Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Με τι καθαριζετε επιπλα ?


Recommended Posts

Με τι καθαριζετε τα επιπλα? Και δεν εννοω ξεσκονισμα η γυαλισμα. Εννοω με τι μπορω να τα καθαρισω απο βρωμια ? Οπως ολα λερωνονται στο σπιτι ετσι και αυτα θα θελουν καθαρισμα και επειδη στο σπιτι καπνιζουμε, ο καπνος κολλαει σιγουρα επανω τους. Να βαλω νερο και σαπουνι δε νομιζω να κανει γιατι το ξυλο ειναι υγροφιλο και φοβαμαι μην φουσκωσουν. Το αζαξ για τζαμια επισης μαλλον και αυτο δεν θα ναι το καταλληλο. Πως να τα καθαρισω? Μερικες φορες ψεκασα μερικα επιπλα με υγρο για τα τζαμια και το πανι βγηκε σκουρο καφε! Αναρωτιεμαι αν αυτο ηταν πισσα απο τα τσιγαρα η μηπως το χρωμα ξεβαφει? Επισης το κανα και σε μια μπλε ντουλαπα που εχω και εκει δε βγηκε τιποτα στο πανι. Μηπως το χρωμα που βαζουν στα καφε επιπλα ξεβαφει :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω βαζω υγρο σαπουνι που ειναι για τα παρκε

με αυτο τα πλενω κ δεν χρειαζεται ξεβγαλμα

κ προστατευει το ξυλο

μου το εχει πει ο θειος μου που μου εφτιαξε τα επιπλα!!!

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω βαζω υγρο σαπουνι που ειναι για τα παρκε

με αυτο τα πλενω κ δεν χρειαζεται ξεβγαλμα

κ προστατευει το ξυλο

μου το εχει πει ο θειος μου που μου εφτιαξε τα επιπλα!!!

 

Εννοεις υγρο για σφουγγαρισμα για τα ξυλινα πατωματα ?

Ωραια λυση αυτη! Δε το χα σκεφτει :-)

Και πως το κανεις? Το διαλυεις σε νερο και τα περνας ας πουμε με βετεξ ?

 

*Μηπως σου χει πει ο θειος σου αν τα σπρει για γυαλισμα επιπλων κανουν καλο στα επιπλα τελικα η οχι ? Γιατι ειχα διαβασει καπου οτι τα βλαπτουν και δε ξερω αν πρεπει να βαζω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βαζω υγρο σαπουνι που ειναι για τα παρκε

με αυτο τα πλενω κ δεν χρειαζεται ξεβγαλμα

κ προστατευει το ξυλο

μου το εχει πει ο θειος μου που μου εφτιαξε τα επιπλα!!!

κι εγώ αυτό κάνω και το έχω επεκτείνει και σε ντουλάπες και πόρτες που είναι ξύλινες.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπες το κανω,

με τα σπρει δεν πλενεις το ξυλο

απλως το γυαλιζεις

εννοειται οτι το υγρο σαπουνι που σου ειπα

μπαινει σε ολες τις ξυλινες επιφανειες.

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω. Ηταν τελικα η πιο απλη λυση και δεν το ειχα σκεφτει. Και αναρωτιομουν συνεχεια με τι πρεπει να τα καθαριζω για να μη χρειαζεται ξεβγαλμα που ειναι βαρετο.:-) Η μητερα μου τις ξυλινες πορτες τις σαπουνιζει με υγρο πιατων και μετα τις ξεβγαζει με βετεξ και μετα τις σκουπιζει με πετσετα και αυτο παιρνει χρονο. Αλλα τα επιπλα δεν τα καθαριζει νομιζω. Αλλα εγω σκεφτομουν οτι και αυτα θα θελουν καθαρισμα και ενα παραπανω λογω του τσιγαρου.

Μηπως θα ηταν καλο μετα να το παρκε που λετε να τα περναω και με πετσετα για να μην μενει υγρασια και τραβαει το ξυλο ?

Μηπως ξερετε τελικα αν η μπογια που εχουν τα επιπλα ξεβαφει η ισως σε μερικα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη το ψαχνω παρα πολυ το θεμα με τη βρωμια του τσιγαρου και τα επιπλα και τα υφασματα χρησιμοποιω οσον αφορα τα υφασματα ατμοκαθαριστη και για τα ξυλα των επιπλων pronto ή overlai σπρέι. Για μενα δεν γυαλιζει μονο αλλα βγαζει και ολη τη μακα. Χρησιμοποιω παντα ασπρο πανι (πιατοπανο μαλακο) και καθε Κυριακη που καθαριζω βγαζει ολη τη μαυριλα και παγιδευει ολη την σκονη. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη .

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε νερο+λευκο ξιδι κ μια σταγονα μαλακτικο ρουχων σε ενα μπουλκαλι που να ψεκαζει. το ξιδι κθαριζει γυαλιζει απολυμαινει κ το μαλακτικο δρα σαν αντιστατικο για την σκονη εμποτιζει τα επιπλα κ αρωματιζει. δεν χρειαζεται ξεβγαλμα κ ειναι πολυ οικονομικο!!!! ασε πως βγαζει τις δαχτυλιες απο τις πορτες.

επιση με αυτο μπορεις να φρεσκαρεις καναπεδες κ χαλια!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη το ψαχνω παρα πολυ το θεμα με τη βρωμια του τσιγαρου και τα επιπλα και τα υφασματα χρησιμοποιω οσον αφορα τα υφασματα ατμοκαθαριστη και για τα ξυλα των επιπλων pronto ή overlai σπρέι. Για μενα δεν γυαλιζει μονο αλλα βγαζει και ολη τη μακα. Χρησιμοποιω παντα ασπρο πανι (πιατοπανο μαλακο) και καθε Κυριακη που καθαριζω βγαζει ολη τη μαυριλα και παγιδευει ολη την σκονη. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη .

 

Εννοεις το κλασικο σπρει για γυαλισμα. Δε νομιζω να γραφει επανω στο μπουκαλι οτι καθαριζει κιολας. Ισως να καθαριζει επειδη ειναι λιπαρη ουσια και λειτουργει μαλλον σαν γαλακτωμα. Αλλα καπου ειχα διαβασει οτι αυτα τα σπρει αντι να κανουν καλο στα επιπλα τα χαλανε. Δε ξερω κιολας σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα δεν μου εχει ξεφαψει ποτε καποιο επιπλο

κατι θα εκανες δεν μπορει!!

 

Εβαλα αζαξ τζαμιων για να το καθαρισω.Οταν ψεκασα το αζαξ ειχα την αισθηση οτι το επιπλο ειχε επανω ενα στρωμα παχυ σαν χρωμα, δε ξερω πως να το περιγραψω. Το σκουπιζα με το πανι και βγηκε ενα καφε χρωμα πυκνο σαν μπογια θα ελεγα. Σκεφτηκα μηπως ηταν απο τα τσιγαρα αλλα τοσο σκουρο καφε :confused: σαν να ειχε ελληνικο καφέ επανω. Αφου φοβηθηκα να το καθαρισω ολο μην ξεβαψει τελειως. Αυτο μου συνεβη σε μια βιβλιοθηκουλα στο καθιστικο. Το δοκιμασα και σε μια ντουλαπιτσα στο υπνοδωματιο και εκει το ιδιο εγινε! Αλλα στα φυλλα της ντουλαπας που ειναι μπλε χρωμα, δε βγηκε τιποτα στο πανι! Και γιαυτο αναρωτιεμαι μηπως καποιες βαφες που βαζουν στα επιπλα σε καφε χρωματα ξεβαφουν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πιστευω οτι το επιπλο ξεβαψε! Τωρα το ξανακοιταξα και βλεπω τεραστια χρωματικη διαφορα στο σημειο που εβαλα αζαξ απο το υπολοιπο. Μαλλον καποιες βαφες που βαζουν δεν ειναι αρκετα σταθερες. Και δε νομιζω οτι φταιει το αζαξ. Οτι και να βαλω να το καθαρισω θα ξεβαψει.

Εβαλα τωρα και απλο νερακι σε λιγο βαμβακι να δω τι θα γινει και παλι εβγαλε λιγο χρωμα. Οχι οσο με το αζαξ, αλλα εβγαλε. Και το δοκιμασα και σε αλλα επιπλα που εχουν την ιδια αποχρωση και κεινα βγαλαν χρωμα.

Δε ξερω τι να κανω τωρα. Πως να τα καθαριζω αφου ξεβαφουν!!

Φθηνο επιπλο ειναι αλλα και παλι απορω, τοσο ψευτικη μπογια τα βαζουνε!

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις το κλασικο σπρει για γυαλισμα. Δε νομιζω να γραφει επανω στο μπουκαλι οτι καθαριζει κιολας. Ισως να καθαριζει επειδη ειναι λιπαρη ουσια και λειτουργει μαλλον σαν γαλακτωμα. Αλλα καπου ειχα διαβασει οτι αυτα τα σπρει αντι να κανουν καλο στα επιπλα τα χαλανε. Δε ξερω κιολας σιγουρα.

 

 

Αυτο που εχω εγω γραφει: καθαριζει , συντηρει και προστατευει και η μαρκα ειναι pronto. Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη. Δεν μενει οπως ειπα ιχνος σκονης και βρωμιας (μακα) τουλαχιστον για τα δικα μου δεδομενα.:wink:

Το μονο "κακο" εχει καπως βαρυ αρωμα. Σε αλλους τους αρεσει.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Οι κατασκευαστές προτείνουν μόνο με βρεγμένο πανί να καθαρίζεις τα καλά έπιπλα, που είναι από πραγματικό ξύλο. οτιδήποτε άλλο κάνει σημάδια.

Έτσι λένε από ότι ξέρω...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Οι κατασκευαστές προτείνουν μόνο με βρεγμένο πανί να καθαρίζεις τα καλά έπιπλα, που είναι από πραγματικό ξύλο. οτιδήποτε άλλο κάνει σημάδια.

Έτσι λένε από ότι ξέρω...

 

 

Οι Ιταλοι παντως συστηνουν καθαριστικα-γυαλιστικα. Τουλαχιστον στο casa di patsi μου εδωσαν και χαρτι οταν αγορασα την τραπεζαρια μου που μεταξυ αλλων ελεγε να αποφευγω υγρα καθαρισμου ή διαλυματα σε νερο (διοτι η υγρασια απο οσο καταλαβα διαβρωνει τους πορους του ξυλου) μου το ειπε και ο πωλητης και να χρησιμοποιω ειδικα καθαριστικα-γυλιστικα ξυλου και απαλες κινησεις. Οτι ειναι να φυγει θα φυγει με απαλο τριψιμο μου το τονισαν. Βιαιες κινησεις βγαζουν πολλες φορες το λουστρο (εαν υπαρχει ) και το χρωμα. ενα αλλο πιο μικρο τραπεζακι νομιζω calligaris η μαρκα μου ειπαν φτερο κυριως και μια φορα το μηνα με καθαριστικο για μεγαλυτερη διαρκεια ζωης...

Εν τελει απο οτι καταλαβα ο καθε κατασκευαστης λεει τα δικα του..:)

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι το άζαξ για τζάμια είναι ότι πιο ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για ξύλα. Η μάνα μου έχει κάτι υπερπανάκριβα ξύλα σε όλο το σπίτι και τα καθάριζε (καθόλου συχνά) με δέρματόπανο, περασμένο σε νερό με ελάχιστο ξύδι και τρομερά μα τρομερά στυμμένο. Πολύ καλό αποτέλεσμα αλλά δεν ξέρω αν κανει για συχνή χρήση. Εγώ πάλι προτιμώ αυτά τα καθαριστικά για έπιπλα τύπου οβερλαϊ αλλά αυτό που με συγχύζει είναι τα ντουλάπια της κουζίνας... Δεν καθαρίζουν με τίποτα οι δαχτυλιές και δεν είχα σκεφτεί να βάλω το υγρό σαπούνι για ξύλα, θα το δοκιμάσω!!!:idea:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παρει ειδικα πανακαι που δεν αφηνουν χνουδι και στοιβονται τελεια!!!Βαζω σε ενα κουβα χλιαρο νερο λιγο υγρο για σφουγγαισμα που ειναι για ξυλα ομως και το περναω...Μερικες φορες ομως αν θελω απλα να περασω τις δαχτυλιες που κανουν τα μικρα ψεκαζω λιγο αζαξ και κατευθειαν με το πανακι το καθαριζω

Link to comment
Share on other sites

Οι Ιταλοι παντως συστηνουν καθαριστικα-γυαλιστικα. Τουλαχιστον στο casa di patsi μου εδωσαν και χαρτι οταν αγορασα την τραπεζαρια μου που μεταξυ αλλων ελεγε να αποφευγω υγρα καθαρισμου ή διαλυματα σε νερο (διοτι η υγρασια απο οσο καταλαβα διαβρωνει τους πορους του ξυλου) μου το ειπε και ο πωλητης και να χρησιμοποιω ειδικα καθαριστικα-γυλιστικα ξυλου και απαλες κινησεις. Οτι ειναι να φυγει θα φυγει με απαλο τριψιμο μου το τονισαν. Βιαιες κινησεις βγαζουν πολλες φορες το λουστρο (εαν υπαρχει ) και το χρωμα. ενα αλλο πιο μικρο τραπεζακι νομιζω calligaris η μαρκα μου ειπαν φτερο κυριως και μια φορα το μηνα με καθαριστικο για μεγαλυτερη διαρκεια ζωης...

Εν τελει απο οτι καταλαβα ο καθε κατασκευαστης λεει τα δικα του..:)

 

Η δικος σου τροπος τελικα μου φαινεται ο πιο σωστος. Το νερο σιγουρα θα κανει κακο στο επιπλο αφου το ξυλο μαλλον θα ρουφηξει λιγο. Αλλα δεν ηξερα οτι υπαρχουν γυαλιστικα που γραφουν οτι καθαριζουν κιολας. Θα κοιταξω στο σουπερ μαρκετ. Παντως απο βλακεια μου το χαλασα το επιπλο. Δεν φανταζομουν οτι το χρωμα τους μπορει να ξεβαψει. Νομιζα οτι ειναι ανεξιτηλα. Και με σκετο νερο που το τριψα παλι ξεβαψε :-( Οπως σου ειπαν και σε σενα,δε θελουν τριψιμο αλλα απαλες κινησεις μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια τώρα διάβασα το θέμα και θέλω να εκφέρω την δική μου άποψη μήπως και βοηθήσει κάποια από εσάς!

Σαν φοιτήτρια καθάριζα με swiffer και με υγρό wettex με νερό και ένα απλό καθαριστικό για να φύγουν οι δαχτυλιές. Η μαμά μου καθάριζε με τον ίδιο τρόπο αλλά για να βγάλει την νικοτίνη από το ψυγείο ή από τα αλουμινένια παράθυρα χρησιμοποιούσε AZAX για τα τζάμια!Και είχε αποτέλεσμα γιατί με το που τα περνούσε το πανί από άσπρο γινότανε καφέ!Την είχε πιάσει λοιπόν μανία και τα περνούσε κάθε βδομάδα και πάντα έβγαζε.

Με το προϊόν όμως που σωθήκαμε (και εκείνη και εγώ στο καινούργιο μου σπίτι) είναι ένα πανί (δεν ξέρω την μάρκα του) που το αγοράσαμε από ένα κατάστημα που πουλάει προϊόντα νανοτεχνολογίας!! Καθαρίζεις τα έπιπλα χωρίς να βάλεις πάνω καθόλου καθαριστικό. Δίνω παράδειγμα. Όταν το αγόρασε η μαμά μου έκανε ένα πείραμα, (μάλλον της έχω μοιάσει για αυτό έγινα χημικός... :wink::wink: ) πέρασε το μισό ψυγείο με το πανί και μετά το πέρασε όλο με το ΑΖΑΧ. Αποτέλεσμα?? Το σημείο που είχε κάνει με το πανί δεν έβγαλε ίχνος νικοτίνης με το AZAX.

Είναι φανταστικό για όλες τις δουλειές. Για ξεσκόνισμα, για δαχτυλιές, για τα άλατα, για τα ΤΖΑΜΙΑ!!!!Τα τζάμια ήταν μια δουλειά που απεχθανόμουν...:evil: Γιατί ενώ τα καθάριζες μπορεί να έμεναν πάνω χνούδια ή θαμπώματα. Ε λοιπόν με αυτό το πανί σώθηκα. Το μόνο που κάνω είναι να το πλένω να το στύβω καλά και να περνώ τα τζάμια μου!!Στην αρχή αφήνει σταγονίδια που μέσα σε δευτερόλεπτα εξαφανίζονται. Τελειώνω τις δουλειές μου πολύ πιο γρήγορα και το σημαντικότερο δεν ξοδεύω λεφτά σε απορρυπαντικά.Το έχω ένα χρόνο τώρα και είναι μια χαρά. Το καθαρίζω πλένοντας το με λίγο απορρυπαντικό ή το βάζω στο πλυντήριο σε χαμηλή θερμοκρασία. Από ότι θυμάμαι δεν κάνει να το βάλω σε χλωρίνη για αυτό το πλένω και με ξύδι.

 

Οτιδήποτε θέλετε να ρωτήσετε στην διάθεσή σας.

 

ΥΓ1 Όταν μου το έφερε η μαμά μου είχε πολύ πλάκα γιατί μου έκανε μια επίδειξη στον καθρέφτη του μπάνιου και είχα μείνει να τον κοιτώ σαν να είχα υπνωτιστεί... :shock:

ΥΓ2 Όταν βλέπω στην απέναντι πολυκατοικία να καθαρίζουν τα τζάμια με τον παραδοσιακό τρόπο μου έρχεται να πάω και να τους πω πάρτε αυτό το πανί να σωθείτε, αλλά φοβάμαι πως θα νομίζουν πως το πουλώ εγώ.. :oops:

Link to comment
Share on other sites

Melina22 πραγματικά δεν ξέρω να σου απαντήσω αν είναι εμποτισμένο με κάτι.Πριν το χρησιμοποιήσεις το μόνο που κάνεις είναι να το βρέχεις με νερό και να το στύβεις πολύ καλά. Εμφανισιακά είναι πράσινο και μοιάζει με το πετσί που ανέφερε παραπάνω κάποια κοπέλα. Υποθέτω πως έχει μικροίνες αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως εξαφανίζονται οι δαχτυλιές και πως τα μικρά σταγονίδια που αφήνει στα τζάμια μέσα σε δευτερόλεπτα εξαφανίζονται (δεν το έχω ψάξει και καθόλου...). Ξέρω πως στα Super Market πουλάνε παρόμοια προϊόντα με μικροίνες αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο αποτελεσματικά.

Link to comment
Share on other sites

Με βρεγμένο και πολύ καλά στημένο wettex, έπειτα σκουπίζω με κουζινόχαρτο ή στεγνό πανί φανελένιο και λαμποκοπάνε!

Τα φοιτητικά έπιπλα τύπου ΙΚΕΑ ΜΑΚΡΟ κτλ τα είχα κάνει (σαν φοιτητρια) μέχρι και με αζαξ τζαμιών, μη πώ μόνο με άζαξ τζαμιων! Και δεν πάθαιναν τίποτε, τα έχω ακόμη!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

εγώ όλα τα ξύλινα τα κάνω με οverlay και τα υπόλοιπα πχ αλουμινια με νερό και αζαξ για τα πατώματα ΚΑΙ ξύδι... τις κουρτίνες για να ασπρίσουν τις βάζω σε μια λεκάνη και ρίχνω σόδα και αυτό που καθαρίζουν οι γιαγιάδες τις μασέλες τις αφήνω 30 λεπτά και γίνονται κουκλια.. τον καναπέ με τον ατμοκαθαριστή

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...