Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπαθεια για αποκλειστικο θηλασμο


Recommended Posts

ομως στις 20 μερες ανεβαζα πυρετο κ ο γιατρος μου ειπε να σταματησω μεχρι να μου πεσει,

 

o πυρετός δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό

λυπάμαι που είναι τόσο άσχετος και απαράδεκτος ο γιατρός σου...:?

 

 

επαθα οξεια κνειδωση κ επερνα κορτιζονη για να φυγει η φαγουρα κ τα σπυρια κ ξανασταματησα,

 

η κορτιζόνη είναι θεραπεία επιλογής για το ίδιο το βρέφος. Δεν υπάρχει αντένδειξη για το θηλασμό όταν η μητέρα κάνει θεραπεία και μάλιστα σύντομης διάρκειας.

Είναι πραγματικά πολύ λυπηρό που οι γιατροί εκτός από άσχετοι είναι και τόσο ανεύθυνοι που προτιμούν να βάλουν την υγεία ενός βρέφους σε κίνδυνο παρά να κάνουν τον ελάχιστο κόπο και να ξεστραβωθούν ξοδεύοντας μόλις 100 ευρώ για να αγοράσουν ένα σχετικό βιβλίο.

 

 

αυτο γαι μια βδομαδα ομως συνεχιζα να βγαζω το γαλα κ να το πεταω,μετα απο αυτο δεν ξανακαταφερα να επαναφερω το γαλα πληρως γιατι η μικρη ειχε μαθει στο μπουκαλι κ βαριοταν απο΄μενα.

 

Λυπάμαι πολύ που ταλαιπωρήθηκες τόσο και μάλιστα χωρίς κανένα λόγο. Το μωρό δεν βαριέται, δεν υπάρχει αυτή η έννοια στη συμπεριφορά των βρεφών. Το θέμα είναι πιο βαθύ, το μωρό δεν μπορεί να καταλάβει γιατί ξαφνικά η μητέρα του το αρνείται, δεν μπορεί να καταλάβει γιατί δεν του δίνει το γάλα της που το μυρίζει... Προσπαθεί να συνεχίσει χωρίς αυτό και μετά δεν είναι πρόθυμο να μπει σε μια διαδικασία που μπορεί πάλι να το πληγώσει:?

 

τωρα ειναι 4μηνων κ 28 ημερων ολο αυτο το το διαστημα επαιρνε καθε μηνα απο 350γρ. εως 400γρ. κ η γιατρος ανησυχησε κ μας εβαλε να κανουμε εξετασεις,κ βγηκε οτι εχει χαμηλο αιματοκριτη κ ανεβασμενες τις ενδειξεις στο συκωτι,ετσι καναμε υπερηχο κ βγηκαν ολα οκ ομως πρεπει να τη δει κ ενας παιδογαστρεντερολογος κ στη θεσ/νικη το πιο κοντινο ραντεβου στα νοσοκομεια ειναι το δεκεμβριο (αστα να πανε δηλ.)

 

 

εχω κατα αγχωθει κ δεν ξερω τι να κανω με το θηλασμο.

 

Πριν αποφασίσεις τι θα κάνεις με το θηλασμό, μάλλον πρέπει να αποφασίσεις τι θα κάνεις με το γιατρό που παρακολουθεί το παιδί και βάζει σε κίνδυνο την υγεία του.

 

Το μητρικό γάλα μόνο θετικά έχει να προσφέρει στο μωρό.

 

τωρα αποκλειστικα απο΄μενα τρωει μονο το πρωει κ τις υπολοιπες φορες με συμπληρωμα,εκτος αυτο απο ολους στο κοντινο οικογενειακο περιβαλλον εχω μια αρνηση,ολοι θελουν να τον σταματησω εκτος απο΄μενα.

Όλοι αυτοί που έχουν την άρνηση ας πάρουν την ευθύνη υπογράφοντας ότι η υγεία του μωρού δεν θα χειροτερέψει με τη διακοπή του θηλασμού.

 

 

σημερα μου ηρθε κ περιοδος κ ανησυχησα γιατι δεν ξερω αν θα εχω για πολυ ακομη γαλα,λετε να πετυχει ο επαναγαλακτισμος να τον δοκιμασω

Η επιτυχία του επαναγαλακτισμού είναι κάτι που εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Κάθε περίπτωση είναι μοναδική και το αποτέλεσμα θα το ξέρεις μόνο αν δοκιμάσεις. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα αν το δοκιμάσεις ενώ η πιθανότητα να επιτύχεις και να κερδίσεις κι εσύ και το μωρό από αυτή τη διαδικασία είναι μεγάλη.;)

 

 

κ αν ναι πως δεδομενου οτι τωα η μικρη θα αρχισει κρεμες κ θα πινει γαλα μονο 3 φορες την ημερεα.

 

το πώς αναφέρεται στην αρχή: νοικιάζεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης και ξεκινάς αντλήσεις μετά από κάθε γεύμα του μωρού.

 

για μια ακομη φορά θα γράψω ότι λυπάμαι πολύ που έχεις έναν ανεύθυνο γιατρό

το μωρό σου σε λίγο θα γίνει 5 μηνών, οι στερεές τροφές είναι καλό να εισάγονται μετά τον 6ο μήνα και για μερικά μωρά αυτό μπορεί να καθυστερήσει 1 ή 2 μήνες, δηλαδή να ξεκινήσουν στο τέλος του 7ου ή 8ου μήνα.

 

Όταν αρχίζουν οι στερεές τροφές οι θηλασμοί εξακολουθούν να είναι η κύρια τροφή του μωρού και δεν μειώνονται σε συχνότητα.

Οι στερεές τροφές χορηγούνται ανάμεσα στα γεύματα θηλασμών ή λίγο πριν το θηλασμό και συμπληρώνονται με θηλασμό γιατί οι 2 και 3 κουταλιές που μπορεί αρχικά να φάει ένα μωρό, σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν γεύμα.

Ειδικά για ένα μωρό με χαμηλό βάρος αυτό μπορεί να είναι πολύ κρίσιμο για την ανάπτυξή του και για την υγεία του.

 

Πολλά μωρά εξακολουθούν να θηλάζουν αποκλειστικά μέχρι το τέλος του 8ου μήνα και στη συνέχεια η ποσότητα των στερεών που τρώνε είναι μικρή, αν θηλάζουν μόνο 3 φορές θα έχουν σοβαρό πρόβλημα.

 

Το γάλα σε σκόνη περιέχει παραπανίσιο ασβέστιο για τις ανάγκες του ανθρώπου και αυτό δημιουργεί πρόβλημα στην απορόφηση του σιδήρου. Τα μωρά που τρέφονται με γάλα σε σκόνη παρουσιάζουν πιο συχνά αναιμία. Αυτό είναι κάτι που το γνωρίζει ο γιατρός που παρακολουθεί το μωρό.

Το σίγουρο είναι ότι οι πληροφορίες που σου έχει δώσει μέχρι τώρα ο γιατρός είναι λάθος και θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά αν μπορείς να συνεχίσεις να εμπιστεύεσαι την υγεία του παιδιού σου αλλά και τη δική σου σε έναν τέτοιο επιστήμονα.

 

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας λέει ότι ο θηλασμός θα πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος μέρα και νύχτα και το 2ο εξάμηνο της ζωής του μωρού.

 

Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει παιδίατρος που είναι και σύμβουλος θηλασμού που πιστεύω ότι θα μπορέσει να σας βοηθήσει.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω πολυ Αγλαια,φυσικα κ προεχει η υγεια του μωρου κ αυτο προσπαθω να κανω,βαζουμε μεσο (που εχουμε καταντησει σάυτη τη χωρα)για να κλεισουμε ραντεβου σε νοσοκομειο γιατι δεν μπορω να περιμενω ως το δεκεμβριο.Ξεχασα να σου γραψω πως οταν επαιρνα κορτιζονη επερνα παραλληλα κ αντισταμινικα γιάυτο μου ειπε να μην της δινω δικο μου γαλα.Οσο αφορα τον πυρετο οταν γεννησα τον 1ο μου γιο εκανα μαθηματα ανωδινου τοκετου κ εκει η μαια μας ειπε πως αν εχουμε πυρετο πανω απο 38,5 δεν πρεπει να δινουμε γαλα στο παιδι.,παντως η παιδιατρος δε μου ειπε να το κοψω απλα δε θα ηξερε ,αν θα κανω ομως 3ο τωρα θα το ξερω

8mvWp2.png8ndUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας…

Ενώ ήμουν αρκετά συνεπής με τον αριθμό των αντλήσεων από το θήλαστρο, εδώ και μερικές μέρες δεν μπορώ να φτάσω πάνω από 7 με τίποτα. Όπως έλεγα και κάποια άλλη στιγμή σε άλλο μήνυμά μου, μάλλον κακός συγχρονισμός με τη μικρούλα…

Αυτό που με κρατάει ακόμα και με κάνει να πεισμώνω για να μην τα παρατήσω είναι το γεγονός πως κάποιες φορές βλέπω αύξηση του γάλακτος και χαίρομαι ιδιαίτερα…

Πέρα από τη μαγιά μπύρας, το καλό και προσεγμένο φαγητό (σούπες και υγρά), υπάρχει κάποιο άλλο «γαλακταγωγό» σκεύασμα – προϊόν ; Διάβαζα τις προάλλες σε ένα γαλλικό site σχετικό με θέματα υγείας και ειδικότερα θέματα εγκυμοσύνης και θηλασμού ότι προτείνεται για την αύξηση παραγωγής γάλακτος στις θηλάζουσες ρόφημα γλυκάνισου, μάραθου σε συνδυασμό με αγγελική και λουίζα. Έχει πέσει στην αντίληψή σας κάτι ή πρόκειται για placebo και μόνο το ότι προσπαθούμε φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα ;

Ευχαριστώ και καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου γραψω πως οταν επαιρνα κορτιζονη επερνα παραλληλα κ αντισταμινικα γιάυτο μου ειπε να μην της δινω δικο μου γαλα.

Υπάρχουν πολλά αντιισταμινικά με διάφορα επίπεδα ασφάλειας (απολύτως ασφαλή, μέτρια ασφαλή, περιορισμένης ασφάλειας). Ο γιατρός οφείλει να επιλέξει κάποιο συμβατό με το θηλασμό.

 

Οσο αφορα τον πυρετο οταν γεννησα τον 1ο μου γιο εκανα μαθηματα ανωδινου τοκετου κ εκει η μαια μας ειπε πως αν εχουμε πυρετο πανω απο 38,5 δεν πρεπει να δινουμε γαλα στο παιδι.,

:?

Δηλαδή τι παθαίνει το γάλα στους 38,6 ή στους 42 που δεν το παθαίνει στους 38,5;

Δυστυχώς δεν έχει γραφτεί πουθενά τεκμηριωμένα κάτι τέτοιο.

Αυτό που ισχύει γενικά είναι ότι σε περίπτωση μαστίτιδας, μέχρι το 38,5 δεν χρειάζεται αντιβίωση, μετά είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί. Υπάρχει δυνατότητα να επιλεγεί αντιβίωση συμβατή με το θηλασμό.

 

παντως η παιδιατρος δε μου ειπε να το κοψω απλα δε θα ηξερε

Αφού αποφάσισε να γίνει παιδίατρος θα έπρεπε να ξερει...:?

Εμείς ως γονείς απευθυνόμαστε στους γιατρούς κάποιων ειδικοτήτων γιατί υποτίθεται ότι αυτοί θα έπρεπε να γνωρίζουν.

 

Καλή συνέχεια!:D

Link to comment
Share on other sites

 

Πέρα από τη μαγιά μπύρας, το καλό και προσεγμένο φαγητό (σούπες και υγρά), υπάρχει κάποιο άλλο «γαλακταγωγό» σκεύασμα – προϊόν ; Διάβαζα τις προάλλες σε ένα γαλλικό site σχετικό με θέματα υγείας και ειδικότερα θέματα εγκυμοσύνης και θηλασμού ότι προτείνεται για την αύξηση παραγωγής γάλακτος στις θηλάζουσες ρόφημα γλυκάνισου, μάραθου σε συνδυασμό με αγγελική και λουίζα. Έχει πέσει στην αντίληψή σας κάτι ή πρόκειται για placebo και μόνο το ότι προσπαθούμε φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα ;

 

Ευχαριστώ και καλό βράδυ

 

Η τριγονέλλα βοηθάει πολύ.

Αρκετά πρέπει να βοηθάει και ο γλυκάνισος, ίσως και ο μάραθος που είναι συγγενικό φυτό.

 

Το κακό με τα φυτικά ροφήματα είναι ότι η έρευνα είναι περιορισμένη. Οι δραστικές ουσίες που περιέχονται σε αυτά ποικίλουν και είναι δύσκολο να μελετηθούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κ απο εμενα...ειμαι μια νεα μανουλα...γεννησα πριν απο 12 μερες κ η μικρη μου ειναι ακομα στη ΜΕΝΝ...θελω παρα πολυ να της δωσω δικο μου γαλα κ οταν με το καλο βγει να θηλασει, ομως δεν εχω καταφερει, με θηλαστρο, να βγαλω πανω απο 20ml... υπαρχει καμια ελπιδα να αυξηθει το γαλα μου? εδω και 2 μερες παιρνω κ τα χαπια μαγιας μπυρας της solgar.... οποια νομιζει οτι μπορει να με βοηθησει...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πακι, να σου ζήσει η μικρούλα! Έχεις διαβάσει τις οδηγίες για τον επαναγαλακτισμό;

αν εννοεις για το ποσες φορες την ημερα να αντλω με το θηλαστρο κ τα σχετικα , ναι τις εχω διαβασει, αλλα καμια αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζήσει το μωράκι σου!

...

Καλή επιτυχία και ότι απορία έχεις μας ρωτάς!

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Συνεχίζω την προσπάθεια και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα. Είχα στείλει και πριν λίγες μέρες κάποια posts σχετικά με την προσπάθεια επαναγαλακτισμού που κάνω. Έχω νοικιάσει το Symphony και παίρνω και τα χαπάκια με τη μαγιά. Τα χρησιμοποιώ περίπου μία εβδομάδα τώρα. Η παραγωγή μου έχει αυξηθεί από 60-75ml/24ωρο που ήταν στην αρχή σε 110-120 ml/24ωρο σήμερα. Προσπαθώ να κάνω όσο το δυνατόν περισσότερες αντλήσεις αλλά δύσκολα καταφέρνω να κάνω περισσότερες από 7-8 max. Κατά τη γνώμη σας είναι ικανοποιητική αυτή η αύξηση, να συνεχίσω την προσπάθεια?????? Δεν έβαζα το μωρό στο στήθος καθόλου, αλλά σήμερα σκέφτηκα πως μπορεί όταν θα αποκτήσω πάλι αρκετό γάλα να μη θέλει να κάτσει ο μικρός στο στήθος, αφού θα έχει συνηθίσει πλέον το μπιμπερό, και έτσι τον άφησα για 10 λεπτά,οπου νομίζω ότι του άρεσε πολύ, γιατί χαλάρωσε και δεν έκλαιγε. (Έχει νόημα να το κάνω αυτό ή ήδη έχει συνηθίσει το μπουκάλι???)

Ελπίζω να μη γίνομαι κουραστική, αλλά στεναχωριέμαι γιατί το γάλα μου τώρα δε φτάνει ούτε για ένα γεύμα του!Θα έχω αποτελέσματα λέτε και αν ναι σε πόσο περίπου καιρό?????

Σας ευχαριστώ και πάλι

chUom7.png

 

 

t5ycn1ruabb63qw3.png

Link to comment
Share on other sites

Για τα αποτελέσματα δεν μπορεί να σου πει κανένας τίποτα συγκεκριμένο η κάθε μια έχει το δικό της ρυθμό το ζητούμενο είναι να βάζεις μικρούς στόχους για να μην απογοητεύεσαι π.χ στη φάση που είσαι βάζεις στόχο το ένα γεύμα και πάει λέγοντας. Αφού το μωρό σου πιάνει στήθος δεν θα ήταν κακό να το βάζεις στο στήθος όταν δεν πεινάει(π.χ 1 ώρα αφού έχει φαει) για να μη χάνεται την επαφή σας αλλά και το στήθος να παίρνει το ερέθισμα σαφώς πιο αποτελεσματικό από το θήλαστρο. Για το αν αξίζει να συνεχίσεις την προσπάθεια θα το αποφασίσεις εσύ πάντως η προσωπική μου άποψη παραμένει ότι κάθε σταγόνα μητρικού είναι κέρδος για το μωρό σου και θαυμάζω την προσπάθεια όλων των μαμάδων που μπαίνουν στην διαδικασία επαναγαλκτισμού για να προσφέρουν το καλύτερο στα παιδιά τους. Αφού υπήρχε αύξηση 50% σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα γιατί όχι και παραπάνω στη συνέχεια ....... καλή συνέχεια λοιπόν και σύντομα το πρώτο σας γεύμα......

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήταν δύσκολη μέρα για μένα.

Σήμερα το πρωί το μωρό μου ήπιε το τελευταίο γάλα που θα πιει ποτέ από μένα, καθώς παρότι νόμιζα ότι ο επαναγαλακτισμός είχε πετύχει, το γάλα μου κόπηκε ξανά. Έτσι απλά. Για μένα ήταν η απόδειξη ότι στη δική μου περίπτωση οι ορμόνες μου δεν μου επιτρέπουν παραγωγή γάλακτος γιατί με το που μειώθηκε (αναγκαστικά) η δόση του χαπιού που μου έχει δώσει ο ενδοκρινολόγος για την αύξηση προλακτίνης σε λιγότερο από 2 χάπια, μειώθηκε το γάλα και τελικά κόπηκε. Πρέπει να περνάω και κάποαι διαταραχή τις τελευταίες 2 εβδομάδες γιατί έχω τα γνωστά μου συμπτώματα, περπατάω και κλαίω στο άσχετο, έχω πονοκεφάλους κλπ.

Επομένως απλά δεν μπορώ να το νικήσω το ορμονικό μου χάος....... Ανάθεμα τον θυρεοειδή..... Προσπαθώ να το δω από τη θετική του πλευρά, ότι κατάφερα και έδωσα για άλλους 2 μήνες γάλα στο μωρό μου, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν ήμουν προετοιμασμένη ότι θα συνέβαινε τόσο σύντομα αυτό, ευελπιστούσα ότι θα το πηγαίναμε για καιρό έτσι....

Και για να μην απογοητεύσω καμιά αγωνίστρια επαναγαλακτίζουσα, η δική μου περίπτωση, έχουμε ξαναπεί ότι είναι ιδαίτερη και γιατί άρχισα από το μηδέν μετά από ενάμιση μήνα διακοπής, και γιατί είμαι υποθυρεοειδική.

ΟΜΩΣ ήταν καταπληκτική εμπειρία ο επαναγαλακτισμός, τον έκανα με αγάπη και υπομονή και αυτοι οι δύο παραπάνω μήνες αξίζουν πολλά και για μένα και για το παιδί μου φυσικά. Κι αν γύριζα το χρόνο πίσω θα το ξανάκανα ευχαρίστως!!!

Λοιπόν όλα καλά, σας ευχαριστώ ΘΕΡΜΑ όλες για την συμπαράσταση, υποστήριξη, γνώση, εμπειρία σας, ήταν πραγματικά ιδιαίτερη τιμή για μένα.

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν χωράει να σου πω κάτι πέρα του ότι λυπάμαι πολύ για την τελική έκβαση και χαίρομαι ιδιαίτερα που το βλέπεις έτσι όπως το βλέπεις. Τη μάχη την κέρδισες όπως και να΄χει όσο και να κράτησε αν και δεν καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κόπηκε αφού επανήλθε (η γνώσης μου είναι περιορισμένες και σαφώς ο ενδοκρινολόγος που σε παρακολουθεί θα σου το εξήγησε οπότε μετράει που το κατάλαβες εσύ) Το ηθικό ψηλά μπράβο σου Τιμή μας που μοιράστηκες μαζί μας την εμπειρία σου...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα Κριστίνα και ευχαριστώ για τα λόγια σου!

Το προβλημα ήταν όχι ότι έχω υποθυρεοειδισμό, αλλά ότι έχει απορρυθμιστεί και είμαστε στη φάση εξετάσεων μέχρι να δούμε σε ποια δόση θα καταλήξουμε. Όσο διαρκούσε η επίδραση της δομπεριδόνης, μαζί με τις αντλήσεις φυσικά, μπόρεσα και έφτασα τα 400-450 μλ ημερησίως. Αλλά όταν μειώθηκε η δόση, παρόλο που έκανα το σύστημα που προτείνεται στη δοσολογία όταν βλέπεις μείωση παραγωγής, δηλαδή να επανέλθεις για 2 εβδομάδες στην προηγούμενη δόση και να μειώσεις εκ νέου, δεν λειτούργησε.. Εντωμεταξύ το παιδί όπως είχα γράψει δεν θήλαζε, μόνο με τις αντλήσεις του έδινα και αυτό είμαι σίγουρη πως έπαιξε ρόλο. Διάβασα σε ένα ξένο φόρουμ που γράφουν κοπέλες που κάνουν αποκλειστικά αντλήσεις ότι άλλες μετά το 6μηνο βλέπουν μείωση και δεν μπορούν να συνεχίσουν ενώ άλλες όχι.

Τι να πω, προφανώς ειναι περίπλοκο το θέμα του κάθε οργανισμού και των ορμονικών συνθηκών και εμένα δεν με βοηθάει.

Ο ενδοκρινολόγος μου πάντα πίστευε ότι οι απορρυθμισμένες μου ορμόνες έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην αδυναμία μου να θηλάσω αρχικά, παρόλο που έγιναν και λάθη φυσικά από λάθος ενημέρωση. Όταν έφτασα και αντλούσα 300 μλ και πήρα τη σύμβουλο τηλέφωνο να της πω πώς πάω (με τον ενδοκρινολόγο με παρακολουθούσαν μαζί), μου έδειξε ότι αιφνιδιαστηκε, ότι δεν περίμενε να ξεπεράσω ίσως μια μικρότερη ποσότητα και μου είπε ότι ήταν καταπληκτικό αυτό.

Πίσω στη φόρμουλα λοιπόν....

Είναι φοβερό πόσο "ολοκληρωμένη" αισθάνεσαι όταν μπορείς να τρέφεις το παιδί σου, χωρίς να υπερβάλλω φυσικά, μπορώ έτσι κι αλλιώς να είμαι η καλύτερη μαμά για το μωρό μου!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορώ έτσι κι αλλιώς να είμαι η καλύτερη μαμά για το μωρό μου!

 

 

Aυτή τη φράση σου θα κρατήσω...

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια που έκανες τόσο καιρό, για την πίστη σου, για το θάρρος που έδινες και εξακολουθείς να δίνεις σε όλες τις υπόλοιπες μαμάδες εδώ που κάνουν κι αυτές προσπάθεια!

Τα κατάφερες πάρα πολύ καλά, απ' ότι καταλαβαίνω πολύ καλύτερα απ' αυτό που περίμεναν οι ειδικοί που σε βοηθούσαν! Έδωσες στο μωρό σου το πολύτιμο μητρικό γάλα που είχε ανάγκη.

Σας εύχομαι καλή συνέχεια και όλα να πάνε καλά με την υγεία σου από δω και πέρα! Το μωρό σου είναι τυχερό που σε έχει μαμά!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και

ευχαριστώ που απαντήσατε σε ένα μεγάλο ερώτημά μου!!!

 

Katerin@ έχω πρόβλημα με το θυρεοειδή μου και παίρνω χάπια εδώ και πολλά χρόνια (υποθυρεοειδισμός συγκεκριμένα). Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ο γιατρός μου αναγκάστηκε να αναπροσαρμόσει τη δοσολογία γιατί μου δημιουργήθηκε το σύνδρομο hasimoto... Μέσα στην τρέλα μου για τη μικρή και με την προσπάθεια για θηλασμό, δεν είχα καιρό να κάνω εξετάσεις ξανά και να δω σε ποια επίπεδα είμαι... Παρόλο που προσπαθώ εδώ και καιρό με τον επαναγαλακτισμό και είχα δει βελτίωση, (τη βάζω στο στήθος και θηλάζει με όρεξη το χρυσούλι μου) τις δύο τελευταίες μέρες το γάλα έχει μειωθεί αισθητά...

 

Τί κάνω απο εδώ και πέρα ;

 

Θέλω οπωσδήποτε να το κρατήσω όσο πιο πολύ γίνεται... Με πόνο ψυχής δίνω στη μικρή κάθε φορά τη φόρμουλα γάλα...

 

Τα φώτα σας παρακαλώ...

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Sofuka είσαι χρυσή κοπέλα, η "μαμά" μέσα σου σε κάνει να φέρεσαι όμορφα όχι μόνο στα παιδάκια σου, αλλά και σε μας!!!

 

Maliarini πρέπει να βρεις οπωσδήποτε χρόνο να κάνεις τις εξετάσεις σου γιατί κι εγώ το αμέλησα μετά τον τοκετό και απομακρύνθηκα από το χρονικό αυτό σημείο μέχρι να πάω στον ενδοκρινολόγο και έχασα πολύτιμο χρόνο. Σου προτείνω να το κάνεις άμεσα και να δεις γιατρό που έχει σχέση με θηλασμό. Σε ποια περιοχή είπαμε ότι μένεις? Αυτός που μου πρότεινε η Αγλαία είναι πραγματικά καλός. Μην απογοτεύεσαι όμως! Θέλει υπομονή και αφού βλέπεις ήδη αποτελέσματα, είναι πολύ σημαντικό αυτό!!!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω hasimoto (αρκετές εκατοντάδες χιλιάδες πάνω από το όριο αντισωμάτων) εδώ και χρόνια στην εγκυμοσύνη έκανα εξετάσεις κάθε δυο μήνες και ρύθμιζα τη δόση Τ4 ανάλογα γιατί δημιούργησε υποθυρεοειδισμό. Όταν γέννησα το αγγελούδι μου 2μήνες μετά και αφού θήλαζα έκανα εξετάσεις και μου είπε η ενδοκρινολόγος να σταματήσω την θυροξίνη γιατί δεν υπήρχε λόγος να επιβαρύνω το παιδί με την αγωγή μιας και ο υποθυρεοειδισμός ήταν κοντά στα όρια και η όζοι που είχα χρόνια (3 1.03μμ 1,64 και 0,98) είχαν φύγει ως δια μαγείας. Έκανα εξετάσεις έξι μήνες μετά και τα αποτελέσματα έδειξαν υποθυρεοειδισμό που είχα και όταν έκανα επαναγαλακτισμό έχω μέχρι και σήμερα και το ρυθμίζω με Τ4 των 50 αυτή τη στιγμή. Δεν μου δημιούργησε πρόβλημα ποτέ στον επαναγαλακτισμό εκτός και εαν υποθέσουμε ότι θα μπορούσε να ήταν ευκολότερος αν οι ορμόνες ήταν ρυθμισμένες. Η ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί μάλιστα μου είπε ότι από την στιγμή που ρυθμίζουμε τον θυρεοειδή δεν μου δημιουργεί πρόβλημα. Άρα ξεκινάς εξετάσεις ρυθμίζεις τον θυρεοειδή σου και βλέπεις στη συνέχεια. Η Κατερίνα είχε θέμα εγώ όχι ίσως γιατί ρυθμίστηκε εύκολα τι να πω κάθε περίπτωση έχουμε πει είναι διαφορετική και μοναδική . Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να παρακολουθείς τον θυρεοειδή σου όχι μόνο για τον επαναγαλακτισμό αλλά και για την υγεία σου. ίσως θα μπορούσες να συμβουλευτείς τον ενδοκρινολόγο της Κατερίνας Θα με ενδιέφερε πολύ τι έχει να πει και η Αγλαία σχετικά....

Link to comment
Share on other sites

τι έγραφα προηγουμένως???

Ότι ευχαρίστως θα το ξανάκανα????

Ε, αυτό.

Γιατί παίρνω βραβείο ηλιθ...ότητας

Πήρα τη σύμβουλο σήμερα να την ευχαριστήσω και μου είπε ότι δεν χρειαζόταν να κόψω την δομπεριδόνη, αλλά απλά να κρατήσω τη δόση που δεν μου δημιουργούσε μείωση. Εγώ δεν το είχα καταλάβει αυτό, νόμιζα ότι μπορώ μόνο 2 εβδομάδες να "καθυστερήσω" τη μείωση της δόσης.

 

Και φτου από την αρχή.

 

Θα με ρωτήσετε γιατί δεν την είχα πάρει πιο νωρίς τηλέφωνο. ΄Έτσι για να ταλαιπωρούμαι και για να ταλαιπωρώ και το μικρό μου. Δεν ξέρω αν πρέπει να αυτομαστιγωθώ ή να χαρώ γιατί δεν τελείωσαν όλα ακόμα.

 

Πόσο είμαι??? Πόσοσοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Αν δεν επανέλθει το γάλα μου δεν θα το συγχωρήσω στον εαυτό μου.

 

ΗΘικό δίδαγμα. Για πράγματα τόσο σημαντικά, έστω κι αν νομίζουμε ότι έχουμε καταλάβει, δεν είναι ποτέ κακό να ξαναρωτάμε. Και ξανά.

 

Πρέπει να βρω την αγελαδίτσα ξανά να μου φτιάξει τη διάθεση

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου την έφτιαξες τη διάθεση πάντως και χωρίς την αγελαδίτσα γλυκιά μου ...... μην είσαι τόσο αυστηρή με τον εαυτό σου μανούλα, όλα καλά θα πάνε ...

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι παιδιά,

Ο θυρεοειδής μου ήταν (και είναι θέλω να πιστεύω) πάντα ρυθμισμένος και οι τιμές μέσα στα φυσιολογικά όρια. Απλά παίρνω μία δόση συντήρησης κάθε πρωί και με αναπροσαρμογή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Από εκεί και πέρα, δεν μπορώ να καταλάβω σε τι οφείλεται η μείωση γάλακτος... Στην αρχή, υπέθεσα ότι η μικρή μπορεί να ήταν τεμπελούλα, επειδή δεν έκανε πολλές θηλαστικές κινήσεις και στο τέλος την έπαιρνε από την κούραση ο ύπνος στο στήθος. Την έβαζα όμως στο στήθος μου κάθε φορά που το αποζητούσε (και ίσως δεν ήμουν αρκετά διευκρινιστική σε προηγούμενο post) 12 και 16 φορές μέσα στο 24ωρο. Δεν παρατηρούσα αλλαγή στην ποσότητα γάλακτος, ίσα-ίσα διαρκή και σταθερή μείωση. Έπειτα, θεώρησα ότι ίσως ο οργανισμός μου να μην μπορεί να παράγει γάλα (αν και μου φαίνεται λίγο περίεργο, δεδομένου ότι κάθε μητέρα μπορεί επαρκώς να θηλάσει το μωρό της). Αποφασίζω τον επαναγαλακτισμό μαζί με τη μαία, συμφωνεί και η παιδίατρος (η οποία στην τελευταία εξέταση μας είπε ότι η μικρή δεν έχει κοντό χαλινό που ίσως να δημιουργούσε πρόβλημα όπως έλεγε και η Katerin@) και ενώ έβλεπα κάποια αποτελέσματα, τις 3 τελευταίες μέρες παρατηρώ συνεχή μείωση...

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ... Το σκεύασμα μαγιάς μπύρας, το τσάι θηλασμού με γλυκάνισο και άνηθο, οι χλιαρές κομπρέσες, το μασάζ μάλλον δεν μου κάνουν πολλά πράγματα... Οι αντλήσεις μου είναι περίπου στα 250 ml, που ουσιαστικά δε φτάνουν τη μικρούλα ούτε για 2 γεύματα και η οποία θηλάζει αλλά αδειάζει το στήθος αρκετά γρήγορα (μέσα σε 10-15 λεπτά)

Από τη μία δεν θέλω να παραιτηθώ, αλλά από την άλλη (έστω και με υποτιθέμενη απορύθμιση του θυρεοειδή) αξίζει να καταφύγω σε ένα αμιγώς χημικό-φάρμακο όπως η δομπεριδόνη ;

Οι προβληματισμοί μου μάλλον αυξάνονται μέρα με τη μέρα... Μʼ αρέσει που ο στόχος μου είναι οι 6 μήνες θηλασμού ή έστω μητρικού γάλακτος, τρομάρα μου…

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες προσπαθείς επαναγαλακτισμό με νοσοκομειακό θήλαστρο??? το πρώτο σου ποστ ήταν 8/9/09 αν υποθέσω ότι ξεκίνησες αντλήσεις με νοσοκομειακό θήλαστρο κάποιες μέρες μετά είναι βια 10 μέρες προσπάθειας άρα πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να βγάλεις συμπεράσματα Γενικά στις αντλήσεις υπάρχουν σκαμπανεβάσματα στις ποσότητες οπότε δεν υπάρχει λόγος να τα βλέπεις με τόση απογοήτευση για την ώρα... Δώσε χρόνο στον εαυτό σου. Αν δεν δούλεψε η μαγιά μπορείς να δοκιμάσεις τριγωνέλλα και να μη σκέφτεσαι δομπερδιόνη για την οποία ταπεινή μου άποψη θα πρέπει να υπάρχει παρακολούθηση ενδοκρινολόγου όταν χορηγείται. Προσπάθησε να τα βλέπεις λίγο πιο αισιόδοξα το μωρό σου όπως έχεις γράψει παίρνει μόνο 180ml ξένου γάλακτος άρα το μωρό σου τρέφεται κατα 80% απο σένα και 20%ξένο που πιστεύω ότι θα μπορέσεις να το καλύψεις. .Η ψυχολογία είναι ένας παράγοντας που παίζει ρόλο στην επίτευξη του στόχου σου. Αφού και και οι ορμόνες σου είναι σε τάξη μένει η υπομονή και επιμονή......

Link to comment
Share on other sites

 

Από τη μία δεν θέλω να παραιτηθώ, αλλά από την άλλη (έστω και με υποτιθέμενη απορύθμιση του θυρεοειδή) αξίζει να καταφύγω σε ένα αμιγώς χημικό-φάρμακο όπως η δομπεριδόνη ;

 

Kατανοώ τον προβληματισμό σου αλλά δεν ξέρω αν έχεις άλλη λύση. Ίσως θα πρέπει να ζυγίσεις τα υπερ και τα κατά της κάθε περίπτωσης:

α) παίρνεις ένα χημικό-φάρμακο και το παιδί σου παίρνει περισσότερο μητρικό

β) δεν παίρνεις το χημικό-φάρμακο και το παιδί παίρνει περισσότερο γάλα σε σκόνη που δεν έχει ούτε ένα ζωντανό κύτταρο, δεν περιέχει αντισώματα, περιέχει παραπανίσιο ασβέστιο για τα νεφρά του παρόλο που ένα μέρος το έχουν αφαιρέσει κλπ της επεξεργασίας του αγελαδινού γάλακτος για να τροποιοηθεί και να γίνει κάπως πιο κατάλληλο για ανθρώπους.

 

Από όσα έχω διαβάζει, μακροχρόνια χρήση δομπεριδόνης κάνουν κυρίως οι μητέρες που υιοθετούν παιδιά και ανάμεσά τους υπάρχουν αρκετές που δεν καταφέρνουν να έχουν πλήρη γαλουχία χωρίς το φάρμακο. Νομίζω ότι το επιλέγουν για να προσφέρουν στο παιδί τους αυτό που χωρίς το φάρμακο δεν μπορούν να προσφέρουν (το μητρικό γάλα, τη σχέση του θηλασμού και ό,τι αυτά συνεπάγονται).

 

Ο ενδοκρινολόγος που σε παρακολουθεί σου έχει αναφέρει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...