Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με τον αποκλειστικό θηλασμο


Recommended Posts

διάβασα το ποστ της 2lions και ζηλεύω. θα ήθελα κι εγώ να νοιώθω καλά αλλά δεν.... :( τις πρώτες 20 μέρες μετά τη γέννα, ο μικρός ήταν κολλημένος πάνω μου όλη την ημέρα σχεδόν, με αποτέλεσμα οι 2 γιαγιάδες του να με ρωτάνε αν έχω γάλα. πρωτάρα καθώς είμαι δεν ήξερα τι να απαντήσω και πέρασε καιρός μέχρι να καταλάβω πως δεν μπορεί να τρώω αέρα ο μικρός και να λερώνει 8-10 πάνες την ημέρα. την καλή εξέλιξη της κατάστασης του, επιβεβαίωσε και η παιδίατρος που στις 22 μέρες μας είπε πως το ζουζούνι μας είχε αναπληρώσει το βάρος που έχασε στη γέννα και είχε πάρει και 840 επιπλέον γραμμάρια. το κακό είναι πως ακόμη και τώρα η πεθερά μου αμφιβάλλει πως του φτάνει το γάλα που έχω. το λέει έμμεσα μεν, με αγχώνει και με στεναχωρεί δε. ρώτησε στις 40 μέρες περίπου την παιδίατρο αν ο μικρός μπορεί να φάει κι άλλα πράγματα (ενώ γνώριζε ήδη τι είναι ο αποκλειστικός θηλασμός) και σήμερα μου είπε πως αν δεν χόρτασε απ' το γάλα μου να του δώσω συμπλήρωμα. κι όλα αυτά γιατί κάποιες φορές του αρέσει να κάθεται στο στήθος και να πιπιλίζει.

 

ρωτάω λοιπόν, υπάρχει περίπτωση να μειώθηκε η παραγωγή μου; υπάρχει περίπτωση ν' αφήνω νηστικό το παιδί μου; χθες που τον ζύγισε ο μπαμπάς του και λίγο πριν κλείσει τον 3ο μήνα είναι 5.500 kgr. πρέπει να τρώω πολύ για να έχω γαλά; πρέπει να πίνω πολύ νερό;

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 218
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

διάβασα το ποστ της 2lions και ζηλεύω. θα ήθελα κι εγώ να νοιώθω καλά αλλά δεν.... :( τις πρώτες 20 μέρες μετά τη γέννα, ο μικρός ήταν κολλημένος πάνω μου όλη την ημέρα σχεδόν, με αποτέλεσμα οι 2 γιαγιάδες του να με ρωτάνε αν έχω γάλα. πρωτάρα καθώς είμαι δεν ήξερα τι να απαντήσω και πέρασε καιρός μέχρι να καταλάβω πως δεν μπορεί να τρώω αέρα ο μικρός και να λερώνει 8-10 πάνες την ημέρα. την καλή εξέλιξη της κατάστασης του, επιβεβαίωσε και η παιδίατρος που στις 22 μέρες μας είπε πως το ζουζούνι μας είχε αναπληρώσει το βάρος που έχασε στη γέννα και είχε πάρει και 840 επιπλέον γραμμάρια. το κακό είναι πως ακόμη και τώρα η πεθερά μου αμφιβάλλει πως του φτάνει το γάλα που έχω. το λέει έμμεσα μεν, με αγχώνει και με στεναχωρεί δε. ρώτησε στις 40 μέρες περίπου την παιδίατρο αν ο μικρός μπορεί να φάει κι άλλα πράγματα (ενώ γνώριζε ήδη τι είναι ο αποκλειστικός θηλασμός) και σήμερα μου είπε πως αν δεν χόρτασε απ' το γάλα μου να του δώσω συμπλήρωμα. κι όλα αυτά γιατί κάποιες φορές του αρέσει να κάθεται στο στήθος και να πιπιλίζει.

 

ρωτάω λοιπόν, υπάρχει περίπτωση να μειώθηκε η παραγωγή μου; υπάρχει περίπτωση ν' αφήνω νηστικό το παιδί μου; χθες που τον ζύγισε ο μπαμπάς του και λίγο πριν κλείσει τον 3ο μήνα είναι 5.500 kgr. πρέπει να τρώω πολύ για να έχω γαλά; πρέπει να πίνω πολύ νερό;

Γεια σου

Θα σου πω μονο αυτα που ξερω, τα υπολοιπα τα αφηνω σε κοπελες που γνωριζουν καλυτερα.

Πρεπει να πινεις νερο για να αναπληρωσεις τις δικες σου αναγκες για νερο, πρεπει να τρως καλα (οχι απαραιτητα ποσοτητες) για να αναπληρωσεις παλι δικες σου αναγκες, το μωρο οτι ειναι να παρει θα το παρει απο σενα.

Επισης, νομιζω οτι πρεπει να κλεισεις τα αυτια σε γιαγιαδες, παππουδες, θειτσες, μπαρμπαδες κτλ που εχουν αποψη για το μωρο σου.

Εμενα ειναι 14 μηνων κ ακομη υπαρχουν φορες που καθεται στο στηθος για πιπιλισμα, τον ηρεμει αυτη τη στιγμη με τα δοντακια του.

Οτι και να σου λεει η πεθερα λεγε, ναι, και κανε αυτο που ξερεις να κανεις καλυτερα.

Να μην αισθανεσαι ασχημα και να σου ζησει το μωρακι σου!!

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

ρωτάω λοιπόν, υπάρχει περίπτωση να μειώθηκε η παραγωγή μου; υπάρχει περίπτωση ν' αφήνω νηστικό το παιδί μου; χθες που τον ζύγισε ο μπαμπάς του και λίγο πριν κλείσει τον 3ο μήνα είναι 5.500 kgr. πρέπει να τρώω πολύ για να έχω γαλά; πρέπει να πίνω πολύ νερό;

 

Όχι σε όλα.

Η παραγωγη δε μειώνεται έτσι απλα χωρίς να επεμβεις στο θηλασμο πχ με προγραμμα. Οσο θηλαζει συχνα θα έχεις γάλα.

Νηστικο ειναι αδύνατον να είναι με τόσες πάνες. Για να καταλάβεις αν εχει φάει καλα θα μετράς 5 βρεγμενες πάνες.

Το βάρος ειναι πολυ καλο. Δε γράφεις πόσο γεννήθηκε αλλα αν πχ γεννήθηκε 3 κιλα εχει βαλει ήδη 2,5.

Δε χρειάζεται να τρως περισσότερο απο οσο θέλεις ούτε να πίνεις πολυ νερο. Απλα άκου το σωμα σου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ και τις 2.

 

είναι σημαντικό να βρίσκω συμπαράσταση και τη χρειάζομαι κάποιες φορές. δεν μπορώ να μιλήσω σε κανένα γιατί φοβάμαι μη δημιουργηθούν παρεξηγήσεις αλλά είμαι άνθρωπος και λυγίζω.

 

@ μινουλα να είσαι καλά και να χαίρεσαι κι εσύ το παιδάκι σου. πίνω γύρω στα 2 λίτρα την ημέρα και η διατροφή μου είναι αυτή που μου είπε η παιδίατρος για να καλύπτω τις ανάγκες μου. όσο το σκέφτομαι λοιπόν τρελαίνομαι. κουρέλι έγινα και χθες.

 

@ Nina-Nana ο μικρός γεννήθηκε 3260 και η γιατρός είναι ικανοποιημένη απ' το βάρος που έχει πάρει. 8-10 ήταν οι πάνες του όταν γεννήθηκε (άκρως φυσιολογικό απ' όσο μας είπανε) και σίγουρα μετράμε 5 πάνες πλέον την ημέρα. όσο για το θήλαστρο το χρησιμοποιώ μόνο όταν βαραίνει το στήθος πολύ και χρειάζεται αποσυμφόρηση. το μπιμπερό το χρησιμοποιώ πολύ λιγότερο.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Velv νομίζω τα πας πολυ καλα. Μην αφήνεις να σε επηρεάζουν. Καταλαβαίνω ότι ο θηλασμος χρειάζεται στήριξη τόσο από την οικογένεια εμπράκτως και λεκτικά όσο και από τον παιδιάτρο. Εγω την είχα και στο πρώτο παιδάκι μου αλλά και τώρα στο δεύτερο. Η ικανοποιητική πρόσληψη βάρους και οι πάνες δείχνουν ότι όλα βαίνουν καλώς με το θηλασμο.Τώρα ότι κάποιες φορές το παιδί θηλάζει συνέχεια η πολυ συχνά είναι αναμενόμενο τουλάχιστον στην αρχή.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστώ και τις 2.

 

είναι σημαντικό να βρίσκω συμπαράσταση και τη χρειάζομαι κάποιες φορές. δεν μπορώ να μιλήσω σε κανένα γιατί φοβάμαι μη δημιουργηθούν παρεξηγήσεις αλλά είμαι άνθρωπος και λυγίζω.

 

@ μινουλα να είσαι καλά και να χαίρεσαι κι εσύ το παιδάκι σου. πίνω γύρω στα 2 λίτρα την ημέρα και η διατροφή μου είναι αυτή που μου είπε η παιδίατρος για να καλύπτω τις ανάγκες μου. όσο το σκέφτομαι λοιπόν τρελαίνομαι. κουρέλι έγινα και χθες.

 

@ Nina-Nana ο μικρός γεννήθηκε 3260 και η γιατρός είναι ικανοποιημένη απ' το βάρος που έχει πάρει. 8-10 ήταν οι πάνες του όταν γεννήθηκε (άκρως φυσιολογικό απ' όσο μας είπανε) και σίγουρα μετράμε 5 πάνες πλέον την ημέρα. όσο για το θήλαστρο το χρησιμοποιώ μόνο όταν βαραίνει το στήθος πολύ και χρειάζεται αποσυμφόρηση. το μπιμπερό το χρησιμοποιώ πολύ λιγότερο.

 

 

γεια σου!! ποιο θήλαστο εχεις για αποσυμφορηση? να σου ζήσει το μωράκι

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

@ rnt ναι ο θηλασμός χρειάζεται στήριξη και είμαι τυχερή που ο άντρας μου με στηρίζει έμπρακτα ενώ η γιατρός μας όταν άκουσε πως θέλουμε αποκλειστικό θηλασμό χάρηκε! :D κάναμε αρκετά λάθη λόγω άγνοιας στις αρχές. πολύ νωρίς προσπαθούσαμε να δώσουμε στο μωρό πιπίλα για να μην είναι συνέχεια στο στήθος, ενώ του δώσαμε και γάλα (δικό μου) με το μπιμπερό. σκέφτομαι πως δεν έπαθε σύγχυση θηλής από τύχη και μόνο.

 

@ Psi σ' ευχαριστώ να χαίρεσαι κι εσύ το δικό σου!! το χειροκίνητο της medela. έχω δοκιμάσει και το χειροκίνητο της chicco αλλά τo πρώτο μου αρέσει περισσότερο.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Χρειάζομαι κ πάλι τις συμβουλές σας...Ο μικρός μου είναι 2 μηνών κ θηλάζουμε. Έχω την εξής απορία, πόση ώρα πρέπει να διαρκεί ο θηλασμός; Ξέρω αυτο που λένε οτι είναι απεριοριστος αλλά έχω το εξής θέμα. Θηλάζουμε πάντα για καμιά ώρα. Το βράδυ μου ξυπνάει συχνά, τον θηλάζω, τον βάζω να ρευτεί κ ξυπνάει κ έτσι πάλι απ'την αρχη, να τον ξαναβάλω στήθος κλπ με αποτέλεσμα να μένει ξύπνιος 2ωρα κ 3ωρα συνεχόμενα. Είναι φυσιολογικό σε αυτη την ηλικία να είναι τόση ώρα στο στήθος; Υπάρχουν μέρες που είναι ξύπνιος οοολη μέρα! Να κοιμάται μόνο μια ώρα κ μετά το βράδυ πάλι αλλα με ότι ανέφερα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Χρειάζομαι κ πάλι τις συμβουλές σας...Ο μικρός μου είναι 2 μηνών κ θηλάζουμε. Έχω την εξής απορία, πόση ώρα πρέπει να διαρκεί ο θηλασμός; Ξέρω αυτο που λένε οτι είναι απεριοριστος αλλά έχω το εξής θέμα. Θηλάζουμε πάντα για καμιά ώρα. Το βράδυ μου ξυπνάει συχνά, τον θηλάζω, τον βάζω να ρευτεί κ ξυπνάει κ έτσι πάλι απ'την αρχη, να τον ξαναβάλω στήθος κλπ με αποτέλεσμα να μένει ξύπνιος 2ωρα κ 3ωρα συνεχόμενα. Είναι φυσιολογικό σε αυτη την ηλικία να είναι τόση ώρα στο στήθος; Υπάρχουν μέρες που είναι ξύπνιος οοολη μέρα! Να κοιμάται μόνο μια ώρα κ μετά το βράδυ πάλι αλλα με ότι ανέφερα παραπανω

 

Απο βρεγμενες πάνες και βάρος πως πάτε;

Εννοείς ότι πίνει όλη αυτήν την ώρα γάλα ή απλα πιπιλαει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Αχ να μάστε πάλι!!! Είχα άγχος με το θηλασμο, όταν γεννήθηκε προωρακι τον πρώτο μήνα κ δεν έπιανε τη θηλή... μετά το δεύτερο μήνα έλεγα δεν εχω γάλα..... Μετα τον τρίτο μήνα είχα άγχος πως θα γυρίσω στη δουλεια πως θα κάνω τράπεζα...

Σήμερα 3 1/2 μηνών κοντά στο κλείσιμο μάλλον κ του τέταρτου μήνα ένα εχω να σας πω: τόσο άγχος κ όλα κάνουν κύκλο...

Στους 2 μήνες απολύθηκα απο τη δουλεια μου αφού έγινα μάνα κ συνεπώς θα είχα κ πολλές νέες υποχρεώσεις.... Στη δουλεια μου δυστυχώς τα δικαιώματα της μητρότητας δεν υπάρχουν!

Στους 3 μήνες βρήκα νέα δουλεια.... Τι τα θες πολύωρη απουσία απο το σπίτι, κούραση, ταλαιπωρία, αντλήσεις, κόντρα αντλήσεις τη νύχτα, τη μέρα, στο σπίτι, στο γραφείο (με κοιτάζουν οι νέοι συνάδελφοι με όλα τα συμπρακαλα κάθε τρεις κ λίγο κ απορούν - σου λέει τι κάνει πια αυτή...)

Μετά από όλα αυτά ήρθε το αποκορύφωμα!

Το μωρό μου συνήθισε το μπουκάλι κ δεν πιάνει το στήθος!

Σήμερα δεν πήγα δουλεια... Την εχω συνέχεια πάνω μου, τη θηλαζω στα όρθια κάπως κάτι γίνεται...

Μου λένε τι σκαλωμα είναι πια αυτο με το θηλασμο! Εχασες μια δουλεια που γεννησες, στις μέρες μας δεν έχεις επιλογή να χάσεις κ δεύτερη....

Δώστε μου καμία πρακτική συμβουλή! Αρκεί να σας πω ότι παίρνει το γάλα μου τρεις φορές την ημέρα απο μπουκάλι - λείπω τουλάχιστον 10 ώρες... Βλέπετε όλες οι μαμάδες δεν έχουν τα ίδια εργασιακά δικαιώματα... Κάποιες απο εμάς ίσως μάλλον δεν έχουν κ καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Μολις εγινα μελος στο site και θα ηθελα να σας πω την ιστορια μου κυριως για να ξαλαφρωσω και για καμια ιδεα και συμβουλη αν υπαρχει.

Με το πρωτο μου παιδι που τωρα ειναι 20 μηνων και το οποιο θηλασα τελικα για 11 μηνες ταλαιπωρηθηκα πολυ. Τον πρωτο μηνα δεν μπορουσε να πιασει τη μια θηλη γιατι ηταν πιο επιπεδη απο την αλλη, μετα αρχισαν οι ρουκετες και η παλινδρομηση και τα τιναγματα προς τα πισω. Δεν μπορουσε να θηλασει, μια γουλια επινε μια εκλαιγε και το φαρμακο δεν του εκανε τιποτα. Αρχισε τα σφιξιματα και τα αερια. Που να θηλασει... Τον εβαζε στο στηθος και αντι να θηλαζει σφιγγοταν και κοκκινιζε σαν μπατζαρι...Μετα διαγνωστηκε αλλεργια στα γαλακτοκομικα (εκοψα τα παντα εγω) αλλο κλαμα εκει. Μετα αδιαθετησα και μειωθηκε το γαλα με αποτελεσμα να θηλαζω καθε λιγο για 1-2 ωρες. Βαρος δεν επαιρνε ικανοποιητικο. Εφτασε το μωρο 8 μηνων και ηρεμια στον θηλασμο δεν υπηρχε καμια. Απο 9-10 μηνων αρχισα να προσπαθω να του δινω σκονη γαλα με το μπιμπερο γιατι ηθελα να σταματησω να θηλαζω και μπιμπερο δεν επιανε... Με τα πολλα και με 10 θηλες που αλλαξαμε τελικα στους 11 μηνες αρχισε να πινει ξενο γαλα. Εντωμεταξυ στους 9 μηνες εμεινα παλι εγγυος. Δεν σας λεω τι κλαμα ειχα ριξει για το θεμα του θηλασμου... Λεω στο 2ο παιδι τα πραγματα θα ειναι καλυτερα. Που να ηξερα! Τα ιδια και χειροτερα... Ο,τι αντιμετωπισα στο 1ο, τα ιδια και τωρα. Το ενα φαρμακο για την παλινδρομηση τον εκανε χειροτερα και αλλαξαμε. Καπως καλυτερα με το δευτερο φαρμακο. Σφιγγεται, παραταει το στηθος και ουρλιαζει, κατεβαινει γαλα, παραταει το στηθος και ουρλιαζει, κανει κακα του, παραταει το στηθος και ουρλιαζει, κανει αερια το ιδιο, του φευγει η θηλη απο το στομα, τα ιδια... Στο τελος εξαντλειται πιανει τη θηλη και αποκοιμιεται. Παλι κλαματα εγω γιατι αισθανομαι απογνωση και οργη που με πνιγουν. Απο τον συζυγο δεν υπαρχει υποστηριξη γιατι πιστευει οτι με το μπιμπερο θα ηταν καλυτερα τα πραγματα. Αυτα και με συγχωρειτε για τη φλυαρια...

Link to comment
Share on other sites

Fani-S πόσο είναι το μικρούλι σου? Για την παλινδρόμηση δεν ξέρω να σου πω. Μήπως έχει και κολικούς? Επίσης με τη διατροφή σου τι κάνεις τώρα? Απέχεις από κάτι? Μήπως να το δοκιμάσεις?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

2lions δεν ξέρω να σε βοηθήσω. Το μόνο που σκεφτηκα να σου πω είναι να την βάζεις στο στήθος όταν είναι χορτάτη ή πριν πεινάσει μήπως και αρχίσει να το πιπιλίζει γιατί λογικό είναι αφου έμαθε στη ροή του μπουκάλιου να μην έχει την υπομονή να περιμένει να κατέβει το γάλα όταν είναι πεινασμένη. Θα μου πεις, πότε να προλάβεις να τη βάζεις αφου λείπεις 10 ώρες...:?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Nanouka28, προς το παρον δεν κανω κατι, αφου η παιδιατρος δεν εχει αναφερει κατι για αλλεργια. Τη Δευτεραω θα επικοινωνησω παλι μαζι της και βλεπουμε... Το μικρο ειναι 44 ημερων...! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αποχη απο τα γαλακτοκομικα ενδεχεται να βοηθησει και στην παλλινδρομηση, παρολο που η παιδιατρος δεν το εχει αναφερει, αν το κανεις μπορει να δεις διαφορα. Αλλα που μπορεις να κανεις ειναι συχνα γευματα, μην περιμενεις δηλαδη να περασει πολυ ωρα, γιατι ετσι θα φαει πιο λαιμαργα και θα ειναι χειροτερα, θηλασμος σε πιο ορθια σταση, πχ καβαλα στο ποδι σου, καλο ρεψιμο μετα και μιση ωρα αν χρειαστει, και κλιση στο στρωμα που κοιμαται. Θα βοηθουσε αν το εβαζες και σε ενα σλινγκ σε ορθια θεση, ετσι το παιδι θα ανακουφιζεται απο τις αναγωγες κι εσυ θα εκανες τις δουλειες σου πιο ευκολα. Παντως να ξερεις και να πεις και στο συζυγο, αν επινε ξενο γαλα η παλλινδρομηση θα ηταν πολυ χειροτερη. Ο θηλασμος ειναι φαρμακο! Υπομονη!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ να μάστε πάλι!!! Είχα άγχος με το θηλασμο, όταν γεννήθηκε προωρακι τον πρώτο μήνα κ δεν έπιανε τη θηλή... μετά το δεύτερο μήνα έλεγα δεν εχω γάλα..... Μετα τον τρίτο μήνα είχα άγχος πως θα γυρίσω στη δουλεια πως θα κάνω τράπεζα...

Σήμερα 3 1/2 μηνών κοντά στο κλείσιμο μάλλον κ του τέταρτου μήνα ένα εχω να σας πω: τόσο άγχος κ όλα κάνουν κύκλο...

Στους 2 μήνες απολύθηκα απο τη δουλεια μου αφού έγινα μάνα κ συνεπώς θα είχα κ πολλές νέες υποχρεώσεις.... Στη δουλεια μου δυστυχώς τα δικαιώματα της μητρότητας δεν υπάρχουν!

Στους 3 μήνες βρήκα νέα δουλεια.... Τι τα θες πολύωρη απουσία απο το σπίτι, κούραση, ταλαιπωρία, αντλήσεις, κόντρα αντλήσεις τη νύχτα, τη μέρα, στο σπίτι, στο γραφείο (με κοιτάζουν οι νέοι συνάδελφοι με όλα τα συμπρακαλα κάθε τρεις κ λίγο κ απορούν - σου λέει τι κάνει πια αυτή...)

Μετά από όλα αυτά ήρθε το αποκορύφωμα!

Το μωρό μου συνήθισε το μπουκάλι κ δεν πιάνει το στήθος!

Σήμερα δεν πήγα δουλεια... Την εχω συνέχεια πάνω μου, τη θηλαζω στα όρθια κάπως κάτι γίνεται...

Μου λένε τι σκαλωμα είναι πια αυτο με το θηλασμο! Εχασες μια δουλεια που γεννησες, στις μέρες μας δεν έχεις επιλογή να χάσεις κ δεύτερη....

Δώστε μου καμία πρακτική συμβουλή! Αρκεί να σας πω ότι παίρνει το γάλα μου τρεις φορές την ημέρα απο μπουκάλι - λείπω τουλάχιστον 10 ώρες... Βλέπετε όλες οι μαμάδες δεν έχουν τα ίδια εργασιακά δικαιώματα... Κάποιες απο εμάς ίσως μάλλον δεν έχουν κ καθόλου...

 

Τι να πω, κοπέλα μου; Και μετά από όλα αυτά και ακόμα παλεύεις! Μπράβο σου! Αυτό που κάνεις πρέπει να κάνεις. Συνέχεια επαφή. Αν μπορείς κοιμήσου και μαζί της για να θηλάζει το βράδυ. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ να μάστε πάλι!!! Είχα άγχος με το θηλασμο, όταν γεννήθηκε προωρακι τον πρώτο μήνα κ δεν έπιανε τη θηλή... μετά το δεύτερο μήνα έλεγα δεν εχω γάλα..... Μετα τον τρίτο μήνα είχα άγχος πως θα γυρίσω στη δουλεια πως θα κάνω τράπεζα...

Σήμερα 3 1/2 μηνών κοντά στο κλείσιμο μάλλον κ του τέταρτου μήνα ένα εχω να σας πω: τόσο άγχος κ όλα κάνουν κύκλο...

Στους 2 μήνες απολύθηκα απο τη δουλεια μου αφού έγινα μάνα κ συνεπώς θα είχα κ πολλές νέες υποχρεώσεις.... Στη δουλεια μου δυστυχώς τα δικαιώματα της μητρότητας δεν υπάρχουν!

Στους 3 μήνες βρήκα νέα δουλεια.... Τι τα θες πολύωρη απουσία απο το σπίτι, κούραση, ταλαιπωρία, αντλήσεις, κόντρα αντλήσεις τη νύχτα, τη μέρα, στο σπίτι, στο γραφείο (με κοιτάζουν οι νέοι συνάδελφοι με όλα τα συμπρακαλα κάθε τρεις κ λίγο κ απορούν - σου λέει τι κάνει πια αυτή...)

Μετά από όλα αυτά ήρθε το αποκορύφωμα!

Το μωρό μου συνήθισε το μπουκάλι κ δεν πιάνει το στήθος!

Σήμερα δεν πήγα δουλεια... Την εχω συνέχεια πάνω μου, τη θηλαζω στα όρθια κάπως κάτι γίνεται...

Μου λένε τι σκαλωμα είναι πια αυτο με το θηλασμο! Εχασες μια δουλεια που γεννησες, στις μέρες μας δεν έχεις επιλογή να χάσεις κ δεύτερη....

Δώστε μου καμία πρακτική συμβουλή! Αρκεί να σας πω ότι παίρνει το γάλα μου τρεις φορές την ημέρα απο μπουκάλι - λείπω τουλάχιστον 10 ώρες... Βλέπετε όλες οι μαμάδες δεν έχουν τα ίδια εργασιακά δικαιώματα... Κάποιες απο εμάς ίσως μάλλον δεν έχουν κ καθόλου...

 

Όταν λες δεν πιάνει στηθος δλδ τι κάνει; Δεν το θέλει, εχει ξεχάσει να θηλαζει, σου πληγώνει το στηθος, κλαίει;

 

Βάζε τη στο στηθος μισοκοιμισμενη ή αγουροξυπνημενη και κοιμηθειτε μαζι.

Πολυ επαφη δέρμα με δέρμα.

 

Με τι μπουκάλι πίνει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Μολις εγινα μελος στο site και θα ηθελα να σας πω την ιστορια μου κυριως για να ξαλαφρωσω και για καμια ιδεα και συμβουλη αν υπαρχει.

Με το πρωτο μου παιδι που τωρα ειναι 20 μηνων και το οποιο θηλασα τελικα για 11 μηνες ταλαιπωρηθηκα πολυ. Τον πρωτο μηνα δεν μπορουσε να πιασει τη μια θηλη γιατι ηταν πιο επιπεδη απο την αλλη, μετα αρχισαν οι ρουκετες και η παλινδρομηση και τα τιναγματα προς τα πισω. Δεν μπορουσε να θηλασει, μια γουλια επινε μια εκλαιγε και το φαρμακο δεν του εκανε τιποτα. Αρχισε τα σφιξιματα και τα αερια. Που να θηλασει... Τον εβαζε στο στηθος και αντι να θηλαζει σφιγγοταν και κοκκινιζε σαν μπατζαρι...Μετα διαγνωστηκε αλλεργια στα γαλακτοκομικα (εκοψα τα παντα εγω) αλλο κλαμα εκει. Μετα αδιαθετησα και μειωθηκε το γαλα με αποτελεσμα να θηλαζω καθε λιγο για 1-2 ωρες. Βαρος δεν επαιρνε ικανοποιητικο. Εφτασε το μωρο 8 μηνων και ηρεμια στον θηλασμο δεν υπηρχε καμια. Απο 9-10 μηνων αρχισα να προσπαθω να του δινω σκονη γαλα με το μπιμπερο γιατι ηθελα να σταματησω να θηλαζω και μπιμπερο δεν επιανε... Με τα πολλα και με 10 θηλες που αλλαξαμε τελικα στους 11 μηνες αρχισε να πινει ξενο γαλα. Εντωμεταξυ στους 9 μηνες εμεινα παλι εγγυος. Δεν σας λεω τι κλαμα ειχα ριξει για το θεμα του θηλασμου... Λεω στο 2ο παιδι τα πραγματα θα ειναι καλυτερα. Που να ηξερα! Τα ιδια και χειροτερα... Ο,τι αντιμετωπισα στο 1ο, τα ιδια και τωρα. Το ενα φαρμακο για την παλινδρομηση τον εκανε χειροτερα και αλλαξαμε. Καπως καλυτερα με το δευτερο φαρμακο. Σφιγγεται, παραταει το στηθος και ουρλιαζει, κατεβαινει γαλα, παραταει το στηθος και ουρλιαζει, κανει κακα του, παραταει το στηθος και ουρλιαζει, κανει αερια το ιδιο, του φευγει η θηλη απο το στομα, τα ιδια... Στο τελος εξαντλειται πιανει τη θηλη και αποκοιμιεται. Παλι κλαματα εγω γιατι αισθανομαι απογνωση και οργη που με πνιγουν. Απο τον συζυγο δεν υπαρχει υποστηριξη γιατι πιστευει οτι με το μπιμπερο θα ηταν καλυτερα τα πραγματα. Αυτα και με συγχωρειτε για τη φλυαρια...

 

Όταν παρατάει το στηθος το γάλα πετάγεται σαν συντριβάνι;

Τα κακα τι χρωμα ειναι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τρεις μερες κ τρεις νυχτες αυτο εκανα στηθος κ αγκαλια! Πηρε μπρος! Της διναμε με dr brown και εκει ηρθε η εμπνευση ειχα το calma της medela! Σημερα πρωτη μερα πηγε καλα... Αντε να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως πεταγεται σαν πιδακας απο ενα σωρο σημεια (!!!) και εχω καταλαβει οτι δεν μπορει να διαχειριστει τη μεγαλη ροη. Οταν καταλαβαινω οτι κατεβαινει το γαλα τις περισσοτερες φορες τον σταματαω αλλα αυτος συνεχιζει να κλαιει και μετα δεν θελει να θηλασει. Αφου εξαντληθει απο το κλαμα τελικα πιανει τη θηλη και αποκοιμιεται θηλαζοντας...

Τα κακα του ειναι συνηθως χρυσαφι ή λιγο πιο σκουρο. Αλλες φορες εχει πρασινωπη αποχρωση.

Δοκιμασα να του δωσω το δικο μου γαλα με μπιμπερο και παλι καταπινει τεραστιες γουλιες και κλαιει...

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως πεταγεται σαν πιδακας απο ενα σωρο σημεια (!!!) και εχω καταλαβει οτι δεν μπορει να διαχειριστει τη μεγαλη ροη. Οταν καταλαβαινω οτι κατεβαινει το γαλα τις περισσοτερες φορες τον σταματαω αλλα αυτος συνεχιζει να κλαιει και μετα δεν θελει να θηλασει. Αφου εξαντληθει απο το κλαμα τελικα πιανει τη θηλη και αποκοιμιεται θηλαζοντας...

Τα κακα του ειναι συνηθως χρυσαφι ή λιγο πιο σκουρο. Αλλες φορες εχει πρασινωπη αποχρωση.

Δοκιμασα να του δωσω το δικο μου γαλα με μπιμπερο και παλι καταπινει τεραστιες γουλιες και κλαιει...

τι ηλικια εχει το μωρακι σου;τα μωρα μαθαινουν να διαχειριζονται την μεγαλη ροη της μαμας. Ισως τον προβληματιζει κατι αλλο, μπορει πχ να ειναι ερεθισμενος ο οισοφαγος του.

Δοκιμασες να θηλασεις με την πλατη να εχει κλιση προς τα πισω, το μωρακι πιο πανω απο το στηθος 'η καθιστο στο γονατο σου; μπορεις να βγαζεις με το χερι λιγο γαλα σε ενα πανακι πριν το θηλασμο για να μειωσεις λιγο την ενταση της ροης.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως πεταγεται σαν πιδακας απο ενα σωρο σημεια (!!!) και εχω καταλαβει οτι δεν μπορει να διαχειριστει τη μεγαλη ροη. Οταν καταλαβαινω οτι κατεβαινει το γαλα τις περισσοτερες φορες τον σταματαω αλλα αυτος συνεχιζει να κλαιει και μετα δεν θελει να θηλασει. Αφου εξαντληθει απο το κλαμα τελικα πιανει τη θηλη και αποκοιμιεται θηλαζοντας...

Τα κακα του ειναι συνηθως χρυσαφι ή λιγο πιο σκουρο. Αλλες φορες εχει πρασινωπη αποχρωση.

Δοκιμασα να του δωσω το δικο μου γαλα με μπιμπερο και παλι καταπινει τεραστιες γουλιες και κλαιει...

 

Ειναι θέμα χρόνου να μάθει να διαχειρίζεται τη μεγάλη ροη. Μάλιστα τα μωρα αυτα που συνηθίζουν έτσι όταν αργοτερα μεγαλωνουν κι η ροη της μαμάς λόγω πχ περιόδου μειώνεται λίγο, δυσανασχετουν!

 

Κανε αυτα που σου λέει η Μπουρμπουρ.

 

Δίνεις ένα στηθος σε κάθε γεύμα ή και τα δυο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, ευχαριστω πολυ!Το μωρακι μου ειναι τωρα 1 μηνα και 3 εβδομαδες. Στην αρχη ειχε και οισοφαγητιδα. Απο τοτε που μου προτεινατε, εκοψα τα γαλακτοκομικα και εχει βελτιωθει η κατασταση σημαντικα! Τωρα νομιζω οτι το βασικο προβλημα ειναι η μεγαλη ροη... Θυμαμαι και στο πρωτο ειχα το ιδιο προβλημα αλλα ο πρωτος δεν εκλαιγε. Απλα τραβιοταν και μετα συνεχιζε να θηλαζει. Μαλλον αυτος εχει βγει λιγακι πιο ιδιοτροπος! Ελπιζω κι εγω οτι μεγαλωνοντας θα φτιαξει. Παρεπιπτοντως παρ'ολο που θηλαζω αδιαθετησα... Ελπιζω να μη μειωθει παρα πολυ το γαλα... Στο πρωτο ειχε μειωθει πολυ. Τελος παντων!Κοριτσια ευχαριστω πολυ!Ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις οτι υπαρχουν ανθρωποι με μια χρησιμη συμβουλη εκει εξω για να σε βοηθησουν!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...