Rob_09

Πρόβλημα με τον αποκλειστικό θηλασμο

Recommended Posts

Αν είναι μαστίτιδα, θέλει να αδειάζει πολύ καλά το στήθος κι αυτό μόνο το μωρό μπορεί να το κάνει. Πολλές μανούλες λένε ότι τις βοηθάει να στέκονται στα τέσσερα πάνω από το μωρό τους (ναι κρέμεται ελεύθερο δηλ το στήθος) και το μωρό να είναι ξαπλωμένο ανάσκελα και να θηλάζει.

Μάλιστα φρόντιζε το πηγουνάκι του μωρού να είναι στραμμένο από τη μεριά που είναι σκληρό και πονεμένο το στήθος. Θα σου βάλω ένα λινκ να δεις τι πρέπει να κάνεις για τη μαστίτιδα.

Μην αμελήσεις τα προβιοτικά (γιαούρτι και χαπάκια ούλτρα λέβιρ) για να μη χρειαστεί να αντιμετωπίσεις και καντιντίαση μετά τη μαστίτιδα.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.Ο γιατρος μου ειπε οτι η μαστιτιδα συνηθως δημιουργειται απο καποιο μικροβιο που εχει εισχωρησει στο στηθος.Αν ισχυει αυτο τοτε με το θηλασμο δεν μπορει να μολυνθει το μωρο?

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.Ο γιατρος μου ειπε οτι η μαστιτιδα συνηθως δημιουργειται απο καποιο μικροβιο που εχει εισχωρησει στο στηθος.Αν ισχυει αυτο τοτε με το θηλασμο δεν μπορει να μολυνθει το μωρο?

Συνήθως οφείλεται σε ενα μικρόβιο που λέγεται χρυσιζων σταφυλοκοκκος αλλα δεν ειναι απαραίτητο αυτο, μπορεί να μην οφείλεται σε λοιμωξη.

Δεν μπορει να μολυνθεί το μωρο παρα μόνο αν δημιουργηθεί απόστημα εξωτερικα στο στήθος το οποίο σκάσει.

Ο πυρετός δεν επηρεάζει το θηλασμο. Το μόνο που μπορει να ειναι διαφορετικο με την μαστιτιδα ειναι να κάνει το γάλα λίγο υφαλμυρο αλλα δεν πειράζει!

Άλλαξες κάτι στο θηλασμο; Πχ περιορισμός γευμάτων; Το μωρο θηλαζει καλα; Πόσες πάνες βρέχει;

Να πίνεις πολυ νερό και να ξεκουράζεσαι! Και πολυ θηλασμο με προτεραιότητα στο πονεμένο στήθος.

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Αν μετα απο 2 μέρες αντιβιωση δεν δεις βελτίωση πανε για καλλιέργεια μητρικου γάλακτος ώστε να γίνει αντιβιογραμμα και να χορηγηθεί κατάλληλο αντιβιοτικό.

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Νιωθω οτι το μωρο δεν θηλαζει πολυ καλα.Θηλάζει λιγοτερο.Επίσης αλλαξαν τα κακά τουα αλλα πιστευω οφειλεται στην αντιβιωση.Το θεμα ειναι οτι παρατηρησα κατι ασπρα στο πουλάκι του και ανησυχω μηπως επαθε μυκητιαση.Ειναι δυνατον να συνεβη αυτο?Οταν λες βελτιωση τι εννοεις.Ανεβαζα ανα 4ωρο πυρετο ο οποίος εφτανε μεχρι 39.2.Αν αραιωσει ο πυρετος ειναι καλο σημαδι? Το στηθος ποναει αλλα μετα το μασαζ με λαδακι κ τις κομπρεσες θηλασα πιο ευκολα.

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Έχω κι εγώ μία μικρούλα που σήμερα γίνεται 2 εβδομάδων. Θα ήθελα να σας περιγράψω το καθημερινό μας πρόγραμμα και να μου εξηγήσει κάποια αν κάνω κάπου λάθος.

Σύμφωνα με οδηγίες της παιδιάτρου , θηλάζω 15 λεπτά από το ένα στήθος, της αλλάζω πάνα για να ξυπνήσει και μετά άλλα 15 λεπτά από το άλλο στήθος αλλά αν δω ότι θέλει κι άλλο, την αφήνω.

Ο 1ος θηλασμός της ημέρας είναι γύρω στις 9:00. Μέχρι τότε τα φώτα και η τηλεόραση είναι κλειστά (το σπίτι μου δεν έχει πολύ φως, οπότε είναι σχεδόν σκοτάδι). Μετά τον θηλασμό ανοίγουμε κανονικά φώτα και τηλεόραση, δηλαδή ξεκινά η μέρα. Μέχρι τις 00:00 τρώει περίπου κάθε 2,5 ώρες. Όλα τα ενδιάμεσα διαστήματα κοιμάται στο δωμάτιό της, εκτός από κανένα μισάωρο-1 ώρα το απόγευμα που γυρνάει ο άντρας μου και την παίζει λίγο. Επίσης κάθε απόγευμα την βγάζω τουλάχιστον 1 ώρα βόλτα με το καρότσι. Κατα τι 22:00 κάνει μπάνιο και μετά την θηλάζω. Μέχρι εδώ καλά.

Μετά τις 00:00, οπότε και έχουμε χαμηλώσει τα φώτα και την τηλεόραση, δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσει στο δωμάτιό της. Τρώει κανονικά, κοιμάται στο στήθος μου, την σηκώνω σιγά σιγά για να την αφήσω στο πορτ μπεμπε (στο κρεβάτι της δεν έχω καταφέρει να την κοιμήσω) και μετά από κανένα 10λεπτο αρχίζει τις τσιρίδες. Την βάζω πάλι λίγο στο στήθος και πάλι τα ίδια. Το πολύ πολύ να κοιμηθεί 45 λεπτά. Όχι παραπάνω.

Εχθές, επειδή δεν άντεχα άλλο, κατά τις 6:00 την πήρα και την κοίμησα στον καναπέ στην αγκαλιά μου και ξύπνησε στις 9:30!

Αυτό προφανώς σημαίνει ότι το βράδυ δεν θέλει να κοιμάται μόνη της. Δεν πιστεύω ότι δεν χορταίνει, αφού τη μέρα της φτάνει και τη νύχτα στην αγκαλιά μου κοιμάται με τις ώρες! Ο άντρας μου προτείνει να επιστρέψω στην κρεβατοκάμαρα, να κλείσουμε και την πόρτα και να την αφήσουμε να κλαίει. Όταν συμπληρωθούν οι 3 ώρες να πάω να την ταίσω. Πόσο να αντέξω όμως?? Την έχω αφήσει μέχρι και 20 λέπτα να κλαίει. Δεν μπορώ παραπάνω!

Πώς τα βλέπετε τα πράγματα? Κάνω κάτι λάθος ή με δουλεύει κανονικά?

Όσον αφορά τους κολικούς, φαίνεται να ζορίζεται λίγο το βράδυ αλλά στο στήθος ηρεμεί.

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά έπρεπε κάπου να τα πω!!!!!

Να σου ζήσει η μικρούλα σου. Το λάθος είναι ότι έχεις αφήσει το σύζυγο στην κρεβατοκάμαρα και όχι στον καναπέ να τσιρίζει και σε τρεις ώρες να πάς να δει τι κάνει.... Αστειέυομαι βέβαια. Αφού το μωράκι έχει κολικούς και κυρίως αφού είναι τόσο μικρούλι κοιμήσου μαζί του. Υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες για να κοιμηθείς με ασφάλεια με το μωράκι σου και πλέον το μεγαλύτερο ποσοστό των παιδιάτρων και των μαιών το συστείνει.

Μακάρι να το είχα κάνει νωρίτερα και να είχα γλιτώσει από νυχτερινές διαδρομές.... Για τα οφέλη και τους περιορισμούς του κοινού ύπνου μπορείς να δεις στην ιστοσελίδα του Στέλιου Παπαβάντση (παιδίατρος, σύμβουλος γαλουχίας).

Είναι πολύ πιο πιθανό να κοιμηθεί νωρίτερα ολόκληρη τη νύχτα αν νιώθει ασφάλεια πάντως....οπότε και στο δωμάτιό της να πάει και όλα.

Ένα τελευταίο, άλλαζε στήθος όταν βλέπεις ότι το μωρό χάνει το ενδιαφέρον του όχι όταν σου λέει το ρολόι ;)

FLcUp3.png0BQfp3.png

Χρονια πολλα! Χριστος Ανεστη!

Να σου ζησει το μωρακι σου! να το χαιρεσαι!

Εχεις ακουσει που λενε "ο θηλασμος δεν εχει ωραρια". Μπορεις να κανεις και περισσοτερες εναλλαγες στηθους αν χρειαστει, δηλ αριστερος μαστος, δεξιος, και παλι αριστερος,δεξιος, οσες φορες χρειαστει. Και βεβαια μπορεις να θηλαζεις νωριτερα απο τις 2,5 ωρες αν το μωρο πεινασει. Ειδικα τωρα που θα μπειτε σε αλμα αναπτυξης (το πρωτο αλμα ειναι την 3η εβδ και το δευτερο την 5η εβδ) πιθανοτατα για λιγες μερες θα σου ζηταει πιο συχνα.

Ενω ειναι πολυ τρυφερος ο τροπος που γραφεις, αυτα που λες με εκπλησουν. Ακουγεται σαν να εχετε βαλει το μωρακι σε απομονωση στο δωματιο του και το βγαζετε μια ωρα για βολτα και για λιγο παιχνιδι. Προφανως δεν ειναι ετσι, αλλα ετσι μου ακουστηκε για μια στιγμη.

Λενε οτι τα μωρακια που δεν εχουν αρκετη ανθρωπινη επαφη την ημερα κοιμουνται πιο δυσκολα το βραδυ.Το μωρο χρειαζεται την αγκαλια της μαμας του κι οχι δικο του δωματιο. Και βεβαια ισχυει το "μην του κανεις οτι δεν θα ηθελες να σου κανουν", θα σου αρεσε να σε εχουν εγκαταλλελημενη να κλαις; Τα μωρα δεν μεγαλωνουν μονο με γαλα χρειαζονται και στοργη. Το ενστικτο σου σου μιλαει σωστα και σε κανει να μην αντεχεις να το ακους να κλαιει.

Δεν ξερω να σου πω αν αυτο που κανω ειναι το σωστο ή οχι, ομως ετσι αισθανομαι κι ετσι κανω. Ενωσα την κουνια με το κρεββατι και κοιμομαστε μαζι εδω και μηνες. Την επαιρνα αγκαλια και ασχολιομουν μαζι της. Βολτα πηγαιναμε με το μαρσιπο κι οχι με το καροτσι ωστε ακομη και τοτε να αισθανομαστε η μια την αλλη. Μερικες φορες τον μαρσιπο τον φοραω και μες το σπιτι για να την εχω κοντα μου ενω κανω δουλειες. Με εχει ευχαριστηθει και την εχω ευχαριστηθει οσο δεν παιρνει αλλο.

Καλη συνεχεια!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Χρόνια πολλά και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Μπουρμπούρ δυστυχώς δεν έχεις και πολύ άδικο...

Έχω πέσει σε μία παγίδα όπου όλοι με προτρέπουν να μην μαθαίνω την μικρή σε πολλές αγκαλιές, κουνήματα και βόλτες και πραγματικά ώρες ώρες φοβάμαι να την πάρω αγκαλιά! Έχω αρχίσει να νιώθω τύψεις γιατί η εικόνα είναι περίπου όπως την περιγράφεις: κοιμάται στο δωμάτιό της και μόλις πεινάσει, την παίρνω για να την θηλάσω και πάλι πίσω!

Από την άλλη δεν θέλω να τη βάλω στο δωμάτιό μου. Νομίζω ότι θα επηρεάσει τη σχέση μου με τον άντρα μου και αυτός είναι ανένδοτος!

Καταλαβαίνω τη φιλοσοφία σας να είμαστε όσο γίνεται πιο κοντά σας μωράκια μας αλλά τί γίνεται αν θέλουμε να είμαστε λίγο πιο ''ελεύθεροι'' και να μην έχουμε συνέχεια ένα μωρό κολλημένο πάνω μας?

Διαφημίσεις

Η περίοδος που θέλει (και έχει ανάγκη) να είναι συνέχεια πάνω σου δεν κρατάει και πολύ. Έχε την την ημέρα τουλάχιστον και τη νύχτα είναι πιο πιθανό να αντέξει. Επίσης να ξέρεις ότι γενικά μέχρι τους έξι (ίσως και τους 9 για κάποιους παιδιάτρους) τα μωρά καλό είναι να κοιμούνται κοντά στους γονείς τους για να μάθουν να αναπνέουν, φαίνεται να μειώνει τις πιθανότητες για το σύνδρομο αιφνιδίου θανάτου.

Επίσης δε χρειάζεται να την πάρεις στο δικό σου κρεβάτι, ένα στρώμα στο πάτωμα στο δωμάτιό της ή ένα μονό κρεβάτι μια χαρά είναι. Άλλη εκδοχή είναι να κολλήσεις την κούνια στο κρεβάτι σου και να κοιμάστεκ ια μαζί και χώρια. Η ζωή σου με τον άντρα σου ήδη έχει αλλάξει κι έχει επηρεαστεί μπορείτε να βρείτε νέες ισορροπίες που θα σας βοηθήσουν από ερωτευμένο ζευγάρι να γίνετε γονείς....

FLcUp3.png0BQfp3.png

Η λέξη κλειδί είναι ισορροπίες πάντως. Να ξέρεις ότι κατά καιρούς θα κλονίζονται, αλλά θα μπορείτε να βρίσκετε τη λύση αν εκφράζετε τα θέλω σας και τις ανάγκες σας.

Να στο πω κι αλλιώς αν πηγαινοέρχεσαι όλη τη νύχτα, την ημέρα θα είσαι ένα ζόμπι, οπότε και ο κοινός ύπνος με τον άντρα σου δε νομίζω ότι θα ωφελεί και σε πολλά. Από την άλλη αν κοιμάσαι και είσαι ξεκούραστη, θα μπορεί αν φροντίσεις τον άντρα σου και τη σχέση σας πολύ πολύ καλύτερα και ίσως και με ποιο συνειδητό τρόπο καθώς εγώ προσωπικά ερωτεύτηκα πολύ περισσότερο τον πατέρα του παιδιού μου...

FLcUp3.png0BQfp3.png

Έχω πέσει σε μία παγίδα όπου όλοι με προτρέπουν να μην μαθαίνω την μικρή σε πολλές αγκαλιές, κουνήματα και βόλτες και πραγματικά ώρες ώρες φοβάμαι να την πάρω αγκαλιά! Έχω αρχίσει να νιώθω τύψεις γιατί η εικόνα είναι περίπου όπως την περιγράφεις: κοιμάται στο δωμάτιό της και μόλις πεινάσει, την παίρνω για να την θηλάσω και πάλι πίσω!

Από την άλλη δεν θέλω να τη βάλω στο δωμάτιό μου. Νομίζω ότι θα επηρεάσει τη σχέση μου με τον άντρα μου και αυτός είναι ανένδοτος!

Καταλαβαίνω τη φιλοσοφία σας να είμαστε όσο γίνεται πιο κοντά σας μωράκια μας αλλά τί γίνεται αν θέλουμε να είμαστε λίγο πιο ''ελεύθεροι'' και να μην έχουμε συνέχεια ένα μωρό κολλημένο πάνω μας?

καλησπερα..να σου ζησει η κορουλα σου!! να ρωτησω κ αμα μαθει στις αγκαλιες τι θα γινει?? εννοω για ποσο νομιζεις οτι θα κρατησουν??για παντα??? ειναι τοσο μικρουλα ακομα..μεχρι πριν λιγο ηταν στην κοιλιτσα σου κ ενιωθε ασφαλης κ τωρα κοιμαται μονη της κ της λειπει η μυρωδια της μαμας της..εχετε μια ζωη με τον ανδρα σου δεν μπορει να κανει κανεις υπομονη για λιγους μηνες??θα ξεπεταχτει κ ολα θα ειναι οπως πριν..ενα μωρο κλαιει γιατι εχει καποιες αναγκες..δεν γεννηθηκε πονηρουλικο για να σας βασανισει κ να σας ξενυχτησει..πειναει,ποναει,νιωθει ανασφαλεια,θελει την μαμα του.δεν μπορουμε να το αφηνουμε να κλαιει.

Xc60p3.png ghL0p3.png

καλησπερα..να σου ζησει η κορουλα σου!! να ρωτησω κ αμα μαθει στις αγκαλιες τι θα γινει?? εννοω για ποσο νομιζεις οτι θα κρατησουν??για παντα??? ειναι τοσο μικρουλα ακομα..μεχρι πριν λιγο ηταν στην κοιλιτσα σου κ ενιωθε ασφαλης κ τωρα κοιμαται μονη της κ της λειπει η μυρωδια της μαμας της..εχετε μια ζωη με τον ανδρα σου δεν μπορει να κανει κανεις υπομονη για λιγους μηνες??θα ξεπεταχτει κ ολα θα ειναι οπως πριν..ενα μωρο κλαιει γιατι εχει καποιες αναγκες..δεν γεννηθηκε πονηρουλικο για να σας βασανισει κ να σας ξενυχτησει..πειναει,ποναει,νιωθει ανασφαλεια,θελει την μαμα του.δεν μπορουμε να το αφηνουμε να κλαιει.

Το θέμα είναι ότι έχουμε 2 φιλικά ζευγάρια με παιδιά και η μία μου λέει ότι το μωρό της κοιμήθηκε από την πρώτη νύχτα μόνο του και δεν άφησε ποτέ την κρεβατοκάμαρά της, η άλλη μου λέει ότι το έμαθε να τρώει κάθε 4 ώρες (αποκλειστικό θηλασμό παρακαλώ...) άσχετα αν πεινούσε και στις 2 ώρες και γενικά ότι δεν άφησαν ένα παιδί να αλλάξει τις συνήθειές τους και με επηρεάζουν! Τί να πώ? Τα ακούει και ο άντρας μου και μου λέει: έτσι πρέπει να γίνει. Θα ακολουθήσω το ένστικτό μου και θα σταματήσω να ακούω τις ιστορίες του καθενός!

Ευχαριστώ και πάλι!

Το θέμα είναι ότι έχουμε 2 φιλικά ζευγάρια με παιδιά και η μία μου λέει ότι το μωρό της κοιμήθηκε από την πρώτη νύχτα μόνο του και δεν άφησε ποτέ την κρεβατοκάμαρά της, η άλλη μου λέει ότι το έμαθε να τρώει κάθε 4 ώρες (αποκλειστικό θηλασμό παρακαλώ...) άσχετα αν πεινούσε και στις 2 ώρες και γενικά ότι δεν άφησαν ένα παιδί να αλλάξει τις συνήθειές τους και με επηρεάζουν! Τί να πώ? Τα ακούει και ο άντρας μου και μου λέει: έτσι πρέπει να γίνει. Θα ακολουθήσω το ένστικτό μου και θα σταματήσω να ακούω τις ιστορίες του καθενός!

Ευχαριστώ και πάλι!

α καλα ενταξει..εχω ακουσει εγω ιστοριες για μωρα που περπατησαν 4 μηνων κ μιλησαν στους 6!!!!:D:D η καθεμια μας μεγαλωνει τα μωρακια μας με τον καλυτερο δυνατο τροπο..εχω ακουσει πολυ κουλα αλλα ακουω μονο το ενστικτο μου το οποιο λεει ""τι κ αν ακομα κοιμηζω αγκαλια κ με κουνημα το κοριτσακι μου που ειναι 16 μηνων,οταν γινει 18 χρονων σιγουρα δεν θα ζηταει τοσες αγκαλιες!!!"" υπομονη θελουν κ εσενα ειναι ακομα τοσο μικρο το ψυχακι σου που ειναι κριμα!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png

Διαφημίσεις

Ευχαριστώ και πάλι!

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Το μωρό σου είναι πάρα πολύ μικρό για να το αφήνεις μόνο του να κλαίει...

Πρέπει να ακολουθήσεις το ένστικτό σου και να μην ακούς κανέναν...

Δηλαδή η φίλη σου άφηνε το μωρό να πλαντάζει στο κλάμα ενώ πεινούσε; Και πόσο καιρό κατάφερε να το θηλάσει έτσι;; Μάλλον υπερβολική ιστορία τη θεωρώ αυτή. Εκτός αν στα μεσοδιαστήματα των 4ωρων του έδινε χαμομήλια και τέτοια, για να το ξεγελά, πράγμα που δεν είναι συμβατό με τον αποκλειστικό μητρικό θηλασμό,γιατί το μωρό παίρνει μπουκάλι.

Ο κανόνας για τον αποκλειστικό μητρικό θηλασμό είναι ότι τα μωρά, ιδίως τα νεογέννητα, τρώνε όσο θέλουν και όποτε θέλουν.Χρειάζεται υπομονη....

Μην νομίζεις ότι έχω καμιά τρελή εμπειρία, ο μπέμπης μου προχθές έκλεισε μήνα.Τον θηλάζω αποκλειστικά από το μαιευτήριο, όχι χωρίς ζόρια και αυπνίες φυσικά! Όμως να σου πω κάτι; 'Ακουσα τους ρυθμούς του παιδιού και εδώ και μερικές ημέρες, ενώ κατά την ημέρα ζητάει και τον θηλάζω κάθε τρίωρο το πολύ, τις νύχτες κοιμάται και 4,5 και 5 ώρες. Κατά κάποιο τρόπο, μόνο του και ηρεμο στρώνει ένα πρόγραμμα, και σύμφωνα με τον παιδίατρό μου, εφόσον παίρνει βάρος κλπ (και ήταν και υπερ-τελειόμηνο), δεν χρειάζεται να τον ξυπνάω εγώ για να φάει το βράδυ...Θέλω να πω, τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά. Υπομονή χρειάζεται. Και όποτε κάνει πάλι άλμα ανάπτυξης, πάλι εδώ θα είμαι! Όσο για τη σχέση με τον άντρα σου, προσωπικά στον μήνα που έχει μεσολαβήσει από τη γέννηση του γιου μας αισθάνομαι ήδη πολύ περισσότερο δεμένη και ερωτευμένη με τον σύντροφό μου, εννοείται έχοντας τον μικρό στο λίκνο στο δωμάτιό μας. Προσωπικά θα με "έδιωχνε" από κοντά του τυχόν επιμονή του να αφήσουμε τον μικρό να κλαίει δίπλα στο παιδικό, για να κοιμηθούμε οι δυο μας.....

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Έχω κι εγώ μία μικρούλα που σήμερα γίνεται 2 εβδομάδων. Θα ήθελα να σας περιγράψω το καθημερινό μας πρόγραμμα και να μου εξηγήσει κάποια αν κάνω κάπου λάθος.

Σύμφωνα με οδηγίες της παιδιάτρου , θηλάζω 15 λεπτά από το ένα στήθος, της αλλάζω πάνα για να ξυπνήσει και μετά άλλα 15 λεπτά από το άλλο στήθος αλλά αν δω ότι θέλει κι άλλο, την αφήνω.

Ο 1ος θηλασμός της ημέρας είναι γύρω στις 9:00. Μέχρι τότε τα φώτα και η τηλεόραση είναι κλειστά (το σπίτι μου δεν έχει πολύ φως, οπότε είναι σχεδόν σκοτάδι). Μετά τον θηλασμό ανοίγουμε κανονικά φώτα και τηλεόραση, δηλαδή ξεκινά η μέρα. Μέχρι τις 00:00 τρώει περίπου κάθε 2,5 ώρες. Όλα τα ενδιάμεσα διαστήματα κοιμάται στο δωμάτιό της, εκτός από κανένα μισάωρο-1 ώρα το απόγευμα που γυρνάει ο άντρας μου και την παίζει λίγο. Επίσης κάθε απόγευμα την βγάζω τουλάχιστον 1 ώρα βόλτα με το καρότσι. Κατα τι 22:00 κάνει μπάνιο και μετά την θηλάζω. Μέχρι εδώ καλά.

Μετά τις 00:00, οπότε και έχουμε χαμηλώσει τα φώτα και την τηλεόραση, δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσει στο δωμάτιό της. Τρώει κανονικά, κοιμάται στο στήθος μου, την σηκώνω σιγά σιγά για να την αφήσω στο πορτ μπεμπε (στο κρεβάτι της δεν έχω καταφέρει να την κοιμήσω) και μετά από κανένα 10λεπτο αρχίζει τις τσιρίδες. Την βάζω πάλι λίγο στο στήθος και πάλι τα ίδια. Το πολύ πολύ να κοιμηθεί 45 λεπτά. Όχι παραπάνω.

Εχθές, επειδή δεν άντεχα άλλο, κατά τις 6:00 την πήρα και την κοίμησα στον καναπέ στην αγκαλιά μου και ξύπνησε στις 9:30!

Αυτό προφανώς σημαίνει ότι το βράδυ δεν θέλει να κοιμάται μόνη της. Δεν πιστεύω ότι δεν χορταίνει, αφού τη μέρα της φτάνει και τη νύχτα στην αγκαλιά μου κοιμάται με τις ώρες! Ο άντρας μου προτείνει να επιστρέψω στην κρεβατοκάμαρα, να κλείσουμε και την πόρτα και να την αφήσουμε να κλαίει. Όταν συμπληρωθούν οι 3 ώρες να πάω να την ταίσω. Πόσο να αντέξω όμως?? Την έχω αφήσει μέχρι και 20 λέπτα να κλαίει. Δεν μπορώ παραπάνω!

Πώς τα βλέπετε τα πράγματα? Κάνω κάτι λάθος ή με δουλεύει κανονικά?

Όσον αφορά τους κολικούς, φαίνεται να ζορίζεται λίγο το βράδυ αλλά στο στήθος ηρεμεί.

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά έπρεπε κάπου να τα πω!!!!!

Χρηστος ανεστη....

Ο χριστος και η παναγια....2 εβδομαδων μωρακι την εχεις αφησει 20 λεπτα να κλαει..???? ακρως υπερβολικη και απαγορευτικη αλλα και σιναμα επικυνδυνη η κινηση σου...αυτη...το μωρακι σου ειναι νεογεννητο για να το αφησεις να κλαιει...αυτο ειτε πειναει, ειτε ποναει, ειτε νιωθει μονο του...σε καμια οεριπτωση δεν ακους κανεναν παρα μονο το μωρακι σου....που απο τωρα σουδειχνει τι θελει, ποτε το θελει....και εσυ ορεπει να εισαι εκει απεικω για να το προσφερεις...οσο και κουραστικο να ειναι....

Εγω εχω μωρακι 9 μηνων και κατι ημερων, ειχαμε σοβαρο προβλημα με τον υπνο απο νεογενητο και μολις οριν ενα μηναπου εστρωσε ο υπνος τωρα ξαναχαλασε....και δεν την εχω αφησει ποτε μαποτε να κλαψει...για να ησυχασει και να ησυχασω και εγω....

Υγ...τα μωρα περναμε αλματα αναπτυξης και φασεις....εχεις πολυ δρομο ακομα μπροστα σου....και θα περασεις πολλες ξαγρυπνιες...ακομα μεχρι να στρωσει ολοκληρωτικα...θα κουραστεις πολυ οπως και εγω και πολλες αλλες μαμαδες αλλα καποια στιγμη θα φτιαξουν ολα....ομως μην αφηνεις το μωρακι σου να κλαει και αλλαξε λιγο την ρουτινα σας....εχε την μαζι σου περισσοτερες ωρες...να σε μαθανει και να την μαθαινεις...να σε αισθανεται...μην την απομονωνεις σε ενα δωματιο μοναχουλι...δεν κανει...γιατι πολυ αλα τοσο καιρο ηταν στην κοιλια σου και ειναι τοσο μικρουλι που δεν μπορει να απασχοληθει με κατι αλλο για να ξεχαστει οπως κανουν τα μεγαλα παιδακια...απο ετων και πανω!!!!!!

Ειναι κοινη λογικη!!!!!

Σκεψου το!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Αν ο αντρας σου δεν το θελει στο κρεββατι, μη το παρεις, πρεπει να το θελουν κι οι δυο, αλλα αργοτερα με τα δοντια θα κουραστεις να πηγαινοερχεσαι, θα σπασουν τα νευρα σου απο την κουραση.

Καλε εδω αλλαξαν οι ισορροπιες -ανεπιστρεπτι- στο σπιτι οταν πηραμε σκυλο, δεν θα αλλαξουν με το μωρο; :D;)

Ομως οπως τοτε η υιοθεσια του σκυλου θεωρω οτι μας ενωσε περισσοτερο σαν ζευγαρι, ετσι και με το μωρο η σχεση μας θα παει πιο μπροστα θεωρω, θα εξελιχθει. Και θα ειμαστε και ερωτευμενοι και γονεις. Χρειαζεται ομως χρονος για να βρουμε το σημειο οπου θα ειναι ολοι ικανοποιημενοι.

Πολυ συχνα ενιωσα καταπιεσμενη και σε σχεση με τις δικες μου αναγκες. Νομιζω ομως οτι τους πρωτους μηνες αυτο ειναι αναποφευκτο γιατι οι αναγκες του μωρου ειναι επιτακτικες κι εγω ειχα συνηθισει αλλιως... Με παρηγορησε η εξης σκεψη: ωριμοτητα ειναι να καταλαβαινεις την αναγκη του αλλου. Τα μωρα ειναι ανωριμα να καταλαβουν τις αναγκες σου (οταν πχ χρειαζεσαι ενα λεπτο για να πας τουαλετα) γι αυτο τα λενε μωρα. Εμεις που ειμαστε μεγαλοι και ωριμοι πρεπει να καταλαβουμε τις αναγκες τους και να ανταποκριθουμε. Τα ανθρωπακια μας μεγαλωνοντας θα ωριμασουν σιγα σιγα. (Ηδη τωρα μπορει να περιμενει να παω τουαλετα και μετα να φαει και σε λιγο καιρο θα μπορει να περιμενει να πλυνω και τα πιατα :D.)

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

γεια σου και να σου ζήσει η μπουμπούκα!!!! είχα πέσει κι εγώ στην ίδια παγίδα με εσένα και δε φαντάζεσαι πόσο μετανιώνω!! Θα στα πω όπως θα ήθελα να μου τα είχε πει κάποιος και εμένα όταν ήταν νεογέννητο το μωρό μου. Είναι πολύ λίγο το διάστημα που μπορούμε να απολαύσουμε αυτή την αγκαλιά, άσε τους άλλους να λένε. Κάνε όπως νιώθεις, υπάρχει και το μέτρο, η αγκαλιά σου είναι βασική τροφή για την ψυχική υγεία του μωρού. Το έχει ανάγκη όσο και το γαλατάκι της. Εννοείται όμως με μέτρο, ας γκρινιάξει και λίγο (γκρίνια όχι κλάμα να σπαράζει το μωρούλι) Μην επηρεάζεσαι και κυρίως πείσε τον άντρα σου να μην επηρεάζεται κ εκείνος. Να δεχεστε όλες τις απόψεις αλλά ένα πράγμα να έχετε στο μυαλό. Το δικό σας μωρό έχει τη δική του προσωπικότητα! Δεν έχουν μπει σε ίδιο καλούπι όλα!! Εννοείται πως θα ακούτε τις συμβουλές αλλά να τις προσαρμόζετε στα μέτρα της μπέμπας σας. Το ότι το μωρό της κουμπάρας του γείτονα ή της ξαδέρφης του μπατζανάκη κλπ κλπ μπήκε σε πρόγραμμα δε σημαίνει ότι μπορεί να μπει κ το δικό σου. :P Έχουν δίκιο να λένε ότι η αγκαλιά είναι κουραστική αλλά αν ήταν στη θέση σου όλοι αυτοί που σου δίνουν συμβουλές θα μπορούσαν να αντισταθούν σε αυτό το τόσο γλυκό πλάσμα? Να ξέρεις πολλές φορές δε τα θυμούνται και ακριβώς όπως ήταν στην πραγματικότητα... Μετανιώνω αφάνταστα για τις αγκαλιές που δε χάρισα στο μωρό μου αλλά και σε εμένα και τώρα που είναι 9 μηνών και μπουσουλάει κάθεται μόνο για λίγα δευτερόλεπτα στην αγκαλιά ήσυχος. Καλό είναι να μη τη βάλεις στο δωμάτιο σου αλλά και πάλι είναι κάτι που θα κάνεις όπως εσύ νιώθεις. Εγώ 7 μηνών τον έβγαλα από το δωμάτιο μας και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Μέχρι τότε ξυπνούσε πολλές φορές τη νύχτα κι εγώ το πρωί δούλευα και δεν είχα το κουράγιο να πηγαινοέρχομαι στο άλλο δωμάτιο. Από την άλλη ήθελα να τον βγάλω από πιο μικρό αλλά δεν ήθελε ο άντρας μου. Ήρθε η ώρα όμως που νιώσαμε όλοι έτοιμοι :eek: Δε μου λείπει καθόλου από το δωμάτιό μας όσο "κακό" και αν ακούγεται. Η πόρτα του είναι 30 εκατοστά δίπλα από τη δική μας. Ο ίδιος κάνει πιο ήρεμο ύπνο μιας και δεν έχει να ακούει τους θορύβους που μπορεί εμείς να κάνουμε στον ύπνο μας και φυσικά έχω άλλη άνεση με τον άντρα μου. Δεν είναι καθόλου κακό να θες να νιώθεις ελεύθερη!! Ειδικά με τον άντρα σου. Κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς για το παιδί σου αλλά αγαπάς και τον άντρα σου,τον φροντίζεις όπως και αυτός εσένα που πολύ σωστά σκέφτεται να προστατεύσει τη σχέση σας, μπράβο του γιατί πολλοί δε το σκέφτονται! Στην τελική μετά από χρόνια αυτός θα μας μείνει στο σπίτι χαχαχα :lol::lol: Συγγνώμη για το κατεβατό αλλά ήθελα πολύ να σου πω όλα αυτά!!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα