Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα γιατρέ,

Θα ήθελα και εγω να σας ρωτήσω για το θέμα της φίμωσης που μας απασχολεί. Ο γιος μου είναι 25 μηνών και ο παιδίατρος τη μία μας λέει οτι είναι καλά και την άλλη οτι χρειάζεται να κάνουμε μία μικροεπέμβαση την οποία και θα κάνει ο ίδιος στο ιατρείο του. Μια δεύτερη γνώμη που πήραμε μας είπε ότι το παιδί είναι μια χαρά και αν ποτέ χρειαστεί κάτι θα πρέπει να το δεί παιδοχειρούργος και σε καμία περίπτωση ο ίδιος ο παιδίατρος στο ιατρείο του. Εν τω μεταξύ ο μικρός δεν μας αφήνει να το αγγίξουμε ούτε για να το καθαρίσω! Εχουμε μπερδευτεί και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ,

Θα ήθελα και εγω να σας ρωτήσω για το θέμα της φίμωσης που μας απασχολεί. Ο γιος μου είναι 25 μηνών και ο παιδίατρος τη μία μας λέει οτι είναι καλά και την άλλη οτι χρειάζεται να κάνουμε μία μικροεπέμβαση την οποία και θα κάνει ο ίδιος στο ιατρείο του. Μια δεύτερη γνώμη που πήραμε μας είπε ότι το παιδί είναι μια χαρά και αν ποτέ χρειαστεί κάτι θα πρέπει να το δεί παιδοχειρούργος και σε καμία περίπτωση ο ίδιος ο παιδίατρος στο ιατρείο του. Εν τω μεταξύ ο μικρός δεν μας αφήνει να το αγγίξουμε ούτε για να το καθαρίσω! Εχουμε μπερδευτεί και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.:-(

 

Αγαπητή μου anastasia1977

 

Διαβάστε το έγκυρο άρθρο για την παιδική φίμωση στο http://www.box.net/shared/8djlkd5dnh

Εάν συνεχίζετε να αμφιβάλλετε στείλτε μου προσωπικό μήνυμα για να με συμβουλευθείτε.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

 

Προκειμένου να μην ανοίξω άλλο θέμα, έψαξα αρκετή ώρα και βρήκα ότι υπάρχει αυτό.

Θα παρακαλούσα τους ειδικούς επιστήμονες - ιατρούς να μας δώσουν τα φώτα τους στο εξής θέμα.

 

Στη διεθνή και ελληνική βιβλιογραφία υπάρχουν αρκετές μελέτες που κάνουν λόγο για επιτυχία εως και 90% σε περιπτώσεις ήπιας φίμωσης ή στενής πόσθης με τι χρήση κορτικοστεροειδών αλοιφών όπως βηταμεθαζόνη (η ουσία με τις περισσότερες αναφορές), φλουτικαζόνη κλπ. Ενδεικτικά αναφέρω τη δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό της εργασίας των Ελλήνων επιστημόνων Zavras N, Christianakis E, Mpourikas D, Ereikat K. που μιλούν για ποσοστό εως και 90% επιτυχίας σε περιπτώσεις φίμωσης με τη χρήση φλουτικαζόνης. Στη διεθνή βιβλιογραφία υπάρχει πλήθος αναφορών για την επιτυχία επίλυσης προβλημάτων φίμωσης με τη χρήση στεροειδών, κυρίως βηταμεθαζόνης 0.05%.

 

 

Θα παρακαλούσα θερμά την άποψη σας για το θέμα των στεροειδών κρεμών σε συνδυασμό με stretching (δηλαδή ήπια τεχνιτή προσπάθεια "τραβήγματος") για παιδιά άνω των 6 ετών. Η θεραπεία με στεροειδή λειτουργεί απ όσο είδα και στις περιπτώσεις ενηλίκων με φίμωση. Αληθεύει ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kαλησπερα γιατρε.Εμενα ο γιος μου ειναι 3 μιση.Απο οταν ηταν 2 ετων η παιδιατρος μας ειχε πει οτι πρεπει να του το ανοιξουμε τελειως αν και δεν ειχε ιδιαιτερο προβλημα,μας εδωσε να του βαλουμε μια κρεμα την fusicort και μετα μας εστειλε σε ενα νοσοκομειο.Ο γιατρος που του το ανοιξε το εκανε ευκολα,, αφου μας ειπε οτι ηταν ετοιμο να βγει αφου του ειχαμε βαλει και κρεμα 10 μερες πριν.Την τελευταια εβδομαδα διαπιστωσαμε οτι του εκλεισε παλι,πιθανον γιατι την τελευταια εβδομαδα το ανοιγε στο μπανιο μονος του.Επιπλεον ξαναρχισαμε να του βαζουμε κρεμα.Τι να κανουμε τωρα?Να ξαναπαμε να του το ανοιξουμε?Ευχαριστουμε εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

περναμε πολυ δυσκολες στιγμες στο σπιτι απο την ψυχολογια του μικρου μου..την τριτη που μας περασε πηγαμε σε παιδοχειτουργο και με μια απλη επεμβασουλα ανοιξαμε αυτο το πουλακι..αχ

ηταν παντα κλειστο.οταν το εδειχνα στη παιδιατρο μου ελεγε να το αφησουμε μεχρι τα 5.ο γιωργος μου τωρα ειναι 3..

ομως παρατηρησα πως μαζεψε σμιγμα αρκετο και αγχωθηκα.πηγα σε ειδικο γιατρο και να ειμαι τωρα εδω να παρακαλω το μικρο να κατουρησει.να περνανε ακομα και 12 ωρες αν τα κραταει και τελικα πανω που κοψαμε το παμππερσ τωρα τα κανει παλι πανω του απτο φοβο..

ειμαι απελπισμενη γιατι δεν ξερω θα γινει παλι οπως πριν..ποτε θα ηρεμησει..???

 

τα φιλια μου σε ολες και ολους σας..

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

αχ φιλεναδα ελπιζω να ηρεμησει γρηγορα το αγορακι σου!!!!

και εμενα του μικρου ειναι κλειστο και μας βλεπω να περναμε τα ιδια αλλα φοβαμαι και λεω να το αφησω λιγο ακομα. να σε ρωτησω πως εγινε η επεμβαση? ητα καθολου ανοικτο γιατι εμας καθολου και ανυσηχω.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ φιλεναδα ελπιζω να ηρεμησει γρηγορα το αγορακι σου!!!!

και εμενα του μικρου ειναι κλειστο και μας βλεπω να περναμε τα ιδια αλλα φοβαμαι και λεω να το αφησω λιγο ακομα. να σε ρωτησω πως εγινε η επεμβαση? ητα καθολου ανοικτο γιατι εμας καθολου και ανυσηχω.

 

γλυκια μου εμας ηταν ελαχιστα..ισα που κατουρουσε..οποτε ειδα το σπιγμα μεσα και αγχωθηκα να μην του κανει καμια μολυνση.

δεν το εκοψε ο γιατρος ..μενα εργαλειο μικρο με στρογγυλη μυτουλα προσπαθησε να ξεκολησει το πουλακι απτο "κεφαλακι".ειχε βαλει πιο πριν ξιλοκαινη και περιμεναμε μιση ωρα να δραση.ουρλιαζε το παιδι μου και γενικα ηταν φρικιαστικη αυτη η στιγμη.και τωρα που το βλεπω να υποφερει.

φαντασου ξαναγυρναμε στο μπεμπιλινο γιατι βλεπει το γιογιο και τρεχει το μωρο μου..υποφερει και γω μαζι του..

 

ποσο ειναι ο δικος σου..αν δεν ειχα δει το σμιγμα δεν θα το εκανα τωρα..μαλλον θα το αφηνα μεχρι να μου πει η γιατρος.΄..

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας πηγα σημερα στον γιατρο του ικα να δει τον μικρο μου στο πουλακι του απο μεσα εχει βγαλει κατι που αυτος μου το ειπε σμιγμα!!!να διευκρινισω οτι δεν ειναι ο γιατρος που μας παρακολουθει.μου εβαλε χερι γιατι λεει δεν του το εχει ανοιξει ο γιατρος μας με μια μικροεπεμβαση.πηρα τον παιδιατρο μου κ μου ειπε οχι οτι δεν πρεπει να κανω τιποτα μονο σιγα σιγα στο μπανιο οπως κανουμε απο την πρωτη μερα που γεννηθηκε.τελικα τι πρεπει να κανω γι αυτο το σμιγμα??ο συζηγος μου λεει να κανουμε οτι μας πει ο γιατρος μας απλα θελω κ μια δευτερη γνωμη!!!!!!!!!ο μικρος μου τωρα ειναι 26 μηνων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και η θεια το ίδιο με τον σύζηγο λεει.Είπα και εγώ μια μέρα να μπώ στο forum και έπεσα επάνω σου............ΑΜΑΝ ..........και ξεκόλα με τη μουρλη που σε πανικόβαλε....(σε άλλους το κάνανε βιαια...........βρε λες αυτό να φταίει που...........)

Link to comment
Share on other sites

ειμαι συμπασχουσα και πολυ πολυ αγχωμενη και μπερδεμενη δεν ξερω τι να κανω, ποτε να το κανω και ΠΟΙΟΣ γιατρος επιτελους πρεπει να το κανει...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας πηγα σημερα στον γιατρο του ικα να δει τον μικρο μου στο πουλακι του απο μεσα εχει βγαλει κατι που αυτος μου το ειπε σμιγμα!!!να διευκρινισω οτι δεν ειναι ο γιατρος που μας παρακολουθει.μου εβαλε χερι γιατι λεει δεν του το εχει ανοιξει ο γιατρος μας με μια μικροεπεμβαση.πηρα τον παιδιατρο μου κ μου ειπε οχι οτι δεν πρεπει να κανω τιποτα μονο σιγα σιγα στο μπανιο οπως κανουμε απο την πρωτη μερα που γεννηθηκε.τελικα τι πρεπει να κανω γι αυτο το σμιγμα??ο συζηγος μου λεει να κανουμε οτι μας πει ο γιατρος μας απλα θελω κ μια δευτερη γνωμη!!!!!!!!!ο μικρος μου τωρα ειναι 26 μηνων.

 

να κανεις αυτο που σου ειπε ο γιατρος σου!!

στον μεγαλο μου γιο δεν ειχα καθολου προβλημα,ο μικρος ομως εβγαλε και αυτος σμιγμα(ειναι σαν ενα μπαλακι εε??)περιπου οταν ηταν στην ηλικια του δικου σου,του το εκανα λιγο οταν καναμε μπανιο και παρατηρησα προχθες οτι εχει κανει ενα μικρο ανοιγμα και το σμιγμα εχει φυγει εντελος(και χωρις να ποναει!!:wink:)τωρα ειναι 3χρονων!!

ετσι και αλλιως νομιζω οτι δεν μπορεις να κανεις επεμβαση αν δεν βαλετε την πανα!!

κανε υπομονη και ξανα δες το αργοτερα!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω το εκανα στο γιο μου και ειναι πιστεψτεμε ανηποφορο.ποναει υπερβολικα για 2-3 μερεσ . δεν ηθελε ουτε να κατουρηση. εφτυχωσ περασε και αυτο αλλα οσο πιο μικρο ειναι το παιδι τοσοσ πιο γρηγορα του περνα. κατα προτειμιση να ειναι και καλοκαιρι για κανει και κανενα μπανιο. η θαλασσα κανει πολυ καλο σε αυτην την περιπτωση.καλη υπομονη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω πηρα πολλες πληροφορίες απο διαφορες ιστοσελιδες και αποφασισα να μην πειραξω τιποτα θα περιμενω τουλαχιστον μεχρι τα 5 και θα δω.

σας δινω μερικες ιστοσελιδες οσες θυμαμαι:

http://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/bathing-skin-care/pages/Care-for-an-Uncircumcised-Penis.aspx?nfstatus=401&nftoken=00000000-0000-0000-0000-000000000000&nfstatusdescription=ERROR:%20No%20local%20token&nfstatus=401&nftoken=00000000-0000-0000-0000-000000000000&nfstatusdescription=ERROR:%20No%20local%20token

απο την παιδιατρική εταιρεια αμερικής που ειναι πολυ σημαντικό μιας και η περιτομή ειναι το συνηθες που γινεται κατα την γεννηση

 

http://www.drmomma.org/2010/01/phony-phimosis-diagnosis.html

η πιο πάνω ιστοσελιδα εχει γενικοτερα πολυ ενδιαφεροντα αρθρα εκτος αυτου

 

http://www.doctorsopposingcircumcision.org/info/info-forcedretraction.html

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια εδω και 2 χρονια εκανα επεμβαση στον μικρο μου για ατροφικο και φιμωση.Η απορια μου ειναι οτι το πουλακι του δεν κατεβαινει τελειως κατω.Με την φιμωση κανονικα δεν επρεπε να κατεβαινει κανονικα πιο πολυ???:(:(:(.

Σας παρακαλω αν ξερει καποια κατι για αυτο ας μου απαντησει.....:?:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα.θα ηθελα τη συμβουλη του κ. Μαρινοπουλου στο εξης: ο γιος μου ειναι 12 μηνων. εβγαλε πριν λιγες μερες στο πουλακι του ενα ασπρο εσωτερικο σπυρακι ενω το πουλακι του δεν κατεβαινει πολυ. ο παιδιατρος αρχικα ελεγε να μην το πειραζουμε καθολου και απο 11μηνων μου ειπε να του κανω μασαζ γιατι εχει συμφυση και ετσι εκανα οχι καθημερινα και πολυ προσεκτικα. γενικα συμφωνω με τη μεθοδο που υποστηριζετε κ. Μαρινοπουλε τωρα που διαβασα τα παραπανω μηνυματα αλλα εχω αγχωθει με αυτο το σπυρακι. ο παιδιατρος ειπε οτι ειναι σμηγμα και πρεπει ενας παιδοχειρουργος να το ανοιξει και να το καθαρισει με αυτο το βιαιο τροπο που περιγραφουν οι μαμαδες παραπανω γιατι διαφορετικα κινδυνευει απο ουρολοιμωξη!! τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ευτυχώς με φώτισε ο Θεός και δεν άφησα την παιδίατρο να πειράξει το πουλάκι του παιδιού. Έχουν δίκιο που λένε οι παιδοουρολόγοι να μην το ενοχλούμε μέχρι μια ηλικία. Εμένα ήταν εντελώς κλειστό μέχρι πριν 2 μήνες, απορούσα πως κατουρούσε και όμως μόλις άρχισε η εξερεύνηση στην περιοχή λιγο λίγο το κατέβασε μόνος του! Χωρίς πόνο, χωρίς τίποτα! Αυτό έγινε λίγο μετά τα 3 οπότε μανούλες μην αγχώνεστε και μην υποβάλετε τα παιδιά σε επώδυνες πρακτικές.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς με φώτισε ο Θεός και δεν άφησα την παιδίατρο να πειράξει το πουλάκι του παιδιού. Έχουν δίκιο που λένε οι παιδοουρολόγοι να μην το ενοχλούμε μέχρι μια ηλικία. Εμένα ήταν εντελώς κλειστό μέχρι πριν 2 μήνες, απορούσα πως κατουρούσε και όμως μόλις άρχισε η εξερεύνηση στην περιοχή λιγο λίγο το κατέβασε μόνος του! Χωρίς πόνο, χωρίς τίποτα! Αυτό έγινε λίγο μετά τα 3 οπότε μανούλες μην αγχώνεστε και μην υποβάλετε τα παιδιά σε επώδυνες πρακτικές.

 

μπραβο μου δινεις κουραγιο !!!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα πολλες πληροφορίες απο διαφορες ιστοσελιδες και αποφασισα να μην πειραξω τιποτα θα περιμενω τουλαχιστον μεχρι τα 5 και θα δω.

σας δινω μερικες ιστοσελιδες οσες θυμαμαι:

http://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/bathing-skin-care/pages/Care-for-an-Uncircumcised-Penis.aspx?nfstatus=401&nftoken=00000000-0000-0000-0000-000000000000&nfstatusdescription=ERROR:%20No%20local%20token&nfstatus=401&nftoken=00000000-0000-0000-0000-000000000000&nfstatusdescription=ERROR:%20No%20local%20token

απο την παιδιατρική εταιρεια αμερικής που ειναι πολυ σημαντικό μιας και η περιτομή ειναι το συνηθες που γινεται κατα την γεννηση

 

http://www.drmomma.org/2010/01/phony-phimosis-diagnosis.html

η πιο πάνω ιστοσελιδα εχει γενικοτερα πολυ ενδιαφεροντα αρθρα εκτος αυτου

 

http://www.doctorsopposingcircumcision.org/info/info-forcedretraction.html

 

Μπράβο σου που το έψαξες μόνη σου.Και δεν έμεινες μόνο στην γνώμη του γιατρού.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς με φώτισε ο Θεός και δεν άφησα την παιδίατρο να πειράξει το πουλάκι του παιδιού. Έχουν δίκιο που λένε οι παιδοουρολόγοι να μην το ενοχλούμε μέχρι μια ηλικία. Εμένα ήταν εντελώς κλειστό μέχρι πριν 2 μήνες, απορούσα πως κατουρούσε και όμως μόλις άρχισε η εξερεύνηση στην περιοχή λιγο λίγο το κατέβασε μόνος του! Χωρίς πόνο, χωρίς τίποτα! Αυτό έγινε λίγο μετά τα 3 οπότε μανούλες μην αγχώνεστε και μην υποβάλετε τα παιδιά σε επώδυνες πρακτικές.

 

Μπράβο που άκουσες το μητρικό σου ένστικτο.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μανουλες βοηθεια ο γιοκασ μου ειναι 20 μηνον η παιδιατροσ του το ειχε τραβιξει οταν ηταν 6 μηνον κ μου λεει καθε φορα να το τραβαω να ανοιξει εγω δεν μπορω κ το κανει η μαμα μου μεσα στην μπανιερα και εβγενε το μισο κεφαλακι σημερα που το εκανε ο μικροσ μολις κατουρισε αρχισε να ουρλιαζει κ οταν ανοιξα την πανα ειδα αιματακι δεν ειδαμε αν ανοιξε ολο γιατι ηταν μεσα στο νερο τωρα που κοιματε φοβαμαι να το ανοιξω μην αρχισει να ουρλιαζει τη να κανω λετε καναμε καμια ζημια?

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα πω τη γνώμη μου πριν απαντήσω στην ερώτησή σου για το αν πιστεύω ότι έγινε ζημιά:

 

Σε 20 μηνών παιδί δεν θα πήγαινα την ώρα που κοιμάται, να το ξεγυμνώσω και να του τραβήξω το πουλί για να δω αν κατεβαίνει, όπως δε θα ήθελα να έρθει κάποιος και να μου εξετάσει τα δικά μου γεννητικά όργανα την ώρα που κοιμάμαι. Αν ξύπναγα, θα τρόμαζα και ακόμα χειρότερα θα έχανα την εμπιστοσύνη μου σε αυτόν τον κάποιο. Μάλλον την παιδίατρο θα έπαιρνα τηλέφωνο για να με καθοδηγήσει. Ναι, αν κάποιος πρέπει να ξυπνήσει αυτός είναι η παιδίατρος.

 

Επίσης για τη δική μου νοοτροπία, αν και καταλαβαίνω πόσο αγχωτικό είναι το θέμα πουλάκι για μας τις μαμάδες, θα μου φαινόταν αδιανόητο κάτι που δεν μπορώ να το κάνω εγώ στο σώμα του δικού μου παιδιού(γιατί προφανώς φοβάμαι), να εμπιστευόμουν κάποιον άλλον(που δεν είναι επαγγελματίας) να το κάνει(δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό).

 

Και για να απαντήσω στην ερώτησή σου.

Οι πιθανότητες λένε ότι μάλλον δεν έχετε κάνει ζημιά στο παιδάκι. Αλλά το πιο σωστό είναι να μη βασιστείτε στις πιθανότητες και να το δει ο παιδίατρος. Να υποθέσω ότι δεν τον πήρατε τηλέφωνο μόλις είδατε το αίμα;

Link to comment
Share on other sites

οταν κοιμοταν δεν θα το πειραζα μονο στο μπανιο το τραβουσα λιγο οταν κοιμοταν ηθελα να δω τη εγινε δεν θα το τραβουσα απλα 8α εβλεπα αν εκανα καμια ζημια

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...