Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Με λένε Κατερίνα και είμαι Ελληνίδα


Jarett

Recommended Posts

η διασκεδαστικοτερη απαντηση στο βιντεο. ευτυχως που βρεθηκε κ καποιος να διορθωσει τις απιστευτες γνωσεις περι ...χελληνικων ρητων.

 

http://sarantakos.wordpress.com/2012/04/25/helin/

 

*(αποσπασματα)

Δεν είναι όμως σπάνιο μια χώρα να ονομάζεται διαφορετικά στη γλώσσα της απʼ ό,τι στις άλλες γλώσσες. Η Φινλανδία που λέγαμε είναι Suomi στα φιλανδικά και Finland (ή Φιν-κάτι) στις περισσότερες άλλες γλώσσες. Η Γερμανία είναι Allemagne στα γαλλικά, Germany στα αγγλικά, Nemecko στα τσέχικα -και Deutschland στα γερμανικά. Έτσι και η Ελλάδα. Τότε γιατί να μας πειράζει το Greek; Γιατί βέβαια δεν είναι μόνο η Κ. Μουτσάτσου που απορρίπτει το Greek υπέρ του Hellene, είναι και πολλοί άλλοι συνέλληνες, ιδίως τις δύο τελευταίες δεκαετίες.

Δεν μπορώ να μπω στο μυαλό τους, αλλά υποθέτω ότι η ονομασία Greek δεν αρέσει επειδή θεωρείται ξενόφερτη, ενώ το Hellene ολοφάνερα είναι ελληνικό. Αλλά και το Greek ελληνική αρχή έχει, κι ας μην του πολυφαίνεται. Οι Γραικοί ήταν πανάρχαιο ελληνικό φύλο. Στα Μετεωρολογικά του (352b), ο Αριστοτέλης, μιλώντας για την “αρχαία” όπως την αποκαλεί Ελλάδα, την τοποθετεί μεταξύ Αχελώου και Δωδώνης, και λέει: ώκουν γαρ οι Σελλοί ενταύθα και οι καλούμενοι τότε μεν Γραικοί νυν δʼ Έλληνες. Τότε Γραικοί, τώρα Έλληνες. Κατά τη μυθολογία μάλιστα, ο Γραικός ήταν γιος του Δία και της Πανδώρας, κόρης του Δευκαλίωνα. Κι επειδή οι Γραικοί ήταν δυτικό ελληνικό φύλο, οι εκ δυσμών γείτονες που τους γνώρισαν ονόμασαν Graecus όλους τους Έλληνες, ακριβώς όπως οι ανατολικοί γείτονες γνώρισαν ένα ανατολικό φύλο, τους Ίωνες, και είπαν όλους τους Έλληνες γιουνάν και γιαβάν. Με τον ίδιον άλλωστε τρόπο και οι Γάλλοι γνώρισαν τους Αλαμανούς, γειτονικό τους γερμανικό φύλο, και είπαν Allemands όλους τους Γερμανούς.

 

 

 

 

 

 

Και, τέλος, κοιτάξτε το αρχαίο ρητό του Σωκράτη, που θυμίζει Ισοκράτη avant la lettre, ξέρετε το “ελληνικής παιδείας μετέχοντες”. Είναι αυθεντικό του Σωκράτη; Πολύ αμφιβάλλω. Έψαξα λίγο τον Πλάτωνα και δεν το βρήκα -δεν λέω ότι δεν υπάρχει, αλλά εγώ δεν το βρήκα. Μπορεί να μου ξέφυγε, μπορεί να είναι σε άλλη πηγή, αλλά πιο πιθανό βρίσκω να είναι κατασκευασμένο. Κι έχω τη φριχτή υποψία ότι κάποιος θυμόταν στο περίπου το ρητό του Ισοκράτη και το όνομά του, κι έτσι γεννήθηκε στα αγγλικά το ανύπαρκτο ρητό του Σωκράτη. Μακάρι να κάνω λάθος, κι αν διαβάζει κανείς γνωστός της Κ. Μουτσάτσου, ας τη ρωτήσει να μας πει πώς είναι στα (αρχαία) ελληνικά το ρητό. Κι ας της πει ότι το Γκρικ είναι επίσης ελληνικό, γιατί εγώ δεν θέλω καθόλου να είμαι Χελίν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 519
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν εσύ εκείνη την ώρα περνούσες τον δρόμο με το καροτσάκι με το μωρό σου, την ώρα που ο Χέλληνας αποφασίζει να κάνει αναστροφή επειδή φυσικά και όλοι οι δρόμοι του ανήκουν(ανοίγουμε και το παράθυρο και πετάμε και το πακέτο από τα τσιγάρα άμα λάχει), και σου παρέσυρε το μωρό, θα είχες την ίδια άποψη; Θα έλεγες "ναι μωρέ, καλά έκανε ο άνθρωπος, που να πήγαινε τώρα 2 χλμ παρακάτω;".

 

Εδώ κάνουμε όπισθεν στην εθνική επειδή χάσαμε την έξοδο! Μόνο εμείς τα κάνουμε αυτά!

κοίτα, συμφωνώ με όσα λες, αλλά θεωρώ ότι το να της κάνει και η άλλη καταγγελία είναι πολύ χοντρό. θα μπορούσε απλά να της κάνει μια υπόδειξη ώστε να μην ξανασυμβεί. εξάλλου η φίλη μου δεν είναι ανισόρροπη να κάνει αναστροφή σε δρόμο που μπορεί να περνούν άνθρωποι, χωρίς να ελέγξει πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ..... κι έτσι η φίλη μου αποφάσισε να κοιτάει τη δουλειά της από δω και πέρα.

Κλασική Ελληνίδα η φίλη σου... Αντί από το πάθημά της να μάθει ότι δεν πρέπει να παρανομεί, έμαθε ότι καλύτερα είναι να αποφεύγει τους ξένους :P

 

Ως γνωστόν, ο ΚΟΚ είναι για τους άλλους, όχι για μας. Μήπως εφεύραμε και τα σήματα, άρα δικαιούμαστε να τα αγνοούμε; Τι έχει πει ο Ισοκράτης-Σωκράτης-Περικλής περί αυτού;

Link to comment
Share on other sites

Άλλο να έχεις λαδώσει την πολεοδομία ή τον γιατρό για να γίνει η δουλειά σου και άλλο να έχεις κατακλέψει εκατομμύρια ευρώ από τα λεφτά των Ολυμπιακών Αγώνων για να χτίσεις τις βίλες σου. Δεν είναι καθόλου το ίδιο να λαδώνεις για να χτίσεις το σπιτάκι σου π.χ. και μετά να αποδίδεις γι'αυτό φόρο στο κράτος ή να είναι το παιδί σου χειρουργείο και να ξέρεις ότι αν δεν λαδώσεις δεν θα το προσέξουν, και άλλο να παίρνεις μίζες εκατομμυρίων ευρώ για έναν δρόμο με λακούβες και στροφές με ανάποδη κλίση-παγίδες ατυχημάτων. Άλλο να βάζεις μέσο για να μπεις στο δημόσιο και να θρέψεις τα 2 παιδιά σου γιατί σε εγκατέλειψε ο πατέρας τους και γιατί τα επιδόματα που δίνει το κράτος για την οικογένεια είναι για κλάματα και άλλο να κλέβει ο δήμαρχος τα λεφτά που προορίζονται για να παίζει το παιδί σου σε καλές πλατείες ή να πηγαίνει σε καλά δημοτικά ιατρεία για να χαριεντίζεται με τις ιδιαιτέρες του.

 

Αν όλα τα εγκλήματα είχαν την ίδια βαρύτητα, τότε και αυτός που έκλεψε ένα μήλο και αυτός που δολοφόνησε θα έμπαιναν ισόβια και δεν θα χρειαζόμασταν τα δικαστήρια. Μην τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι.

 

Άλλο ποσοστό ευθύνης έχουν οι πολίτες και άλλο οι πολιτικοί. Και αν κάτι μας δίδαξαν οι αρχαίοι πάνω σε αυτό είναι ότι οι πολιτικοί γαλουχούν τους πολίτες με ιδανικά και αξίες και όχι το αντίθετο...Αυτός που εξουσιάζει είναι ο θύτης...

 

Όσο για τους Έλληνες ψηφοφόρους τους θεωρώ όχι ηλίθιους που ψηφίζουν τα ίδια και τα ίδια αλλά εκβιασμένους να διαιωνίζουν την κατάσταση γιατί πάντα η ψήφος τους δινόταν με αντάλλαγμα την επιβίωση τους, ούτε καν τον πλουτισμό τους...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, συμφωνώ με όσα λες, αλλά θεωρώ ότι το να της κάνει και η άλλη καταγγελία είναι πολύ χοντρό. θα μπορούσε απλά να της κάνει μια υπόδειξη ώστε να μην ξανασυμβεί. εξάλλου η φίλη μου δεν είναι ανισόρροπη να κάνει αναστροφή σε δρόμο που μπορεί να περνούν άνθρωποι, χωρίς να ελέγξει πρώτα.

Δε λέω για την φίλη σου συγκεκριμένα αλλά είναι στην νοοτροπία του Έλληνα και αυτό!

Το "άσε φιλαράκι, το ελέγχω" κι ας έχει πιει 10 καράφια ούζο(και φυσικά δεν αναφέρομαι στην δεσποινίδα Μουτσάτσου που δεν το βάζει στο στόμα της - εδώ αστειεύομαι).

Τί σημαίνει "το ελέγχω", "το'χω"; Απαγορεύεται! Για κάποιο λόγο απαγορεύεται! Κι αυτός που κάνει όπισθεν στην εθνική πιστεύει πως το ελέγχει αλλιώς δεν θα το έκανε(πιο χαζός κι από φιρίκι αλλά πιστεύει πως το έχει)!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άλλο να έχεις λαδώσει την πολεοδομία ή τον γιατρό για να γίνει η δουλειά σου και άλλο να έχεις κατακλέψει εκατομμύρια ευρώ από τα λεφτά των Ολυμπιακών Αγώνων για να χτίσεις τις βίλες σου. Δεν είναι καθόλου το ίδιο να λαδώνεις για να χτίσεις το σπιτάκι σου π.χ. και μετά να αποδίδεις γι'αυτό φόρο στο κράτος ή να είναι το παιδί σου χειρουργείο και να ξέρεις ότι αν δεν λαδώσεις δεν θα το προσέξουν, και άλλο να παίρνεις μίζες εκατομμυρίων ευρώ για έναν δρόμο με λακούβες και στροφές με ανάποδη κλίση-παγίδες ατυχημάτων. Άλλο να βάζεις μέσο για να μπεις στο δημόσιο και να θρέψεις τα 2 παιδιά σου γιατί σε εγκατέλειψε ο πατέρας τους και γιατί τα επιδόματα που δίνει το κράτος για την οικογένεια είναι για κλάματα και άλλο να κλέβει ο δήμαρχος τα λεφτά που προορίζονται για να παίζει το παιδί σου σε καλές πλατείες ή να πηγαίνει σε καλά δημοτικά ιατρεία για να χαριεντίζεται με τις ιδιαιτέρες του.

 

Αν όλα τα εγκλήματα είχαν την ίδια βαρύτητα, τότε και αυτός που έκλεψε ένα μήλο και αυτός που δολοφόνησε θα έμπαιναν ισόβια και δεν θα χρειαζόμασταν τα δικαστήρια. Μην τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι.

 

Άλλο ποσοστό ευθύνης έχουν οι πολίτες και άλλο οι πολιτικοί. Και αν κάτι μας δίδαξαν οι αρχαίοι πάνω σε αυτό είναι ότι οι πολιτικοί γαλουχούν τους πολίτες με ιδανικά και αξίες και όχι το αντίθετο...Αυτός που εξουσιάζει είναι ο θύτης...

 

Όσο για τους Έλληνες ψηφοφόρους τους θεωρώ όχι ηλίθιους που ψηφίζουν τα ίδια και τα ίδια αλλά εκβιασμένους να διαιωνίζουν την κατάσταση γιατί πάντα η ψήφος τους δινόταν με αντάλλαγμα την επιβίωση τους, ούτε καν τον πλουτισμό τους...

Φαύλος κύκλος είναι όμως! Ανέχεσαι αυτόν που κλέβει πολλά γιατί θα σε αφήσει να χτίσεις το παράνομο σπιτάκι σου κοκ... Αυτό που περιγράφεις μας έφερε στην κατάσταση που είμαστε!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

μια φίλη μου ζει στην Ελβετία. μια μέρα βλέπει μια Ελβετή γειτόνισσα να έχει μείνει στη μέση του δρόμου με το αυτοκίνητό της. προσφέρεται να την πάει αυτή μέχρι τη δουλειά της, αφού ήταν σχεδόν στο δρόμο της. η Ελβετή δέχεται με χαρά και έκπληξη. αφού αφήνει την Ελβετή στη δουλειά της, η φίλη μου κάνει μια αναστροφή (σε δρόμο με μηδενική κίνηση) για να πάει κι αυτή στη δική της δουλειά, αν συνέχιζε ευθεία θα έπρεπε να κάνει γύρω στα 2-3 χιλιόμετρα για να μπορέσει να στρίψει κανονικά.

μαντέψτε ποιά την κατήγγειλε στην τροχαία. γερό το πρόστιμο.

η γειτόνισσα λοιπόν της είπε ότι δεν μπορούσε να μην την καταγγείλει γιατί η φίλη μου έκανε παρανομία.

ΟΚ..... κι έτσι η φίλη μου αποφάσισε να κοιτάει τη δουλειά της από δω και πέρα.

 

Άουτς!!

Άπό τη άλλη, το σωστό όταν γινόμαστε μάρτυρες σε παράνομη πράξη, δεν είναι να την καταγγέλουμε?

Ή μήπως μόνο όταν μας βλάπτει εμάς?

Οι νόμοι δεν πρέπει να ξεχειλώνουν με " ναι μεν αλλά....".

Γιατί τότε συν τω χρόνω το ξεχείλωμα μεγαλώνει.

Και φτάνουμε στο σημείο να συζητάμε την ώρα που πίνουμε καφέ αμέριμνα για τον τάδε γείτονα εφοριακό που έβγαλε βίλα, για την τάδε που δεν δικαιούτε σύνταξη αλλά παίρνει, τον δείνα που δηλώνει άνεργος ενώ δεν είναι και να μην αισθανόμαστε ότι αυτό είναι λάθος να συμβαίνει. Ότι κάτι θα έπρεπε να κάνουμε γι'αυτό.

Ή ότι θα έχει κάποια επίπτωση στη δική μας τη ζωή.

Να όμως που έχει και όποιος τώρα σκίζει τα ρούχα του ότι ξεγελάστηκε, ας το σκεφτεί καλύτερα.

Θα ήθελε να είναι συμπολίτης με την παραπάνω Ελβετίδα και τον Γερμανό που είχα διαβάσει σε άλλο post ότι κατήγγειλε τον Έλληνα γείτονα επειδή πέταξε σκουπίδια στο δρόμο?

Ή με τους παραπάνω ανώνυμους και καθόλου σπάνιους Έλληνες που ανέφερα?

 

Και για την ιστορία κι εδώ οι γείτονες θα σου τη φέρουν την αστυνομία, απλά δεν θα βγουν μετά να σου πουν ότι αυτοί το έκαναν....

Κάλλιο η Ελβετίδα λοιπόν....

Link to comment
Share on other sites

Κλασική Ελληνίδα η φίλη σου... Αντί από το πάθημά της να μάθει ότι δεν πρέπει να παρανομεί, έμαθε ότι καλύτερα είναι να αποφεύγει τους ξένους :P

 

Ως γνωστόν, ο ΚΟΚ είναι για τους άλλους, όχι για μας. Μήπως εφεύραμε και τα σήματα, άρα δικαιούμαστε να τα αγνοούμε; Τι έχει πει ο Ισοκράτης-Σωκράτης-Περικλής περί αυτού;

μάλλον παρεξήγησες.... εννοούσα ότι αποφάσισε να κοιτάει τη δουλειά της και να είναι τυπική σε όλα γιατί δεν ξέρει από που θα της έρθει. είναι διαφορετική η κολτούρα και η νοοτροπία τους.

ρε κορίτσια ξαναλέω, λάθος έκανε η φίλη μου. αλλά εσείς επικροτείτε το ότι η άλλη την κατήγγειλε?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω. Προσωπικά νομίζω ότι είναι καλύτερη μια κοινωνία που ο ένας φυλάει τον άλλο να μην παρανομήσει, παρά μια κοινωνία που σου λέει κατάμουτρα ο άλλος "παρανόμησα" και δεν ντρέπεται.

 

Δηλαδή προτιμώ να με καταγγείλει ο γείτονας επειδή έκανα παράνομη αναστροφή, παρά να μου πει ότι πλήρωσε για να πάρει το δίπλωμα. Γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον παρεξήγησες.... εννοούσα ότι αποφάσισε να κοιτάει τη δουλειά της και να είναι τυπική σε όλα γιατί δεν ξέρει από που θα της έρθει. είναι διαφορετική η κολτούρα και η νοοτροπία τους.

ρε κορίτσια ξαναλέω, λάθος έκανε η φίλη μου. αλλά εσείς επικροτείτε το ότι η άλλη την κατήγγειλε?

 

Ναι το επικροτώ, για πολλούς και διάφορους λόγους που μόνο αν έχεις μείνει στο εξωτερικό μπορείς να καταλάβεις τον ΚΟΚ που επικρατεί εκεί και πόσο πρέπει να τηρείται .... όπως και πολλά άλλα.

 

Πάντως δεν έχω δει και πολλούς ξένους να βάζουν τα χέρια τους και να βγάζουν τα μάτια τους............αυτό είναι ελληνικό προνόμιο όπως μου επιβεβαιώνει το παρόν τόπικ............οπότε δίκιο έχετε ρε παιδιά.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άλλο να έχεις λαδώσει την πολεοδομία ή τον γιατρό για να γίνει η δουλειά σου και άλλο να έχεις κατακλέψει εκατομμύρια ευρώ από τα λεφτά των Ολυμπιακών Αγώνων για να χτίσεις τις βίλες σου. Δεν είναι καθόλου το ίδιο να λαδώνεις για να χτίσεις το σπιτάκι σου π.χ. και μετά να αποδίδεις γι'αυτό φόρο στο κράτος ή να είναι το παιδί σου χειρουργείο και να ξέρεις ότι αν δεν λαδώσεις δεν θα το προσέξουν, και άλλο να παίρνεις μίζες εκατομμυρίων ευρώ για έναν δρόμο με λακούβες και στροφές με ανάποδη κλίση-παγίδες ατυχημάτων. Άλλο να βάζεις μέσο για να μπεις στο δημόσιο και να θρέψεις τα 2 παιδιά σου γιατί σε εγκατέλειψε ο πατέρας τους και γιατί τα επιδόματα που δίνει το κράτος για την οικογένεια είναι για κλάματα και άλλο να κλέβει ο δήμαρχος τα λεφτά που προορίζονται για να παίζει το παιδί σου σε καλές πλατείες ή να πηγαίνει σε καλά δημοτικά ιατρεία για να χαριεντίζεται με τις ιδιαιτέρες του.

Μακάρι όλα τα λαδώματα να προορίζονταν για να σωθούν ασθενείς σε κίνδυνο και τα μέσα για διορισμό στο δημόσιο να "βόλευαν" μόνογονεϊκές οικογένειες. Σουηδία θα είμασταν τώρα!!!

Αν όλα τα εγκλήματα είχαν την ίδια βαρύτητα, τότε και αυτός που έκλεψε ένα μήλο και αυτός που δολοφόνησε θα έμπαιναν ισόβια και δεν θα χρειαζόμασταν τα δικαστήρια. Μην τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι.

Άστοχος ο παραλληλισμός. Ο κλέφτης του μήλου δεν φταίει και για την ύπαρξη του δολοφόνου. Όμως ο ψηφοφόρος είναι υπεύθυνος για το ότι ο πολιτικός βρίσκεται στη θέση που βρίσκεται.

 

Άλλο ποσοστό ευθύνης έχουν οι πολίτες και άλλο οι πολιτικοί. Και αν κάτι μας δίδαξαν οι αρχαίοι πάνω σε αυτό είναι ότι οι πολιτικοί γαλουχούν τους πολίτες με ιδανικά και αξίες και όχι το αντίθετο...Αυτός που εξουσιάζει είναι ο θύτης...

 

Μα εμείς εξουσιάζουμε τους πολιτικούς! Αν δεν τους ψηφίσουμε θα πάνε σπίτια τους!

Link to comment
Share on other sites

Η εφορία, η πολεοδομία, τα νοσοκομεία κλπ, λογοδοτούν στα αρμόδια υπουργεία, επομένως στους πολιτικούς.

Η διαφθορά γεννιέται από αυτόν που έχει εξουσία, όσο και να παρακαλέσω για εξυπηρέτηση, ο έχων την εξουσία θα πρέπει να αρνηθεί και όχι να με αντιμετωπίσει σαν πελάτη του και να μου κάνει την χάρη με αντάλλαγμα την ψήφο μου.

 

 

Η διαφθορά δεν γεννιέται πάντα από αυτόν που έχει εξουσία. Γεννιέται και προσωπικά από τον κάθε λαμόγιο πολίτη: ο μαιμού-ανάπηρος που παίρνει τη σύνταξη, αυτός που δεν δήλωσε το θάνατο συγγενή του και παίρνει τη σύνταξη του πεθαμένου, αυτός που πούλησε τα δελτία κοινωνικού τουρισμού ή τα αντάλλαξε για ταξίδι στο εξωτερικό, αυτός.....αυτός...χιλιάδες παραδείγματα

Link to comment
Share on other sites

μια φίλη μου ζει στην Ελβετία. μια μέρα βλέπει μια Ελβετή γειτόνισσα να έχει μείνει στη μέση του δρόμου με το αυτοκίνητό της. προσφέρεται να την πάει αυτή μέχρι τη δουλειά της, αφού ήταν σχεδόν στο δρόμο της. η Ελβετή δέχεται με χαρά και έκπληξη. αφού αφήνει την Ελβετή στη δουλειά της, η φίλη μου κάνει μια αναστροφή (σε δρόμο με μηδενική κίνηση) για να πάει κι αυτή στη δική της δουλειά, αν συνέχιζε ευθεία θα έπρεπε να κάνει γύρω στα 2-3 χιλιόμετρα για να μπορέσει να στρίψει κανονικά.

μαντέψτε ποιά την κατήγγειλε στην τροχαία. γερό το πρόστιμο.

η γειτόνισσα λοιπόν της είπε ότι δεν μπορούσε να μην την καταγγείλει γιατί η φίλη μου έκανε παρανομία.

ΟΚ..... κι έτσι η φίλη μου αποφάσισε να κοιτάει τη δουλειά της από δω και πέρα.

 

ασε τωρα με τους ελβετους,,,,καταγγελει αυτο αλλα τους παιδεραστες τους που κανουν ταξιδακια αναψυχης με στοχο παιδακια, τους καλυπτουν μια χαρα,,ασε κι εχω πεσει σε διαλογο σε τραπεζι ελβετων γερμανοφωνων να σου σηκωθει η τριχα,,,μη χεσω τωρα με τους ταχα μου πολιτισμενους

Link to comment
Share on other sites

Η διαφθορά γεννιέται από αυτό που ασκεί την εξουσία.............ο οποίος ασκών την εξουσία την ασκεί με τέτοιο τρόπο που με αναγκάζει να λαδώσω για να περάσει ο ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟΣ φάκελός μου στην πολεοδομία γιατί αδυνατώ να περιμένω τα γρανάζια του υποανάπτυκτου κράτους που ζω και με υποχρεώνουν να πληρώνω νοίκι και στεγαστικό δάνειο μαζί.

 

Ήταν πολύ δύσκολο να βάλουν τους συνταξιούχους να κάνουν απογραφή μια φορά το χρόνο όπως έκαναν τώρα????? γιατί δεν το κάνανε άραγε?

κατά την άποψη μερικών οι περισσότεροι Χέλληνες πολίτες είναι λαμόγια και φταίνε γιατί ψηφίζουν.

 

'Αραγε ξέρει κανείς από σας τους εκλογικούς νόμους και πως βγαίνει το πρώτο κόμμα?????

 

Never mind...............απλά με μερικά που διαβάζω απλά καταλαβαίνω ότι ποτέ δεν θα βγούμε από αυτό το τέλμα όσο αλληλοτρώμε τις σάρκες μας.

 

Αλήθεια εσείς που κατηγορείτε την Μουτσάτσου (και καλά κάνετε-άποψή σας), τι έχετε κάνει για την κατάσταση στην χώρας μας?

κάτι.............οτιδήποτε...........

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμείς τα κάνουμε αυτά!

 

μόνο εμείς τα κάναμε αυτά επειδή μόνο εμείς είχαμε τέτοιους δρόμους....δεν δικαιολογώ καμιά παρανομία (ειδικά στους δρόμους που στοιχίζουν ζωές) αλλά ήμασταν μια ευρωπαική χώρα χωρίς ευρωπαικές υποδομές....χωρίς τις πολλές εξόδους στα motorways και χωρίς τα αμέτρητα service stations.

Δεν νομίζω τώρα πια οι νέοι άνθρωποι να εξακολουθούν να έχουν τέτοιες νοοτροπίες.

Όπως ήταν κάποτε, πριν πολλά χρόνια, οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι, έτσι γίναμε και εμείς. Και τώρα που 'εξευρωπαιστήκαμε' και εμείς, με ό,τι καλό ή κακό συνεπάγεται αυτό, θα κατακρίνουμε με τη σειρά μας τους υπόλοιπους λαούς που θα κάνουν τα λάθη που κάναμε και εμείς κάποτε.

 

 

Πάντως δεν έχω δει και πολλούς ξένους να βάζουν τα χέρια τους και να βγάζουν τα μάτια τους............αυτό είναι ελληνικό προνόμιο όπως μου επιβεβαιώνει το παρόν τόπικ............οπότε δίκιο έχετε ρε παιδιά.

σωστό και αυτό!

 

ασε τωρα με τους ελβετους,,,,καταγγελει αυτο αλλα τους παιδεραστες τους που κανουν ταξιδακια αναψυχης με στοχο παιδακια, τους καλυπτουν μια χαρα,,ασε κι εχω πεσει σε διαλογο σε τραπεζι ελβετων γερμανοφωνων να σου σηκωθει η τριχα,,,μη χεσω τωρα με τους ταχα μου πολιτισμενους
πεεεεςςςς ταααα!!!!:P:p:p:p

 

Το φιλότιμο τουλάχιστον πρέπει να παραδεχτούμε ότι είναι made in Greece!! :cool:

 

Όσον αφορά το ''λάδωμα'' στο εξωτερικό, κρατήστε και μια επιφύλλαξη....ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ!

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η διαφθορά γεννιέται από αυτό που ασκεί την εξουσία.............ο οποίος ασκών την εξουσία την ασκεί με τέτοιο τρόπο που με αναγκάζει να λαδώσω για να περάσει ο ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟΣ φάκελός μου στην πολεοδομία γιατί αδυνατώ να περιμένω τα γρανάζια του υποανάπτυκτου κράτους που ζω και με υποχρεώνουν να πληρώνω νοίκι και στεγαστικό δάνειο μαζί.

 

Ήταν πολύ δύσκολο να βάλουν τους συνταξιούχους να κάνουν απογραφή μια φορά το χρόνο όπως έκαναν τώρα????? γιατί δεν το κάνανε άραγε?

κατά την άποψη μερικών οι περισσότεροι Χέλληνες πολίτες είναι λαμόγια και φταίνε γιατί ψηφίζουν.

 

'Αραγε ξέρει κανείς από σας τους εκλογικούς νόμους και πως βγαίνει το πρώτο κόμμα?????

 

Never mind...............απλά με μερικά που διαβάζω απλά καταλαβαίνω ότι ποτέ δεν θα βγούμε από αυτό το τέλμα όσο αλληλοτρώμε τις σάρκες μας.

 

Αλήθεια εσείς που κατηγορείτε την Μουτσάτσου (και καλά κάνετε-άποψή σας), τι έχετε κάνει για την κατάσταση στην χώρας μας?

κάτι.............οτιδήποτε...........

 

βρε καλή μου, δεν μου απαντάς στο εξής απλό: οι πολιτικοί είπαμε είναι προδότες. Έφτιαξαν ένα νόμο κομμένο και ραμμένο στα μέτρα τους, για να μπορούν να είναι πάντα στην εξουσία τους. Το 80% της χώρας που έμαθε για το νόμο αυτό (αυτό το θυμάμαι κι εγώ δλδ που τότε μόλις είχα αρχίσει να ψηφίζω), πώς αντέδρασε; Με το να τους εκλέξει πάλι. Δώσε μου ένα χαρακτηρισμό και για αυτό το 80%...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

βρε καλή μου, δεν μου απαντάς στο εξής απλό: οι πολιτικοί είπαμε είναι προδότες. Έφτιαξαν ένα νόμο κομμένο και ραμμένο στα μέτρα τους, για να μπορούν να είναι πάντα στην εξουσία τους. Το 80% της χώρας που έμαθε για το νόμο αυτό (αυτό το θυμάμαι κι εγώ δλδ που τότε μόλις είχα αρχίσει να ψηφίζω), πώς αντέδρασε; Με το να τους εκλέξει πάλι. Δώσε μου ένα χαρακτηρισμό και για αυτό το 80%...

 

δεν είναι 80% ρε κινκα, έχουν φτιάξει εκλογικούς νόμους κομμένους και ραμμένους στα μέτρα τους για να ξαναβγαίνουν με αποθέωση τον τελευταίο που δίνει 10 εδρες μπόνους στο πρώτο κόμμα.................ΜΠΟΝΟΥΣ????????????????

 

και τώρα βλέπου ότι ούτε με το μπόνους θα ξαναβγουν γι'αυτό και όλο τα διαφημιστικά σποτ τους είναι για συνεργασίες και παπαριές.

 

Αλλά και 80% να'ναι η διαφωνία μου με σένα είναι ότι ο κοσμάκης δεν ήξερε ακριβώς τι κάνανε. Δεν ξέρανε το μέγεθος της προδοσίας..........αυτό λεω συνέχεια και συνέχεια.

 

Άντε και ψηφίζανε για να μπουν όλοι στο δημόσιο.............δεν ψηφίζανε για να πάρει ο Άκης το σπίτι στη γκόμενα (το χαβά μου εγώ:-P)

 

Οι ψηφοφόροι δεν είναι δυνατόν να έχουν την ίδια ευθύνη με τους κυβερνόντες πως να το κάνουμε?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

βρε καλή μου, δεν μου απαντάς στο εξής απλό: οι πολιτικοί είπαμε είναι προδότες. Έφτιαξαν ένα νόμο κομμένο και ραμμένο στα μέτρα τους, για να μπορούν να είναι πάντα στην εξουσία τους. Το 80% της χώρας που έμαθε για το νόμο αυτό (αυτό το θυμάμαι κι εγώ δλδ που τότε μόλις είχα αρχίσει να ψηφίζω), πώς αντέδρασε; Με το να τους εκλέξει πάλι. Δώσε μου ένα χαρακτηρισμό και για αυτό το 80%...

χαρακτηρισμοί , πολλοί! Από άβουλοι, βλάκες, γελοίοι, δοσίλογοι, επιπόλαιοι κοκ....μπορώ να πιάσω όλο το αλφάβητο όπως βλέπεις. Αλλά προσωπικλη μου εκτίμηση είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό από αυτούς ήταν 'επιπόλαιοι', και 'κοιμισμένοι'.....και όχι λαμόγια ίοπως θέλουν να μας παρουσιάζουν.

Δηλαδή είναι λογικό να παίρνει κάποιος μισθό 700 ευρώ και να είναι το ενοίκιο 400 υρώ? Δεν περιμένουν από εκεί και πέρα ότι θα βρουν χίλιους τρόπους (ακόμη και παράνομους τους οποίους δεν επικροτώ) να βγάλουν χρήματα? Πείνα τέχνας κατεργάζεται.....

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

η μουτσατσου δεν ειναι της αισθητικης μου ουτε το βιντεακι της

αυτο που παρατηρω ομως οτι οι ελληνες αναζητουμε συχνα μια αφορμη, μια μουτσατσου ενα αρθρο για να βγαλουμε απο μεσα μας ενα μεγαλο αχτι μια αγνακτηση ενα θυμο, μια συγκρουση ρε παιδι μου εσωτερικη υπαρξιακη, ενα κομπλεξακι ανωτεροτητας η κατωτεροτητας,,,εχουμε ενα θεμα ταυτοτητας κι αυτο εξηγειται καπως, ιστορικα κι οχι μονο,,,ενα αρθρο και θα παρουμε φωτια ειμαστε αγανακτισμενοι και χαμενοι

 

τελος εκλογες ερχονται για να δω τι θα ψηφισει ο σοφος λαος μας! δεν ειμαι αισιοδοξη καθολου,,,,

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο...........το Αμερικανοτσολιαδάκι που εκβίαζε τον Καραμανλή ότι δενθα ψηφίσει τον Παπούλια για πρόεδρο της Δημοκρατίας μόνο και μόνο για να τον ρίξει.... θίχτηκε:lol::lol::lol:

 

Ο κ. Παπανδρέου κατηγόρησε τον πρόεδρο των Ανεξάρτητων Ελλήνων για δημαγωγία και πατριδοκαπηλία.

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=135962&catid=9

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Οι ψηφοφόροι δεν είναι δυνατόν να έχουν την ίδια ευθύνη με τους κυβερνόντες πως να το κάνουμε?

 

Να μιλήσω με παραβολές, όπως ο Ιησούς :D:D

 

Μια φορά ήταν δυο συνέταιροι σε ένα μαγαζί. Ο Γιάννης κι ο Τάκης. Ο Γιάννης λοιπόν ήταν μεγάλο λαμόγιο, όλο έκλεβε από τις εισπράξεις, όλο τα μαγείρευε να μην φαίνονται οι λαμογιές του, και όλο κατάφερνε να πείθει τον Τάκη να του αφήνει τα ηνία της επιχείρησης. Σταδιακά ο Τάκης άρχισε να ανακαλύπτει όλες τις κομπίνες του Τάκη, φώναζε και χτυπιόταν για ένα μήνα και μετά τα ξεχνούσε. Και μετά γινόντουσαν πάλι τα ίδια. Ο Τάκης δεν φρόντιζε ποτέ να μάθει πόσο ακριβώς και με ποιους τρόπους τον έκλεβε ο Γιάννης, αλλά κάθε φορά του έδινε και πάλι τον έλεγχο της επιχείρησης. Μια μέρα η επιχείρηση, όπως ήταν λογικό κι αναμενόμενο, φαλίρισε. Ο Τάκης τώρα φωνάζει ότι θέλει να στήσει κρεμάλες στο Σύνταγμα για τον συνέταιρό του. Ποιος από τους δύο έχει μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης;

 

α. ο Γιάννης

β. ο Τάκης

γ. ευθύνονται εξίσου

 

Σε κάποιους ταιριάζει το "σφάξε με αγά μου να αγιάσω". Σε κάποιους άλλους όχι. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι βγάζουμε τα μάτια μας, κρίνουμε αυστηρά κλπ κλπ. Απλά δεν βγάζουμε την ουρά μας απέξω ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μην κόπτεστε να κατηγορείτε τους πολιτικούς μας για την κατάντια της χώρας, οι πολιτικοί μας κάνουν αυτά που κάνουν γιατί τα ζητούν οι εκλογείς τους. Όταν βάζεις μέσο για να φέρεις το αδερφό σου από την παραμεθόριο, όταν λαδώνεις τον υπάλληλο της πολεοδομίας για να κάνεις τη δουλειά σου, όταν δίνεις φακελάκι στο γυναικολόγο για να σε ξεγεννήσει αποκλειστικά εντός ή εκτός εφημερίας, όταν κοιτάς ποιος μπορεί να σε χώσει σε μια θεσούλα στο δημόσιο για να βολευτείς εφ όρου ζωής, όταν ψάχνεις να βρεις κοννέ να σου σβήσει την κλήση που σου έδωσε η τροχαία, συμβάλλεις και εσύ δυναμικά στη διαφθορά που μαστίζει τη χώρα. Έχεις την ίδια ευθύνη που έχει ο κάθε πολιτικός και περισσότερη μάλιστα, γιατί ο πολιτκός κάνει απλά αυτά που του ζητάς ή αυτά που δεν τιμωρείς.

Δηλαδή οι πολιτικοί ήταν αθώα πλάσματα που τους παρέσυραν στην ανομία οι παραβατικοί πολίτες?:shock:

 

Ήταν πολύ δύσκολο να βάλουν τους συνταξιούχους να κάνουν απογραφή μια φορά το χρόνο όπως έκαναν τώρα????? γιατί δεν το κάνανε άραγε?

Ρώτα, ξαναρώτα κι αν πάρεις απάντηση... γράψε μου...

 

ασε τωρα με τους ελβετους,,,,καταγγελει αυτο αλλα τους παιδεραστες τους που κανουν ταξιδακια αναψυχης με στοχο παιδακια, τους καλυπτουν μια χαρα,,ασε κι εχω πεσει σε διαλογο σε τραπεζι ελβετων γερμανοφωνων να σου σηκωθει η τριχα,,,μη χεσω τωρα με τους ταχα μου πολιτισμενους

Γειά σου ρε Τζακ με τα ωραία σου! Πες τα βρε κορίτσι μου!!

 

μόνο εμείς τα κάναμε αυτά επειδή μόνο εμείς είχαμε τέτοιους δρόμους....δεν δικαιολογώ καμιά παρανομία (ειδικά στους δρόμους που στοιχίζουν ζωές) αλλά ήμασταν μια ευρωπαική χώρα χωρίς ευρωπαικές υποδομές....χωρίς τις πολλές εξόδους στα motorways και χωρίς τα αμέτρητα service stations.

Δεν νομίζω τώρα πια οι νέοι άνθρωποι να εξακολουθούν να έχουν τέτοιες νοοτροπίες.

Σωστά, πολύ σωστά!!

 

Άλλο να έχεις λαδώσει την πολεοδομία ή τον γιατρό για να γίνει η δουλειά σου και άλλο να έχεις κατακλέψει εκατομμύρια ευρώ από τα λεφτά των Ολυμπιακών Αγώνων για να χτίσεις τις βίλες σου. Δεν είναι καθόλου το ίδιο να λαδώνεις για να χτίσεις το σπιτάκι σου π.χ. και μετά να αποδίδεις γι'αυτό φόρο στο κράτος ή να είναι το παιδί σου χειρουργείο και να ξέρεις ότι αν δεν λαδώσεις δεν θα το προσέξουν, και άλλο να παίρνεις μίζες εκατομμυρίων ευρώ για έναν δρόμο με λακούβες και στροφές με ανάποδη κλίση-παγίδες ατυχημάτων. Άλλο να βάζεις μέσο για να μπεις στο δημόσιο και να θρέψεις τα 2 παιδιά σου γιατί σε εγκατέλειψε ο πατέρας τους και γιατί τα επιδόματα που δίνει το κράτος για την οικογένεια είναι για κλάματα και άλλο να κλέβει ο δήμαρχος τα λεφτά που προορίζονται για να παίζει το παιδί σου σε καλές πλατείες ή να πηγαίνει σε καλά δημοτικά ιατρεία για να χαριεντίζεται με τις ιδιαιτέρες του.

 

Αν όλα τα εγκλήματα είχαν την ίδια βαρύτητα, τότε και αυτός που έκλεψε ένα μήλο και αυτός που δολοφόνησε θα έμπαιναν ισόβια και δεν θα χρειαζόμασταν τα δικαστήρια. Μην τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι.

 

Άλλο ποσοστό ευθύνης έχουν οι πολίτες και άλλο οι πολιτικοί. Και αν κάτι μας δίδαξαν οι αρχαίοι πάνω σε αυτό είναι ότι οι πολιτικοί γαλουχούν τους πολίτες με ιδανικά και αξίες και όχι το αντίθετο...Αυτός που εξουσιάζει είναι ο θύτης...

 

Όσο για τους Έλληνες ψηφοφόρους τους θεωρώ όχι ηλίθιους που ψηφίζουν τα ίδια και τα ίδια αλλά εκβιασμένους να διαιωνίζουν την κατάσταση γιατί πάντα η ψήφος τους δινόταν με αντάλλαγμα την επιβίωση τους, ούτε καν τον πλουτισμό τους...

Γειά στο χέρι σου Χριστινάκι!!

Link to comment
Share on other sites

 

Σε κάποιους ταιριάζει το "σφάξε με αγά μου να αγιάσω". Σε κάποιους άλλους όχι. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι βγάζουμε τα μάτια μας, κρίνουμε αυστηρά κλπ κλπ. Απλά δεν βγάζουμε την ουρά μας απέξω ;)

 

Αλλο κρίνω αυστηρά κι άλλο , φταίει περισσότερο ο λαμογιάρης Χελληνικός λαός που τους ψηφίζει. Εγώ ποτέ δεν αρνήθηκα τις ευθύνες μου.

Αλλά δεν δέχομαι να μου επιρρίπτουν ότι έχω και τις περισσότερες.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

χαρακτηρισμοί , πολλοί! Από άβουλοι, βλάκες, γελοίοι, δοσίλογοι, επιπόλαιοι κοκ....μπορώ να πιάσω όλο το αλφάβητο όπως βλέπεις. Αλλά προσωπικλη μου εκτίμηση είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό από αυτούς ήταν 'επιπόλαιοι', και 'κοιμισμένοι'.....και όχι λαμόγια ίοπως θέλουν να μας παρουσιάζουν.

Δηλαδή είναι λογικό να παίρνει κάποιος μισθό 700 ευρώ και να είναι το ενοίκιο 400 υρώ? Δεν περιμένουν από εκεί και πέρα ότι θα βρουν χίλιους τρόπους (ακόμη και παράνομους τους οποίους δεν επικροτώ) να βγάλουν χρήματα? Πείνα τέχνας κατεργάζεται.....

 

Ναι αλλά δεν μπορείς να λες "ο ένας έχει άλλοθι γιατί έχει ακριβό ενοίκιο" ενώ ο άλλος όχι γιατί είναι πολιτικός και οφείλει να είναι ηθικός. Και οι δύο είναι άνθρωποι με ανθρώπινες αδυναμίες. Και οι δύο λοιπόν έστησαν και συντηρούν ακόμη και τώρα δυστυχώς ένα σύστημα που όσο ισχύει, δεν πρόκειται να γίνει τίποτε σε αυτή τη χώρα. Και σε πολλές άλλες χώρες του κόσμου ο κόσμος έχει χαμηλούς μισθούς και υψηλά ενοίκια, αλλά δεν βλέπεις φαινόμενα σε τέτοια κλίμακα, όπως στην Ελλάδα.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Αλλο κρίνω αυστηρά κι άλλο , φταίει περισσότερο ο λαμογιάρης Χελληνικός λαός που τους ψηφίζει. Εγώ ποτέ δεν αρνήθηκα τις ευθύνες μου.

Αλλά δεν δέχομαι να μου επιρρίπτουν ότι έχω και τις περισσότερες.

 

Εγώ δεν μίλησα πουθενά για περισσότερες, μίλησα για ευθύνες μοιρασμένες στα δύο ;) κανένας δεν έχει περισσότερες, κανένας λιγότερες.

 

Και νομικά αν το δεις άλλωστε, αν πας εσύ στον πολιτικό και του πεις "βάλε με κάπου και θα σε ψηφίσω" (γιατί δεν νομίζω ότι καλεί έναν-έναν τους ψηφοφόρους του ο πολιτικός και λέει "εσένα μήτσο θα σε κάνω πρόεδρο, εσένα γιώργο διευθυντή"), ο ηθικός αυτουργός της παρανομίας είσαι εσύ και ευθύνες θα αποδοθούν και σε αυτόν που παρανομεί, αλλά και σε εσένα που ώθησες τον άλλο να παρανομήσει.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...