Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

CA 125 και ενδομητρίωση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ελα κοπέλα μου, σου έχω νέα ναι. Πήγα λοιπόν στον δεύτερο γιατρό, είδε τις εξετάσεις μου συμπεριλαμβανομένης και της CA 125 και χωρίς να του πω τι μου είχε πει ο άλλος γιατρός τον ρωτάω "πιστεύετε οτι υπάρχει ενδομητρίωση?" μου λέει η εξέταση είναι καλή, εντός φυσιολόγικών ορίων". Του λέω "πιστεύετε οτι πρέπει να γίνει λαπαροσκόπηση?".Μου λέει άμεσα όχι, πρεπει να αποκλείσουμε άλλους παράγοντες πρώτα. Αντε τωρα πες μου εσύ ποιον να πιστεψω και τι να κάνω. Μου έκανε υπέρηχο και είδε οτι έχω ένα καλό αυγουλάκι και θα πάω τη Δευτέρα να το παρακολουθήσουμε για να δούμε αν γίνετε σωστα η ωορρηξία. Μου έδωσε να κάνω και κάποιες ακομα αιματολογικές που δε τις έχω ξανακάνει. Τι να πω δε ξέρω. Λέω να τον δοκιμάσω κι αυτόν γιατί ειναι μεγάλος και έχει αρκετή πείρα. Φαίνεται και καλός άνθρωπος. Σε τόσους πήγα, άλλος ένας δε βλάπτει, χιχι. Εσύ Kokko τι έκανες τελικά. Σε τι φάση είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός Sunty μου είχε πει να την κάνω 2-4 μερα του κύκλου αλλά εγώ την έκανα 3 φορές σε διάφορετικές μέρες και ήταν και τις 3 φορές η ίδια, οπότε δε νομίζω οτι παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελα κοπέλα μου, σου έχω νέα ναι. Πήγα λοιπόν στον δεύτερο γιατρό, είδε τις εξετάσεις μου συμπεριλαμβανομένης και της CA 125 και χωρίς να του πω τι μου είχε πει ο άλλος γιατρός τον ρωτάω "πιστεύετε οτι υπάρχει ενδομητρίωση?" μου λέει η εξέταση είναι καλή, εντός φυσιολόγικών ορίων". Του λέω "πιστεύετε οτι πρέπει να γίνει λαπαροσκόπηση?".Μου λέει άμεσα όχι, πρεπει να αποκλείσουμε άλλους παράγοντες πρώτα. Αντε τωρα πες μου εσύ ποιον να πιστεψω και τι να κάνω. Μου έκανε υπέρηχο και είδε οτι έχω ένα καλό αυγουλάκι και θα πάω τη Δευτέρα να το παρακολουθήσουμε για να δούμε αν γίνετε σωστα η ωορρηξία. Μου έδωσε να κάνω και κάποιες ακομα αιματολογικές που δε τις έχω ξανακάνει. Τι να πω δε ξέρω. Λέω να τον δοκιμάσω κι αυτόν γιατί ειναι μεγάλος και έχει αρκετή πείρα. Φαίνεται και καλός άνθρωπος. Σε τόσους πήγα, άλλος ένας δε βλάπτει, χιχι. Εσύ Kokko τι έκανες τελικά. Σε τι φάση είσαι?

 

BettyBoo μου είμαι σε φάση εγκυμοσύνης!!!!το έμαθα προχθές και ο γυναικολόγος μου δεν ασχολήθηκε πλέον με το θέμα της ενδομητρίωσης το οποίο μου είχε πεί ούτως η άλλως από την τιμή της CA 125 δεν φαινόταν πιθανό. Να πας και σε τρίτον είναι η άποψη μου να διασταυρώσεις για να καταλήξεις!

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!ΤΙ ΤΕΛΕΙΑ ΝΕΑ !!!! Eυχομαι όλα να σου πάνε καλά, μου έδωσες πολύ κουράγιο Kokko μου. Προσπαθούσατε χρόνια? έμεινες φυσιολογικά ή έκανες κάποια θεραπεία? υπήρχε κάποιο πρόβλημα? αχ σε τρέλανα στις ερωτήσεις αλλά ειλικρινά πήρα μια δόση αισιοδοξίας τώρα!

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!ΤΙ ΤΕΛΕΙΑ ΝΕΑ !!!! Eυχομαι όλα να σου πάνε καλά, μου έδωσες πολύ κουράγιο Kokko μου. Προσπαθούσατε χρόνια? έμεινες φυσιολογικά ή έκανες κάποια θεραπεία? υπήρχε κάποιο πρόβλημα? αχ σε τρέλανα στις ερωτήσεις αλλά ειλικρινά πήρα μια δόση αισιοδοξίας τώρα!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου :-D Εντάξει ακόμα είμαι μαγκωμένη να περάσουν οι πρώτες εβδομάδες γιατί μου φαίνεται και μένα απίστευτο ότι ου έχει συμβει.Προσπαθούσαμε γύρω στους 15-16 μήνες χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Εγώ δεν φαινόταν από τις εξετάσεις να έχω κάτι, η μόνη υποψία ήταν αυτή της ενδομητριωσης. Ο άντρας μου είχε ένα θεματάκι με την κινητικότητα και την μορφολογία (είχε πάρα πολλές ανώμαλες μορφές στην κεφαλή) και μας είχαν πεί ότι θα είναι πολύ δύσκολο το σπέρμα με τόσο μεγάλο πρόβλημα στην κεφαλή να καταφέρει να εισχωρήσει μέσα στο ωάριο. Με αυτά και με αυτά είχα κάνει μια σπερματέγχυση η οποία δεν πέτυχε τον Φλεβάρη και τώρα περίμενα να αδιαθετήσω για να ξεκινήσω τον πρώτο κύκλο εξωσωματικής (στα πλαίσια των εξετάσεων που έγραψε ο εξωσωματικός ήταν να δούμε και την πιθανότητα ενδομητρίωσης). Αλλά την Πέμπτη και ενώ είχα κάτι κράμπες χαμηλά μου την έδωσε και έκανα ένα τεστ και βγήκε θετικό και την επόμενη χοριακή 155 :D. Ακόμα είμαι πολύ μαγκωμένη όμως περιμένω αποτελέσματα και σήμερα από χοριακή να δούμε αν εξελίσεται καλά!Τελικά αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι δεν πρέπει να σταματάμε τις προσπάθειες ακόμα και αν εχουμε πάψει να ελπίζουμε, γιατί κι' εγω αν και ήμουν σίγουρη ότι δεν πρόκειται ποτε να συλλάβω φυσιολογικά και ήμουν έτοιμη για την εξωσωματική, μέτρησα με τεστάκι τις γόνιμες μου μέρες, χωρίς πραγματικά να πιστεύω ότι έχει νόημα. Μακάρι να πάνε τα πράγματα καλά για όλες μας!Εσείς σε τι φάση προσπαθειών είστε;

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελεια, μπραβο, μπραβο! Αχ εμεις εχουμε θέμα με την ωορρηξία μάλλον. δε σκανε τα αυγουλάκια μου. μεγαλώνουν κανονικα και μετά γίνονται κύστη. και θεραπεία όμως που είχα κάνει για πρόκληση ωορρηξίας και ειχα συλλάβει μετά απέβαλλα. έχουμε ταλαιπωρηθεί αρκετά είναι αλήθεια και δεν έχουμε πολύ κουράγιο αλλά δε θα το αφήσω, που θα μου πάει θα το τσακώσουμε! έχουμε κάνει αρκετές εξετάσεις, όλες καθαρές. και το σπέρμα πολύ καλο. τώρα την τετάρτη θα πάω σε αυτόν τον καινούριο γιατρό να μου πει τι θα κάνουμε απτον επόμενο κύκλο.ο θεός βοηθός!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μου ειπε ο γιατρος μου ότι μπορούμε να κανουμε λαπαροσκοπηση να αυξησουμε τις καλές συνθηκες για την επομενη ivf ΄χωρις να μου κοψει την περιοδο, με αφαιρεση του ινομυωματος που έχω και αμεσως μετα ivf. Eσας κοριτσια που έχετε κανει ποτε ο γιατρος σας ειπε να ξεκινησετε; Εγω παντως που ειχα κανει παλια μου ειχε πει 3 μηνες αποχη και μετα προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας. Μπήκα να καταθέσω κι εγώ την ιστορία μου σχετικά με λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση. Η ουσία είναι ότι ο μόνος τρόπος να εντοπίσεις την ενδομητρίωση είναι η λαπαροσκόπηση. Η ενδομητρίωση διακρίνεται σε βαθμούς, από 1 έως 4. Εγώ είχα 1ου βαθμού, την πιο ήπια, όπου εντοπίσαν κάτι φλεγμονές και μου εδωσαν τρίμηνη διακοπή περιόδου. Εκανα την ένεση τη 2η μέρα της περιόδου και σταμάτησε μετά από 2 μέρες (με πολύ φυσικό τρόπο, χώρις ενοχλήσεις). Κατάλαβα ότι με βοήθησε η επέμβαση γιατί αδιαθέτησα- κ ενώ συνήθως σφάδαζα!- αυτή τη φορά δεν πήρα καν ντεπόν.

Κορίτσια, πιστεύω ότι κανένας γιατρός δε μπορεί να πει με σιγουριά αν πρέπει ή όχι να κάνεις τη λαπαρασκόπηση πριν την εξωσωματική. Το θέμα κατ'εμέ είναι ψυχολογικό, και λιγότερο οργανικό. Ψυχολογικό γιατί πρέπει να σκεφτείς τι προτιμάς: να δοκιμάσω την εξωσωματική κι αν δεν πετύχει κάνω την επέμβαση ή να δώσω τα ωραία μου λεφτά και να είμαι έτοιμη? γιατί ότι και να λέμε ότι παίρνουμε ορμόνες, και το χειρουργίο -ολική νάρκωση- δεν είναι και λίγο πράγμα.

Αν με ρωτούσε κάποιος τώρα, αν νιώθω πως έκανα καλά, λέω ναι. Ξέρω ότι τουλάχιστον έχω "δει" τι γίνεται στο εσωτερικό μου, το διορθώσαμε, και είμαι "έτοιμη". Βέβαια, και τα λεφτά και η νάρκωση (τα άλλα δεν είναι ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!) έχουν ένα κόστος. Αλλά, κορίτσια, όταν με το καλό έρθει το παιδάκι αυτά δε θα είναι πολύ σημαντικά!

Αυτά έχω να πω. Περιμένω να λήξει η θεραπεία για να μπω σε πρόγραμμα.

Τον Ιούλιο θα με δει ο Π@ντος - εκεί έκανα την επέμβαση- για να δω πώς θα προχωρήσω. Πιστεύω ότι στο Γ3Ν3ΣΙΣ θα προχωρήσω. Αν και τη Δευτέρα είδα ένα γιατρό που μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη -Κ1ΤΜ1Ρ1Δ1Σ λέγεται- και μου είπε ότι συνεργάζεται με το Μ3DIM*LL. Έχετε άποψη?

Αυτά κι από εμένα. Ο Θεούλης να μας δίνει δύναμη κι αγάπη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 months later...

Καλησπέρα κορίτσια.Λοιπόν πέρυσι τον Νοέμβριο στα 23 μου έκανα λαπαρασκόπηση επειδή είχα σοκολατοειδής κύστες και ενδομητρίωση.Η ca 125 ήταν τότε 107!!!!Έκανα θεραπεία με ενέσεις για 6 μήνες, ξαναέκανα την ca125 και ήταν 15.32,τώρα μετά από 3 μήνες με περίοδο κανονικά η ca μου είναι 29,2.Πρέπει να ανησυχώ πάλι για ενδομητρίωση????

Link to comment
Share on other sites

sofi88 μου αποτι γνωριζω η ενδομητριωση δεν εμφανιζεται σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα..αλλωστε και το 29 που εχεις καλο ειναι αφου η φ.τ ειναι <35

μη βαζεις με το μυαλο σου ασχημες σκεψεις, συζητησε το και με το γιατρο σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Έχω κι εγώ ιστορικό ενδομητρίωσης με σοκολατοειδή κύστη και έκανα λαπαροσκόπηση πριν κάποια χρόνια. Τώρα υποτίθεται πως είμαι καθαρή, χωρίς βεβαίως να είναι 100% σίγουρο, γιατί όπως ανέφερε και μια άλλη κοπέλα μόνο με λαπαροσκόπηση μπορεί να δει κανείς με σιγουριά.

 

Αυτό που θέλω να σας πω να έχετε υπόψην είναι ότι ο εξωσωματικός μας είπε ότι γυναίκες με ιστορικό ενδομητρίωσης έχουν αυξημένο κίνδυνο εξωμήτριας κύησης, συνήθως στη σάλπιγγα...γι αυτό όσες από εμάς καταφέρουμε να μείνουμε έγκυες, και ειδικά με εξωσωματική, πρέπει να έχουμε το νού μας...αν και στραβηγμένο, στην εξωσωματική που βάζουν 2 έμβρυα, μπορεί να συμβεί συνύπαρξη ενδομήτριας και εξωμήτριας κύησης.

 

ΥΓ την εξωσωματική την κάνουμε λόγω κακού σπέρματος συζύγου, όχι λόγω ενδομητρίωσης.

Καλή τύχη σε όλες :)

D2Ixp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κορίτσια μόλις μου βγήκε η ανάλυση και είναι 17,68.

πρέπει να είναι πάνω από το όριο για ένδειξη ενδομητρίωσης ή πάνω από 10?

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κοριτσια καλησπερα.Μολις γυρισα απο καποιο γυναικολογο στον οποιο πηγα τυχαια και χωρις να περιμενω κατι ιδιαιτερο απλα επειδη τον προτεινε καποιος γνωστος.Ηδη ασχολουμαι με κατι ανοσολογικα που εχω και με βοηθησαν πολυ απο το φορουμ και τα γυναικολογικα τα ειχα αφησει λιγο.Ο γιατρος μου ζητησε την ca 125 και εγω την ειχα κανει το 2014 και ητανε 15,60.Μου ειπε οτι ειναι οριακη και μπορει να εχω ενδωμητριωση.!!Μαλλον εχει δικιο απο ο,τι διαβαζω?Τοσοι γιατροι γιατι κανενας δεν εχει πει τιποτα?!!Ειχα παει καποια στιγμη στον Παντο Θεσνικης νομιζω ειδε την τιμη με ψηλαφισε,πιεσε και ειπε με σιγουρια δεν εχεις ενδωμητριωση!!Μπορει καμμια κοπελα να με διαφωτισει?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.Μολις γυρισα απο καποιο γυναικολογο στον οποιο πηγα τυχαια και χωρις να περιμενω κατι ιδιαιτερο απλα επειδη τον προτεινε καποιος γνωστος.Ηδη ασχολουμαι με κατι ανοσολογικα που εχω και με βοηθησαν πολυ απο το φορουμ και τα γυναικολογικα τα ειχα αφησει λιγο.Ο γιατρος μου ζητησε την ca 125 και εγω την ειχα κανει το 2014 και ητανε 15,60.Μου ειπε οτι ειναι οριακη και μπορει να εχω ενδωμητριωση.!!Μαλλον εχει δικιο απο ο,τι διαβαζω?Τοσοι γιατροι γιατι κανενας δεν εχει πει τιποτα?!!Ειχα παει καποια στιγμη στον Παντο Θεσνικης νομιζω ειδε την τιμη με ψηλαφισε,πιεσε και ειπε με σιγουρια δεν εχεις ενδωμητριωση!!Μπορει καμμια κοπελα να με διαφωτισει?

 

15,6 σε τι μοναδα μέτρησης;κατω απο 35U/ml εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Η τιμη μου ειναι 15,60 U/ml.Το ειδα οτι ειναι στις φυσιολογικσς τιμες <35.Απλα αυτο που μου ειπε ειναι οτι τα φυσιολογικα ορια ειναι κατι αλλο αναφερεται σε ιδιαιτερα παθολογικες καταστασεις και οτι οι τιμες πανω απο 15 περιπου και πσνω δημιοργουν υποψια ενδωμητριωσης και συνισταται λαμπαροσκοπηση.!Δυστυχως απο οτι διαβαζω απο παλαιοτερες αναρτησεις πολλες κοπελες το λενε αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω κατι ακομα μηπως ξερει καποια κοπελα?Ποια μερα του κυκλου γινεται η Ca125?Λιγο που το εψαξα ειναι διφορουμενες οι γνωμες.Πολλες κοπελες το κανουν 2-4 ημερα κυκλου αλλα διαβασα οτι λογω της εμμηνορυσιας η τιμη ειναι αυξημενη για αυτο προτεινουν μετα την ωορρηξια..Εσεις ποια μερα την κανατε.Σκεφτομαι να την επαναλαβω γιατι ειναι του 2014.Απλα δεν ξερω ποτε.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω κατι ακομα μηπως ξερει καποια κοπελα?Ποια μερα του κυκλου γινεται η Ca125?Λιγο που το εψαξα ειναι διφορουμενες οι γνωμες.Πολλες κοπελες το κανουν 2-4 ημερα κυκλου αλλα διαβασα οτι λογω της εμμηνορυσιας η τιμη ειναι αυξημενη για αυτο προτεινουν μετα την ωορρηξια..Εσεις ποια μερα την κανατε.Σκεφτομαι να την επαναλαβω γιατι ειναι του 2014.Απλα δεν ξερω ποτε.Ευχαριστω.

 

 

Καλύτερα να την κανεις μακριά απο περίοδο. ο γιατρος βεβαια μου ειπε οποτε θελω να την κανω.

απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω ότι την εκανα 2-3 μερα του κύκλου κ η τιμή της ηταν αυξημένη σε σχέση με την εικόνα που μας έδωσε η λαπαροσκόπηση.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσούδια καλησπέρα!!εχω ενδομητρίωση!εμενα φαίνεται με έναν απλό υπέρηχο!έχω κάνει λαπαροσκόπηση στο παρελθόν και ξαναεμφανίστηκε!προσπαθώ για μωρακι 2 χρόνια τώρα με προγραμματισμένες επαφές,κλομιφαίνη, σπερματεγχυση,εξωσωματική!!!αυτή τη στιγμή ξεκινάω την 2η προσπάθεια εξωσωματικής με τον κ. Πάντο στο γένεσις θεσνίκης! γνωρίζεται κοπέλα με εστίες ενδομητρίωσης να μένει έγκυος φυσιολογικά η με εξωσωματική?? η ΄λοες νωρίτερα κανανε η ξανακάνανε λαπαροσκόπηση???

Link to comment
Share on other sites

κοριτσούδια καλησπέρα!!εχω ενδομητρίωση!εμενα φαίνεται με έναν απλό υπέρηχο!έχω κάνει λαπαροσκόπηση στο παρελθόν και ξαναεμφανίστηκε!προσπαθώ για μωρακι 2 χρόνια τώρα με προγραμματισμένες επαφές,κλομιφαίνη, σπερματεγχυση,εξωσωματική!!!αυτή τη στιγμή ξεκινάω την 2η προσπάθεια εξωσωματικής με τον κ. Πάντο στο γένεσις θεσνίκης! γνωρίζεται κοπέλα με εστίες ενδομητρίωσης να μένει έγκυος φυσιολογικά η με εξωσωματική?? η ΄λοες νωρίτερα κανανε η ξανακάνανε λαπαροσκόπηση???

 

την ενδομητρίωση την διαγνώσαμε αφού είχα μείνει έγκυος κάνοντας εξέταση CA125 . Μάλιστα εμένα η τιμή βρίσκεται στα ύψη. Με κατώτατο όριο το 35 , εγώ είχα διπλάσιο αριθμό! Προφανώς είχα ενδομητρίωση πριν μείνω έγκυος αλλά δεν το είχα πάρει χαμπάρι... Έμεινα έγκυος φυσιολογικά οπότε τίποτε δεν αποκλείεται!!!! Η λαπαροσκόπηση να υποθέσω ότι την καταπολεμά? Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φύγει με την εγκυμοσύνη. Σου εύχομαι να μείνεις το γρηγορότερο έγκυος !!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κορίτσια δεν εκανα ποτε αυτή την εξέταση...η δική μου ενδομητριωση φαινόταν κ στον απλό υπέρηχο...απο την πολύχρονη εμπειρία μου αυτο που κατάλαβα ειναι οτι οι απόψεις διίστανται...ναι μεν η ενδομητριωση απο περιπτωση σε περιπτωςη ειναι διαφορετική, δεν παύει ομως να αποτελεί τη βασική αιτία μυπογονιμότητας στο μέγιστο των περιπτώσεων...Η πλειοψηφία δε των γιατρών, την αντιμετωπίζουν αμυντικά με θεραπείες πχ αντισυλληπτικών ή λαπαροσκόπησης, ενώ κάποιοι άλλοι επιθετικά, δλδ με την επίτευξη εγκυμοσυνης...αυτα απο εμενα...καλη συνέχεια σε ολες σας...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...