Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

CA 125 και ενδομητρίωση


Recommended Posts

Krystalia ευχαριστω πολυ.Εγω παντως κοριτσια δεν ανησυχω τοσο για την ναρκωση κλπ..Ανησυχω εαν δειξει κατι πως θα το αντινετωπισει ο γιατρος.Εχω ακουσει για περιστατικα που ο γιατρος κατα τον καθαρισμο τραυματισε πχ την ωοθηκη..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Διαβάζοντας εδώ διάφορες περιπτώσεις ενδομητρίωσης, θα ήθελα να ρωτήσω τι συμπτώματα είχατε και το καταλάβατε ότι έχετε;; εγώ κάνω τεστ παπ (είμαι 22 χρονών) και είναι όλα φυσιολογικά, το τελευταίο μάλιστα το έκανα πριν 2μιση μήνες.. από τότε που μου πρωτοήρθε περίοδος όμως (πριν σχεδόν 10 χρόνια) παρατηρώ παρουσία αίματος από πίσω, στον πρωκτό, καθ'όλη τη διάρκεια της περιόδου, όχι πάρα πολύ, αλλά υπάρχει..κυρίως τις πρώτες 3 ημέρες που είναι και πιο πολύ από τον κόλπο..δε θυμάμαι αν το αίμα αυτό το είχα από τα 13, αλλά σίγουρα υπάρχει χρόνια και δεν είναι κάτι πρόσφατο ή ξαφνικό..πάντα το θεωρούσα φυσιολογικό, αλλά έχω αρχίσει και το σκέφτομαι πιο σοβαρά πλέον και νομίζω ότι δεν είναι τόσο φυσιολογικό όσο νόμιζα..κάποιο άλλο σύμπτωμα δεν έχω, αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση εδώ στο ίντερνετ, όλα έδειχναν ότι μάλλον πρόκειται για ενδομητρίωση και έχω ανησυχήσει..εσείς τί πιστεύετε; είμαι πολύ μικρή ακόμη για να προσπαθήσω για παιδί και δε θέλω να μπω σε διαδικασίες εξετάσεων κλπ, ειδικά τη λαπαροσκόπηση.που απ' ότι είδα στοιχίζει και πολύ.. να σημειώσω πως ποτέ δεν πονούσα στην περίοδο, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια, πονάω που και που κατά την 1η μέρα αρκετά..έντονες ενοχλήσεις δηλαδή.. δεν ξέρω αν αυτό αποτελεί πλέον κάποιο σημάδι.. ας με διαφωτίσει κάποια... :/ Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Διαβάζοντας εδώ διάφορες περιπτώσεις ενδομητρίωσης, θα ήθελα να ρωτήσω τι συμπτώματα είχατε και το καταλάβατε ότι έχετε;; εγώ κάνω τεστ παπ (είμαι 22 χρονών) και είναι όλα φυσιολογικά, το τελευταίο μάλιστα το έκανα πριν 2μιση μήνες.. από τότε που μου πρωτοήρθε περίοδος όμως (πριν σχεδόν 10 χρόνια) παρατηρώ παρουσία αίματος από πίσω, στον πρωκτό, καθ'όλη τη διάρκεια της περιόδου, όχι πάρα πολύ, αλλά υπάρχει..κυρίως τις πρώτες 3 ημέρες που είναι και πιο πολύ από τον κόλπο..δε θυμάμαι αν το αίμα αυτό το είχα από τα 13, αλλά σίγουρα υπάρχει χρόνια και δεν είναι κάτι πρόσφατο ή ξαφνικό..πάντα το θεωρούσα φυσιολογικό, αλλά έχω αρχίσει και το σκέφτομαι πιο σοβαρά πλέον και νομίζω ότι δεν είναι τόσο φυσιολογικό όσο νόμιζα..κάποιο άλλο σύμπτωμα δεν έχω, αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση εδώ στο ίντερνετ, όλα έδειχναν ότι μάλλον πρόκειται για ενδομητρίωση και έχω ανησυχήσει..εσείς τί πιστεύετε; είμαι πολύ μικρή ακόμη για να προσπαθήσω για παιδί και δε θέλω να μπω σε διαδικασίες εξετάσεων κλπ, ειδικά τη λαπαροσκόπηση.που απ' ότι είδα στοιχίζει και πολύ.. να σημειώσω πως ποτέ δεν πονούσα στην περίοδο, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια, πονάω που και που κατά την 1η μέρα αρκετά..έντονες ενοχλήσεις δηλαδή.. δεν ξέρω αν αυτό αποτελεί πλέον κάποιο σημάδι.. ας με διαφωτίσει κάποια... :/ Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

 

Καλημερα κοπελα μου!υπαρχει μια εξεταση αιματος οπως θα χεις διαβασει και απο εδω η ca125 η οποιαομως δεν ειναι ειδικη και πολλες φορες ουτε καν ενδεικτικη..εχω και γω αυτο που εχεις και συ..κατα τη περιοδο παρατηρω μικρη διαρροη αιματος απο το πρωκτο, το οποιο φαινεται στο χαρτι τουαλετας το εχω παρατηρισει εδω και πολλα χρονια, ισως το ειχα απο την εμμηναρχη..προσωπικα νομιζω πως ειναι εσωτερικη αιμοραηδα η κατι τετοιο γιατι ειναι ελαχηστες οι πιθανοτητες να εχω ενδομητρωση μιας και η ca125 ειναι στο 4,5 δεν νιωθω πονους κατα τη περιοδο η κατι τετοιο και επειδη κανω εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο (για ασχετο εντελως λογο) κανω πολυ συχνα υπερηχογραφημα και ποτε δεν ειδε ο γιατρος εικονα ενδομητριωσης (ουτε παλαιοτερα που εκανα το ετησιο τσεκ απ). Αυτο εχω να σου πω εγω να σαι καθησιχασω..εφοσον δεν εχεις συμπτωματα νομιζω δεν πρεπει να αγχωνεσαι, να εχεις υποψην σου επιπλεον πως μια πολυ ελαφρυα ενδομητριωση η οποια συνηθως δεν διαγνωσκεται καν δεν επηρεαζει τη γονιμοτητα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπέλα μου! Ναι το γνωρίζω ότι η εξέταση αυτή δεν είναι ενδεικτική και δε δείχνει με σιγουριά παρουσία ενδομητρίωσης, οπότε λέω να μην την κάνω καν..ή έστω θα ζητήσω τη συμβουλή του γυναικολόγου μου και βλέπουμε..Α δηλαδή έχεις κι εσύ παρουσία αίματος στον πρωκτό κατά την περίοδο σου ε;; Πω πω και είχα αγχωθεί τελευταία και νόμιζα δεν είναι φυσιολογικό..Έχεις ρωτήσει καθόλου γιατρό γιατί να συμβαίνει αυτό και σε τί οφείλεται, εφόσον δεν το έχουν όλες; Εγώ φοβάμαι μήπως είναι γαστρεντερολογικό το θέμα ή γενικώς κάτι σοβαρό και έχω ανησυχήσει πολύ, γιατί το έχω σε κάθε περίοδο εδώ και χρόνια!! :-/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Διαβάζοντας εδώ διάφορες περιπτώσεις ενδομητρίωσης, θα ήθελα να ρωτήσω τι συμπτώματα είχατε και το καταλάβατε ότι έχετε;; εγώ κάνω τεστ παπ (είμαι 22 χρονών) και είναι όλα φυσιολογικά, το τελευταίο μάλιστα το έκανα πριν 2μιση μήνες.. από τότε που μου πρωτοήρθε περίοδος όμως (πριν σχεδόν 10 χρόνια) παρατηρώ παρουσία αίματος από πίσω, στον πρωκτό, καθ'όλη τη διάρκεια της περιόδου, όχι πάρα πολύ, αλλά υπάρχει..κυρίως τις πρώτες 3 ημέρες που είναι και πιο πολύ από τον κόλπο..δε θυμάμαι αν το αίμα αυτό το είχα από τα 13, αλλά σίγουρα υπάρχει χρόνια και δεν είναι κάτι πρόσφατο ή ξαφνικό..πάντα το θεωρούσα φυσιολογικό, αλλά έχω αρχίσει και το σκέφτομαι πιο σοβαρά πλέον και νομίζω ότι δεν είναι τόσο φυσιολογικό όσο νόμιζα..κάποιο άλλο σύμπτωμα δεν έχω, αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση εδώ στο ίντερνετ, όλα έδειχναν ότι μάλλον πρόκειται για ενδομητρίωση και έχω ανησυχήσει..εσείς τί πιστεύετε; είμαι πολύ μικρή ακόμη για να προσπαθήσω για παιδί και δε θέλω να μπω σε διαδικασίες εξετάσεων κλπ, ειδικά τη λαπαροσκόπηση.που απ' ότι είδα στοιχίζει και πολύ.. να σημειώσω πως ποτέ δεν πονούσα στην περίοδο, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια, πονάω που και που κατά την 1η μέρα αρκετά..έντονες ενοχλήσεις δηλαδή.. δεν ξέρω αν αυτό αποτελεί πλέον κάποιο σημάδι.. ας με διαφωτίσει κάποια... :/ Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

 

πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο...απο μια μικρη ομως ερευνα που εκανα στο διαδιακτυο, διάβασα ότι όντως αποτελεί ένδειξη για ενδομητρίωση...δε θέλω να σε φοβήσω, αλλά εγώ στη θέση σου θα το έψαχνα λιγάκι παραπάνω έτσι ώστε να μη βρεθείς προ εκπλήξεων στο μέλλον...καλό είναι να έχουμε όλοι στο μυαλό μας, οτι η πρόληψη και η έγκαιρη αντιμετώπιση κάποιων ενδείξεων, μπορεί να αποτελεσει τη λύση σε ένα μελλοντικό μας ''πρόβλημα''...

 

υγ: το τεστ ΠΑΠ δεν έχει να κάνει με ενδομητρίωση!!!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!!μικρη αποβολη αιματος απο τον πρωκτο κατα τη περιοδο δεν αποτελει ενδειξη ενδομητριωσης..δεν υπαρχει περιπτωση κανενας γυναικολογος να σαι βαλει σε διαδικασια λαπαροσκοπισης για το λογο αυτο..και γω ειχα ανησιχισει πολυ καποτε για αυτο το συμπτωμα γιατι και γω αυτο διαβαζα στο διαδυκτιο..το ειχα πει στο γυναικολογο μου και μου ειχε απαντησει πως το πολυ ιντερνετ κανει κακο χωρις να του πω καν πως το ειχα γκουκλαρει..η απαντηση που μου ειχε δωθει ειναι πως το πιθανοτερο ειναι πως προκειται για εσωτερικη αιμοραηδα που ερεθιζεται και ξεματωνει κατα τη περιοδο..αν ηθελα να το ψαξω μου ειπε να παω σε γαστρεντερολογο.. αν πονας στη περιοδο πολυ η αν εχεις και αλλα συμπτωματα ψαξε το με γυναικολογο σου αλλα μονο με το συμπτωμα αυτο που αναφερεις δεν συνηγορει πως εχεις ενδομητριωση ή εστω αξιοσημιωτη ενδομητριωση.. ειμαι 34 ετων ποτε δεν πονεσα στη περιοδο, πολλες φορες το ξεχναω κιολας πως ειμαι ''αδιαθετη'', ποτε σε γυναικολογικη εξεταση (υπερηχος, ψηλαφηση) δεν βρεθηκε η παραμικρη ενδειξη ενδομητριωσης και η ca 125 οπως σου ειπα δεν ειναι ουτε 5..αλλα αυτο με το αιμα απο τον πρωκτο το εχω απο την εμμηναρχη, εδω και πολλα πολλα χρονια..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!μικρη αποβολη αιματος απο τον πρωκτο κατα τη περιοδο δεν αποτελει ενδειξη ενδομητριωσης..δεν υπαρχει περιπτωση κανενας γυναικολογος να σαι βαλει σε διαδικασια λαπαροσκοπισης για το λογο αυτο..και γω ειχα ανησιχισει πολυ καποτε για αυτο το συμπτωμα γιατι και γω αυτο διαβαζα στο διαδυκτιο..το ειχα πει στο γυναικολογο μου και μου ειχε απαντησει πως το πολυ ιντερνετ κανει κακο χωρις να του πω καν πως το ειχα γκουκλαρει..η απαντηση που μου ειχε δωθει ειναι πως το πιθανοτερο ειναι πως προκειται για εσωτερικη αιμοραηδα που ερεθιζεται και ξεματωνει κατα τη περιοδο..αν ηθελα να το ψαξω μου ειπε να παω σε γαστρεντερολογο.. αν πονας στη περιοδο πολυ η αν εχεις και αλλα συμπτωματα ψαξε το με γυναικολογο σου αλλα μονο με το συμπτωμα αυτο που αναφερεις δεν συνηγορει πως εχεις ενδομητριωση ή εστω αξιοσημιωτη ενδομητριωση.. ειμαι 34 ετων ποτε δεν πονεσα στη περιοδο, πολλες φορες το ξεχναω κιολας πως ειμαι ''αδιαθετη'', ποτε σε γυναικολογικη εξεταση (υπερηχος, ψηλαφηση) δεν βρεθηκε η παραμικρη ενδειξη ενδομητριωσης και η ca 125 οπως σου ειπα δεν ειναι ουτε 5..αλλα αυτο με το αιμα απο τον πρωκτο το εχω απο την εμμηναρχη, εδω και πολλα πολλα χρονια..

 

 

Κι εγω δε θα ελεγα οτι ποναω, τα τελευταια 2 χρονια που και που νιωθω καποιες εντονες ενοχλησεις κατα την 1η ημερα περιοδου, αλλα δε θα ελεγα οτι ειναι πονος η καποιο σημαδι που να με υποπτευει..για εσωτερικη αιμορροιδα δεν ξερω, τοσα χρονια ομως;; δε θα ειχε φυγει; η να δημιουργουσε κι αλλα συμπτωματα; εγω πολυ λιγες φορες βλεπω λιιγο αιμα στο χαρτι μετα απο τουαλετα αν δεν εχω περιοδο..κυριως στην περιοδο το εχω και γι αυτο με ανησυχει.. μεθαυριο τελειωνω απο περιοδο και απο βδομαδα θα κλεισω ραντεβου με το γυναικολογο γιατι εχω αρχισει να ανησυχω οσο να 'ναι :-(:?:cry: δε θα 'θελα να μπω σε διαδικασιες απο τωρα, ειτε προκειται για κατι γυναικολογικο, ειτε για γαστρεντερολογικο..και το χω ηδη ποσα χρονια και με τρομαζει στην ιδεα οτι μπορει να 'χει εξελιχθει σε κάτι σοβαρο...

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο...απο μια μικρη ομως ερευνα που εκανα στο διαδιακτυο, διάβασα ότι όντως αποτελεί ένδειξη για ενδομητρίωση...δε θέλω να σε φοβήσω, αλλά εγώ στη θέση σου θα το έψαχνα λιγάκι παραπάνω έτσι ώστε να μη βρεθείς προ εκπλήξεων στο μέλλον...καλό είναι να έχουμε όλοι στο μυαλό μας, οτι η πρόληψη και η έγκαιρη αντιμετώπιση κάποιων ενδείξεων, μπορεί να αποτελεσει τη λύση σε ένα μελλοντικό μας ''πρόβλημα''...

 

υγ: το τεστ ΠΑΠ δεν έχει να κάνει με ενδομητρίωση!!!

 

Κι εγω περα απο ενδομητριωση δεν εβρισκα τιποτα αλλο διαφωτιστικο στο ιντερνετ με μια προχειρη αναζητηση.. ξερω οτι δε συμβαινει σε ολες και εχω ανησυχησει.. θα παω απο βδομαδα στο γυναικολογο να το συζητησουμε και βλεπουμε..αν και μακαρι να μην ειναι τιποτα!! Ισως περα απο γυναικολογικο, να 'ναι κατι γαστρεντερολογικο που επισης το τρεμω στην ιδεα και μονο! Δε θα ηθελα να μπω σε τετοιες διαδικασιες απο τωρα και εχω χρονια μπροστα μου για παιδι, οποτε το απευχομαι να ειναι κατι που επηρεαζει τη γονιμοτητα η θα εθετε σε κινδυνο μελλοντικες μου εγκυμοσυνες:cry::(

Link to comment
Share on other sites

θαλασσα 1982: επισης οταν λες μικρη αποβολη αιματος, ποσο μικρη;; εγω εχω τις πρωτες 4 μερες καποιες σταγονες στο χαρτι καθε φορα που το τσεκαρω..μετα στην 5η μερα επειδη ειμαι στα τελειωματα δε βγαζω ιδιαιτερο..

Link to comment
Share on other sites

Και γω για λιγες σταγονες μιλω.να πας στο γυναικολογο σου να το αναφερεις για να ηρεμισεις τοτε.. ... Μη περιμενεις να σου κανει λαπαροσκοπιση η κατι τετοιο παντως..να εχεις υποψην σου πως η ενδομητριωση δν δοαγνωσκεται ευκολα κ αν δν δινει συμπτωματα που δυσχερενουν τη καθημερινοτητα της γυναικας η δν προκαλει υπογονιμοτητα δν ασχολουμαστε μαζι της..και κατι ακομα με πολυ αγαπη,εχεις μπει σε ενα μπλοκ δημοσιεσεων γυναικων τουλαχηστον δεκα χρονια μεγαλητερων σου,κατα μεσο ορο, που κανουν εξωσωματικη αρα με αποδεδειγμενα προβληματα υπογονιμοτητας,επομενο ειναι να αγχωθεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω για λιγες σταγονες μιλω.να πας στο γυναικολογο σου να το αναφερεις για να ηρεμισεις τοτε.. ... Μη περιμενεις να σου κανει λαπαροσκοπιση η κατι τετοιο παντως..να εχεις υποψην σου πως η ενδομητριωση δν δοαγνωσκεται ευκολα κ αν δν δινει συμπτωματα που δυσχερενουν τη καθημερινοτητα της γυναικας η δν προκαλει υπογονιμοτητα δν ασχολουμαστε μαζι της..και κατι ακομα με πολυ αγαπη,εχεις μπει σε ενα μπλοκ δημοσιεσεων γυναικων τουλαχηστον δεκα χρονια μεγαλητερων σου,κατα μεσο ορο, που κανουν εξωσωματικη αρα με αποδεδειγμενα προβληματα υπογονιμοτητας,επομενο ειναι να αγχωθεις..

 

Εχεις δικιο, απλα το εκανα μονο και μονο να δω τι συμπτωματα ειχαν και αλλες γυναικες και καταλαβαν οτι εχουν την ενδομητριωση, αλλα και να δω ποσες ακομη εχουν αυτο που εχω κι εγω κατα την περιοδο ωστε να καταλαβω αν ειναι συνηθισμενο η πρεπει να το κοιταξω αμεσα.. Αλλωστε με προχειρη αναζητηση μονο για ενδομητριωση μου εβγαζε και ειπα να το ρωτησω..

Θα δω προσεχως τι θα γινει μολις παω και γυναικολογο.. Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και τη βοηθεια! :wink::)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Θέλω την βοήθεια σας σε κάτι. Εγώ έκανα την εξέταση ca 125 και μου βγήκε ένα τρελό νούμερο 202.η αλήθεια είναι ότι την έκανα όταν είχα περίοδο γιατί ο γιατρός μου είπε να κάνω εξετάσεις στην τρίτη μέρα του κύκλου μου για να δει τις ορμόνες μου .έχω τρομάξει πάρα πολύ αυτός μου λέει πρέπει να είναι λόγω ενδομητριωσης γιατί έχω σοκολατοειδης κύστη αλλά τόσο μεγάλο νούμερο το ca125; είχε κάποια άλλη κοπέλα παρόμοια εμπειρίαειναίτηση φυσιολογικο; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...