Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Με λένε Κατερίνα και είμαι Ελληνίδα


Jarett

Recommended Posts

λεω στον αντρα μου 'ΕΜΕΝΑ μ αρεσει η Μουτσατσου και το βιντεακι'

 

απαντηση (νεατερνταλ)

 

'ποια ειναι η Μουτσατσου, αυτη που εχει τραγουδησει με τον αλλον με τη φουστα?'

 

χαχχαχαχχαχαχαχχχααχαχχα

 

Ελληνοι Αντροι...

 

χελλ-ηνες!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 519
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοίτα επειδή έχεις όρεξη για κόντρα........και δεν θα σου κανω την χαρη.....όχι τοσο για σένα αλλά για εμένα την ίδια......πίστευε οτι θέλεις.....πάρε και τα λεγόμενα μου και μετεφερε τα οπως θέλεις.....

δεν προμοταρω την Ελλάδα ουτε θα σε πείσω να αισθανθείς.....κάτι άλλο από αυτά που πιστευεις....

καλό μεσημέρι.........:-D

καμμιά όρεξη για κόντρα δεν έχω. ούτε διαστρέβλωσα τα λεγόμενά σου. απλά δε μου αρέσουν οι απόλυτες απόψεις ότι οι Έλληνες είμαστε πολύ έξυπνοι, παίρνουμε πολλά βραβεία, έχουμε πολλούς επιστήμονες αναλογικά με τον πληθυσμό κι άλλα τέτοια (εθνικιστικά). το πώς νιώθει ο καθένας μόνο αυτός το ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

λεω στον αντρα μου 'ΕΜΕΝΑ μ αρεσει η Μουτσατσου και το βιντεακι'

 

απαντηση (νεατερνταλ)

 

'ποια ειναι η Μουτσατσου, αυτη που εχει τραγουδησει με τον αλλον με τη φουστα?'

 

χαχχαχαχχαχαχαχχχααχαχχα

 

Ελληνοι Αντροι...

 

χελλ-ηνες!!!!!!!!

 

 

χαχα...............χελλην-ιδα.........

καλο εισαι θεα.........αγάπη μου..............

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

κι εγω το ιδιο αναρωτιεμαι, ειναι δυνατον ενα τετοιο βιντεακι να με προβληματισει τοοοοοσο πολυ,,,πολυ δυσαναλογο το βλεπω ενα τετοιο βιντεο να βγαζει τοοοοοσο προβληματισμο, παθος, εμμετικο παθος ασυγκρατητο

 

προφανως αλλου ειναι το θεμα και ολοι στενοχωριομαστε γιατι ειμαστε ελληνες, εχουμε δηλαδη μια ταυτοτητα μια οικογενεια για την οποια τελικα μας εκαναν να ντρεπομαστε,,,,μας ξεπουλησαν, οχι εν αγνοια μας, μην βυζαινουμε δακτυλο ολες μεγαλοκοπελες εδω μεσα, αλλα μας ξεπουλησαν

 

ας σηκωσουμε τα μανικια κι ας πεταξουμε ολα τα σκατα, σκουπιδια απο την αυλη μας,,,οποιος θελει ας κατσει στις κερκιδες, να κρινει να λεει αμπελοφιλοσοφιες η να ναρκισσευεται για το ενδοξο παρελθον του, εγω τα σκατα απο την αυλη μου θα τα πεταξω εξω,,,,ολα τα αλλα ειναι λογια λογια μπλα μπλα και εξυπναδες

;););)

Το θεματάκι όντως στο νετ πήρε πολύ μεγάλες διαστάσεις....

 

Ναι και εμένα δεν είναι του γούστου μου τέτοια video αλλά στο κάτω κάτω ρε παιδιά τι έκανε η κοπέλα, αισθάνεται ελληνίδα και ήθελε να το εκφράσει με αυτό τον τρόπο...Δικαίωματα της δεν είναι ? εμείς τι ζόρι τραβάμε δηλαδή, μας απαγόρεψε κανείς να κάνουμε κανένα video να ανεβάσουμε ότι γουστάρουμε ?

Η κακόγουστη "λασπολογία" από ξένα μέσα δεν μας πειράζει ?

ναι ρε παιδιά...

 

 

δεν αναγκασε κανεναν να το κοινοποιησει, σορρυ κι ολας, και γω εχω ανεβασει βιντεακια του παιδιου μου να κανει αναποδες κωλοτουμπες, αλλα δεν ειδα 2 εκατομμυρια βιους στο τιουμπ!!!

 

δεν πηγε να παρει την αγια σοφια με ενα βιντεο... τη μαπα της εδειξε -ομορφο φατσονι- ομορφες εικονες, ειπε και κανα δυο κουβεντες που εχουμε πει ολοι μας, και τελος...

!!!!

ετσι ακριβώς!

 

Εμένα δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε, αλλά σε καμία περίπτωση δεν το βρήκα προσβλητικό. Τώρα για το πως θα αντιδράσουν οι ξένοι που θα το δουν, δεν ξέρω?

απόψεις υπάρχουν πολλές...και αντικειμενικές κια φιλελληνικές και ανθελληνικές. Εμένα με προβληματίζει όμως το γεγονός ότ σε εμάς τους Έλληνες δεν άρεσε αυτή η κίνηση.... Εϊμαστε τόσο 'υπεράνω'?...είμαστε τόσο καχύποπτοι?....Είμαστε τόσο οργισμένοι?....Πάντως δεν υπάρχει άλλος λαός πιστεύω με τόσο έντονη αρνητική αυτοκριτική.

Έγώ δεν καταλαβαίνω εκείνους που το βρίσκουν συγκινητικό ή εκείνους που ταυτίστηκαν και ακόμη περισσότερο εκείνους που θεωρούν ότι αυτό το βίντεο μπορεί να βοηθήσει με τον οποιοδήποτε τρόπο στην εικόνα που έχει ο ξένος για τον Έλληνα...:confused:

εγώ είμαι στην τρίτη κατηγορία και θα σου πω πώς το σκέφτομαι. Είναι άλλη μία Ελληνίδα που μια χαρά έχει ΄βολευτεί' στο εξωτερικό (και ας κατακρίθηκε και ότι είναι ατάλαντη εδώ), που θα μπορούσε να μην μιλάει για την Ελλάδα και να σκύψει το κεφάλι στις κατηγορίες που καθημερινά κάποιοι μας αποδίδουν. Παρ΄όλα αυτά προτίμησε να 'φωνάξει με όποιον τρόπο εκείνη θεωρεί καλύτερο υπέρ της πατρίδας της για την οποία όχι μόνο δεν ντρέπεται (και καλά κάνει) αλλά είναι και υπερήφανη.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

δε μου αρέσουν οι απόλυτες απόψεις ότι οι Έλληνες είμαστε πολύ έξυπνοι, παίρνουμε πολλά βραβεία, έχουμε πολλούς επιστήμονες αναλογικά με τον πληθυσμό κι άλλα τέτοια (εθνικιστικά). το πώς νιώθει ο καθένας μόνο αυτός το ξέρει.

μα είπε κανείς κάτι τέτοιο? Νομίζω πως τελικά η αγαπημένη ασχολία του Έλληνα είναι ο 'συνήγορος του διαβόλου'. Δεν το λέω για εσένα προσωπικά απλά το αναφέρω σε αυτό το ποστ. Μάλλον κάποιο απωθημένο μας θα είναι να προσπαθούμε συνεχώς να αποδείξουμε ότι 'δεν μασάμε κουτόχορτο'.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα είπε κανείς κάτι τέτοιο? Νομίζω πως τελικά η αγαπημένη ασχολία του Έλληνα είναι ο 'συνήγορος του διαβόλου'. Δεν το λέω για εσένα προσωπικά απλά το αναφέρω σε αυτό το ποστ. Μάλλον κάποιο απωθημένο μας θα είναι να προσπαθούμε συνεχώς να αποδείξουμε ότι 'δεν μασάμε κουτόχορτο'.

για διάβασε λίγο καλύτερα μερικά προηγούμενα posts. γιατί άλλο ένα χαρακτηριστικό του Έλληνα είναι η βιασύνη...:P

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλήγουμε παντα να προβάλουμε τα κακά μας εμείς οι ίδιοι οι Έλληνες και όταν η Μουτσάτσου (και ο καθενας) θέλει να προβάλει το αντίθετο να του την λένε κι από πάνω!!!!!

 

Γεια μας ρε Χελλλίνς

 

Ψιτ ξηροκάρπιο.......και ο δικός μου σαν τον δικό σου είναι.........Χελλινόπαιδο κι αυτός!!!!

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

για διάβασε λίγο καλύτερα μερικά προηγούμενα posts. γιατί άλλο ένα χαρακτηριστικό του Έλληνα είναι η βιασύνη...:P

εγώ το κάθε ποστ νομίζω ότι αναφέρεται στο βιντεο της Μουτσάτσου, όχι σε ποστ του φόρουμ. Αν απαντάς σε άλλες κοπέλες, δεν το κατάλαβα. Η Μουτσάτσου λοιπόν δεν αναφέρει κατι τέτοιο....

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

εγώ το κάθε ποστ νομίζω ότι αναφέρεται στο βιντεο της Μουτσάτσου, όχι σε ποστ του φόρουμ. Αν απαντάς σε άλλες κοπέλες, δεν το κατάλαβα. Η Μουτσάτσου λοιπόν δεν αναφέρει κατι τέτοιο....

μα για αυτό ακριβώς παρέθεσα στο post μου και το σχόλιο άλλου μέλους στο αποίο απαντούσα.

anyway...

Link to comment
Share on other sites

εμενα μ αρεσει το βιντεακι...

 

δικαιωμα της να το κανει, και να το ανεβασει...

 

δεν αναγκασε κανεναν να το κοινοποιησει, σορρυ κι ολας, και γω εχω ανεβασει βιντεακια του παιδιου μου να κανει αναποδες κωλοτουμπες, αλλα δεν ειδα 2 εκατομμυρια βιους στο τιουμπ!!!

 

δεν πηγε να παρει την αγια σοφια με ενα βιντεο... τη μαπα της εδειξε -ομορφο φατσονι- ομορφες εικονες, ειπε και κανα δυο κουβεντες που εχουμε πει ολοι μας, και τελος...

 

εμενα μ αρεσε!!!!

 

 

Εγω θα συμφωνήσω με το φυστικακι.

Δεν χρειάζεται να πολυαναλυσουμε ούτε το αν ειναι σωστό ιστορικά, ούτε την ερμηνεία, ούτε το τι λεει κυρίως γιατι η ψυχολογια μας ως λαού ειναι στα πατωματα και μια τονωτικη ένεση τη χρειαζόμαστε.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα έχουμε πει και τα έχουμε ξαναπεί... Φυσικά, υπάρχει και η ατομική ευθύνη αλλά ρέστα ζητάς μόνο ή κυρίως από τους πολίτες, όταν αυτοί δρουν/ζουν σε Δημοκρατία...

 

Όσοι δεν γλείφαμε τα δάχτυλα μας από το μέλι τόσα χρόνια, παρατηρούσαμε έντρομοι πόσο ωραία (δυστυχώς) στήνουν το παιχνιδάκι τους οι πολιτικοί κι όταν μιλούσαμε μας έλεγαν πως παραληρούσαμε...

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%AF%20%CF%84%CE%B1%20%CF%86%CE%AC%CE%B3%CE%B1%CE%BC%CE%B5&source=web&cd=5&ved=0CFcQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.iefimerida.gr%2Fnode%2F46810&ei=b_KXT52RMoTXtAag0pG9AQ&usg=AFQjCNH6TEqhXqBTpVS1JVvQ-k0SQGwWiA

 

picture-11.jpg

ΑΝΑΡΤΗΣΗ 20.04.2012 | 10:30

 

Χρήστος Ράπτης

 

Και μαζί τα φάγαμε και μαζί τα κλέψαμε;

 

 

 

Οι καθημερινές σχεδόν αποκαλύψεις για την περιουσία του Ακη και των συγγενών του μπορεί να σοκάρουν την κοινή γνώμη, αλλά δεν την εκπλήσσουν. Όλοι υποψιαζόμαστε εδώ και χρόνια ότι πολλοί υπουργοί του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ είχαν ληστέψει κανονικά το κράτος βάζοντας στην τσέπη αμύθητα ποσά από μίζες και τα συναφή.

 

 

Όλοι καταλαβαίναμε ότι ο τρόπος ζωής συγκεκριμένων πολιτικών ήταν απολύτως αναντίστοιχος με την βουλευτική ή την υπουργική αποζημίωση. Και όλοι βλέπαμε αυτό που «δεν έβλεπαν» τα κόμματα, η Βουλή και ένα μεγάλο μέρος των ΜΜΕ. Το μέγα (ηθικό) σκάνδαλο της Δημοκρατίας της Μεταπολίτευσης στην πραγματικότητα ήταν συλλογικό.

Η ελληνική κοινωνία απο το 74 και μετά «αποκοιμήθηκε» και συμβιβάστηκε απολύτως με την θεσμική ανηθικότητα που επέβαλλαν η κομματοκρατία, η διαπλεκόμενη κρατικοδίαιτη επιχειρηματικότητα και τα ΜΜΕ που λειτούργησαν σαν διαμεσολαβητής ανάμεσα στην πολιτική και την οικονομική εξουσία. Όλα αυτά τα χρόνια η κοινωνία αποδέχτηκε την ανατροπή του αξιακού της μοντέλου, συναινώντας σιωπηρά στην εγκαθίδρυση ενός οπερετικού συστήματος διακυβέρνησης που στηριζόταν στην ηθική χαλαρότητα, στην αναξιοκρατία, στην συναλλαγή και (κυρίως) στην πλήρη απουσία αισθητικής. Η ελληνική κοινωνία, θα λέγαμε με πλατωνικούς όρους, εξόρισε τις ιδέες απο την πόλη και τις αντικατέστησε (με χυδαίο τρόπο) με τα παράγωγα του χρήματος.

Δεν είναι τυχαίο ίσως ότι για χρόνια σε αυτήν την (οπως αποδείχτηκε) κοινωνία-φυλακή των ψυχών, όσοι προσπάθησαν να σκεφτούν και να ζήσουν διαφορετικά περιθωριοποιήθηκαν, διασύρθηκαν και πολιτογραφήθηκαν σαν γραφικοί. Για χρόνια η έννοια «κουλτουριάρης» υπήρξε συνώνυμο του μαλάκα!

Αντιθέτως, η εννοια «λαμόγιο» απέδιδε την εφευρετικότητα, την ευελεξία και ίσως την αποτελεσματικότητα του νεοέλληνα να επιβιώσει σε ένα απολύτως διεφθαρμένο περιβάλλον!

Η κατεδάφιση του αξιακού μοντέλου άνοιξε μοιραία τον δρόμο για πολιτικούς-ντίλερς, βαθύπλουτους δημοσιογράφους, χωριάτες επιχειρηματίες και το συλλογικό πόθεν έσχες αντί να αποκαλύπτει το «πόθεν» και το «έσχες», απλώς τα συσκότιζε.

Ανοιξε επίσης τον δρόμο για πολιτικούς-Φεουδάρχες που φόρτωναν το δημόσιο με ψηφοφόρους, μοίραζαν επιχορηγήσεις, καταπατούσαν τους νόμους, έστηναν ως υπουργοί επιτροπές για να μοιράζουν κρατικές προμήθειες και να εισπράτουν μίζες, Ως ηθική επιβράβευση παντρεύτηκαν και σε δεύτερο ή τρίτο γάμο και μια «βλαχάρα»-γραμματέα για να μην ξεχνιόμαστε...

Μέσα στην συνολική κατεδάφιση η Δικαιοσύνη απο «τυφλή» μεταμορφώθηκε σε μια κουλή-χαζοχαρούμενη γεροντοκόρη που της έπιαναν τον κ..λο. Το τέλος αυτής της θλιβερής Δημοκρατίας των χορηγών θα έρθει απο τους νέους που σήμερα βλέπουν με τρόμο αυτό το τέρας που φτιάξαμε εμείς οι πατεράδες τους.

Ας ελπίσουμε ότι το αναπόδραστο αυτό τέλος δεν θα συμπέσει με μια μεγάλη εθνική τραγωδία. Που θα στείλει την χώρα για δεκαετίες στο καναβάτσο..."

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Είναι εύκολο και απλοικό να κατηγορήσω (κυρίως ή και μόνο) την θεία μου και την φιλενάδα μου που ψήφιζαν/ψηφίζουν:shock: ΠΑΣΟΚ-ΝΔ αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται : τα έχει πει βεβαίως καλύτερα ο Τσόμσκι - http://www.therevolution.gr/?p=8855

 

Προσωπικά, το είπα : Ούτε το βίντεο μου πολυαρέσει ούτε στο φαν κλαμπ της Μουτσάτσου ανήκω. Αλλά νομίζω πως γίνεται πολύς καβγάς για το τίποτα. Το ουσιαστικά πολύ για μένα (και άξιο συζήτησης) βρίσκεται (ανάμεσα σε άλλα) σε κάτι τέτοιες δηλώσεις του κατάπτυστου Πάγκαλου : «Είναι μεγάλο πρόβλημα για... πολλούς συμπολίτες μου, ίσως για την πλειονότητα, κατανοώ τους άποψή τους. Εγώ όμως είμαι υπέρ του να χάνει κάνεις την κυριαρχία του. Πάντα ήμουν».

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι για το διαίρει και βασίλευε... Εδώ, εκεί, παρά έξω.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τους πολιτικούς (όχι μόνο τους Έλληνες αλλά γενικότερα) είναι πως κύριο μέλλημά τους είναι να εκλεγούν και εφόσον εκλεγούν, να ξαναεκλεγούν. Γιατί χωρίς εκλογή δεν υφίσταται πολιτική. Αλλά για να εκλεγούν, πρέπει να πείσουν το εκλογικό σώμα. Αν το εκλογικό σώμα πείθεται με έργα, θα κάνουν έργα. Αν πείθεται με λαμογιές, θα κάνουν λαμογιές. Τόσο απλά.

 

Οπότε μην κόπτεστε να κατηγορείτε τους πολιτικούς μας για την κατάντια της χώρας, οι πολιτικοί μας κάνουν αυτά που κάνουν γιατί τα ζητούν οι εκλογείς τους. Όταν βάζεις μέσο για να φέρεις το αδερφό σου από την παραμεθόριο, όταν λαδώνεις τον υπάλληλο της πολεοδομίας για να κάνεις τη δουλειά σου, όταν δίνεις φακελάκι στο γυναικολόγο για να σε ξεγεννήσει αποκλειστικά εντός ή εκτός εφημερίας, όταν κοιτάς ποιος μπορεί να σε χώσει σε μια θεσούλα στο δημόσιο για να βολευτείς εφ όρου ζωής, όταν ψάχνεις να βρεις κοννέ να σου σβήσει την κλήση που σου έδωσε η τροχαία, συμβάλλεις και εσύ δυναμικά στη διαφθορά που μαστίζει τη χώρα. Έχεις την ίδια ευθύνη που έχει ο κάθε πολιτικός και περισσότερη μάλιστα, γιατί ο πολιτκός κάνει απλά αυτά που του ζητάς ή αυτά που δεν τιμωρείς.

 

Εκτός αν πραγματικά πιστεύετε ότι για τα προβλήματα της χώρας μας φταίνε μόνο 300 άνθρωποι και όλοι οι υπόλοιποι είμαστε άμοιροι ευθυνών.

 

Όταν αρχίσουμε όλοι να το καταλαβαίνουμε αυτό, τότε ίσως κάτι να αλλάξει σε αυτή τη χώρα.

Και μην αρχίσουμε τώρα τα "εγώ ποτέ", γιατί σε μια δημοκρατία σημασία έχει τι πράττει η πλειοψηφία και όχι εγώ-εσύ-αυτός, μεμονωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την καραμέλα ότι φταίμε και εμείς δεν την δέχομαι.

Οι πολιτικοί έχουν υποχρέωση να διασφαλίσουν την αξιοκρατία και όχι να δέχονται πελατειακές σχέσεις.

Εγώ δεν φταίω σε τίποτα για το χάλι αυτό.

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την καραμέλα ότι φταίμε και εμείς δεν την δέχομαι.

Οι πολιτικοί έχουν υποχρέωση να διασφαλίσουν την αξιοκρατία και όχι να δέχονται πελατειακές σχέσεις.

Εγώ δεν φταίω σε τίποτα για το χάλι αυτό.

 

it takes two to tango ;) κι εμείς όχι μόνο ταγκό, καλίγκα χορεύαμε όλα αυτά τα χρόνια :D

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Γνωστή μου που ζει έξω, ήθελε να "ευχαριστήσει" γιατρό για την πολύ καλή εξυπηρέτηση και για την βοήθειά του, αλλά δεν το έκανε, ξέρεις γιατί;

γιατί θα της έκανε μύνηση για απόπειρα δωροδοκίας,

άρα, αν δεν δέχεται ο ένας να χορέψει, δεν χορεύει κανείς

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γνωστή μου που ζει έξω, ήθελε να "ευχαριστήσει" γιατρό για την πολύ καλή εξυπηρέτηση και για την βοήθειά του, αλλά δεν το έκανε, ξέρεις γιατί;

γιατί θα της έκανε μύνηση για απόπειρα δωροδοκίας,

άρα, αν δεν δέχεται ο ένας να χορέψει, δεν χορεύει κανείς

 

Δεν είναι πάντα έτσι, δεν είναι το εξωτερικό η ζώνη αγνότητας της υφηλίου και η Ελλάδα το κέντρο της διαφθοράς. Παντού υπάρχουν μίζες, δωροδοκίες, κομπίνες, σκάνδαλα, κι αν είσαι έξυπνος και δεν σε πιάσουν την περνάς ζάχαρη. Αν σε πιάσουν όμως, τις περισσότερες φορές θα σε τιμωρήσουν. Μπορεί όχι τόσο αυστηρά όσο έναν απλό κοινό θνητό, αλλά θα σε τιμωρήσουν με κάποιο τρόπο.

 

Στην Ελλάδα όμως, είχε περάσει στη συλλογική συνείδηση το ότι το κράτος το έχουμε για να το κλέβουμε όποτε μπορούμε, να μας εξυπηρετεί με παρανομίες όποτε μπορούμε, και να το βρίζουμε γιατί δεν κάνει τίποτε σωστά. Κι αυτό φαίνεται από το ότι οι κομπίνες δεν γινόντουσαν μόνο από τους πολιτικούς, αλλά και στην εφορία, στην πολεοδομία, στα νοσοκομεία, στις ιδιωτικές εταιρείες που περίμεναν να ζήσουν από το δημόσιο, όπου αν κάτι έκανε 5 λεπτά το κοστολογούσαν 50, στο ότι όλοι κοιτούσαν πώς να φοροδιαφύγουν, κλπ κλπ κπλ γνωστά και χιλιοειπωμένα.

 

Και μετά ξαναλέω, όταν έχεις κάποιον να σε κλέβει, κι αντί να τον στείλεις από εκεί που ήρθε εσύ του λες με την ψήφο σου "μπράβο, σκίσε με κι άλλο, γιατί μου αξίζει", ε τότε τι να πω, είμαστε κλινική περίπτωση. Κι αυτό που σε κλέβει έχει το θράσος να σου πει "ξέρεις, εγώ φτιάχνω και νόμο και αποκτώ ασυλία και σε κλέβω ατιμώρητος" κι εσύ του δίνεις ξανά ψήφο. Ε, μετά ποιος φταίει; Άμα απλώνεις το λαιμό σου να σε πατήσει ο άλλος, δεν φταίει ο δυνάστης, φταις εσύ που το ανέχεσαι και δεν προστατεύεις τα δικαιώματά σου.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκολλήσουμε πια από τα παλιά.....

Δεν μας προσφέρει τίποτα πια.....

Αν είμαστε πατριώτες πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη και να κάνουμε πάλι την Ελλάδα ένα κράτος πρόνοιας και ανθρωπιάς, ένα μέρος που να αξίζει να μεγαλώσουν τα παιδιά μας.....

Link to comment
Share on other sites

Η εφορία, η πολεοδομία, τα νοσοκομεία κλπ, λογοδοτούν στα αρμόδια υπουργεία, επομένως στους πολιτικούς.

Η διαφθορά γεννιέται από αυτόν που έχει εξουσία, όσο και να παρακαλέσω για εξυπηρέτηση, ο έχων την εξουσία θα πρέπει να αρνηθεί και όχι να με αντιμετωπίσει σαν πελάτη του και να μου κάνει την χάρη με αντάλλαγμα την ψήφο μου.

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Η εφορία, η πολεοδομία, τα νοσοκομεία κλπ, λογοδοτούν στα αρμόδια υπουργεία, επομένως στους πολιτικούς.

Η διαφθορά γεννιέται από αυτόν που έχει εξουσία, όσο και να παρακαλέσω για εξυπηρέτηση, ο έχων την εξουσία θα πρέπει να αρνηθεί και όχι να με αντιμετωπίσει σαν πελάτη του και να μου κάνει την χάρη με αντάλλαγμα την ψήφο μου.

 

Εγώ λέω ότι και ο πολιτικός και ο πολίτης είναι άνθρωποι. όπως δεν θα έπρεπε να δελεάζεται ο πολιτικός, έτσι δεν θα έπρεπε να δελεάζεται και ο πολίτης να παρανομεί και να ζητά από τον άλλο να παρανομήσει. Αν ο καθένας μας φρόντιζε για το δικό του μερίδιο ευθύνης σε αυτή τη συναλλαγή, τα πράγματα ίσως και να ήταν διαφορετικά.

 

Αν όλα αυτά τα χρόνια ζούσαμε σε ένα ευνομούμενο κράτος, όπου ήμασταν σωστοί στις υποχρεώσεις και απολαμβάναμε και τα δικαιώματα, και φροντίζαμε να τιμωρούμε όσους παρανομούν, κι όχι να τους επιβραβεύουμε, και ξαφνικά προέκυπτε όλη αυτή η κακοδιαχείριση και πέφταμε από τα σύννεφα, θα έλεγα πως ναι, φταίνε αμιγώς οι πολιτικοί. Αλλά από τη στιγμή που γνωρίζαμε και επιλέξαμε όχι απλά να κάνουμε τα στραβά μάτια, αλλά να τους επικροτήσουμε, έχουμε κι εμείς μερίδιο ευθύνης.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Έχω μείνει άφωνη από το αυτομαστίγωμα παιδιά…Διάβαζα πολλή ώρα τα σχόλια και μαύρισε η ψυχή μου…Με κάποια συμφωνώ, με κάποια όχι, δεν έχει και τόση σημασία…Καλή όλη αυτή η αυτοκριτική κι εγώ είμαι άνθρωπος που κάνω καθημερινά και πραγματικά είναι μία πολύ σκληρή διαδικασία. Για την ακρίβεια, όσο πιο ειλικρινής είναι κανείς με τον εαυτό του τόσο πιο σκληρή είναι και η αυτοκριτική του.

 

Ελπίζω μόνο, να μη μένουμε μόνο σε αυτήν…Αποτέλεσμα υπάρχει όταν πίσω από τον έλεγχο του εαυτού μας βρίσκεται ο στόχος της βελτίωσης. Να διαπιστώνουμε τα κακώς κείμενα και να αγωνιζόμαστε μετά για να τα βελτιώνουμε και να παλεύουμε για την τελειοποίησή τους, όσο είναι αυτό εφικτό.

 

Γιʼαυτό μέσα μου θέλω να σκέφτομαι ότι αφού καταλάβαμε τα λάθη μας- ο καθένας στο βαθμό που του αναλογεί- θα ξεκινήσουμε να αλλάζουμε σιγά σιγά αυτό που μέχρι σήμερα ήταν status quo…Και το συναίσθημα της υπερηφάνειας θα ξαναφωλιάσει στις ψυχές μας.

Πιστεύω ότι κανείς δεν πρέπει να φύγει από την Ελλάδα…Κυρίως οι νέοι που έχουν δύναμη να αλλάζουν τα πάντα. Όλα αυτά τα παιδιά, αυτοί οι νέοι επιστήμονες που τελειώνουν τις σπουδές τους και φεύγουν για να βρουν καλύτερη τύχη έξω, είναι ίσως η μεγαλύτερη ελπίδα για αλλαγή των πραγμάτων-αν εκείνοι παραμείνουν στη χώρα…Με πολύ μεγάλο πόνο το λέω αυτό και κατανοώντας απόλυτα τον φόβο «μη χαντακωθούν» μένοντας εδώ…Όμως, τα αγαθά κόποις κτώνται, το είχα μάθει στο λύκειο αυτό το γνωμικό.Τώρα είναι που πρέπει όλοι μας να μείνουμε ενωμένοι,να προσπαθήσουμε μαζί, να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο για να ξανασταθούμε όρθιοι και ναξανακοιτάξουμε στα ίσια όλους αυτούς που μας τρίβουν στη μούρη την υποτιθέμενη ανεπάρκειά μας. Και λέω υποτιθέμενη γιατί ανήκω στην κατηγορία εκείνων που πιστεύουν σʼαυτήν τη χώρα και τους ανθρώπους που γέννησε. Δεν είναι όλοι λαμόγια, δεν είναι όλοι κλέφτες, δεν είναι όλοι παρτάκηδες, δεν είναι όλοι οι επιχειρηματίες φοροφυγάδες, δεν είναι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι ραχάτοι και αδιάφοροι περιμένοντας ένα «φακελάκι» να γεμίσει τις τσέπες τους, δεν, δεν, δεν…

 

Υπάρχει και το αντίθετο όλων αυτών…Υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ακόμα σε έννοιες όπως τιμή, ήθος, αξιοπρέπεια, εντιμότητα, ειλικρίνεια, αγωνιστικότητα και αυτοί είναι που τελικά θα γυρίσουν τη ροή του ποταμού ανάποδα. Αν είναι πολλοί, τόσο το καλύτερο. Αλλά αν πάλι είναι η μειοψηφία, η νίκη –γιατί νίκη θα είναι σε έναν πολύ δύσκολο αγώνα- θα έχει ακόμα μεγαλύτερη αξία… Και τότε θα έιμαστε πραγματικά υπερήφανοι όλοι μας… (Γιατί αυτοί οι άνθρωποι είναι έτοιμοι να προσπαθήσουν για όλους μας, ακόμα και για εκείνους που μονίμως αμφισβητούν έντονα τους πάντες και τα πάντα και μένουν μόνο σε σκληρά λόγια. Και γνωρίζω πολλούς τέτοιους…)

 

Δεν είμαι η μόνη που τα πιστεύω όλα αυτά. Γνωρίζω πολύ κόσμο καθημερινά-λόγω της φύσης του επαγγέλματός μου- και συναντώ ανθρώπους που κι εκείνοι έχουν πίστη και θέληση να παλέψουν για κάτι καλύτερο.Και βλέπω κι εδώ μέσα πολλούς τέτοιους ανθρώπους…Αυτό είναι το ενθαρρυντικό κατά τη δική μου γνώμη και νομίζω ότι εκεί πρέπει να εστιάσουμε…Μπορεί να είναι πολύ δύσκολο βέβαια να ανατραπεί ένα σύστημα αξιών σαν αυτό που ρήμαξε τον τόπο, δεν είναι όμως ακατόρθωτο.Το μόνο που χρειάζεται είναι η πίστη στα ιδανικά με τα οποία η πλειοψηφία από εμάς μεγαλώσαμε από τους γονείς μας. Αυτά τα ιδανικά είχαν φτάσει να θεωρούνται αναχρονιστικά και όποιος τα υπερασπιζόταν θεωρούνταν τουλάχιστον ονειροπαρμένος, για να μην πω τίποτα χειρότερο. Η κρίση αυτή δεν είναι οικονομική…Είναι κρίση αξιών περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.

 

Αυτό αποκόμισα εγώ από το βίντεο της Μουτσάτσου, αυτό(σε μια ελεύθερη μετάφραση) πιστεύω ότι ήθελε να δείξει με έναν δικό της τρόπο ή τέλος πάντων αυτό ήθελα να δω εγώ… Δε μένω και τόσο πολύ στο αν εμείς εφηύραμε την έννοια της ελεύθερης αγοράς ή το αν έχω κολυμπήσει σε όλα αυτά τα 6000 νησιά, ούτε το αν έπρεπε να πει πόσες γλώσσες μιλά ή αν θέλει να αυτοδιαφημιστεί ή οτιδήποτε τέλος πάντων…

 

Νομίζω ότι το σημαντικότερο είναι να καταλάβουμε πόσο πολύ ενωμένοι πρέπει να μείνουμε τώρα όλοι και πόσο πολύ πρέπει να στηριζόμαστε μεταξύ μας. Και μόνο αν ξεπεράσουμε τον ατομισμό που μας διακατέχει και σταματήσουμε να βλέπουμε ο καθένας το προσωπικό του πρόβλημα και συμφέρον και σκεφτούμε πιο συλλογικά, τότε θα εχει γίνει το σημαντικότερο βήμα προς την αντίπερα όχθη. Στο συλλογικό καλό βρίσκεται και το ατομικό, ποτέ δε συμβαίνει το ανάποδο!

 

Τεράστιο το μήνυμα, χίλια συγγνώμη αν κούρασα…Αυτή βέβαια είναι απλώς η δική μου (και μόνο )γνώμη. Σέβομαι όλες τις απόψεις και ελπίζω ότι δεν έθιξα κανέναν.

 

Καλό απόγευμα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Γνωστή μου που ζει έξω, ήθελε να "ευχαριστήσει" γιατρό για την πολύ καλή εξυπηρέτηση και για την βοήθειά του, αλλά δεν το έκανε, ξέρεις γιατί;

γιατί θα της έκανε μύνηση για απόπειρα δωροδοκίας,

άρα, αν δεν δέχεται ο ένας να χορέψει, δεν χορεύει κανείς

 

Μήπως είμαι εγώ η γνωστή σου???? Πώς την πάτησα βρε παιδία έτσι? Μαθημένοι και μεγαλωμένοι ως Χέλληνες, πήγαμε να "ευχαριστήσουμε" το γιατρό (γιατί πραγματικά ήταν Ανθρωπος) και έγινε κατακόκκινος ο καημένος. Μας σούταρε γρήγορα και με τρόπο μη μας δει κανεις να κάνουμε καν κίνηση. Και να πώ ότι δεν του δώσαμε λεφτά, ένα δωράκι του είχαμε πάρει. Ένιωσα τοοοοοσο ηλίθια....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είμαι εγώ η γνωστή σου???? Πώς την πάτησα βρε παιδία έτσι? Μαθημένοι και μεγαλωμένοι ως Χέλληνες, πήγαμε να "ευχαριστήσουμε" το γιατρό (γιατί πραγματικά ήταν Ανθρωπος) και έγινε κατακόκκινος ο καημένος. Μας σούταρε γρήγορα και με τρόπο μη μας δει κανεις να κάνουμε καν κίνηση. Και να πώ ότι δεν του δώσαμε λεφτά, ένα δωράκι του είχαμε πάρει. Ένιωσα τοοοοοσο ηλίθια....

μια φίλη μου ζει στην Ελβετία. μια μέρα βλέπει μια Ελβετή γειτόνισσα να έχει μείνει στη μέση του δρόμου με το αυτοκίνητό της. προσφέρεται να την πάει αυτή μέχρι τη δουλειά της, αφού ήταν σχεδόν στο δρόμο της. η Ελβετή δέχεται με χαρά και έκπληξη. αφού αφήνει την Ελβετή στη δουλειά της, η φίλη μου κάνει μια αναστροφή (σε δρόμο με μηδενική κίνηση) για να πάει κι αυτή στη δική της δουλειά, αν συνέχιζε ευθεία θα έπρεπε να κάνει γύρω στα 2-3 χιλιόμετρα για να μπορέσει να στρίψει κανονικά.

μαντέψτε ποιά την κατήγγειλε στην τροχαία. γερό το πρόστιμο.

η γειτόνισσα λοιπόν της είπε ότι δεν μπορούσε να μην την καταγγείλει γιατί η φίλη μου έκανε παρανομία.

ΟΚ..... κι έτσι η φίλη μου αποφάσισε να κοιτάει τη δουλειά της από δω και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

μια φίλη μου ζει στην Ελβετία. μια μέρα βλέπει μια Ελβετή γειτόνισσα να έχει μείνει στη μέση του δρόμου με το αυτοκίνητό της. προσφέρεται να την πάει αυτή μέχρι τη δουλειά της, αφού ήταν σχεδόν στο δρόμο της. η Ελβετή δέχεται με χαρά και έκπληξη. αφού αφήνει την Ελβετή στη δουλειά της, η φίλη μου κάνει μια αναστροφή (σε δρόμο με μηδενική κίνηση) για να πάει κι αυτή στη δική της δουλειά, αν συνέχιζε ευθεία θα έπρεπε να κάνει γύρω στα 2-3 χιλιόμετρα για να μπορέσει να στρίψει κανονικά.

μαντέψτε ποιά την κατήγγειλε στην τροχαία. γερό το πρόστιμο.

η γειτόνισσα λοιπόν της είπε ότι δεν μπορούσε να μην την καταγγείλει γιατί η φίλη μου έκανε παρανομία.

ΟΚ..... κι έτσι η φίλη μου αποφάσισε να κοιτάει τη δουλειά της από δω και πέρα.

 

Αν εσύ εκείνη την ώρα περνούσες τον δρόμο με το καροτσάκι με το μωρό σου, την ώρα που ο Χέλληνας αποφασίζει να κάνει αναστροφή επειδή φυσικά και όλοι οι δρόμοι του ανήκουν(ανοίγουμε και το παράθυρο και πετάμε και το πακέτο από τα τσιγάρα άμα λάχει), και σου παρέσυρε το μωρό, θα είχες την ίδια άποψη; Θα έλεγες "ναι μωρέ, καλά έκανε ο άνθρωπος, που να πήγαινε τώρα 2 χλμ παρακάτω;".

 

Εδώ κάνουμε όπισθεν στην εθνική επειδή χάσαμε την έξοδο! Μόνο εμείς τα κάνουμε αυτά!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...