Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

2ο μωρό-πήρατε άλλο στρώμα κούνιας?

Recommended Posts

δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, το έψαξα πάντως και δεν βρήκα κάτι....

όταν αγορασα το στρώμα της κούνιας για το πρώτο μου μωρό, όλοι στα καταστηματα που πήγαινα να δω για κούνιες μου ελεγαν ότι στο δευτερο μωρό θα πρεπει να πάρω καινούργιο στρωματακι...

ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο ή αν το λένε στα μαγαζιά απλώς για να αγοράσεις?

το στρώμα της κούνιας αυτή την στιγμή είναι πεντακαθαρο και έχω μπει σε δίλλημα αν τελικά πρέπει να αγοράσω άλλο??

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!

Διαφημίσεις

νομίζω πως εξαρτάται και από τη χρήση που του έχει γίνει. εμένα ο γιος μου έμεινε στην κούνια μόνο μέχρι 1.5 έτους, οπότε δεν μπήκα στον κόπο να πάρω καινούριο στρωματάκι για την μπέμπα, αφού αυτό που είχα ήταν σαν καινούριο. αν τώρα έμενε μέχρι τα 4, θα το ξανασκεφτόμουν...

0qYJp3.png 

KI' EMEIΣ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΣΤΡΩΜΑ ΑΠΛΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΤΟ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ. ΗΤΑΝ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΦΟΥ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΒΡΑΔΥΝΟ ΥΠΝΟ ΕΚΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΟΥ.

Η αλλαγή προτείνεται όχι λόγω βρωμιάς, αλλά γιατί 2 μελέτες (μία το 1997 και μία πιο πρόσφατη) έχουν δείξει ότι υπάρχουν ενδείξεις το σύνδρομο αιφνιδίου θανάτου στα μωρά (cot death syndrome) συσχετίζεται με τη χρήση μεταχειρισμένου στρώματος. Μάλιστα στα 131 μωρά που πέθαναν από cot death syndrome, τα μισά κοιμόταν σε μεταχειρισμένο στρώμα, και από αυτά τα 2/3 σε στρώμα που πριν βρισκόταν σε άλλο σπίτι (εκτός οικογένειας).

Για μένα ισχύει το "προσέχουμε για να έχουμε"

http://www.dailymail.co.uk/health/article-145551/Cot-death-mattress-risk.html

Διαφημίσεις

Τα άλλα μισά μήπως κοιμόντουσαν σε καινούριο στρώμα;

Πάντως στο τέλος του άρθρου γράφει ότι δεν παίζει ρόλο αν είναι καινούριο ή μεταχειρισμένο το στρώμα αρκεί να είναι καθαρό και να μην είναι χαλασμένο.

Τα άλλα μισά μήπως κοιμόντουσαν σε καινούριο στρώμα;

Πάντως στο τέλος του άρθρου γράφει ότι δεν παίζει ρόλο αν είναι καινούριο ή μεταχειρισμένο το στρώμα αρκεί να είναι καθαρό και να μην είναι χαλασμένο.

Δεν κατάλαβες. Από τα παιδιά που εμφάνισαν το σύνδρομο και πέθαναν, τα μισά ήταν σε ματαχειρισμένο στρώμα και το αλλα μισά σε καινούριο στρώμα. Από αυτά τα μισά τα 2/3 κοιμόταν σε στρώμα από άλλο νοικοκυριό, όχι τα μισά από όσα παιδιά μελέτησαν. Αν δηλαδή μελέτησαν 300 παιδιά (τυχαίο νούμερο), τα 150 έιχαν καινούριο στρώμα και τα 150 μεταχειρισμένο. Από τα 150, τα 100 το είχαν από άλλο νοικοκυριό.

Πάντως ο καθένας επιλέγει τι θα κάνει έχοντας όλα τα δεδομένα. Για το λόγο αυτό θεώρησα καλό να αναρτήσω τα αποτελέσματα των ερευνών που δείχνουν ότι ίσως να υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο

Δεν κατάλαβες. Από τα παιδιά που εμφάνισαν το σύνδρομο και πέθαναν, τα μισά ήταν σε ματαχειρισμένο στρώμα και το αλλα μισά σε καινούριο στρώμα. Από αυτά τα μισά τα 2/3 κοιμόταν σε στρώμα από άλλο νοικοκυριό, όχι τα μισά από όσα παιδιά μελέτησαν. Αν δηλαδή μελέτησαν 300 παιδιά (τυχαίο νούμερο), τα 150 έιχαν καινούριο στρώμα και τα 150 μεταχειρισμένο. Από τα 150, τα 100 το είχαν από άλλο νοικοκυριό.

Πάντως ο καθένας επιλέγει τι θα κάνει έχοντας όλα τα δεδομένα. Για το λόγο αυτό θεώρησα καλό να αναρτήσω τα αποτελέσματα των ερευνών που δείχνουν ότι ίσως να υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο

μα αν τα μισά που πέθαναν είχαν καινούριο στρώμα και τα άλλα μισά μεταχειρισμένο, αυτό δείχνει ότι το στρώμα δεν παίζει κανένα ρόλο.

0qYJp3.png 

να ξερες πόσα χρήματα έχω δώσει για να αγοράσω πράγματα για το παιδί καθώς και εγώ επειδή είχα την μικροφοβία δεν πήρα τίποτε μεταχειρισμένο από κανέναν... ας σου πούνε στα μαγαζιά για ποιο λόγο "πρέπει" να αγοράσεις καινούργιο στρώμα και αν σου δώσουν μια πειστική εξήγηση γράψτην εδώ :) είναι προφανές ότι εάν το στρωματάκι είναι σε καλή κατάσταση, δεν κάνει "λακουβίτσες" και είναι καθαρό δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις καινούργιο στρώμα.. και μία φίλη μου που γέννησε τώρα το δεύτερο τον έβαλε κατευθείαν στην κούνια του μεγάλου της γιου που είναι τεσσάρων....

μα αν τα μισά που πέθαναν είχαν καινούριο στρώμα και τα άλλα μισά μεταχειρισμένο, αυτό δείχνει ότι το στρώμα δεν παίζει κανένα ρόλο.

Αν το ερμηνεύεις έτσι....

Επιστημονικά πάντως, σημαίνει ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φταίει το παλιό στρώμα.

Ο καθένας ας το ερμηνεύσει όπως θέλει...

Βρήκα και άλλη έρευνα πιο πρόσφατη που λέει:

Ongoing research continues to support these findings. A four and a half year study by the Scottish Cot Death Trust published in the British Medical Journal (November 2, 2002) has shown that the re-use of infant mattresses triples the risk of cot death (Tappin 2002). Dr. Sprott explains that the risk of death increases when mattresses are re-used from one baby to the next because the fungus has already had a chance to establish itself in the used mattress. When the next baby uses the same mattress, the fungus is soon active. Toxic gas production begins sooner and is generated in greater volume. It is known that crib death rates increase markedly from the first baby in a family to the second, and from the second to the third, and so on (Mitchell 2001). Dr. Sprott warns, however, that new mattresses can also be unsafe because fungal growth can quickly become established in a new mattress once a baby begins sleeping on it (Sprott 2003).

Δηλαδή η επαναχρησιμοποίηση στρωματος 3πλασιάζει τον κίνδυνο για cot-death syndrome.

Πηγή:http://www.healthychild.com/toxic-sleep/has-the-cause-of-crib-death-sids-been-found/

Πάντως, όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάπου να λέει ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Και πουθενά δεν προτείνεται η επαναχρησιμοποίηση.....

Κάθε γονιός ας πράξει όπως νομίζει καλύτερα για το παιδί του

Διαφημίσεις

Νομίζω ότι εξαρτάται από τη χρήση και από το στρώμα. Αν το στρώμα ήταν κοκοφοίνικας με εξωτερική πλαστική επένδυση και δεύτερο κάλυμα που πλένεται, τότε δεν θα το άλλαζα. Αλλά αν ήταν αφρολέξ, θα το άλλαζα σίγουρα, ειδικά αν το πρώτο μωρό είχε λερώσει το στρώμα με τσίσα, εμετούς κλπ. Επίσης θα το άλλαζα αν έβαζα το μωρό στην κούνια εξαρχής, αλλά ίσως όχι αν το έβαζα στην κούνια μετά τους 6 μήνες.

Θα το άλλαζα οπωσδήποτε αν το πρώτο μωρό είχε κοιμηθεί στο στρώμα αυτό περισσότερο από 1-2 χρόνια, για ορθοπεδικούς και μόνο λόγους.

Eμεις δεν αλλαξαμε στρωματακι....παντα το ειχα με καπιτονε υποσεντονο ηταν πεντακαθαρο και το παιδακι μου δεν το ειχε ταλαιπωρησει καθολου...(να πηδαει κτλ).Απλα το γυριζα συχνα το πανω κατω .

Ηταν καινουργιο γιατι να το αλλαξω ?

Τωρα που βγηκε και το δευτερο παιδακι μου απο την κουνια την δωρισα φυσικα μαζι με το στρωμα....ακομα καινουργιο ειναι.

Φυσικα και θα σου ελεγε ο καταστηματαρχης να παρεις αλλο....

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Εγώ προσωπικά τιναξα καλα το παλαιο (6 χρονων η μεγαλη κορη μου), το εβγαλα στον ηλιο 2 μερες και εκει το ψεκασα με ειδικο σπρευ για ακαρεα που βρηκα στο Λητώ.... μια χαρα λοιπον!

1. Σε ολα τα βιβλια που εχω για τα βρεφη, αλλα και στις οδηγιες που συνοδευαν το στρωμα που αγορασα, λενε ρητα οτι πρεπει να αλλαζεις το στρωμα σε επομενο παιδι.

Η αιτια δεν ειναι μονο οι οσμες αλλα το οτι παιρνει την μορφη του σωματος του προηγουμενου παιδιου και εκτος απο το θεμα του αιφνιδιου θανατου, υπαρχει και το θεμα της σπονδυλικης του στηλης που ειναι πολυ ευπλαστη ακομα.

Κοινως: Την κουνια την κρατας, το στρωμα το πετας.

Δε νομιζω οτι αξιζει να ρισκαρουμε σε τετοια θεματα, αλλα δικο σας θεμα ειναι να αποφασισετε...

2. ασχετο με το θεμα, αλλα επειδη καποια το ανεφερε, τα στρωματα με κοκοφοινικα, εχουμε γραψει πολλες φορες στο φορουμ οτι ειναι επικινδυνα και δεν πρεπει να τα χρησιμοποιουν βρεφη. Αν βραχει ο κοκοφοινικας με ουρα το αποτελεσμα ειναι τοξικο.

Διαφημίσεις

αχ!μπερδεύτηκα!

ο γιος μου κοιμηθηκε στην κούνια μέχρι 3,5 χρονών που του πήραμε κρεββατι...το στρωμα είναι απο κοκοφοίνικα ,το αναποδογυριζα συχνα και εξωτερικώς δεν είναι λερωμένο...

στο πορτ μπεμπε που θα το κοιμησω μεχρι 3 μηνων τουλαχιστον λέω να του πάρω καινουργιο στρωματακι. Για την κούνια ακόμη το σκέφτομαι...

έχει αναπτυχθεί κάπου το θέμα με το στρωμα κοκοφοινικα και τα ούρα που το κάνουν τοξικό?δεν το εχω ξανακουσει αυτό...

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!

Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει πώς θα βραχεί ο κοκοφοίνικας, αφού τα στρώματα κοκοφοίνικα έχουν πλαστικό περίβλημα που κλείνει με φερμουάρ και από πάνω άλλο κάλυμμα που βγαίνει και πλένεται.

Για το σύνδρομο αιφνιδίου θανάτου, η καλύτερη ενημέρωση που έχω βρει είναι αυτή: http://www.sidsandkids.org/wp-content/uploads/Greek-SidsandKids-SafeSleepingFactsheet_2012.pdf

Όσο για τα ρηλάξ, δεν είναι όλα τα ρηλάξ κατάλληλα για νεογέννητα, ούτε συστήνεται να βάζεις το μωρό στο ρηλάξ για 12-13 ώρες συνεχόμενα (που θα το βάλεις στην κούνια). Τα ρηλάξ που δεν έχουν εσωτερικό στρωματάκι κάνουν για μωράκια από 3 μηνών και πάνω. Το ίδιο ισχύει και για τα καροτσάκια - όσα κάνουν γωνία όταν πέφτει η πλάτη, δεν είναι κατάλληλα για μικρά μωρά.

Τώρα που διάβασα αυτό το θέμα αγχώθηκα μπορώ να ομολογήσω. Εγώ που έχω σκοπό να πάρω το κρεβατάκι μιας ξαδέρφης μου ( η οποία έχει τρία παιδιά), λέτε να μην το επιχειρήσω τελικά? Η να πάρω το κρεβάτι και να πάρω καινούργιο στρώμα??? Η να τα πάρω όλα καινούργια???

Τώρα που διάβασα αυτό το θέμα αγχώθηκα μπορώ να ομολογήσω. Εγώ που έχω σκοπό να πάρω το κρεβατάκι μιας ξαδέρφης μου ( η οποία έχει τρία παιδιά), λέτε να μην το επιχειρήσω τελικά? Η να πάρω το κρεβάτι και να πάρω καινούργιο στρώμα??? Η να τα πάρω όλα καινούργια???

Κρεβατακι δεν χρειαζεται να παρεις καινουργιο.

Να ελεγξεις σε τι κατάσταση είναι το κρεββατακι,για στρώμα δεν το συζητώ θα πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις καινούριο.

Πόσο κοστίζει ένα στρωματάκι?

Απο 50 μέχρι όσο θέλεις !απλά τσεκάρε διαστάσεις γιατί κάποια θέλει να τα κανείς παραγγελία με βάση το κρεβατακι,γ αυτο πρέπει ν αποφασίσεις αν θα δανειστεις το κρεβάτι.

Και ποιά είναι η καλύτερη ποιότητα? Κοκοφοίνικας?

Το καλύτερο είναι σχετικό. Τα στρώματα κοκοφοίνικα είναι σκληρά και θεωρούνται καλύτερα για νεογέννητα. Αλλά μπορείς να βρεις και σχετικά σκληρά στρώματα με ελατήρια ή αφρολέξ. Ρώτα τον παιδίατρό σου καλύτερα, γιατί κυκλοφορεί πολλή παραφιλολογία και έρευνες που δείχνουν αυτό ή εκείνο ή το άλλο. Πάντως άμα στο στρώμα έχει κοιμηθεί άλλο παιδάκι επί σειρά ετών, καλό είναι να το αλλάξεις.