Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καλλιέργεια ούρων σε μωρό(πως παίρνουμε ούρα)


Recommended Posts

Η λήψη των ούρων μπορεί να γίνει οποιαδήποτε ώρα της ημέρας αφού ένα μωρό δεν μπορεί να σας πει πότε θα ουρήσει. Πλένετε το μωρό τοπικά στα γεννητικά όργανα [δεν είναι απαραίτητο το μπάνιο] με την παλάμη σας με άφθονο νερό και σαπούνι [πράσινο ή τα ειδικά για μωρά]. Ξεπλένετε πολύ καλά πρώτα με νερό βρύσης και μετά με φυσιολογικό ορό. Στεγνώνετε καλά την περιοχή γύρω και όχι πάνω στα γεννητικά όργανα και κολλάτε το σακουλάκι. Αφήνετε μία με μιάμιση ώρα το πολύ. Δίνετε στο μωρό υγρά εάν θέλει για να ουρήσει ευκολότερα. Μπορείτε να του φορέσετε την πάνα εάν τραβάει ή δείχνει να τον ενοχλεί το σακουλάκι. Εάν στο χρονικό διάστημα της μιάμιση ώρας δεν ουρήσει επαναλαμβάνετε τη διαδικασία πλυσίματος και εφαρμόζετε νέο σακουλάκι. 'Οταν ουρήσει κλείνετε το σακουλάκι και το πηγαίνετε στο μικροβιολόγο. Εάν πρόκειτε να καθυστερήσετε 2 - 3 ώρες το φυλάσετε σε δροσερό και σκοτεικό μέρος όπως η συντήρηση του ψυγείου ειδικά το καλοκαίρι ή στο μπαλκόνι μέσα σε μία μαύρη σακούλα το χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας και θα τις ακολουθησω..

 

αφου η γιατρος μας, μετα απο επαναλαμβανομενες κλησεις, δεν μας εχει παρει ακομα πισω, -ισως και καλυτερα τελικα- θα παρουμε τη μικρη μολις επιστρεψει ο αντρας μου απο τη δουλεια και θα παμε στο παιδων πεντελης

 

λογικα μια και θα παμε βραδυ, θα μας κρατησουν, αλλα τουλαχιστον δε θα παιδεψω εγω το παιδι με τα σακουλακια, μου φαινεται ιδιαιτερα δυσκολη διαδικασια και η δικια μου δεν καθεται καλα, θελει συνεχεια να μπουσουλαει, ακομα και την ωρα αλλαγης πανας..

 

ο πυρετος ειναι στο 38, εδωσα καποια στιγμη νωριτερα ντεπον, αλλα δεν ξαναδινω τωρα, ωστε να αξιολογησουν καλυτερα την κατασταση στο παιδων

Link to comment
Share on other sites

η γιατρος υποψιαζεται τη μικρη μου -λογω πυρετων- για ουρολοιμωξη...

 

μου ειπε οτι θα μιλησουμε αργοτερα και θα μου πει τι πρεπει να γινει, αλλα εχω ακουσει πως ειναι δυσκολο να παρεις ουρα απο μωρο..

 

πως το κανουμε?

 

(προφανως δεν στιβουμε την πανα, οπως προτεινε ο αντρα μου... :confused: )

 

ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ?

 

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ

.....

Link to comment
Share on other sites

fistikaki καλησπερα και περαστικα!

 

κι εμενα η μικρη εδω και καιρο ειχε πυρετο και το πρωτο πραγμα που εκαναν στο νοσοκομειο που την πηγα ,ηταν να της παρουν ουρα απο την κυστη για πιθανη ουρολοιμωξη.

 

μια τρυπουλα στην κυστη εκαναν(οπως οταν παιρνουν αιμα)αλλα η κυστη δεν εδωσε και της εβαλαν σακκουλακι,ουρησε σχεδον αμεσως και αν ειχα και γαλα μαζι μου να της δωσω θα ουρουσε πιο γρηγορα

 

(και σωστα λενε οι προηγουμενες μαμαδες για τα σακκουλακι και την καθαριοτητα)

 

τιποτα δεν θα ειναι........μην αγχωνεσαι!!!!!!!!!!!!

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποναει αυτο? εκλαιγε?

 

φυστ,

 

εκλαιγε λιγο,εμενα δεν με αφησαν μεσα μαζι,

ποναει οσο ποναει οταν παιρνουν αιμα,δεν ειναι τιποτα,

μην αγχωνεσαι απο τωρα....

εχε μαζι σου και λιγο γαλα και θα σου πουνε εκει τι ακριβως πρεπει να κανεις:D

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τη λητω παραπανω. ειδικα αν προκειται για κοριτσι, ολα φευγουν απο το παμπερς,

οποτε καλο ειναι να μην βαλετε ωσπου να ουρησει το παιδι, αλλα να προσεξετε με καποιο τροπο για τυχον κενωση!!

Link to comment
Share on other sites

ποναει αυτο? εκλαιγε?

 

Ναι εμας που το κανα στο παιδων Α.Κυριακου ουρλιαζε και δνε με αφηναν και μεσα μαζι...

 

στην Βιοιατρικη Αμπελοκηπων πέρνουν ουρα με σακουλακι πολυ προσεκτικα και η ολη διαδικασια εκει μοιαζει παιχνιδακι...πλεον μονο εκει πάμε...

το εχω κανει και μονη μου αλλα εφαγα την μιση μέρα να περιμένω ή όλα καλά αλλά έκανε κακάκια οπότε ακυρώνονταν όλα και φτου και από την αρχή...

 

πλέον δεν παταω για ουρολοιμώξης στα δημόσια γιατι η συμπεριφορά τους ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!:evil:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

ποναει αυτο? εκλαιγε?

 

Fystikaki θα σου πω αυτο που μου ειπανε κι εμενα οι γιατροι για τις φορες που παθαινα φρικη να την ακουω να κλαιει κατα τη διαρκεια της εξετασης. Ολες αυτες οι εξετασεις που γινονται με βελονα (ακομα και η παρακεντηση που γινεται σε οποιοδηποτε σημειο του σωματος, οπως π.χ. στη μεση), πρεπει να αντιμετωπιζονται σαν αιμοληψιες. Οτι δηλαδη ειναι ανωδυνες (οσο και μια αιμοληψια) και ακινδυνες. Τωρα αυτο θα μου πεις ειναι απλα μια κουβεντα.. Παντως κι εμας οταν της το κανανε, εκλαψε!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς παιδευόμασταν για βδομάδες, άδικα, επειδή λόγω επιμολύνσεων η καλλιέργεια έβγαινε θετικη και το μωρό δεν είχε τίποτα. Κατέληξα λοιπόν στα εξής: οχι κρέμα κατά την αλλαγή της πάνας για 24 ώρες τουλάχιστον. Η συλλογή να γίνει σε μικροβιολογικό κέντρο και όχι στο σπίτι. Επίσης σημαντικό: αποστειρωμένα γάντια μιας χρήσης. Να απαιτήσεις να φοράνε, να μην πιάνουν το μωρό με γυμνά χέρια ή με τα απλά γάντια μιας χρήσης. Εγώ τα έπαιρνα από το φαρμακείο και τα έδινα (μιας και ακόμα και στα ιδιωτικά κέντρα δεν έχουν αποστειρωμενα γαντια), με κοίταζαν παράξενα οι νοσοκομες αλλά σκασίλα μου, εμένα με έκαιγε να βγάλουμε σωστό αποτέλεσμα.

Περαστικά σας φυστικακι.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικά σας ,fistikaki .

Ελπίζω οι εξετάσεις να βγουν καθαρές .Και μεις έχουμε περάσει την διαδικασία .Εμείς τον πήγαμε στο Παίδων στο παράρτημα της καλλιθέας δεν είχε κόσμο ,είμασταν μόνοι μας ,οι νοσοκόμες τον έπλυναν πάρα πολύ καλά του κόλλησαν το σακουλάκι και περιμέναμε να κατουρήσει.Δεν περιμέναμε και πάρα πολύ .Τα αποτελέσματα βγήκανε την επόμενη μέρα το μεσημέρι .

Link to comment
Share on other sites

fistikaki, αναμένουμε τα νέα σου!

 

stavserfa δεν ήξερα ότι υπάρχει παράρτημα Παίδων στην Καλλιθέα!

Που ακριβώς είναι και ποιες υπηρεσίες προσφέρει?Αν και έχω ορκιστεί μετά την τελευταία ταλαιπωρία που περάσαμε να μην ξαναπατήσω το πόδι μου σε κανένα Παίδων, ας το έχω στα υπ όψιν..αν έχει λίγο κόσμο μπορεί οι συνθήκες να είναι πιο ανθρώπινες....

 

Όσον αφορά στη διαδικασία της παρακέντησης νομίζω ότι εφαρμόζεται μόνο σε μωράκια μέχρι 7-8 κιλά.Για παραπάνω δεν ενδύκνειται, προτιμούν τον καθετηριασμό.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως, δε καταφεραν στο μικροβιολογικο να της παρουν ουρα..

 

θα γραψω λεπτομερειες αργοτερα, το καλο ειναι οτι τουλαχιστον ειναι απυρετη σημερα

 

ευχαριστω για τις ευχες!

Link to comment
Share on other sites

fistikaki, αναμένουμε τα νέα σου!

 

....

 

Όσον αφορά στη διαδικασία της παρακέντησης νομίζω ότι εφαρμόζεται μόνο σε μωράκια μέχρι 7-8 κιλά.Για παραπάνω δεν ενδύκνειται, προτιμούν τον καθετηριασμό.

 

 

μπορει να εχεις δικιο,δεν διευκρινησα οτι η μπεμπα μου ηταν περιπου 8 μηνων οταν προσπαθησαν να της παρουν ουρα απο την κυστη...

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου πω,μιας και το εχω προσφατο..

επρεπε το πρωι να τις μαζεψω ουρα,γιατι εχει αιμα στα κακακια και επρεπε να κανουμε φουλ εξετασεις..την ξυπνησα στις 4 και μιση,την επλυνα και την σκουπισα με μια φρεσκοσιδερωμενη πετσετα.της κολλησα το σακουλακι(με τα χιλια ζορια,μαζι με τον μπαμπα της ) και της εδωσα νερακι..ξανακοιμηθηκε.στις 6 και μιση την ξααξυπνησα,της εδωσα παλι λιγο νερακι και περιμενα ενα 10 για να ξυπνησει καλα..όταν ανοιγα την πανα,εκανε τσισακια και ειδα να γεμιζει το σακουλακι,ευτυχως..ευχομαι να μην το ξανακανουμε ποτε.

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ενα μαρτυριο σημερα, και μηδεν αποτελεσμα...

 

δεδομενου του οτι της επεσε ο πυρετος χτες βραδυ, ειπαμε με τον αντρα μου να μην την παμε τελικα στο παιδων, τουλαχιστον σε πρωτη φαση, και κλεισαμε ραντεβου σημερα νωρις το πρωι σε μικροβιολογικα για να της παρουν εκει τα ουρα..

 

τζιφος...

 

γενικα η μικρη δεν κανει τσισα ουτε κακα, οταν ειμαστε εξω... ποσο μαλλον, σε σακουλακι... ωρες περιμεναμε, αλλαξαμε 2 φορες σακουλακι, τιποτα.. ουτε σταγονα.. τελικα ηρθαμε σπιτι, γιατι φοβηθηκαμε τοσες ωρες με γεματη τη κυστη της, και να μην ειχε μολυνση στο τελος θα παθαινε!!

 

μολις ηρθαμε σπιτι και της βγαλαμε το σακουλακι, αμεσως κοιμηθηκε και στον υπνο της πρεπει να εκανε και 2 κιλα τσισα!!!

 

εχω παρει ειδικο σαπουνακι, αποστειρωμενες γαζες, γαντια και ολα τα σχετικα,και αυριο θα δοκιμασω να της παρω εγω ουρα, εδω στο σπιτι...

 

και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Στο Παίδων Πεντέλης (εκ πείρας) την κάνεις μόνη σου την διαδικασία...Απλά στο εξηγούν και σε παραπέμπουν σε ενα δωματιάκι για να το κάνεις...Καλύτερα να προτιμήσεις Βιοιατρική εάν δεν μπορείς να το κάνεις μόνη σου

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε fistikaki!Πόσο σε καταλαβαίνω!Τα ίδια είχα περάσει και εγώ στην αρχή!Είχαμε δεινοπαθήσει για να μαζέψουμε ούρα....τώρα το έχει συνηθίσει η καημένη και τα κάνει πιο εύκολα...

Καλή επιτυχία εύχομαι και περαστικά!Αν και το ότι είναι απύρετη είναι καλό σημάδι!!!

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχεις δικιο,δεν διευκρινησα οτι η μπεμπα μου ηταν περιπου 8 μηνων οταν προσπαθησαν να της παρουν ουρα απο την κυστη...

 

Μπορει οντως να εχει δικιο η Λητω γιατι κι εμενα οταν της κανανε την παρακεντηση για τα ουρα ηταν 2,5 μηνων και περιπου 5,5 κιλα!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι 1 ετους και ζυγιζει 8μιση κιλα.... πολυ κακοφαγη... νομιζω οτι αν χρειαστει, που το απευχομαι, δεν θα υπηρχε προβλημα να της παρουν ουρα απο την κυστη... (αλλα δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι..)

Link to comment
Share on other sites

Εμάς στο Παίδων μας είπαν ότι μετά τον καθετηριασμό πρέπει οπωσδήποτε να πάρει αντιβίωση.(?)Άσε που είναι και πιο επώδυνη διαδικασία για το μωρό...και ήταν και κατακκόκινη από κάτω για βδομάδες...κρίμα δεν είναι?

 

κριμα δεν ειναι να βγει επιμολύνση και να παρει αδικα αντιβίωση?στο μικρο του πηραν με καθετηρακι οταν ηταν 6 μηνων ομως αντιβιωση δεν πηρε και δεν ειχε καμια ενοχληση μετα.εξαρταται ισως ποιος την κανει

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...