Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με τον αποκλειστικό θηλασμο


Recommended Posts

Κανε μασαζ και την ωρα του θηλασμου.Εχω διαβασει οτι μπορεις να θηλαζεις και στα 4 , σκυμμενη πανω απο το μωρο για να ενισχυσεις την ροη.Το αγχος δεν βοηθα...

Παρε στη δουλεια μια φωτογραφια του μωρου και κοιταζε την ωρα που αντλεις, το εχω διαβασει κι αυτο...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 218
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κανε μασαζ και την ωρα του θηλασμου.Εχω διαβασει οτι μπορεις να θηλαζεις και στα 4 , σκυμμενη πανω απο το μωρο για να ενισχυσεις την ροη.Το αγχος δεν βοηθα...

Παρε στη δουλεια μια φωτογραφια του μωρου και κοιταζε την ωρα που αντλεις, το εχω διαβασει κι αυτο...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Οι μαλλάξεις όντως βοηθούν πολύ και κατά τη διάρκεια και στο μπάνιο με ζεστό νερό. Όσο για τη φωτογραφία ναι, ακόμα και μόνο το κλάμα του μωρού σε κάποιες γυναίκες κάνει το γάλα να εκκρίνεται από το στήθος. Έτσι αντιλαμβάνεσαι τη σημασία της ψυχολογίας. Το άγχος δε βοηθά, αρκεί να σκέφτεσαι πόσο πολύ αγαπάς το μωράκι σου, να του μιλάς και να του το λες πόσο το αγαπάς εκείνη την ώρα που θηλάζεις ή αντλείς ;)

Θα τα καταφέρεις μια χαρά :D

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Ποσα να αντεξω η μανα; Ειδα το γαλα μου να μειωνεται- τα χω ξαναγραψει κανω αντλησεις λογω πολυωρης εργασιας- ειπα εφταιγε η περιοδος το μωρο μου κατα καιρους δυσκολευεται με το στηθος αφου εχει μαθει στο μπουκαλι- calma medela κορυφη-& απο χτες που εκανα 2 αντλησεις στη δουλεια η μια στις 12 εβγαλα μολις 80 ml & η αλλη ατις 3.30 οταν το γαλα δεν κατεβαινε με τιποτα κ εβγαλα μολις 30 ml μετα απο μιση ωρα αντληση( με medela swing εκανα παντα το νοσοκομειακο το χα ενα τριμηνο στο σπιτι για την τραπεζα που εκανα)! Αποτελεσμα ολων αυτων ηταν το μωρο μου στους μισους θηλασμους τελικα απλα μα μη θηλασει γιατι απλα δεν κατεβαινε το γαλα δηλ δεν ενιωθα αυτο το ανακλαστικο της εκκρισης που το νιωθω παντα οταν θηλαζω ! Η μπουμπου κοιμηθηκε χωρις να φαει οσες φορες συνεβη αυτο κατα τη διαρκεια της νυχτας κ σημερα που ξεκλεψα ωροτσα απο τη δουλεια για να τη θηλασω συνεβη παλι το ιδιο! Προτεινετε μου κατι! Ολο πεισμωνω κ λεω δε θα τα παρατησω στους 5 μηνες αλλα ολο φυσκολιες συναντω κ εχω κουραστει τοσοοοοοο

 

Πόσες φορές αντλείς και πόσες ώρες λείπεις;

Θα μπορούσες να νοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο και/ή να πάρεις μαγιά μπύρας.

Επίσης κράτησε το θήλαστρο περισσότερο στο στήθος ακόμα κι αν φαίνεται ότι η άντληση έχει τελειώσει για να δώσεις ώθηση στην παραγωγή και για να εκμεταλλευτείς την πιθανότητα ενός ακόμα let down.

 

Όσο απομακρύνεται μια γυναίκα ημερολογιακά από τον τοκετό η απόδοση στο θήλαστρο μειώνεται. Πάντα υπάρχουν βέβαια κι αυξομειώσεις στην παραγωγή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές αντλείς και πόσες ώρες λείπεις;

Θα μπορούσες να νοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο και/ή να πάρεις μαγιά μπύρας.

Επίσης κράτησε το θήλαστρο περισσότερο στο στήθος ακόμα κι αν φαίνεται ότι η άντληση έχει τελειώσει για να δώσεις ώθηση στην παραγωγή και για να εκμεταλλευτείς την πιθανότητα ενός ακόμα let down.

 

Όσο απομακρύνεται μια γυναίκα ημερολογιακά από τον τοκετό η απόδοση στο θήλαστρο μειώνεται. Πάντα υπάρχουν βέβαια κι αυξομειώσεις στην παραγωγή.

 

Θηλαζω το πρωι πριν φυγω 8.30 με 9 μετα στη δουλεια κανω δυο αντλησεις πανω κατω κατα τις 12 κ κατα τις 3 - δε γινεται να μαι κ συνεχεια στην τουαλετα-κ μετα τη θηλαζω στισ 7. θηλαστρο εχω το swing medela το νοσοκομειακο το ειχα μεχρι προσφατα στο σπιτι που εκανα εξτρα αντλησεις για την τραπεζα. Μαγια μπυρας ειχα παρει κ ενω την επαιρνα αδιαθετησα κ ειδα απο τη μιαμερα στην αλλη την παραγωγη μου οχι να αυξανεται αλλα να μειωνεται κατα πολυ... Απο 120 στα 80 ml!!! Την ξαναρχισα αυτη την εβδομαδα κ ακομα δεν εχω δει καποια βελτιωση μαλιστα παρατηρω υγρα κ φαγουρα κ μου φαινεται οτι μου εχει δημιουργησει κ καποια μυκητιαση! Παντως σημερα ηταν μια πολυ δυσκολη μερα! Η μικρη αρνειται να φαει απο εμενα αφου με το που βαζει στο στομα της το στηθος καταλαβαινει οτι δεν ειναι οπως το μπουκαλι - αμεση ροη- εκνευριζεται κλαιει κ δεν πιπιλαει για τον κανενα λογο! Πρωι κ τωρα που γυρισα εφαγε οτι αντλησα... Το μονο που σκεφτομαι πλεον ειναι οτι τωρα που μπαινουν οι τροφες τα γευματα που ειπε ο παιδιατρος αντικαθιστουν αυτα των ωρων που λειπω οποτε αν περασει ο πρωτος μηνας της προσαρμογης θα ξαναδει μπουκαλι με τηλεσκοπιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θηλαζω το πρωι πριν φυγω 8.30 με 9 μετα στη δουλεια κανω δυο αντλησεις πανω κατω κατα τις 12 κ κατα τις 3 - δε γινεται να μαι κ συνεχεια στην τουαλετα-κ μετα τη θηλαζω στισ 7. θηλαστρο εχω το swing medela το νοσοκομειακο το ειχα μεχρι προσφατα στο σπιτι που εκανα εξτρα αντλησεις για την τραπεζα. Μαγια μπυρας ειχα παρει κ ενω την επαιρνα αδιαθετησα κ ειδα απο τη μιαμερα στην αλλη την παραγωγη μου οχι να αυξανεται αλλα να μειωνεται κατα πολυ... Απο 120 στα 80 ml!!! Την ξαναρχισα αυτη την εβδομαδα κ ακομα δεν εχω δει καποια βελτιωση μαλιστα παρατηρω υγρα κ φαγουρα κ μου φαινεται οτι μου εχει δημιουργησει κ καποια μυκητιαση! Παντως σημερα ηταν μια πολυ δυσκολη μερα! Η μικρη αρνειται να φαει απο εμενα αφου με το που βαζει στο στομα της το στηθος καταλαβαινει οτι δεν ειναι οπως το μπουκαλι - αμεση ροη- εκνευριζεται κλαιει κ δεν πιπιλαει για τον κανενα λογο! Πρωι κ τωρα που γυρισα εφαγε οτι αντλησα... Το μονο που σκεφτομαι πλεον ειναι οτι τωρα που μπαινουν οι τροφες τα γευματα που ειπε ο παιδιατρος αντικαθιστουν αυτα των ωρων που λειπω οποτε αν περασει ο πρωτος μηνας της προσαρμογης θα ξαναδει μπουκαλι με τηλεσκοπιο!!!!

 

Ψυχολογικός πόλεμος... πρέπει να της σπάσεις λίγο τον τσαμπουκά της μικρής. Πάντως αν όσο πιπιλάει κάνεις μαλλάξεις θα πιάσει το νόημα... μια δυό τρείς θα χαζογλύφει ότι βγαίνει αλλά μετά... όπως λέει ο λαός τρώγοντας χεται η όρεξη ;) σιγά σιγά:cool:

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν είναι χορτάτη και μισοκοιμισμένη, θηλάζει; Όταν θέλει αγκαλίτσες, ζητά το στήθος; Εκτός από τις αντλήσεις, φρόντισε να εκμεταλλεύεσαι τις στιγμές που κάθεται στο στήθος -όσες είναι, μην αγχωθείς αν δεν είναι πολλές.

Link to comment
Share on other sites

Θηλαζω το πρωι πριν φυγω 8.30 με 9 μετα στη δουλεια κανω δυο αντλησεις πανω κατω κατα τις 12 κ κατα τις 3 - δε γινεται να μαι κ συνεχεια στην τουαλετα-κ μετα τη θηλαζω στισ 7.

Αν δεν βγάζεις πολύ γάλα στη δουλειά δεν είναι λόγος να απελπίζεσαι και να αγχώνεσαι.Μπορεί να σου προκαλεί άγχος το οτι παραλέιπεις τα εργασιακά σου καθήκοντα για να είσαι συνεχως στην τουαλέτα,όποτε επιρεάζεται και η παραγωγή.

Και εγώ για να είμαι ειλικρινής σκέφτομαι όταν επιστρέψω στη δουλειά την ώρα που θα έρθει -αν με το καλό έχω γάλα-να χρειαστεί να αντλήσω και αγχώνομαι πολύ γιατί η δουλειά μου είναι απαιτητική και καμιά φορά δεν προλάβαινα κυριολεκτικά ούτε στην τουαλέτα να πάω,πόσο μάλλον να λείψω μισάωρο για να αντλήσω.Αλλά μετά σκέφτομαι: να πάνε όλοι τους στα τσακίδια.Δε θα σκάσω για κανέναν !!γάλα θα βγάλω!!

Μην αγχώνεσαι και εσύ λοιπόν,πάρε και μια φώτο του μωρού σου να κοιτάς όπως σου είπαν και άλλες κοπέλες και καλό κουράγιο!!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εχει πλακα παντως το ολο θεμα! Τι σκαρφιζονται οι μαναδες! Λοιπον αρχικα αυτες τις μερες οπως ειπα εβαζα το θηλαστρο να κανει τις μαλαξεις κ αφου κατεβαινε το γαλα τη θηλαζα! Ειπα ομως αυτη η κατασταση δε μπορει να συνεχιστει αφου ειμαστε κ χορκογυρες κ τρωμε παντου! Χτες βρηκα το εξης κρατουσα την πιπιλα στο χερι, με το που αφηνε το στηθος της εβαζα στο στομα την πιπιλα, συνεχεια ομως μια το ενα μια το αλλο κατα δικη της επιλογη με αποτελεσμα χωρις να καταλαβαινω το γιατι να φαμε καποια στογμη ηρεμα αφου κ η μπουμπου δεν εκλαψε κ το γαλα κατεβηκε! Οσον αφορα το θεμα της ποσοτητας που αντλω ετσι ειναι, κ αγχος εχω κ δεν μποεω να κανω κ πεντακοσιες ωρες αντληση. Τωρα που ειμαι στη δουλεια εβγαλα μολις 75 ml κ το στηθος μου δειχνει να εχει αδειασει! Τι να πω; Ευτυχως ερχονται οι στερεες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχικά να αναφέρω τα παρακάτω

 

"Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

40

Β. Το φύλο του βρέφους

κοριτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Ξεκινησε με φτ, κατεληξε με κτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

επισκληρειδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

15.1, 9.6

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

27/10 3200 (βάρος γέννησης)

28/10 2980

31/10 3060

01/11 2870

05/11 3120

12/11 3320

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

περιπου 8-10

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

ολα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Δεν παιρνει σε κάθε γεύμα. Συνηθως σε 2-3 από 100 κ 160 ή 200ml

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

πλέον 300-400

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Mini electric medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

ναι

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο* 2-3

7β. ποιες ώρες αντλείτε και* 12.00-23.00

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 20'-30'

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.*

8-10

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

2-3

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....*

Δεν βεντουζώνει καλά όταν το στήθος δεν είναι “γεμάτο”

Οταν βεντουζωνει σχετικά καλά, προσπαθεί να βγεί πιο έξω.

Κουναει συχνά το κεφαλι δεξια αριστερα, πανω κάτω κατα το θηλασμό με τη θηλή στο στόμα.

Οι θηλές ειναι τραυματισμένες από τον εκνευρισμό των πρωτων ημερών της μικρής (Τραβούσε το κεφάλι πίσω με δύναμη να απομακρυνθεί από το στήθος)."

 

Και εν συνεχεία να πω κι εγώ ότι προσπαθώ (μάταια) να αυξήσω την παραγωγή μου που έμεινε πίσω 5-6 μέρες επειδή πέτρωσε το στήθος. Ουσιαστικά θηλάζουμε 2 εβδομάδες και καλύπτω λιγότερο από το μισό της ζήτησης. Σκέφτηκα κι εγώ να πάρω τα χαπάκια μαγιά μπύρας αλλά κάνουν δουλειά?

 

 

 

Πωπω.... πως είμασταν τότε και πως είμαστε τώρα! Συγκινήθηκα... και παρότι ημερολογιακά δεν έχει περάσει πολύς καιρός αισθάνομαι ότι όλα τα προβλήματά μας λύθηκαν χρόνια πριν.... :D

Ευχαριστώ πολύ πολύ όλους σας για τη συμπαράσταση και τις συμβουλές :D

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ο μικρός μου είναι 3 μηνών περίπου και θηλάζει αποκλειστικά.Πρόσφατα περάσαμε βροχιολίτιδα και είμασταν στο νοσοκομείο. Εκεί έτρωγε μικρότερα γεύματα αλλα περισσότερα. Τις τελευταίες μέρες νιώθω πιο ελαφρύ το στήθος μου. Και ο μικρός δείχνει να πεινάει συνεχώς. Κοιμάτε βέβαια αρκετά καλά.

Υπάρχει περίπτωση να σταματήσει να παράγεται ικανοποιητική ποσότητα για αυτόν? Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό? Δεν θα 'ηθελα ακόμα να σταματήσουμε τον θηλασμό γιατί έχει και μια μικρή αλλεργία και θα ήταν καλό για αυτόν να συνεχίσει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Ο μικρός μου είναι 3 μηνών περίπου και θηλάζει αποκλειστικά.Πρόσφατα περάσαμε βροχιολίτιδα και είμασταν στο νοσοκομείο. Εκεί έτρωγε μικρότερα γεύματα αλλα περισσότερα. Τις τελευταίες μέρες νιώθω πιο ελαφρύ το στήθος μου. Και ο μικρός δείχνει να πεινάει συνεχώς. Κοιμάτε βέβαια αρκετά καλά.

Υπάρχει περίπτωση να σταματήσει να παράγεται ικανοποιητική ποσότητα για αυτόν? Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό? Δεν θα 'ηθελα ακόμα να σταματήσουμε τον θηλασμό γιατί έχει και μια μικρή αλλεργία και θα ήταν καλό για αυτόν να συνεχίσει.

Ευχαριστώ

 

Κατά πάσα πιθανότητα ο μικρός προσπαθεί να αναπληρώσει αυτά που έχασε λόγω της βροχιολίτιδας και/ή είναι σε άλμα ανάπτυξης.

Έχε τον στο στήθος όποτε το ζητάει και άφηνέ τον λίγο να πιπιλίσει εφόσον το θέλει. Τραβάει όλο το γάλα οπότε το στήθος σου δεν πρήζεται γιατί εχει στρώσει η παραγωγή. Είναι απόλυτα φυσιολογικό :D

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Aκόμα και αν είναι ελαφρύτερο από αλλες φορές το πρωί που ειχει πολλ'ες ώρες να το πιασει?

 

Εμείς τρώμε ανά 3ωρο τουλάχιστον το βράδυ οπότε αν δε φάει το νιώθω γεμάτο το στήθος.

Έχει σημασία το πρόγραμμά σας και φυσικά το αν βρέχει πάνες και παίρνει βάρος το μωρό.

Εφόσον έχει εδραιωθεί ο θηλασμός οι αυξομοιώσεις ανάλογα με τις ανάγκες του παιδιού δεν είναι πρόβλημα;)

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ο μικρός μου είναι 3 μηνών περίπου και θηλάζει αποκλειστικά.Πρόσφατα περάσαμε βροχιολίτιδα και είμασταν στο νοσοκομείο. Εκεί έτρωγε μικρότερα γεύματα αλλα περισσότερα. Τις τελευταίες μέρες νιώθω πιο ελαφρύ το στήθος μου. Και ο μικρός δείχνει να πεινάει συνεχώς. Κοιμάτε βέβαια αρκετά καλά.

Υπάρχει περίπτωση να σταματήσει να παράγεται ικανοποιητική ποσότητα για αυτόν? Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό? Δεν θα 'ηθελα ακόμα να σταματήσουμε τον θηλασμό γιατί έχει και μια μικρή αλλεργία και θα ήταν καλό για αυτόν να συνεχίσει.

Ευχαριστώ

 

Πόσες φορές θηλαζει το 24ωρο και πόσες πάνες βρέχει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως θηλάζει 6-7 φορές την ημέρα. Και τον αλλάζω 8-10 φορές από τις οποίες σχεδόν πάντα είναι βρεγμένες(τσισα και κακα).:o:o

Τις τελευταίες μέρες βέβαια δίχνει να είναι καλύτερα. Δεν δείχνει να πεινάει. Τον βάζω στο στήθος και δεν θέλει πάντα να φάει. Βέβαια μάλλον πιστευα ότι πεινάει συνέχεια γιατί έχει αρχίσει και βαζει το χέρι του στο στόμα και ο παιδίατρος μου είπε 'οτι είναι αντανακλαστική κίνηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως θηλάζει 6-7 φορές την ημέρα. Και τον αλλάζω 8-10 φορές από τις οποίες σχεδόν πάντα είναι βρεγμένες(τσισα και κακα).:o:o

Τις τελευταίες μέρες βέβαια δίχνει να είναι καλύτερα. Δεν δείχνει να πεινάει. Τον βάζω στο στήθος και δεν θέλει πάντα να φάει. Βέβαια μάλλον πιστευα ότι πεινάει συνέχεια γιατί έχει αρχίσει και βαζει το χέρι του στο στόμα και ο παιδίατρος μου είπε 'οτι είναι αντανακλαστική κίνηση.

 

Έτσι και η δικιά μου, τις μπουνιές στο στόμα!

Μερικές φορές διακόπτει και το θηλασμό για να το κάνει :shock:

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως θηλάζει 6-7 φορές την ημέρα. Και τον αλλάζω 8-10 φορές από τις οποίες σχεδόν πάντα είναι βρεγμένες(τσισα και κακα).:o:o

Τις τελευταίες μέρες βέβαια δίχνει να είναι καλύτερα. Δεν δείχνει να πεινάει. Τον βάζω στο στήθος και δεν θέλει πάντα να φάει. Βέβαια μάλλον πιστευα ότι πεινάει συνέχεια γιατί έχει αρχίσει και βαζει το χέρι του στο στόμα και ο παιδίατρος μου είπε 'οτι είναι αντανακλαστική κίνηση.

 

Οι πάνες σας ειναι μια χαρα αλλα τα γεύματά σας ειναι ελαφρώς λίγα. Προσπάθησε να τα αυξήσεις κατα 1 για αρχή ίσως και 2 αργότερα.

Να θυμάσαι οτι σε αυτήν την ηλικία κάποια μωρα ξεχνούν να ζητήσουν να θηλάσουν γιατί έχουν πολλές ασχολίες!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα κοριτσια ,τη βοήθεια σας.

Θηλαζω αποκλειστικα τον 24 μερων μπεμπη κ ολα καλα με το θηλασμο αν εξαιρεσουμε ότι απο εχθες που εκανε 7 ωρες να φαει απο τον αριστερο μαστο εχω τρελο πονο.Θηλασα απο αυτον εκανα κ αντληση αλλα ο πονος δεν υποχωρει.Υπαρχει κινδυνος μαστιτιδας?Τι να κανω να ανακουφιστω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια ,τη βοήθεια σας.

Θηλαζω αποκλειστικα τον 24 μερων μπεμπη κ ολα καλα με το θηλασμο αν εξαιρεσουμε ότι απο εχθες που εκανε 7 ωρες να φαει απο τον αριστερο μαστο εχω τρελο πονο.Θηλασα απο αυτον εκανα κ αντληση αλλα ο πονος δεν υποχωρει.Υπαρχει κινδυνος μαστιτιδας?Τι να κανω να ανακουφιστω?

 

Πως είσαι τώρα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι και πολύ καλά.Ανεβάζω πυρετό μεχρι 39.2 και πεφτει μεχρι 37 μονο για 4 ωρες.ΠΗγα στο γυναικολογο ο οποιος μου εδωσε ceclor αλλα μου ειπε μπορει να μην μας καλυψει.Ειναι συμβατη ειπε με θηλασμό οπότε θηλαζω κανονικα αλλα ο μπεμπης δεν πολυτρωει ειδικα απο το αριστερο στηθος.Ο γιατρος ειπε οταν εχω πυρετο να μην θηλαζω και χθες εδωσα ξενο γαλα το οποιο μετα απο 3 ωρεσ το εβγαλε στον υπνο του το παιδι.Κανω αντλησεις και με το θηλαστρο αλλα παρόλο που ειναι πρησμενο δεν βγαζει πολλα ml. Τι να κανω για να βοηθησω την κατασταση?Αν χειροτερεψω ειπε ο γιατρος να παω στο νοσοκομειο να μου δωσουν ενδοφλεβεια αντιβιωση.Δεν επρεπε με την αντιβιωση να πεσει ο πυρετος?Εχω παρει 1.5 μερες.Θα παρω 4 στο συνολο.Ποτε θα δω βελτιωση?

Link to comment
Share on other sites

Βάζε συνέχεια το μωρό να τρώει από το πονεμένο στήθος. Ακόμη και όταν έχεις πυρετό. Αυτό που είπε ο γιατρός δε συστήνεται από όλους τους γιατρούς ίσα ίσα που σου λένε για τη μαστίτιδα να θηλάζεις όσο περισσότερο γίνεται.

 

Στο φόρουμ είναι γραμμένος επιστημνικός συνεργάτης ο Στέλιος Παπαβάντσης που είναι παιδίατρος και σύμβουλος γαλουχίας στείλτου μήνυμα να δεις τι θα σου πει....

 

Κάνε μαλάξεις ζεστές κομπρέσες και ξεκοκάλισε τα θέματα για τη μαστίτιδα εδώ στο φόρουμ.

 

Επίσης τώρα που παίρνεις αντιβίωση, φρόντισε να τρως πολύ γιαούρτι αυτό στο πήλινο με την πέτσα και αν μπορείς να παίρνεις και προβιοτικά σε ταμπλέτες π.χ. τα ultra levure για να μην έχετε προβλήματα με μήκυτες μετά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

:shock: Δε μπορώ να σου πω τι να κάνεις. Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα δεύτερη γνώμη.... Εκτός κι αν δεν έχεις μαστίτιδα κι έχεις κάποια άλλη λοίμωξη, που και πάλι είναι πολύ λίγες αυτές που δεν επιτρέπουν το θηλασμό....

 

Ο παιδίατρος σας τι λέει;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ειμαι ειλικρινης εκτος απο μια φορα δεν ξαναδωσα ξενο κ θηλαζω εχω δεν εχω πυρετο.Την παιδιατρο δεν την πηρα τηλ.Αφου μου ειπε ο γιατρος οτι επιτρεπεται να θηλαζω με τη συγκεκριμενη αντιβιωση ειπα να μην την μπλεξω.

Ο γιατρος ειπε οτι ειναι μαστιτιδα στην αρχη απλα ανησυχω αν θα περασει η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...