Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επείγον!!!! ΦΟΒΑΜΑΙ!!!


Recommended Posts

Επίσης είσαι σε μια ηλικία που η εγκυμοσύνη μπορεί να σου έρθει απλά επειδή μύρισες τον κρίνο.

 

καλα τι ανακριβιες ειναι αυτες που λετε στο κοριτσακι!!

οτι μπορει να εμεινε εγκυος επειδη την ακουμπησε απλα!

μπηκε μεσα καλη μου?αν δεν μπηκε μεσα δεν υπαρχει περιπτωση.

απλα το προφυλακτικο ΠΑΝΤΑ το χρησιμοποιεις ακομα και αν απλα σε ακουμπησει

γιατι υπαρχει κινδυνος μεταδοσης ασθενειων.

 

Βρε Κωνσταντίνα θα σε μαλώσω!!!!!!! Γιατί τα αποκαλείς επιστημονικές ανακρίβειες? ντροπή σου! η κοπέλα πολυ απλά λέει αυτό που έγινε ήδη μια φορά πριν 2012 χρόνια σε μια άλλη κοπέλα που την έλεγαν Μαρία. Τι ΔΕΝ κατάλαβαίνεις? :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οτι μενεις εγκυος μονο με το αγγιγμα του γεννητικου οργανου πρωτη φορα το ακουω!

οσο για τον κρινο τι να πω...να λοιπον που ειναι μια μεθοδος η οποια εφαρμοστικε πρωτη φορα πριν 2012 χρονια στη ναζαρετ .

και ειχαμε εμεις μαυρα μεσανυχτα....!

wvxup2.png hXxFp2.png

 

ο μπομπιρακος μου! 17/5/2010 !!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι δες και εδώ, 2 αρκετά έγκυρες πηγές

http://www.nhs.uk/chq/Pages/975.aspx?CategoryID=54&SubCategoryID=128

http://www.americanpregnancy.org/preventingpregnancy/pregnancyfaqmyths.html

 

Η πιθανότητα είναι μική αλλά δεν είναι 1 στο εκατομύριο.

Και ναι είναι πολύ πιο εύκολη μια εγκυμοσύνη στην εφηβεία από ότι στα 35. Δεν το λέω για να τρομάξεις αλλά μην εφυσηχαστείς για το μέλλον.

Καλύτερα να παίρνεις τετοιες συμβουλές από επαγγελματίες πχ γυναικολόγο.

Επίσης μήν αποκλείεις την βοηθεια της μαμας σου - πολλές φορές φοβόμαστε να πούμε κάτι στους γονείς μας - οι περισσότεροι γονείς θέλουν να αποτρέψουν τα παιδιά τους από σεξουαλικές σχέσεις σ'αυτήν την ηλικία αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα σου δώσουν βοήθεια και πληροφόρηση αν χρειαστείς, μπορεί να εκπλαγείς.

Μην ακούς γνώμες από άγνωστους για το τι ισχύει ή όχι, διάβασε μόνη σου από βιβλία, ή αν ψάχνεις στο ιντερνετ φρόντισε να είναι επίσημα site ιατρικών οργανισμών.

Το forum αυτό έχει και επιστημονικούς συνεργάτες μπορείς να τους στείλεις μύνημα αν θέλεις και ίσως σε βοηθήσουν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι πιθανότητες να είμαι έγκυος είναι υψηλές;;

Αντί να πάω κατευθείαν στον γυναικολόγο, μήπως για να έχω πιο άμεσα αποτελέσματα, να πάω να κάνω μία εξέταση αίματος σ'ένα μικροβιολογικό εργαστήριο;;

 

 

Αγαπητή μου φίλη, νομίζω ότι οι πιθανότητες για εγκυμοσύνη στην περίπτωση σου σαφώς είναι εξαιρετικά χαμηλές έως απίθανες αλλά ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Όπως και η πιθανότητα να μείνεις έγκυος χρησιμοποιώντας αντισυλληπτικά (συνήθως με λάθος χρήση) και προφυλακτικό (σπάσιμο), αμυδρές αλλά υπαρκτές.

 

Εάν έχεις τόσο άγχος πάρε ένα σετ από φαρμακείο....τεστ εγκυμοσύνης ή κάνε αιματολογικές αλλά δεν είμαι σίγουρη πόσο εβδομάδων πρέπει να είσαι για να είναι ακριβής.

 

Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι πρέπει να πας σε γυναικολόγο είτε είσαι έγκυος είτε όχι γιατί πολύ απλά θες να ξεκινήσεις σχέση!!! Μην περιμένεις να σου τύχει η στραβή ή να έχεις το τρελό άγχος σε κάθε άγγιγμα...(σχέση τρόμου θα είναι διαφορετικά). Εάν πάλι νοιώθεις ότι δεν μπορείς να επιφορτιστείς τόσο άγχος σε αυτή την ηλικία περίμενε λίγο ακόμα.

 

Μπορείς να το συζητήσεις με την μητέρα σου ή αυτό δεν γίνεται;;; ή έστω κάποια θεία.

 

Το μήνυμα μου για τους υπόλοιπους: Μην κλείνουμε τα μάτια στην πραγματικότητα ο 15χρονος ή η 15χρονη που σκέφτεται να κάνει έρωτα πιθανότατα θα το κάνει....για αυτό και έχουμε χιλιάδες εκτρώσεις κάθε χρόνο σε νεαρά έφηβα κορίτσια (και δυστυχώς είναι μονόδρομος), γιατί κλείνουμε τα μάτια και παριστάνουμε ότι το πρόβλημα θα φύγει μόνο του. Οι περισσότεροι γυναικολόγοι δε της κάνουν τσάμπα σε αυτές τις ηλικίες. Επίσης δεν μπορούμε να έχουμε έτσι μια σωστή επαφή με το παιδί μας. Να το συμβουλέψουμε και να το νουθετήσουμε.

 

Και βέβαια θα πω στην φίλη μας, είσαι λιγάκι μικρούλα ακόμα λιγάκι ακόμα ίσως μέχρι τα 17 ή έστω 16,5....;;; κάπως να είσαι και πιο συναισθηματικά ώριμη. Πάντως λυπάμαι που το λέω οι ορμόνες σε αυτήν την ηλικία παίζουν τρελά παιχνίδια, μην υποκύψεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κάτι τελευταίο....όταν έχουμε περίοδο κανονικά δεν μπορούμε να έχουμε εγκυμοσύνη αλλά έχουν καταγραφεί εγκυμοσύνες πάλι (σπάνιο φαινόμενο). Βέβαια οι περιπτώσεις είναι ελάχιστες. Ένας γυναικολόγος μπορεί να σου πει πως μπορεί να τύχει αυτό. Όμως η σεξουαλική επαφή κατά την διάρκεια της περιόδου μπορεί να μην είναι υγιεινή επιλογή. Για την ακρίβεια η περίοδος είναι αποβολή των όσων δεν χρειάζονται πλέον αφού δεν υπήρξε εγκυμοσύνη. Μετά από 14 μέρες (ανάλογα το άτομο) έχουμε ένα νέο ωάριο που μπορεί να γονιμοποιηθεί και να γίνει ένα νέο μωρό.

 

Οφείλεις να διαβάσεις φίλη μου πως λειτουργεί το σώμα σου και άρα πως μένεις έγκυος, αυτό θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις πολλά. Και πάνω από όλα να φερθείς υπεύθυνα και με σεβασμό στο σώμα σου.

 

Ψάξε στο ιντερνέτ, βάζοντας την λέξη ωάριο, τρόπος γονιμοποίησης, έμμηνος ρύση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ ολους για την βοήθειά σας!

 

Αγαπητή μου φίλη, νομίζω ότι οι πιθανότητες για εγκυμοσύνη στην περίπτωση σου σαφώς είναι εξαιρετικά χαμηλές έως απίθανες αλλά ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Όπως και η πιθανότητα να μείνεις έγκυος χρησιμοποιώντας αντισυλληπτικά (συνήθως με λάθος χρήση) και προφυλακτικό (σπάσιμο), αμυδρές αλλά υπαρκτές.

 

Εάν έχεις τόσο άγχος πάρε ένα σετ από φαρμακείο....τεστ εγκυμοσύνης ή κάνε αιματολογικές αλλά δεν είμαι σίγουρη πόσο εβδομάδων πρέπει να είσαι για να είναι ακριβής.

 

Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι πρέπει να πας σε γυναικολόγο είτε είσαι έγκυος είτε όχι γιατί πολύ απλά θες να ξεκινήσεις σχέση!!! Μην περιμένεις να σου τύχει η στραβή ή να έχεις το τρελό άγχος σε κάθε άγγιγμα...(σχέση τρόμου θα είναι διαφορετικά). Εάν πάλι νοιώθεις ότι δεν μπορείς να επιφορτιστείς τόσο άγχος σε αυτή την ηλικία περίμενε λίγο ακόμα.

 

Μπορείς να το συζητήσεις με την μητέρα σου ή αυτό δεν γίνεται;;; ή έστω κάποια θεία.

 

Το μήνυμα μου για τους υπόλοιπους: Μην κλείνουμε τα μάτια στην πραγματικότητα ο 15χρονος ή η 15χρονη που σκέφτεται να κάνει έρωτα πιθανότατα θα το κάνει....για αυτό και έχουμε χιλιάδες εκτρώσεις κάθε χρόνο σε νεαρά έφηβα κορίτσια (και δυστυχώς είναι μονόδρομος), γιατί κλείνουμε τα μάτια και παριστάνουμε ότι το πρόβλημα θα φύγει μόνο του. Οι περισσότεροι γυναικολόγοι δε της κάνουν τσάμπα σε αυτές τις ηλικίες. Επίσης δεν μπορούμε να έχουμε έτσι μια σωστή επαφή με το παιδί μας. Να το συμβουλέψουμε και να το νουθετήσουμε.

 

Και βέβαια θα πω στην φίλη μας, είσαι λιγάκι μικρούλα ακόμα λιγάκι ακόμα ίσως μέχρι τα 17 ή έστω 16,5....;;; κάπως να είσαι και πιο συναισθηματικά ώριμη. Πάντως λυπάμαι που το λέω οι ορμόνες σε αυτήν την ηλικία παίζουν τρελά παιχνίδια, μην υποκύψεις.

 

Δηλαδή εάν αύριο πάω και κάνω εξέταση αίματος, δεν θα βγει ένα σαφές αποτέλεσμα;;

Link to comment
Share on other sites

.....Μια μικρη παρατηρηση που μαλλον διαφευγει σε καποιες...

Αν δεν κανω λαθος, το κοριτσι ειναι παρθενα, σωστα? Με παρθενικο υμενα και ελαχιστα υγρα εξω απο τον κολπο νομιζω οτι δεν υπαρχει καμια μα καμια πιθανοτητα εγκυμοσυνης..

Απο εκει και περα Χριστινακι καλα θα κανεις να ενημερωθεις οσο πιο καλα μπορεις και να μην βιαστεις να προχωρησεις, αν ομως τελικα προχωρησετε, να προσεχετε! Παντα μα παντα προφυλακτικο!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ ολους για την βοήθειά σας!

 

 

 

Δηλαδή εάν αύριο πάω και κάνω εξέταση αίματος, δεν θα βγει ένα σαφές αποτέλεσμα;;

 

 

Από την πρώτη κιόλας ημέρα της καθυστέρησης μπορεί να βγει ένα σαφές αποτέλεσμα. Μόνο που στη δική σου περίπτωση η καθυστέρηση δεν υπάρχει. Και δεν γίνεται η σύλληψη τόσο εύκολα 1-2 μέρες πριν αρχίσει η έμμηνος ρύση. Ακόμα κι οταν όντως πρόκειται για επαφή και όχι για ένα... παιχνιδάκι. Διάβασε εδώ αν θέλεις, μπορεί να λυθούν κι άλλες απορίες σου

http://www.kmyrillas.gr/obstetrics/childbirth/periodos.html

http://www.vita.gr/html/ent/837/ent.8837.asp

Χωρίς να θέλω να επιβάλλω τη γνώμη μου σου λεω απλά - σε 4 μέρες κάνε την εξέταση. Το αποτέλεσμα θα είναι 100% αρνητικό αλλά θα ηρεμήσεις... και φρόντισε να διαβάσεις για το θέμα... όχι στα φορουμ όμως όπου ο καθένας λεει ότι του κατέβει, αλλά σε πιο αξιόπιστες πηγές.

άσε που στα φόρουμ είναι υπερβολικά μεγάλες οι πιθανότητες να ακούσεις άσχημα σχόλια, κι αυτό δεν στο εύχομαι, μιας και αυτό που περνάς με το φίλο σου πρέπει να αποτελέσει μια όμορφη εμπειρία, όπως αρμόζει στον πρώτο έρωτα, κι όχι μαυρίλα άγχος δάκρυα κι ενοχές που προκαλούν με τις αντιδράσεις τους κάτι σεμνότυφα άτομα. :wink:

 

Πάντως να θυμάσαι ότι δεν πρέπει ούτε να κατακρίνεις τον εαυτό σου, δεν έκανες και κανένα έγκλημα, αλλά ούτε και να είσαι ανεύθυνη. Εσύ και ο φίλος σου μπορείτε να ζήσετε όμορφες στιγμές και χωρίς τον φόβο μη μείνεις έγκυος. Γι'αυτό υπάρχουν χάδια φιλιά αγκαλιές κλπ. Αρκεί να ξέρετε καλά και οι 2 τι ακριβώς ΔΕΝ πρέπει να κάνετε.

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγκυμοσύνη χωρίς σεξ μπορεί να υπάρξει μόνο με τις μεθόδους της σπερματέγχυσης και της εξωσωματικής γονιμοποίησης. Για το οτιδήποτε άλλο χρειάζεται σεξουαλική επαφή χωρίς προφύλαξη ή με σπασμένο προφυλακτικό ή με αντισυλληπτικά χάπια που δεν έδρασαν σωστά. Οποιοδήποτε μέσο προφύλαξης και να λαμβάνεις ,καλό είναι ο σύντροφος σου να μην τελειώνει μέσα σου,ακόμη και με προφυλακτικό.Για να νιώθετε σίγουροι και να αποκλείσετε κάθε ποσοστό εγκυμοσύνης ή ΣΜΝ (σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων).Πάντως,μη σου γίνει έμμονη ιδέα η εγκυμοσύνη.Είχα μια φίλη στο σχολείο που κάθε μήνα ήταν κατά φαντασίαν έγκυος.Μα κάθε μήνα :rolleyes: Ώσπου την πήρε όλη η κοριτσοπαρέα στο ψιλό και τώρα στα 29 που είναι όντως έγκυος,την δουλεύουμε ακόμα :lol:

Χαλάρωσε,προφυλάξου και ό,τι κάνεις να είναι συνειδητό!

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξανά, σας ευχαριστώ πολύ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας!

 

Από την πρώτη κιόλας ημέρα της καθυστέρησης μπορεί να βγει ένα σαφές αποτέλεσμα. Μόνο που στη δική σου περίπτωση η καθυστέρηση δεν υπάρχει. Και δεν γίνεται η σύλληψη τόσο εύκολα 1-2 μέρες πριν αρχίσει η έμμηνος ρύση. Ακόμα κι οταν όντως πρόκειται για επαφή και όχι για ένα... παιχνιδάκι. Διάβασε εδώ αν θέλεις, μπορεί να λυθούν κι άλλες απορίες σου

http://www.kmyrillas.gr/obstetrics/childbirth/periodos.html

http://www.vita.gr/html/ent/837/ent.8837.asp

Χωρίς να θέλω να επιβάλλω τη γνώμη μου σου λεω απλά - σε 4 μέρες κάνε την εξέταση. Το αποτέλεσμα θα είναι 100% αρνητικό αλλά θα ηρεμήσεις... και φρόντισε να διαβάσεις για το θέμα... όχι στα φορουμ όμως όπου ο καθένας λεει ότι του κατέβει, αλλά σε πιο αξιόπιστες πηγές.

άσε που στα φόρουμ είναι υπερβολικά μεγάλες οι πιθανότητες να ακούσεις άσχημα σχόλια, κι αυτό δεν στο εύχομαι, μιας και αυτό που περνάς με το φίλο σου πρέπει να αποτελέσει μια όμορφη εμπειρία, όπως αρμόζει στον πρώτο έρωτα, κι όχι μαυρίλα άγχος δάκρυα κι ενοχές που προκαλούν με τις αντιδράσεις τους κάτι σεμνότυφα άτομα. :wink:

 

Πάντως να θυμάσαι ότι δεν πρέπει ούτε να κατακρίνεις τον εαυτό σου, δεν έκανες και κανένα έγκλημα, αλλά ούτε και να είσαι ανεύθυνη. Εσύ και ο φίλος σου μπορείτε να ζήσετε όμορφες στιγμές και χωρίς τον φόβο μη μείνεις έγκυος. Γι'αυτό υπάρχουν χάδια φιλιά αγκαλιές κλπ. Αρκεί να ξέρετε καλά και οι 2 τι ακριβώς ΔΕΝ πρέπει να κάνετε.

 

Επειδή είμαι εξαιρετικά αγχωμένη, αν κάνω την εξέταση αίματος αύριο θα κάνω λάθος;;

Link to comment
Share on other sites

Ξανά, σας ευχαριστώ πολύ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας!

 

 

 

Επειδή είμαι εξαιρετικά αγχωμένη, αν κάνω την εξέταση αίματος αύριο θα κάνω λάθος;;

 

Κάνε την χοριακή σε ένα μικροβιολόγο και με το χαρτί ανά χείρας πήγαινε σε έναν γυναικολόγο και εκείνος/η θα σου λύσει όλες σου τις απορίες σχετικά με το σεξ.

 

Εμείς λέμε πως δεν είναι απαραίτητο, αλλά επειδή εσύ μόνο ήσουν μπροστά κι εσύ ξέρεις τι ακριβώς έγινε, πήγαινε και κάνε την εξέταση να σιγουρευτείς. Και κατόπιν φρόντισε ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΣ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις κοριτσι μου να πας και αυριο.Αφου αλλιως δεν ησυχαζεις κανε την να ηρεμησεις επιτελους.Αν και βεβαια δεν υπαρχει καμια περιπτωση να εισαι εγκυος και τζαμπα θα την κανεις αλλα....αν ειναι να σε φαει πηγαινε τοτε το πρωι και μεχρι το μεσημερι θα βγουν τα αποτελεσματα.

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω σου λεω και να την κανει και να βγει οτι δεν ειναι(που αυτο θα βγει σιγουρα) παλι θα εχει αγωνια μηπως ειναι εγκυος.

wvxup2.png hXxFp2.png

 

ο μπομπιρακος μου! 17/5/2010 !!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι εξαιρετικά αγχωμένη, αν κάνω την εξέταση αίματος αύριο θα κάνω λάθος;;

 

Βασικά πρέπει να περάσει 1 εβδομάδα από την επαφή για να είναι σωστό το αποτέλεσμα. Πρόκειται για μια ορμόνη η ποσότητα της οποίας αυξάνεται στο αίμα σταδιακά και φτάνει σε αντιληπτό επίπεδο περίπου σε 7 μέρες.

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τζαμπα θα την κανεις την εξεταση, ΔΕΝ εισαι εγκυος! Αφου εισαι παρθενα βρε γλυκια μου... καταλαβαινω το αγχος σου αλλα εγκυος και παρθενα μονο η Παναγια το καταφερε... μην αγχωνεσαι αδικα, ενημερωσου, διαβασε για το σεξ και ηρεμισε..

Link to comment
Share on other sites

για να μην λεμε ανακριβιες.

αν ο αντρας ολοκληρωσει μεσα στον κολπο ακομα και αν ειναι παρθενα μπορει να μεινει εγκυος.

ο παρθενικος υμενας δεν κραταει σφραγισμενο το σημειο!ειναι ελαστικος και εχει και καποια μικρα κενα.

το αιμα οταν εχουμε περιοδο πως φευγει δηλαδη απο τη μητρα?

παρακαλω να ενημερωνονται σωστα τα εφηβα παιδια δεν μπορουμε να λεμε αυθερετα οτι αν εισαι παρθενα δεν μενεις εγκυος.απο τη στιγμη που ολοκληρωσει μεσα ναι μπορεις να μεινεις εγκυος.

wvxup2.png hXxFp2.png

 

ο μπομπιρακος μου! 17/5/2010 !!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ολοκληρωσε μεσα, δεν ολοκληρωσε καν ... απλως την ακουμπησε για λιγο και την λερωσε εξωτερικα. Ε με αυτον τον τροπο οχι δεν μενεις εγκυος!

Συγνωμη αν λεω ανακριβειες, δεν το ηξερα αυτο που ειπες οτι αν ολοκληρωσει ο αλλος μεσα μενεις εγκυος ακομα και αν εισαι παρθενα, βεβαια δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να παραμεινεις παρθενα αν ο αλλος ολοκληρωσει μεσα στον κολπο σου (ισως εννοεις πανω στον κολπο και οχι μεσα?).

Τελοσπαντων, το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να προσεχει γενικοτερα...

Link to comment
Share on other sites

εσενα καλη μου αν ερθει η κορη σου στα 14 15 και σου πει οτι θελει να κανει σεξ δωστης και τις ευλογιες σου.

εγω θα προσπαθησω να της εξηγησω ομως ποια ειναι τα κατα της υποθεσης.

αν καταλαβει καλως.αν οχι τουλαχιστον θα εχω κανει το χρεος μου σαν μανα!

Αυτού δεν είναι το χρέος μας σα μάνες. Και στη συνέχεια να πουμε "εγώ σου τα λεγα". Ασφαλώς δεν νομίζω ότι κανένας γονιός θέλει να έρθει η ανήλικη κόρη του να του πει ότι φαβάται μια ανεπιθύμιτη εγκυμοσύνη. Το χρέος του όμως ήταν πριν να είναι κοντά στο παιδί του και να του έχει δώσει τα ερεθίσματα εκείνα που θα το έκαναν να νίωθει ολοκληρωμένο και να μην ψάχνει για συναισθήματα σε αυτήν την ηλικία σε τέτοιες ενήλικες σχέσεις. Αν παρόλαυτα συμβεί το χρέος μας είναι να δώσουμε αγάπη εκτός πρακτικές συμβουλές. Το να αναφέρεις στους εφήβους όλα τα κακά που μπορεί να τους συμβούν εάν έχουν ολοκληρωμένες σχέσεις δεν νο΄μίζω ότι έχει καλά αποτελέσματα.

Αγαπητή Κωνσταντίνα χωρίς πάρεξήγηση απλώς μου θύμισες τη μητέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη... πολυ λυπαμαι για τη διαπίστωσή μου.... αλλα διαβάζοντας το θέμα καταλαβαίνω πως ακόμη κ αν εχουμε γεννήσει ορισμένες δεν ξερουμε καν τι ειναι ο κόλπος...

 

Xριστινάκι... διαβασε αγάπη μου , ενημερώσου. Μάθε το σώμα σου, και πως να προφυλάσσεις τον εαυτό σου (το σώμα και τη ψυχή σου) απο κακοτοπιές...

 

Ξέρω οτι ανησυχεις, πολυ.... κάνε το τεστ να ηρεμίσεις αλλα να ξέρεις οτι ήρεμη θα εισαι μόνο οταν μάθεις τι πρέπει να κάνεις... τη χρονική στιγμη που θα εισαι ετοιμη να το κανεις... μη βιάζεσαι.... μη τρέχεις... η ζωη είναι μπροστά σου ... και είσαι ακόμη παιδί :)

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ολοκληρωσε μεσα, δεν ολοκληρωσε καν ... απλως την ακουμπησε για λιγο και την λερωσε εξωτερικα. Ε με αυτον τον τροπο οχι δεν μενεις εγκυος!

Συγνωμη αν λεω ανακριβειες, δεν το ηξερα αυτο που ειπες οτι αν ολοκληρωσει ο αλλος μεσα μενεις εγκυος ακομα και αν εισαι παρθενα, βεβαια δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να παραμεινεις παρθενα αν ο αλλος ολοκληρωσει μεσα στον κολπο σου (ισως εννοεις πανω στον κολπο και οχι μεσα?).

Τελοσπαντων, το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να προσεχει γενικοτερα...

μπορει να μην εισχωρησει εντελως και ετσι να μη σπασει ο υμενας.επισης μερικες φορες ο υμενας μπορει να σπασει και μετα απο 2-3 επαφες εξαρταται ποσο σκληρος ειναι.και ναι αν απλα την ακουμπησε δεν μπορει να μεινει εγκυος εννοειται και ετσι και αλλιως της ηρθε και περιοδος.

wvxup2.png hXxFp2.png

 

ο μπομπιρακος μου! 17/5/2010 !!

Link to comment
Share on other sites

Αυτού δεν είναι το χρέος μας σα μάνες. Και στη συνέχεια να πουμε "εγώ σου τα λεγα". Ασφαλώς δεν νομίζω ότι κανένας γονιός θέλει να έρθει η ανήλικη κόρη του να του πει ότι φαβάται μια ανεπιθύμιτη εγκυμοσύνη. Το χρέος του όμως ήταν πριν να είναι κοντά στο παιδί του και να του έχει δώσει τα ερεθίσματα εκείνα που θα το έκαναν να νίωθει ολοκληρωμένο και να μην ψάχνει για συναισθήματα σε αυτήν την ηλικία σε τέτοιες ενήλικες σχέσεις. Αν παρόλαυτα συμβεί το χρέος μας είναι να δώσουμε αγάπη εκτός πρακτικές συμβουλές. Το να αναφέρεις στους εφήβους όλα τα κακά που μπορεί να τους συμβούν εάν έχουν ολοκληρωμένες σχέσεις δεν νο΄μίζω ότι έχει καλά αποτελέσματα.

Αγαπητή Κωνσταντίνα χωρίς πάρεξήγηση απλώς μου θύμισες τη μητέρα μου.

επειδη η μητερα σου σου χτυπουσε στα μουτρα <<εγω σου τα λεγα>>δεν σημαινει οτι θα το κανουν και οι μητερες που θα δωσουν συμβουλες στα παιδια τους για την σεξουαλικοτητα.

αν θεωρεις πως το να ενημερωνεις το παιδι σου σε τετοια θεματα δεν ειναι χρεος σου τοτε μην το κανεις ποτε.

wvxup2.png hXxFp2.png

 

ο μπομπιρακος μου! 17/5/2010 !!

Link to comment
Share on other sites

επειδη η μητερα σου σου χτυπουσε στα μουτρα <<εγω σου τα λεγα>>δεν σημαινει οτι θα το κανουν και οι μητερες που θα δωσουν συμβουλες στα παιδια τους για την σεξουαλικοτητα.

αν θεωρεις πως το να ενημερωνεις το παιδι σου σε τετοια θεματα δεν ειναι χρεος σου τοτε μην το κανεις ποτε.

Σε θεωρώ αγενή τουλάχιστον.

Δεν μου χτύπησε ποτέ η μητέρα μου τίποτα στα μούτρα γιατί δεν είχα επαφές στα 15 ούτε ανεπιθύμιτη εγκυμοσύνη σε καμία ηλικία.

Απλώς δεν ήταν κοντά μου αυτό εννοούσα.

Σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι δεν πρέπει να ενημρώνουμε τα παιδιά.

Είπα ότι αυτό δεν αρκεί και δεν εξαντλείται εκέι το χρέος μας σα γονείς.

Ελπίζω να έγινα κατανοητή αυτή τη φορά.

Είσαι η μοναδική χρήστης στα 4 χρόνια που παρακολουθώ το forum που με΄εκανε να τρέμω από τα νεύρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Είπα ότι αυτό δεν αρκεί και δεν εξαντλείται εκέι το χρέος μας σα γονείς.

αν ειδες πουθενα να αναφερω πως το μοναδικο χρεος των γονεων ειναι να τους ενημερωνουν για την σεξουαλικοτητα και τιποτα παραπανω σε παρακαλω πολυ να μου το δειξεις.

να αντιλαμβανεσαι σωστα σε παρακαλω πολυ τα γραφομενα.

μεσα στο χρεος μου λοιπον σαν μανα συμπεριλαμβανεται η σωστη σεξουαλικη ενημερωση.

 

 

 

ελπιζω να εγινα κατανοητη αυτη τη φορα.

wvxup2.png hXxFp2.png

 

ο μπομπιρακος μου! 17/5/2010 !!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την εξέταση β χοριακής και βγήκε Αρνητικό(0.1). Ρώτησα τον μικροβιολόγο που είναι και βιοπαθολόγος και διδάκτωρ ιατρικής στο ΑΠΘ και μου είπε πως: πρώτον, μπορεί το σαφές αποτέλεσμα να φανεί και από την πρώτη μέρα γιατί ουσιαστικά η εξέταση γίνεται κατευθείαν στο αίμα και δεύτερον είναι απίθανο να είμαι έγκυος διότι μου ήρθε περίοδος. Μου μίλησε για την λεγόμενη "ψευδοπερίοδο" αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο για μένα, δόξα τω Θεό!

Μήπως ξέρετε τι σημαίνει το 0.1;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...