσα στους θηλασμούς, ανάλογα με την κατασκευή του στήθους της μαμάς (αλλά δεν έχει και μεγάλη σχέση με το μέγεθος του στήθους, έτσι;)

Μπορείς να διαβάσεις σε sites, όπως η www.llli.org (διεθνής σύνδεσμος θηλασμού - που έχει συνεργάτες και στην Ελλάδα και κάνουν μηνιαίες συναντήσεις ελεύθερες για το κοινό) ή στην www.kellymom.com και υπάρχουν και άλλες πολυάριθμες από εθνικούς συνδέσμους θηλασμού σε διάφορες χώρες.

Επίσης, υπάρχει ένα δίτομο βιβλίο της παιδιάτρου-συμβούλου θηλασμού Α. Πατσούρου "Θηλασμός, μια υπέροχη σχέση".

Και μετά, εδώ στο φόρουμ, οι απορίες πολλών μαμάδων που έχουν απαντηθεί πολλές φορές.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι καταλαβαίνω λοιπόν, το μη φουσκωμένο στήθος δεν σημαίνει ότι το μωρό δεν θα πιει επαρκή ποσότητα γάλακτος κατά τη διάρκεια του θηλασμού. Σε ευχαριστώ και πάλι amaretto!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο λόγος είναι ότι προσπαθώ να αυξήσω την παραγωγή μου. Η μικρή μου είναι δύο μηνών και τις τελευταίες 25 μέρες κάνω αποκλειστικό θηλασμό.

Iωάννα να σου ζήσει και συγχαρητήρια που τα κατάφερες! Η αμαρέττο σου απάντησε στα σημαντικά και δεν χρειάζεται να συμπληρώσω κάτι όμως θα εκμεταλλευτώ την ευκαιρία να σχολιάσω τα όσα γράφεις, ελπίζοντας να σε βοηθήσω να χαλαρώσεις περισσότερο και να απολαύσεις τη σχέση με το μωρό!:D

 

Λοιπόν, αφού κάνεις αποκλειστικό θηλασμό, δεν χρειάζεται να κάνεις καμία προσπάθεια να αυξήσεις την παραγωγή. Αν χρειαστεί κάτι τέτοιο, το μωρό ξέρει τι να κάνει!:wink:

Το ξένο που έπινε τον πρώτο μήνα (30-60mlμετά τον θηλασμό σε 3 από τα 5 γεύματα που έκανε), το έκοψα σταδιακά.

Από την ποσότητα που έδινες, είμαι σίγουρη ότι το μωρό δεν χρειάζονταν το συμπλήρωμα. Μάλλον κάποιος σε φόρτωσε ανασφάλειες χωρίς λόγο! Είναι προφανές ότι το μωρό θήλαζε καλά και εσύ ανταποκρινόσουν μια χαρά χωρίς πρόβλημα.:)

Ωστόσο από το απόγευμα και μετά και κάποιες φορές από το μεσημέρι κάνουμε μαραθώνιους θηλασμούς.

Γράφοντας το "ωστόσο" δείχνεις ότι δεν είσαι ικανοποιημένη από αυτό που συμβαίνει. Όμως αυτό που συμβαίνει είναι το σύνηθες, είναι αυτό που κάνουν τα περισσότερα μωρά του κόσμου.

Ωστόσο, κάποιοι σου δίνουν λάθος πληροφορίες και νομίζεις ότι κάτι δεν πάει καλά, ενώ όλα είναι μια χαρά!:wink:

Την έχω να θηλάζει με τις ώρες. Η μικρή αναζητά το στήθος συνέχεια αλλά δεν φαίνεται να πίνει ικανοποιητικά και έχει πολύ γκρίνια (δεν κάνει κολικούς).

Μια χαρά πίνει και έτσι συμπεριφέρονται τα περισσότερα μωρά! Τα μωρά μας θυμίζουν τα μωρά των διαφημίσεων για λίγες ώρες, τις περισσότερες είναι φυσιολογικά μωρά!:D

Κάνει πολλές θηλαστικές κινήσεις και λίγες κατάποσης (αυτό σημαίνει ότι δεν βρίσκει αρκετό γάλα; Εγώ βέβαια που τσεκάρω εκείνη την ώρα στήθος πιέζοντας τη θηλή, το βλέπω να βγάζει γάλα, αλλά δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι το μωρό βρίσκει ικανοποιητική ποσότητα

Αυτό που περιγράφεις είναι φυσιολογική συμπεριφορά. Αν το μωρό δεν βρίσκει αρκετό γάλα ξέρει τι πρέπει να κάνει για να το βρει. Αυτό είναι ένα θέμα που δεν χρειάζεται να σε απασχολεί αφού κατάφερες να φτάσεις μέχρι εδώ!:wink:

Να σας πω ότι από πάνες βρέχει 6-8 και συνήθως λερώνει τον ίδιο αριθμό. Από βάρος γεννήθηκε 2850 στις 38 εβδομάδες και τώρα ζυγίζει 4700.

Το βάρος που έβαλε είναι υπεράνω προσδοκιών, βρέχει παραπανίσιες πάνες οπότε δεν έχεις κανένα λόγο να προβληματίζεσαι.

Τι να κάνω για να αυξηθεί το γαλατάκι μου και να είναι ικανοποιημένη η μικρή;

Αν αυξηθεί το γαλατάκι σου θα έχεις υπερπαραγωγή που δεν θα μπορείς να τη διαχειριστείς. Η τακτική είναι να μη προσπαθούμε να φτιαξουμε κάτι που δεν έχει χαλάσει! Οποιαδήποτε παρέμβαση μόνο προβλήματα μπορεί να σου δημιουργήσει.

Θήλαστρο έχω το lactαlinepersonalτης ameda, κάνει για να με βοηθήσει στην αύξηση;

όχι δεν κάνει αλλά και δεν χρειάζεσαι κάποιο άλλο για να την αυξήσεις

Ο γυναικολόγος μου είχε πει πάντα να κάνω μασάζ πριν το θηλασμό και μετά να αντλώ το περίσσιο (που να ʽξερε) για να ανανεώνεται το γάλα και για να έχω τράπεζα.

:shock::shock::shock:

Δηλαδή αν δεν το ανανεώσεις τι παθαίνει; μπαγιατεύει; ξυνίζει; γίνεται τυρί;

Ο γυναικολόγος σου πίνει γάλα που αρμέγεται από τις αγελάδες ανά 12ωρο!:roll:

Γιατί να έχεις τράπεζα γάλακτος; Θα σου χρειαστεί το γάλα; Να έχεις 2-3 γεύματα το καταλαβαίνω, το να σε βάζει όμως σε μια τόσο κοπιαστική διαδικασία να αντλείς μετά από κάθε γεύμα είναι εντελώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

Ο ίδιος δεν έχει αντλήσει και δεν ξέρει τι σημαίνει να έχεις ένα μωρό και να πρέπει και να αντλήσεις και να πλύνεις και να αποστειρώσεις. Όλα αυτά είναι πολλή επιπλέον δουλειά και κάνουν το θηλασμό τόσο δύσκολο που το πιθανότερο είναι να τα παρατήσει μια μητέρα παρά να συνεχίσει.

Αλήθεια, ο γυναικολόγος σου σκέφτηκε τι έκαναν οι γυναίκες τόσες χιλιάδες χρόνια που δεν είχαν θήλαστρα; Πώς κατάφεραν να μεγαλώσουν τα παιδιά τους χωρίς να ανανεώνεται το γάλα; Πώς κατάφεραν να μεγαλώσουν τα παιδιά τους χωρίς τράπεζα γάλακτος; Τότε δεν υπήρχαν και οι σκόνες. Τώρα θα μας προβληματίσει το θέμα τράπεζα;

 

Η θετική διάθεση του γιατρού σου στο θηλασμό δεν αρκεί. Χρειάζεται να έχει μια κοινή λογική και κυρίως να βάλει κατά μέρος τη διάθεσή του να παρεμβαίνει εκεί που δεν χρειάζεται.

 

 

Εγώ δεν το έκανα γιατί είχα ακούσει ότι το θήλαστρο μειώνει την παραγωγή και φοβήθηκα Ισχύει άραγε αυτό το τελευταίο;

Αν το θήλαστρο αντικαθιστά γεύματα του παιδιού και το γάλα που αντλείται είναι λιγότερο από τις ανάγκες του παιδιού, ναι η παραγωγή μειώνεται.

Όμως το χειρότερο δεν είναι αυτό. Η χωρίς λόγω χρήση του θήλαστου το πιθανότερο είναι ότι θα κουράσει τη μητέρα τόσο πολύ που θα παρατήσει εντελώς το θηλασμό. Δεν είναι δυνατόν ο θηλασμός που έχει δοκιμαστεί ως τρόπος διατροφής των θηλαστικών εδώ και περισσότερο από 60 εκ. χρόνια, να είναι τόσο ανεπαρκής και ατελής που να χρειάζεται την τεχνολογία για να διατηρηθεί όταν το μωρό είναι υγιές, τελειόμηνο και θηλάζει καλά.

 

Τα θήλαστρα είναι χρήσιμα για να διατηρηθεί η γαλουχία όταν το μωρό ή η μητέρα νοσηλεύεται, όταν η μητέρα λείπει συστηματικά κάποιες ώρες και χάνει γεύματα. Επίσης είναι χρήσιμα σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις που ο θηλασμός είναι ανεπαρκής ή αδύνατος.

Ο γιατρός σου βλέπει το θήλαστρο σαν την απαραίτητη παρέμβαση για να γίνει ο θηλασμός και αυτό είναι εντελώς λάθος.

Επίσης σκέφτομαι να πάρω μαγιά, τι λέτε;

Ούτε να το σκέφτεσαι!

Να σκεφτείς όμως γιατί έχεις τόσο μεγάλη ανάγκη να παρέμβεις. Το συμπληρωμα που έδινες στην αρχή ήταν μια άχρηστη παρέμβαση, τώρα πάλι θέλεις να παρέμβεις. Δυστυχώς τέτοιου είδους παρεμβάσεις λειτουργούν πολύ αρνητικά στη συνέχιση του θηλασμού.

Αγλαΐα, κορίτσια είστε η ελπίδα μου για να μπορέσω να συνεχίσω τον θηλασμό, το θέλω τόσο πολύ!

...έχεις ελπίδα αν αλλάξεις στάση! :roll:

Για την ώρα βλέπεις ότι κάτι δεν πάει καλά ενώ όλα πάνε πολύ καλά.

Νομίζω ότι θα σε βοηθούσε να παρακολουθούσες τις συναντήσεις του συνδέσμου θηλασμού για να δεις την εμπειρία των άλλων μητέρων, να πιστέχεις ότι ο θηλασμός τις περισσότερες φορές δεν χρειάζεται καμία παρέμβαση και για να έχεις μια τακτική επιβεβαίωση ότι όλα πάνε καλά!:wink:

Μέσα στο φόρουμ θα διαβάσεις αρκετά για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν κάποιες μητέρες. Οι μητέρες χωρίς προβλήματα είναι πολύ περισσότερες και δεν γράφουν! μόνο θηλάζουν!:D

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι καταλαβαίνω λοιπόν, το μη φουσκωμένο στήθος δεν σημαίνει ότι το μωρό δεν θα πιει επαρκή ποσότητα γάλακτος κατά τη διάρκεια του θηλασμού. Σε ευχαριστώ και πάλι amaretto!

Μια χαρά τα κατάλαβες! και μια χαρά τα καταφέρνεις! μην έχεις τόσες ανασφάλειες!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Το ότι χρειαζόταν να δίνω και λίγο ξένο στο μωρό μου το είπαν στο μαιευτήριο, ότι το συνέστησε ο γιατρός μου επειδή η μικρή καθόταν ώρα στο στήθος το βράδυ και είχε γκρίνια. Μου είπαν χαρακτηριστικά ότι επειδή το μωρό είχε γεννηθεί μικρό (2850) ήταν κρίμα να μην το βοηθήσουμε να πάρει τα πάνω του. Όταν γυρίσαμε σπίτι τη θήλαζα αποκλειστικά αλλά στις 10 μέρες από την έξοδο που ξαναπήγαμε στο μαιευτήριο και τη ζύγισαν, βρήκαν ότι είχε πάρει 90γρ., το θεώρησαν λίγο και ξαναρχίσαμε το ξένο. Αλλά με ενοχλούσε φοβερά αυτό (χρησιμοποιώ τη φράση σου Αγλαΐα΄από το γράμμα σου στην κ. Μάλλη, το οποίο είναι μάθημα θέλησης) κι έτσι αποφάσισα να προσπαθήσω να απαλλαγώ από το ξένο. Όσο για την τράπεζα, δεν τη χρειάζομαι. Αυτό που χρειάζεται, είναι να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλες τις μανούλες που προσπαθούν να δώσουν στο μωράκι τους το πολύτιμο γάλα τους. Σας ευχαριστώ πολύ και σένα Αmaretto και σένα Αγλαΐα για τις συμβουλές σας, είστε γλυκύτατες μανούλες και πολύτιμες σύμβουλοι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!ειμαι και εγω μια νεα μαμα που-ντρπομαι που το λεω-ειμαι τελειως ασχετη με το θεμα του θηλασμουκαι δε φροντισα να ενημερωθω εγκαιρως αν και ηθελα πολυ να θηλασω και προσπαθω να καταλαβω τι πηγε στραβα στη δικη μου περιπτωση και δε καταφερα να θηλασω.γεννησα πριν 1,5 μηνα με καισαρικη στην 37η βδομαδα.απο τη πρωτη μερα εβαζα τη μικρη στο στηθος μου αν και εχω επιπεδες θηλες σχεδον με προσπαθεια η μικρη τις επια νε και εκανε θηλαστικες κινησεις.δυστυχως ομως δεν ειχα γαλα σταγονεσ μονο.ετσι της δωσαμε συμπληρωμα.και τις επομενες μερες που εμεινα στο μαιευτηριο συνεχιζα να τη βαζω στο στηθος-λιγοτερες φορες ομως- η μικρη προσπαθουσε αλλα γαλα δεν εβγαινε.ετσι την 5η μερα ο γιατρος μου μου εδωσε χαπια να το κοψω λεγοντας πως αυτο ηταν δεν ειχα γαλα.απο τοτε η μικρη τρεφεται με ξενο γαλα.οταν πειναει και την εχει αγκαλια η μαμα μου η ο αντρας μου παντα ψαχνει το στηθος τους για φαγητο. σ εμενα δε το κανει ποτε λες και θυμαται οτι οσο κ αν προσπαθουσε δεν εβγαζα γαλα.θα ειχε νοημα τωρα μια προσπαθεια επαναγαλακτισμου?η ειχε δικιο ο γιατρος μου που ειπε οτι δε θα κατεβαζα ποτε γαλα και μου το εκοψε?

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο γιατρός σου δεν είχε δίκιο. Λυπάμαι που δεν σε άφησε καν να προσπαθήσεις!

Μια προσπάθεια επαναγαλακτισμού δεν αποκλείεται να φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα αλλά νομίζω ότι, αν δεν προσπαθήσεις, δεν μπορεί κάποιος να σου δώσει εγγυήσεις ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ετσι την 5η μερα ο γιατρος μου μου εδωσε χαπια να το κοψω λεγοντας πως αυτο ηταν δεν ειχα γαλα.

Δηλαδή ο γιατρός σου έδωσε χάπια για να κόψεις ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΊΧΕΣ! :shock:

 

Αφού δεν είχες γάλα, δεν χρειαζόσουν χάπια για να το κόψεις!

 

η ειχε δικιο ο γιατρος μου που ειπε οτι δε θα κατεβαζα ποτε γαλα και μου το εκοψε?

Αφού ήξερε ότι δεν θα κατέβαζες ποτέ γάλα και ήταν τόσο σίγουρος, τα χάπια γιατί σου τα έδωσε;

 

Θα ήταν καλό να σκεφτείς ξανά και ξανά τα όσα έγραψες, τα όσα σου είπε ο γιατρός για να καταλάβεις ότι σε κορόιδεψε έχοντας πλήρη επίγνωση του τι κάνει. Δεν το έκανε από άγνοια. Είναι σκληρό να εισπράτεις τέτοια συμπεριφορά και να το ανακαλύπτεις αφού έχει γίνει η ζημιά. Πραγματικά λυπάμαι πολύ.:? Αν κατανοήσεις το πόσο παράλογα και ανόητα είναι αυτά που σου είπε, θα καταφέρεις να αγνοήσεις την άποψή του και αυτό είναι το πιο σημαντικό.

 

Όσα σου είπε είναι προσωπικές αυθαιρεσίες, δεν έχουν γραφτεί σε κανένα ιατρικό βιβλίο ΠΟΤΕ!

 

 

απο τοτε η μικρη τρεφεται με ξενο γαλα.οταν πειναει και την εχει αγκαλια η μαμα μου η ο αντρας μου παντα ψαχνει το στηθος τους για φαγητο. σ εμενα δε το κανει ποτε λες και θυμαται οτι οσο κ αν προσπαθουσε δεν εβγαζα γαλα.

:|

τα μωρά σε αυτή την ηλικία έχουν μνήμη περίπου 3 ημερών

 

το μωρό κάποιο λόγο έχει και ψάχνει στήθος εκεί, ίσως η μητέρα σου και ο σύζυγος είναι πιο χαλαροί σε αυτή την αντίδραση του μωρού. Εσύ δυστυχώς εξαπατήθηκες, νιώθεις ότι το σώμα σου δεν ανταποκρίθηκε και μάλιστα ο γιατρός έκανε ότι μπορούσε για να περιορίσει τις σοβαρές πιθανότητες ανταπόκρισης. Η απογοήτευσή σου, η δυσαρέσκειά σου, η σύγχιση από όλη αυτή την ιστορία ίσως σε εμποδίζει να είσαι πιο χαλαρή και να δεχθείς αυτή την αντίδραση του μωρού.

 

 

 

θα ειχε νοημα τωρα μια προσπαθεια επαναγαλακτισμου?

Για το γιατρό σου ΟΧΙ

Αν για σένα έχει νόημα μπορείς να την κάνεις, αρκεί να καταλάβεις ότι σε κορόιδεψε και να απαλλαγείς από την άποψή του και τη στάση του.

 

Σε μερικές μητέρες το γάλα αργεί να κατέβει περισσότερο από 7 ημέρες. Μερικές φορές αυτό μπορεί να οφείλεται στο μη ικανοποιητικό θηλασμό του μωρού. Κάποιες φορές τα αίτια είναι άγνωστα.

 

Ο επαναγαλακτισμός μετά τη διακοπή της γαλουχίας με χάπια και μάλιστα τόσο νωρίς, σε μερικές περιπτώσεις είναι πιο δύσκολος. Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις. Τουλάχιστον θα ξέρεις ότι έκανες ό,τι περνούσε από το χέρι σου.

 

Αν αποφασίσεις να κάνεις και άλλο παιδί, νομίζω ότι καλό θα ήταν να ζητήσεις την υποστήριξη κάποιου πιο υπεύθυνου και αξιόπιστου γιατρού, υπάρχουν αρκετοί.

Link to comment
Share on other sites

αγλαια και amareto σaς ευχαριστω πολυ!το ειχα υποψιαστει οτι κατι εκανε στραβα αλλα δεν ηθελα να το πιστεψω οτι ειχε προθεση να το κανει.καλυτερα να μην αναφερθω και στη μαια που ειχα η οποια μολις ειδε τις θηλες μου μου ειπε να μην προσπαθησω καν να θηλασω!!!το θεμα ειναι οτι ο συγκεκριμενος γιατρος μου φερθηκε αψογα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης με εβλεπε οποτε το ζητουσα(πραγμα πολυ σημαντικο για μενα μιας και ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη και ειχα αγχος) του ειχα πει απ την αρχη ποσο ηθελα να θηλασω και μου ειπε ενταξει.πραγματικα δε ξερω τι να πω.

δυστυχως η κατασταση μου τωρα δε θα μου επετρεπε τον επαναγαλακτισμο(παιρνω φαρμακο που απ οτι ειδα δεν ειναι συμβατο με θηλασμο) αλλα τουλαχιστον θα ξερω τι να κανω σε μια δευτερη εγκυμοσυνη.

ελπιζω μονο να βρω καποιο καλο γατρο που θα εχει το χρονο να με βλεπει συχνα.

σ ευχαριστω και παλι.μακαρι να τα ειχα διαβασει ολα αυτα πριν γεννησω.τουλαχιστον τωρα εμαθα και ξερω τι θα κανω στο μελλον.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα.μετα την καισαρικη μου εδωσε ενα φαρμακο το mitrotan το οποιο επειδη το ξαναπηρα στην πρωτη περιοδο μετα τη γεννα ειδα οτι μειωνει τη γαλουχια.φανταζομαι επαιξε κ αυτο ρολο στο να μην εχω γαλα.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως η κατασταση μου τωρα δε θα μου επετρεπε τον επαναγαλακτισμο(παιρνω φαρμακο που απ οτι ειδα δεν ειναι συμβατο με θηλασμο) αλλα τουλαχιστον θα ξερω τι να κανω σε μια δευτερη εγκυμοσυνη.

 

 

Στα περισσότερα φάρμακα αναγράφεται ότι δεν επιτρέπονται στην κύηση και τη γαλουχία, γιατί οι εταιρείες θέλουν να αποφύγουν νομικά προβλήματα. Όμως υπάρχει ολόκληρος κατάλογος από φάρμακα που είναι συμβατά με το θηλασμό και μπορεί ο γιατρός να διαλέξει κάποιο από αυτά. Μπορείς να ψάξεις τα φάρμακα σου ή τις ενεργές ουσίες στο:

http://e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

και να δεις αν και πόσο επικίνδυνα είναι για το μωρό και αν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω!το κοιταξα και λεει ειναι χαμηλου κινδυνου.η αληθεια ειναι βεβαια πως δεν εχω τα ψυχικα αποθεματα να προσπαθησω.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...