Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπαθεια για αποκλειστικο θηλασμο


Recommended Posts

amaretto δεν εκοψα το συμπληρωμα απλα το μειωσα απο την προηγουμενη εβδομαδα ανα γευμα απο τα 150 στα 120μλ και τωρα χτες της εδωσα μονο 90 ανα γευμα με ξαιρεση το βραδινο που ηταν 120 και δε γρινιαξε καθόλου, κοιμηθηκε μια χαρα και ηταν χαρουμενη. σημερα θα καταγραψω ακριβως τι κανω και θα το καταχωρησω αυριο να μου πεις τη γνωμη σου.

 

 

Αν κάνεις 4-5 γεύματα και μειώνεις κατά 30μλ κάθε γεύμα, σημαίνει ότι δίνεις συνολικά τουλάχιστον 4Χ30= 120μλ λιγότερα με το μπουκάλι στο 24ωρο, το οποίο είναι οριακά ασφαλές. 120-150μλ είναι σχεδόν ένα γεύμα του μωρού.

Να μετράς τις βρεγμένες πάνες, για να είσαι σίγουρη. Προσωπικά, δεν θα έκοβα τόσα πολλά μλ, τόσο σύντομα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γενικά, είναι ασφαλές να κόβεις 30-40μλ στο 24ωρο ανά λίγες μέρες, ώστε να είσαι σίγουρη ότι το μωρό παίρνει αρκετά υγρά.

α! καλα πάλι οτι θελω καταλαβαινω!!!

εγώ τη μειωση την καταλαβα ανα γευμα!δεν με πιστευω!!!:roll::oops:

οκ συνεχιζω με 120 πλεον ανα γευμα αφου βρεχει πάνες και βλεπουμε!!

thaks amaretto

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Παρακολουθώ το forum πολύ καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που στέλνω μνμ.Σας παρακαλώ όποια κοπέλα γνωρίζει θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τον θηλασμό που αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα από την αρχή.Το μωράκι μου γεννήθηκε πρίν 60 ημέρες 3520gr.Φύγαμε από το μαιευτήριο 5/6/09 με αποκλειστικό θηλασμό 3480gr, στην πρώτη της μέτρηση στην ιατρό στις 29/06 ήταν 4050gr και σήμερα με μια ζυγαριά που έχω σπίτι ηλεκτρονική την βγάζει μια 4690 ή 4700 ή 4710gr(έχει αποκλίσεις). Όπως και να έχει από ότι γνωρίζω μάλλον υπολείπεται στο βάρος της, θηλάζω κατ' απαίτησή της, χωρίς συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά δυστυχώς δεν κάθετε πάνω από 6-7λεπτά στο στήθος (από τότε που γεννήθηκε αυτό).Όταν την ξαναβάζω κλαίει και εκνευρίζεται.Εχθές ενώ έφαγε όπως πάντα λίγο της συμπλήρωσα το γεύμα με μητρικό δικό μου 50ml και το κατάπιε μονομιάς ενώ από το στήθος μου δεν ήθελε να συνεχίσει. Είμαι πραγματικά σε απόγνωση, γιατί το θέλω και το έχω προσπαθήσει πάρα πολύ, αλλά πρέπει κάτι να γίνει γιατί από ότι φαινεται δεν τα καταφέρνω καλά.Το σημαντικότερο είναι η σωστή ανάπτυξη του παιδιού μου και όχι η απόλυτη επιμονή μου για μητρικό θηλασμό εάν αυτό τελικά δεν είναι εφικτό.Με συγχωρείτε που μακρυγόρησα, αλλά προσπάθησα να είναι σαφείς οι πληροφορίες που σας δίνω.

Επεξεργάστηκαν by gazela
το έβαλα σε λάθος θεματική ενότητα
c57n.jpg2Attp3.png
Link to comment
Share on other sites

οκ συνεχιζω με 120 πλεον ανα γευμα αφου βρεχει πάνες και βλεπουμε!!

 

Αν έχεις μια βδομάδα που έδινες 120μλ και το μωρό βρέχει 6 πάνες, τότε μπορείς να προχωρήσεις κι άλλο κόβοντας 30-40μλ για το 24ωρο. Μπορείς είτε να μοιράσεις τη διαφορά σε όλα τα γεύματα, είτε σε μερικά από αυτά. Πχ να δώσεις δυο γεύματα από 110 και τα υπόλοιπα 120. Το κρατάς αυτό λίγες μέρες καταγράφοντας τις πάνες και εφόσον είσαι ικανοποιημένη, επαναλαμβάνεις τη μείωση.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

σημερινο προγραμμα επαναγαλακτισμου

03.30 αντληση 150 μλ

08.30 1ο γευμα της μπεμπας απο μπουκαλι με 150μλ

09.00 αντληση 170 μλ

9.30 θηλασμος 5-8 λεπτα για να κοιμηθει

10.35-11.15 θηλασμος (40λεπτα)

12.20-12.50 θηλασμος (30 λεπτα)

13.00 αντλησ 50 μλ

14.10 -14.40 θηλασμός (30λεπτα)

15.00 2ο γευμα με μπουκάλι 120μλ (το ηπιε όλο αλλα χωρίς πολυ ορεξη στα τελευταία 23-30γρ επαιζε)

15.30 αντληση 30 μλ

17.30 αντληση 70 μλ

18.00-18.40θηλασμός 40 λεπτα

18.40 3ο γευμα 120μλ(το ηπιε με πολυ ορεξη)

17.00 αντληση μολις 3 λεπτα

21.00 θηλασμός 10 λεπτα (δεν ειχε όρεξη)

21.15 άντληση 50μλ

22.00 θηλασμός 35 λεπτα

22.40 4ο γευμα 130γρ

23.30 τελευταια αντληση 70μλ

 

βρεγμενες πανες 5 αλλα οι 3 απο αυτες ηταν ... διπλα χρησιμοποιημένες!

 

αμαρεττο σου γραφω οσο πιο αναλυτικα μπορω το ημερησιο προγραμμα μας ,καπως ετσι πανε ολες οι μερες.

πως νομιζεις οτι πρεπει να συνεχίσω ??

ανησυχησα με τη βλακεια μου να κοψω τα 120 γρ αποτομα αλλα ελπιζω να μη δημιουργηθηκε κάποιο προβλημα με τη μικρη γιατι φαντάζομαι πως αν πεινουσε θα γκρινιαζε, θα εκλαιγε αλλα εκεινη.....κυρία!!!!:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

lenaG

Αυτά σου έγραψα πααραπάνω για τη μείωση του αντλημένου

 

Αν έχεις μια βδομάδα που έδινες 120μλ και το μωρό βρέχει 6 πάνες, τότε μπορείς να προχωρήσεις κι άλλο κόβοντας 30-40μλ για το 24ωρο. Μπορείς είτε να μοιράσεις τη διαφορά σε όλα τα γεύματα, είτε σε μερικά από αυτά. Πχ να δώσεις δυο γεύματα από 110 και τα υπόλοιπα 120. Το κρατάς αυτό λίγες μέρες καταγράφοντας τις πάνες και εφόσον είσαι ικανοποιημένη, επαναλαμβάνεις τη μείωση.

 

Για το πρόγραμμα σας, στέλνω πμ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!5η μερα σημερα,αντλησεων εννοώ, αλλα διαφορα δεν βλεπω. βεβαια,τα συμπληρωματα ακομα δεν τα εχω αρχισει γιατι το φαρμακειο δεν τα εχει φερει-εχουμε μονο ενα εδω- και η αληθεια ειναι οτι κανω 8 13' αντλησεισ την ημερα αλλα το βραδυ, κατα τις 3,μονο την θηλαζω,χωρισ αντληση γιατι ειμαι πραγματικα κομματια.στισ 5 και 30 το μωρο ξυπναει κανονικα,την ξαναθηλαζω και κατα τισ 630 κανω την πρωτη αντληση της ημερας.λετε αυτο να φταιει?υπαρχει περιπτωση να μην μπορω να βγαλω παραπανω όσες αντλησεις και να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου να συνηθίσεις το θήλαστρο και μένα δεν ήταν το καλύτερό μου, υπομονή νομίζω ότι θα δεις διαφορά σύντομα μιας και δεν ξεκινάς από το 0 και θα πάρεις και συμπλήρωμα... Πόσο βγάζεις τώρα??

Link to comment
Share on other sites

βγαζω 100-120 μλ ολη μερα αλλα θηλαζω και 2-3 φορεσ, και παντα το πρωι,-που εχω περισσοτερο γαλα-οποτε υπολογιζω οτι εχω 150-170.το θεμα ειναι πωσ οταν εβγαζα 3 φορεσ πριν ξεκινησω επαναγαλακτισμο, παλι τα ιδια εβγαζα...:(

Link to comment
Share on other sites

Στην φάση που είσαι δεν παίζει ρόλο η ποσότητα που αντλείς αλλά η συχνότητα των αντλήσεων, αυξάνοντας την συχνότητα αυξάνεις το ερέθισμα άρα θα αυξηθεί αισίως και η ποσότητα. Βάλε ένα χαμογελάκι και δες και αυτή την εβδομάδα πως θα πας. Που εγώ είμαι σίγουρη ότι θα δεις διαφορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βγαζω 100-120 μλ ολη μερα αλλα θηλαζω και 2-3 φορεσ, και παντα το πρωι,-που εχω περισσοτερο γαλα-οποτε υπολογιζω οτι εχω 150-170.το θεμα ειναι πωσ οταν εβγαζα 3 φορεσ πριν ξεκινησω επαναγαλακτισμο, παλι τα ιδια εβγαζα...:(

 

Καλησπέρα Αντρια.

 

Να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου.

Ολα θα πάνε κατ' ευχήν.

Εγώ ξεκίνησα με 95 γρμ. και έχω φθάσει αισίως στα 550 γρμ.

Τρώει τα 6 1/2 γεύματα δικά μου και τα 1 1/2 με ξένο, συνήθως τα βραδυνά για να μπορώ να κοιμάμαι και κάποιες ώρες.

 

Το βράδυ σηκώνομαι μια με δύο φορές κατά προτίμηση μετά από 3 με 4 ώρες ύπνου για να ξεκουράζομαι κάπως.

 

Και εγώ έτσι έλεγα σαν εσενα και δεν πίστευα ότι θα τα καταφέρω.

Αλλά δόξα τω Θεώ, όλα είναι καλύτερα τώρα.

Βεβαίως θα προτιμούσα να τις δίνω και τα 8 γεύματα δικού γάλακτος, αλλά προς το παρόν δεν είναι εφικτό.

 

Δεν ξέρω αν τελικά θα τα καταφέρω .

 

Υπομονή και Επιμονή.

Ολα θα πάνε καλα.

Ελένη.

a>
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες που γνωρίζουν και τις κυρίες συμβούλους θηλασμού, πότε σταματάει να λέγεται επαναγαλακτισμός η προσπάθεια να βγάζεις γάλα με το θήλαστρο?

 

Σήμερα θα φάμε για πρώτη φορά λαχανικά, και την άλλη βδομάδα θα προσθέσουμε φρούτα για πρωινό και την μεθεπόμενη βδομάδα θα μπεί στο πρόγραμμά μας και η απογευματινή κρέμα με κεχρί.

 

Θα πρέπει έως τότε να βγάζω γάλα με το θήλαστρο 8 και πλέον φορές καθημερινά, ή θα αντλώ μόνο όσες φορές χρειάζομαι γάλα για να ταίσω την κόρη μου?

 

Θα πρέπει οι ώρες άντλησής μου να είναι συγκεκριμένες ή μπορώ να αντλώ όποτε θέλω? Θέλω να πώ, θα συνεχίσεια αυτή η ροή να υφίσταται ή θα σταματήσει - λιγοστέψει αν θα μειώσω τις φορές άντλησής μου?

a>
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το τι θες να κάνεις.

 

Αν προχωρήσεις ανάλογα με τον απευθείας θηλασμό, δεν θα μειώσεις (αμέσως) τις ποσότητες γάλακτος που δίνεις, θα προσφέρεις τις τροφές ανεξάρτητα από τα γεύματα ακολουθώντας τον κανόνα των 4-7 ημερών και μόνο εφόσον το ίδιο το μωρό μειώσει τις ποσότητες που πίνει, θα μειώσεις τις αντλήσεις. Αυτό είναι ένας συντηρητικός αλλά και ασφαλής τρόπος, γιατί δεν είναι σίγουρο το πόσο γρήγορα το μωρό σου θα προσαρμοστεί στις στερεές, μπορεί για κάμποσο διάστημα να μην τρώει μεγάλες ποσότητες και το ιδανικό είναι να είναι το γάλα η κύρια τροφή, άρα καλό είναι να προσφέρεται χωρίς περιορισμό.

 

Από την άλλη (για να πάρεις μια ανάσα κι εσύ), μόλις δεις ότι το μωρό ανταποκρίνεται καλά και τρώει συγκεκριμένες μερίδες ανάλογα με τα παιδιά που τρώνε στερεές, μπορείς να βάλεις στόχο να έχεις ημερήσια παραγωγή συγκεκριμένα μλ, και ρυθμίζεις τις αντλήσεις σου ανάλογα. Για να κόψεις μια άντληση, μπορείς είτε να μειώνεις καθημερινά λίγα μλ (ώστε να μην έχεις και πρόβλημα με πρήξιμο κτλ), είτε να καθυστερείς την άντληση για ανεκτό διάστημα, είτε και τα δυο σε έναν συνδυασμό που δεν θα σου προκαλέσει πρόβλημα.

 

Προσωπικά, θα ήμουν πολύ σκεπτική να βάλω τόσο σύντομα 3 κανονικά γεύματα αλλά αυτό εξαρτάται από τις αντοχές σου. Δεν το λέω για να νιώσεις άσχημα, αν θελήσεις να προχωρήσεις έτσι, αλλά γιατί θεωρώ πολύ σημαντικό αυτό που έχεις ήδη κάνει και δεν χάνει την αξία του, επειδή θα μπουν οι στερεές.

Καλή συνέχεια!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Αμαρέττο.

 

Λίγο με μπέρδεψαν αυτά που μου έγραψες.

 

Εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσω αμέσως τώρα αυτό που κάνω γιατί με κόπους και βάσανα το απέκτησα (όπως θα έχεις διαβάσει στις παραπάνω σελίδες).

Απλώς θα ήθελα να ξέρω αν θα πρέπει να ελαττώσω ή όχι τις αντλήσεις, εννοείτε όταν θα έρθει η κατάλληλη ώρα.

 

Δεν έκανα τόσο κόπο για να "δώσω μια κλωτσιά" τώρα και να τα χαλάσω όλα.

 

Τα 3 γεύματα θα μπούν σταδιακά στο πρόγραμμα της κόρης μου σε διάστημα 3 εβδομάδων, έτσι μας έδωσε οδηγία η παιδίατρός μας.

Εως τότε οπωσδήποτε δεν θα σταματήσω να αντλώ.

 

Επίσης περιμένω με αγωνία τη μέρα που δεν θα δώσω καθόλου συμπλήρωμα γάλακτος αλλά θα την ταίσω μόνο με το δικό μου, σύν τις τροφές που θα πρέπει να τρώει, αν τρώει και της αρέσουν φυσικά.

 

Σήμερα είναι η πρώτη μέρα που θα φάμε τα λαχανικά μας.

Περιμένω με αγωνία να ξυπνήσει για να "φάμε" τις πρώτες μικρές κουταλίτσες μας.

 

Ομως οταν και εφόσον έρθει εκείνη η ώρα, θα πρέπει να αντλώ συγκεκριμένες ώρες της ημέρας για να μη κόψω τη ροή του γάλακτός μου ?

 

Επίσης μπορώ να μη μειώσω τις αντλήσεις του γάλακτός μου αλλά να κάνω μια αποθήκη στην κατάψυξη με μεριδούλες , για τους μήνες που θα απογαλακτίσω, ούτως ώστε να έχει ακόμα και τότε η κόρη μου δικό μου γάλα να πίνει?

a>
Link to comment
Share on other sites

Α, και μία ακόμη ερώτηση.

 

Μπορείτε να μου πείτε πιο είναι καλύτερο.

Να της δίνω δικό μου γάλα πριν το φαγητό της και στη συνέχεια τις όποιες κουταλίτσες φαγητού εκείνη θελήσει να φάει ή αφού φάει την ποσότητα που θα θέλει να της συμπληρώνω το γεύμα της με το γάλα μου?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Ελένη

a>
Link to comment
Share on other sites

magoul η μικρούλα σου δεν πιάνει στήθος καθόλου??? Εγώ θα της έδινα μετά το φαγητό το γαλατάκι, αν έπιανε στήθος όμως, όπως η δικιά μου θα θήλαζα πρώτα μετά φαγητό και ½ ώρα μετά στήθος. Ξεκινήστε πρώτα με λαχανικά και θα δείς και μόνη σου. Αυτό που σου λέει η amareto ουσιαστικά είναι ότι το γάλα και το 2ο εξάμηνο συνεχίζει να είναι η κύρια τροφή του μωρού σου και οι στέρεες είναι συμπληρωματικές οπότε και τα τρία γεύματα είναι πολλά, δεν είναι λοιπόν απαραίτητο να αντικαταστήσεις γεύματα γάλακτος με στέρεες αλλά αυτό θα το δείς και μόνη σου ανάλογα με την συμπεριφορά της μικρής και του τι θέλεις να κάνεις εσύ. π.χ εγώ ξεκίνησα φρούτα 61/2 μηνών, 7μηνων έβαλα λαχανικά και σε μία εβδομάδα πρόσθεσα και το κρέας (μοσχάρι ή κοτόπουλο) συνέχισα με 2 γεύματα μέχρι 13μηνών. Δεν της έδωσα κρέμα καθώς το βάρος και η ανάπτυξή της πήγαν καλά με αυτό το πρόγραμμα οπότε το θεώρησα περιτό.

Link to comment
Share on other sites

Amareto η δουλειά που κάνεις στο forum είναι τουλάχιστον αξιοθαύμαστη διαβάζω όλες τις δημοσιεύσεις και παίρνω το θάρρος που και που να γράψω τις γνώσεις που εσύ και η άλλες μαμάδες με τόση αγάπη έχετε μοιραστεί

Link to comment
Share on other sites

magoul η μικρούλα σου δεν πιάνει στήθος καθόλου??? Εγώ θα της έδινα μετά το φαγητό το γαλατάκι, αν έπιανε στήθος όμως, όπως η δικιά μου θα θήλαζα πρώτα μετά φαγητό και ½ ώρα μετά στήθος. Ξεκινήστε πρώτα με λαχανικά και θα δείς και μόνη σου. Αυτό που σου λέει η amareto ουσιαστικά είναι ότι το γάλα και το 2ο εξάμηνο συνεχίζει να είναι η κύρια τροφή του μωρού σου και οι στέρεες είναι συμπληρωματικές οπότε και τα τρία γεύματα είναι πολλά, δεν είναι λοιπόν απαραίτητο να αντικαταστήσεις γεύματα γάλακτος με στέρεες αλλά αυτό θα το δείς και μόνη σου ανάλογα με την συμπεριφορά της μικρής και του τι θέλεις να κάνεις εσύ. π.χ εγώ ξεκίνησα φρούτα 61/2 μηνών, 7μηνων έβαλα λαχανικά και σε μία εβδομάδα πρόσθεσα και το κρέας (μοσχάρι ή κοτόπουλο) συνέχισα με 2 γεύματα μέχρι 13μηνών. Δεν της έδωσα κρέμα καθώς το βάρος και η ανάπτυξή της πήγαν καλά με αυτό το πρόγραμμα οπότε το θεώρησα περιτό.

 

Καλησπέρα σας.

 

Ευχαριστώ για τις εξηγήσεις-επεξηγήσεις.

 

Προσπάθησα να τις δώσω το στήθος μου και μάλιστα αφού έσταξα επάνω του γάλα, αλλά μόνο το έγλυψε και τίποτα αλλο. Δεν μπορεί πλέον να πιάσει τη θηλή ( η οποία άρχισε να βγαίνει έξω μετά από τόσες ώρες αντλήσεων) ούτε της θυμίζει κάτι για να κάνει τις θηλαστικές κινήσεις. Θα χαιρόμουν ιδιαιτέρως αν όντως μπορούσαμε να θηλάσουμε από εδώ και στο εξείς.

 

Είναι μία από τις προσδοκίες μου, αλλά κάτι τέτοιο βλέπω να γίνεται μόνο στον ύπνο μου και όχι στην πραγματικότητα. Θα ήθελα πολύ να μπορούσα να θηλάσω απευθείας το μωρό μου. Θα ήταν για μένα .......... κάτι που δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια, γιατί συγκινούμαι μόνο που το σκέφτομαι.

 

Ισως στο δεύτερο παιδί, πρώτα ο Θεός, να ζητήσω τη βοήθεια κάποιας συμβούλου θηλασμού και αν μπορεί κάποια να έρθει στην κλινική για να μου δείξει πως να προσπαθήσω να θηλάσω με εισέχουσες θηλές το μωρό μου, οπότε να μην κάνω αντλήσεις.

 

Οσον αφορά το γεύμα της Ξανθίππης μου, σήμερα έφαγε 4 κουταλιές φαγητού λαχανικών και μετά της έδωσα γάλα μου και είπιε μόνο 50 γρμ. Αυτό σημαίνει ότι χόρτασε με το φαγητό της? Της έδωσα μόνο τόσο φαγητό γιατί φοβήθηκα μήπως "βαρυστομαχιάσει". Επρεπε να συνεχίσω το τάισμα μέχρι να "γκρινιάξει"?

 

Θα συνεχίσω τις αντλήσεις .

Δεν θα τις σταματήσω.

Να εισαστε καλά.

Ευχαριστώ για τη συμπαράστασή σας και τις πολύτιμες συμβουλές σας.

a>
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σας γράφω για να σας πω ότι αισίως πλησιάζουμε τα 350 ml την ημέρα. Το ξένο έχει πέσει στα 350-400. Θηλάζουμε και 4-5 φορές την ημέρα. Μετά από ένα μήνα αντλήσεων έχει τριπλασιαστεί το γάλα που βγάζω, έχουμε μειώσει το ξένο στο μισό και θηλάζει περισσότερο. Το ξέρω ότι θα τα πηγαίναμε καλύτερα αν ξυπνούσα και τη νύχτα, αλλά ως εκεί μπορούσα... Και τόσο να μείνει όμως εμένα με ευχαριστεί. Τώρα αυτό που με ανησυχεί είναι ότι σαν να έχει αρχίσει να παραχοντραίνει το παιδί. Με το γάλα που παίρνει από εμένα καλύπτεται με αντισώματα ή όχι; Σας ευχαριστώ ξανά για όλα, η καθοδήγησή σας και η ενθάρρυνσή σας ήταν πολύτιμες!

Επεξεργάστηκαν by Φανή
λάθος στην ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

Φανή πάτε πολύ καλά. Μη σκέφτεσαι συνέχεια τις νυχτερινές αντλήσεις γιατί αν τις έκανες μπορεί να μην είχες κάνει και τίποτα πολύ απλά γιατί θα ήσουν πολύ κουρασμένη να μπείς στην διαδικασία και να τα παράταγες. Στην όλη φάση παίζει μεγάλο ρόλο και η ψυχολογία. Μπράβο καλή μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Προσπάθησα να τις δώσω το στήθος μου και μάλιστα αφού έσταξα επάνω του γάλα, αλλά μόνο το έγλυψε και τίποτα αλλο. Δεν μπορεί πλέον να πιάσει τη θηλή ( η οποία άρχισε να βγαίνει έξω μετά από τόσες ώρες αντλήσεων) ούτε της θυμίζει κάτι για να κάνει τις θηλαστικές κινήσεις. Θα χαιρόμουν ιδιαιτέρως αν όντως μπορούσαμε να θηλάσουμε από εδώ και στο εξείς.

 

Είναι μία από τις προσδοκίες μου, αλλά κάτι τέτοιο βλέπω να γίνεται μόνο στον ύπνο μου και όχι στην πραγματικότητα. Θα ήθελα πολύ να μπορούσα να θηλάσω απευθείας το μωρό μου. Θα ήταν για μένα .......... κάτι που δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια, γιατί συγκινούμαι μόνο που το σκέφτομαι.

 

 

Κανονικά οι ψευδοθηλές δεν κάνει να χρησιμοποιούνται χωρίς συμβουλή κάποιου ειδικού, κι εγώ τις φορτώθηκα στο τρίτο μου παιδί και δεν μπορώ ακόμα να τις κόψω.

 

Ωστόσο, είναι όντως πολύ συγκινητική η λαχτάρα σου να νιώσεις το παιδί πάνω στο στήθος σου να θηλάζει. Μπορείς να δοκιμάσεις ψευδοθηλές σιλικόνης, οι οποίες εφαρμόζουν πάνω στο στήθος σου και κατά κάποιο τρόπο το μετατρέπουν σε "μπιμπερό". Αν το μωρό σου δε δέχεται με κανένα τρόπο το στήθος γιατί έχει συνηθίσει στη θηλή του μπιμπερό, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το δεχτεί έτσι.

 

Αυτό στο προτείνω όχι σαν μόνιμη λύση, με το σκεπτικό ότι θα συνεχίσεις τις αντλήσεις σου κανονικά, απλά για να χαρείς κάποιες στιγμές κι εσύ το μωρό να τρέφεται απευθείας από σένα.

 

Αν υπάρχουν κάποιες άλλες αντενδείξεις που δε γνωρίζω για την παρούσα περίπτωση, ας μας ενημερώσει κάποια από τις άλλες κοπέλες, αν γνωρίζει :wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

magoul θα σου προτείνω κάτι που για μένα δούλεψε, δεν θέλω όμως να νιώσεις πίεση γιατί το ζητούμενο είναι η Ξανθίππη σου να πίνει το γαλατάκι της μαμάς της με ότι τρόπο. Μια ώρα αφού είχε φάει πήγαμε στη κρεβατοκάμαρα, έβγαλα το στήθος την πείρα αγκαλιά και της μίλαγα, μετά έσταξα λίγο γάλα στο στόμα της και την κοίταζα στα μάτια και συνέχισα να της μιλάω τρυφερά για το γαλατάκι της μαμάς. Της άρεσε της έσταξα και άλλο και γέλαγε , πήγα το στήθος πιο κοντά το έπιασε για λίγο, τράβηξε γάλα και μετά ξανά. Τις επόμενες μέρες ήξερε τι να κάνει απλά στην αρχή το κάναμε για παιχνίδι, μετά την έπαιρνα αγκαλιά και έκανα βόλτες .Στην αρχή της ενότητας θα δείς αρκετές προτάσεις. Ελπίζω να μην γίνομαι γραφική ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...