Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπαθεια για αποκλειστικο θηλασμο


Recommended Posts

Ξεκίνησα μαγιά απο προχθές και από σήμερα διακοπές για 12 μέρες...

Ή τώρα ή ποτέ!

Καλή επιτυχία!!!!!

Τη Μαντάμ Μποβαρύ μην ξεχάσεις να πακετάρεις στη βαλίτσα!!!!:P:p

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλή επιτυχία!!!!!

Τη Μαντάμ Μποβαρύ μην ξεχάσεις να πακετάρεις στη βαλίτσα!!!!:P:p

 

 

:lol: :lol: :lol:

 

Είσαστε το αγαπημένο μου θέμα κορίτσια! Πλέον μπαίνω εδώ για να πάρω δόσεις αισιοδοξίας! Μ' αρέσει που δίνετε θάρρος και ενθαρρύνετε η μία την άλλη!

Καλή συνέχεια σε όλες!:D

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβο κοριτσια!πολυ χαιρομαι!μου δινετε και κουραγιο!17η μερα σημερα και εχει αυξηθει μεν,λιγο δε.απο 120-170 εχει παει 200-240.κανω κατι λαθοσ ήειναι φυσιολογικό αυτο? α!κατεριν@,πωσ δεν ειχα σκεφτει το βιβλίο?περναει η ωρα στο αψε σβησε!πολυ χρησιμη συμβουλή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

παρακάτω θα ήθελα να εκθέσω το πρόβλημά μου με την ελπίδα να με βοηθήσετε :oops:

Στις 8/8 γέννησα το μωράκι μου. Παρόλο που περίπου 3 ώρες μετά την γέννηση του τον έβαλα στο στήθος έδειξε ότι δεν ήθελε καθόλου να πιάσει τη θηλή. Κάθε φορά που γκρίνιαζε τον έβαζα στο στήθος αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Έκλαιγε πάρα πολύ με συνέπεια να κοιμάται ξέπνοος μετά. Αυτό έγινε για 2 ημέρες. Ο μικρός έχασε πολύ βάρος και τόσο η μητέρα μου όσο και η πεθερά μου με άγχωσαν τόσο για το θέμα της ανάπτυξης του μωρού. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα και ιδιαίτερα πρωτόγαλα. Αυτό το επαλήθευσε και η μαία στο νοσοκομείο που είδε το στήθος μου. Το στήθος μου "γέμισε" την 4η ημέρα. Επανέρχομαι λοιπόν στην 2η ημέρα όπου το βράδυ ζήτησα να μου δώσουν ξένο γάλα για να δώσω στον μικρό μου. Από εκείνη τη στιγμή τρώει ξένο γάλα σχεδόν αποκλειστικά. Ένιωθα και νιώθω φοβερές τύψεις που δεν μπορώ να δώσω στο μωρό μου το γάλα μου. Από την ημέρα που γυρίσαμε σπίτι κάνω 3 αντλήσεις την ημέρα με το θήλαστρο που έχω αγοράσει. Κάθε φορά μπορώ και συλλέγω γύρω στα 60-75 ml τη φορά με δεκαπεντάλεπτες αντλήσεις σε κάθε στήθος.

Παρακάτω σας στέλνω τις απαραίτητες πληροφορίες και παρακαλώ να μου δώσετε τις συμβουλές σας για το πως μπορώ να δίνω στο μωρό μου περισσότερο γάλα. Να σημειώσω ότι μου αρκεί να πίνει το δικό μου έστω και από μπιμπερό. Αρκεί να πιει.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

40 εβδομάδων και 1 ημέρας

Β. Το φύλο του βρέφους Αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 15,9 μέγιστη / 9,5 ελάχιστη

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

8/8 2.950 kgs

10/8 2.650 kgs

11/8 2.700 kgs (είχαμε ξεκινήσει το ξένο γάλα)

13/8 2.785 kgs (ημερομηνία εξόδου από το μαιευτήριο)

16/8 2.960 kgs

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

7-9 γεύματα

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

σε κανένα (τρώει μητρικό σε 1 γεύμα)

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

τρώει γύρω στα 60-90 ml ξένο γάλα σε κάθε γεύμα

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) γύρω στα 520 ml

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

medela swing

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 3 αντλήσεις

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι 10.00 - 16.00 - 22.00

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15 λεπτά σε κάθε στήθος

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

4-5 πάνες

 

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

5-6 κενώσεις

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

....

 

 

Να συμπληρώσω ότι ο λόγος που το μωρό μου ίσως δεν θέλει το στήθος μου είναι οι επίπεδες θηλές μου. Νομίζετε ότι αν δοκίμαζα με ψευδοθηλές θα ήταν αποτελεσματικότερος ο θηλασμός;

 

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμά μου αλλά θα ήθελα πραγματικά την βοήθειά σας. Νόμιζα ότι ο θηλασμός είναι κάτι πολύ εύκολο και δυστυχώς διαψεύστηκα πανηγυρικά...:(

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά έστω και για το χρόνο σας να διαβάσετε το μήνυμά μου.

 

 

Φιλικά

0bGNp3.png

Link to comment
Share on other sites

froggy, να σου ζήσει ο μικρούλης!

Για να αυξηθεί το γάλα σου κατ' αρχήν πρέπει να χρησιμοποιήσεις ενοικιαζόμενο νοσοκομειακό θήλαστρο. Το θήλαστρο που έχεις είναι κατάλληλο για να βγάζεις μερικά μόνο γεύματα μετά την εδραίωση της γαλουχίας. Δες εδώ για τα νοσοκομειακά θήλαστρα και πού θα τα βρεις http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

και ζήτα να σου φέρουν με διπλό σύστημα άντλησης (λογικά θα έχεις το ένα μπουκαλάκι και χοάνη από το swing, οπότε θα ζητήσεις μόνο ένα σετ, αλλά θέλεις 2 σωληνάκια).

 

Για να αυξηθεί το γάλα σου δεν φτάνουν μόνο 3 αντλήσεις. Πρέπει να ακολουθείς συγκεκριμένο πρωτόκολλο αντλήσεων και να αντλείς γύρω στις 10 φορές την ημέρα. Δες εδώ τι ακριβώς πρέπει να κάνεις (στα πρώτα μηνύματα αναγράφονται όλα λεπτομερώς!) http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285.

Είναι νωρίς και έχεις πολλές πιθανότητες να επιτύχεις πλήρη επαναγαλακτισμό! Αν ρίξεις μια ματιά λίγα μηνύματα πιο πάνω, θα δεις ότι έχουν ξεκινήσει κοπέλες επαναγαλακτισμό μετά από αρκετούς μήνες διακοπής του θηλασμού και άλλες έχουν καταφέρει πλήρη επαναγαλακτισμό και άλλες έχουν αυξήσει σημαντικά το γάλα τους και συνεχίζουν!

 

Τώρα για τις επίπεδες θηλές... Το μωρό προσπαθείς καθόλου να το βάλεις στο στήθος ή έχεις σταματήσει; Ίσως αν δοκίμαζες σε ώρες που δεν είναι πολύ πεινασμένος; Δεν έχω καθόλου εμπειρία από ψευδοθηλές, αλλά αρκετές κοπέλες έχουν βοηθηθεί απ' αυτές και αργότερα τις έχουνε κόψει. Μετά τη χρήση του θηλάστρου δεν βγαίνουν καθόλου οι θηλές ώστε να βοηθηθεί το μωρό να πιάσει;

 

Γράψε μας αν θέλεις τι κάνεις και πώς προσπαθείς και σίγουρα θα βρεθούν κοπέλες που αντιμετώπισαν το ίδιο θέμα να σε συμβουλεύσουν. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Adria, Φανή ,Κατερίν@ μπράβο βρε κορίτσια !!!! Μ'αρέσει να βλέπω προσπάθειες να αποδίδουν!

Άντε και στα δικά μας......

froggy γλυκειά μου μην ανησυχείς και μη στεναχωριέσαι..είσαι σε καλά χέρια. Τα κορίτσια εδώ είναι μεγάλη βοήθεια και προσφέρουν σωστή ενημέρωση!

Εμένα ξέρεις τι με βοήθησε πολύ?

Κοιταξα τα πρώτα posts των κοριτσιών που ανακοινώνουν όλο χαρά τώρα τι καλά που πάνε τα πράγματα.

Δοκίμασέ το και πες μου;)

svEnp3.png

4UdZp3.png

Link to comment
Share on other sites

ekravx, για ξαναβάλε τα στοιχεία που έχει στο ερωτηματολόγιο "πώς να ζητάτε βοήθεια" για να δούμε τα νέα δεδομένα (πόσο γάλα μητρικό αντλημένο πίνει, πόσο φόρμουλα, πόσες φορές τη μέρα θηλάζει και πόσες αντλείς, πώς είναι το βάρος και οι πάνες του μωρού). Μη σου απαντάμε στο βρόντο!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν οι απαντήσεις στις ερωτήσεις:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38 + 2ημ

Β. Το φύλο του βρέφους Aγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληριδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Παρουσίασε ικτερο στο μαιευτηριο δεν θυμαμαι ακριβως τις τιμες, αλλα μας αφησαν να φυγουμε κανονικα

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

Οχι

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

13/3 : 3350 (Β. Γεννησης)

23/3 : 3150

22/4 : 4600

18/5 : 5400

27/6 : 6300

17/7: 6800

13/8: 7300

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

5-6 αλλά άν έχω χρόνο χτυπάει και 3-4 χαζοπεντάλεπτα ανά στήθος

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Συνηθως σε ολα εκτος από το δεύτερο πρωινό που λείπω συνήθως

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Απο καθολου ως 160gr

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

160-500 gr ανάλογα με τη μέρα . Συνήθως γύρω στα 300, από τα οποία 60-100 είναι αντλημένο δικό μου, έχει υπάρξει όμως και μέρα που έχει φάει εξτρα 500(!:cry:) σκόνη

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Symphony Medela

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 2-5

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι Ανα 2-3 ωρες ή θηλάζω ή αντλώ ή και τα δύο

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 10 - 20 λεπτα ταυτόχρονη άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

5-6

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο Συνήθως μια κενωση

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη

svEnp3.png

4UdZp3.png

Link to comment
Share on other sites

ekravx, μου φαίνεται (και αυτό ειναι δική μου γνώμη, δεν ξέρω αν είναι απόλυτα σωστό) ότι θα ήταν καλό να επιλέξεις ένα γεύμα (όποιο σε βολεύει εσένα περισσότερο, δηλ. κάποιο που να είσαι σταθερά κοντά στο παιδί και να μη λείπεις εκείνες τις ώρες, ή αν είσαι έξω, να θηλάζεις εκεί που θα είσαι) και να αρχίσεις να μειώνεις το συμπληρωμα σε εκείνο το γεύμα σιγά σιγά, μέχρι να γίνει γεύμα αποκλειστικού θηλασμού. Πχ. μπορείς να μειώνεις κατά 30-40 ml, να κρατάς αυτή τη μείωση σταθερή για 3-4 μέρες (που σημαίνει ότι αν μετά το μειωμένο συμπληρωμα το μωρό πεινάει κι άλλο, θα το ξαναβάζεις στο στήθος μέχρι να χορτάσει) και μετά τις 3-4 αυτές μέρες, να μειώσεις κι άλλο, μέχρι να καταργηθεί το συμπλήρωμα σ' αυτό το γεύμα. Μετά να προχωρήσεις σε άλλο γεύμα κ.ο.κ.

Παράλληλα, μπορείς να συνεχίζεις τις αντλήσεις, (όσο περισσότερες μπορείς, οι οποίες όσο θα αντικαθιστάς γεύματα με φόρμουλα με γεύματα θηλασμού θα μπορούν να μειώνονται) και το γάλα που βγάζεις να το δίνεις ή στο γεύμα που λείπεις ή αντί για σκόνη σε κάποιο από τα άλλα γεύματα.

 

Εάν φτάσεις να καλύπτεις το μωρό κατά το μεγαλύτερο μέρος με δικό σου γάλα, τότε μπορείς να πεις ότι σταματάς τις αντλήσεις και να το δίνεις απευθείας από το στήθος, όμως αν τη μια μέρα δίνεις 200ml φόρμουλα και την άλλη 500, τότε οι αντλήσεις χρειάζονται ακόμα και θα βοηθήσουν στην αύξηση της παραγωγής σου, σε συνδυασμό με την αύξηση του χρόνου στο στήθος.

 

Θέλει όμως επιμονή, δηλαδή, στο γεύμα που θα επιλέξεις να μειώσεις να είσαι σταθερή και όχι τη μια μέρα να το μειώνεις και την άλλη να το αυξάνεις, ενώ στα υπόλοιπα γεύματα να δίνεις όσο δίνεις συνήθως, προσπαθώντας να μη δίνεις παραπάνω απ' ότι συνήθως!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε sofuka γι αυτό λέω πως έχω μπερδευτεί :oops::oops::oops:

Κρατάω εδώ και 11 μέρες που έχω διακοπές ένα ημερολόγιο ταϊσμάτων και αντλήσεων. Τον βάζω στο στήθος όποτε γκρινιάζει και όταν εκνευρίζεται γιατί δεν βρίσκει γάλα και δεν μπορούμε να τον ηρεμήσουμε με άλλο τρόπο δίνουμε συμπλήρωμα όσο θέλει.

Επίσης μια -δυο φορές έχει δώσει το πρωί ο καλός μου συμπλήρωμα γιατί κοιμόμουν.

Κάθομαι και κοιτάω τις ώρες που έχει πάρει συμπλήρωμα και τις ποσότητες και δεν βλέπω σταθερό μοτίβο.

Τι να κάνω τελικά?

Δες κατάσταση:

 

ΠΑΡ: 14:30-120, 18:00-80, 21:00-150, 23:00-100

ΣΑΒ: 15:00-140, 23:00-100

ΚΥΡ: 15:30-120, 21:00-150

ΔΕΥ: 11:00-130, 16:00-100, 21:30-120

ΤΡΙ: 8:00-60, 11:00-200, 21:00-60

ΤΕΤ: 12:00-100Μ, 19:30-150

ΠΕΜ: 8:00-60, 11:00-150, 21:30-120

ΠΑΡ: 11:00-180, 16:30-210, 02:00-120

ΣΑΒ: 14:20-140, 22:30-120

ΚΥΡ: 10:00-20, 20:00-60Μ+120, 00:30-180

ΔΕΥ: 11:30-95Μ, 16:40-50Μ+60

ΣΗΜΕΡΑ: 9:00-60Μ+120 Και εκτοτε θηλάζει ανά 1-2 ώρες

Οπου Μ = Μητρικό αντλημένο

 

 

Μπορείς να βγάλεις άκρη?

Μπορεί κανείς:confused::confused::confused::confused:

svEnp3.png

4UdZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε sofuka γι αυτό λέω πως έχω μπερδευτεί :oops::oops::oops:

Κρατάω εδώ και 11 μέρες που έχω διακοπές ένα ημερολόγιο ταϊσμάτων και αντλήσεων. Τον βάζω στο στήθος όποτε γκρινιάζει και όταν εκνευρίζεται γιατί δεν βρίσκει γάλα και δεν μπορούμε να τον ηρεμήσουμε με άλλο τρόπο δίνουμε συμπλήρωμα όσο θέλει.

 

Νομίζω πως το κλειδί είναι να ξεκινήσεις να αντιμετωπίζεις την κατάσταση γεύμα με γεύμα.

Διάλεξε καταρχήν ένα γεύμα όπως σου είπα, όπου απ' αυτό που πίνει συνήθως τη συγκεκριμένη ώρα (ή, έστω το μέσο όρο) θα μειώσεις 30 ml και σε 3-4 μέρες θα μειώσεις κι άλλο, και μετά κι άλλο, ώσπου το συγκεκριμένο γεύμα να γίνει μόνο μητρικός θηλασμός!

 

Για τα υπόλοιπα γεύματα, να δίνεις συμπλήρωμα κανονικά όταν δίνεις, όμως να έχεις ένα άνω όριο, αρκετά χαλαρό, κοντά σ' αυτό που συνήθως χρειάζεται το μωρό για να χορτάσει, δηλ. αν συνήθως θέλει 150 ml συμπλήρωμα, να τα δίνεις. Αν κάποια φορά δείχνει ότι δεν χόρτασε, να το ξαναβάζεις στο στήθος. Μόνο αν αντιδρά έντονα να φτιάχνεις κι άλλο (συνήθως αν πρόκειται για ακόμα 30-40 ml, άνετα μπορείς να του τα δώσεις με κάποια ώρα επιπλέον θηλασμού, αφού θα έχει πιει πρώτα το συνηθισμένο του συμπλήρωμα).

 

Στο γεύμα που θα έχεις επιλέξει να μειώσεις, θα τον αφήνεις εννοείται περισσότερη ώρα στο στήθος, μετά θα δίνεις το μειωμένο συμπλήρωμα και μετά, αν πεινάει κι άλλο, θα τον βάζεις πάλι στο στήθος κι αν διαμαρτύρεται, στο άλλο στήθος, μέχρι να χορτάσει!

 

Στα υπόλοιπα γεύματα, θα δίνεις κανονικά το συμπλήρωμα, δεν θα μπερδεύεσαι, δεν θα προσπαθείς να τα μειώσεις και αυτά (όλα μαζί δεν γίνονται), μόνο θα προσέχεις να μην αυξηθεί το συμπλήρωμα των γευμάτων αυτών περισσότερο από το συνηθισμένο.

 

Α! και αν κοιμάσαι, ο άντρας σου (τι καλός που σε ξεκουράζει!:D) θα σου φέρνει το μωρό δίπλα να θηλάζει ενώ θα είσαι ξαπλωμένη!

 

Δοκίμασέ το με σταθερότητα για μερικές μέρες και πες μας τι γίνεται!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα είδα πιο προσεκτικά τα στοιχεία που βάζεις με την ποσότητα...

Εχθές και σήμερα πήρε πολύ λίγο συμπλήρωμα, είσαστε πολύ κοντά στον αποκλειστικό!

Ουσιαστικά στα περισσότερα γεύματα μόνο θηλάζει!

 

Μπορείς λοιπόν να πεις ότι πχ, θα ξεκινήσεις από το πρωί και μέχρι να πάει ας πούμε 1 η ώρα το μεσημέρι θα δώσεις μόνο μία συγκεκριμένη ποσότητα συμπληρώματος (μικρότερη από αυτή που έπαιρνε μέχρι αυτή την ώρα τις τελευταίες 3-4 μέρες).

Μετά να μειώσεις κι άλλο, ώσπου να φτάσεις να μη δίνεις καθόλου συμπλήρωμα το πρωί, μέχρι τις 1, ότι κι αν γίνει. Μετά να προχωρήσεις με τον ίδιο τρόπο στο απόγευμα ή στο βράδυ κλπ.

Το λέω έτσι, γιατί βλέπω ότι δίνεις συμπλήρωμα 2-3 φορές τη μέρα, οπότε μπορείς να χωρίσεις τη μέρα σου σε ζώνες.

 

Ελπίζω να μην σε μπερδεύω περισσότερο, εγώ κάπως έτσι το έκανα στη δικιά μου, ξεκίνησα αρχικά μειώνοντας ένα γεύμα, μετά και άλλο, μετά όμως άρχισε να θηλάζει πολύ συχνά, οπότε τα γεύματα μπερδεύτηκαν και τότε χώρισα τη μέρα και έλεγα πχ, το πρωί ξεμπερδέψαμε απ' το συμπλήρωμα και τώρα αρχίζουμε τη μείωση του μεσημεριανού (εννοώντας τις ώρες μεταξύ 12 και 5), οπότε προχωρούσα κι εκεί σε μείωση και ήξερα ότι έχω ένα πλαφόν στο συμπλήρωμα που μπορώ να δώσω συνολικά εκείνες τις ώρες και αν το έφτανα μετά θα συνέχιζα μόνο με θηλασμό.

 

Εννοείται βέβαια ότι παρακολουθείς τις βρεγμένες πάνες και αν δεις μείωση στις πάνες, χαλαρώνεις το ρυθμό της μείωσης του συμπληρώματος και προχωράς πιο αργά!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε....

Χθες τελικά πήρε και 100 συμπλήρωμα το βράδυ εκτος από τα 120 τα πρωινά, αλλά ήμουν τόσο πτώμα (τα είχα και τα 3 από το πρωί μόνη μου και θήλαζα και όλη την ώρα) και πονουσαν και οι θηλές, οπότε τον παρέδωσα στο Νίκο και ξεράθηκα στον καναπέ.

Οι πάνες δεν ήταν ικανοποιητικές όμως - πρέπει να εκανε μόνο 4 φορές και δεν ήταν και καμμιά πολυ γεμάτη.

Anyway, σημερα θα προσπαθήσω να ξεκουραστώ λίγο παραπάνω να δούμε πώς θα πάει.

Άντε να δω πότε θα αρχίσουν τα ποτάμια και οι χείμαροι :lol::lol::lol:

 

Το θήλαστρο εντωμεταξύ από χθες δεν τραβάει τόσο δυνατά... άλλο πρόβλημα κι αυτό:evil:

θα τους πάρω τηλ

svEnp3.png

4UdZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή! Όταν θα έχει εγκατασταθεί ο αποκλειστικός και δεν θα παιδεύεσαι με τα θήλαστρα, θα ξεραίνεσαι στον καναπέ θηλάζοντας το μωράκι σου, ή θα ξαπλώνεις στο κρεβάτι θηλάζοντας και θα σας παίρνει και τους δύο ο ύπνος (αλήθεια, γιατί δεν το δοκιμάζεις από τώρα; Ο θηλασμός μπορεί να είναι ευκαιρία για ξεκούραση, εγώ με 4 παιδιά έτσι το βλέπω, είναι ευκαιρία να καθίσω ή να ξαπλώσω κάπου και να κάνω ένα διάλλειμα από τις δουλειές, απλά έχω αγκαλιά και την κόρη μου και θηλάζει! :D)

Άσε τον μπαμπά να ασχοληθεί με τα μεγαλύτερα μωρά και ξάπλωσε μαζί με το μωρό http://www.med.umich.edu/1libr/pa/pa_feedposi_art.htm

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39776

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, εγω είμαι καινούρια εδω αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι. Αν βγάζω κάθε 2 ώρες με το θήλαστρο το μωρό τι θα τρώει;; Εδω εγω έχω μια σταλιά, αν το βγάζω κι ολας θα δίνω μόνο ξένο;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,σας παρακαλω την γνωμη σας !24η μερα αντλησεων σημερα και το γαλα εχει φτασει 250μλ απο 120-150. εχει αυξηθει αλλα δεν ειναι πολυ λιγη η αυξηση για τοσες μερες? να σημειωσω οτι αντλω 8 φορες απο τις 7 εως τις 11-12 το βραδυ και στισ 2 και 5 το βραδυ την θηλαζω.ειναι αδυνατο να κανω και αντληση γιατι μετα δε θα κοιμαμαι καθολου. τι φταιει? μετα τισ 6 εβδομαδες τι κανω, συνεχιζω,υπαρχει περιπτωση να αυξηθει ή οχι? να τονισω οτι πραγματικα πιστευω οτι ετυχε σε μενα αυτο και να μην απογοητευτει καμια κοπελα που αρχισε επαναγαλακτισμο γιατι οι περισσοτερες -αν οχι ολες-τα εχουν καταφερει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, εγω είμαι καινούρια εδω αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι. Αν βγάζω κάθε 2 ώρες με το θήλαστρο το μωρό τι θα τρώει;; Εδω εγω έχω μια σταλιά, αν το βγάζω κι ολας θα δίνω μόνο ξένο;

 

Αντί για ξένο, θα δίνεις το δικό σου, αυτό που θα αντλείς και όταν αυξηθεί αρκετά η ποσότητα, αντί να αντλείς θα το αφήνεις περισσότερο στο στήθος, να το παίρνει απευθείας.

Γράψε αν θέλεις τις απαντήσεις στις ερωτήσεις εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

 

ώστε να σε βοηθήσουμε καλύτερα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,σας παρακαλω την γνωμη σας !24η μερα αντλησεων σημερα και το γαλα εχει φτασει 250μλ απο 120-150. εχει αυξηθει αλλα δεν ειναι πολυ λιγη η αυξηση για τοσες μερες? να σημειωσω οτι αντλω 8 φορες απο τις 7 εως τις 11-12 το βραδυ και στισ 2 και 5 το βραδυ την θηλαζω.ειναι αδυνατο να κανω και αντληση γιατι μετα δε θα κοιμαμαι καθολου. τι φταιει? μετα τισ 6 εβδομαδες τι κανω, συνεχιζω,υπαρχει περιπτωση να αυξηθει ή οχι? να τονισω οτι πραγματικα πιστευω οτι ετυχε σε μενα αυτο και να μην απογοητευτει καμια κοπελα που αρχισε επαναγαλακτισμο γιατι οι περισσοτερες -αν οχι ολες-τα εχουν καταφερει.

 

 

adria, τις άλλες ώρες δεν θηλάζει καθόλου; Αν θηλάζει, τότε έχεις πολύ περισσότερο γάλα από τα 250 που βγάζεις με το θήλαστρο.

Γράψε αν θέλεις τις απαντήσεις στις ερωτήσεις που έχει εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

για να δούμε πως είναι η κατάσταση τώρα, πόσα γεύματα κάνει το μωρό, σε πόσα θηλάζει, πόσο μητρικό και πόσο φόρμουλα πίνει!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 35+6

Β. Το φύλο του βρέφους θηλυ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) κτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληριδιο

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 14,1 η μεγαλυτερη, μικροτερη δεν ξερω, φυγαμε με 12,3

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. μια μερα για προαιρετικους λογους λογω προωροτητας

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες 16/3 2670

19/3 2380

30/3 3150

16/4 3940

22/4 4150

13/5 5190

19/5 5550

25/5 5650

04/6 6010

10/6 6170

18/7 7300

17/8 8000

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 4 200ml

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει 2-3 φορες

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα μετα απο θηλασμο, 170-200

 

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

600μλ ξενο και 210 αντλημενο δικο μου

Link to comment
Share on other sites

κανω 8 αντλησεις την ημερα με το symphony και παιρνω μαγια μπυρας. περιμενω απο εβδομαδα να ερθει και το fengreek.τη θηλζω βραδυ 2και 4 και μετα δεν δινω συμπληρωμα.το πρωι δινω το αντλημενο δικο μου 210μλ και τα αλλα 3 γευματα μονο ξενο

Link to comment
Share on other sites

adria, εάν το μωρό σου συνεργάζεται, γιατί δεν το βάζεις να θηλάσει περισσότερες φορές; Το καλύτερο ερέθισμα στο στήθος το δίνει το ίδιο το μωρό. Σύνολο δηλαδή κάνει 6 γεύματα, απ' τα οποία τα 2-3 είναι θηλασμός, ενώ μόνο στα 4 από τα 6 παίρνει συμπλήρωμα;

Μπορείς να ξεκινήσεις να το θηλάζεις και στα 4 γεύματα που κάνει, πριν δώσεις το συμπλήρωμα. Λογικά θα πιει λιγότερο συμπλήρωμα. Σταδιακά μπορείς να το βάζεις και περισσότερες φορές. Πιστεύω πως με το μωρό θα βοηθήσει περισσότερο στην αύξηση του γάλακτος. Για να γλιτώνεις χρόνο, ίσως να προσπαθούσες να αντλείς από το άλλο στήθος όταν θηλάζει το μωρό...

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...