Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπαθεια για αποκλειστικο θηλασμο


Recommended Posts

το βραδυ που μονο την θηλαζω δεν νομιζω οτι πειναει ιδιαιτερα και γι αυτο δεν της δινω συμπληρωμα.εχει γινει ομως συνηθεια ο θηλασμος για την μπεμπα εκεινες τις ωρες και μονο ετσι κοιμαται. τα ουσιαστικα γευματα ειναι 4 κατα τη διαρκεια της ημερας οπου το ενα ειναι δικο μου αντλημενο. τα αλλα 3 ειναι ξενο. για να βγαλω ομωσ ενα ολοκληρο γευμα κανω 8 αντλησεις και αν την θηλαζω δεν θα βγαλω μετα γαλα με το θηλαστρο για να μαζεψω.το εχω τσεκαρει για αυτο το λεω.δηλαδη νομιζεις οτι δεν κανω καλα?μαζι,αντληση και θλασμο,δεν μπορω να το κανω ,εχω προσπαθησει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πιστεύω πως έχει μεγάλη σημασία, αφού και το μωρό συνεργάζεται, να μπαίνει σταδιακά όλο και περισσότερο στο στήθος. Έτσι θα αυξηθεί περισσότερο το γάλα σου απ' ότι με το θήλαστρο. Μπορεί να μη βγάζεις τόσο όσο έβγαζες, αλλά λιγότερο, όμως το μωρό θα πίνει τόσο και περισσότερο απευθείας απ' το στήθος.

Αν όλα πηγαίνουν καλά, θα δεις ότι θα χρειάζεται λιγότερο συμπλήρωμα ή λιγότερο γάλα απ' το μπουκάλι γενικά, αφού θα θηλάζει σε όλα τα γεύματα!

Λογικά, έτσι θα αυξηθούν και τα γεύματα, γιατί το μητρικό χωνεύεται πιο γρήγορα. Αυτό δεν θα πρέπει να σε ανησυχήσει, το αντίθετο, θα σου δώσει την ευκαιρία να το βάζεις ακόμα συχνότερα στο στήθος, οπότε το ερέθισμα θα αυξηθεί ακόμα περισσότερο.

 

Άρχισε να τη βάζεις λοιπόν στο στήθος πάντα στην αρχή του κάθε γεύματος, μετά δίνε το συμπληρωμα και μετά κάνε την άντληση και ότι βγάλεις! Είναι πολύ πιθανό ότι πολλές φορές δεν θα καταφέρεις να κρατήσεις όλες τις αντλήσεις που κάνεις, λόγω έλλειψης χρόνου, αφού το μωρό στο στήθος θέλει αρκετό χρόνο, αλλά το στήθος θα παίρνει ερέθισμα από το ίδιο το μωρό!

Να τσεκάρεις τις πάνες και να κοιτάς αν μειώνεται το συμπλήρωμα που θα ζητάει το μωρό μετά τον θηλασμό (αυτό θα δείχνει ότι πίνει γάλα από το στήθος). Αν όλα πηγαίνουν καλά, σιγά σιγά, θα μπορέσεις να μειώνεις με δική σου πρωτοβουλία το συμπλήρωμα για λίγα ml ανά μερικές ημέρες, χωρίς να βιάζεσαι.

 

Θα μπορούσες να ξεκινήσεις προσθέτοντας αρχικά ένα μόνο γεύμα θηλασμού, όποιο σε βολεύει και να δεις πώς θα πάει με αυτό το γεύμα. Όταν αρχίσει να μειώνεται το συμπλήρωμα μετά το γεύμα αυτό, μπορείς να τη βάλεις στο στήθος σε ένα ακόμα γεύμα κ.ο.κ.

Δοκίμασέ το και γράψε μας πώς τα πάτε!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, πολύ έλειψα μου φαίνεται!!!

Βλέπω και καινούριες συναγωνίστριες, καλό κουράγιο κορίτσια. Sofuka Βλέπω στις επάλξεις κι εσύ!!!!

Εμείς έχουμε φτάσει γύρω στα 500 ανάλογα με τη μέρα κια έχουμε μείνει εκεί, ουσιαστικά λίγο παραπάνω από 50% γιατί δεν πίνει πια 1 λίτρο όπως παλιότερα, αλλά λιγότερο, γύρω στα 900 μέσα στην ημέρα. Θηλασμό δεν θέλει πια καθόλου, αρχίζει να ρουφάει και τραβάει το κεφάλι του πίσω και κοιτάει περίεργα, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν ξέρει να διαχειριστεί τη ροή και τώρα που έχω περισσότερο γάλα του έρχεται απότομα. Αλλά τι να κάνουμε, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα!!

Η ποσότητά μου δεν αυξάνεται πλέον, γιατί οι αντοχές μου δεν με βοηθούν πλέον, κι έτσι έχω κόψει τη νυχτερινή άντληση εδώ και καιρό και τώρα ουσιαστικά κάνω 6 αντλήσεις.

Αυτό όμως που με στενοχωρεί είναι ότι έκανα λιγό σκ... το πρόγραμμα 2 μέρες που ήρθε ο άντρας μου για διακοπές και ήμασταν συνέχεια έξω και έκανα μόνο 4 αντλήσεις και είδα αμέσως την ποσότητα να μειώνεται. Αυτό σημαίνει ότι θα κάνω μέσα στην ημέρα μου 6 αντλήσεις για να μην μειωθεί η ποσότητα for ever and ever???

Ήθελα να κρατήσω όσους περισσότερους μήνες γίνεται, αλλά το μωρό τώρα που μεγαλώνει βλέπω ότι μέσα στην ημέρα ζητάει όλο και περισσότερο τον χρόνο και την αφοσίωσή μου για παιχνίδια!! Δεν μου φαίνεται εφικτό να μπορώ να κάνω τόσες αντλήσεις για πολλούς μήνες ακόμα!!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το θήλαστρο εντωμεταξύ από χθες δεν τραβάει τόσο δυνατά... άλλο πρόβλημα κι αυτό:evil:

θα τους πάρω τηλ

Εγώ μια φορά που το είχα πάθει ήταν επειδή η άσπρη τάπα δεν είχε μπει καλά και έτσι δεν τράβαγε σωστά. Για δοκίμασε κι αυτό!!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια,σας παρακαλω την γνωμη σας !24η μερα αντλησεων σημερα και το γαλα εχει φτασει 250μλ απο 120-150. εχει αυξηθει αλλα δεν ειναι πολυ λιγη η αυξηση για τοσες μερες? να σημειωσω οτι αντλω 8 φορες απο τις 7 εως τις 11-12 το βραδυ και στισ 2 και 5 το βραδυ την θηλαζω.ειναι αδυνατο να κανω και αντληση γιατι μετα δε θα κοιμαμαι καθολου. τι φταιει? μετα τισ 6 εβδομαδες τι κανω, συνεχιζω,υπαρχει περιπτωση να αυξηθει ή οχι? να τονισω οτι πραγματικα πιστευω οτι ετυχε σε μενα αυτο και να μην απογοητευτει καμια κοπελα που αρχισε επαναγαλακτισμο γιατι οι περισσοτερες -αν οχι ολες-τα εχουν καταφερει.
adria μην απογοητεύεσαι!! Εγώ άρχισα να έχω μια ποσότητα 50 μλ ημερησίως στον ένα μήνα και μετά από αυτό η αύξηση ήταν πιο γοργή, και έφτασα τώρα στα 500 μλ . Βέβαια θυμάσαι ότι εγώ ξεκίνησα από μηδέν, αλλά αύξηση έβλεπα ακόμα και μετά τον ενάμιση μήνα!! Απλά τώρα δεν αντέχω να κρατήσω άλλο τις 8 αντλήσεις και ειδικά τη νυχτερινή, αλλιώς πιστεύω ότι θα μπορούσα να το αυξήσω κι άλλο, παρόλο που κάνω επαναγαλακτισμό πάνω από 2 μήνες τώρα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι από αυτό που αντλώ υπάρχει κι άλλο που μόνο το παιδί, αν είχε συνηθίσει το θλασμό, θα μπορούσε να το βγάλει. Αυτό σημαίνει ότι στη δική σου περίπτωση το μωρό τρώει παραπάνω απ 'οτι φαντάζεσαι.

Φιλιά πολλά και καλή συνέχεια!!! Και ό,τι μπορούμε κάνουμε οι μαμάδες!!!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, αν το πρόβλημα του μωρού είναι η αυξημένη ροή του γάλακτος, δοκίμασε κι άλλες στάσεις θηλασμού, όπως η ξαπλωτή, ή να είσαι γερμένη προς τα πίσω και αυτό ξαπλωμένο πάνω σου ή ίσως να το βάζεις μετά την άντληση... Δεν ξέρω... λέω διάφορες ιδέες...

 

Επίσης, μην αγχώνεσαι με τον αριθμό των αντλήσεων! Σου αξίζει χαλάρωση και να το ρίξεις λίγο έξω! Σε λίγο θα μπείτε στις στερεές και εκεί πλέον ο στόχος σου θα είναι να αντικαταστήσουν οι στερεές τη φόρμουλα! Τώρα προσπαθείς να κάνεις όσες περισσότερες αντλήσεις μπορείς για να καλύψεις το μωρό σου κατά το δυνατόν περισσότερο και αργότερα με την εισαγωγή των στερεών, είναι πιθανό να καταφέρεις να το καλύψεις με λιγότερες αντλήσεις την ημέρα! Υπομονή, έχεις κάνει πολύ μεγάλο αγώνα και τα πάτε πάρα πολύ καλά!:)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Συναγωνίστριες επαναγαλακτίζουσες καλημέρααααααααα!

Χθες ο μπουζουδάκος ήπιε ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ!!!!!

Ζ Η Τ Ω :D :D :D

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D

Δεν φτάνουν τα χαμογελάκια για να σου βάλω αρκετά!!!!!!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, αν το πρόβλημα του μωρού είναι η αυξημένη ροή του γάλακτος, δοκίμασε κι άλλες στάσεις θηλασμού, όπως η ξαπλωτή, ή να είσαι γερμένη προς τα πίσω και αυτό ξαπλωμένο πάνω σου ή ίσως να το βάζεις μετά την άντληση... Δεν ξέρω... λέω διάφορες ιδέες...

 

Επίσης, μην αγχώνεσαι με τον αριθμό των αντλήσεων! Σου αξίζει χαλάρωση και να το ρίξεις λίγο έξω! Σε λίγο θα μπείτε στις στερεές και εκεί πλέον ο στόχος σου θα είναι να αντικαταστήσουν οι στερεές τη φόρμουλα! Τώρα προσπαθείς να κάνεις όσες περισσότερες αντλήσεις μπορείς για να καλύψεις το μωρό σου κατά το δυνατόν περισσότερο και αργότερα με την εισαγωγή των στερεών, είναι πιθανό να καταφέρεις να το καλύψεις με λιγότερες αντλήσεις την ημέρα! Υπομονή, έχεις κάνει πολύ μεγάλο αγώνα και τα πάτε πάρα πολύ καλά!:)

Sofuka μου ευχαριστώ, έχεις δίκιο θα το δοκιμάσω, αν και όποτε προσπάθησα στο πλάι ξαπλωτή δεν τα κατάφερνε ο μικρός... Δεν έχει μάθει το καημένο και τώρα είναι και μεγαλούτσικος!! Μετά την άντληση δεν νομίζω να το βρει ιδιαίτερα ενδιαφέρον και να καθήσει. Δεν θέλω μωρέ να τον ταλαιπωρώ!!

Το έριξα που λες έξω και τώρα έχει μειωθεί η ποσότητα και προσπαθώ περισσότερο για να την επαναφέρω. Κρίμα είναι!! Πόσο μπορεί να μειωθεί η ποσότητα γάλακτος που χρειάζονται τον πρώτο χρόνο ημερησίως? Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται σε κάποιους μήνες μόνο 500 και να μην του δίνω καθόλου φόρμουλα? Για πες εσύ που έχεις μεγαλώσει 4 ζουζουνάκια!!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ωραία βρε κορίτσια γύρισα από διακοπές είχα 15 μέρες να ακουμπήσω υπολογιστή και έτρεξα κατευθείαν να διαβάσω νέα σας....Adria η ποσότητα γάλακτος που αντλείς έχει αυξηθεί κατά 66-70% καθόλου ευκαταφρόνητο ποσοστό θα έλεγα. Katerin@ ωραία τα πάτε ε και λίγες διακοπές δεν βλάπτουν ekrvax μπράβο σου, φανή άντε και στα 1000!!!!!!!!!!!!! μπράβο κορίτσια

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μπορεί να μειωθεί η ποσότητα γάλακτος που χρειάζονται τον πρώτο χρόνο ημερησίως? Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται σε κάποιους μήνες μόνο 500 και να μην του δίνω καθόλου φόρμουλα? Για πες εσύ που έχεις μεγαλώσει 4 ζουζουνάκια!!

 

Κατερίνα μου, δεν έχω ιδέα πόσο μπορεί να μειωθεί το γάλα που χρειάζονται! Πιστεύω πως εξαρτάται από το μωρό και το πόσο εύκολα θα προσαρμοστεί με τις στερεές. Έτσι κι αλλιώς, μέχρι να μπουν οι στερεές θα αντλείς περισσότερο από 500, θα δεις, θα επαναφέρεις την ποσότητα και θα την αυξήσεις! (από τα 4 ζουζουνάκια μου τα 3 μεγάλα θήλασαν μέχρι 7,5 μηνών τα 2 και 9 ο άλλος μόνο και μάλιστα τα 2 με συμπλήρωμα. Τώρα με τη μικρή που θηλάζει ακόμα, δεν έχω ιδέα πόσο θηλάζει, ανάλογα με τη μέρα, με το αν κάθομαι ή αν έχω δουλειές -άμα με δει να κάθομαι, οπωσδήποτε θηλάζει:lol:- ενώ άλλες μέρες τρώει περισσότερες και άλλες λιγότερες στερεές, και μερικές καθόλου) Μην αγχώνεσαι, θα πας βλέποντας και κάνοντας, εξάλλου όσο μητρικό παίρνει είναι κέρδος!:wink:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα.

Γέννησα στις 17/7 ένα υγιέστατο αγοράκι και εκτοτε προσπαθώ να το θηλάσω αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Το λάθος μου ήταν ότι ξεκίνησα να του δίνω συμπλήρωμα από το μαιευτήριο κιολας γιατί δε χόρταινε από το δικό μου και έκλαιγε συνεχώς.

Ο μικρός γεννήθηκε στην 39η εβδομάδα με φυσιολογικό τοκετό και επισκληρίδιο αναισθησία.Έκανε λίγο ίκτερο για τον οποίο όμως δε χρειάστηκε να νοσηλευτεί περαιτέρω.Οι παιδίατροι μου είπαν τότε να τον ταίζω καλά για να περάσει και ο ίκτερος νωρίτερα κι εγώ τον έμαθα να τρώει περισσότερο συμπλήρωμα...Προσπάθησα σιγά σιγά να το κόψω αλλά όταν ήμουν στις 20 μέρες περίπου εκανα μια μαστίτιδα με 40 πυρετό για 4 μέρες, καθώς δεν κοιμόμουν και δεν έτρωγα καλά. Τότε έβγαζα περίπου 40-60 ml/3-4 ώρες. Ξέχασα να σας πω ότι το γάλα το αντλούσα γιατί ο μικρός μου μάτωνε συνέχεια τις θηλές (αφού ακόμη και τώρα δεν είμαι σίγουρη ότι τον τοποθετώ σωστά στο στήθος). Η μαστίτιδα με πήγε αρκετά πίσω, με αποτέλεσμα σε κάθε άντληση να βγάζω 5-10 ml...

Όπως καταλάβατε τα έκανα όλα λάθος από την αρχή. Τώρα είμαι περίπου 45 ημερών και ο μικρός τρώει μόνο ξένο γάλα (120-150ml/4 ώρες) και λίγο από το δικό μου (50-60 ml/24 ωρο).Παρόλα αυτά θέλω πάρα πολύ να τον θηλάσω....

Διάβασα τις οδηγίες σας και απευθύνθηκα και σε μια σύμβουλο θηλασμού. Εκείνη μου είπε να κάνω αντλήσεις κάθε 2 ώρες και να μη βάζω το μωρό στο στήθος καθόλου. Παρόλα αυτά δε βλέπω αύξηση του γάλακτος. Χρησιμοποιώ το swing της medela και αύριο λέω να πάρω και τα χάπια με τη μαγιά της μπύρας.

Πιστεύετε ότι υπάρχει πιθανότητα να τα καταφέρω ή τώρα είναι πολύ αργά????Καμιά άλλη ιδέα/πρόταση????Μακάρι να τα κατάφερνα, αλλά έχω απογοητευτεί.Όλα πήγαν λάθος για μένα...:-(

chUom7.png

 

 

t5ycn1ruabb63qw3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το αγοράκι σου. Σε πρώτη φάση αυτό που θα σου έλεγα είναι να αλλάξεις θήλαστρο και να πάρεις ένα νοσοκομειακό το swing δεν ενδείκνυται για την περίπτωση σου καθώς απευθύνεται σε μαμάδες που έχουν εδραιώσει γαλουχία για περιστασιακή χρήση. Ξεκινάς λοιπόν και ακολουθείς το πρωτόκολλο αντλήσεων (όπως φαντάζομαι θα σου έχει πει και η σύμβουλος) αντιγράφω απο την πρώτη σελίδα της ενότητας

 

 

Για τον επαναγαλακτισμό η μητέρα θα χρειαστεί ένα νοσοκομειακό θήλαστρο (ενοικιάζεται).

 

Δείτε εδώ για τα θήλαστρα.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

 

Είνα προτιμότερο να έχει ένα σύστημα διπλής άντλησης γιατί ο χρόνος άντλησης μειώνεται στο μισό (είναι πιο εύκολο για τη μαμά να βρει το μισό χρόνο!) αλλά και φαίνεται ότι η παραγωγή αυξάνεται πιο γρήγορα΄!

 

Επειδή το πρόγραμμα με ένα μωρό δεν μπορεί να είναι σταθερό, προτείνουμε στη μητέρα να προγραμματίζει τις αντλήσεις ανά 1,5 με 2 ώρες στη διάρκεια της μέρας, έτσι ώστε αν συμβεί κάτι και καθυστερήσει κάποια φορά για περισσότερο από 3 ώρες να μην υπάρχει πρόβλημα με το συνολικό αριθμό των αντλήσεων.

 

Η μητέρα θα πρέπει να κάνει 8-10 αντλήσεις το 24ωρο. Η μία από αυτές θα πρέπει να είναι βραδυνή, στη διάρκεια του ύπνου.

 

Είναι καλό να μην υπάρχουν διαστήματα μεταξύ των αντλήσεων που διαρκούν πάνω από 4 ώρες. Για τις περισσότερες μητέρες είναι πολύ δύσκολο να αυξήσουν την παραγωγή αν υπάρχουν μεγάλα διαστήματα.

 

Γενικά απαιτούνται τουλάχιστον 100 λεπτά ενεργού θηλασμού σε κάθε μαστό το 24ωρο. Αυτό μεταφράζεται σε 10 δεκάλεπτα ή 8 13λεπτα για κάθε μαστό. Γι αυτό προτείνουμε το σύστημα διπλής άντλησης. Είναι δύσκολο για μια μητέρα να βρει 100 λεπτά ελεύθερα το 24ωρο, το να βρει 200 είναι ακόμη πιο δύσκολο...

 

 

Ποτέ δεν είναι αργά όσο μητρικό γάλα πιει το μωράκι σου είναι κέρδος και αξίζει τον κόπο......Καλή επιτυχία σου εύχομαι απο καρδιάς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mamiz, το μονο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι πως δεν ειναι αργα!οταν γινεται επαναγαλακτισμος μεσα στους πρωτους 2 μηνες υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα για πληρη επαναγαλακτισμο. εγω ξεκινησα στους 4,5 μηνες και δεν ειχα θηλασει ποτε αποκλειστικα το μωρακι μου. τωρα πινει περισσοτερο μητρικο γαλα απο οτι στην αρχη. Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

οντωσ χαθηκαμε...εχει αυξηθει το γαλα, το ενα τριτο περιπου ειναι δικο μου(μαζι με τουσ θηλασμους υπολογιζω γυρω στα 320μλ),ελπιζω μεχρι να μπουν οι στερεες να πινει μονο δικο μου:)και πλεον δε με κουραζουν οι αντλησεις!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ναι!μου ηρθε τελικα πριν 10 μερες,μετα απο 1 μηνα δηλαδη(απο τα μειον της αγονης γραμμης,σε συνδυασμο με το οτι τον αυγουστο ολα υπολειτουργουσαν)οποτε δεν μπορω να ειμαι σιγουρη αν ειχε αποτελεσμα αυτο ή η μαγια που την αρχισα πολυ νωριτερα ή οι αντλησεις,αφου αντλω 5 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

ολα μαζι ειναι αλλα μην ξεχναμε και αυτο το φορουμ που ειναι το σημαντικοτερο γιατι χωρις εσας δεν θα ηξερα καν οτι υπαρχει ο επαναγαλακτισμος και μεχρι τωρα σιγουρα θα ειχα αποθηλασει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...