Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπαθεια για αποκλειστικο θηλασμο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εκείνος μου απάντησε

 

"Δομπεριδόνη νομίζω ότι δίνουμε για να σταματήσουμε το γάλα και όχι για να το κατεβάσουμε πιο εύκολα" !@!@@@@@@@@!@!@@

 

Μπορεί να διαβάσει στο βιβλίο που έχει τις παρενέργειες της δομπεριδόνης, εκεί γράφει ότι αυξάνεται η προλακτίνη (και άρα το γάλα)

 

Αν ο συγκεκριμένος γιατρός δεν γνωρίζει ούτε ποιες ουσίες χορηγούν για τη διακοπή της γαλουχίας είναι επικίνδυνος.

 

 

 

Οπότε θα χρειαστεί να πάω στον ενδοκρινολόγο για τις εξετάσεις και μετά να τον ρωτήσω και αυτόν για το "μαγικό χάπι" και να δούμε τί θα μου πεί.

Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει η γιατρός και σύμβουλος θηλασμού Άννα Πατσούρου. Νομίζω ότι δεν έχεις λόγο να παιδεύεσαι με γιατρούς που έχουν μικρή πιθανότητα να γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω να αναφέρω, προς ενημερωση όλων των κοριτσιών που βγάζουν γάλα με το θήλαστρο, ότι πηγαίνοντας σήμερα στο μαγαζί της Κλίνικουμ για να πάρω 2 χωνιά για τη συσκευή άντλησης, μετά από συζήτηση που είχα με την κοπέλα μου έδωσε 2 χωνιά διαμέτρου 30 χιλιοστών.

 

Με αυτά θα βγάζω πιο εύκολα γάλα και δεν θα πληγώνω ούτε τη θηλή, ούτε τη θηλαία αλω (επειδή το στήθος μου είναι μεγάλο και δεν χωραει στο χωνί των 24 χιλιοστών.

 

 

Η διάμετρος του άκρου της χωάνης έχει σχέση μόνο με το μέγεθος της θηλής, όχι με το μέγεθος του στήθους.

 

Στη διάρκεια της άντλησης η θηλή δεν θα πρέπει να ακουμπάει στα τοιχώματα του κυλίνδρου που βρίσκεται στην άκρη της χωάνης. Αν ακουμπάει σημαίνει ότι χρειάζεται μεγαλύτερο μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να σας αναφέρω ότι το στήθος μου, ανά διαστήματα, σα να "μυρμηγκιάζει", σα να το τσιμπάνε βελονίτσες ψιλές και δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι κακό αυτό.
είναι το let-down, ή αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος. Είσαι σε καλό δρόμο!! Κουράγιο!
KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πότε θα αρχίσει και εμένα το στήθος μου να βγάζει 100-150 γρμ. σε μία μόνο αντληση?

Μέχρι πότε θα αντλω 30,40,50 γρμ. τη φορά?

 

H ποσότητα που αντλείς είναι ήδη καλή, δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να μαντέψει και να σου πει ότι θα βγάζεις μεγαλύτερες ποσότητες. Υπάρχουν μητέρες που θηλάζουν αποκλειστικά και δεν μπορούν να αντλήσουν. Δυστυχώς δεν υπάρχουν τέλεια θήλαστρα που να μπορούν να μιμηθούν τόσο καλά ένα μωρό που θηλάζει. Επίσης εμείς οι μητέρες δεν είμαστε σχεδιασμένες για να παράγουμε γάλα στα μηχανήματα, οπότε υπάρχει πάντα πιθανότητα να μην συνεργάζεται το σώμα μας πολύ καλά με ένα μηχάνημα.

Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που μερικές φορές επηρεάζουν την παραγωγή (το τι συνέβη τις 10 πρώτες μέρες, πόσες μέρες μεσολάβησαν από τότε που υποχώρησε σοβαρά η γαλουχία μέχρι που ξεκίνησες επαναγαλακτισμό), δυστυχώς δεν γνωρίζουμε πότε επιδρούν αυτοί οι παράγοντες και δεν μπορούμε να τους ελέγξουμε.

 

 

 

Επίσης θέλω να σας αναφέρω ότι το στήθος μου, ανά διαστήματα, σα να "μυρμηγκιάζει", σα να το τσιμπάνε βελονίτσες ψιλές και δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι κακό αυτό.

Μόνο καλό είναι, πρόκειται για το ανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος και το νιώθεις μόνο αν η παραγωγή είναι πάνω από κάποιο όριο. Όταν το γάλα είναι πολύ λίγο δεν το νιώθεις.

 

Η προσπάθεια που κάνεις είναι χρονοβόρα και ψυχοφθόρα και χρειάζεται στήριξη, νομίζω ότι καλό θα ήταν να έχεις μια σύμβουλο θηλασμού να σε στηρίζει σε αυτή την προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Magoul το μωρό σου σε λιγότερο απο μήνα θα αρχίσει να μπαίνει και στις στέρεες σιγά σιγά οπότε η ποσότητα που αντλείς και να παραμείνει ίδια θα επαρκεί για της ανάγκες της και θα ξεφύγετε από το συμπλήρωμα εξ ορισμού.........Κάνε υπομονή γλυκιά μου τώρα που τα πάτε τόσο καλά

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια από αυτές τις μέρες Ελένη!! Κουράγιο!!! Τις βελονίτσες τις έχω κι εγώ καμιά φορά, και θυμάμαι ότι τις είχα και όταν θήλαζα στην αρχή κανονικά. Δεν ξέρω όμως τι είναι... Κι εγώ τώρα αντλώ γύρω στα 120 ημερησίως, καμιά φορά 20-30 σε μία άντληση και χαίρομαι. Αλλά όταν είναι λίγα δεν στενοχωριέμαι γιατί ξέρω ότι κάνω το καλύτερο που μπορώ. Έτσι να σκέφτεσαι κι εσύ για να ν απογοητεύεσαι. Μπορεί να μην καταφέρουμε ποτέ να κόψουμε το συμπλήρωμα οπότε ας μην σκεφτόμαστε τον τέλειο στόχο!!! Και το λιγότερο έιναι καλό κι αυτό για το μωρό μας!!

 

Κάνεις θετικές σκέψεις συνεχώς και είμαι νομίζω ότι θα πάς τέλεια με τον επαναγαλακτισμο σου, εν αντιθέσει με εμένα που "σηκώνομαι" και "πέφτω" διαρκώς.

 

Είναι και αυτή η τρομερή ζέστη και η εξαντλητική κουραση της ημερας και η νυχτερινή άντληση που δε μου επιτρέπει να ξεκουραστώ.

 

Ομως ευτυχως που μπορώ και μιλάω σε εσάς και μου δίνετε κουράγιο.

 

Ευχαριστώ.

a>
Link to comment
Share on other sites

Magoul το μωρό σου σε λιγότερο απο μήνα θα αρχίσει να μπαίνει και στις στέρεες σιγά σιγά οπότε η ποσότητα που αντλείς και να παραμείνει ίδια θα επαρκεί για της ανάγκες της και θα ξεφύγετε από το συμπλήρωμα εξ ορισμού.........Κάνε υπομονή γλυκιά μου τώρα που τα πάτε τόσο καλά

 

 

Να είσαι καλά.

Να σταματήσω αυτό το συμπλήρωμα και τι στον κόσμο!!!

 

Ηδη εχουμε φθάσει το ένα κουτί να το καταναλώνουμε σχεδόν σε 1 βδομάδα. Καλό δεν είναι και αυτό?

a>
Link to comment
Share on other sites

Ελένη, καλημέρα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Με έχει πιάσει κι εμένα πολλές φορές η απογοήτευση. Αυτός ήταν ο λόγος που σταμάτησα την προηγούμενη φορά. Δεν έβλεπα να γίνεται τίποτα και δεν καταλάβαινα και γιατί. Αν σταματήσεις όμως τώρα και μετά από μια βδομάδα που θα έχεις ξεκουραστεί το μετανιώσεις; Και σκέψου ότι ακόμη και μισό γεύμα από εσένα είναι μεγάλο κέρδος, ειδικά με αυτά που ακούμε τώρα για την πανδημία. Τα μωρά μας είναι μικρά, δεν έχουν άλλη καλύτερη προστασία από αυτήν.

 

 

Αγαπητή Φανή.

 

Αυτό που μου έγραψες για την πανδημία , ήταν για μένα σαν ένα "καμπανάκι" που με ξύπνησε.

 

 

Εχεις απόλυτο δίκιο.

Μόνο καλό μπορεί να είναι το ότι η κόρη μου τρώει πάνω από το 50 - 60% δικού μου γάλακτος.

 

Δε θα σταματήσω τις προσπάθειες.

Σε ευχαριστώ.

a>
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έχω ξαναγράψει κάθε σταγόνα είναι πολύτιμη για τα μωρά σας. Κάνετε έναν μεγάλο αγώνα και τα παιδιά σας είναι πολύ τυχερά που σας έχουν μαμάδες!

 

 

Να είσαι καλά.

 

Ολες οι μανούλες νομίζω ότι προσπαθούν το καλύτερο για τα μωρά τους.

a>
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αγλαία.

 

Οι γνώσεις σου είναι χρήσιμες και εύχομαι να συνεχίσεις να βοηθάς εμάς τις απεγνωσμένες μανούλες.

 

Η κυρία Πατσούρου είναι η παιδίατρός μας και χαιρόμαστε ιδιαιτέρως για αυτό.

a>
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά.

 

Ολες οι μανούλες νομίζω ότι προσπαθούν το καλύτερο για τα μωρά τους.

 

Σίγουρα όλες προσπαθούν το καλύτερο, απλά ο επαναγαλακτισμός είναι ακόμα μια χρονοβόρα διαδικασία στο ήδη φορτωμένο πρόγραμμα των μαμάδων.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη μου magoul,

οπως εχω ξαναπει χρειαστηκε να κανω 8-12 αντλησεις στην αρχη,ηταν πραγματικα οτι πιο κουραστικο εχω κανει στη ζωη μου!!!

καπου στον 3ο μηνα σκεφτομουν κι εγω να τα παρατησω,ειχα ενα ανοιγμενο κουτι γαλα και οταν το ανοιξα να το μυρισω ,αναθεωρησα ειπα πως με τπτ δε προκειται να δωσω αυτη τη ψαριλα στο παιδι μου!!

ξερω τι περνας αλλα να σου πω επισης πως στον 8ο μηνα οταν ηταν ο μικρος μου αρχισε να τρωει κι εκει ειναι που ηταν πολυ ξεκουραστα ολα γιατι εκανα μονο 4 αντλησεις κι αυτες οταν κοιμοταν.

κουραγιο ολα θα πανε καλα,

βαζε κοντινους στοχους!!!ειμαι σιγουρη πως θ'αντεξεις!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

επαναγαλακτισμου συνέχεια.....

Βρισκομαι στην 6η εβδομαδα επαναγαλακτισμού καταφερα να αυξησω την παραγωγή απο 380 ml σε 630 ml. κάνω καθημερινα 8 αντλήσεις (μονο 2-3 μερες εκανα 7)αν και τις τελευταιες μερες η νυχτερινή αντληση λόγω κουρασης τις περισσοτερες φορές γίνετε περίπου στις 6 το πρωι!!! λετε αυτό να με παει πισω?

η μπεμπουλα μου αρχισε να πιανει καλυτερα το στήθος αλλα τωρα ανυσηχώ για το αν παιρνει την ποσότητα που πρεπει. σημερα την εβαλα στο στηθος στις 11 θηλασε για 1 ωρα και μετα ηταν ανησυχη ενω συνέχιζε να πιπιλαει(χτυπουσε χερια ποδια ,τεντωνόταν, και εδειχνε να δυσανασχετει) μετα απο μια ωρα θηλασμου πηρε και 130 ml στο μπουκάλι δικο μου γάλα, στη συνεχεια κοιμηθηκε και στις 2 που ξυπνησε θηλασε λίγο (15 λεπτα) και ξανακοιμήθηκε στις 5 που ξυπνησε ηταν ησυχη χωρις να δειχνει σημαδια πείνας θηλασε ξανα για45 λεπτα και μετα πάλι ανησυχία και παλι 110 απο μπουκάλι.

ετσι βεβαια χανω αντλήσεις γιατί την ωρα που είναι να το βγαλω θηλάζω τη μικρη οποτε αυτο παει τουλάχιστον 1 ωρα μετα κι αν το εχω βγαλει και τη βαζω στο στηθος τοτε τι θα βρει να πιει για να χορτασει?

αναρωτιεμαι μήπως να αραιωσω λίγο τις αντλήσεις και να τη βάζω περισσοτερο στο στήθος τωρα που το πιανει μήπως μαθει να πιπιλαει και να χορταινει μονο θηλαζοντας?

παιρνω και τη μαγια μπυρας για 3ο 15ημερο κανω και τις αντλήσεις μήπως εχω φτασει στο max του επαναγαλακτισμου μιας και καθημερινα οι απαιτησεις για ολο και περισσοτερο γάλα αυξάνονται??

ειμαι πολυ μπερδεμένη :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Μια γρήγορη ερώτηση: Αν θέλω να αντικαταστήσω αντλήσεις με θηλασμούς, θα πρέπει να βάζω ρολόι, να χρονομετρώ το παιδί; Να βάζω θήλαστρο μετά αν θηλάσει λιγότερο από τέταρτο ή μόνο από τη μία πλευρά; Σήμερα είχα 180 ml από 7 αντλήσεις, θήλασε η μικρή 3 φορές (τις δύο ενώ αντλούσα) και θα βγάλω άλλη μία φορά. Έχω την εντύπωση ότι πάει καλά...

Link to comment
Share on other sites

Όταν η μητέρα καταφέρει να αντλεί το μισό γάλα που χρειάζεται για να τραφεί το μωρό, τότε μπορεί να ξεκινήσει να βάζει το μωρό στο στήθος για να θηλάσει.

 

Γενικά, όταν θέλουμε να κόψουμε αντλήσεις και να αυξήσουμε τους θηλασμούς ή τη διάρκεια τους, κόβουμε λίγα μλ κάθε λίγες μέρες, ώστε να είμαστε σίγουρες ότι το μωρό μπορεί και θηλάζει αποτελεσματικά. Προσέχουμε τις βρεγμένες πάνες να είναι αντίστοιχες με την ηλικία του μωρού (6-8 βρεγμένες τον πρώτο μήνα και 3-4 λερωμένες, 5-6 βρεγμένες μετά τις 40 μέρες). Σημειώνουμε πάντα πόσα δίνουμε με το μπουκάλι, για να μπορούμε να παρακολουθησουμε σωστά την εξέλιξη.

 

Όταν μπαίνει το μωρό στο στήθος, το αφήνουμε να τελειώσει από τη μια πλευρά - δηλαδή να αφήσει μονο του το στήθος ή να μην θηλάζει πια ενεργά - και προσφέρουμε και το άλλο στήθος. Επαναλαμβάνουμε εναλλάξ, για όσο χρόνο ενδιαφέρεται το μωρό, δεν χρονομετρούμε. Αν το μωρό είναι ήρεμο στο τέλος, μπορούμε να περιμένουμε να ξαναζητήσει και να ξαναθηλάσουμε ή μπορούμε να προσφέρουμε το μπουκάλι με λιγότερα μλ (περίπου 30-40μλ λιγότερα) και να δούμε πώς πάει. Αν το μωρό έχει δύναμη και θηλάζει αποτελεσματικά, το βάζουμε συχνά στο στήθος, αλλιώς δεν το ταλαιπωρούμε, για να έχει δύναμη να πιεί από το μπουκάλι όσο χρειάζεται. Μερικές μαμάδες εκπλήσσονται ευχάριστα, άλλες χρειάζονται να προχωρήσουν πολύ αργά, με πολύ μικρά βήματα. Η ικανοποίηση του μωρού, οι βρεγμένες πάνες και οι ζυγίσεις (μηνιαίες ή εβδομαδιαίες κτλ όπως απαιτείται) είναι γνώμονας για το επόμενο βήμα.

 

Η μαγιά πρέπει να διακόπτεται ανά δυο εβδομάδες για μια εβδομάδα.

 

θα συμπληρώσουν και οι μαμάδες με περισσότερη εμπειρία.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη μου magoul,

οπως εχω ξαναπει χρειαστηκε να κανω 8-12 αντλησεις στην αρχη,ηταν πραγματικα οτι πιο κουραστικο εχω κανει στη ζωη μου!!!

καπου στον 3ο μηνα σκεφτομουν κι εγω να τα παρατησω,ειχα ενα ανοιγμενο κουτι γαλα και οταν το ανοιξα να το μυρισω ,αναθεωρησα ειπα πως με τπτ δε προκειται να δωσω αυτη τη ψαριλα στο παιδι μου!!

ξερω τι περνας αλλα να σου πω επισης πως στον 8ο μηνα οταν ηταν ο μικρος μου αρχισε να τρωει κι εκει ειναι που ηταν πολυ ξεκουραστα ολα γιατι εκανα μονο 4 αντλησεις κι αυτες οταν κοιμοταν.

κουραγιο ολα θα πανε καλα,

βαζε κοντινους στοχους!!!ειμαι σιγουρη πως θ'αντεξεις!!

 

Κάθε πόση ώρα πρέπει τελικά να αντλείς για να φθάσεις στις 10-12 αντλήσεις?

 

Εγώ με το "ζόρι" βγάζω 7 με 8 αντλήσεις το μέγιστο τη μέρα και αυτό μαζί με τη νυχτερινή άντληση γύρω στις 4 το πρωί.

a>
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα σήμερα το απόγευμα, μόλις είχε ξυπνήσει, την κόρη μου στο δεξί μου στήθος για να δώ πως θα αντιδράσει, τί θα κάνει και εκείνη μόνο λίγο το μύρισε, το έγλυψε και ........... τίποτα αλλο.

 

Ούτε το έβαλε μεσα στο στόμα της, ούτε καν ενδιαφέρθηκε για κάτι αλλο. Εϊμαι σίγουρη ότι αν το έβαζε και άρχιζε να θηλάζει ότι θα κατέβαινε το γάλα μου και ότι θα μπορούσα να τη θηλάσω.

 

Οποτε μάλλον έχει ήδη ξεχάσει να κάνει τις θηλαστικές κινήσεις και το μόνο που μπορώ να συνεχίσω να κάνω είναι να αντλώ με το θήλαστρο και να της το δίνω με μπιμπερό?

 

Υπάρχει καμμια περίπτωση να πιάσει ξανά το στήθος μου?

Και αν ναι, πως γίνεται? είναι εύκολο?

 

Ηδη βγάζω πάνω από τη μισή ποσότητα (γύρω στο 60-70%) γάλακτος που τρώει καθημερινά.

 

Αν μπορέσω να τη βάλω στο στήθος μου και αν καταφέρει να πιάσει τη θηλή μου, υπάρχει περίπτωση η μικρή μου να κατεβάσει πιο πολύ γάλα και να σταματήσω το θήλαστρο?

a>
Link to comment
Share on other sites

Μόνο καλό μπορεί να είναι το ότι η κόρη μου τρώει πάνω από το 50 - 60% δικού μου γάλακτος.

 

50-60%, ε;

...

Εμείς στο 30% είμαστε ακόμη... Και αυτό τώρα, που ανεβήκαμε.

Πότε θα φτάσουμε κι εμείς στο 50%; (βαθύς αναστεναγμός...)

Link to comment
Share on other sites

Ηδη βγάζω πάνω από τη μισή ποσότητα (γύρω στο 60-70%) γάλακτος που τρώει καθημερινά

 

Ιιιι!!!! Τώρα το είδα αυτό!!!! 60-70%; Μπράβο!!!! Εμείς μάλλον θα αργήσυμε να δούμε τέτοια μεγαλεία...

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πόση ώρα πρέπει τελικά να αντλείς για να φθάσεις στις 10-12 αντλήσεις?

 

Εγώ με το "ζόρι" βγάζω 7 με 8 αντλήσεις το μέγιστο τη μέρα και αυτό μαζί με τη νυχτερινή άντληση γύρω στις 4 το πρωί.

 

κανονιζα καθε 1 1/2- 2 ωρες το πολυ να αντλω.

φαντσου την τελευταια νυχτερινη ηταν στις 12:30 και η πρωτη της μερας στις 6 το πρωι.

θελει πολυ πεισμα αλλα μια χαρα τα καταφερνεις μην στενοχωριεσαι.

 

οσον αφορα το μωρο σου,μπορει να μην ξαναθηλασει ποτε,τπτ ομως δεν αποκλειεται γιατι εχω ακουσει και κοπελα που θηλασε μετα τον 6ο μηνα του μωρου της.

θα μπορουσες να κανετε μαζι μπανακι ή να εισαι γυμνοστηθη ή να κοιμαστε μαζι για να σε μυριζει περισσοτερο.

 

καλη συνεχεια σε σενα και στα υπολοιπα κοριτσια!!!καλη δυναμη και νη ξεχνατε εδω ειμαστε εμεις,δεν ειστε μονες σας!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα σήμερα το απόγευμα, μόλις είχε ξυπνήσει, την κόρη μου στο δεξί μου στήθος για να δώ πως θα αντιδράσει, τί θα κάνει και εκείνη μόνο λίγο το μύρισε, το έγλυψε και ........... τίποτα αλλο.

 

 

Διάβασε αυτά που προτείνει η Αγλαΐα στα 3 πρώτα ποστς (στο τρίτο νομίζω) του τοπικ και δοκίμασε τα. Το ότι έγλειψε το στήθος, εμένα μου φαίνεται θετικό. Θα μπορούσες να στάξεις λίγο γάλα, να αλείψεις τη θηλή και να το επαναλάβεις. Ή μπορείς να βάλεις το μωρό ανάσκελα και να του στάξεις από πάνω με το στήθος (όπως κάνουμε με φραγμένους πόρους κτλ), για να συνδυάσει το γάλα με την πηγή. Δύσκολο αλλά δεν αποκλείεται να επιστρέψει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...