Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΟΣΤΟ ΧΑΜΗΛΑ!!


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα! σας γραφω για ----ενα ακομα συμπτωμα τησ εγκυμοσυνης!---μαλλον....ειμαι στην 23η βδομαδα κ εδω κ 2 βδομαδες περιπου νιωθω που κ που εναν φοβερο πονο...ειναι πανω σε κοκκαλο, γιατι το αγγιζω κ καταλαβαινω που ποναει...ειναι στο κοκκαλο χαμηλα και στο πλαι--δεν ξερω πως λεγεται--ηβικο οστο???---δηλαδη εκει που χωριζει το ποδι μας με το αιδοιο, εκει που ακουμπα η ραφη του εσωρουχου( συγγνωμη, δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω!)...βεβαια θα παω την αλλη βδομαδα στο γιατρο αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι μυικος πονος επειδη ανοιγει η λεκανη κ τα συναφη οστα εκει....σας εχει τυχει κατι τετοιο???ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα.Μαλλον καλα υποπτευεσαι.Ειχα και συνεχιζω να εχω το ιδιο θεμα.Ρωτησα την γιατρο μου,δεν εδωσε καμια σημασια και απλα μου ειπε οτι ανοιγουν τα παντα κ ειναι νορμαλ να ποναμε.Νιωθω λες κ εχω κανει τρελη γυμναστικη κ εχουν πιαστει τα κοκκαλα στο ανοιγμα....

να φανταστεις ειμαι στην 26η βδομαδα και για να αλλαξω πλευρο στο κρεβατι μπορει να κανω κ ενα λεπτο για να ανοιξω τα ποδια,ειδικα το βραδυ ποναω παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! να αλλαξω πλευρο????αγκωμαχω καθε βραδυ...και που να παω 8ο η 9ο μηνα?????βλεπω να πεταω τον αντρα μου κατω απο το κρεβατι....στριφογυρναω συνεχεια....ακριβως λες κ εχω κανει γυμναστικη!!!!

Link to comment
Share on other sites

ας ειναι μονο αυτο!!!! και μου αρεσει που παραγονται κ καποιες ορμονες ωστε να μην πονανε τα οστα μας κατα την εγκυμοσυνη!!!!μαλλον θα ποναγαμε παραπανω χωρις αυτες!!!!αλλα ας ειναι μονο αυτο!!!!κ να βγει κ το μωρακι μου κ το καθε μωρακι υγιες!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ισως κ να σου χαλαρωσει λιγο ο πονος,εμενα εχει χαλαρωσει 24η με 25η υπεφερα περισσοτερο.Αν κι η γιατρος μ,ου ειπε οτι ισως να το εχω μεχρι την γεννα!!!!!:shock::shock::shock:

Τον αντρα μου τον εχω ξαποστειλει απ την αρχη,εχω γινει τρομερα ιδιοτροπη,δε μου φτανει η κρεβατοκαρα!!!!;););)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα!!!! κ γω τον σπρωχνω συνεχεια, να παει ολο και πιο κει...εχω και ενα μαξιλαρι αγκαλια για να βολευομαι....στην αρχη παιρνω τον αντρα μου η αυτος εμενα αγκαλια-- αλλα εκπεμπει φοβερη θερμοτητα---και ενω αυτο τον χειμωνα ειναι χρησιμο--τωρα συν τοις αλλοις φουντωνω κ ξεσκεπαζομαι!!!και σηκωνομαι για τουαλετα μεσ στη νυχτα κ μπουκωνει κ η μυτη μου λογω εγκυμοσυνης!!!! η ιδιοτροπια στο μεγαλειο της!!!! αλλα αυτες ειναι χαζες λεπτομερειες μπροστα στο θαυμα που θα φερουμε στον κοσμο!!!να εχουμε να λεμε!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι !!!!οσο να ναι ομως εχουμε κ τα δικια μας για λιγη γκρινια κ ιδιοτροπια.

Ευχομαι κ γω σε ολες τις εγκυουλες του κοσμου να φερουν τα μωρακια τους υγιεστατα κ καλοτυχα στον κοσμο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως εκει ποναω κι εγω περιπου απο την 23η βδομαδα νομιζω. Ειδικα απο τη δεξια μερια. Ο πονος ειναι πιο εντονος συνηθως το πρωι οταν σηκωνομαι απο τον υπνο. Ειχα ρωτησει το γιατρο και μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα.

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα σας αναφέρω και την δικιά μου περίπτωση που είναι λίγο ιδιαίτερη.μόλις μπήκα στο δεύτερο τρίμηνο και έχω φοβερό πόνο χαμηλά στη μέση στη βάση της.χτυπάει στα αριστερά κ μερικές φορές δεν μπορω να περπάτησω η να κκουνησω το αριστερό πόδι.οταν περπατώ επισης κάνει κρακ κρακ το σημείο σαννα τρίβονται τα κόκαλα μεταξύ τους.τέλος ο πονος κρατάει μια δυο μέρες κ μετα σταματάει αλλα μετα απο μια βδομάδα πάλι τα ίδια!ηγιατρος μου μου σύστησε τα utrogestan αλλα δέ βλέπω μεγάλη διάφορα.εχει ζήσει καμια κατι παρόμοιο;μήπως είναι λίγο νωρίς για τέτοιους δυνατούς πονους;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας,

 

Αυτό που θα σας πω ίσως δεν σας ανακουφίσει αλλά είναι η αλήθεια. Μπήκα στον 9ο και ένας από τους λόγους που θέλω να γεννήσω πως και πω είναι αυτός ο πόνος που περιγράφετε όλες σας. Και όσο περνάνε οι μήνες και βαραίνει η λεκάνη και η κοιλιά και κατεβαινει το παιδί ο πόνος επιδεινώνεται. Και μιλάω για τον πόνο που νιώθεις στην αρχή στα κόκαλα αναμεσα στα πόδια και την ηβική περιοχή και όσο περνάνε οι βδομάδες σε όλο το σύστημα κάτω ακόμα και στον πρωκτό (συγνώμη αλλά δε ξέρω πως να το γράψω αλλιώς) όταν κάθεσαι ή όταν σηκώνεσαι. Ο γιατρός μου είπε υπομονή μέχρι να γεννήσω, δεν υπάρχει άλλη λύση. Λίγο το μωράκι μας που βάραίνει, λίγο που μπορέι να κάθεται πάνω σε κανένα νεύρο, λίγο η λεκάνη μας που ανοίγει και το σύστημα που ετοιμάζεται για την γέννα, ο πόνος όσο προχωράει εντείνεται (σε μένα τουλάχιστον). Ας είναι τα μπεμπέκια μας καλά και οι δόλιες μάνες κάνουμε υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

εμενα ακομα με ποναει!!! το κοκαλο ακριβως πανω απο το χειλος στο αιδοιο( κ παλι συγγνωμη!!!)...δεν μπορω να γυρισω πλευρο στον υπνο!!!να περπατησω παρα πολυ! η να σηκωσω το ποδι μου για να ντυθω!....κ μενα κατι μυικο ειναι...ξεκινησε πολυ ηπια πριν κανα μηνα αλλα τωρα ποναω....κ το αγνοω πια γιατι ισως κρατησει ως τη γεννα οπως λετε!!! ειμαι στην 25η βδομαδα!!! κ αρχιζουν κ τα ισχια μου να πιανονται!!!εν τω μεταξυ κινουμαι αρκετα γιατι παω σε 2 δουλειες κ περπαταω....υπομονη λοιπον!!

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβάζω σε Όλες σχεδόν τις περιπτώσεις είστε σε πιο προχωρημένη εγκυμοσυνη.εγω όμως είμαι 13η εβδομάδα κ ο πονος είναι πολυ δυνατος.γιαυτο αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό.νιώθω οτι ξεκολαν τα κόκαλα μου

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω ακόμα, άλλες φορές πιο έντονα άλλες λιγότερο. Απλώς έχω παρατηρήσει ότι όταν κινούμαι, όσο γίνεται γιατί δεν κάνει και πολύ, πονάει λίγο λιγότερο. Όταν είμαι ξαπλωμένη αρκετές ώρες και πάω να σηκωθώ ή να γυρίσω πλευρό υποφέρω τόσο σε εκείνο το σημείο μπροστά όσο και πίσω στη λεκάνη κάτω από τη μέση κτλ. Δεν το συζητώ βέβαια τι γίνεται όταν πάω να στηριχτώ στο ένα πόδι για να βάλω το παντελόνι...

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω κοριτσια συνεχιζω και υποφερω,απο την 20η-21η μου χει ξεκινησει και μερικες φορες πλεον τωρα που ειμαι στην 27η εβδομαδα ειναι πολυ δυνατος ο πονος.Ασε το π[ερπατημα που παω σαν τον πιγκουινο με μικρα βηματακια για να μην ποναω πολυ.Αντε υπομονη σε ολες μας αφου δεν ειναι κατι ανησυχητικο τοτε δεν μας πειραζει και ας ποναμε

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβάζω σε Όλες σχεδόν τις περιπτώσεις είστε σε πιο προχωρημένη εγκυμοσυνη.εγω όμως είμαι 13η εβδομάδα κ ο πονος είναι πολυ δυνατος.γιαυτο αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό.νιώθω οτι ξεκολαν τα κόκαλα μου

 

Απο το α' τριμηνο ειχα διαφορους πονους στην λεκανη, μεση, κογκυκα, ισχια, συνδεσμους, μυς, οτι μπορεις να φανταστεις με ποναγε -εκτος απο ποδια/χερια- μεχρι και τα πλευρα μου! Ουτε που μπορουσα να περπατησω. Και πολυ πιο εντονους απο οτι τωρα στο γ' τριμηνο. Ως ενα βαθμο ειναι φυσιολογικο γιατι ανοιγουν τα οστα της λεκανης αλλα συζητησε το και με τον γιατρο σου.

 

Τωρα πια εχω μονο ενα πιασιμο στο γοφο στην πλευρα που ειμαι ξαπλωμενη,πονο στα πελματα και κατω απο τον κογκυκα, αν και περπαταω πιο λιγο πιο ευκολα:|

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Απο το α' τριμηνο ειχα διαφορους πονους στην λεκανη, μεση, κογκυκα, ισχια, συνδεσμους, μυς, οτι μπορεις να φανταστεις με ποναγε -εκτος απο ποδια/χερια- μεχρι και τα πλευρα μου! Ουτε που μπορουσα να περπατησω. Και πολυ πιο εντονους απο οτι τωρα στο γ' τριμηνο. Ως ενα βαθμο ειναι φυσιολογικο γιατι ανοιγουν τα οστα της λεκανης αλλα συζητησε το και με τον γιατρο σου.

 

Τωρα πια εχω μονο ενα πιασιμο στο γοφο στην πλευρα που ειμαι ξαπλωμενη,πονο στα πελματα και κατω απο τον κογκυκα, αν και περπαταω πιο λιγο πιο ευκολα:|

Σε ευχαριστω μπουρμπουρ για τις πληροφορίες.η γιατρός μου το Σάββατο που την πήρα μου είπε να πάρω τα utrogestan και φοβηθηκε.ευτυχώς ο πονος υποχώρησε αρκετα αλλα όταν κάνω κάποιες κινήσεις Ποναω κ στο σκηψιμο.καμια σχέση με πριν όμως.παντως οσο περνάει ο καιρός νιώθω οτι τα κόκαλα γινονται πιο ευαίσθητα.υπομονή σου εύχομαι κ εσένα και καλή εγκυμοσυνη να έχεις και ένα γερό μωρακι!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω μπουρμπουρ για τις πληροφορίες.η γιατρός μου το Σάββατο που την πήρα μου είπε να πάρω τα utrogestan και φοβηθηκε.ευτυχώς ο πονος υποχώρησε αρκετα αλλα όταν κάνω κάποιες κινήσεις Ποναω κ στο σκηψιμο.καμια σχέση με πριν όμως.παντως οσο περνάει ο καιρός νιώθω οτι τα κόκαλα γινονται πιο ευαίσθητα.υπομονή σου εύχομαι κ εσένα και καλή εγκυμοσυνη να έχεις και ένα γερό μωρακι!

 

Δεν προκειται για πληροφοριες απλως μετεφερα την εμπειρια μου. Οπως βλεπεις σε καθε γυναικα ειναι διαφορετικα γι αυτο οι γιατροι μας ξερουν παντα καλυτερα! :cool:

Σ' ευχαριστω για τις ευχες σου! Σου ευχομαι μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι 25,1 εβδομαδων ...και από την προηγούμενη εβδομάδα πονάω πολύ κάτω χαμηλά στην κοιλιά και μπροστά (πάνω από τα γεν. Όργανα) μονο όταν περπατάω και κάνω κάποιες κινήσεις με τα πόδια κατά την βάδιση ( στροφές κτλ). Δεν πονάω καθόλου όταν κάθομαι ξαπλώνω η γυρνάω ξαπλωμένη. Το παθαίνω μόνο όταν περπαταω η στέκομαι όρθια για παραπάνω από 1 λεπτό. Κάποιες φορές πιάνω επιφάνειες να στηριχτώ για να βοηθήθω στην βάδιση. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι επειδή ανοίγει η λεκάνη στην αρχή αλλά τώρα επειδή επιμένει ο πόνος θέλει να με δει. Είχε καμία κάποια παρόμοια εμπειρία?! Έχω σκάσει :sad: γιατί δεν ξέρω κατά πόσο είναι σοβαρό αυτό κ ανησυχώ συνέχεια... Ευχαριστώ πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

@Nena1990 καλημέρα.. Το ίδιο πράγμα αντιμετώπισα και γω αρκετά έντονα από τον 4ο μήνα παρόλο που είμαι μια χαρά στα κιλά, είναι αυτό που σου είπε ο γιατρός, μη φοβάσαι, τώρα στον 7o ακόμα πιάνεται το σημείο και πονάει. Ρωτησε τον τι ασκήσεις μπορείς να κάνεις για να σε βοηθήσει. Με το καλό!!! :)

Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2020 at 3:03 ΜΜ, Nena1990 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι 25,1 εβδομαδων ...και από την προηγούμενη εβδομάδα πονάω πολύ κάτω χαμηλά στην κοιλιά και μπροστά (πάνω από τα γεν. Όργανα) μονο όταν περπατάω και κάνω κάποιες κινήσεις με τα πόδια κατά την βάδιση ( στροφές κτλ). Δεν πονάω καθόλου όταν κάθομαι ξαπλώνω η γυρνάω ξαπλωμένη. Το παθαίνω μόνο όταν περπαταω η στέκομαι όρθια για παραπάνω από 1 λεπτό. Κάποιες φορές πιάνω επιφάνειες να στηριχτώ για να βοηθήθω στην βάδιση. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι επειδή ανοίγει η λεκάνη στην αρχή αλλά τώρα επειδή επιμένει ο πόνος θέλει να με δει. Είχε καμία κάποια παρόμοια εμπειρία?! Έχω σκάσει :sad: γιατί δεν ξέρω κατά πόσο είναι σοβαρό αυτό κ ανησυχώ συνέχεια... Ευχαριστώ πολύ.

Πιθανοτατα να ειναι τα οστα που μετακινουνται απο την μητρα που μεγαλωνει ή οι συνδεσμοι που χαλαρωνουν. Οπως ειπωθηκε, ρωτησε τον να σου πει καποιες ασκησεις ωστε να μειωνονται οι ενοχλησεις γιατι ειδικα προς το τελος θα ειναι πιο εντονες.

 
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου να είστε καλά!! Μακάρι να είναι αυτό....τελικά είχα και κάποιες συσπάσεις μικρές σε ένταση αλλά ήταν συσπάσεις και έτσι πήγα στον γιατρό να με εξετάσει προχθές. Οι μετρήσεις ήταν όλες φυσιολογικές απλά επειδή είχα διαγνωστεί με β αιμολυτικό στρεπτόκοκκο στο στον πεμπτο και έλαβα αντιβιοτική αγωγή μου είπε ότι υπάρχει μια πιθανότητα να μην έπιασε απολυτα το μικροβιο και να χρειαστεί να την επαναλαβω...καθως μπορεί να έχει γίνει κάποια φλεγμονη στην περιοχή από ότι κατάλαβα και για αυτό να κάνει συσπάσεις η μήτρα.. τώρα ξανά έκανα εξέταση κολπικού υγρου και περιμένω αποτέλεσματα από Δευτέρα η τρίτη...έχω πολύ άγχος από ότι καταλαβαίνετε και προσπαθώ να το αποβάλλω. Αλλά είναι πολύ δύσκολο. Εν τω μεταξύ ο μπέμπης μας ενώ ήταν τρομερά κινητικός μέχρι προχθές από εχθές είναι πολύ ήσυχος...καμία σχέση δλδ με αυτό που γινόταν το πάρτυ μέσα στην κοιλιά μου. Ίσα που ακούγεται κάποιες φορές που χτυπάει...μήπως να ανησυχήσω κι για αυτό τώρα?! Τελευταία φορά τον άκουσα το απόγευμα μετά το γεύμα (με γλυκάκι) αλλά μετά τίποτα μέχρι τώρα (10 ώρες μετά μόνο ελάχιστα ανεπαίσθητα)! Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο... Σας έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο?! Καταλαβαίνετε το μυαλό πάει στο χειρότερο σενάριο πάντα λόγω του στρεπτόκοκκου....:? :confused:

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Nena1990 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου να είστε καλά!! Μακάρι να είναι αυτό....τελικά είχα και κάποιες συσπάσεις μικρές σε ένταση αλλά ήταν συσπάσεις και έτσι πήγα στον γιατρό να με εξετάσει προχθές. Οι μετρήσεις ήταν όλες φυσιολογικές απλά επειδή είχα διαγνωστεί με β αιμολυτικό στρεπτόκοκκο στο στον πεμπτο και έλαβα αντιβιοτική αγωγή μου είπε ότι υπάρχει μια πιθανότητα να μην έπιασε απολυτα το μικροβιο και να χρειαστεί να την επαναλαβω...καθως μπορεί να έχει γίνει κάποια φλεγμονη στην περιοχή από ότι κατάλαβα και για αυτό να κάνει συσπάσεις η μήτρα.. τώρα ξανά έκανα εξέταση κολπικού υγρου και περιμένω αποτέλεσματα από Δευτέρα η τρίτη...έχω πολύ άγχος από ότι καταλαβαίνετε και προσπαθώ να το αποβάλλω. Αλλά είναι πολύ δύσκολο. Εν τω μεταξύ ο μπέμπης μας ενώ ήταν τρομερά κινητικός μέχρι προχθές από εχθές είναι πολύ ήσυχος...καμία σχέση δλδ με αυτό που γινόταν το πάρτυ μέσα στην κοιλιά μου. Ίσα που ακούγεται κάποιες φορές που χτυπάει...μήπως να ανησυχήσω κι για αυτό τώρα?! Τελευταία φορά τον άκουσα το απόγευμα μετά το γεύμα (με γλυκάκι) αλλά μετά τίποτα μέχρι τώρα (10 ώρες μετά μόνο ελάχιστα ανεπαίσθητα)! Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο... Σας έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο?! Καταλαβαίνετε το μυαλό πάει στο χειρότερο σενάριο πάντα λόγω του στρεπτόκοκκου....:? :confused:

 

Συμβαινει να μην το νιωθεις συνεχεια. Εχουν εξαλλου περιοδους υπνου και δραστηριοτητας. Αν δεν το νιωσεις καθολου μεσα στο 24ωρο τοτε επικοινωνησε με τον γιατρο σου. Επισης, απο εδω και περα θα νιωθεις προπαρασκευαστικες συσπασεις, οι οποιες ειναι απαραιτητες ωστε το σωμα σου (και το μωρο σου) να προετοιμαστει για τις συσπασεις του τοκετου. Αν ειναι περισσοτερες απο 10 σε μια ωρα τοτε επικοινωνεις με τον γιατρο. Διαφορετικα, αν ειναι λιγοτερες αλλα αισθανεσαι δυσφορια απλα ξεκουραζεσαι λιγο, χαλαρωνεις και περνανε. Οτιδηποτε θεωρεις οτι δεν σου φαινεται φυσιολογικο απευθυνεσαι στον γιατρο που σε παρακολουθει αλλα δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι για αναμενομενες αισθησεις.

 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Συμβαινει να μην το νιωθεις συνεχεια. Εχουν εξαλλου περιοδους υπνου και δραστηριοτητας. Αν δεν το νιωσεις καθολου μεσα στο 24ωρο τοτε επικοινωνησε με τον γιατρο σου. Επισης, απο εδω και περα θα νιωθεις προπαρασκευαστικες συσπασεις, οι οποιες ειναι απαραιτητες ωστε το σωμα σου (και το μωρο σου) να προετοιμαστει για τις συσπασεις του τοκετου. Αν ειναι περισσοτερες απο 10 σε μια ωρα τοτε επικοινωνεις με τον γιατρο. Διαφορετικα, αν ειναι λιγοτερες αλλα αισθανεσαι δυσφορια απλα ξεκουραζεσαι λιγο, χαλαρωνεις και περνανε. Οτιδηποτε θεωρεις οτι δεν σου φαινεται φυσιολογικο απευθυνεσαι στον γιατρο που σε παρακολουθει αλλα δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι για αναμενομενες αισθησεις.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, τον ακούω που και που οπότε ηρεμώ...ακόμα δεν είναι τόσο ζωηρός αλλά τουλάχιστον κάτι κουνιεται!! Καλό μήνα εύχομαι από καρδιάς!!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...