Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπαθεια για αποκλειστικο θηλασμο


Recommended Posts

Αχ, Κατερίνα μου χάρηκα πάρα πολύ με τα νέα σου, είναι πολύ σημαντικό να μπαίνει στο στήθος γιατί είναι το καλύτερο ερέρθισμα πέραν του ότι είναι μοναδικό συναίσθημα. Εύχομαι ολόψυχα να αυξηθεί η ποσότητα γιατί πραγματικά η προσπάθεια που κάνεις είναι αξιοθαύμαστη και ένα γεύμα να κάνει από σένα είναι κέρδος....

σε ευχαριστω πολύ πολύ!!! Πραγματικά, αυτόν το στόχο έχω βάλει προς το παρόν, να μπορώ να του δίνω ένα γεύμα από τα 4 που παίρνει, δηλαδή να καταφέρω να βγάζω την ημέρα 220-230 μλ. Αν καταφέρω αυτό, θα ανεβάσω το στόχο μου, αλλά προς το παρόν σκέφτομαι απλά για να μην απογοητεύομαι!!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ημερολόγιο αντλήσεων, ημέρα 8η: Όταν ξεκίνησα, έβγαζα 10 ml και από τα δύο. Τώρα βγάζω 20 και καμιά φορά 30. Δηλαδή, αντί για 100 την ημέρα, έχουμε ανέβει στα 200-240! Και η μικρή θηλάζει με μεγαλύτερη όρεξη τώρα! Μένει περισσότερη ώρα στο στήθος, δεν την παίρνει ο ύπνος αμέσως, ούτε εκνευρίζεται. Συνεχίζω την προσπάθεια (μόνο την ημέρα, οφείλω να ομολογήσω, αδύνατον να ξυπνήσω για το νυχτερινό...). Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο, Φανή, Σκέψου ότι στις 2 εβδομάδες συνήθως βλέπεις ακόμα μεγαλύτερη αύξηση (μετά μην απογοητευτείς αν δεν παρατηρήσεις αύξηση για λίγο καιρό είναι φυσιολογικό)

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα και Φανή, καλή συνέχεια!

 

Κατερίνα, κατάλαβα λάθος, νόμιζα πως ο γιατρός μίλαγε για το αν θα συνέχιζες την προσπάθεια επαναγαλακτισμού και όχι ότι μίλαγε για τη χρήση του φαρμάκου! Το ότι το μωρό μπαίνει στο στήθος είναι πάρα πολύ θετικό!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια κι εγώ έχω φτάσει αισίως να αντλώ περίπου 90-100 την ημέρα! Έκλεισα έναν μ΄να προσπάθειας σχεδόν, αν και είπαμε την πρώτη εβδομάδα ήμουν αδιάθετη και υπήρξαν και ημέρες που δεν κατάφερνα να κάνω τις αντλήσεις όπως έπρεπε, αλλά νομίζω ότι είμαι σε καλό δρόμο! Κατι και το φάρμακο θα έκανε πιστεύω...Θα φύγω για το εξοχικό αυτές τις ημέρες και έχω την εντύπωση ότι θα χαλαρώσω κι άλλο και θα είναι καλύτερο ακόμα το αποτέλεσμα!! Έχει βέβαια 2 ημέρες ο μικρούλης που δεν έχει όρεξη να καθήσει στο στήθος κι εγώ φυσικά δεν τον πιέζω, ότι θέλει εκείνος!!

Φανταστείτε απλά τι μπουκάλι και κακό μπαίνει στον αποστειρωτή!! Διπλοβάρδιες δουλεύει το μηχάνημα!!!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπημένες φίλες και σύμβουλοι .

 

Είμαι στην 5η εβδομάδα επαναγαλακτισμού και έχω φθάσει περίπου τα 450 γρμ. την ημέρα. Η κόρη μου τρώει γύρω στα 700 με 780 γρμ. Κάθε μέρα βεβαίως έχει διακυμάνσεις η όρεξή της, σύμφωνα με τη διάθεσή της.

 

Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί από εκεί που έτρωγε μόνο ξένο γάλα, τώρα τρώει ήδη πάνω από το 60% δικό μου "μαμόγαλο", όπως το λέει ο άντρας μου.

 

Ομως θέλω να ρωτήσω το εξείς.

 

Υπάρχουν μέρες που βγάζω 350-380 μλ. Γιατί?

Υπάρχουν μέρες που η πρωινή άντληση βγάζει 70 γρμ., ενώ αλλες, όπως σήμερα, μόνο 40 γρμ. Γιατί?

 

Τί δεν κανω σωστά?

Η τι θα μπορούσα να βελτιώσω?

 

Έχω και εγώ υποθυρεοειδισμό και παίρνω Τ4 50.

Μπορώ και εγώ να πάρω αυτό το χάπι που λέτε για να ανεβάσω την προλακτίνη και άρα την ποσότητα γάλακτός μου? Πως λέγεται το χάπι αυτο?

Να πάω στον ενδοκρινολόγο μου για εξετάσεις?

Να του το προτείνω? Τί να κάνω? Μπορείτε να με συμβουλέψετε?

 

Προσπάθησα μερικές φορές να βάλω την Ξανθίππη στο στήθος μου, και μάλιστα έχοντας στάξει επάνω του γάλα από το θήλαστρο, αλλά γλύφει το γάλα και ούτε καν βάζει την εισέχουσα θηλή μου στο στόμα της. Μάλλον έχει ξεχάσει να κάνει τις θηλαστικές κινήσεις, ετσι δεν είναι?

 

Περιμένω προτάσεις, αντιπροτάσεις, συμβουλές και ότι άλλο θέλετε.

 

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας,

Ελένη

a>
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ και εγώ να πάρω αυτό το χάπι που λέτε για να ανεβάσω την προλακτίνη και άρα την ποσότητα γάλακτός μου? Πως λέγεται το χάπι αυτο?

Να πάω στον ενδοκρινολόγο μου για εξετάσεις?

Να του το προτείνω? Τί να κάνω? Μπορείτε να με συμβουλέψετε?

 

Αγαπητή Ελένη συγχαρητήρια, τα πηγαίνεις περίφημα!!!

Εγώ μπορώ να σου πω για το χάπι, αλλά καλύτερα να πας να δεις ενδοκρινολόγο πρώτα, γενικά πρέπει να αποφεύγουμε να παίρνουμε έτσι φάρμακα... Αν και είναι ακίνδυνο απ'ότι μου είπε εκείνος . Πού είπαμε ότι μένεις? Αυτός είναι στο Ν. Ψυχικό. Γενικά αν πρέπει να πας σε ενδοκρινολόγο, να είναι κάποιος που ασχολείται με το θέμα του θηλασμού, μην σου πει άλλα αντί άλλων όπως εμένα η πρώτη ενδοκρινολόγος που της είπα για επαναγαλακτισμό και δεν είχε ιδέα και κόντεψε να με βγάλει ανισόρροπη. ΕΠίσης, αν δεν έχεις κάνει εξετάσεις θυεροειδή μετά τον τοκετό σίγουρα θα σου ζητηθούν και αν είναι απορρυθμισμένο το σύστημα παίζει σοβαρό ρόλο στην παραγωγή γάλακτος.....

 

Εγώ πάντως έκλεισα σήμερα με 100 μλ και πάνω που χάρηκα μου ρθε περίοδος:( ελπίζω να μην έχω πρόβλημα...

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε κορίτσια έτσι να ανεβαίνουν τα ml!!!!!!!! magoul δεν νομίζω ότι πρέπει να κάνεις κάτι για τις διαφορές στα ml και εγώ το ίδιο είχα δει και δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο κάτι που μπορεί να κάνεις ή να μην κάνεις, απλά αν έμενα πίσω στο γάλα που έπρεπε να αντλήσω έκανα μια ακόμα άντληση για να αναπληρώσω. Δεν είναι κακή ιδέα να δεις και έναν ενδοκρινολόγο μήπως και με το χάπι έχεις πιο γρήγορα το αποτέλεσμα που θέλεις.Κρατάτε μας ενήμερες είναι ενθαρυντικό να βλέπουμε την πρόοδο σας αφού από μερικές σταγόνες φτάσατε στα γευματάκια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ημερολόγιο αντλήσεων, ημέρα 12η (νομίζω...): Οι τελευταίες 3 μέρες ήταν επεισοδιακές. Χάλασε το μηχάνημα και έμεινα μισή μέρα χωρίς θήλαστρο, αλλά νομίζω μου βγήκε σε καλό, γιατί αναγκάστηκα κι έβαλα το παιδί πιο πολύ στο στήθος. Πέρασα μια μίνι τροφική δηλητηρίαση (από γιαούρτι, νομίζω). Η μεγάλη μου έχει βαρεθεί το θήλαστρο και αντιδρά όποτε το πιάνω. Και ο άντρας μου μου είπε ότι θα καθυστερήσει η επιστροφή του - 4 μέρες, αλλά όταν μετράς και τις ώρες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΗΛΑΖΩ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ 3ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ.ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΛΟΧΕΙΑΣ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ ΜΕ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΡΑΓΑΔΑΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΣΤΟ.ΕΤΣΙ ΘΗΛΑΖΑ ΕΠΙ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΣΤΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ Ο ΔΕΞΙΟΣ..ΠΟΤΑΜΙ.ΑΠΟ ΧΘΕΣ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΞΙ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΑ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ.ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΜΙΖΕΙ Ο ΔΕΞΙΟΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΗΣ ΜΕDELA.ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΛΛΑΤΩΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΔΕΞΙΟΥ.ΟΤΑΝ ΑΝΤΛΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΑΝΤΛΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 50ML ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΞΙ 150 ΣΕ 5-10'.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΜΗΝ ΜΕΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΣΤΟ ΑΦΟΥ ΠΡΟΤΙΜΑ ΑΥΤΟΝ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Αγλαία.

 

Θα ήθελα να μου προτείνεις κάποιον ενδοκρινολόγο που θα μπορούσα να πάω για εξετάσεις εδώ στη θεσσαλονίκη.

 

Ισως να μου προτείνει και το χάπι αυτό που ανεβάζει την προλακτίνη και ετσι η ποσότητα του γάλακτος μου να αυξηθεί πιο γρήγορα ακόμα.

 

Σήμερα μπήκα στην 6η εβδομάδα επαναγαλακτισμού.

Τα πάω καλά αλλά η κορη μου εδώ και λίγες ημέρες έκανε "άλμα" και ζητάει να φάει 140-160 γρμ. τη φορά.

 

Εκεί που είπα ότι τρώει από εμένα το 50-60%, τώρα θα δεν θα την προλαβαίνω πάλι γιατί δεν έχω τρομερή αύξηση τις τελευταίες δύο εβδομάδες.

a>
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να αντλώ από τη μία και να θηλάζω από την άλλη; Γιατί από εχθές αυτό κάνω...

 

Φυσικά και μπορείς!

Και μάλιστα το ερέθισμα που δέχεται ο εγκέφαλος είναι έτσι εντονότερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΗΛΑΖΩ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ 3ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ.ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΛΟΧΕΙΑΣ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ ΜΕ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΡΑΓΑΔΑΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΣΤΟ.ΕΤΣΙ ΘΗΛΑΖΑ ΕΠΙ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΣΤΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ Ο ΔΕΞΙΟΣ..ΠΟΤΑΜΙ.ΑΠΟ ΧΘΕΣ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΞΙ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΑ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ.ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΜΙΖΕΙ Ο ΔΕΞΙΟΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΗΣ ΜΕDELA.ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΛΛΑΤΩΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΔΕΞΙΟΥ.ΟΤΑΝ ΑΝΤΛΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΑΝΤΛΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 50ML ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΞΙ 150 ΣΕ 5-10'.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΜΗΝ ΜΕΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΣΤΟ ΑΦΟΥ ΠΡΟΤΙΜΑ ΑΥΤΟΝ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ?

 

Η ασυμμετρία είναι πολύ συνηθισμένη στη φύση.

Το μωρό σου θα αυξήσει την παραγωγή και στην πλευρά που προτιμά, αφού όσο θηλάζει τόσο περισσότερο παράγεται (όπως έχεις ήδη καταλάβει)

Μήπως ο μπεμπης προτιμά τον αριστερό γιατί του έρχεται περισσότερο από τη δεξιά και "πνίγεται"; Αν βγάλεις λίγο και μετά βάλεις το μωρό δεξιά τι κάνει; Πάλι δεν κάθεται;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε τί μου είπε σήμερα ο γυναικολόγος μου!!!!!!!

 

Τον ρώτησα αν υπάρχει κάποιο χάπι που να ανεβαζει την προλακτίνη και να βγάζω περισσότερο γάλα ευκολότερα και εκείνος είπε:

 

"Χάπι? Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο τέτοιο χάπι. Σοβαρά?"

 

Επίσης τον ρώτησα:

 

"Νομίζω ότι ονομάζεται κάπως σαν "δομπεριδόνη" "

 

Και εκείνος μου απάντησε

 

"Δομπεριδόνη νομίζω ότι δίνουμε για να σταματήσουμε το γάλα και όχι για να το κατεβάσουμε πιο εύκολα" !@!@@@@@@@@!@!@@

 

Τώρα μπορείτε να καταλάβετε τί ξέρουν και τί όχι οι γιατροί.

 

Οπότε θα χρειαστεί να πάω στον ενδοκρινολόγο για τις εξετάσεις και μετά να τον ρωτήσω και αυτόν για το "μαγικό χάπι" και να δούμε τί θα μου πεί.

a>
Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω να αναφέρω, προς ενημερωση όλων των κοριτσιών που βγάζουν γάλα με το θήλαστρο, ότι πηγαίνοντας σήμερα στο μαγαζί της Κλίνικουμ για να πάρω 2 χωνιά για τη συσκευή άντλησης, μετά από συζήτηση που είχα με την κοπέλα μου έδωσε 2 χωνιά διαμέτρου 30 χιλιοστών.

 

Με αυτά θα βγάζω πιο εύκολα γάλα και δεν θα πληγώνω ούτε τη θηλή, ούτε τη θηλαία αλω (επειδή το στήθος μου είναι μεγάλο και δεν χωραει στο χωνί των 24 χιλιοστών.

 

Θα τραβάω πιο εύκολα γάλα, μου είπε, και δεν θα πληγώνεται το στήθος μου.

 

Αν αυτό θα ισχύσει θα σας ενημερώσω για να ξέρετε να χρησιμοποιειτε μεγάλο χωνί προς αποφυγή τραυματισμών του στήθους και για μεγαλύτερη και ευκολότερη άντληση (ετσι μου είπε η κοπέλα).

 

Καλή συνέχεια και ιδίως στην Κατερίν@ και σε όλες όσες έχουν κουράγιο και δύναμη και θέλουν να επαναγαλακτίσουν.

a>
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε τί μου είπε σήμερα ο γυναικολόγος μου!!!!!!!

 

Τον ρώτησα αν υπάρχει κάποιο χάπι που να ανεβαζει την προλακτίνη και να βγάζω περισσότερο γάλα ευκολότερα και εκείνος είπε:

 

"Χάπι? Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο τέτοιο χάπι. Σοβαρά?"

 

Επίσης τον ρώτησα:

 

"Νομίζω ότι ονομάζεται κάπως σαν "δομπεριδόνη" "

 

Και εκείνος μου απάντησε

 

"Δομπεριδόνη νομίζω ότι δίνουμε για να σταματήσουμε το γάλα και όχι για να το κατεβάσουμε πιο εύκολα" !@!@@@@@@@@!@!@@

 

Τώρα μπορείτε να καταλάβετε τί ξέρουν και τί όχι οι γιατροί.

 

Καλό....

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω να αναφέρω, προς ενημερωση όλων των κοριτσιών που βγάζουν γάλα με το θήλαστρο, ότι πηγαίνοντας σήμερα στο μαγαζί της Κλίνικουμ για να πάρω 2 χωνιά για τη συσκευή άντλησης, μετά από συζήτηση που είχα με την κοπέλα μου έδωσε 2 χωνιά διαμέτρου 30 χιλιοστών.

 

Με αυτά θα βγάζω πιο εύκολα γάλα και δεν θα πληγώνω ούτε τη θηλή, ούτε τη θηλαία αλω (επειδή το στήθος μου είναι μεγάλο και δεν χωραει στο χωνί των 24 χιλιοστών.

 

Θα τραβάω πιο εύκολα γάλα, μου είπε, και δεν θα πληγώνεται το στήθος μου.

 

Αν αυτό θα ισχύσει θα σας ενημερώσω για να ξέρετε να χρησιμοποιειτε μεγάλο χωνί προς αποφυγή τραυματισμών του στήθους και για μεγαλύτερη και ευκολότερη άντληση (ετσι μου είπε η κοπέλα).

 

Καλή συνέχεια και ιδίως στην Κατερίν@ και σε όλες όσες έχουν κουράγιο και δύναμη και θέλουν να επαναγαλακτίσουν.

:-D:-D:-D

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΗΛΑΖΩ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ 3ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ.ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΛΟΧΕΙΑΣ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ ΜΕ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΡΑΓΑΔΑΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΣΤΟ.ΕΤΣΙ ΘΗΛΑΖΑ ΕΠΙ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΣΤΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ Ο ΔΕΞΙΟΣ..ΠΟΤΑΜΙ.ΑΠΟ ΧΘΕΣ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΞΙ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΑ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ.ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΜΙΖΕΙ Ο ΔΕΞΙΟΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΗΣ ΜΕDELA.ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΛΛΑΤΩΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΔΕΞΙΟΥ.ΟΤΑΝ ΑΝΤΛΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΑΝΤΛΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 50ML ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΞΙ 150 ΣΕ 5-10'.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΜΗΝ ΜΕΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΣΤΟ ΑΦΟΥ ΠΡΟΤΙΜΑ ΑΥΤΟΝ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ?

 

 

Καλησπέρα καλή μου.

 

Δεν σκέφτεσαι μια και βγάζεις τέτοιες ποσότητες από το δεξί στήθος να αρχίσεις να αποθηκεύεις γάλα στα ειδικά σακουλάκια που υπάρχουν και να το βάζεις στην κατάψυξη για να δημιουργήσεις μια "αποθήκη" γάλακτος για τους επόμενους μήνες που θα έρθουν?

a>
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά από εμένα.

 

Λοιπόν σήμερα με έπιασε το παράπονο και μπήκε ο "κακός" μέσα μου και σκέφτηκα να σταματήσω τις προσπάθειές μου.

 

Εβγαζα σήμερα σχεδόν κάθε 2 ώρες γάλα, αλλά είχε τόση ζέστη που.......... μπαϊλντισα και στεναχωρέθηκα τόσο που δεν ήθελα να ξαναβγάλω γάλα για το υπόλοιπο της ημέρας.

 

Πότε θα αρχίσει και εμένα το στήθος μου να βγάζει 100-150 γρμ. σε μία μόνο αντληση?

Μέχρι πότε θα αντλω 30,40,50 γρμ. τη φορά?

 

Δεν θα αυξηθεί η ποσότητα γραμμαρίων ανά άντληση?

 

Πέστε μου κάτι σας παρακαλώ.

 

Επίσης θέλω να σας αναφέρω ότι το στήθος μου, ανά διαστήματα, σα να "μυρμηγκιάζει", σα να το τσιμπάνε βελονίτσες ψιλές και δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι κακό αυτό.

 

Οταν μπορέσει κάποια σύμβουλος ας μου πεί.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Ελένη

a>
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά από εμένα.

 

Λοιπόν σήμερα με έπιασε το παράπονο και μπήκε ο "κακός" μέσα μου και σκέφτηκα να σταματήσω τις προσπάθειές μου.

 

Εβγαζα σήμερα σχεδόν κάθε 2 ώρες γάλα, αλλά είχε τόση ζέστη που.......... μπαϊλντισα και στεναχωρέθηκα τόσο που δεν ήθελα να ξαναβγάλω γάλα για το υπόλοιπο της ημέρας.

 

Πότε θα αρχίσει και εμένα το στήθος μου να βγάζει 100-150 γρμ. σε μία μόνο αντληση?

Μέχρι πότε θα αντλω 30,40,50 γρμ. τη φορά?

 

Δεν θα αυξηθεί η ποσότητα γραμμαρίων ανά άντληση?

 

Πέστε μου κάτι σας παρακαλώ.

 

Επίσης θέλω να σας αναφέρω ότι το στήθος μου, ανά διαστήματα, σα να "μυρμηγκιάζει", σα να το τσιμπάνε βελονίτσες ψιλές και δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι κακό αυτό.

 

Οταν μπορέσει κάποια σύμβουλος ας μου πεί.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Ελένη

Είναι μια από αυτές τις μέρες Ελένη!! Κουράγιο!!! Τις βελονίτσες τις έχω κι εγώ καμιά φορά, και θυμάμαι ότι τις είχα και όταν θήλαζα στην αρχή κανονικά. Δεν ξέρω όμως τι είναι... Κι εγώ τώρα αντλώ γύρω στα 120 ημερησίως, καμιά φορά 20-30 σε μία άντληση και χαίρομαι. Αλλά όταν είναι λίγα δεν στενοχωριέμαι γιατί ξέρω ότι κάνω το καλύτερο που μπορώ. Έτσι να σκέφτεσαι κι εσύ για να ν απογοητεύεσαι. Μπορεί να μην καταφέρουμε ποτέ να κόψουμε το συμπλήρωμα οπότε ας μην σκεφτόμαστε τον τέλειο στόχο!!! Και το λιγότερο έιναι καλό κι αυτό για το μωρό μας!!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ελένη, καλημέρα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Με έχει πιάσει κι εμένα πολλές φορές η απογοήτευση. Αυτός ήταν ο λόγος που σταμάτησα την προηγούμενη φορά. Δεν έβλεπα να γίνεται τίποτα και δεν καταλάβαινα και γιατί. Αν σταματήσεις όμως τώρα και μετά από μια βδομάδα που θα έχεις ξεκουραστεί το μετανιώσεις; Και σκέψου ότι ακόμη και μισό γεύμα από εσένα είναι μεγάλο κέρδος, ειδικά με αυτά που ακούμε τώρα για την πανδημία. Τα μωρά μας είναι μικρά, δεν έχουν άλλη καλύτερη προστασία από αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...