Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψυλλοι SOS


jo89

Recommended Posts

και εμεις εχουμε προβλημα με ψυλλους αφου ζω στην επαρχια και φαντασου οτι δεν εχουμε ζωα αλλα ουτε και ερχομαστε σε επαφη με ζωα απλα διαπιστωσαμε οτι διαφορες γατες αδεσποτες ερχοντουσαν στο μπαλκονι μας και φυσικα τους μετεφεραν και αυτους.Αυτο που εκανα ειναι να βαζω crilen στα παιδια και σε εμενα (εντομοαπωθητικο σωματος) και σφουγγαριζεις το σπιτι με χλωρινη απλη οχι την gel παραλληλα υπαρχει φαρμακο το παιρνεις απ γεωπονο το οποιο μπανει σε ψεκαστηρα και ραντιζεις γυρω απο το σπιτι (μπαλκονια-εξωπορτες) μαζεψε τα χαλια και τυλιξε τα σε ναυλον σακουλες αφου εχεις ριξει βορακα ή χοντρο αλατι (παθαινουν αφυδατωση τα αυγα) και τελος ειχα κανει και κατι πιο πρωτοποριακο ειχα παραγγειλει απο το Internet παγιδα ψυλλλων ειναι κατι φαντασουν σαν πιατο που μπαινει ενα χαρτινο δισκακι απο πανω με ισχυρη κολλα και απο πανω του εχει μια λαμπα , αυτο που κανει ειναι οτι και καλα το φως προσελκυει τους ψυλλους και πανε προς τα εκει πηδωντας πεφτουν στο πιατακι και κολλανει στη κολλα

 

Αν σκεφτω κατι αλλο θα σου πω

 

 

Γεια σου,εχω και εγω προβλημα με ψυλλους στο σπιτι μου.Τσιμπανε τον αντρα μου και το γιο μου!Θα ηθελα να σε ρωτησω για αυτην παγιδα που αγορασες απο το nternet.Ειχε αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα σε όλους ειδα το θέμα και επειδη την τελευταια βδομαδα κατι μας τσιμπάει και εμενα και τον συζυγο μου τα βράδια οταν κοιμομαστε...δεν μπορω να καταλαβω τι είναι...ειναι 3-4 μικρες τσιμπιες μαζι ..ή και μεμονωμένες...με φαγούρα...εμένα κυριως στα ποδια ...αλλα μιλάμε για σουρωτήρι...στην αρχή λέγαμε κουνούπι...σκνιπιτσες,που περνάνε και από τη σίτα...βάζαμε ταμπλέτες...τίποτα...μετα μου είπε ο συζυγος οτι μάλλον είναι κοριος ή ψύλλος ή κατι τέτοιο τελος πάντων...εβγάλα τα σεντονια όλα και το κουβερλί,μαξιλαροθήκες ..γυρισα το στρώμα ανάποδα...έπλυνα τα ξύλα με χλωρίνη,καθώς και όλο το υπνοδωμάτιο...ψέκασα με σπρευ για κουνουπια και σκνίπες που είχα...και το βράδυ ξανακοιμηθηκα...να σημειωσω ότι έψαξα το στρωμα πάνω κατω και στα πλάγια ,σήκωσα τα πλαινα και τις ραφες για να δω καλύτερα και δεν είδα τίποτα...σημερα ξυπνησα με καινουριες τσιμπιές στη γάμπα...5-6 μαζεμένες παλι...να πω ότι δεν έχουμε ζώα...ο αντρας μου με κατηγόρησε ότι δεν καθαρίζω όσο συχνά θα έπρεπε και ίσως έχει και δίκιο...τωρα το μεσημέρι σηκωσα λίγο το σεντόνι να πίξω μια ματια...και ειδα κάτι πολυ πολυ πολυ μικρο μαυρο μαμουνάκι....δεν πήδαγε όμως και απο οτι εχω ακουσει οι ψύλλοι πηδάνε...αυτο ίσα που περπάταγε και όταν το ακουμπαγα με το νυχι μου σαν να διπλωνε το σωμα του προς τα πάνω...δεν μπορω να το εξηγήσω...επισης με ολα αυτα ,δεν ξέρω αν ειναι ιδέα μου ή οχι παντως και εγω νομιζω ότι κάτι περπατάει επάνω μου...πως μπορω να βρω τι ειναι ...και να το πολεμήσω?...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλους ειδα το θέμα και επειδη την τελευταια βδομαδα κατι μας τσιμπάει και εμενα και τον συζυγο μου τα βράδια οταν κοιμομαστε...δεν μπορω να καταλαβω τι είναι...ειναι 3-4 μικρες τσιμπιες μαζι ..ή και μεμονωμένες...με φαγούρα...εμένα κυριως στα ποδια ...αλλα μιλάμε για σουρωτήρι...στην αρχή λέγαμε κουνούπι...σκνιπιτσες,που περνάνε και από τη σίτα...βάζαμε ταμπλέτες...τίποτα...μετα μου είπε ο συζυγος οτι μάλλον είναι κοριος ή ψύλλος ή κατι τέτοιο τελος πάντων...εβγάλα τα σεντονια όλα και το κουβερλί,μαξιλαροθήκες ..γυρισα το στρώμα ανάποδα...έπλυνα τα ξύλα με χλωρίνη,καθώς και όλο το υπνοδωμάτιο...ψέκασα με σπρευ για κουνουπια και σκνίπες που είχα...και το βράδυ ξανακοιμηθηκα...να σημειωσω ότι έψαξα το στρωμα πάνω κατω και στα πλάγια ,σήκωσα τα πλαινα και τις ραφες για να δω καλύτερα και δεν είδα τίποτα...σημερα ξυπνησα με καινουριες τσιμπιές στη γάμπα...5-6 μαζεμένες παλι...να πω ότι δεν έχουμε ζώα...ο αντρας μου με κατηγόρησε ότι δεν καθαρίζω όσο συχνά θα έπρεπε και ίσως έχει και δίκιο...τωρα το μεσημέρι σηκωσα λίγο το σεντόνι να πίξω μια ματια...και ειδα κάτι πολυ πολυ πολυ μικρο μαυρο μαμουνάκι....δεν πήδαγε όμως και απο οτι εχω ακουσει οι ψύλλοι πηδάνε...αυτο ίσα που περπάταγε και όταν το ακουμπαγα με το νυχι μου σαν να διπλωνε το σωμα του προς τα πάνω...δεν μπορω να το εξηγήσω...επισης με ολα αυτα ,δεν ξέρω αν ειναι ιδέα μου ή οχι παντως και εγω νομιζω ότι κάτι περπατάει επάνω μου...πως μπορω να βρω τι ειναι ...και να το πολεμήσω?...

 

δεν έχει να κάνει με την καθαριότητα μπορεί να είναι κάτι απο έξω ή ακόμα και απο τα ξύλα του κρεβατιού ή του πατώματος αν έχετε.. μπορεί να είναι ακόμα και απο κάποιο φυτό που έχετε σπίτι ή να το έφερε κάποιος επισκέπτης.. αν είναι ψυλλος τότε να πας σε ενα γεοπόνο και να του πεις να σου δώσει ένα φάρμακο που είναι άσπρη σκόνη δεν θυμάμαι την ονομασία του το βάζουν όμως πανω στα σκυλιά αυτό για να σκοτώσουν τα παράσιτα απλά επειδή έχεις παιδί καλό είναι να μείνει 2-3 μέρες στην γιαγιά.. το αφήνεις να δράση 2-3 μέρες...

επίσης επειδή και εγώ είχα θέμα με ψύλλους απο ένα κουνελάκι που είχα και είχα αυτά ακριβώς τα σημάδια έριξα αυτή την σκόνη και έκαψα τα σεντόνια που κοιμόμουν και καθάρισα πολύ σχολαστικά όλο το σπίτι .. έπλυνα όλα μου τα ρούχα και τα χαλιά και τις κουρτίνες και καθάρισα σχολαστικά όλα τα έπιπλα.. εννοείτε πως το κουνέλι πήρε πόδι...

δεν ξαναείχα κρούσμα απο τότε..

όσο για το παράσιτο που βρήκες βάλτο σε ένα βαζάκι και δείξτο σε κτηνίατρο να σου πει τι είναι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

το πάθαμε κ εμείς πριν χρόνια από μια γάτα. Μας τσιμπούσαν κάθε βράδυ σαν να γαζωναν το δερμα. Πήγα σε δερματολόγο μου έδωσε crilen και κάτι άλλα χάπια που δεν τα θυμάμαι, και ψέκασα με ένα φάρμακο της bayer που πωλείται σε κτηνιατρικα είδη. επίσης ο δερματολόγος μου συνέστησε να πλύνω όλα τα ρούχα και να τα σιδερώσω ανάποδα στις ραφές.

 

Καλό κουράγιο

09BZp3.png

RCRYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αμαν αμαν....τα νευρα μου...νομιζω οτι τελικα μπορει να ειναι και ψυλλος...οταν ημουν στο μπανιο προς νερου μου που λένε ...ετσι οπως καθομουν αμεριμνη ειδα πάνω στο παπουτσι μου ενα μαυράκι...πλησιαζοντας το χερι μου για να το δω καλυτερα...εξαφανιστηκε...και πηγε λιγο πιο περα το πιασα με ενα χαρτακι για να δω τι ακριβως ειναι και ενω το ζουλαγα με το χαρτι για να το λιωσω αυτο ηταν ακομα ζωντανο και περπαταγε στο χαρτι ...ξαναζουλαγα εγω τιποτα αυτο ..εφευγε και πεταγοτανε πιο περα...μεχρι που το έχασα...τί χαζη....δεν μπορω να ηρεμήσω απο τότε!...πως στο καλο βρεθηκε ρε γ***** εδω μέσα ....δηλαδη τωρα πρεπει να κανω γενικη ΟΛΟ το σπιτι...απο χαλια,κουρτινες,σεντονια και ότι άλλο υπάρχει μέσα στις ντουλάπες ΟΛΟΥ του σπιτιου????...χειμωνιάτικα που δεν στεγνώνει τιποτα??...και σε μερος σαν αυτο που ειμαστε που η υγρασία φτανει στο 90%!!!!....τα νεύρα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

αμαν αμαν....τα νευρα μου...νομιζω οτι τελικα μπορει να ειναι και ψυλλος...οταν ημουν στο μπανιο προς νερου μου που λένε ...ετσι οπως καθομουν αμεριμνη ειδα πάνω στο παπουτσι μου ενα μαυράκι...πλησιαζοντας το χερι μου για να το δω καλυτερα...εξαφανιστηκε...και πηγε λιγο πιο περα το πιασα με ενα χαρτακι για να δω τι ακριβως ειναι και ενω το ζουλαγα με το χαρτι για να το λιωσω αυτο ηταν ακομα ζωντανο και περπαταγε στο χαρτι ...ξαναζουλαγα εγω τιποτα αυτο ..εφευγε και πεταγοτανε πιο περα...μεχρι που το έχασα...τί χαζη....δεν μπορω να ηρεμήσω απο τότε!...πως στο καλο βρεθηκε ρε γ***** εδω μέσα ....δηλαδη τωρα πρεπει να κανω γενικη ΟΛΟ το σπιτι...απο χαλια,κουρτινες,σεντονια και ότι άλλο υπάρχει μέσα στις ντουλάπες ΟΛΟΥ του σπιτιου????...χειμωνιάτικα που δεν στεγνώνει τιποτα??...και σε μερος σαν αυτο που ειμαστε που η υγρασία φτανει στο 90%!!!!....τα νεύρα μου!!!

Pubex από το φαρμακείο περίπου 8?

ή

το ΤΕΖΑ το ασημί.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου αυτο που περιγραφεις ψυλλος εινια...χθες παλι μετα απο πολυ ζουλιγμα και χασιμο σαν εσενα σκοτωσα εναν να ξερεις σκοτωνονται με το νυχι σαν τις ψειρες;)

 

Εχω αγανακτησει οσες δουλειες και να κανεις....δεν φευγουν με τις δουλειες:evil::evil::evil:

 

Εγω τοτε που ανοιξα το θεμα τον ξεφορτωθηκα απλα δεν ξερω πως μαλλον εφυγε μονος του τι να ππω... Τωρα πρεπει αν χω κ αλλον στο σπιτι...γιατι ενω σκοτωσα τον εναν εχω και καινοργια τσιμπηματα....ευτχυως δεν τσιμπαει το μωρο...

Ουτε τον αντρα μου ονο σε μενα ερχεται τοσο γλυκοαιματη ειμαι πια?:rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

αχ κι εμεις αυριο θα παμε στο χωριο του αντρα μου που ειναι γεματο... κι εγω και ο μικρος θα γυρισουμε κατατσιμπημενοι + αυτοι που θα κουβαλησουμε μαζι μας και θα γεμισει το σπιτι....

 

δεν καταλαβαινει ο αντρας μου δεν καταλαβαινει.... για να δουνε οι γονεις του το παιδι για μια ωρα, θα τυρανιομαστε εμεις για κανα μηνα με αλοιφες, σταγονες, τσιμπηματα και φαγουρα....:(

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

αχ κι εμεις αυριο θα παμε στο χωριο του αντρα μου που ειναι γεματο... κι εγω και ο μικρος θα γυρισουμε κατατσιμπημενοι + αυτοι που θα κουβαλησουμε μαζι μας και θα γεμισει το σπιτι....

 

δεν καταλαβαινει ο αντρας μου δεν καταλαβαινει.... για να δουνε οι γονεις του το παιδι για μια ωρα, θα τυρανιομαστε εμεις για κανα μηνα με αλοιφες, σταγονες, τσιμπηματα και φαγουρα....:(

 

να βαζεις στο σωμα σου crilen

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

επί δυο χρόνια έχουμε το ίδιο πρόβλημα κάθε Μάιο και Οκτωβρη. Το σπίτι είναι μέσα στα πεύκα δε ξέρω αν έχει να κάνει και γεμίζουμε καντηλες. Στην αρχή βέβαια πριν να καταλάβω τι είναι νομίζαμε πως πρόκειται για ακαρεα όταν όμως πήγα τα παιδιά στο δερματολόγο μου είπε πως κάτι τα τσιμπαει. Ετσι λοιπόν έγινα πιο παρατηρητική.Οντως ειδα τους αηδιαστικα κατα εμε ψυλλους και απο τοτε δεν εχουμε ηρεμησει καθολου.Εχω κανει τα παντα.Δε ξερω τι αλλο να κανω μου ερχεται να κοπαναω το κεφαλι μου στο τοιχο ωρες ωρες.Το μονο που μου απομενει ειναι η απεντωμωση απο ειδικο συνεργειο αλλα εχω μωρο και φοβαμαι τα φαρμακα.Τι να κανω βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

επί δυο χρόνια έχουμε το ίδιο πρόβλημα κάθε Μάιο και Οκτωβρη. Το σπίτι είναι μέσα στα πεύκα δε ξέρω αν έχει να κάνει και γεμίζουμε καντηλες. Στην αρχή βέβαια πριν να καταλάβω τι είναι νομίζαμε πως πρόκειται για ακαρεα όταν όμως πήγα τα παιδιά στο δερματολόγο μου είπε πως κάτι τα τσιμπαει. Ετσι λοιπόν έγινα πιο παρατηρητική.Οντως ειδα τους αηδιαστικα κατα εμε ψυλλους και απο τοτε δεν εχουμε ηρεμησει καθολου.Εχω κανει τα παντα.Δε ξερω τι αλλο να κανω μου ερχεται να κοπαναω το κεφαλι μου στο τοιχο ωρες ωρες.Το μονο που μου απομενει ειναι η απεντωμωση απο ειδικο συνεργειο αλλα εχω μωρο και φοβαμαι τα φαρμακα.Τι να κανω βοηθεια

 

Koριτσι μου πηγαινε στο φαρμακειο..... και ζητα σπρευ για ψυλλους να ψεκασεις....σαν βιολογικο ειναι δεν θυμαμαι πως το λενε ειναι ασπρο με κοκκινο καπακι... Ψεκασε το στρωμα στις γωνιες τα χαλια σου βγαλτα εξβ για λιγο μετα να αεριστουν! και γενικως το σπιτι

Εχω δοκιμασει τα παντα απο οταν ανοιξα το θεμα τελικα σωθηκα με αυτο ειναι ενα διαστημα χιλιαδες μεσα στο σπιτι ψεκασα με αυτο ενα ενα τα δωματια τα εκλεινα για κανα 2 ωρο και μετα τα αεριζα.... αφου ειχα καθαρισει καλα!! Εξαφανιστηκαν την ιδια μερα δεν το πιστευα...

 

Επισης παρε ενα μπουκαλακι ευκαλυπτελαιο....ο ψυλλος απωθειτε απο τον ευκαλυπτο εινα ομως πολυ δυνατο και καυστικο προσεχε γεμισε ενα φλιντζανι νερο και ριξε 2 -3 σταγονες βουτα τα δαχτυλα και ραντισε λιγο τα χαλια σου και γενικως στο σπιτι.... επισης για να μην σε τσιμπανε μπορεις να ραντισεις λιγο κανενα φουλαρι και να φορεσεις η κατι τετοιο...!!!

 

Κανε αυτα που σου ειπα και 100% θα εξαφανιστουν....

 

Το σπρευ κοστιζει γυρω στα 7 ευρω αν θυμαμαι καλα και το ευκαλυπτελαιο 1 ευρω! Σπρευ εγω χρειαστηκα 2!

 

Καλη επιτυχια...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

σορρυ σορρυ σορρυ, δεν είμαι σιγουρη αν εχει αναφερθεί πιο πριν δεν προλαβαίνω να δω όλο το θέμα, πριν κάτι χρόνια την πάτησα κι εγώ με ψύλλους. διαβάζοντας βρήκα ότι το προσδόκιμο ζωής ενός ψύλλου μπορεί να φτάσει και τα 4 χρόνια. αλλάζει μορφές με τον καιρό και δεν είναι πάντα ψύλλος και κάποιες από αυτές δεν φαίνονται σχεδόν καθόλου χωρίς αξεσουάρ. ρώτησα φίλο κτηνίατρο και μου είπε ότι από υφάνσημα υλικά και μαξιλάρια και τέτοια δεν θα τον ξεφορτωθώ ποτέ κατά πάσα πιθανότητα. τα σπρέι-φάρμακα που δίνουν δεν θα τα έβαζα σπίτι... οπότε κατά τη γνώμη μου ευκαιρία για ανακαίνιση, αλλά μάλλον όπως δεν άρεσε σε μένα δεν αρέσει και σε σένα! ενιγουέη(αυτό ε ί ν α ι γκρήκλις) την έκανα γιατί ξυνόμουν και χωρίς να με τσιμπάνε. τώρα η ουσιώδης διαφορά είναι ότι εμένα η "μόλυνση με ψύλλους" ήταν περιστασιακή ενώ σε σένα αν κατάλαβα καλά είναι διαρκής. ίσως πάντος κάποιος κτηνίατρος να μπορεί να σε κατατοπίσει καλύτερα γιατί τους συναναστρέφονται συχνότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εχω γατες περσιας,στο προηγουμενο σπιτι ειχαμε αυλη και πολλη πρασιναδα με αποτελεσμα να γεμισουμε ψυλλους παντου μεσα στο σπιτι σε χρονο ρεκορ..................πηγα στον κτηνιατρο μου εβαλα σπρευ στα γατακια μου και πηρα και για εμας για τα μαλλιας μας γιατι που και που ενιωθα να περπατανε στην κεφαλη μου.....οσο γιατι σπιτι σωωωωωωωωωωθηκααααααααααααα πηρα

κατι που λεγονται ''μπομπες'' ειναι σπρει το ενα ειναι για 30 τετραγωνικα..εγω ομως πηρα για σπιτι 60 τετραγωνικων 4 για να βαλω ενα σε καθε δωματιο.μου ειπε ο κτηνιατρος να μην μαζεψω ουτε τα σκεπασματα μου τιποτα.αυτο το σπρευ σκοτωνει τα παντα απο κατσαριδες αυγα ψυλου τα παντα ,ακομα και εμας.γιαυτο πριν την βαλετε σε καθε δωματιο πρεπει να μην ειναι κανεις στο σπιτι ουτε πουλια ουτε γατια ουτε καν ψαρια....τα φαγητα που ειναι ανοιχτα να βγουν απο το σπιτι πρωτα.αφου το αφοπλισετε και εχετε κλεισει καλα την μυτη σας εχετε κλεισει καλα τα παραθυρα,βγαινεται απο το σπιτι για 5 ολοκληρες ωρες,μετα πατε με κλειστη την μυτη και το στομα και ανοιγεται ολα τα παραθυρα γρηγορα και ξανα βγαινετε απο το σπιτι για 1,5 ωρα και μετα ολα εχουν τελειωσει μπορειτε να κοιμηθειτε αφοβα στο παπλομα σας και μονο να πλυνετε τα πιατα σας και τα πυρουνια σας και τα ποτηρια σας και κατσαρολες και σκευη πριν τα χρησιμοποιησετε.εγω μια φορα σωθηκα μιλαμε πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμένα .... πριν λίγες μέρες γάζωσαν την ανηψία μου ψύλλοι και μέτα έμενα στα πόδια .......... η μικρή και έγω πήραμε ένα μικρό κουτάβι 2 μηνών για λίγες ώρες στο εξωχικό μας και μετά το επιστρέψαμε πίσω... το κουτάβι επαίζε μέσα στο σπίτι.... Την άλλη μερα η μικρή βρίκε ένα αδέσποτο και παλί ................... έπαιζε μαζίτου . Το απόγευμα που είμασταν στο αυτοκίνητο δίπλα δίπλα και ενώ φοραγαμε τα ίδια ρουχα η μικρή γέμισε τσιμπίματα στην μέση και εγώ στο πόδι (φορούσα καλτσόν και μπότες). Η μικρή αφού την κάναμε μπάνιο και βγάλαμε τα ρούχα έξω το πρωί γέμισε τσιμπίματα και στο ποδί . Την πήγαμε στο Συγγρό και μας είπαν οτι είναι τσιμπίματα απο ψύλλο. Σήμερα τσίμπισαν και την μαμά της ...Διάβασα όλα τα παραπάνω και εχώ και εγώ ερωτήσεις. Δεν ξέρω απο ποιό σκυλό μας ήρθαν και φοβάμαι να πάω στο εξωχικό γιατι δεν ξέρω τι θα βρώ......Θα έχουν πάει παντου΄;;;;;; Θα πάω να πάρω όλα τα σπρέι απο το φαρμακείο αλλα οι μπόμπες που γράφεται που μπορώ να τις βρώ και πως τις λένε;;;; Τον αδελφό της δεν τον έχουν τσιμπίσει μπορεί να είναι μονο 1 ή δύο ;;:-(:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έχω βιώσει κι εγώ σε διαμέρισμα παρακαλώ των ΑΜπελοκήπων . Μας είχαν έρθει από γειτονικό ξυλουργείο γιατί προτιμούν το ξύλο και τα χαλιά των σπιτιών. Είναι πολύ ενοχλητικοί και συνήθως τσιμπάνε χαμηλά στα πόδια αστραγάλους κλπ και το τσίμπημά τους μπορεί να σε φαγουρίζει για μια εβδομάδα. Τους εξολόθρευσα με ειδικό σπρέυ και με καλό σκούπισμα στα χαλιά . Αυτό έγινε βέβαια πριν πολλά χρόνια τώρα θα καλούσα εταιρεία απεντόμωσης για να είμαι σίγουρη και για τυχόν αυγά ...

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

τελικα απο οτι καταλαβα τους ψυλλους τους εφερνε ο αντρας μου απο κατι ζωα που εχει (προβατακια ,κατσικακια).Μαζευονται στη κοπρια και το κολπο για να απαλλαγειτε

απο αυτα αν και σεις εχετε ζωα ειναι να ριξετε λιπασμα πανω στη κοπρια και να το ποτισετε αρκετα ετσι ωστε να εισχωρησει μεσα της.Αυτο θα αρχισει να καιει εσωτερικα και δε θα μεινει τιποτε.Εμεις τουλαχιστον αυτο καναμε και εχουμε σωθει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

πριν απο 3 μηνες και ενω ημουνα 8 μ εγκυος κολλησα ψυλλους απο τον αντρα μου ο οποιος επισκεφτηκε στο χωριο του ενα θειο του 80 χρ για περιπου 1 ωρα....τι να σας πω τι τραβηξα...τοσο απο τη φαγουρα, τοσο απο τα τσιμπηματα,τοσο απο τα υστερικα πλυσιματα και τοσο απο την κατασταση μου.....ο αντρας μου κατορθωσε να τους σκοτωσει μονο με αντιψυλλικο σπρει για σκυλια....μεχρι εγκαυμα επαθε και τρεχαμε μετα στους γιατρους για τον ερεθισμο στο δερμα του....εγω πηγα για μια εβδομαδα στη μητερα μου και ετσι ξεμπλεξα....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εκπέμπω sos!! Βοήθεια χριστιανοί και μη!! Είμαι φοιτήτρια και πριν 2 μήνες η αδερφή μου κουβάλησε έτι μια ακόμη φορά ένα αδέσποτο γατί. Είχε ψύλλους τους οποίους είχα δει και ενω της επισήμανα πολλές φορές να το ψεκάσει, μου έλεγε πως θα το κάνει όταν επιστρέψουμε στη μόνιμη κατοικία μας (προφανώς για να μην μπαίνει σε περιττά έξοδα και ξανα αγοράζει το ειδικό σπρέυ, μιας και αυτό βρίσκεται στο άλλο μας σπίτι, αφού και εκεί έχουμε γάτες, αλλα υγιέστατες) Έτσι το γατί έμεινε με τους ψύλλους του στο σπίτι για 1 περίπου μήνα. Ώς τότε δεν μας τσιμπούσαν. Όταν όμως τα μαζέψαμε για να φύγουμε πίσω στην πόλη μας κάτι έμεινε πίσω. Έτσι όταν επέστρεψα εγώ μετά από μια εβδομάδα στο σπίτι όπου μένουμε και σπουδαζουμε, να σου ένα βράδυ με γαζώνουν οι ψύλλοι, 15 τσιμπήματα στο ένα πόδι 10-12 στο άλλο. Στην αρχή νόμιζα κι εγώ πως πρόκειται για κουνούπι, έλα όμως που είδα ένα μαύρο μαμουνάκι να κάθεται πάνω μου και ξαφνικά λίγο πρίν το αγγίξω να πηδάει. Και πάλι είπα δεν μπορεί... Πέρασε καμιά βδομάδα και γύρισα πάλι στην πόλη μου. Μετά όμως από 1-2 βδομάδες επέστρεψα...στην οικεία με τους ψύλλους! Εκεί λοιπόν με τσίμπησαν πάλι και μάλιστα άρχισα να σκοτώνω και μερικους επι τόπου. Δηλαδή μόλις αντιλαμβανόμουν κάτι να με περπατάει τσακ γυρνούσα και να σου ο ψύλλος! Φώλιασαν απ'ότι έχω καταλάβει στον καναπέ στο σαλόνι που πήγαινε και άραζε το αναθεματισμένο το αδεσποτάκι. Έβαλα ηλεκτρική σκούπα πάνω και κάτω από τα μαξιλάρια του καναπέ και ψέκασα με τέζα(μιας και αυτό ήταν εύκαιρο)καθώς κια σε όλο το σπίτι, όμως τίποτα,συνέχιζα να βλέπω και να σκοτώνω ψύλλους. Σκότωσα συνολικά 8-9 ψύλλους. Τώρα είμαι πίσω στην πόλη μου και πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να επικρατεί στο άλλο σπίτι. Πρέπει να πάω ξανα να καθαρισω και η αδερφή μου δεν αντιλαμβάνεται την σοβαρότητα της κατάστασης. Το μόνο καλό είναι ότι δεν με ακολούθησαν και σε αυτό το σπίτι. Προλαβαίνω να κάνω κάτι ή μόνο μια εταιρεία απολύμανσης θα με σώσει; Πόσο ζούνε οι ψύλλοι χωρίς φαί;;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
εχω γατες περσιας,στο προηγουμενο σπιτι ειχαμε αυλη και πολλη πρασιναδα με αποτελεσμα να γεμισουμε ψυλλους παντου μεσα στο σπιτι σε χρονο ρεκορ..................πηγα στον κτηνιατρο μου εβαλα σπρευ στα γατακια μου και πηρα και για εμας για τα μαλλιας μας γιατι που και που ενιωθα να περπατανε στην κεφαλη μου.....οσο γιατι σπιτι σωωωωωωωωωωθηκααααααααααααα πηρα

κατι που λεγονται ''μπομπες'' ειναι σπρει το ενα ειναι για 30 τετραγωνικα..εγω ομως πηρα για σπιτι 60 τετραγωνικων 4 για να βαλω ενα σε καθε δωματιο.μου ειπε ο κτηνιατρος να μην μαζεψω ουτε τα σκεπασματα μου τιποτα.αυτο το σπρευ σκοτωνει τα παντα απο κατσαριδες αυγα ψυλου τα παντα ,ακομα και εμας.γιαυτο πριν την βαλετε σε καθε δωματιο πρεπει να μην ειναι κανεις στο σπιτι ουτε πουλια ουτε γατια ουτε καν ψαρια....τα φαγητα που ειναι ανοιχτα να βγουν απο το σπιτι πρωτα.αφου το αφοπλισετε και εχετε κλεισει καλα την μυτη σας εχετε κλεισει καλα τα παραθυρα,βγαινεται απο το σπιτι για 5 ολοκληρες ωρες,μετα πατε με κλειστη την μυτη και το στομα και ανοιγεται ολα τα παραθυρα γρηγορα και ξανα βγαινετε απο το σπιτι για 1,5 ωρα και μετα ολα εχουν τελειωσει μπορειτε να κοιμηθειτε αφοβα στο παπλομα σας και μονο να πλυνετε τα πιατα σας και τα πυρουνια σας και τα ποτηρια σας και κατσαρολες και σκευη πριν τα χρησιμοποιησετε.εγω μια φορα σωθηκα μιλαμε πραγματικα.

 

 

Γεια σου. Αν και έχει περάσει καιρός απο το μνμ σου μπορείς να μου πεις πως λένε το σκευάσματα που χρησιμόποιησες; Μάλλον έχουμε ψύλλους και έχω πολλλλλλλαααααα πράγματα. Δε με παίρνει να τα πλένω όλα και πάλι να μην έχω αποτέλεσμα. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
σορρυ σορρυ σορρυ, δεν είμαι σιγουρη αν εχει αναφερθεί πιο πριν δεν προλαβαίνω να δω όλο το θέμα, πριν κάτι χρόνια την πάτησα κι εγώ με ψύλλους. διαβάζοντας βρήκα ότι το προσδόκιμο ζωής ενός ψύλλου μπορεί να φτάσει και τα 4 χρόνια. αλλάζει μορφές με τον καιρό και δεν είναι πάντα ψύλλος και κάποιες από αυτές δεν φαίνονται σχεδόν καθόλου χωρίς αξεσουάρ. ρώτησα φίλο κτηνίατρο και μου είπε ότι από υφάνσημα υλικά και μαξιλάρια και τέτοια δεν θα τον ξεφορτωθώ ποτέ κατά πάσα πιθανότητα. τα σπρέι-φάρμακα που δίνουν δεν θα τα έβαζα σπίτι... οπότε κατά τη γνώμη μου ευκαιρία για ανακαίνιση, αλλά μάλλον όπως δεν άρεσε σε μένα δεν αρέσει και σε σένα! ενιγουέη(αυτό ε ί ν α ι γκρήκλις) την έκανα γιατί ξυνόμουν και χωρίς να με τσιμπάνε. τώρα η ουσιώδης διαφορά είναι ότι εμένα η "μόλυνση με ψύλλους" ήταν περιστασιακή ενώ σε σένα αν κατάλαβα καλά είναι διαρκής. ίσως πάντος κάποιος κτηνίατρος να μπορεί να σε κατατοπίσει καλύτερα γιατί τους συναναστρέφονται συχνότερα.

γεια χαρα.δεν ξερω ακομα πωσ γραφεισ μυνημα η ερωτηση.γιατι τα νευρα μου εδω και μηνεσ εχουν περασει σε ενα αλλο επιπεδο μαυτα τα σατανικα και πανεξυπνα δυαολακια τουσ ψυλλουσ.επειδη ειδα οτι ξερεισ οτι υπαρχουν διαφορα ειδη και εγω εχω το χειροτερο.δεν εχω καν την πολυτελεια να μπορω να πιασω καποιο ,γιατι ειναι οσο ενασ κοκοσ σκονησ πολυ μικροσ και εχουν αναπαραχθει μηνεσ μεσα στο σπιτι μου κι οσο περναει καιροσ αυξανωνται και αυξανωνται και τα νευρα μου!εχω δωσει περιπου πανω απο 200 και ευρω και περα απο μειωση για λιγεσ μερεσ δεν καταφερα τιποτα.μονο το αιμα που μου εχουν πιει θα ξεπερναει τα πεντε γαλονια χαχα κανω και λιγη πλακα,γιατι αλλιωσ...εβγαλα πραγματα εξω πολλεσ φορεσ ψεκασα με διαφορα ειδη μεχρι και απο κτηνιατρο που σκοτωνει και τα αυγα,μπομπεσ κτλ.οσκυλοσ μου εξω απο το σπιτι τωρα βγαζει που και που εξανθηματα σαν αλλεργεια,σαν ληγεσ στο δερμα.τον κανω μπανιο ,φαρμακο .ηρεμει για λιγο και παλι μετα απο δυο μερεσ τρεισ ,τα ιδια.τελευταια μου ελπιδα ειναι περιμενω να ζεστανει λιγονα τα βγαλω ολα εξω και να κανω λυμνη το σπιτι με πετρελαιο που μπορει να κανει κατι , γιατι θα κολλανε πανω σαυτο ειναι πολυ μικρα και μπορει με συνδιασμο πολλων φαρμακων κατι να γινει,αλλιωσ εχω χασει τη μαχη τι να πω.αυτα κυριαρχουν μεσα στο σπιτι μου ευτυχωσ ειμαι μονοσ αλλα ερχονται φιλοι και γινομαι ρεζιλι φοβαμαι.και ειμαι καθαροσ ανθρωποσ ,αλλα αυτα προεκυψαν με το σκυλο που τον ειχα το καλοκαιρι που περασε μεσα.τι να κανω δεν ξερω,δεν περιμενα ποτε να ειναι τοσο δυσκολο.οι κτηνιατροι λενε τα δικα τουσ ,αλλα αποτελεσμα σημαντικο κανενα.συνεργειο απεντομωσησ?τι θα στοιχησει ομωσ?οποια συμβουλη δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τωρα που βρηκα πωσ στελνεισ ερωτηση θα σασ προκαλεσω λιγο με την ιστορια μου που απο οτι ειδα ειναι η χειροτερη απο οσεσ υπαρχουν εδω.καλυτερα να ειχα τυγρεισ να αντιμετωπισω μεσα στο σπιτι παρα αυτα τα σατανικα πλασματακια.τα εχω εδω και μηνεσ απτο καλοκαιρι που μασ περασε που ειχα το σκυλο ποτε ποτε μεσα στο σπιτι.εχω ενα ειδοσ που δεν εχω την πολυτελεια να το δω,να το πιασω και να το σκοτωσω στο χερι μου οπωσ τουσ μεγαλουσ ,γιατιειναι σε μεγεθοσ σκονησ.εχω ψεκασει απο τοτε με διαφορα και με ψεκαστηρα,ολα εξω αδειο το σπιτι,μπομπεσ πολλεσ,το σκυλο, να κανω λυμνη το πατωμα και ξανα και ξανα πανω απο 30 φορεσ και οχι μονο.καυτηριασμοσ στα ρουχα κτλ.φαρμακο απο γεωπονο,φαρμακο απο κτηνιατρο.τιποτα λιγη ωρα,μερα και παλι τα ιδια.εχουν περασει σε αλλο επιπεδο τα νευρα μου και φοβαμαι οτι θα συνεχισω να ζω μαυτα.ειμαι καθαροσ ανθρωποσ,βρισκομαι σε φυση,το σπιτι μου κρατα θερμοκρασια αλλα και υγρασια και αυτα ειναι η καλυτερη τουσ,αναπαραγονται μια χαρα,εχουν και το μεζε εμενα να τουσ μεγαλωνω τα παιδια και εμενα να σκεφτομαι να μετακομισω στη θαλλασα σε αντισκηνο και να λεω οτι κατοικουν αλλοι σπιτι.χαχα κανω και λιγη πλακα γιατι δεν βγαινει αλλιωσ,αλλα δεν ειναι και πλακα. παραμιλαω μονοσ τα βραδυα στο κρεβατι λεω ηρθατε να φατε παλι εε!και τεντωνομαι στη φαγουρα,μεχρι ποτηρια απτα νευρα μου εχω σπασει οταν προσπαθω να κοιμηθω και εχω δουλεια το πρωι.στουσ φιλουσ ντρεπομαι και τουσ λεω να μην ερχονται,αλλα τι να κανω.δεν ειμαι και ο πλουσιοσ και εχω δωσει για φαρμακα πανω απο 200,250 ευρω και ,ολο αυτο το καιρο.εφτασα σε σημειο να λεω λεσ να ειναι η ιδεα μου και ναχω προβλημα,αλλα εχω πιασει στα χερια μου καποιεσ φορεσ ,καποια πιο μεγαλα αλλα ταμικρα τα λιωνεισ οταν τα πιανεισ που ειναι πανδυσκολο.τι να κανω σκεφτομαι τωρα που αρχισει και ζεσταινει να ψεκασω παλι με πετρελαιο και πολλεσ φορεσ να κανω λυμνη το πατωμα και τα επιπλα επειδη ειναι μικρα μπορει να κολλησουν,να ψοφησουν και να ηρεμησω.θελω να ξαναβρω την ηρεμια μου και τον υπνο μου.τι θελουνε φωτια στο σπιτι?εδω εχω κοντεψει να πεθανω εγω με τοσα φαρμακα!συνεργειο απεντομωσεισ θελουνε?τα τσιμπηματα ειναι μικρα ισα ισα που τα καταλαβαινεισ στην οψη,περισσοτερο τη φαγουρα και το πηδημα που κανουν καταλαβαινεισ.σασ παρακαλω οποια συμβουλη δεκτη.ειναι μια κωμικοτραγικη κατασταση!θα ξαναδιαθεσω να κανω συνδιασμο πολλων τροπων και φαρμακων και θα δειξει.ειναι λεσ και εχουν ανοσια σε ορισμενα φαρμακα.καθαριοτητα γενικη τονα ταλλο ,τι να πω ντρεπομαι κιολασ!ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ψυχραιμία,

μία είναι η λύση. Σκουπίζεις όλο το σπίτι, όλα τα καλύμματα(ή τα περνάς από στεγνωτήριο αν έχεις) και στη συνέχεια σφουγγαρίζεις με χλωρίνη. Αγοράζεις ΤΕΠΟΝΑ από γεωπόνο και ψεκάζεις παντού σε όλο το σπίτι σε όλο το πάτωμα. Αν έχεις τη δυνατότητα το αφήνεις να δράσει κάποιες μέρες χωρίς να σφουγγαρίσεις. Μετά πρέπει να σκουπίζεις με την ηλεκτρική κάθε μέρα και να ψεκάζεις τη σακούλα (κάθε μέρα όμως). Αυτά για το σπίτι, για το σκύλο θα πας στον κτηνίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Δείξε ψυχραιμία. Καταρχήν το φάρμακο Λέγεται tenopa. Επειδή είναι προνυμφοκτονο θέλει προσοχή στην εφαρμογή. Θα πρέπει οπωσδήποτε να απομακρύνεις παιδιά και σκυλί απο το σπίτι την ώρα του ψεκασμού και για καμιά ώρα μετά.

 

Πολλές φορές τα φάρμακα αλληλοεξουδετερώνονται οπότε μην τα ανακατεύεις.

 

Τέλος εαν το πρόβλημα είναι τόσο μεγάλο όσο λες ενδέχεται να μην κάνεις τίποτα με το tenopa και να θέλεις υποκαπνισμό (μην τρομάζεις. Είναι ειδική εφαρμογή για να πάει παντού το φάρμακο). Στην περίπτωση αυτή μιλά με εταιρείες και ζήτα προσφορές.Καλό θα είναι να δουν και τον χώρο πριν δώσουν προσφορά.

 

Καλό κουράγιο ;)

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον μετα απο τοσα φαρμακα δε φυγανε,δες μηπως με καποιο τροπο τους φερνεις εσυ στο σπιτι και οχι το σκυλι(αν ειναι ψεκασμενο). Δηλαδη μηπως οταν γυρνας σπιτι περνας απο καμια πρασια, κανενα οικοπεδο που συχναζουν γατες....πριν μπεις σπιτι τσεκαρε τα ρουχα σου αν ειναι πανω σε ανοιχτοχρωμο υφασμα θα το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...