Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ερωτηση..

 

εχω ενα μωρακι 6 μηνων και καθε φορα που μας βλεπει η παιδιατρος ελεγχει και το πεος του κατεβαζοντας το πετσακι του.. εμενα μου λεει οτι ειναι πολυ μικρος ακομη για να χρειαζεται να το κανω εντατικα και αν θελω μπορω να το κατεβαζω οποτε το θυμαμαι για να το καθαριζω στο μπανιο του χωρις να ειναι απαραιτητο..

 

προχθες που πηγαμε για εμβολιο το κατεβασε παλι απο μονη της αλλα την εκοψα οτι το εκανε πολυ βιαια..κατα τη δικη μου κριση.. και την επομενη μερα πως εκανα να το κατεβασω και εγω (το κατεβαζω μεχρι οσο παει απο μονο του χωρις να ασκω καμια πιεση) και ειδα οτι ειχε κοκκινισει σε δυο -τρια σημεια γυρω γυρω (κατι σα σκησιμο δηλαδη).. την πηρα τηλεφωνο και μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτε και να βαζω fusicort δυο φορες την ημερα καμια εβδομαδα.. (κορτιζονη δηλαδη αβερτα κουβερτα)

 

εχετε καποια αναλογη εμπειρια? βασικα εχω εκενευριστει με την παιδιατρο και απο οτι εχω διαβασει εδω μεσα προφανως δεν χρειαζεται τετοια τακτικη ακομη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ άλλαξα τον παιδίατρό μας, όταν ο γιός μου ήταν 6 μηνών.

Ενας σημαντικός λόγος ήταν για το χειρισμό στο θέμα αυτό.

Μου είχε πει ότι εγώ δε θα κάνω καμμία κίνηση και θα το πλένω μόνο εξωτερικά. Οκ μέχρι εδώ.

Σε έναν τακτικό έλεγχο, που τράβηξε λίγο το πουλάκι(όχι με σκοπό να το ανοίξει αλλά για να το ελέγξει), είδα το μωρό που δυσανασχέτησε πάνω στην κίνηση αυτή σα να πόνεσε. Όταν ρώτησα αν πονάει το μωρό με αυτό που κάνει μου είπε όχι. Και συμπλήρωσε, πως μετά το έτος θα του το ανοίξει εντελώς ο ίδιος και με περηφάνια μου είπε πως πριν απο εμάς, είχε ανοίξει ενός μωρού ενάμιση έτους. Εγώ φρίκαρα μόλις το άκουσα.

Αργότερα είδα λίγο αιματάκι(ελάχιστο) στην πάνα. Προφανώς το έκανε πολύ απότομα και κάτι που δεν έπρεπε να σκιστεί, σκίστηκε.

Τον πήρα τηλέφωνο και μου είπε απλά να το πλύνω εξωτερικά. Όχι κρέμες ή κάτι άλλο.

 

Έπεσα με τα μούτρα στη μελέτη(ευτυχώς υπάρχει το υπέροχο ιντερνετ) και αποφάσισα ο επόμενος παιδίατρος που θα έβρισκα να έχει σύγχρονες απόψεις στο θέμα αυτό.

Κοντεύουμε τα τέσσερα και δεν έχει κατέβει ακόμα αλλά δεν με αγχώνει κάτι πάνω στο θέμα αυτό. Φυσικά, περιμένω από την τωρινή μας παιδίατρο, αν κρίνει ότι χρειάζεται κάτι να γίνει σε κείνο το σημείο, να με παραπέμψει στον κατάλληλο ειδικό.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση.. εμας δεν ματωσε απλα εδειξε σα να σχιστηκε εκει γυρω η καλυτερα απο το σχισημο ερεθισμους.. τωρα προεξεχει η βαλανος μικροσκοπικη οπως ειναι ως ενα σημειο.. την επομενη φορα που θα παμε για εμβολιο θα της το κανω θεμα γιατι δεν θελω να φερω το μωρο σε καμια δυσκολη θεση και σεβομαι την αποψη του κου Μαρινοπουλου, εχω ξανα ακουσει αυτη τη συντηρητικη αγωγη.. βεβαια εκεινη ποτε δεν ειπε οτι θα κανει κατι στο μελλον οπως ο δικος σου πρωην παιδιατρος αλλα και παλι δεν παυει να φερθηκε βιαια και το ειδα εγω η ιδια εκεινη την ημερα, απλα λογω εμπιστοσυνης δεν περιμενα οτι θα συνεβαινε κατι τετοιο..

 

ερμαια ειμαστε ωρες ωρες στις αποψεις τους και παντα στο τελος εμεις καταληγουμε να πρεπει να αποφασιζουμε διχασμενοι και χωρις να χουμε ιατρικες γνωσεις μον ρισκαροντας εμπιστευοντας το ενστικτο μας.. τι να πω πια?!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

παιδια θελω να σας ρωτησω κατι το παιδι μου ειναι 14 χρονων και μου ειπε πως το πεος του τον ποναει οταν το ανοιγει... του ειπα να μου το διξει και να μου εξηγησει ..οπως και ετσι εγινε.. μου ειπε πως οταν κατεβαζει το πετσακι ποναει ο βαλανος και του προκαλει λιγο πονο..οταν ομως φτασει το πετσακι στο τελος του βαλανου δεν κατεβαινει αλλο και αυτο εχει αποτελεσμα να ποναει... πρεπει να παω σε ενα γιατρο.? και ποια ειναι η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Αγαπητή ζιζελ

 

Εάν η βάλανος αποκαλύπτεται τότε σίγουρα δεν τίθεται θέμα φίμωσης. Συχνά η ράχη της πόσθης παρουσιάζει ένα στενό δακτύλιο μέσα από τον οποίο η βάλανος στριμώχνεται κυριολεκτικά για να βγεί στην επιφάνεια. Σ'αυτές τις περιπτώσεις η ραχιαία σχάση δίνει τη λύση μέσα από μια μικροεπέμβαση που δεν περιλαμβάνει καμμία ακρωτηριαστική πρακτική αλλά μια απλή διεύρυνση του δακτυλίου.

 

Με εκτίμηση

Καλησπέρα! ακριβώς το ίδιο που λέτε έχει κ ο γιος μου,3,5 χρόνων. ενώ στο παρελθών , πολλές φορές το βγάζαμε εξω,τωρα προσπαθώ κ το στόμιο ειναι τοσο στενό που δεν μπορω να το βγαλω. Νομίζω πως δεν κάνω κατι καλα. Πως θα πρεπει να το κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ο γιος μου 3,5 ετων εχει φιμωση και η γιατρος ειπε πως πρεπει πρωι βραδυ να του κανω μαλαξεις. Αυτο ειναι αδυνατον γιατι δεν με αφηνει και μου κανει καπως να κυνηγαω τον γιο μου 2 φορες την ημερα για να του κανω μαλαξεις που μαλιστα πονανε. Δεν μπορει αυτο να κανει καλο στην ψυχολογια του...Δεν ξερω τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Στον μικρό μυ τη στένωση, και όχι φίμωση, την αντιμετώπισε παιδοχειρούργος μετά από προτροπή της παιδιάτρου σε ηλικία 4 ετών. Το άνοιξε, μετά από προετοιμασία στο σπίτι δύο εβδομάδων με fucicort, με χρήση κάποιας γαζούλας σαντοπικό αναισθητικό και ξυλοκαϊνης. Νομίζω αυτή είναι η υπεύθυνη στάση για παιδίατρο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν είχα προλάβει να διαβάσω τίποτα πριν συμβεί αυτο που συνεβει σήμερα! Σε επίσκεψη στον παιδιατρο για εμβόλιο, είπαμε να δούμε και το πουλί του που δεν άνοιγε καλα και εγω γενικά ψιλοφοβομουν να το πειραζω... Ο μικρός μου είναι 18 μηνών και απο ενός έτους ο γιατρός μου είχε πει στο μπάνιο χωρίς να το ζοριζω καθόλου να το κατεβαζω όσο παει... Γενικά... όπως είπα και παραπάνω, δεν το έκανα αυτο γιατι φοβόμουν, κι έτσι στην ουσία μόνο ο γιατρός το έβλεπε κάθε φορα που πηγαίναμε.... Σήμερα όμως, αποφάσισε έτσι ξαφνικά ότι δεν έχει τίποτα το παιδι και ότι θέλει μόνο ένα μικρο τράβηγμα.... Το τράβηξε λοιπόν... το παιδι πέθανε στο κλάμα.... Κτλ κτλ.... Μου είπε να του βαλω για 3 φορές μόνο celestoderm with ceramicine και ότι το θέμα θεωρείτε λήξαν!!! Ήρθαμε όμως στο σπίτι και ο μικρός άρχισε να κλαίει σπαρακτικα κάθε φορα που έκανε τσισα του!!! Τελικα του έδωσα λίγο ντεπον και τον πήρε ο ύπνος!!!! Έχω πανικοβληθει με όσα διάβασα εδω.... Δεν ξέρω τι να κάνω.... Υπάρχει περίπτωση να έγινε κάτι λάθος και πονάει τόσο ο μικρός??? πόσες μέρες θα πονάει ο καημενούλης;;;; Κοντευω να σκάσω.....

MMEcp3.pngNQasp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα προλάβει να διαβάσω τίποτα πριν συμβεί αυτο που συνεβει σήμερα! Σε επίσκεψη στον παιδιατρο για εμβόλιο, είπαμε να δούμε και το πουλί του που δεν άνοιγε καλα και εγω γενικά ψιλοφοβομουν να το πειραζω... Ο μικρός μου είναι 18 μηνών και απο ενός έτους ο γιατρός μου είχε πει στο μπάνιο χωρίς να το ζοριζω καθόλου να το κατεβαζω όσο παει... Γενικά... όπως είπα και παραπάνω, δεν το έκανα αυτο γιατι φοβόμουν, κι έτσι στην ουσία μόνο ο γιατρός το έβλεπε κάθε φορα που πηγαίναμε.... Σήμερα όμως, αποφάσισε έτσι ξαφνικά ότι δεν έχει τίποτα το παιδι και ότι θέλει μόνο ένα μικρο τράβηγμα.... Το τράβηξε λοιπόν... το παιδι πέθανε στο κλάμα.... Κτλ κτλ.... Μου είπε να του βαλω για 3 φορές μόνο celestoderm with ceramicine και ότι το θέμα θεωρείτε λήξαν!!! Ήρθαμε όμως στο σπίτι και ο μικρός άρχισε να κλαίει σπαρακτικα κάθε φορα που έκανε τσισα του!!! Τελικα του έδωσα λίγο ντεπον και τον πήρε ο ύπνος!!!! Έχω πανικοβληθει με όσα διάβασα εδω.... Δεν ξέρω τι να κάνω.... Υπάρχει περίπτωση να έγινε κάτι λάθος και πονάει τόσο ο μικρός??? πόσες μέρες θα πονάει ο καημενούλης;;;; Κοντευω να σκάσω.....

 

αστα να πανε περναμε μαρτυρικες ημερες με τον δικο μας ο οποιος ειναι 3 και εκανε ακριβως την ιδια κινηση και ο δικος μας παιδιατρος την περασμενη Τεταρτη με ακριβως τις ιδιες οδηγιες .Το παιδι να μην θελει να ουρησει αφου ποναγε παρα πολυ μου ειχε πει παραλληλα να του βγαλω και την πανα για να παιρνει αερα , ο μικρος καθε φορα που ηθελε να ουρησει να ουρλιαζει και να τα κραταει, το βραδυ να του δινουμε ντεπον μηπως χαλαρωσει αλλα και παλι ξυπναγε και εκλαιγε πολυ ,το Σαββατο ξαναπαιρνω τον παιδιατρο και του λεω οτι δεν γινεται τιποτα και το παιδι ποναει πολυ μου ειπε να αναμοιξω μαζι με τη celestoderm και gel ξυλοκαινης και να το κανω 2 φορες την ημερα αντι για 1 και αν δεν δουμε βελτιωση μεχρι δευτερα να τον παω να τον δει γιατι να θελει αντιβιωση.Τον πηγαμε Τριτη πρωι μας ειπε οτι δεν θα τον φορτωσει με αντιβιωση και να συνεχισουμε ετσι απλα επειδη η ουλη ειναι μεγαλη και οσο ειναι υγρη δεν θα κλεισει οταν θα του κατεβαζουμε το κεφαλακι και θα του ριχνουμε νερο να παιρνω ενα πιστολακι και με κρυο αερα να του το στεγνωνω και μετα να βαζουμε τις αλοιφες ,απο τη Τριτη που του το καναμε εχτες τον ειδα λιγο καλυτερα βεβαια παλι μου λεει ποναει το πουλι μου αλλα δεν ειναι σαν τις προηγουμενες ημερες

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kαλησπερα!εμας ο γιατρος μας εχει απαγορεψει να πειραζουμε το πουλακι των παιδιων!Ο μεγαλος ειναι οκ αλλα δε ενα σημειο δεν ανοιγει τελειως.Δηλαδη κατεβαινει το πετακι μεχρι κατω αλλα φιαινεται σε μια ακριτσα λιγο κολλημενο!Μας ει[ε ο γιατρος οτι με τον καιρο θα ανοιξει.Το ευχομαι!

Του μικρου ομως δεν ανοιγει ΚΑΘΟΛΟΥ!Αν δεν τον ειχα δει οταν του εκανα εξετασεις ουρων για ουρολοιμωξη(δεν ειχε ομως)οτι υπαρχει τρυπα που βγαινουν τα ουρα θα ειχα ανησυχησει.Ο γιατρος το βλεπει καθε μηνα και μου ειπε τον Σεπτεμβρη που θα ειναι 16 μηνων να τον παω σε χειρουργο να του το ανοιξει λιγακι!Σας εχει τυχει κατι παρομοιο?Φοβαμαι μην κλεισει τελειως αλλα ο παιδιατρος ειναι καθησηχαστικος!

Link to comment
Share on other sites

Στον μικρό μυ τη στένωση, και όχι φίμωση, την αντιμετώπισε παιδοχειρούργος μετά από προτροπή της παιδιάτρου σε ηλικία 4 ετών. Το άνοιξε, μετά από προετοιμασία στο σπίτι δύο εβδομάδων με fucicort, με χρήση κάποιας γαζούλας σαντοπικό αναισθητικό και ξυλοκαϊνης. Νομίζω αυτή είναι η υπεύθυνη στάση για παιδίατρο.

Η fusicort αν δε κάνω λάθος είναι κορτιζονούχα. Εμάς μας την απαγόρεψε ο γιατρός γιαυτό το λόγο. Παρόλα ταύτα ο μικρός σου υπέφερε το ίδιο με τα υπόλοιπα παιδιά ή λιγότερο; Είμαστε και εμείς στη φάση και το αναβάλλω συνέχεια επειδή φοβάμαι και επειδή οι παιδίατροι πλεον λένε μη το πειράζετε θα ανοίξει μόνο του. Ο ουρολόγος μας μου είπε θα του δώσει αντιβίωση πριν και μετά για λίγες μέρες καθώς και αναλγητικά. Ψάχνω και εγώ τρόπο να το κάνω ποιο ανώδυνο!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς η παιδίατρος από μια ηλικία και μετά δεν μας άφηνε να το πειράζουμε. Ο παιδοχειρο'υργος μας είπε να κάνουμε αυτήν την προετοιμασία κάποιες ημέρες πριν.

Την fucicort την επίτρέπει και η παιδίατρός μου αλλά και οι περισσότεροι παιδίατροι γνωστών μου, οπότε για εμένα δεν υπήρξε θέμα.

Τις επόμενες 3 ημέρες ήταν λίγο δύσκολα γιατί δεν ήθελε να ουρήσει και δεν με άφηνε να βάλω ούτε ξυλοκαϊνη, αλλά όταν πια δεν μπορούσε να κρατηθεί ουρούσε με αρκετό φόβο και λιγότερο πόνο μετά την πρώτη ημέρα. Υπομονή θέλει...

Για 15 ημέρες μετά έπρεπε να το ανοίγω μετά την τουαλέτα κάθε φορά. Του έκανα και πλύσεις με betadine με προτροπή της παιδιάτρου.

Αν πάντως με άφηνε να βάζω την ξυυλοκαϊνη όσο συχνά έπρεπε νομίζω θα πονούσε λιγότερο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

λοιπον εγω πηγα σε δυο παιδοχειρουργους για τον 11 μηνων γιο μου και ο ενας μου ειπε (ενα μηνα πριν) οτι οντως υπαρχει φιμωση η οποια δικαιολογειται στα παιδια αυτης της ηλικιας και μεχρι τα 2 να μην ενοχλω την περιοχη απλα να τον καθαριζω με χαμομηλι τοπικα και θα δειξει αργοτερα πως θα παει, δηλαδη να εχω την κλασικη συντηρητικη σταση που αναφερει κατα καιρους και ο κος Μαρινοπουλος..

 

ομως πριν μια εβδομαδα διεκρινα σμιγμα στο χαμηλο σημειο του πεους του και ανησυχησα και ηρθα σε επικοινωνια με εναν αλλο παιδοχειρουργο ο οποιος ειχε αναλαβει για αλλες περιπτωσεις δυο γνωστους μου και αφου τον επισκεφθηκαμε εν ολιγοις διατυπωσε τις αποψεις του πρωτου αλλα εκεινος διακρινει σοβαρη φιμωση η οποια πιστευει δεν θα προοδευσει προς το καλυτερο καθως ισα που το μωρο ουρει και μυ επισημανε οτι ο μονος κινδυνος (περι του σμιγματος δεν εκδηλωσε ιδιαιτερη ανησυχια αλλα ειπε οτι μαζευεται βρωμια στη περιοχη αφου αυτη δεν μπορει να διαφυγει) συνεπως φοβαται για μελλοντικη μολυνση, ουρολοιμωξεις οι οποιες θα δημιουργησουν αλλα προβληματα και ετσι καταληγει οτι στη δικη του περιπτωση ισως θα επρεπε να κανουμε επεμβαση. Δεν το θεωρει αμεσο, μπορει να γινει αλλα προληπτικο εφοσον κρινει οτι δεν θα υπαρξει βελτιωση και οι μεθοδοι των παιδιατρων με το βιαιο ανοιγμα μονο χειροτερα μπορουν να κανουν το θεμα..

 

με την απλη λογικη μας εγω και ο ανδρας μου συμφωνουμε με ολη αυτη την αποψη (βλεπουμε και εμεις το παιδι αντιστοιχα ολο αυτο το καιρο) απο την αλλη δεν θελουμε να το ταλαιπωρησουμε και τελικα δεν ξερω απολυτα τι θα κανουμε..σαφως και κλινουμε προς την επεμβασουλα..

 

μια τριτη αποψη λεω απλα δεν θα μας εδειχνε και νεο.. η θα συνηγορουσε με τη μια αποψη η με την αλλη.. συνεπως.. παλι εμεις εχουμε το μαχαιρι και το καρπουζι..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ο γιος μου είναι 4 ακριβώς, και φαίνεται μόνο μια τριπίτσα (πιο μεγάλη από κεφάλι καρφίτσας). Ποτέ δεν είχε πρόβλημα, όπως πόνο, ερεθισμό κτλ. Επίσης κατουράει κανονικά.

Ο παιδίατρός μου είπε ότι έχει ελάχιστες πιθανότητες να ανοίξει, και ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει επεμβασούλα.

Να περιμένω, και αν ναι, μέχρι πότε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Γεια σας! Η παιδίατρος μας είπε να βάλουμε για 10 μέρες την κορτιζονούχα κρέμα Flixotide στο πουλάκι του γιου μου αφου το ανοίξουμε, παρόλο που αυτό κατεβαίνει αρκέτα. Είπε ότι είναι για να ξεκολλήσει τελειως. 'Εχετε ακούσει κάτι ανάλογο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Η παιδίατρος μας είπε να βάλουμε για 10 μέρες την κορτιζονούχα κρέμα Flixotide στο πουλάκι του γιου μου αφου το ανοίξουμε, παρόλο που αυτό κατεβαίνει αρκέτα. Είπε ότι είναι για να ξεκολλήσει τελειως. 'Εχετε ακούσει κάτι ανάλογο?

και σε μας το ίδιο είπε.

Link to comment
Share on other sites

Και? Την βάλατε? Είδες διαφορά? Σε τι ηλικία σας το είπε?

κοίτα, το έχουμε κάνει 2 φορές ως τώρα. την πρώτη φορά, ήταν μικρούλης 1.5-2 ετών, το κατέβασε η γιατρός στο ιατρείο. μετά από κάποιο διάστημα ξανακόλλησε λίγο. και τη δεύτερη φορά, 3-4 ετών το ξανακατέβασε η γιατρός στο ιατρείο (πάντα μετά από χρήση αλοιφής ξυλοκαίνης). τώρα θα το ξανακάνουμε τρίτη φορά γιατί έχει μείνει σε ένα μικρό σημείο που δεν κατεβαίνει τελείως. θα βάλουμε πάλι flixotide και μετά για κάνα μήνα θα κάνουμε μαλάξεις με βαζελίνη και θα το δει το Σεπτέμβρη πάλι. ελπίζω αυτή τη φορά να είναι η τελευταία. ο καημενούλης το έχει άγχος..:-(:sad:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας εμάς ήταν το πουλάκι του εντελώς κλειστό και η παιδίατρος μας είχε μιλήσει για επέμβαση. Όμως, ανέφερα σε μία άλλη παιδίατρο όταν νοσηλευόμασταν στο Παίδων το πρόβλημα και έδωσε λύση: κρέμα ADNOVADE (δεν θυμάμαι πώς ακριβώς γράφεται). Οι οδηγίες που μου έδωσε είναι οι εξής: Για 6 εβδομάδες βάζω στο κεφαλάκι (όσο ανοίγει) λίγη κρέμα πρωί- βράδυ. Αν τις πρώτες 3 βδομάδες δεν δω αποτέλεσμα το σταματάω. Αν δω, συνεχίζω και τις 6 βδομάδες. Εμάς ενώ ήταν εντελώς κλειστό τις πρώτες 2 βδομάδες άνοιξε εντελώς, χωρίς να πονάει καθόλου ο μικρός. Αλλά έκανα το λάθος και το σταμάτησα στις 3,5 βδομάδες και ξαναέκλεισε. Τώρα κατάλαβα γιατί έπρεπε να συνεχίσω:confused:

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας εμάς ήταν το πουλάκι του εντελώς κλειστό και η παιδίατρος μας είχε μιλήσει για επέμβαση. Όμως, ανέφερα σε μία άλλη παιδίατρο όταν νοσηλευόμασταν στο Παίδων το πρόβλημα και έδωσε λύση: κρέμα ADNOVADE (δεν θυμάμαι πώς ακριβώς γράφεται). Οι οδηγίες που μου έδωσε είναι οι εξής: Για 6 εβδομάδες βάζω στο κεφαλάκι (όσο ανοίγει) λίγη κρέμα πρωί- βράδυ. Αν τις πρώτες 3 βδομάδες δεν δω αποτέλεσμα το σταματάω. Αν δω, συνεχίζω και τις 6 βδομάδες. Εμάς ενώ ήταν εντελώς κλειστό τις πρώτες 2 βδομάδες άνοιξε εντελώς, χωρίς να πονάει καθόλου ο μικρός. Αλλά έκανα το λάθος και το σταμάτησα στις 3,5 βδομάδες και ξαναέκλεισε. Τώρα κατάλαβα γιατί έπρεπε να συνεχίσω:confused:

 

Σε τι ηλικία όλα αυτά? Πότε ξαναέκλεισε αμέσως ή σταδιακά?

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ηλικία όλα αυτά? Πότε ξαναέκλεισε αμέσως ή σταδιακά?

 

σε ηλικία 26 μηνών. Ξαναέκλεισε μέσα σε 3-4 μερες. Πάντως φαίνεται να ήταν αποτελεσματικό, αρκεί να ακολουθήσουμε τις οδηγίες. Βέβαια, εγώ επειδή θα μπούμε έτσι κι αλλιώς χειρουργείο μάλλον θα προτιμήσω να κάνουμε επεμβασούλα κι εκεί, για να ξεμπερδεύει μια και καλή.

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μανούλες καλησπέρα!! Διαβάζω και η καρδιά μου τρέμει!! Το αγοράκι μου είναι τεσσάρων μηνών και η γιατρός μας από τον προηγούμενο μήνα μου είχε συστήσει κατα τη διάρκεια του μπανιου να κάνω ελαφρό μασάζ και να κατεβάζω το πετσακι όσο παει..γενικά με τους γιατρούς, αφού κερδίσουν την εμπιστοσύνη μου είμαι υπακουη και έτσι και έκανα..σταδιακά λοιπόν έβλεπα να αποκαλύπτεται η βαλανος μέχρι που χθες άνοιξε τελείως...το μωρούλι μου δεν πονέσε καθόλου και συνέχισε με πολλά γελακια και χαρουλες το μπάνιο του! Σήμερα όμως το πρωί που το κοίταξα, το πετσακι γύρω γύρω έχει κόκκινες ραγαδες σαν μικρά σκισιματακια..μίλησα με την παιδιάτρο και μου είπε να του βάζω μικρή ποσότητα fusicort, για να αποφύγουμε τυχόν μόλυνση και να σταματήσω τις μαλαξεις..έχω τραυματίσει το παιδί μου;;; Εχει καμία παρόμοια εμπειρία;;; Με αυτά που διαβάζω απόψε νομίζω ότι έκανα μεγάλο λάθος που υπάκουσα αυτή τη φορά!! :(:?:|

ζαχαρωτούλι:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...