Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπαθεια για αποκλειστικο θηλασμο


Recommended Posts

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39

Β. Το φύλο του βρέφους αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) φτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. 

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 14,2 μέγιστη 8,9 ελαχιστη

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. Δεν νοσηλευτηκε

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες 

15/5 γέννηση 3190

19/5 έξοδος 2900

29/5 3100 ζυγαριά παιδιατρου

5/6 3220 ζυγαριά παιδιατρου και έναρξη συμπληρώματος

11/6 3340 ζυγαριά δική μου

17/6 3530

15/7 4340

15/8 5380

9/9 6700

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.6-7

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα εκτός από ένα που λείπω στη δουλεια

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 90-150μλ εκτός από ένα που μόνο θηλαζει

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)580-600μλ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Δεν χρησιμοποιώ.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 8-10

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 0-2

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....Τον θηλαζα αποκλειστικα από την ώρα που γεννήθηκε για 4 εβδομάδες περίπου και μετά από την συμβουλή της παιδιατρου ξεκινήσαμε συμπλήρωμα επειδή δεν έπαιρνε ικανοποιητικό βάρος. Ξεκίνησα με 60μλ την ημέρα και έχουμε πλέον φτάσει, 4 μηνων κοντά, να πίνει 600μλ την ημέρα. Έτσι όπως πάμε......σύντομα θα σταματήσει να θηλαζει. Έχω προσπαθήσει να αντλώ με θηλαστρο αλλά δεν τα καταφέρνω. 10μλ το πολύ και από τα δύο στηθη μετα απο 30 λεπτά προσπάθειας. Υπάρχει τρόπος να μπορώ να μειώσω το συμπλήρωμα που δίνω στο παιδί μου χωρίς να χρειάζεται να μπλέξω με θηλαστρο και αντλησεις; Ή έστω να κάνω κάτι για να μην αυξηθεί και άλλο το συμπλήρωμα που τρώει; δεν είμαι καθόλου έτοιμη να σταματήσω τον θηλασμο αν και δεν εχω υποστήριξη από την οικογένεια μου. Όλοι οι γύρω μου, μου λένε πως δεν έχει νόημα να τον θηλάζω αφού πίνει τόσο πολύ ξένο γαλα και δεν παίρνει τα αντισώματα που προσφέρει το μητρικό γαλα. ισχύει κάτι τετοιο;

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν κ πλεον δ υπαρχει λογος να το αναλυεις ισως εχεις καταλαβει οτι το συμπληρωμα θα μπορουσες να το αποφυγεις,με 20γρ πανω βαρος την εβδομαδα δ θα υπηρχε λογος καθολου,τοτε εγιναν λαθος χειρισμοι

το τελευταιο που σου ειπαν ειναι τελειως αστοχο,κ μια σταγονα να πινει απο σενα ειναι σημαντικο.εχεις καταφερει 4μηνες θηλασμου!

καλυτερα θα ηταν για να αυξησεις την παραγωγη σου να κανετε τουλ 8θηλασμους το 24ωρο

το αν θα χρειαστεις καποιο συμπληρωμα για αυξηση παραγωγης θα το κρινει συμβουλος θηλασμου

αυτο που μπορεις να κανεις για να μειωσεις το ξενο ειναι να μειωσεις σταδιακα τα μπουκαλια η τα μλ,ανα 3-4μερες,κ παραλληλα να θηλαζεις οσο περισσοτερο μπορεις

δλδ:αν δινεις 7μπουκαλια προσπαθησε για 4μερες να δωσεις 6,μετα για αλλες 4 μερες 5μπουκαλια,κοκ.κοβοντας το μπουκαλι που σου φαινεται πιο ευκολο

το ιδιο μπορεις να κανεις κ με τα μλ.για 3-4μερες δινεις 7 μπουκαλια αλλα οχι πανω απο 120μλ,μετα 3-4μερες προσπαθεις να δινεις 90μλ κοκ

ετσι δινεις χρονο στην παραγωγη σου να αυξηθει

στο ενδιαμεσο προσεχεις για αλλαγες οπως πχ κεγαλη μειωση στις πανες κλπ

απο θηλαστρο γενικα δ ξερω,κ φυσικα δ μπορω να σε πεισω να χρησιμοποιεις εφοσον δ σου αρεσει.γενικα θελει συστηματικες αντλησεις συχνα κ για καιρο για να βγαζεις ικανοποιητικη ποσοτητα.κ φυσικα καλο θηλαστρο

το μωρο παιρνει πιπιλα;

απλα γενικα εφοσον εργαζεσαι κ το μωρο θα παιρνει ενα μπουκαλι γαλα οσο λειπεις κ αυτο θα ειναι ξενο,παντα υπαρχει η πιθανοτητα να σταματησει ο θηλασμος πιο γρηγορα απο οσο θα ηθελες.ακομη κ με αντλημενο,κ μπιμπερο που παρομοιαζουν το πιπιλισμα στο στηθος.μπορει ομως με ενα μπουκαλι να τραβηξει κ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Katerina1984 είπε:

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39

Β. Το φύλο του βρέφους αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) φτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. 

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 14,2 μέγιστη 8,9 ελαχιστη

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. Δεν νοσηλευτηκε

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες 

15/5 γέννηση 3190

19/5 έξοδος 2900

29/5 3100 ζυγαριά παιδιατρου

5/6 3220 ζυγαριά παιδιατρου και έναρξη συμπληρώματος

11/6 3340 ζυγαριά δική μου

17/6 3530

15/7 4340

15/8 5380

9/9 6700

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.6-7

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα εκτός από ένα που λείπω στη δουλεια

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 90-150μλ εκτός από ένα που μόνο θηλαζει

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)580-600μλ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Δεν χρησιμοποιώ.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 8-10

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 0-2

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....Τον θηλαζα αποκλειστικα από την ώρα που γεννήθηκε για 4 εβδομάδες περίπου και μετά από την συμβουλή της παιδιατρου ξεκινήσαμε συμπλήρωμα επειδή δεν έπαιρνε ικανοποιητικό βάρος. Ξεκίνησα με 60μλ την ημέρα και έχουμε πλέον φτάσει, 4 μηνων κοντά, να πίνει 600μλ την ημέρα. Έτσι όπως πάμε......σύντομα θα σταματήσει να θηλαζει. Έχω προσπαθήσει να αντλώ με θηλαστρο αλλά δεν τα καταφέρνω. 10μλ το πολύ και από τα δύο στηθη μετα απο 30 λεπτά προσπάθειας. Υπάρχει τρόπος να μπορώ να μειώσω το συμπλήρωμα που δίνω στο παιδί μου χωρίς να χρειάζεται να μπλέξω με θηλαστρο και αντλησεις; Ή έστω να κάνω κάτι για να μην αυξηθεί και άλλο το συμπλήρωμα που τρώει; δεν είμαι καθόλου έτοιμη να σταματήσω τον θηλασμο αν και δεν εχω υποστήριξη από την οικογένεια μου. Όλοι οι γύρω μου, μου λένε πως δεν έχει νόημα να τον θηλάζω αφού πίνει τόσο πολύ ξένο γαλα και δεν παίρνει τα αντισώματα που προσφέρει το μητρικό γαλα. ισχύει κάτι τετοιο;

Ευχαριστώ 

Θα συμφωνησω σε ολα με την @vicky86. Μειωσε τα ml ή τα μπουκαλια σταδιακα και παραλληλα τρωγε γαλακταγωγες τροφες: σκορδο, πιπεροριζα(ginger), ανηθος, γλυκανισος, κουρκουμας (επειδη η γευση του μπορει να σου ειναι λιγο δυσαρεστη βαλτο μαζι με λιγο νερο και μελι), πατζαρι-καροτο, σκουρα πρασινα φυλλωδη (τα τρως και βλεπεις αν ενοχλειται το μωρο με κολικους), βρωμη, κεχρι, ρυζι, ξηροι καρποι (ωμα-αναλατα αμυγδαλα,  κασιους, φυστικι Macadamia), μπυρα χωρις αλκοολ, τσαι τσουκνιδας (Nettle tea), γαλα γαιδουραγκαθου (Milk thristle), αφεψηματα: γαιδουραγκαθο, γλυκανισος, μαραθος, μηδικο φυλλο, φυλλα απο σμεουρα (αν θελεις δοσολογιες στειλε μου πμ). Φυσικα, για φαρμακευτικα σκευασματα ή μαγια μπυρας, πρεπει να συμβουλευτεις συμβουλο θηλασμο, αν και στην θεση σου θα πηγαινα ετσι κι αλλιως για περισσοτερη καθοδηγηση. Μπορεις να ψαξεις και ενα αρθρο του Παπαβεντση "Επαναγαλακτισμος ή πως να κοψετε το συμπληρωμα", εχει αρκετες πληροφοριες.

 
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Katerina1984 είπε:

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39

Β. Το φύλο του βρέφους αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) φτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. 

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 14,2 μέγιστη 8,9 ελαχιστη

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. Δεν νοσηλευτηκε

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες 

15/5 γέννηση 3190

19/5 έξοδος 2900

29/5 3100 ζυγαριά παιδιατρου

5/6 3220 ζυγαριά παιδιατρου και έναρξη συμπληρώματος

11/6 3340 ζυγαριά δική μου

17/6 3530

15/7 4340

15/8 5380

9/9 6700

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.6-7

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα εκτός από ένα που λείπω στη δουλεια

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 90-150μλ εκτός από ένα που μόνο θηλαζει

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)580-600μλ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Δεν χρησιμοποιώ.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 8-10

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 0-2

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....Τον θηλαζα αποκλειστικα από την ώρα που γεννήθηκε για 4 εβδομάδες περίπου και μετά από την συμβουλή της παιδιατρου ξεκινήσαμε συμπλήρωμα επειδή δεν έπαιρνε ικανοποιητικό βάρος. Ξεκίνησα με 60μλ την ημέρα και έχουμε πλέον φτάσει, 4 μηνων κοντά, να πίνει 600μλ την ημέρα. Έτσι όπως πάμε......σύντομα θα σταματήσει να θηλαζει. Έχω προσπαθήσει να αντλώ με θηλαστρο αλλά δεν τα καταφέρνω. 10μλ το πολύ και από τα δύο στηθη μετα απο 30 λεπτά προσπάθειας. Υπάρχει τρόπος να μπορώ να μειώσω το συμπλήρωμα που δίνω στο παιδί μου χωρίς να χρειάζεται να μπλέξω με θηλαστρο και αντλησεις; Ή έστω να κάνω κάτι για να μην αυξηθεί και άλλο το συμπλήρωμα που τρώει; δεν είμαι καθόλου έτοιμη να σταματήσω τον θηλασμο αν και δεν εχω υποστήριξη από την οικογένεια μου. Όλοι οι γύρω μου, μου λένε πως δεν έχει νόημα να τον θηλάζω αφού πίνει τόσο πολύ ξένο γαλα και δεν παίρνει τα αντισώματα που προσφέρει το μητρικό γαλα. ισχύει κάτι τετοιο;

Ευχαριστώ 

 

Ο μόνος τρόπος είναι να θηλάζεις περισσότερο. Μείωσε το συμπλήρωμα ανά γεύμα λίγο λίγο και έχε το παιδί στο στήθος ξανά και ξανά. Όσο γκρινιάζει τόσο θηλάζεις. Μετά κόβεις ένα γεύμα και θηλάζεις όσο γκρινιάζει μέχρι το επόμενο, και μετά από λίγες μέρες άλλο ένα κλπ. Θα πρέπει να ταϊζεις συχνότερα και λιγότερο, βάλε σα στόχο τα 8 π.χ. γεύματα και να ξέρεις ότι όσο κρατά αυτή η φάση, δηλαδή κάποιες βδομάδες, με το μωρό θα είσαι αυτοκόλλητη και με σχεδόν συνέχεια το στήθος έξω. Άλλος τρόπος δενυπάρχει.

Και καλό θα ήταν να βρεις μια άλλη παιδίατρο αν θες να θηλασεις αποκλειστικά, δεν πιστεύω αυτή που σε οδήγησε στο μπουκάλι να σε υποστηρίξει τώρα, απλά θα σου τσακίσει το ηθικό. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Νόμιζα πως πλέον με τόσο συμπλήρωμα που πίνει το μωρο μόνο με θηλαστρο μπορώ να μειώσω το ξένο γαλα. Άρα, στα 5 μπιμπερό που πίνει αν τα 3 τα μειώσω κατά 30 μλ (90μλ συνολο) δεν θα υπάρξει πρόβλημα λετε; Την πιπιλα ευτυχώς δεν τη δέχεται με τίποτα. Αν θέλει παρηγοριά ή να κοιμηθεί ζητάει στηθος. Έχω μια ερώτηση για τις πάνες που λέτε......πρέπει να είναι 5 με 6 αν θυμάμαι καλά....αλλά από βαρος; απλά να έχει ουρησει ή να είναι βαριες; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, Katerina1984 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Νόμιζα πως πλέον με τόσο συμπλήρωμα που πίνει το μωρο μόνο με θηλαστρο μπορώ να μειώσω το ξένο γαλα. Άρα, στα 5 μπιμπερό που πίνει αν τα 3 τα μειώσω κατά 30 μλ (90μλ συνολο) δεν θα υπάρξει πρόβλημα λετε; Την πιπιλα ευτυχώς δεν τη δέχεται με τίποτα. Αν θέλει παρηγοριά ή να κοιμηθεί ζητάει στηθος. Έχω μια ερώτηση για τις πάνες που λέτε......πρέπει να είναι 5 με 6 αν θυμάμαι καλά....αλλά από βαρος; απλά να έχει ουρησει ή να είναι βαριες; 

Όσο πιο βαριές είναι τόσο περισσότερα υγρά λαμβάνει το μωρό, έχοντας υπόψη ότι ή αλλαγή γίνεται περίπου κάθε 2 ώρες. 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Katerina1984 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Νόμιζα πως πλέον με τόσο συμπλήρωμα που πίνει το μωρο μόνο με θηλαστρο μπορώ να μειώσω το ξένο γαλα. Άρα, στα 5 μπιμπερό που πίνει αν τα 3 τα μειώσω κατά 30 μλ (90μλ συνολο) δεν θα υπάρξει πρόβλημα λετε; Την πιπιλα ευτυχώς δεν τη δέχεται με τίποτα. Αν θέλει παρηγοριά ή να κοιμηθεί ζητάει στηθος. Έχω μια ερώτηση για τις πάνες που λέτε......πρέπει να είναι 5 με 6 αν θυμάμαι καλά....αλλά από βαρος; απλά να έχει ουρησει ή να είναι βαριες; 

Oχι, δε θα υπάρξει πρόβλημα. Κόψε 30 ml και ξαναβάλε το παιδί στο στήθος μετά αν θέλει κι άλλο ή να είσαι προετοιμασμένη ότι θα ξαναθηλάσεις σύντομα. Συνέχισε έτσι 4-5 μέρες και κόψε άλλα 30 και μετά κόβε μπουκάλι μπουκάλι ανά 2-3 μέρες. Θήλαστρο μην το ανακατεύεις καθόλου, θα το περιπλέξεις άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...