Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπαθεια για αποκλειστικο θηλασμο


Recommended Posts

Τις ίδιες αγωνίες έχω κι εγώ. σε 2.5 μήνες περιμένω το τρίτο μου παιδί.Το πρώτο δεν το θήλασα καθόλου (έμεινε 10 μερες μόνος του στην κλινική)

το δεύτερο 3.5 μήνες με φοβερή ταλαιπωρία . Στο μαιευτήριο έχασε πολυ βάρος, το κανονικό γάλα αργούσε να κατέβει λόγω καισαρικής ,οπότε έπρεπε να δώσω συμπλήρωμα.Απαξ όμως και έμαθε στο μπουκαλάκι δεν ξαναήθελε το στήθος- είναι και επίπεδες οι θηλές μου οπότε δυσκολεύονταν να πιαστεί.Μετά μου βγήκε το λάδι .Πρώτα να βγάζω εγώ το γάλα με θήλαστρο,μετα αποστειρώση σε όλη μου την προικα, μετα να το πίνει με το μπουκαλακι + γάλα σκόνη!

 

Βιβή να σου ζήσουν!

Πραγματικά λυπάμαι που ταλαιπωρήθηκες και δεν είχες στήριξη...

Χωρίς να θέλω να σε παρηγορήσω, δυστυχώς αυτό συμβαίνει στη χώρα μας... Μόνο αν βρεις κατάλληλους ανθρώπους που μπορούν να είναι κοντά σου όταν γεννήσεις και να σε στηρίξουν θα μπορέσεις να κάνεις κάτι καλύτερο και αυτό είναι καλό να το κάνεις από την εγκυμοσύνη.

 

Είμαι σίγουρη ότι ή είχες λάθος θήλαστρο (μόνο ενοικιαζόμενο νοσοκομειακό είναι κατάλληλο για πλήρη άντληση) και πιθανότατα λάθος οδηγίες για τη χρήση του θήλαστρου είχες...

 

1.πως να βοηθήσω να μου κατέβει το γάλα νωρίτερα μετα την καισαρική

Να θηλάσεις αμέσως μετά τον τοκετό, πριν βγεις από το χειρουργείο αν καταφέρεις να συννενοηθείς με το γιατρό και τη μαία που μπορεί να σου κρατήσει το μωρό πάνω σου για να το θηλάσεις.

 

Να θηλάσεις μόλις βγεις από το χειρουργείο.

 

Να έχεις το μωρό δίπλα σου και να θηλάζει όποτε θέλει για όση ώρα θέλει. Έτσι ενεργοποιούνται οι ορμόνες και ξεκινάει η γαλουχία πιο γρήγορα.

 

Η καισαρική σπάνια αποτελεί αιτία καθυστέρησης της γαλουχίας, ο μη επαρκής θηλασμός όμως είναι μια συνηθισμένη αιτία.

 

2.τα φυτικά τσαγια τα δοκίμασα δυστυχώς χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα.Είχα

δοκιμάσει και ένα ομοιοπαθητικο σκεύασμα αλλά το ξεκίνησα αργά και αυτά θέλουν χρόνο για να λειτουργήσουν.τι πιστεύετε ειναι χρήσιμα και μπορώ να το αρχίσω και πριν τον τοκετό?Ρωτάω γιατί η επίσκεψη σε ομοιοπαθητικό απλά για μια ερώτηση είναι πολύ ακριβό σπορ!

 

Το γάλα παράγεται μόνο αν υπάρχουν επαρκείς θηλαστικές κινήσεις στο στήθος, αυτό σημαίνει τουλάχιστον 100 λεπτά ενεργού θηλασμού σε κάθε μαστό το 24ωρο μοιρασμένα σε τουλάχιστον 8 φορές. Αν ο θηλασμός είναι λιγότερος τότε η γαλουχία ποτέ δεν είναι επαρκής. Συνήθως χρειάζεται περισσότερος θηλασμός σε περισσότερα γεύματα για να είναι επαρκής η γαλουχία.

Κανένα σκεύασμα δεν μπορεί να βοηθήσει αν δεν υπάρχει αυτό το ελάχιστο θηλαστικών κινήσεων που απαιτούνται για τη γαλουχία.

 

 

3.έχω επίπεδες θηλές.τι να κάνω ?

 

Πριν σου απαντήσω θα ήθελα να έχω πλήρη εικόνα. Οι θηλες σου είναι επίπεδες σε κατάσταση ηρεμίας, αν τις βρέξεις με κρύο νερό

α)εξακολουθούν να είναι επίπεδες,

β)τραβιούνται προς τα μέσα ή

γ) εξέχουν προς τα έξω;

 

4.πως να είμαι σίγουρη ότι δεν έχω ανεπάρκεια στο γάλα.ούτε η μητέρα

μου θηλασε αλλά ούτε και η γιαγιά μου σε καιρούς που δεν υπήρχαν σκόνες!Είμαι γενικά υγιής αλλα έχω πολυκυστικές ωοθήκες και είμαι υπερβαρη.παίζει αυτό κανένα ρολο?

 

Η ανεπαρκής γαλουχία εμφανίζεται σε ποσοστό 4 τοις χιλίοις. Δηλαδή είναι πολύ σπάνια. Αν όμως ο θηλασμός δεν είναι επαρκής, τότε η γαλουχία δεν είναι επαρκής εξαιτίας αυτού. Μόνο τα πολλά γεύματα και οι πολλές θηλαστικές κινήσεις εξασφαλίζουν επαρκή γαλουχία.

 

Αν λόγω του ότι είσαι υπέρβαρη το στήθος σου είναι αρκετά μεγάλο, ίσως χρειάζεσαι λίγη βοήθεια για να το κουμαντάρεις πιο εύκολα. Οι πολυκυστικές ωοθήκες συνήθως δεν εμπλέκονται στο θηλασμό.

 

5.εγώ είμαι διατεθειμένη να είμαι συνεχώς "με το στήθος έξω" με τα άλλα δυο παιδιά μου όμως και το σπίτι τι θα γίνει ? ο άντρας μου λείπει πολύ και άλλη βοήθεια έχω ελαχιστη.επίσης με τόσο συχνό θηλασμό οι θηλες δεν πληγώνονται ?

 

Οι μητέρες που θηλάζουν τα παιδιά τους πιστεύουν ότι είναι πιο εύκολο να θηλάζεις και να μεγαλώνεις άλλα παιδιά, παρά να αποστειρώνουν και να ετοιμάζουν γάλατα.

 

Από την άλλη οι μητέρες που έκαναν αυτό για τα άλλα τους παιδιά έχουν άλλη άποψη.

 

Πιστεύω ότι κάθε μητέρα βρίσκει πιο βολικό αυτό που επιθυμεί...

 

6.Αν ω μη γένοιτο, επαναληφθεί το ίδιο σκηνικό στο μαιευτήτιο και το παιδί χάσει πιο πολύ από το 10% του βάρους του ή και μετά δεν παίρνει όσο πρέπει πρέπει να ρισκάρω να υποσιτιζεται?

 

Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να ρισκάρεις τον υποσιτισμό!

 

Τι σε κάνει όμως να ρωτάς κάτι τέτοιο;

:shock:

 

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να επιβεβαιώσεις ότι ένα παιδί τρέφεται ικανοποιητικά και αποκλειστικά με μητρικό γάλα.

 

α)το νεογέννητο κάνει συνήθως 8-12 γεύματα το 24ωρο. Πολλά μωρά κάνουν 16 ή περισσότερα γεύματα το 24ωρο και αυτό είναι φυσιολογικό.

Τα 8 γεύματα είναι ένας οριακά χαμηλός αριθμός και αν είναι λιγότερα τότε το μωρό δεν σιτίζεται ικανοποιητικά.

 

β)το νεογέννητο μέχρι τις 40 μέρες πρέπει βρέχει 6-8 πάνες το 24ωρο, αυτό σημαίνει ότι η πρόσληψη υγρών είναι επαρκής.

 

γ)το νεογέννητο και μέχρι να γίνει τουλάχιστον 20 ημερών πρέπει να κάνει 3-4 ικανοποιητικές κενώσεις το 24ωρο.

 

δ)αν κάτι από τα παραπάνω δεν πηγαίνει καλά ελέγχουμε το βάρος του μωρού,

-δεν πρέπει να χάσει καθόλου βάρος μετά την έξοδό του από την κλινική

-παρακολουθείται μέχρι να βεβαιωθούμε ότι βάζει 175-200 γρ. την εβδομάδα. Αν αυτό συμβεί για δύο συνεχόμενες εβδομαδες τότε ξέρουμε ότι ο θηλασμός πάει καλά.

 

ε)το μωρό δεν πρέπει να παίρνει άλλα υγρά γιατί αυτό το κάνει να θηλάζει λιγότερο και σίγουρα δεν θα μεγαλώσει με τσάι...

 

στ) αν για οποιοδήποτε λόγο ο θηλασμός δεν πάει τόσο καλά όσο θα θέλαμε τότε η πρώτη επιλογη είναι το μητρικό γάλα που αντλείται με θήλαστρο. Για να πετύχει το θέμα άντληση πρέπει ο θηλασμός και/ή οι αντλήσεις να σημαίνουν 100λεπτά θηλαστικών κινήσεων σε κάθε μαστό το 24ωρο μοιρασμένα σε τουλάχιστον 8 φορές. Όταν απαιτείται άντληση για περισσότερα από 2 γεύματα το 24ωρο το μόνο κατάλληλο θήλαστρο είναι το νοσοκομειακό, κανένα άλλο δεν είναι ικανό να διατηρήσει τη γαλουχία.

 

Αν του δώσω μπουκάλι πως να το κάνω ώστε να μην απορρίψει το στήθος?

 

Κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά ότι αυτό θα το αποφύγεις...

 

Μειώνεις τις πιθανότητες όμως να συμβεί αν:

 

α)διατηρείς πληρη γαλουχία

 

β)έχεις αυξημένη δερματική επαφή με το βρέφος

 

γ)θηλαζεις σε κάθε γεύμα ακόμη και αν αυτό τελειώνει με μπουκάλι

 

Μπορεί να σου φαίνονται όλα αυτά θεωρητικά...

Εν συντομία θα σου πω ότι εξαιτίας μη ικανοποιητικού θηλασμού το γάλα μου ήταν ελάχιστο όταν το μωρό μου ήταν 20 ημερών. Με νοσοκομειακό θήλαστρο κατάφερα να επαναφέρω τη γαλουχία σε 2 εβδομάδες. Θήλαζα σε κάθε γεύμα και μετά έδινα συμπλήρωμα μητρικό. Πριν καλύψω τις ανάγκες του παιδιού αναγκάστηκα να του δώσω και συμπληρωμα ξένο γιατί δεν ξεκίνησα εγκαίρως τις αντλήσεις. Χρειάστηκε να αντλήσω 60 λίτρα γάλα και να γίνει το παιδί μου 4 μηνών για να μπορεί να θηλάζει χωρίς βοήθεια. Τα κατάφερα γιατί η παιδίατρός μου ήταν και σύμβουλος γαλουχίας, δυστυχώς η μόνη τότε στην ελλάδα... (τώρα υπάρχει και δεύτερη...)

 

 

7.Διάβασα για τα baby carrier.υπάρχουν τέτοια που να επιτρέπουν το θηλασμό σε όρθια θεση ώστε να κανω και καμία δουλειά ταυτόχρονα ?

 

Υπάρχουν!

 

 

8.πότε κατα μέσο όρο εδραιώνεται ο θηλασμός ώστε το παιδί να τρώει 5-6 γεύματα χωρίς νυχτερινό?

 

Ο θηλασμός εδραιώνεται στις 6 εβδομάδες αλλά τα 5-6 γεύματα έχεις μόνο 1% πιθανότητες να τα δεις. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα τα δεις ποτέ. Υπάρχουν ελάχιστα παιδιά που θηλάζουν και αρκούνται μόνο σε τόσα γεύματα.

 

Επίσης είναι εξαιρετικά σπάνιο να καταφέρεις να έχεις πλήρη γαλουχία χωρίς νυχτερινό θηλασμό. Τα μωρά το ξέρουν και γι αυτό ξυπνούν τη νύχτα και τρώνε. Το βράδυ αυξάνεται η προλακτίνη, αν όμως δεν υπάρξει θηλασμός τότε τα επίπεδα προλακτίνεις πέφτουν και η πραγωγή μειώνεται δραστικά.

 

Γιατί τα άλλα μου παιδια από δύο μηνών

κοιμόντουσαν 8- 10 ώρες το βράδυ συνεχόμενες και έτρωγαν 5 φορές τη μέρα

 

Σπάνια τα παιδιά που θηλάζουν είναι έτσι γιατί ξέρουν ότι αν δε ξυπνήσουν το βράδυ, μετά από 3 μέρες το γάλα δεν θα είναι αρκετό....

 

9.2 μηνες μετα τη γέννα επιστρέφω στη δουλειά (μερική -4ώρες τη μέρα)

τι θα κάνω τότε?

 

Το σημαντικό είναι να τα καταφέρεις μέχρι τότε. Αν τα καταφέρεις και αποφασίσεις ότι σου ταιριάζει και θέλεις να συνεχίσεις να θηλάζεις αποκλειστικά, θα είναι πολύ εύκολο με μία-δυο αντλήσεις, που θα κάνεις στο σπίτι, να αφήνεις το γάλα που χρειάζεται για τις λίγες ώρες που θα απουσιάζεις.

 

Με τις καλύτερες ευχές μου :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως δεν φτανει που οι γιατροι κ οι μαιες δεν ενημερωνουν, οι περισσοτερες μητερες ειναι εντελως αρνητικες στο να ακουσουν κατι. Εχω δυο προσφατα παραδειγματα . Η μια ειναι η κουμπαρα της αδελφης μου και η αλλη μια φιλη της, που και οι δυο εχουν ασαραντηστα μωρα. Η πρωτη εχει αρχισει και δινει συμπληρωμα ενω θελει να θηλασει γιατι δεν εχει γαλα (τελειωνει) και η δευτερη ηθελε αλλα το εκοψε στις 10 μερες γιατι δεν ειχε γαλα.. Καλα η δευτερη δεν σωζεται.. Στην κουμπαρα, της λεω δεν ισχυει αυτο που λες.. το γαλα δεν τελειωνει ετσι. Εγω ηθελα να το κοψω και ειδα και επαθα, εκανα ολοκληρο σχεδιο, μειωνοντας τους θηλασμος μεχρι που εφτασα στον εναν καθε δυο μερες και παλι το γαλα δεν ειχε κοπει.. Τιποτα αυτη.. Μου τελειωνει λεει το γαλα.. Βρε καλη μου βρε χρυση μου της λεω, δεν εισαι αποθηκη γαλακτος, εισαι γαλακτομηχανη. Δεν το εχεις αποθηκευμενο, το παραγεις τωρα.. Τιποτα αυτη. Τι να πεις? Ο καθενας κανει οτι θελει.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν εισαι αποθηκη γαλακτος, εισαι γαλακτομηχανη. Δεν το εχεις αποθηκευμενο, το παραγεις τωρα..

πολύ σωστή φράση!!!!! :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω ξαναπεί σε άλλο post, μακάρι να τα ήξερα όλα αυτά που λέει η Αγλαία νωρίτερα γιατί ταλαιπωρήθηκα πολύ με το θηλασμό και στο τέλος τον έκοψα στον ένα μήνα γιατί είχαμε κάνει πολύ κακή αρχή, κόντευα να πεθάνω από την κούραση και το μωρό ήθελε έναν άνθρωπο ήρεμο να το ησυχάζει γιατί υπέφερε από κολικούς.

Ελπίζω με το δεύτερο να τα πάμε καλύτερα (όταν με το καλό αποφασίσουμε να βάλουμε μπρος).

Παρόλα αυτά έχω μια απορία

Πως θα γίνει σε ιδιωτικό μαιευτήριο να έχεις το μωρό συνέχεια δίπλα σου;

Εμένα ακόμα και να με άφηναν κατά παρέκκλιση στην πολιτική τους να το έχω δίπλα μου δεν θα ήθελα εγώ με τόσους που μπαινοβγαίνουν, ούτε μπορώ να διαθέσω ένα κάρο λεφτά για μονόκλινο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακόμα και να με άφηναν κατά παρέκκλιση στην πολιτική τους να το έχω δίπλα μου δεν θα ήθελα εγώ με τόσους που μπαινοβγαίνουν, ούτε μπορώ να διαθέσω ένα κάρο λεφτά για μονόκλινο.

 

σε ιδιωτικά μαιευτήρια έχει ευτυχώς πολλούς χώρους όπου μπορούν έξω απο τα δωμάτια να βρίσκονται οι φίλοι και οι συγγενείς.

Εάν δεν ντρέπεσαι μπορείς πάρα πολύ απλά να πείς στους διπλανούς ότι πρέπει να σε σεβαστούν - κυρίως για την υγεία του μωρού - και να κάνουν τις συναθροίσεις τους έξω απο το δωμάτιο.

Όμως και να θέλεις νομίζω ότι δεν επιτρέπουν στα ιδιωτικά μαιευτήρια να το έχεις συνεχώς δίπλα σου το μωράκι σου.....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο θηλασμός εδραιώνεται στις 6 εβδομάδες αλλά τα 5-6 γεύματα έχεις μόνο 1% πιθανότητες να τα δεις. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα τα δεις ποτέ. Υπάρχουν ελάχιστα παιδιά που θηλάζουν και αρκούνται μόνο σε τόσα γεύματα.

 

Επίσης είναι εξαιρετικά σπάνιο να καταφέρεις να έχεις πλήρη γαλουχία χωρίς νυχτερινό θηλασμό. Τα μωρά το ξέρουν και γι αυτό ξυπνούν τη νύχτα και τρώνε. Το βράδυ αυξάνεται η προλακτίνη, αν όμως δεν υπάρξει θηλασμός τότε τα επίπεδα προλακτίνεις πέφτουν και η πραγωγή μειώνεται δραστικά.

 

Συμφωνω με ολα οσα αναφερθηκαν απλα ηθελα να πω στη vivikk σε σχεση με το παραπανω οτι εγω θηλαζα αποκλειστικα απο την πρωτη μερα που ηρθα στο σπιτι απο την κλινικη και το βραδυνο ξυπνημα σταματησε στις 50 μερες περιπου και ετσι ειναι απο τοτε! :wink: Μη νομιζεις οτι εχει να κανει μονο με το θηλασμο!Ξερω μωρα που ειναι 1-2 χρονων και ακομη συνεχιουν να ξυπνανε το βραδυ παρολο που δεν θηλασαν!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

[

Όμως και να θέλεις νομίζω ότι δεν επιτρέπουν στα ιδιωτικά μαιευτήρια να το έχεις συνεχώς δίπλα σου το μωράκι σου.....

 

Τα περισσότερα το επιτρέπουν στα μονόκλινα που όμως είναι πιο ακριβά...

Δεν χάνουν πελάτη, αν κάνεις τη συμφωνία με τη βοήθεια του γιατρού είναι ακόμη πιο εύκολο :wink:

Link to comment
Share on other sites

 

Συμφωνω με ολα οσα αναφερθηκαν απλα ηθελα να πω στη vivikk σε σχεση με το παραπανω οτι εγω θηλαζα αποκλειστικα απο την πρωτη μερα που ηρθα στο σπιτι απο την κλινικη και το βραδυνο ξυπνημα σταματησε στις 50 μερες περιπου και ετσι ειναι απο τοτε! :wink:

 

Τυχερή!!! :wink:

 

Μη νομιζεις οτι εχει να κανει μονο με το θηλασμο!Ξερω μωρα που ειναι 1-2 χρονων και ακομη συνεχιουν να ξυπνανε το βραδυ παρολο που δεν θηλασαν!

 

Έτσι ακριβώς είναι Ρένα, δεν το έγραψα γιατί συνήθως ενοχοποιείται για όλα ο θηλασμός, ακόμα και για τις αλλαγές του καιρού! :lol:

 

Όταν ήμουν παιδί ξυπνούσα κάθε βράδυ μέχρι και το τέλος του νηπιαγωγείου, ήμουν τόσο μεγάλη που το θυμάμαι καλά... Θήλασα μέχρι το χρόνο αλλά 5 χρόνια μετά δε σταμάτησα να ξυπνώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο δικός μου ο μπέμπης με αποκλειστικό θηλασμό σταμάτησε να ξυπνάει το βράδυ σστις 50 μέρες και καθιέρωσε τα 5 γεύματα.

 

Χαλάτε την πιάτσα! Κάτι τέτοια λέτε και μετά οι άλλες μαμάδες νομίζουν ότι κάτι δεν πάει καλά! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου ο μπέμπης με αποκλειστικό θηλασμό σταμάτησε να ξυπνάει το βράδυ σστις 50 μέρες και καθιέρωσε τα 5 γεύματα.

 

Χαλάτε την πιάτσα! Κάτι τέτοια λέτε και μετά οι άλλες μαμάδες νομίζουν ότι κάτι δεν πάει καλά! :lol:

Το λέμε κα. Παπαδήμα για να σταματήσει η παραπληροφόρηση για το θηλασμό!! Ξέρω μανούλες που σταμάτησαν το θηλασμό γιατί το μωρό ξυπνούσε τη νύχτα ( ήταν κουρασμένες και δεν άντεχαν άλλο). Και φυσικά το μωρό συνέχισε να ξυπνά τη νύχτα και με το συμπλήρωμα!!! Πιστεύω ότι το κάθε μωρό κάνει το δικό του πρόγραμμα..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω πως τελικά είναι στο παιδί. Ακόμη και το ίδιο το παιδί δεν έχει συνέχεια τις ίδιες συνήθειες!

Ο δικός μου άρχισε από τον 4ο να κοιμάται όλη την νύχτα από τις 10 μέχρι τις 10! Είχα μια χαρά κι εγώ.....

Με τη ζέστη άρχισε να ξυπνάει κάθε λίγο μάλλον γιατί διψούσε, μόλις έπινε νεράκι ή θήλαζε κοιμόταν κατευθείαν. Παρόλο που δρόσισε εξακολουθεί να ξυπνάει 2-3 φορές και ψάχνει το μεμέ της μαμάς...Να σημειώσω, βέβαια, ότι δεν παίρνει καθόλου πιπίλα, κι εγώ απέφυγα να του δώσω αλλά και ο ίδιος δεν την θέλει! Οπότε έχει το μεμέ για πιπίλα! :wink:

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενθαρρυντικά όσα διαβασα!Ηθελα να ρωτήσω και κάτι αλλο .

Όταν πρωτοαρχίζει η μαμα να θηλαζει τι πρέπει να κάνει,γιατι στο μαιευτήριο η κάθε μαία έλεγε και άλλα.Να βάζει το μωρό κάθε φορά στο ένα μόνο στήθος 20 λεπτά ή και στα δύο στήθη και από ποση ώρα και πότε αλλάζουν αυτές οι οδηγίες ?Η παιδίατρος ας πούμε ήταν κατηγορηματική .

Ένα στήθος την κάθε φορά και να αδειάσει τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοαρχίζει η μαμα να θηλαζει τι πρέπει να κάνει,γιατι στο μαιευτήριο η κάθε μαία έλεγε και άλλα.Να βάζει το μωρό κάθε φορά στο ένα μόνο στήθος 20 λεπτά ή και στα δύο στήθη και από ποση ώρα και πότε αλλάζουν αυτές οι οδηγίες ?Η παιδίατρος ας πούμε ήταν κατηγορηματική .

Ένα στήθος την κάθε φορά και να αδειάσει τέλεια.

 

Δεν υπάρχει τίποτα κατηγορηματικό! Υπάρχουν μοναδικές μαμάδες και μοναδικά μωρά και θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας τη διαφορετικότητα του καθενός.

 

Γενικά στην αρχή είναι καλό το μωρό να θηλάζει από τον ένα μαστό όσο θέλει και να συνεχίζει στο δεύτερο όσο θέλει.

 

Μερικά μωρά δε μένουν ικανοποιημένα από το γεύμα τους όταν μένουν μόνο στον ένα μαστό. Ή μερικές μαμάδες δεν παράγουν αρκετό γάλα με αυτή την τεχνική και πρέπει να διεγείρουν και τους δύο μαστούς σε κάθε γεύμα για να αυξηθεί η παραγωγή.

 

Αν το μωρό πεινάει παραπάνω και δε μένει ικανοποιημένο μπορεί να ξαναθηλάσει από τον πρώτο μαστό και να ξαναθηλάσει και από το δεύτερο. Αυτό δεν είναι συχνό αλλά μερικές φορές είναι μια χρήσιμη τεχνική για να αυξηθεί το γάλα.

 

Αν η μαμά έχει πολύ γάλα και θέλουμε να μειώσουμε την παραγωγή συστήνουμε να θηλάζει ένα μαστό κάθε φορά για να προσαρμοστεί πιο γρήγορα η παραγωγή στις ανάγκες του παιδιού.

 

Αν αυτή η μαμά εφαρμόσει την τεχνική των συχνών εναλλαγών θα παράγει τόσο πολύ γάλα που θα έχει σοβαρό πρόβλημα από την υπερπαραγωγή η οποία θα είναι πιο δύσκολο να ρυθμιστεί...

 

Κατηγορηματικές απόψεις έχουν μόνο οι ημιμαθείς... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ πιστεύω πως τελικά είναι στο παιδί. Ακόμη και το ίδιο το παιδί δεν έχει συνέχεια τις ίδιες συνήθειες!

 

έτσι είναι! Το θέμα είναι κατά πόσο μπορούμε να δεχθούμε τα μωρά όπως είναι! :wink:

 

Οπότε έχει το μεμέ για πιπίλα!

 

Ο θηλασμός δεν είναι μόνο τροφή :wink: Περιλαμβάνει και το πιπίλισμα!

Link to comment
Share on other sites

Το λέμε κα. Παπαδήμα για να σταματήσει η παραπληροφόρηση για το θηλασμό!! Ξέρω μανούλες που σταμάτησαν το θηλασμό γιατί το μωρό ξυπνούσε τη νύχτα ( ήταν κουρασμένες και δεν άντεχαν άλλο). Και φυσικά το μωρό συνέχισε να ξυπνά τη νύχτα και με το συμπλήρωμα!!! Πιστεύω ότι το κάθε μωρό κάνει το δικό του πρόγραμμα..

 

Εσείς καλά τα λέτε! Κι άλλοι τα έχουν πει, το θέμα είναι ποιος ακούει; :roll:

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι φαίνεται ο θηλασμός προσφέρει τεράστια συναισθηματική ζεστασιά στα μωράκια.. από τότε που τον διέκοψα η μπέμπα μου βυζαίνει τα δάχτυλά της και έχει γίνει πολύ νευρική.. όμως επί 3 μήνες περίπου δεν κατόρθωσε να συνηθίσει με τίποτα τα μπουκάλι παράλληλα με το θηλασμό, οπότε διέκοψα αναγκαστικά μαχαίρι το στήθος ( όχι το μητρικό γάλα ). Είναι συνηθισμένο αυτό? Επρεπε να επιμείνω περισσότερο ?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω κι εγώ τη βοήθειά σας! Γέννησα τη μπουμπού μου πριν από 12 μέρες. Στην κλινική δεν μου την πολυφέρνανε για θηλασμό, μου είπαν πως δεν έχω καλές θηλές (πήρα και ψευτοθηλές), το μωρό ήταν φαγωμένο και κοιμόταν όποτε το φέρνανε και τελικά οι προσπάθειές μου για θηλασμό δεν ήταν επιτυχημένες.

Τώρα στο σπίτι το πήραμε πιο ζεστά και προσπαθώ να σταματήσουμε το ξένο γάλα. Το πρόβλημά μου είναι πως το μωρό τρώει πολύ νομίζω για νεογέννητο ( από το μπιμπερό πίνει από 90 έως 100-110 ml κάθε 3-3,5 ώρες), οπότε ενώ το θηλάζω όσο πιο πολύ μπορώ (1 – 1,5 ώρα τη φορά και από τα δύο στήθη μαζί), αυτό στο τέλος κοιμάται και αν μετά του δώσω μπιμπερό με ξένο γάλα (γιατί δεν είμαι σίγουρη αν έχει χορτάσει), πίνει και από το μπιμπερό αρκετή ποσότητα.

Να πω ότι για να αυξήσω την παραγωγή μου παίρνω και χάπια μαγιάς μπύρας.

Στα τελευταία ταίσματα καταφέραμε να μειώσουμε κάπως το συμπλήρωμα σε 30 μέχρι 55 ml.

Το μωρό εν τω μεταξύ είναι πολύ συνεργάσιμο με τη στήθος και χωρίς ψευτοθηλές, απλώς με βλέπει και σαν πιπίλα για να κοιμηθεί ευχάριστα.

Λέτε να τα καταφέρουμε να κόψουμε το ξένο γάλα? Για κάποιους μήνες έστω? Η, αν πίνει και συμπλήρωμα είναι πρόβλημα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι φαίνεται ο θηλασμός προσφέρει τεράστια συναισθηματική ζεστασιά στα μωράκια.. από τότε που τον διέκοψα η μπέμπα μου βυζαίνει τα δάχτυλά της και έχει γίνει πολύ νευρική..

 

Έτσι είναι.

 

όμως επί 3 μήνες περίπου δεν κατόρθωσε να συνηθίσει με τίποτα τα μπουκάλι παράλληλα με το θηλασμό

 

Γιατί έπρεπε να το συνηθίσει αυτό. Εσύ της έδινες το μπουκάλι ή κάποιος άλλος;

 

οπότε διέκοψα αναγκαστικά μαχαίρι το στήθος ( όχι το μητρικό γάλα ). Είναι συνηθισμένο αυτό?

 

Το κάνουν αρκετοί αλλά είναι τραυματική εμπειρία για το παιδί...

 

 

Επρεπε να επιμείνω περισσότερο ?

 

Σε τί να επιμείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να τα καταφέρουμε να κόψουμε το ξένο γάλα?

 

Να σας ζήσει! Σίγουρα μπορείτε να το κόψετε όμως μάλλον είναι δύσκολο να το κανετε μόνοι σας. Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει παιδίατρος που είναι και σύμβουλος θηλασμού και ίσως είναι η μόνο που μπορεί να σας στηρίξει γρήγορα και αποτελεσματικά σε αυτή την προσπάθεια!

 

Για κάποιους μήνες έστω?

 

Αν καταφέρεις να θηλάσεις αποκλειστικά το παιδί για 2 εβδομάδες τότε μπορείς να το συνεχίσεις για όσο θέλεις! Δεν έχει ημερομηνία λήξεως!

 

 

Η, αν πίνει και συμπλήρωμα είναι πρόβλημα αυτό?

 

Αν δεν έχεις πλήρη γαλουχία, το γάλα σου σύντομα θα λιγοστέψει κι άλλο και θα σταματήσει. Γενικά είναι δύσκολο να διατηρήσεις μερική γαλουχία για περισσότερο από λιγες εβδομάδες.

 

Το συμπλήρωμα όταν συμμετέχει περισσότερο από 20% στη διατροφή του μωρού εμποδίζει το μωρό να πάρει όλα τα αντισώματα που χρειάζεται από το μητρικό γάλα, δέχεται λοιπόν τα την ενίσχυση του ανοσοποιητικού αλλά μόνο κατά ένα μέρος, όχι όσο χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω κι εγώ τη βοήθειά σας! Γέννησα τη μπουμπού μου πριν από 12 μέρες. Στην κλινική δεν μου την πολυφέρνανε για θηλασμό, μου είπαν πως δεν έχω καλές θηλές (πήρα και ψευτοθηλές), το μωρό ήταν φαγωμένο και κοιμόταν όποτε το φέρνανε και τελικά οι προσπάθειές μου για θηλασμό δεν ήταν επιτυχημένες.

Τώρα στο σπίτι το πήραμε πιο ζεστά και προσπαθώ να σταματήσουμε το ξένο γάλα. Το πρόβλημά μου είναι πως το μωρό τρώει πολύ νομίζω για νεογέννητο ( από το μπιμπερό πίνει από 90 έως 100-110 ml κάθε 3-3,5 ώρες), οπότε ενώ το θηλάζω όσο πιο πολύ μπορώ (1 – 1,5 ώρα τη φορά και από τα δύο στήθη μαζί), αυτό στο τέλος κοιμάται και αν μετά του δώσω μπιμπερό με ξένο γάλα (γιατί δεν είμαι σίγουρη αν έχει χορτάσει), πίνει και από το μπιμπερό αρκετή ποσότητα.

Να πω ότι για να αυξήσω την παραγωγή μου παίρνω και χάπια μαγιάς μπύρας.

Στα τελευταία ταίσματα καταφέραμε να μειώσουμε κάπως το συμπλήρωμα σε 30 μέχρι 55 ml.

Το μωρό εν τω μεταξύ είναι πολύ συνεργάσιμο με τη στήθος και χωρίς ψευτοθηλές, απλώς με βλέπει και σαν πιπίλα για να κοιμηθεί ευχάριστα.

Λέτε να τα καταφέρουμε να κόψουμε το ξένο γάλα? Για κάποιους μήνες έστω? Η, αν πίνει και συμπλήρωμα είναι πρόβλημα αυτό?

 

Νομίζω ότι θα πρέπει να προσπαθήσεις σιγά σιγά να ελαχιστοποιήσεις το συμπλήρωμα, να μην του δίνεις δλδ συμπλήρωμα μετά το στήθος... κι ας πεινάει πάλι στη μία ώρα ή στη μιάμιση...θα το ξαναβάζεις στο στήθος. Συμπλήρωμα μπορείς να δίνεις αν δεις ας πούμε ότι κλαίει και δε θέλει στήθος καθόλου.

Κι εγώ όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο του έδινα 50 γρ περιπου τη μέρα ξένο, το βράδυ, όταν έβλεπα ότι δε χόρταινε με τίποτε από μένα. Συνήθως έτρωγε από τις 6 το απόγευμα συνέχεια κάθε μισάωρο μέχρι τις 11 ή 12 το βράδυ!!! Οπότε για να κοιμηθεί έπινε γύρω στα 50 γρ ξένο, σιγά σιγά κατάφερα και το έκοψα κι αυτό, δηλαδή το κάναμε μέρα παρά μέρα και τελικά σταματήσαμε, επειδή βέβαια είχα καταλαβει ότι δεν το έχει πραγματικά ανάγκη... Στις 40 μέρες θήλαζε αποκλειστικά, πολλές φορές βέβαια τη μέρα, φτάσαμε και τις 15 φορές το 24ωρο, αλλά χαλάλι του!

Και κάτι άλλο που συνειδητοποίησα τώρα στο δεύτερο μου παιδί: πεινάει δεν πεινάει, αν του δώσεις μπιμπερό, θα φάει...δε σημαίνει ότι το χρειάζεται πάντα. Αν βλέπεις ότι θηλάζει οσο θέλει και μετά ηρεμεί και κοιμάται δε χρειάζεται συμπλήρωμα.

 

Επίσης: ο θηλασμός δεν ευθύνεται για το νυχτερινό ξύπνημα: το μωρό που θηλάζει ξυπναει όσο συχνά ξυπνούσε και η μεγάλη που δε θήλαζε!

 

Α και κάτι τελευταίο, κι εγώ επίπεδες θηλές έχω, αλλά με το θηλασμό το μωρό τις τραβάει και γίνονται τριπλάσιες σε μήκος! Αν θέλει το μωρό και δεν αρνείται το στήθος, θα τα καταφέρεις σίγουρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι α) στο στήθος κοιμάται, αλλά αν τη βάλω στο κρεβάτι της ξυπνάει αμέσως και κλαίει, γιατί δεν έχει χορτάσει, χορταίνει όμως αν πιει το συμπλήρωμα.

β) αν αντί για μπιμπερό της δώσω πάλι στήθος, κοιμάται ξανά. Επιπλέον το στήθος μου μετά από το θηλασμό το νιώθω πολύ μαλακό (υποθέτω ότι δεν έχει πολύ γάλα για να πιει το μωρό).

Όσον αφορά τις θηλές, δεν έχει κανένα πρόβλημα το μωρό, θηλάζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι α) στο στήθος κοιμάται, αλλά αν τη βάλω στο κρεβάτι της ξυπνάει αμέσως και κλαίει, γιατί δεν έχει χορτάσει, χορταίνει όμως αν πιει το συμπλήρωμα.

β) αν αντί για μπιμπερό της δώσω πάλι στήθος, κοιμάται ξανά. Επιπλέον το στήθος μου μετά από το θηλασμό το νιώθω πολύ μαλακό (υποθέτω ότι δεν έχει πολύ γάλα για να πιει το μωρό).

Όσον αφορά τις θηλές, δεν έχει κανένα πρόβλημα το μωρό, θηλάζει κανονικά.

 

Κουράζεται μωρέ το καημενουλι γι' αυτό κοιμάται :? Εγώ θα σου πρότεινα να το βάζεις στο στήθος, όσο θέλει και όποτε θέλει, ακόμα κι αν είναι συνέχεια (εφόσον είσαι σε θέση εννοείται και θέλεις). Με τον καιρό θα μάθει να τρωει μια ικανοποιητική ποσότητα και να ησυχάζει για κάμποση ώρα. (Εμένα βέβαια ποτέ δεν έκανε τα τρίωρα, πόσο μάλλον τα τετράωρα! Θήλαζε στην αρχή 12 με 15 φορές τη μέρα (!) και τις μείωνε σταδιακά μέχρι τις 8 φορές στον 5ο μήνα, και από το ένα στήθος τη φορά. Κουραζόταν και δεν ήθελε μετά από το άλλο για κάμποση ώρα, είχε και την παλινδρόμηση, δεν μπήκαμε λοιπόν ποτέ σε κάποιο προγραμμα, αλλά δε με πείραζε ιδιαίτερα)

Όσο για το στήθος και μένα δεν πρηζόταν καθόλου, αν δεις παλιότερα ποστς αυτό ήταν το παράπονό μου, γιατί νόμιζα πως δεν είχε γάλα...αν παρατηρήσεις όμως, βγάζει όταν το πιέσεις ακόμα κι αν δεν είναι καθόλου πρησμένο και το μωρό τρώει και δεν κλαίει, άρα;;; Ίσως εξαρτάται και από το μέγεθος του στήθους, το μεγάλο στήθος δεν το νιώθεις συχνά γεμάτο...

 

Και κάτι τελευταίο: το ότι κρατάς επαφή και εκφράζεις τις απορίες σου θα σε βοηθήσει πάρα πολύ! Εγώ αν δεν είχα την υποστήριξη και τις πληροφορίες που μου έδωσαν τα κορίτσια εδώ μέσα, ειδικά οι κοπέλες που γεννήσαμε την ίδια περίοδο πάνω κάτω και θήλαζαν (Ρένα, Ελένη κα), και φυσικά η παιδίατρος του μωρού, δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα μολονότι είχα όλη τη θέληση του κόσμου :wink:

Link to comment
Share on other sites

Rosi σ'ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις! :) Κι εγώ προσπαθώ να την έχω όσο περισσότερο μπορώ στο στήθος, αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν την προλαβαίνω σε φαγητό!

Σκέψου ότι έβαλε 600 γραμμάρια σε 12 μέρες! Πάντως θα το προσπαθήσω όσο γίνεται, έστω και μόνο για την αγκαλίτσα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...