Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

1η εξωσωματική


Recommended Posts

με την μετρηση αυτη βεβαιωνονται αν οι μοναδες του φαρμακου αντιδραν σωστα με τον οργανισμο σου για να αποφυγουν την υπερδιεργεση. θα κανεις τουλαχιστον 4 μετρησεις και αναλογα θα πηγαινουν και οι ενεσεις.. αν αντιδρα σωστα ο οργανισμος σου με τα 300 και μεγαλωνουν και τα αυγουλακια καλα.. θα κανεις 300 αν δεν μεγαλωνουν τα αυγουλακια θα σου αυξησουν και θα ανεβασουν την δωση... καπως ετσι λειτουργει αυτο... αν υπαρχει και καποια κοπελα ποιο ιδικη σε αυτα μπορει να στα πει καλυτερα. τουλαχιστον εγω ετσι καταλαβα και ετσι μου ειπαν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

με την μετρηση αυτη βεβαιωνονται αν οι μοναδες του φαρμακου αντιδραν σωστα με τον οργανισμο σου για να αποφυγουν την υπερδιεργεση. θα κανεις τουλαχιστον 4 μετρησεις και αναλογα θα πηγαινουν και οι ενεσεις.. αν αντιδρα σωστα ο οργανισμος σου με τα 300 και μεγαλωνουν και τα αυγουλακια καλα.. θα κανεις 300 αν δεν μεγαλωνουν τα αυγουλακια θα σου αυξησουν και θα ανεβασουν την δωση... καπως ετσι λειτουργει αυτο... αν υπαρχει και καποια κοπελα ποιο ιδικη σε αυτα μπορει να στα πει καλυτερα. τουλαχιστον εγω ετσι καταλαβα και ετσι μου ειπαν

 

Κορίτσια μέτρησα την οιστραδιόλη σήμερα και μου βγήκε ότι είναι 691.64 Ο γιατρός μου μου είπε ότι πάμε καλά. 6η μέρα σήμερα. Εσείς τι λέτε από εμπειρία;Θα μειώσουμε τη δόση της puregon και Σάββατο θα πάω για υπέρηχο πάλι.

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ 3 ΜΗΝΩΝ

Link to comment
Share on other sites

οι δοσεις των φαρμακων καθοριζονται απο την πορεια της Ε2 η οποια δειχνει πως και ποσο μεγαλωνουν τα ωαρια σου... παιρνεις καποιο αλλο φαρμακο εκτος απο πιουρεγκον??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

οι δοσεις των φαρμακων καθοριζονται απο την πορεια της Ε2 η οποια δειχνει πως και ποσο μεγαλωνουν τα ωαρια σου... παιρνεις καποιο αλλο φαρμακο εκτος απο πιουρεγκον??

 

Χθες ξεκίνησα και cetrotide κάθε πρωί. Αύριο πάω για υπέρηχο να δούμε πως πάμε. Γύρω στα 15 ωοθυλάκια έχω!

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ 3 ΜΗΝΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Χθες ξεκίνησα και cetrotide κάθε πρωί. Αύριο πάω για υπέρηχο να δούμε πως πάμε. Γύρω στα 15 ωοθυλάκια έχω!

 

καλη επιτυχια,ολα θα πανε μια χαρα

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Χθες έκανα υπέρηχο κι είχα αρκετά ωοθυλάκια από 10 χιλ μερικά μέχρι και 14 χιλ. Θέλω να ρωτήσω για 8η μέρα είναι καλό το μέγεθος των ωοθυλακίων ;Αύριο θα πάω ξανά για υπέρηχο. Α και το ενδομήτριο μου ήταν στο 9,4. Μου ΄πε ότι είναι πάρα πολύ καλό.

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ 3 ΜΗΝΩΝ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώριμα ωάρια και 15 γονιμοποιήθηκαν. Είναι καλά;Τι λέτε; Από το κέντρο μου 'παν ότι τα πήγαμε πολύ καλά! Δευτέρα ή Τετάρτη η εμβρυομεταφορά.

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ 3 ΜΗΝΩΝ

Link to comment
Share on other sites

15 γονιμοποιημένα έμβρυα? Όχι μόνο καλά, αλλά υπέροχα!!!!

Αυτό σημαίνει πως θα μπορέσουν να σου μεταφέρουν τα 3 καλύτερα και τα υπόλοιπα να μπουν στην κατάψυξη έτσι ώστε να τα χρησιμοποιήσετε αργότερα σε περίπτωση που η πρώτη προσπάθεια αποτύχει ή αν θελήσετε να πάτε για αδερφάκι! Εγώ απέκτησα την κόρη μου με κατεψυγμένα. Η διαδικασία είναι πολύ πιο εύκολη και λιγότερο δαπανηρή.

Μετά την εμβρυομεταφορά που πραγματικά είναι παιχνιδάκι δεν χρειάζεται να μείνεις ξάπλα, απλά να είσαι λιγάκι πιο προσεχτική, όχι βάρη, όχι πολύ απότομες κινήσεις, τραντάγματα και φυσικά όχι σεξ…. Λίγη όμως κίνηση κάνει καλό γιατί βοηθά το αίμα να κινείται και να αιματώνεται καλύτερα η μήτρα.

Φρόντισε να προμηθευτείς βιβλία και DVD για να περνά η ώρα όταν θα είσαι μόνη. Μετά την 3 μέρα μπορείς να πας και τις βόλτες σου αρκεί πάντα να είσαι προσεκτική.

Μέσα πα την καρδιά μου σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

15 γονιμοποιημένα έμβρυα? Όχι μόνο καλά, αλλά υπέροχα!!!!

Αυτό σημαίνει πως θα μπορέσουν να σου μεταφέρουν τα 3 καλύτερα και τα υπόλοιπα να μπουν στην κατάψυξη έτσι ώστε να τα χρησιμοποιήσετε αργότερα σε περίπτωση που η πρώτη προσπάθεια αποτύχει ή αν θελήσετε να πάτε για αδερφάκι! Εγώ απέκτησα την κόρη μου με κατεψυγμένα. Η διαδικασία είναι πολύ πιο εύκολη και λιγότερο δαπανηρή.

Μετά την εμβρυομεταφορά που πραγματικά είναι παιχνιδάκι δεν χρειάζεται να μείνεις ξάπλα, απλά να είσαι λιγάκι πιο προσεχτική, όχι βάρη, όχι πολύ απότομες κινήσεις, τραντάγματα και φυσικά όχι σεξ…. Λίγη όμως κίνηση κάνει καλό γιατί βοηθά το αίμα να κινείται και να αιματώνεται καλύτερα η μήτρα.

Φρόντισε να προμηθευτείς βιβλία και DVD για να περνά η ώρα όταν θα είσαι μόνη. Μετά την 3 μέρα μπορείς να πας και τις βόλτες σου αρκεί πάντα να είσαι προσεκτική.

Μέσα πα την καρδιά μου σου εύχομαι καλή επιτυχία!

 

Σ ευχαριστώ για τις συμβουλές σου! Έχω άγχος πιο πολύ για την εμβρυομεταφορά. Πώς θα 'ναι!

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ 3 ΜΗΝΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Poli kala ta nea sou exis kathe logo na elpizis oti tha exis thetiko apotelesma, opotan twra mono iremia kai ipomoni!

 

Αχ αυτή η υπομονή.... Πώς να την έχεις;;; Την ηρεμία την έχω, αλλά έχω και λιγουλάκι άγχος!!!

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ 3 ΜΗΝΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για τις συμβουλές σου! Έχω άγχος πιο πολύ για την εμβρυομεταφορά. Πώς θα 'ναι!

 

Σαν απλή γυναικολογική εξέταση, κάτι σαν τεστ παπ. Η ίδια διαδικασία απλά αντί να σου ξύσουν τον τράχηλο με το βουρτσάκι ( που είναι πιο ενοχλητικό ) θα περάσουν ένα μικρούτσικο καθετηράκι και με την βοήθεια του υπέρηχου θα εναποθέσουν τα εμβρυάκια σου στην μήτρα. Έχω κάνει την διαδικασία 7 φορές ( 4 σπερματεγχύσεις και τρεις εξωσωματικές ) δεν πόνεσα ούτε μία φορά. Το δύσκολο κομμάτι πέρασε, με το καλό να υποδεχτείς τα εμβρυάκια σου!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας κορίτσια.

και γω πάω για πρώτη εξωσωματική σε λίγες μέρες. εμείς ξεκινήσαμε για σπερματέγχυση και αποφασίσαμε να πάμε για εξωσωματική τελικά. ουτε προγεννητικό έχω κάνει, και γενικά επειδή μένω μακριά απο τον γιατρό και πηγαινοέρχομαι στην Αθήνα αισθάνομαι λιγο αποσυντονισμένη.

μάλλον τον προγεννητικό θα τον κάνω αύριο, την οιστραδιόλη την έκανα χτές και θα αργήσουν τα αποτελέσματα και το πρώι αύριο έχω και ραντεβού να δουμε αν θα γίνει η ωοληψία την τετάρτη.

 

ποιά είναι τα δικαιολογητικά για να πάρεις τα utrogestan και τα υπόλοιπα φάρμακα για μετά την ωοληψία;;;; θα ήθελα να τα πάρω όλα αύριο αν μπορώ.

τα ίδια για το menopur? πρέπει να έχω τον προγεννητικό;

ο γιατρός μου τελικά δεν υπολογίζει καθόλου το οτι έρχομαι απο επαρχία και τρέχω συνέχεια!

 

σας ευχαριστώ

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας κορίτσια.

και γω πάω για πρώτη εξωσωματική σε λίγες μέρες. εμείς ξεκινήσαμε για σπερματέγχυση και αποφασίσαμε να πάμε για εξωσωματική τελικά. ουτε προγεννητικό έχω κάνει, και γενικά επειδή μένω μακριά απο τον γιατρό και πηγαινοέρχομαι στην Αθήνα αισθάνομαι λιγο αποσυντονισμένη.

μάλλον τον προγεννητικό θα τον κάνω αύριο, την οιστραδιόλη την έκανα χτές και θα αργήσουν τα αποτελέσματα και το πρώι αύριο έχω και ραντεβού να δουμε αν θα γίνει η ωοληψία την τετάρτη.

 

ποιά είναι τα δικαιολογητικά για να πάρεις τα utrogestan και τα υπόλοιπα φάρμακα για μετά την ωοληψία;;;; θα ήθελα να τα πάρω όλα αύριο αν μπορώ.

τα ίδια για το menopur? πρέπει να έχω τον προγεννητικό;

ο γιατρός μου τελικά δεν υπολογίζει καθόλου το οτι έρχομαι απο επαρχία και τρέχω συνέχεια!

σας ευχαριστώ

 

Καταρχήν καλή επιτυχία. Για να πάρεις τα utrogestan δε χρειάζονται δικαιολογητικά. Όπως και τα υπόλοιπα φάρμακα μετά την ωοληψία.Είναι πολύ φθηνά σε σχέση με τα φάρμακα της εξωσωματικής. Μπορείς να στα γράψει ο γυναικολόγος σου.Εγώ κάποια που αγόρασα ούτε 25 ευρώ δεν έδωσα....6 ενέσεις 1 utrogestan 1 κουτί με χάπια κορτιζόνης και μια αντιβίωση.

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ 3 ΜΗΝΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Τετάρτη πάω για εμβρυομεταφορά...Επιτέλους. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.Σήμερα στο τηλ. με το κέντρο μου είπαν πως έχουμε 16 έμβρυα. Για να δούμε μέχρι την Τετάρτη πόσα θα φτάσουν σε βλαστοκύστες. ....

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ 3 ΜΗΝΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...