Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πεθερα-ρα


Έλενα Β.

Recommended Posts

Ρε παιδια συγνωμη που θα γρινιαξω παλι, αλλα τελευταια δεν ειμαι καλα ψυχολογικα και τα εχω παρει και με την πεθερα μου αν και γενικα εχουμε καλη σχεση.

Θα ξεκινησω λεγοντας σας οτι παρολο που δεν τα πολυπιστευω αυτα, η ιδια περηφανευεται, κι οντως ετσι ειναι, πως οτι μελετησει βγαινει.

 

Καταρχας μου μελετησε κοριτσι ενω εγω θελω αγορι (τελικα κοριτσι ειναι), ενταξει με το καλο οτι κι αν ειναι.

 

Ε, απο τη στιγμη που μαθαμε την ΠΗΤ και εκδηλωσα την επιθυμια να γεννησω τοτε, γιατι συμπεφτει και με τα γεννεθλια του ανδρα μου, το σχολιο της μονιμως ειναι ¨καλα, νομιζεις οτι θα γεννησεις ποτε θες εσυ!¨. Δηλ τι την πειραζει και να το νομιζω αυτο;

Οταν πριν μηνες τεθηκε θεωρητικα το θεμα φυσιολογικος τοκετος ή προκληση κι εγω βεβαια ειπα οχι προκληση απαντησε: ¨καλα, νομιζεις οτι θα γεννησεις οπως θες εσυ;ο γιατρος αποφασιζει¨.

Τις προαλλες μου ειπε " περιμενω να περασεις τον 7ο γιατι τοτε και να γεννησεις προωρα το μωρο θα μπορει να ζησει" και ξερω οτι γενικα το σκεφτεται αυτο γιατι μου εχει πει διαφορα αλλα τετοια.

Επισης μου ευχηθηκε να γεννησω διχως πονο. Γεννα χωρις πονο γινεται; εκτος αν γεννησω με καισαρικη, σκεφτηκα κατευθειαν...

 

Και προχτες ο γιατρος μου ειπε οτι πιθανοτατα να παρουμε το παιδι αρκετα νωριτερα, οταν φτασει τα 2300γρ.Σημειωστε οτι δεν εχει εμπεδωθει ακομη(=καισαρικη?). Και πειτε μου: φταιω εγω που τσατιζομαι μετα;

 

να σου πω την αληθεια μου φαινεται οτι αλλα θεματα εχεις μαζι της γιατι αυτα που σου λεει δεν ειναι κ τιποτα σοβαρο.αυτη την ευχη την δινουν πολλες απο τις παλιες,αληθεια το ποτε θα γεννησουμε δεν το κανονιζουμε κ οντως το παιδι δεν κινδυνευει μετα τον 7 μηνα τοσο.μαλλον εχουν γινει στο παρελθον καποια πραγματα κ τωρα οτι σου λεει σου κακοφαινεται.βοηθανε κ οι ορμονες πολυ.κοιτα το σπιτακι σου και ασε τους αλλους να λενε.εσεις αν ειστε μια χαρα τιποτα να μη σε νοιαζει

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι, δεν εχω αλλα θεματα μαζι της απο παλια.Οτι δεν ειμαι καλα ψυχολογικα και τα βαζω μαζι της με αφορμη αυτα που λεει, ισχυει το ειπα απο την αρχη.

 

Δεν ειμαι απο κεινους που θα σταθουν στη μια κουβεντα -αλλωστε ολα αυτα τα σκηνικα διαδραματιζονται εδω και μηνες αλλα τα προσπερναγα με αισιοδοξια. Ομως οταν ο αλλος ειναι επανηλημενα αρνητικος ε, καπως σου ερχεται.

Το ξερω οτι ισχυουν αυτα που λεει, εγω νομιζεις δεν τα γνωριζω; αλλα που ειναι το κακο να πεις "εγω θα ηθελα να γεννησω στην ΠΗΤ γιατι ειναι και τα γενεθλια του ανδρα μου και χωρις φαρμακα, φυσιολογικα"; Πειραζει κανεναν αυτο που λεω;Γιατι η απαντηση του αλλου να ειναι "ναι, καλα..."

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Και ξερεις και τι; με παραξενευει που ενω γενικα ειναι θετικος ανθρωπος σε αυτο το θεμα ειναι μονιμως αγχωδης και αρνητικη.

Οποτε παω στο γιατρο παιρνει 50 τηλεφωνα μες το αγχος και ρωταει ολο αγωνια "πες μου, πες μου τι εγινε". Για απλη εξεταση αιματος να παω αγχωνεται. Στην αμνιο να δεις μεχρι να περασουν οι πρωτες 15 "επικινδυνες" για αποβολη ημερες. Κι ολο κακα ονειρα βλεπει. Και ειναι και πολλα αυτα που καταλαβαινω οτι σκεφτεται αλλα δισταζει να μου πει.

Ωστοσο υπερηφανευται πως οτι μελεταει αυτο και γινεται. Σαν να πιστευει δηλ (για να μην πω ελπιζει) οτι οντως θα γεννησω νωριτερα και με προβλημα. Οποτε τωρα που στραβωνει το πραγμα με την εγκυμοσυνη μου και παει προς τα 'κει στραβωνω κι εγω μαζι της κι ας εχω κι αδικο.

 

Μεχρι και για τα κιλα μου που της ειπα δεν με νοιαζει θα τα χασω μετα, μου λεει "καλα εσυ νομιζεις οτι θα τα χασεις ολα" ( μα και να μου μεινουν δεν τρεχει και τιποτα, πριν ημουν στεκα ουτως η αλλως).

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

το εχω ακουσει κ αυτο γι αυτο στο λεω.κοιτα,προφανως ειναι ανταγωνιστικη απεναντι σου γιατι εχεις πλεον το πρωτο λογο στον κανακαρη της.μιλησε με τον συζυγο εξηγησε του πως νιωθεις κ ας το αναλαβει αυτος που ειναι κ μανα του.μη μενεις μονη μαζι της ωστε οτι λεει να τα λεει μπροστα του κ να τη βαζει στη θεση της.το βασικο ειναι να μην την αφηνεις να σε επηρεαζει.βγαλε τις αρνητικες σκεψεις κ απολαυσε την εγκυμοσυνη σου.με καισαρικες γεννησα κ ειμαι μια χαρα.το βασικο ειναι να ειναι καλα το μωρακι σου.φανταζομαι θα παρει το ονομα της ε?

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα τι ειναι αυτο με τις πεθερες?

εμενα ειναι καλος ανθρωπος...

οταν με εφερε σπιτι του ο αντρας μου ηταν τελεια να με περιποιηθει...

μου ελεγε εγω δεν σε θελω δουλα εδω μεσα...

μολις εμεινα εγκυος αρχισαν ολαααα...

και τα 3 αδερφια του ελεγαν γιατι δεν πηρα χαπια να το ρι3ω και ποσο

απροσεκτη ημουνα...

και αυτη απο διπλα να κουναει το κεφαλι...

μολις αρχισαν οι εμετοι αρχιζε και με στουπωνε φαγητο...

η γιατρος ελεγε αλλα...αυτη εκει διαλαλουσε με τις φιλες της καθε τι.

μετα αρχισαν κ εβγαζαν διαφορα...

αμα δεν περνεισ ασβεστιο θα του δωσω μια κλωτσια και θα γινει κομματια...

γιατι κοιμασαι τοσες ωρες θα βγει χαζο το παιδι...

τι δεν περνεισ το σιδηρο??? θα βγει μισο το παιδι παραπληγικο..

ε μια μερα μπουχτισα τα ειπα ολα στον αντρα μου με ακουσε και του λεει

κοιτα να δεισ αμα βγει το παιδι αρρωστο ετσι οπωσ κανει δεν θα φταιω εγω..

απο εκει κ περα δεν 3αναπε τιποτα για λιγο καιρο...και στραβοκοιταζε καθε φορα που οι ε3ετασεισ εδειχναν τελεια αποτελεσματα...

τςρα στον 8ο 3αναρχισε...

ηθελε να παρει κουνια οποια τησ αρεσε εκεινησ...

πηραμε αλλη και νααα κατι μουτρα...

η9ελα γυαλινο μπιμπερο νααα κατι μουτρα παλι τελκα πηραμε πλαστικα...:evil:

φυσικα οταν μιλαμε για το μωρο δεν λειπει ο ψυχολογικοσ πολεμος..

αμα μαθεις ετσι το παιδι θα στο παρω...

θα στο κανω εγω μπανιο στα χερια εσυ δεν 3ερεις...

αμα το δω και κλαιει 9α το παρω να το ταισω γιατι τετοια τεμπελα που εισαι φανταζομαι!!!!

κλαμα και κακο εγω...ο αντρας μου να τα χει παι3ει..

ε στο τελος ειπε αν τα κανει 9α σε παρω να παμε σε ενοικιο και ας μεινουν να πεινανε...και ησυχασαμε..

( μαλλον το ακουσε και μαζευτηκε λιγο)

αλλα κοριτσια να 3ερετε δεν σταματανε ποτεεε παντα θα λενεε..!!

(εγινα κακια ε?:P)

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω ομως κι ενα ωραιο!

Λεει εχτες: "εγω το υπερασπιζομαι απο την αρχη αυτο το μωρο.Μεχρι και φλουρι του μελετησα (εννοουσε την πρωτοχρονια) και πεσανε ολοι επανω μου να με φανε".

Σημειωτεον οτι ημουν στις αρχες της εγκυμοσυνης μου, η πεθερα μου ηθελε να κοψουμε κομματι του μωρου για να του πεσει το φλουρι αλλα οι αλλοι δεν κοψανε, το φλουρι επεσε τελικα σε εμενα κι η πεθερα μου απο τοτε να κοκορευεται οτι μεχρι και φλουρι του κανονισε (του μωρου/εγω δεν υπηρχα).

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

καλα τι ειναι αυτο με τις πεθερες?

εμενα ειναι καλος ανθρωπος...

οταν με εφερε σπιτι του ο αντρας μου ηταν τελεια να με περιποιηθει...

μου ελεγε εγω δεν σε θελω δουλα εδω μεσα...

μολις εμεινα εγκυος αρχισαν ολαααα...

και τα 3 αδερφια του ελεγαν γιατι δεν πηρα χαπια να το ρι3ω και ποσο

απροσεκτη ημουνα...

και αυτη απο διπλα να κουναει το κεφαλι...

μολις αρχισαν οι εμετοι αρχιζε και με στουπωνε φαγητο...

η γιατρος ελεγε αλλα...αυτη εκει διαλαλουσε με τις φιλες της καθε τι.

μετα αρχισαν κ εβγαζαν διαφορα...

αμα δεν περνεισ ασβεστιο θα του δωσω μια κλωτσια και θα γινει κομματια...

γιατι κοιμασαι τοσες ωρες θα βγει χαζο το παιδι...

τι δεν περνεισ το σιδηρο??? θα βγει μισο το παιδι παραπληγικο..

ε μια μερα μπουχτισα τα ειπα ολα στον αντρα μου με ακουσε και του λεει

κοιτα να δεισ αμα βγει το παιδι αρρωστο ετσι οπωσ κανει δεν θα φταιω εγω..

απο εκει κ περα δεν 3αναπε τιποτα για λιγο καιρο...και στραβοκοιταζε καθε φορα που οι ε3ετασεισ εδειχναν τελεια αποτελεσματα...

τςρα στον 8ο 3αναρχισε...

ηθελε να παρει κουνια οποια τησ αρεσε εκεινησ...

πηραμε αλλη και νααα κατι μουτρα...

η9ελα γυαλινο μπιμπερο νααα κατι μουτρα παλι τελκα πηραμε πλαστικα...:evil:

φυσικα οταν μιλαμε για το μωρο δεν λειπει ο ψυχολογικοσ πολεμος..

αμα μαθεις ετσι το παιδι θα στο παρω...

θα στο κανω εγω μπανιο στα χερια εσυ δεν 3ερεις...

αμα το δω και κλαιει 9α το παρω να το ταισω γιατι τετοια τεμπελα που εισαι φανταζομαι!!!!

κλαμα και κακο εγω...ο αντρας μου να τα χει παι3ει..

ε στο τελος ειπε αν τα κανει 9α σε παρω να παμε σε ενοικιο και ας μεινουν να πεινανε...και ησυχασαμε..

( μαλλον το ακουσε και μαζευτηκε λιγο)

αλλα κοριτσια να 3ερετε δεν σταματανε ποτεεε παντα θα λενεε..!!

(εγινα κακια ε?:P)

 

Κακιά???? Οχι καλή μου!!! Γιατι δεν την στέλνεις πουθενά????:evil::evil: Αντε απο εκεί τη σιχαμένη.

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

καλα τι ειναι αυτο με τις πεθερες?

εμενα ειναι καλος ανθρωπος...

οταν με εφερε σπιτι του ο αντρας μου ηταν τελεια να με περιποιηθει...

μου ελεγε εγω δεν σε θελω δουλα εδω μεσα...

μολις εμεινα εγκυος αρχισαν ολαααα...

και τα 3 αδερφια του ελεγαν γιατι δεν πηρα χαπια να το ρι3ω και ποσο

απροσεκτη ημουνα...

και αυτη απο διπλα να κουναει το κεφαλι...

μολις αρχισαν οι εμετοι αρχιζε και με στουπωνε φαγητο...

η γιατρος ελεγε αλλα...αυτη εκει διαλαλουσε με τις φιλες της καθε τι.

μετα αρχισαν κ εβγαζαν διαφορα...

αμα δεν περνεισ ασβεστιο θα του δωσω μια κλωτσια και θα γινει κομματια...

γιατι κοιμασαι τοσες ωρες θα βγει χαζο το παιδι...

τι δεν περνεισ το σιδηρο??? θα βγει μισο το παιδι παραπληγικο..

ε μια μερα μπουχτισα τα ειπα ολα στον αντρα μου με ακουσε και του λεει

κοιτα να δεισ αμα βγει το παιδι αρρωστο ετσι οπωσ κανει δεν θα φταιω εγω..

απο εκει κ περα δεν 3αναπε τιποτα για λιγο καιρο...και στραβοκοιταζε καθε φορα που οι ε3ετασεισ εδειχναν τελεια αποτελεσματα...

τςρα στον 8ο 3αναρχισε...

ηθελε να παρει κουνια οποια τησ αρεσε εκεινησ...

πηραμε αλλη και νααα κατι μουτρα...

η9ελα γυαλινο μπιμπερο νααα κατι μουτρα παλι τελκα πηραμε πλαστικα...:evil:

φυσικα οταν μιλαμε για το μωρο δεν λειπει ο ψυχολογικοσ πολεμος..

αμα μαθεις ετσι το παιδι θα στο παρω...

θα στο κανω εγω μπανιο στα χερια εσυ δεν 3ερεις...

αμα το δω και κλαιει 9α το παρω να το ταισω γιατι τετοια τεμπελα που εισαι φανταζομαι!!!!

κλαμα και κακο εγω...ο αντρας μου να τα χει παι3ει..

ε στο τελος ειπε αν τα κανει 9α σε παρω να παμε σε ενοικιο και ας μεινουν να πεινανε...και ησυχασαμε..

( μαλλον το ακουσε και μαζευτηκε λιγο)

αλλα κοριτσια να 3ερετε δεν σταματανε ποτεεε παντα θα λενεε..!!

(εγινα κακια ε?:P)

 

 

μένετε όλοι μαζί;;εγω πάντως που μένουμε προς το παρόν όλοι μαζί δεν έχω τίποτα!!!ισα-ίσα..είμαι απο τις τυχερές μάλλον!!!

το παιδί ο,τι μα Ο,ΤΙ και να κάνει δε στο παίρνει κανείς,αντιθέτως πες της οτι την έχεις καταγράψει και θα πας σε εισαγγελέα να μη μπορεί ούτε να το βλέπει αν θες ΕΣΥ..Η ΜΑΝΑ...γιατί εσυ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ μπορείς να το πάρεις και να φύγεις....άντε γιατί τ'ακούω και μου γυρίζει το μάτι..έλεος πια.

 

υ.γ.:με καλη διάθεση πάντα,χρησιμοποίησε τα κανονικά γράμματα αντί για αριθμούς στα γράμματα "θ" και "ξ"...είναι πιο ξεκούραστο στο μάτι κατά την ανάγνωση.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή dark angel και υπόλοιπα κορίτσια που σας φέρεται έτσι η πεθερά...πραγματικά δεν μπορώ να σας καταλάβω.... Για ποιό λόγο να τα ανέχεστε? Για ποιο λόγο να μειώνετε τον εαυτό σας μπροστά στον άντρα σας (γιατί και αυτός αφού τα ανέχεται είναι σα να τα δέχεται). Σκεφτείτε να κάνετε κόρη και να της μιλάει έτσι η πεθερα.....Θα την έπαιρνε και θα τη σήκωνε.

 

Δεν μιλάω για δύο τρια σχόλια που κάνουν όλοι (σου σπάει τα νεύρα αλλά το ανέχεσαι). Σε περιπτώσεις όμως όπως της dark angel πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τη βρίζει να ησυχάσει. Και να σε πληρώνει (λέω εγώ τώρα) τί να το κάνεις αν σε κάνει να νιώθεις τελευταία και σου χαλάει όλες τις όμορφες στιγμές?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή dark angel και υπόλοιπα κορίτσια που σας φέρεται έτσι η πεθερά...πραγματικά δεν μπορώ να σας καταλάβω.... Για ποιό λόγο να τα ανέχεστε? Για ποιο λόγο να μειώνετε τον εαυτό σας μπροστά στον άντρα σας (γιατί και αυτός αφού τα ανέχεται είναι σα να τα δέχεται). Σκεφτείτε να κάνετε κόρη και να της μιλάει έτσι η πεθερα.....Θα την έπαιρνε και θα τη σήκωνε.

 

Δεν μιλάω για δύο τρια σχόλια που κάνουν όλοι (σου σπάει τα νεύρα αλλά το ανέχεσαι). Σε περιπτώσεις όμως όπως της dark angel πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τη βρίζει να ησυχάσει. Και να σε πληρώνει (λέω εγώ τώρα) τί να το κάνεις αν σε κάνει να νιώθεις τελευταία και σου χαλάει όλες τις όμορφες στιγμές?

 

Εχεις δικιο σε αυτο που λες αλλα αμα βρισουμε εμας θα πει τρελες οτι δεν εχουμε τροπους το κλασσικο με τις ορμονες κλπ και οι αντρες φυσικα παντα μα παντα μας θεωρουν υπερβολικες αν τους κανουμε παραπονα.

Εμενα ενα πραγμα θεωρουσα πολυ πολυ λαθος.Ημουν συνεχως στενοχωρημενη.Με επαιρνε τηλ ρωταγε τι κανει το παιδι ΜΟΥ?μια-δυο-τρεις λεω παει καλα?καταλαβαινει τι λεει?Και οταν δεν αντεξα λεω με αποτομο τροπο μηπως και καταλαβει.Το παιδι ΜΟΥ καλα ειναι.Το κοψε.Τωρα το καταλαβε μαλλον ναι.Δεν ξερω αμα αλλη θα ειχε ενοχληθει αλλα με κατι τετοια τρελαινομαι.Και αλλα πολλα αλλα 2-3 με εκαναν τρελη :P οπως τα κλασσικα δεν ξερεις εσυ εγω εκανα 2 παιδια και αλλα τετοια.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο σε αυτο που λες αλλα αμα βρισουμε εμας θα πει τρελες οτι δεν εχουμε τροπους το κλασσικο με τις ορμονες κλπ και οι αντρες φυσικα παντα μα παντα μας θεωρουν υπερβολικες αν τους κανουμε παραπονα.

 

 

E τότε βρε κοπέλα μου υπαρχει άλλο πρόβλημα.....αν θεωρεί ο άντρας σου φυσιολογικό η μάνα του να σε μειώνει και να σε προσβάλει, πρέπει να ψαχτείς στη σχέση σου με εκείνον. Αν πχ σε λέει τεμπέλα και άχρηστη η πεθερά και ο σύζυγος πιστέυει ότι θα είσαι υπερβολική αν τη βρίσεις....πέρνα τον κι εκείνον ένα χεράκι. Κανέναν δεν πρέπει να αφήνετε να σας μειώνει. ΚΑΝΕΝΑΝ.

 

Τα υπόλοιπα σχόλια που ανεφερες με το ΜΟΥ κλπ εντάξει....κάνε ότι δεν άκουσες...Υπάρχουν και όρια όμως στα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

E τότε βρε κοπέλα μου υπαρχει άλλο πρόβλημα.....αν θεωρεί ο άντρας σου φυσιολογικό η μάνα του να σε μειώνει και να σε προσβάλει, πρέπει να ψαχτείς στη σχέση σου με εκείνον. Αν πχ σε λέει τεμπέλα και άχρηστη η πεθερά και ο σύζυγος πιστέυει ότι θα είσαι υπερβολική αν τη βρίσεις....πέρνα τον κι εκείνον ένα χεράκι. Κανέναν δεν πρέπει να αφήνετε να σας μειώνει. ΚΑΝΕΝΑΝ.

 

Τα υπόλοιπα σχόλια που ανεφερες με το ΜΟΥ κλπ εντάξει....κάνε ότι δεν άκουσες...Υπάρχουν και όρια όμως στα σχόλια.

 

Σιγα μην την αφηνα να με μειωσει.ποτε.πιο πολυ κουλα σαν αυτο το μου και αλλο οτι θα περναει καλυτερα μαζι της γιατι θα τον κακομαθαινει και οχι μαζι μου που θα μαι η μανα του.Αν με μειωνε δεν μασαω τα λεω χυμα.Ο αντρας μου απλα λεει απο αγαπη τα λεει και αλλα τετοια χαζα μη τυχον και τη στενοχωρησει.:evil:

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλα τι ειναι αυτο με τις πεθερες?

εμενα ειναι καλος ανθρωπος...

οταν με εφερε σπιτι του ο αντρας μου ηταν τελεια να με περιποιηθει...

μου ελεγε εγω δεν σε θελω δουλα εδω μεσα...

μολις εμεινα εγκυος αρχισαν ολαααα...

και τα 3 αδερφια του ελεγαν γιατι δεν πηρα χαπια να το ρι3ω και ποσο

απροσεκτη ημουνα...

και αυτη απο διπλα να κουναει το κεφαλι...

μολις αρχισαν οι εμετοι αρχιζε και με στουπωνε φαγητο...

η γιατρος ελεγε αλλα...αυτη εκει διαλαλουσε με τις φιλες της καθε τι.

μετα αρχισαν κ εβγαζαν διαφορα...

αμα δεν περνεισ ασβεστιο θα του δωσω μια κλωτσια και θα γινει κομματια...

γιατι κοιμασαι τοσες ωρες θα βγει χαζο το παιδι...

τι δεν περνεισ το σιδηρο??? θα βγει μισο το παιδι παραπληγικο..

ε μια μερα μπουχτισα τα ειπα ολα στον αντρα μου με ακουσε και του λεει

κοιτα να δεισ αμα βγει το παιδι αρρωστο ετσι οπωσ κανει δεν θα φταιω εγω..

απο εκει κ περα δεν 3αναπε τιποτα για λιγο καιρο...και στραβοκοιταζε καθε φορα που οι ε3ετασεισ εδειχναν τελεια αποτελεσματα...

τςρα στον 8ο 3αναρχισε...

ηθελε να παρει κουνια οποια τησ αρεσε εκεινησ...

πηραμε αλλη και νααα κατι μουτρα...

η9ελα γυαλινο μπιμπερο νααα κατι μουτρα παλι τελκα πηραμε πλαστικα...:evil:

φυσικα οταν μιλαμε για το μωρο δεν λειπει ο ψυχολογικοσ πολεμος..

αμα μαθεις ετσι το παιδι θα στο παρω...

θα στο κανω εγω μπανιο στα χερια εσυ δεν 3ερεις...

αμα το δω και κλαιει 9α το παρω να το ταισω γιατι τετοια τεμπελα που εισαι φανταζομαι!!!!

κλαμα και κακο εγω...ο αντρας μου να τα χει παι3ει..

ε στο τελος ειπε αν τα κανει 9α σε παρω να παμε σε ενοικιο και ας μεινουν να πεινανε...και ησυχασαμε..

( μαλλον το ακουσε και μαζευτηκε λιγο)

αλλα κοριτσια να 3ερετε δεν σταματανε ποτεεε παντα θα λενεε..!!

(εγινα κακια ε?:P)

 

Υπάρχει καμιά ελπίδα να φύγετε από κει μέσα;Καλύτερα με λιγότερα λεφτά, παρά με ένα νεογέννητο (με το καλό κιόλας) και πεθερά μέγαιρα!!!!!!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κουνελιτσα ο αντρας μου βαζει λεφτα στο σπιτι..

ο πεθερος βαριεται να παει για δουλεια βλεπεις και την πεθερα μου τη διωξανε

αρα δεν με ταιζει...το αντιθετο ταιζει ο αντρας μου μαμα μπαμπα και αδερφο..

το συζητησα να φυγουμε αλλα μου λεει που να τουσ αφησω..

και ουτε θα αντεχα τετοιο βαρος..

αλλα το ξεκαθαρισαμε..αν βαλουν χερι στο παιδι θα παμε σε ενοικιο ..

νομιζει οτι ειναι απλα λογια της...οπως και εγω..αλλα κραταω παντα μια πισινη...;)

χριστινακι δεν με ενδιαφερει και τοσο η ανεση σκεφτομαι ομως..

θα τσακωθουμε το παιδι δεν θα βλεπει τη γιαγια του..

και οταν μεγαλωσει θα ρωτησει γιατι..

και σε λιγα χρονια ακομα και ο αντρας μου θα μου πει...

εσυ με ξεχωρισες απο τους δικους μου κανε και εσυ το ταδε τωρα..:?

και πανω απολα η πεθερα μου τ λεει απο πισω του ...

περιμενω να τα κανει πραξη να τη σκισω..:P:p:p:p

 

ρινιω μου συγνωμη για τα γραμματα η καταραμενη συνηθεια του facebook φταιει..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

κουνελιτσα ο αντρας μου βαζει λεφτα στο σπιτι..

ο πεθερος βαριεται να παει για δουλεια βλεπεις και την πεθερα μου τη διωξανε

αρα δεν με ταιζει...το αντιθετο ταιζει ο αντρας μου μαμα μπαμπα και αδερφο..

το συζητησα να φυγουμε αλλα μου λεει που να τουσ αφησω..

και ουτε θα αντεχα τετοιο βαρος..

αλλα το ξεκαθαρισαμε..αν βαλουν χερι στο παιδι θα παμε σε ενοικιο ..

νομιζει οτι ειναι απλα λογια της...οπως και εγω..αλλα κραταω παντα μια πισινη...;)

χριστινακι δεν με ενδιαφερει και τοσο η ανεση σκεφτομαι ομως..

θα τσακωθουμε το παιδι δεν θα βλεπει τη γιαγια του..

και οταν μεγαλωσει θα ρωτησει γιατι..

και σε λιγα χρονια ακομα και ο αντρας μου θα μου πει...

εσυ με ξεχωρισες απο τους δικους μου κανε και εσυ το ταδε τωρα..:?

και πανω απολα η πεθερα μου τ λεει απο πισω του ...

περιμενω να τα κανει πραξη να τη σκισω..:P:p:p:p

 

ρινιω μου συγνωμη για τα γραμματα η καταραμενη συνηθεια του facebook φταιει..:rolleyes:

 

Δεν χρειάζεται να μαλώσετε με κανέναν γλυκιά μου για να φύγετε...Τι πιο λογικό ένα ζευγάρι που περιμένει παιδί να μείνει μόνο του για να έχει το χώρο του και την ησυχία του;Ένα νεογέννητο ας πούμε χρειάζεται πολλή ησυχία όταν κοιμάται..Τι θα κάνουν όλοι αυτοί στο σπίτι;Θα προσαρμοστούν ή θα στο ξυπνάνε συνέχεια και θα σου κάνουν τα νεύρα κρόσσια;Και τόσα άλλα θέματα που θα προκύψουν...Ας πούμε θα θέλεις να πλύνεις το μωράκι αφού θα τα έχει κάνει, αλλά στο μπάνιο θα είναι κατά 80% πάντα ένα άλλο άτομο, και θα πρέπει να περιμένεις πότε θα βγει για να φροντίσεις το μωρό σου...Επίσης αν θηλάσεις, θα είσαι συνέχεια μες το άγχος μην σε δει ο πεθερός ή ο κουνιάδος με το στήθος έξω!

 

Νομίζω πως αυτά είναι τα θέματα που πρέπει να σκεφτείτε σοβαρά με τον άντρα σου...Η καθημερινότητα και όχι η κακία της πεθεράς...Κάνε μια σοβαρή συζήτηση με τον άντρα σου και πες του ότι πέρα από τα θέματα που έχεις με τη μαμά του, πρέπει να σκεφτείτε το και το...Καλύτερα να προνοήσετε παρά να φύγετε τσακωμένοι επειδή δεν είναι δυνατό να συγκατοικούν τόσα άτομα με ένα μωράκι!

 

Προλαβαίνεις να μετακομίσετε και μάλιστα αν θέσεις το επιχείρημα της καθημερινότητας τότε μπορείς να φύγεις χωρίς να τσακωθείς εκτός κι αν το επιδιώξουν αυτοί...Μην αγχώνεσαι για το τι θα πεις στο παιδάκι σου για τη γιαγιά του...Όλα εξηγούνται και συγχωρούνται όταν δεν υπάρχει δόλος!

 

Α και τι πάει να πει βαριέται να δουλέψει;Αυτός είναι υποχρεωμένος να φροντίζει την οικογένεια του, όχι ο άντρας σου...Ο άντρας σου έχει τώρα τη δική του οικογένεια να φροντίζει, πως να το κάνουμε!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι ομως..

θα τσακωθουμε το παιδι δεν θα βλεπει τη γιαγια του..

και οταν μεγαλωσει θα ρωτησει γιατι..

και σε λιγα χρονια ακομα και ο αντρας μου θα μου πει...

εσυ με ξεχωρισες απο τους δικους μου κανε και εσυ το ταδε τωρα..:?

και πανω απολα η πεθερα μου τ λεει απο πισω του ...

 

επειδή αναφέρεις και σε άλλο θέμα ότι είσαι 19 χρονών...θα σε συμβούλευα να το δεις αλλιώς το όλο θέμα....Κοριτσάκι μου το τι λέει η πεθερα δεν θα σε νοιάζει. Τον εαυτό σου θα προσέχεις γιατί αν δεν το κάνεις εσύ, δεν θα το κάνει ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ άλλος. Στο ξαναλέω μην ανέχεσαι να σε μειώνει η πεθερά. Δεν το αξίζεις.

 

Και δηλαδή καλύτερα να έχει το παιδί μια γιαγιά που βρίζει τη μαμά του?? Γιατι και αυτό θα γίνει, μη βιάζεσαι το έχουμε δει το εργάκι...Αν σου κανει αυτά από τώρα, φαντάσου τι θα λέει στο παιδί.

 

Τέλος ο άντρας σου δεν είναι ανάγκη να χωρίσει από τους δικούς του. το θέμα είναι να μάθει να σε προστατεύει από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

ναι ωραια τα λετε ρε κοριτσια αλλα οι αντρες ποτε δεν καταλαβαινουν

πρεπει να το ζησουν να το εμπεδωσουν...

το συζητησαμε και ειπαμε αν γινει οτιδηποτε φευγουμε...

δεν του ξαναλεω για να μην τον κουρασω και μετα δεν θελει ουτε κουβεντα...

πιστευω οσες το ζειτε το καταλαβαινετε...

υπομονη θελει και οταν τα δει θα το βουλωσει και θα το ζητησει μονος του...

δοξα το θεο ειναι λογικος:D

Link to comment
Share on other sites

καλα τι ειναι αυτο με τις πεθερες?

εμενα ειναι καλος ανθρωπος...

οταν με εφερε σπιτι του ο αντρας μου ηταν τελεια να με περιποιηθει...

μου ελεγε εγω δεν σε θελω δουλα εδω μεσα...

μολις εμεινα εγκυος αρχισαν ολαααα...

και τα 3 αδερφια του ελεγαν γιατι δεν πηρα χαπια να το ρι3ω και ποσο

απροσεκτη ημουνα...

και αυτη απο διπλα να κουναει το κεφαλι...

μολις αρχισαν οι εμετοι αρχιζε και με στουπωνε φαγητο...

η γιατρος ελεγε αλλα...αυτη εκει διαλαλουσε με τις φιλες της καθε τι.

μετα αρχισαν κ εβγαζαν διαφορα...

αμα δεν περνεισ ασβεστιο θα του δωσω μια κλωτσια και θα γινει κομματια...

γιατι κοιμασαι τοσες ωρες θα βγει χαζο το παιδι...

τι δεν περνεισ το σιδηρο??? θα βγει μισο το παιδι παραπληγικο..

ε μια μερα μπουχτισα τα ειπα ολα στον αντρα μου με ακουσε και του λεει

κοιτα να δεισ αμα βγει το παιδι αρρωστο ετσι οπωσ κανει δεν θα φταιω εγω..

απο εκει κ περα δεν 3αναπε τιποτα για λιγο καιρο...και στραβοκοιταζε καθε φορα που οι ε3ετασεισ εδειχναν τελεια αποτελεσματα...

τςρα στον 8ο 3αναρχισε...

ηθελε να παρει κουνια οποια τησ αρεσε εκεινησ...

πηραμε αλλη και νααα κατι μουτρα...

η9ελα γυαλινο μπιμπερο νααα κατι μουτρα παλι τελκα πηραμε πλαστικα...:evil:

φυσικα οταν μιλαμε για το μωρο δεν λειπει ο ψυχολογικοσ πολεμος..

αμα μαθεις ετσι το παιδι θα στο παρω...

θα στο κανω εγω μπανιο στα χερια εσυ δεν 3ερεις...

αμα το δω και κλαιει 9α το παρω να το ταισω γιατι τετοια τεμπελα που εισαι φανταζομαι!!!!

κλαμα και κακο εγω...ο αντρας μου να τα χει παι3ει..

ε στο τελος ειπε αν τα κανει 9α σε παρω να παμε σε ενοικιο και ας μεινουν να πεινανε...και ησυχασαμε..

( μαλλον το ακουσε και μαζευτηκε λιγο)

αλλα κοριτσια να 3ερετε δεν σταματανε ποτεεε παντα θα λενεε..!!

(εγινα κακια ε?:P)

 

ο χριστος κι η παναγια τι ειναι αυτα!! τι αλλο θα ακουσω με αυτες της πεθερες ελεος!

Κοπελα μου γιατι τα ανεχεσαι ολα αυτα? Κακως αργησες να μιλησεις στον αντρα σου την ιδια βλακεια ειχα κανει κι εγω.. Ενα χρονο το στομα της πεταγε μαργαριταρια ωσπου τον επιασα κι εγω μια μερα κ του μιλησα..μεγα λαθος μου! Αποτελεσμα ηταν οτι μου χε σπασει τα νευρα τοσο καιρο και επρεπε να ειχα βαλει ορια απο την αρχη.

Μα καλα δε ντρεπεται να λεει τετοιες ηλιθιοτητες για το εγγονι της οτι θα βγει αρρωστο και παραπληγικα κ οτι αηδια της κατεβενει στο κεφαλι? Επρεπε να της τα πεις ενα χερακι !

Οσο για τον αντρα σου πες του να της μιλησει και οχι αν τα κανει θα φυγουμε.. οσο δε της λετε τιποτα αυτη θα βρισκει πατημα να κανει οτι θελει. Βαλε ορια απο χτες, θα χεις μεγαλυτερα προβληματα μετα, θα γεννησεις και θα στο παιρνει μεσα απο τα χερια και θα σου λεει δε ξερεις εσυ θα τα κανω εγω που ξερω και αλλα πολλα! Αυτη ειναι ικανη να κατεβασει γαλα να το θηλαζει κι ολας

Μακαρι να μπορεσετε να φυγετε το συντομοτερο να πας στο δικο σου σπιτι που θα σαι εσυ ο αντρας σου και το μωρακι σου.. Οταν φυγετε πηγαινε μακριααααα απο την πεθερα! :P

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει πρώτα να σου καταστρέψει η πεθερά την πιο ευτυχισμένη περίοδο της ζωής σου, που όμως θα είναι και η πιο στρεσαρισμένη, και μετά να φύγετε ενώ έχετε τη δυνατότητα να πάτε στο ενοίκιο...Άμα θέλει να σε κατηγορήσει ο άντρας σου θα σε κατηγορήσει σε σχέση με τη μαμά του, όσο διακριτικά ή όχι κι αν φερθείς εσύ...Εγώ θα σου έλεγα να σκεφτείς σοβαρά να του πεις ότι καλύτερα να αποφύγετε το ενδεχόμενο τσακωμών και να πρέπει να μετακομίσετε άρον άρον με ένα τοσοδά μωράκι...Σκέψου το εξής: γεννάς με το καλό και μέσα στις πρώτες 10 μέρες η πεθερά μέχρι που κοιμάται αγκαλιά με το μωρό και ούτε σε αφήνει να το πλησιάσεις. Ο άντρας σου λείπει όλη μέρα οπότε η πεθερά νιώθει ελεύθερη να κάνει ό,τι θέλει και μόλις επιστρέφει ο άντρας σου σε βγάζει άχρηστη και ανίκανη. Τσακώνεστε φυσικά...Το να βρεις όμως σπίτι και να μετακομίσεις δεν γίνεται μέσα σε μια μέρα. Δηλαδή για κανένα μήνα (στην καλύτερη) εσύ θα είσαι όλη μέρα σπίτι με ένα μωράκι που δεν φταίει σε τίποτα να τρως στη μάπα την πεθερά-φίδι και να φρικάρεις!Άσε που αποκλείεται να συντονίσεις όλους αυτούς στους ρυθμούς του μωρού...

 

Βασικά το σημαντικότερο είναι να βάλεις πάνω απ'όλα την ηρεμία που θα πρέπει να έχει το βρεφάκι σου και όχι ποιος θα έχει την ευθύνη που θα φύγετε...Αυτά είναι παιδικά πράγματα -εσύ φταις,όχι εσύ φταις...Τα ζευγάρια δεν αλληλοκατηγορούνται όταν αγαπιούνται, αντιθέτως δείχουν κατανόηση ο ένας για τις ανάγκες του άλλου...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Χριστινακι ειλικρινα σε θαυμαζω.Τα λες τοσο ωραια και σωστα!Με εχεις βοηθησει αρκετα και δεν το ξερεις.Εγω παντως την πεθερα της θα την πλακωνα.Θα μαλωνα πολυ αγρια.Δεν μπορει να συμβαινουν αυτα αν και εγω εχω πολυ χειροτερα με την ιδια μου τη μανα πραγματα τα οποια δεν διανοειται κανενας οποτε τιποτα δεν πρεπει να μου φαινεται περιεργο!

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τις κοπελες! Φυγε οσο προλαβαινεις γιατι σιγουρα θα σου σπασει τα νευρα οταν γεννησεις. Η Χριστινα σου τα λεει πολυ σωστα, δεν χρειαζεται ο λογος που θα φυγετε να ειναι η πεθερα σου αλλα η ηρεμια και η ανεση που χρειαζεται ενα μωρακι. Τα πρακτικα θεματα που εθιξε η Χριστινα ειναι ακριβως ετσι και οντως με τοσο κοσμο μεσα στο σπιτι και με μια αυταρχικη και ξερολα πεθερα θα δυσκολευτεις παρα πολυ και δεν θα ευχαριστηθεις τον πρωτο καιρο με το μωρουδακι σου.

Καταλαβαινω οτι μαλλον θες να εχεις ενα γερο πατημα ωστε να μην σε κατηγορησουν που θες να φυγετε αλλα να ξερεις πως οτι και να σου κανει και να σου λεει κανεις δεν θα σου πει ναι ειναι ανυποφορη εχεις χιλια δικια που θες να φυγετε. Αν ο αλλος θελει να την δικαιολογησει θα το κανει...

Μην φοβασαι να κατηγορηθεις ως η κακια της υποθεσης. Μονο την στηριξη του αντρα σου χρειαζεσαι, κανενος αλλου η γνωμη δεν μετραει.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν την καταλαβαινω καθολου.Μας παιρνει τηλεφωνα συνεχεια να δει αν γεννησα.Κατανταει κουραστικο και με αγχωνει γιατι εχει φαγωθει με το ποτε.Ενω της εχουμε πει πανω απο 100 φορες αρχες ιουνιου αλλα μπορει και μεχρι τοτε.Κανεις δεν ξερει.Πηρε σχεδον καθε μερα πηρε παλι σημερα και ακριβως μετα απο 3-4 λεπτα πηρε ο ξαδερφος του αντρα μου ρωτησε και αυτος και μου φανηκε περιεργο γιατι του απαντησε ρε συ θα γεννουσαμε και δεν θα σας το λεγαμε?Αυτη τον εβαλε γιατι τι νομιζει οτι θα της το κρυψουμε?

Αν και θα πρεπε γιατι μου ειπε θελω να το βρω ετοιμο να μην ειμαι εκει οσο γεννας αλλα τεσπα συγχυζομαι αδικα γιατι αρχιζω και τα παιρνω και πιεζομαι

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν την καταλαβαινω καθολου.Μας παιρνει τηλεφωνα συνεχεια να δει αν γεννησα.Κατανταει κουραστικο και με αγχωνει γιατι εχει φαγωθει με το ποτε.Ενω της εχουμε πει πανω απο 100 φορες αρχες ιουνιου αλλα μπορει και μεχρι τοτε.Κανεις δεν ξερει.Πηρε σχεδον καθε μερα πηρε παλι σημερα και ακριβως μετα απο 3-4 λεπτα πηρε ο ξαδερφος του αντρα μου ρωτησε και αυτος και μου φανηκε περιεργο γιατι του απαντησε ρε συ θα γεννουσαμε και δεν θα σας το λεγαμε?Αυτη τον εβαλε γιατι τι νομιζει οτι θα της το κρυψουμε?

Αν και θα πρεπε γιατι μου ειπε θελω να το βρω ετοιμο να μην ειμαι εκει οσο γεννας αλλα τεσπα συγχυζομαι αδικα γιατι αρχιζω και τα παιρνω και πιεζομαι

Πολύ μου αρέσει που το σκέφτονται λες και αφορά άμεσα όλους η δική μας εγκυμοσύνη! Ώρες-ώρες κι εμένα και η πεθερά μου και η μάνα μου κάνουνε λες και το κουβαλάμε όλες μαζί ή θα το γεννήσουμε παρέα και θέλουν να έχουν άποψη.

Άκου εκεί "να το βρω έτοιμο"...ναι, πες της το δικό σου το άγχος έχω, αν θα το βρεις έτοιμο ή θα περιμένεις στην αναμονή!

Μη χειρότερα...:evil:

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...