Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καλλιέργεια ούρων σε μωρό(πως παίρνουμε ούρα)


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Από τι ηλικία κάνετε εξετάσεις αίματος (ή/και ούρων) ; Εννοώ σαν τσεκ απ', όχι για συγκεκριμένο λογο.Η δικιά μας σε ένα μήνα γίνεται 2 κ δεν έχει κάνει ποτέ.

 

Από όσο θυμάμαι κάπου στα 4-5. Με 2 διαφορετικές παιδιάτρους. Πάνω κάτω όταν προνήπια-νήπια, κάπου εκεί. Ούρων για τσεκ απ, πολύ αργότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Από τι ηλικία κάνετε εξετάσεις αίματος (ή/και ούρων) ; Εννοώ σαν τσεκ απ', όχι για συγκεκριμένο λογο.Η δικιά μας σε ένα μήνα γίνεται 2 κ δεν έχει κάνει ποτέ.

Κ εμείς στο έτος κάνουμε τσεκ απ

7 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Στα 2 πρεπει καvοvικα vα σας το πει. Κ εμεις 2 χροvωv καvαμε πρωτη φορα. Πιο vωρις συvηθως δεv καvουv ειvαι επιφοβο vα βγουv λαvθασμεvα αποτελεσματα γιατι ειvαι στηv μεγαλη αvαπτυξη κ αλλαζει συvεχεια οοργαvισμος. Αλλα απο 2 χροvωv τωρα θα σας βαλει. Αv οχι ζητα το εσυ. 

Γιατί να βγουν λανθασμένα αποτελέσματα? Ποιες εξετάσεις βγαίνουν λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Κ εμείς στο έτος κάνουμε τσεκ απ

Γιατί να βγουν λανθασμένα αποτελέσματα? Ποιες εξετάσεις βγαίνουν λάθος?

Bgainoyn  polles aimatologikes epireasmenes apo leyka aimosfairia mexri ormonikes.  Emas mas eixe pei oti prin ta dyo xronia den thelei na kanei an den yparksei kapoio problima fysika giati bgainoyn polles fores lanthasmena ektos orion logo anaptyksis k mpaineis tsampa se ena faylo kyklo epanalipseon.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Bgainoyn  polles aimatologikes epireasmenes apo leyka aimosfairia mexri ormonikes.  Emas mas eixe pei oti prin ta dyo xronia den thelei na kanei an den yparksei kapoio problima fysika giati bgainoyn polles fores lanthasmena ektos orion logo anaptyksis k mpaineis tsampa se ena faylo kyklo epanalipseon.  

Καλά πιστεύω κάποια που ξέρουν οι παιδίατροι ότι δεν βγαίνουν σωστά δεν τα αξιολογούν. Πχ στην γενική αίματος κάποια στα παιδιά μου ήταν εκτός ορίων κ είπε η παιδίατρος ότι τα όρια στα παιδιά είναι διαφορετικά κ δεν ανησύχησε για κάτι. Αλλά πχ εκεί που υπάρχει θέμα στα περισσότερα παιδάκια είναι ο σίδηρος κ η D3 οπότε καλό είναι πιστεύω να ελέγχεται. Καλά εμένα τα παιδιά μου πάντα ήταν χαμηλού βάρους κ ίσως κ για αυτό ζητούσε αιματολογικές, δεν ξέρω τι κάνει σε άλλα παιδάκια αλλά πιστεύω ζητάει

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Από τι ηλικία κάνετε εξετάσεις αίματος (ή/και ούρων) ; Εννοώ σαν τσεκ απ', όχι για συγκεκριμένο λογο.Η δικιά μας σε ένα μήνα γίνεται 2 κ δεν έχει κάνει ποτέ.

απο ενος καθε χρονο αιματος,ουρων μονο για να ελεγξουμε ουρολοιμωξη ως τωρα.βεβαια ειναι σε ηλικια που θα μπορουσαν να κανουν κ προληπτικα ουρων τα δικα μου,μετα τα 2,5ηταν πολυ απλο να συλλεξουμε σε κυπελακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να συλλέξουμε τα ουρά. Έχω κάνει 2 προσπάθειες και είχαμε ατύχημα και τελικά τα κάναμε όλα χάλια και δεν πήγαμε ακόμα τις εξετάσεις . Το θέμα είναι ότι είχαμε πάει για αίματος και δεν μπόρεσαν να του πάρουν αίμα γιατί λέει δεν βρίσκαν φλέβα. Και μου τον τρυπήσαν τον μικρό χωρίς λόγο τον καημένο. Λέει να ξανά προσπαθήσουμε σε 6 μήνες. Είναι λογικό αυτό ; Να μην έχουμε εικόνα τι γίνεται ; 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να συλλέξουμε τα ουρά. Έχω κάνει 2 προσπάθειες και είχαμε ατύχημα και τελικά τα κάναμε όλα χάλια και δεν πήγαμε ακόμα τις εξετάσεις . Το θέμα είναι ότι είχαμε πάει για αίματος και δεν μπόρεσαν να του πάρουν αίμα γιατί λέει δεν βρίσκαν φλέβα. Και μου τον τρυπήσαν τον μικρό χωρίς λόγο τον καημένο. Λέει να ξανά προσπαθήσουμε σε 6 μήνες. Είναι λογικό αυτό ; Να μην έχουμε εικόνα τι γίνεται ; 

Στον μεγάλο θέλεις να πάρεις αίμα έτσι? Να πάτε σε κάποιο μεγάλο μικροβιολογικό εργαστήριο που είναι πεπειραμένοι στα παιδάκια κ όχι σε κάποιο μικρό που δεν έχει κίνηση κ δεν είναι έμπειροι στο να πάρουν αίμα τα μικρά.

 

Πάντως απ' την εμπειρία μου έχει τύχει να τρυπήσουν κ 3 φορές για να πάρουν αίμα. Αν δεν μπορούν πες την παιδίατρο να το πάρει αυτή που ίσως είναι πιο έμπειρη κ να το πας η ίδια.

 

Όσο για τα ούρα να δώσεις πολύ νερό η γάλα, να κολλήσεις τον ουροσυλλεκτη κ να προσπαθείς να παίζετε για να είναι όρθιος κ να τον ελέγχεις ανά 5 λεπτά μήπως κ τον προλάβεις την ώρα που κατουράει για να μην ξεκολλήσει κ χυθουν. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλησα να μαζέψω ουρά στον μικρό μου γύρω στους 9 μήνες γιατί πέρναγε περίοδο αφαγίας τα μάζεψα με ουροσυλλεκτη για μεγάλους.Σηκωθήκαμε πρωί τον έπλυνα καλά και περίμενα ποτε θα κατουρήσει!στα μωρά λίγη ποσότητα χρειάζεται!η παιδίατρος μου ζητήσει να αποφύγω τον κολλητό ουροσυλλεκτη γιατί καμία φορά δίνει λανθασμένα αποτελέσματα!Επισης γενικό αιματολογικό έλεγχο έκανε 2,5 χρόνων!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να συλλέξουμε τα ουρά. Έχω κάνει 2 προσπάθειες και είχαμε ατύχημα και τελικά τα κάναμε όλα χάλια και δεν πήγαμε ακόμα τις εξετάσεις . Το θέμα είναι ότι είχαμε πάει για αίματος και δεν μπόρεσαν να του πάρουν αίμα γιατί λέει δεν βρίσκαν φλέβα. Και μου τον τρυπήσαν τον μικρό χωρίς λόγο τον καημένο. Λέει να ξανά προσπαθήσουμε σε 6 μήνες. Είναι λογικό αυτό ; Να μην έχουμε εικόνα τι γίνεται ; 

 

Πολλοί παιδίατροι δεν κάνουν εξετάσεις σε φαινομενικά υγιή παιδάκια. Εδώ οι μεγάλοι δεν κάνουμε κάθε χρόνο. Παλιότερα ήταν αδιανόητο σαν πρακτική σε μωρά και νήπια, από όσο μου έχουν πει μεγαλύτερης ηλικίας παιδίατροι. Οπότε εφόσον μιλάς για ένα απλό τσεκαπ, δεν μπορώ να φανταστώ πώς λίγοι μήνες πάνω ή κάτω θα αλλάξουν κάτι.

Για τα ούρα, εγώ θα προσπαθούσα μερικές μέρες στη μπανιέρα ή τουαλέτα. Έτσι κι αλλιώς γενική είναι, δε θέλει αποστείρωση και δε σε πειράζει να έχεις ανοίξει το δοχείο και να το χρησιμοποιήσεις άλλη μέρα.

Για το αίμα, προσωπικά μωρά και νήπια τα πήγαινα μόνο σε παιδιατρικό νοσοκομείο, γιατί ακριβώς είχα την εμπειρία που περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

On 12/3/2024 at 1:36 ΜΜ, mama16 είπε:

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, ίσως χαζή αλλά δεν γνωρίζω. Υπάρχει περίπτωση η γενική ούρων να βγει καθαρή  κ η καλλιέργεια όχι?

Καλησπέρα, ναι γίνεται από όσο ξέρω. Η καλλιέργεια μπορεί να σου δείξει τα πάντα αλλά δεν είναι ενδεικτική, βλέπουν συγκριτικά τη γενική ούρων η οποία δείχνει και πυοσφαιρια, αν νοσεις δηλαδή 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Καλησπέρα, ναι γίνεται από όσο ξέρω. Η καλλιέργεια μπορεί να σου δείξει τα πάντα αλλά δεν είναι ενδεικτική, βλέπουν συγκριτικά τη γενική ούρων η οποία δείχνει και πυοσφαιρια, αν νοσεις δηλαδή 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...