Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μου είπε ότι μισεί κι εμένα και το παιδί ...


Recommended Posts

Να δώσω παραδείγματα Ok:

 

- Το βράδυ ... ετοιμαζόμαστε, πάμε για ύπνο. Ξαπλώνουμε. Μου λέει ότι θέλει να κάτσω λίγο να μιλήοουμε. Κάθομαι λιγο. Μετά θέλει κι άλλο. Οπότε κάποια στιγμή της λέω ότι είναι ώρα να κοιμηθει. Σ' αγαπώ μαμά. Κι εγώ σ' αγαπώ. εγώ πιο πολύ. Φωνάζει κανένα 2λεπτο και γκρινιάζει, ν' αγκαλιάσω και το μπαμπά και τη μαμά ξανά κλπ. Όσο γλυκά και να την καληνυχτήσουμε στο τέλος θ' αρχίσει τα κλαψουρίσματα ότι δε θέλει να κοιμηθεί. Πρέπει να της υψώσεις λίγο τη φωνή για να καταλάβει ότι πρέπει να σταματήσει και ότι ειναι ώρα για ύπνο. (εντωμεταξύ νυστάζει γιατί κάποια στιγμή πέφτει ξερή). Μετά αρχίζει να σηκώνεται. Πάει 10φορές στην τουαλέτα ότι και καλά θέλει τσίσα. Μετά μπορεί να βρει οτιδήποτε για να γκρινιάξει (ότι κάπου πονάει, ότι φοβάται ... οτιδήποτε). Μετά αρχίζει να μιλάει με τα κουκλάκια της ... και όλο και δυναμώνει το θέατρο. Τελικά μας παίρνει καμια ώρα και βάλε για να κοιμηθει (και συνήθως έχουμε ψιλοφωνάξει κιόλας).

 

- Πας να τη ντύσεις για να πάμε κάπου, θα βρει οτιδήποτε να κάνει εκτός από το να κάτσει να τη ντύσεις. Άμα την πολυζορίσεις βάζει και τα χέρια στη μέση και σε αγριοκοιτάει ή λέει και καμιά χοντράδα του στυλ ..." αν δε μου κάνεις τα χατίρια εγώ δε θα σε αγαπώ".

 

- Ό,τι και να της δώσεις γκρινιάζει στο τέλος γι' αυτό που δεν της έδωσες. Πχ της βάζεις να δει παιδικό ... στο τέλος θα το κλείσουμε με κλαματα γιατί θα θέλει να δει κι άλλο. Θα βάλει τα χέρια τη μέση και θα πει καμιά βλακεία πάλι: "Δε μου κάνετε κανένα χατίρι!!!!!". Θα της δώσεις ένα κουλουράκι και θα γκρινιάξει γιατί δεν της έδωσες και 2ο. Θα της πάρεις ένα παιχνίδι δώρο και θα ήθελε το άλλο.

 

- Όπου πάμε επίσκεψη μετά μου κάνει ολόκληρο θέμα ότι τα άλλα παιδιά έχουν πιο ωραία παιχνίδια από αυτήν.

 

- Με την αδερφή της δεν είναι ότι δεν της δίνει απλά τα παιχνίδια της. Της παίρνει και τα δικά της.Κλείνει την πόρτα του δωματίου της και πάει και παίζει στο δωμάτιο της μπέμπας. Όταν έρχονται και τα ξαδερφάκια δεν τα αφήνει να παίρνουν ούτε τα παιχνίδια της μπέμπας. όταν τη μαλώνουμε το γυρνάει ότι το κάνει για να προστατεύσει τη μπέμπα .... να μη χτυπήσει και να μην καταπιεί κανένα παιχνίδι. Κανένα παιχνίδι δεν κάνει να παίζει η μπέμπα... όλα είναι επικίνδυνα! Πάει η καημενούλα γρήγορα γρήγορα να μπει στο δωμάτιο της αδερφής της όταν ανοίγει η πόρτα και αυτή της την κλείνει στα μούτρα. Και συνεχώς γκρινιάζει ότι η μπέμπα έχει όλα τα ωραία παιχνίδια!

 

Είναι πολύ κουραστικό παιδί. Άλλο να σας το λέω, άλλο να το ζήτε. Διαρκώς παζαρεύει κάτι, όλο μιλάει, όλο κάτι θέλει, πάντα κάτι παραπάνω από αυτό που της δίνεις, μιλάει συνέχεια, ασταμάτητα!!!! (μας το λένε και στο σχολικό αυτό). Δε μπορείς να μιλήσεις στο σπίτι για τίποτα μπροστά της. Μονίμως θέλει να μιλάς με αυτήν, να παίζεις με αυτήν. Και πιστέψτε με μας βλέπει και τους δύο αρκετές ώρες. Δεν είναι ότι της λείπουμε. Δε γίνεται ... όσο και να το αγαπάς το παιδί σου θες να πεις κάτι και με τον άνθρωπό σου. Και ειδικά όταν είναι ένα παιδί που δεν κοιμάται πολύ (να πεις δλδ τουλάχιστον ότι θα ηρεμήσεις αφού κοιμηθεί). Τεσπα ... τι άλλο να σας πω ... το μόνο που έχω να πω είναι ότι το παιδί φέρει και γονίδια .... δεν είναι μόνο η διαπαιδαγώγηση που μετράει. Κι εγώ όταν ήταν μικρή που ήταν πολύ βολικό παιδάκι (δε γκρίνιαζε, καθόταν στο καρότσι, ήταν πολύ γελαστή) έβλεπα κάτι άλλα που ούρλιαζαν και σκεφτόμουν ότι φταίνε οι γονείς. Όταν έχεις βολικό παιδί όλα είναι εύκολα, όταν έχει δύσκολο, απαιτητικό, πεισματάρικο παιδί ... είναι πολύ δύσκολο.

κοπέλα μου, αν και από τα γραφόμενά σου δε βλέπω να έχεις ένα πολύ δύσκολο/"προβληματικό" παιδί (έτσι κάνουν τα περισσότερα), καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν έχετε βρει ακόμη με τον σύζυγο τον τρόπο να χειρίζεστε σωστά τις καταστάσεις όταν πιστεύετε ότι το παιδάκι σας "ξεφεύγει" από τα όρια. έχετε κουραστεί πολύ και κάνετε σπασμωδικές κινήσεις, χωρίς δυστυχώς αποτέλεσμα κι αυτό δημιουργεί επιπλέον ένταση και με το παιδί και μεταξύ σας κι όλο αυτό έχει γίνει φαύλος κύκλος. επειδή δε βλέπω να μπορείτε να λύσετε μόνοι σας το όλο θέμα, καλό είναι να πάτε σε ειδικό να σας βοηθήσει ώστε να βρείτε τον τρόπο χειρισμού και να ηρεμήσετε όλοι σας. εύχομαι το καλύτερο για την οικογένειά σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 339
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εσυ στο πρωτο σου μηνυμα αναφερεις πως καταλαβαινει το παιδι μονο με ξυλο και ουρλιαχτα.και τωρα λες οτι εγινε μονο μια φορα?αποφασισε τι εγινε λοιπον και πες μας για να μην κρινουμε λαθος οπως λες.

 

Καλά βρε κοπέλα μου ... καμιά ξυλιά δεν είναι ξύλο!!!! Δεν έγραψα εγώ ότι καταλαβαίνει μόνο με ξύλο. έγραψα ότι καταλαβαίνει μόνο με φωνές και αν της δώσεις και καμία. Γενικά καμιά ξυλιούλα της έχω δώσει ... αλλά σε καμία περίπτωση δε θεωρείται ξύλο αυτό και έτσι κι αλλιώς δεν το έχω κάνει πάνω από 2-3φορές. Προσπαθώ να συγκρατούμε όταν με εκνευρίζει πάρα πολύ. ότι φωνάζω όμως όταν με εκνευρίζει, φωνάζω!!!!

Link to comment
Share on other sites

μαρίνα, μια εξαιρετική παιδοψυχολόγος/ψυχολόγος είναι η Τίνα Γκούντη. Το ιατρείο της είναι πίσω από τον Άριο Πάγο, στου Γκύζη. Θα σας βοηθήσει να δειτε καλύτερα το παιδί σας αλλά κυρίως και μέσα σας.

 

Τη είχε συστήσει παλαιότερα η κα Στυλιανάκη, και όταν πήγα για δικά μας θέματα με βοήθησε πάρα πολύ.

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!!! Θα βρω τα στοιχεία της από το internet???

Link to comment
Share on other sites

κι εγω θα συμφωνησω με τις πρωτες γνωμες που σου ειπαν οτι εδω θα βγει ο καθενας που δεν σε γνωριζει ουτε εσενα ουτε την οικογενεια σου και θα σου δωσει ισως και ακυρες συμβουλες. και φυσικα μην μου πεις οτι δεν περιμενες να σου την πεσουν! (εφοσον εχεις διαβασει θεματα στο φορουμ)

 

τωρα επι του θεματος δεν εχω να σου προτεινω λυση διοτι κατι τετοιο εχω αντιμετωπισει πολλες φορες με το γιο μου.

 

εχει τυχει να υποχωρησω και να παραμεινω στον παιδοτοπο επειδη μου το ζητησε και οταν πλεον φυγαμε να μου βαζει τις φωνες επειδη "..ηταν αργα και ηθελε να εχει γυρισει στο σπιτι του"!!!!!!

τι να καταλαβεις? τι συμπερασμα να βγαλεις? και αλλα τετοια...

 

αλλο παραδειγμα: μετα απο πολυ κοπο να μαθει να χανει στα παιχνιδια, εφτασε το πασχα και δυστυχως και το τσουγκρισμα των κοκκινων αυγων. δεν σου περιγραφω τι εγινε που εσπασε το δικο του!

 

εγω λοιπον καταληγω οτι με το να γινομαι ισα κι ομοια με το παιδι κατα το παιχνιδι του, καπου εκεινο μπερδευει τους ρολους στην οικογενεια. δεν μπορω μετα να παρω ξανα το ρολο του γονεα και να καθοδηγησω σε απλα καθημερινα πραγματα. πιστευει οτι εχει η αποψη του την ιδια βαρυτητα(?) με τη δικη μου οπως οταν πριν παιζαμε και κυλιομασταν κατω.

αυτο το σκεφτηκα τωρα τελευταια. ισως και να μην τα λεω καλα.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως απο αυτα που περιγραφεις βλεπω ενα φυσιολογικο παιδι.

ετσι κανουν ολα σε αυτες τις ηλικιες .το οτι διαπραγματευεται μου ειπε η ψυχολογος μου οτι ειναι σα να σου λεει <<μαμα μεγαλωσα>> οταν σου κανει διαπραγματευσεις θα πρεπει να την κοιταξεις πολυ τρυφερα και να της πεις <<το ξερω οτι μεγαλωσες.αλλα σημερα θα γινει αυτο που λεω εγω και αυριο η μεθαυριο(βρες μια μερα) θα παμε μαζι σαν μεγαλες στην αγορα>>

το παιδι θελει χρονο αποκλειστικα μαζι σου. εμενα μου προτεινε να πηγαινω μια φορα την εβδομαδα μαζι της για ψωνια να ρωταω τη γνωμη της και να την ακουω κι ολας καποιες φορες.βεβαια δεν εχω να αφησω καπου τα αλλα 2 παιδια μου.οποτε αναγκαστηκα πηγαινουμε ολοι μαζι.αλλα ως εναλλακτικη κανουμε μαζι μαγειρικη οταν κοιμουνται τα αδερφια της για μεσημερι. θα κανουμε κανενα ευκολο γλυκο θα της δωσω να ριξει υλικα κλπ

νιωθει οτι μεγαλωσε.

οταν σου λεειι <<δεν με αγαπας>>η <<δεν σε αγαπαω>> δεν το εννοει φυσικα.το λεει για να επιβεβαιωσει την δικη σου αγαπη. οταν σου πει <<δεν σε αγαπω>> πρεπει να απαντησεις δεν πειραζει μωρο μου εγω ομως σε αγαπω πολυ.

εμενα αυτα παιδοψυχολογος μου τα ειπε.ειμαστε στην αρχη ακομα αλλα βλεπω φως .

το ξυλο και τα ουρλιαχτα απλα την εξαγριωνουν

wvxup2.png hXxFp2.png

 

ο μπομπιρακος μου! 17/5/2010 !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνωμη ρε Μαρινα αλλα ανοιγεις ενα θεμα μιλωντας για ενα παιδι που η επιστημη σηκωνει μαζι του τα χερια ψηλα..που ειναι το πιο δυσκολο παιδι ..που δε πιανει τπτ σε αυτο το παιδι...που μονο με τις φωνες ακουει.Και καθεσαι και δινεις κατι παραδειγματα που ακομα και ο δικος μου που ειναι 15 μηνων τα κανει.

Μου φαινεται δεν εχεις δει ποτε σου δυσκολο παιδι...μαλλον δεν ειναι η μικρη που εχει κακομαθει....εσεις κακομαθατε επειδη σα μωρο ηταν καλοβολη και τωρα που μεγαλωνει και αλλαζει σας κακοφαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη ρε Μαρινα αλλα ανοιγεις ενα θεμα μιλωντας για ενα παιδι που η επιστημη σηκωνει μαζι του τα χερια ψηλα..που ειναι το πιο δυσκολο παιδι ..που δε πιανει τπτ σε αυτο το παιδι...που μονο με τις φωνες ακουει.Και καθεσαι και δινεις κατι παραδειγματα που ακομα και ο δικος μου που ειναι 15 μηνων τα κανει.

Μου φαινεται δεν εχεις δει ποτε σου δυσκολο παιδι...μαλλον δεν ειναι η μικρη που εχει κακομαθει....εσεις κακομαθατε επειδη σα μωρο ηταν καλοβολη και τωρα που μεγαλωνει και αλλαζει σας κακοφαινεται.

συμφωνω 100% επειδη και η κορη μου κανει ετσι και ο γιος μου τωρα βλεπω εχει καποιο διαστημα που κανει κατι παρομοια.η παιδοψυχολογος μου ειπε οτι ειναι απολυτως ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ.

wvxup2.png hXxFp2.png

 

ο μπομπιρακος μου! 17/5/2010 !!

Link to comment
Share on other sites

1) Καταρχάς πήγενε το παιδί σε έναν ΩΡΛ (όχι μην γελάτε) γιατί ίσως το παιδί πραγματικα να έχει κερί μέσα στα αυτάκια του και να ενοχλείται, να γίνεται υπερ-αντιδραστικο και να αντιδράει έτσι.

(ναι-ναι και μεις αυτό το πρόβλημα είχαμε και έλεγα πως γέννησα ένα πάρα πολύ κουραστικό και δύσκολο παιδί).

 

Την παρακολουθεί ΩΡΛ γιατί είναι μονίμως με υγρό στ' αφτιά, μπούκωμα κι έχει κρεατάκια. Αλλά δε μας έχει πει ακόμα κάτι για χειρουργείο.

 

2)Να κοιμάσαι μαζί της τα βράδυα στο ίδιο δωμάτιο.

Να της διαβάζεις παραμυθάκια και να κάθεσε δίπλα στο κρεβατάκι της και να της μιλάς "ήρεμα" όσο και υπερένταση να έχει.

Και πίστεψε με θα έρθει η ώρα που θα μεγαλώσει σε κανένα χρόνο και θα ξανακοιμηθείς με τον άνδρα σου στο ίδιο κρεβάτι, και θα είστε και περισσότερο αγαπημένοι γιατί θα είναι όλη η οικογένεια ήρεμη.

Εαν το σεξ υπάρχει στην σχέση, ο ύπνος δεν έχει σημασία αν γίνεται αλλού. happy-029.gif

 

όποτε έχω ξαπλώσει δίπλα της δεν ηρεμεί. Θέλει να μιλάει συνέχεια οπότε δεν κοιμάται.

 

 

3)Ψάξε για παιδοψυχολόγο και ψάξε επίσης το ενδεχόμενο για ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ που θα την βοηθήσει πάρα πολύ και θα συγκεντώνεται όταν θα της μιλάτε και θα σας ακούει.

 

Στο σταθμό μας λένε ότι ακολουθεί πολύ καλά εκεί την ομάδα. Ότι είναι ένα δύσκολο παιδί που χρειάζεται όρια αλλά σε αυτούς λένε είναι τέλεια. Συγκεντρώνεται μια χαρά και είναι τρομερά αγαπησιάρα και γλυκιά, κοινωνική, καλή με όλα τα παιδάκια. Δηλαδή καταλαβαίνουν πω είναι δύσκολο το παιδί αλλά σε αυτούς επειδή είναι λέει ομάδα είναι τέλεια. Μέχρι ότι είναι χαρισματικό παιδί μας έχουν πει. Δηλαδή η εικόνα στο σταθμό δεν έχει καμία σχέση με το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τις υπόλοιπες κοπέλες, δεν είναι δύσκολο παιδί, είναι απλά παιδί!!!θα σου έλεγα να την αφησεις να κάνει οτι θέλει μια μέρα..Θέλει να παίζει 5 ώρες, αστην, θέλει να παίζει κουκλοθέατρο την ώρα του ύπνου, χαλάρωσε κι απόλαυσέ το, κι αν σε ενοχλεί ξαφνιασέ την, πες της "μίλα λίγο πιο δυνατά, δεν σε ακούμε"..Ή κλείσε της την πόρτά και πες της "σου κλείνω την πόρτα γιατί εμεις θέλουμε να κοιμηθούμε, καλό παιχνίδι"..Είναι απλά και κοινά αυτά που περιγράφεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρινα μου ριξε μια ματια εδω!Εγω εχω μικρο παιδακι ακομα.. αλλα το ειχα καταχωρησει στα αγαπημενα σε περιπτωση που αντιμετωπισω διαφορα θεματα!

Για ολα τα παραδειγματα που αναφερεις.. εχει μια αναλογη εξηγηση και τροπο αντιμετωπισης!

Διαβασε το με τον αντρα σου παρεα!

http://www.ikidcenters.com/%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%83%CE%B5-%CE%B4%CF%8D%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%B8/#.T0ChC6wx6Z1.facebook

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο ασχημο να κρινουμε μια οικογενεια μεσα απο ενα φορουμ ..... Για εμενα δεν φταινε ουτε οι γονεις απλα βρισκονται απεναντι σε μια κατασταση που δεν ξερουν πως να την χειριστουν και κανουν λαθη. Κανεις δεν γεννηθηκε γονιος μαθαινουμε αυτο να το θυμομαστε ολοι!

Υπάρχουν όμως ειδικοί στους οποίους μπορούμε να απευθυνθούμε. μια απλή κλήση στη γραμμή σοσ για παιδιά που συστήσανε πιο πάνω μπορεί να είναι σωτήρια.

 

Καλούμε ειδικό όταν έχουν πρόβλημα τα υδραυλικά του σπιτιού μας και αρνούμαστε να το κάνουμε όταν το ΄πρόβλημα αφορά το παιδί μας ή εμάς τους ίδιους...

Το να μαθαίνεις πάνω στα παιδιά σου όταν οι καταστάσεις είναι ακραίες είναι επιεικώς απαράδεκτο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ... κι όποιος θέλει το πιστεύει ... αυτά γίνονται σε καθημερινή βάση. Και οι ακαλιές και οι αγάπες και τα παιχνίδια και τα παραμύθια!!!!!!!!!!!!

 

Τότε γιατί λες ότι δεν ζείτε ευτυχισμένες στιγμές μαζί της;;;;;

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

marina_99, εγώ δεν πιστεύω ότι ο άντρας σου είναι κακός πατέρας ούτε κι εσύ κακιά μάνα. Επίσης, δύσκολα παιδιά υπάρχουν, πώς να το κάνουμε, μού έλαχε κι εμένα να έχω ένα "δύσκολο" γιο. Είναι πολύ εύκολο να χάσεις την ψυχραιμία σου και να παραλογιστείς με ένα δύσκολο παιδί. Οι άντρες από την άλλη δεν φημίζονται και τόσο για την υπομονή τους, αυτό είναι γεγονός. Δεν επικροτώ αυτά που κάνει και λέει ο άντρας σου, αλλά η τεστοστερόνη πολλές φορές ευνοεί τους καυγάδες, αυτό το βλέπεις στους άντρες πόσο πιο εύκολα τσακώνονται και στα χέρια μπορούν να έρθουν ή να βρίσουν, από εμάς τις γυναίκες. Γι' αυτό και η φύση έχει προνοήσει να γεννάνε και να μεγαλώνουν τα παιδιά οι γυναίκες που από τη φύση τους είναι πιο γλυκές και υπομονετικές.

 

Επειδή όμως μάλλον έχει φτάσει στα όριά του ο άντρας σου κάτι πρέπει να κάνετε γι' αυτό. Το πιστεύω ότι ο άντρας σου ήταν υπομονετικός κλπ προ παιδιού, κι εμένα έτσι ήταν. Με το παιδί παραφέρθηκε ο δικός μου μερικές φορές, όχι σε τραγικό σημείο, έχασε όμως την ψυχραιμία του. Κι εγώ καλούμαι να κάνω τον ρόλο του πυροσβέστη, κι εμένα όμως μια - δυο φορές μού έχει τύχει να χάσω την ψυχραιμία μου, είναι ανθρώπινο αυτό, δεν μπορείς να είσαι ο τέλειος σούπερ ουάου γονιός σε όλες τις περιστάσεις.

 

Μόλις μυριστώ ότι πάει να γίνει κάτι επεμβαίνω και προσπαθώ να λύσω τις διαφορές με τη συζήτηση. Πήγαμε κι εμείς σε ειδικό που μας είπε για δραστηριότητες κλπ, όταν το παιδί ήταν πολύ μικρό, δυόμισι περίπου, καθώς και για τα όρια. Καθώς μεγαλώνει η κατάσταση γίνεται όλο και καλύτερη, ήρθε και το άλλο παιδί και δεν ασχολούμαστε πλέον όλη την ώρα μαζί του, βρήκε διεξόδους με το σχολείο, τους φίλους, εκτονώνεται αλλιώς. Μια πολύ καλή δραστηριότητα είναι το κολύμπι, εκτονώνει, κουράζει και χαλαρώνει. Δεν μας είπες αν η μικρή πάει προνήπια ή αν είναι όλη μέρα στο σπίτι.

 

Σε γενικές γραμμές η συζήτηση είναι το καλύτερο πράγμα. Όχι ξύλο, όχι τιμωρίες μη ρεαλιστικές, όχι φωνές, το μόνο που κάνουν είναι να χειροτερέψουν τα πράγματα. Προσπάθησε να το πνίγεις κάθε φορά κάτι εν τη γενέσει, πριν γιγαντωθεί, να αφιερώνεις χρόνο για να εκτονώνεται η κατάσταση. Να μην φτάνει δηλαδή ούτε ο άντρας σου ούτε το παιδί στα όριά τους. Είναι δύσκολο να έχεις κάθε φορά τις αντοχές αλλά δεν είναι ακατόρθωτο. Να αποσπάς την προσοχή για παράδειγμα από κάτι αρνητικό, φωνές κλπ, με κάτι θετικό. Υπομονή και πάλι υπομονή και πολύ δουλειά.

 

Πάει παιδικό από 13ων μηνών. Τώρα πάει προνήπιο. Και πάει και κολυμβητήριο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά βρε κοπέλα μου ... καμιά ξυλιά δεν είναι ξύλο!!!! Δεν έγραψα εγώ ότι καταλαβαίνει μόνο με ξύλο. έγραψα ότι καταλαβαίνει μόνο με φωνές και αν της δώσεις και καμία. Γενικά καμιά ξυλιούλα της έχω δώσει ... αλλά σε καμία περίπτωση δε θεωρείται ξύλο αυτό και έτσι κι αλλιώς δεν το έχω κάνει πάνω από 2-3φορές. Προσπαθώ να συγκρατούμε όταν με εκνευρίζει πάρα πολύ. ότι φωνάζω όμως όταν με εκνευρίζει, φωνάζω!!!!

 

1ον το καμμιά ξυλιά είναι και αυτό ξύλο..

πάμε παρακάτω,

η κορούλα σου εκτός από το θέμα του ύπνου -ο δικός μου κοιμάται αμέσως και πολύ εύκολα στις 9 το βράδυ, αφότου του κόψαμε τον μεσημεριανό ύπνο- μοιάζει σε πολλά με το γιο μου..μήπως το παιδί το κοιμίζεις το μεσημέρι κι έτσι δεν κοιμάται το βράδυ; εμείς όσο ο μικρός κοιμόταν το μεσημέρι, μας έβγαζε το λάδι μέχρι τις 12 να κοιμηθεί, έπαιζε κι αυτός στο κρεβάτι με τα αυτοκινητάκια του με τα ζωάκια του αλλά ύπνος γιοκ, κι έτσι του κόψαμε την μεσημεριανή σιέστα..

στο ντύσιμο..τις περισσότερες φορές κι εμένα μου κάνει κόνξες..ή θα τον πιάσω και θα το γυρίσω στην πλάκα -θα τον γαργαλήσω ή θα πούμε κάτι ευχάριστο, κανένα τραγουδάκι και θα κάτσει - ή θα του πω ΄"εντάξει αφού δεν θέλεις να έρθεις να πάω εγώ με τον μπαμπά στον παιδότοπο" και ως δια μαγείας ετοιμάζεται αμέσως..

από την καρδιά μου..δεν είναι δύσκολο το παιδάκι σας, μάλλον έχετε κουραστεί πολύ και τα πιο απλά έχουν αρχίσει να φέρονται και αφόρητα

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί λες ότι δεν ζείτε ευτυχισμένες στιγμές μαζί της;;;;;

 

Γιατί στο τέλος θα γκρινιάξει!!!! Όσο καλά και να έχουμε περάσει στο τέλος θα είναι παραπονεμένη και στεναχωρημένη!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1ον το καμμιά ξυλιά είναι και αυτό ξύλο..

πάμε παρακάτω,

η κορούλα σου εκτός από το θέμα του ύπνου -ο δικός μου κοιμάται αμέσως και πολύ εύκολα στις 9 το βράδυ, αφότου του κόψαμε τον μεσημεριανό ύπνο- μοιάζει σε πολλά με το γιο μου..μήπως το παιδί το κοιμίζεις το μεσημέρι κι έτσι δεν κοιμάται το βράδυ; εμείς όσο ο μικρός κοιμόταν το μεσημέρι, μας έβγαζε το λάδι μέχρι τις 12 να κοιμηθεί, έπαιζε κι αυτός στο κρεβάτι με τα αυτοκινητάκια του με τα ζωάκια του αλλά ύπνος γιοκ, κι έτσι του κόψαμε την μεσημεριανή σιέστα..

στο ντύσιμο..τις περισσότερες φορές κι εμένα μου κάνει κόνξες..ή θα τον πιάσω και θα το γυρίσω στην πλάκα -θα τον γαργαλήσω ή θα πούμε κάτι ευχάριστο, κανένα τραγουδάκι και θα κάτσει - ή θα του πω ΄"εντάξει αφού δεν θέλεις να έρθεις να πάω εγώ με τον μπαμπά στον παιδότοπο" και ως δια μαγείας ετοιμάζεται αμέσως..

από την καρδιά μου..δεν είναι δύσκολο το παιδάκι σας, μάλλον έχετε κουραστεί πολύ και τα πιο απλά έχουν αρχίσει να φέρονται και αφόρητα

 

Δεν κοιμάται μεσημέρι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλές είπατε ότι τα παιδιά σας μοιάζουν με το δικό μου ...

 

εγώ γιατί και στο κολυμβητήριο και στο μπαλέτο βλέπω παιδιά που κάθονται ήρεμα με τους γονείς τους και τα ντύνουν κι εγώ κυνηγάω τη μικρή από πίσω για να τη ντύσω???

 

Επίσης κι εσάς είναι ανικανοποιητα τα παιδιά? Ό,τι κι αν τους προσφέρεις θέλουν το άλλο?? Δεν είναι αχαριστία και απληστία αυτό? Πώς το αντιμετωπίζετε? Να έχεις δλδ περάσει τέλεια όλη μέρα. Να έχεις πάει βόλτες, να της έχεις κάνει πολλά χατίρια, να έχει παίξει, να έχει χαρεί και στο τέλος να γκρινιάζει γιατί ήθελε κάτι άλλο??

 

επίσης αυτό που όλο ζηλεύει τα πράγματα των άλλων. δε μπορεί να πηγαίνουμε σε ξένα σπίτια και να γκρινιάζει σε όλη την επιστροφή ότι το Χ παιδάκι έχει καλύτερα παιχνίδια από αυτήν. όταν έχει ένα δωμάτιο γεμάτο παιχνίδια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο τέλος θα γκρινιάξει!!!! Όσο καλά και να έχουμε περάσει στο τέλος θα είναι παραπονεμένη και στεναχωρημένη!!!!!!!!!

 

να πω κάτι..αν στο πέρας μια ωραίας μέρας την πιάσεις με το καλό και της πεις πχ "γιατί αγαπούλα είσαι στεναχωρημένη, δεν περάσαμε καλά; δεν πήραμε πχ παιχνίδι- μαλλί της γριάς- δεν ήταν όμορφα στις κούνιες - στον παιδότοπο; ωραία δεν ήταν που ζωγραφίσαμε τόσο όμορφα μαζί;" πάλι θα σου παραπονεθεί;

Link to comment
Share on other sites

να πω κάτι..αν στο πέρας μια ωραίας μέρας την πιάσεις με το καλό και της πεις πχ "γιατί αγαπούλα είσαι στεναχωρημένη, δεν περάσαμε καλά; δεν πήραμε πχ παιχνίδι- μαλλί της γριάς- δεν ήταν όμορφα στις κούνιες - στον παιδότοπο; ωραία δεν ήταν που ζωγραφίσαμε τόσο όμορφα μαζί;" πάλι θα σου παραπονεθεί;

 

 

Θα μου πει: " ναι, αλλά να σου πω κάτι? Ήθελα να κάνω κι εκείνο και το άλλο και το παράλλο!"

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα βοήθεια πριν να είναι αργά για όλους σας..Προσωπικά πιστεύω οτι δεν θες το παιδί σου, θες το ιδανικό παιδί..Κι εγω την κυνηγάω για να την ντύσω, αλλά τι να γίνει??Έτσι είναι το παιδί μου..Ένα άλλο παιδάκι μπορεί να είναι χοντρό, ένα άλλο κοντό, ένα άλλο να χαιδεύεται κι ένα άλλο να γκρινιάζει..Μην βάζεις καλούπια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλές είπατε ότι τα παιδιά σας μοιάζουν με το δικό μου ...

 

εγώ γιατί και στο κολυμβητήριο και στο μπαλέτο βλέπω παιδιά που κάθονται ήρεμα με τους γονείς τους και τα ντύνουν κι εγώ κυνηγάω τη μικρή από πίσω για να τη ντύσω???

 

Επίσης κι εσάς είναι ανικανοποιητα τα παιδιά? Ό,τι κι αν τους προσφέρεις θέλουν το άλλο?? Δεν είναι αχαριστία και απληστία αυτό? Πώς το αντιμετωπίζετε? Να έχεις δλδ περάσει τέλεια όλη μέρα. Να έχεις πάει βόλτες, να της έχεις κάνει πολλά χατίρια, να έχει παίξει, να έχει χαρεί και στο τέλος να γκρινιάζει γιατί ήθελε κάτι άλλο??

 

επίσης αυτό που όλο ζηλεύει τα πράγματα των άλλων. δε μπορεί να πηγαίνουμε σε ξένα σπίτια και να γκρινιάζει σε όλη την επιστροφή ότι το Χ παιδάκι έχει καλύτερα παιχνίδια από αυτήν. όταν έχει ένα δωμάτιο γεμάτο παιχνίδια!!!!!!

και εγω παω καπου και βλεπω παιδια που καθονται ησυχα και αν πιασω κουβεντα ξερεις τι μου λενε? <<για ελα απο το σπιτι να δεις τι γινεται.>>

και εγω κυνηγαω οχι ενα αλλα 3 για να ντυσω.

και τα 2 κλαινε γκρινιαζουν δεν τους αρεσει το ενα ρουχο θελουν αλλο ρουχο κλπ

ναι οποτε παμε καπου και περναμε καλα δεν θελουν να φυγουμε.και γκρινιαζουν

ναι οταν παμε να αγορασουμε παιχνιδι δεν θελουν ενα αλλα απο 10 οποτε και παλι γκρινιαζουν.

και ναι παντα λενε οτι το ταδε παιδι εχει αυτο και εγω οχι.

ειναι πραγματα που δεν τα εχω δει μονο στα δικα μου.

τα βλεπω και τα συζηταω με τους γονεις των παιδιων στα σχολεια τους οποτε κανουμε συνελευσεις/

και ειλικρινα αλλα λιγοτερο και αλλα περισσοτερο ολα τα ιδια πανω κατω κανουν.

εσυ το παιδι σου το βλεπεις αχαριστο απληστο και ανικανοποιητο.

εγω βλεπω απλα ενα παιδι.ενα φυσιολογικο παιδι οπως ολα πανω κατω.

 

κανεις το λαθος και εκτος του οτι συνεχιζεις να κατηγορεις το παιδι ,το συγκρινεις και με αλλα παιδια λεγοντας οτι αυτα ετσι και το δικο μου οχι.

wvxup2.png hXxFp2.png

 

ο μπομπιρακος μου! 17/5/2010 !!

Link to comment
Share on other sites

Μαρινα μου ριξε μια ματια εδω!Εγω εχω μικρο παιδακι ακομα.. αλλα το ειχα καταχωρησει στα αγαπημενα σε περιπτωση που αντιμετωπισω διαφορα θεματα!

Για ολα τα παραδειγματα που αναφερεις.. εχει μια αναλογη εξηγηση και τροπο αντιμετωπισης!

Διαβασε το με τον αντρα σου παρεα!

http://www.ikidcenters.com/%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%83%CE%B5-%CE%B4%CF%8D%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%B8/#.T0ChC6wx6Z1.facebook

 

Πολυ ωραιο λινκ μαελα, μαρινα διαβασε το νομιζω θα σε βοηθησει πολυ!

 

Απο τα παραδειγματα που μας εδωσες και εγω δεν βλεπω καποια ιδιαιτερη δυσκολια, νομιζω οτι πανω κατω ολα τα παιδακια ετσι κανουν.

Ακομα και ο δικος μου μου τα κανει αυτα με τον υπνο και το ντυσιμο ή στις κουνιες δεν θελει να φυγουμε.

Αυτο που κανω εγω ειναι να του μιλαω πολυ και να του αποσπαω την προσοχη με αστεια, αστειους ηχους πχ οταν μπαινει η μπλουζα ή βγαινει το παντελονι, στις κουνιες εφαρμοζω αυτο που λεει και στο λινκ της μαελα, του λεω ποτε θα φυγουμε και μετα αρχιζω και του λεω τι θα κανουμε σπιτι. Και το βραδυ αν δεν θελει να κοιμηθει και μιλαει του λεω παραμυθι ή τραγουδαμε παρεα αλλα με σβηστα φωτα και ξαπλωμενοι και μετα του λεω οτι τωρα πρεπει να κοιμηθουμε γιατι αυριο που θα ξυπνησουμε θα κανουμε αυτο, αυτο και αυτο κτλ. και πραγματι χαλαρωνει.

Περασα κι εγω μια φαση που ολο φωναζα γιατι ημουν πολυ κουρασμενη, για περιπου ενα μηνα ολο φωναζα και τον εβαζα τιμωρια, ειδα οτι δεν πιανει, αντιθετως κουραζομουν διπλα και απο τοτε δεν εχω ξαναφωναξει (υστερικα εννοω γιατι που και που θα υψωσω την φωνη μου), αντιθετως του μιλαω παρα πολυ του κανω πολλα αστεια και αστειες φωνες, πολλες πολλες αγκαλιες και φιλακια και βλεπω μεγαλη διαφορα, ειναι πολυ πιο υπακουος και ηρεμος!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλές είπατε ότι τα παιδιά σας μοιάζουν με το δικό μου ...

 

εγώ γιατί και στο κολυμβητήριο και στο μπαλέτο βλέπω παιδιά που κάθονται ήρεμα με τους γονείς τους και τα ντύνουν κι εγώ κυνηγάω τη μικρή από πίσω για να τη ντύσω???

 

Επίσης κι εσάς είναι ανικανοποιητα τα παιδιά? Ό,τι κι αν τους προσφέρεις θέλουν το άλλο?? Δεν είναι αχαριστία και απληστία αυτό? Πώς το αντιμετωπίζετε? Να έχεις δλδ περάσει τέλεια όλη μέρα. Να έχεις πάει βόλτες, να της έχεις κάνει πολλά χατίρια, να έχει παίξει, να έχει χαρεί και στο τέλος να γκρινιάζει γιατί ήθελε κάτι άλλο??

 

επίσης αυτό που όλο ζηλεύει τα πράγματα των άλλων. δε μπορεί να πηγαίνουμε σε ξένα σπίτια και να γκρινιάζει σε όλη την επιστροφή ότι το Χ παιδάκι έχει καλύτερα παιχνίδια από αυτήν. όταν έχει ένα δωμάτιο γεμάτο παιχνίδια!!!!!!

 

Οχι δεν γκρινιαζει παντα στο τελος της μερας. Επισης εχουμε 1 κανονα (ειναι κανοναθ) οπως λεει και η μικρη. Οταν παμε για ψωνια παιρνουμε 1 πραγμα που θα διαλεξει αυτη. ΟΧΙ παραπανω. ΠΟΤΕ ακομα και αν μπορουμε. Δεν μου εχει γκρινιαξει για παιχνιδια αλλων παιδιων αλλα ακομα ειναι 3.5 το μελλον δεν ξερω τι μου επιφυλλασει. Στις αγορες και στα παιχνιδια βαλε κανονεθ.....:wink: Αυτο εχουμε τωρα....εδω παιζουμε αυτο κανουμε. Δεν σου αρεσει? Φευγουμε......κανοναθ......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...