Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επείγον!!!! ΦΟΒΑΜΑΙ!!!


Recommended Posts

......Παλι αυτο που θελει θα κανει και ειναι το σωστο...δεν θα κανει αυτο που θα της πουν 4 5 αγνωστοι απο ενα φορουμ..!!

 

Κι όμως... δεν ξέρεις ούτε τη δυναμική της σκέψης του παιδιού αυτού, ούτε το υπόβαθρο το οικογενειακό.

 

Μπορεί να κάνει αυτό που θέλει (είτε σωστό, είτε λάθος),

μπορεί να κάνει αυτό που της λένε (είτε σωστό, είτε λάθος).

 

Ξέρει να κρίνει; (Δε μπορούμε να γνωρίζουμε).

Τι θα κάνει; (Δε μπορούμε να γνωρίζουμε).

Τι επιπτώσεις θα έχουν οι "συμβουλές" μας; (Δε μπορούμε να γνωρίζουμε).

 

Με τόσους "αγνώστους" στο πρόβλημά μας... και πολλούς ακόμα που δεν έχω αναφέρει... το θεωρώ εξαιρετικά ριψοκίνδυνο να λέμε το οτιδήποτε.

 

(Δεν το λέω για σένα προσωπικά... απλά με αφορμή το ποστ σου, συμπληρώνω τη θέση μου στο θέμα).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για φέρτε την ιστορία αυτή ... έξω από την εικονική πραγματικότητα.

Πείτε πως στο δρόμο, ένα άγνωστο κορίτσι 15 ετών σας θέτει ξαφνικά μια τέτοια ερώτηση. Χωρίς να σας ξέρει. Χωρίς να την ξέρετε. Γιατί απλά ντρέπεται να ρωτήσει τους δικούς της.

Κι εσείς δίνετε συμβουλές, με το χέρι στην καρδιά και με ειλικρίνια (έστω).

 

Και φανταστείτε λίγο παραπέρα να είναι οι γονείς. Και να σας ακούσουν. Εγώ ... αν ήμουν γονιός θα σας ζήταγα το λόγο. Με ποιο δικαίωμα λέτε τέτοια πράγματα -ό,τι κι αν είναι αυτά- στο παιδί μου.

 

Ή επειδή είναι διαδικτυακή η συζήτηση... έχουμε άλλη κριτική;; Δύο μέτρα και δύο σταθμά;;

 

Αν ειναι ετσι βρε alycon θα επρεπε ουτε εσυ η ιδια να απαντησεις να παει να διαβασει κανενα μαθημα...Γιατι το εκανες ομως?

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως... δεν ξέρεις ούτε τη δυναμική της σκέψης του παιδιού αυτού, ούτε το υπόβαθρο το οικογενειακό.

 

Μπορεί να κάνει αυτό που θέλει (είτε σωστό, είτε λάθος),

μπορεί να κάνει αυτό που της λένε (είτε σωστό, είτε λάθος).

 

Ξέρει να κρίνει; (Δε μπορούμε να γνωρίζουμε).

Τι θα κάνει; (Δε μπορούμε να γνωρίζουμε).

Τι επιπτώσεις θα έχουν οι "συμβουλές" μας; (Δε μπορούμε να γνωρίζουμε).

 

Με τόσους "αγνώστους" στο πρόβλημά μας... και πολλούς ακόμα που δεν έχω αναφέρει... το θεωρώ εξαιρετικά ριψοκίνδυνο να λέμε το οτιδήποτε.

 

(Δεν το λέω για σένα προσωπικά... απλά με αφορμή το ποστ σου, συμπληρώνω τη θέση μου στο θέμα).

 

Συμφωνω απολυτα με οτι λες απολυτα!!Γι αυτο και εγω προσωπικα δεν σχολιασα το οτι ειναι 13 ετων κτλ κτλ...απλα και μονο της ειπα πως δεν παιζει να εισαι εγκυος....!!Γιατι δεν βρισκω λογο να την κρινω η να την συμβουλεψω για το τι θα κανει....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσει... τότε:

α. Θα ενημερωθεί σωστά και όχι μέσω ενός φόρουμ

β. Θα αυξήσει την κριτική της σκέψη κι έτσι δε θα γίνεται έρμαιο των παρορμήσεών της

γ. Θα αυξηθεί το ενδιαφέρον της με αποτέλεσμα να αυξάνεται η πιθανότητα να διαβάσει κάποιο εξωσχολικό ανάγνωσμα, άρα να διευρυνθούν οι ορίζοντές της.

δ. Να μάθει να θέτει τις σοβαρές ερωτήσεις στα κατάλληλα άτομα και όχι βορρά στα φόρα που εκεί μπορεί να βρεθεί κάθε καρυδιάς καρύδι και οι κίνδυνοι ειναι μεγάλοι

ε. Να συνεχίσω;;;

 

 

Νομίζω πως είναι η καταλληλότερη συμβουλή για αυτή την ηλικία, δεδομένου πως είναι ανήλικη και είμαστε ενήλικες.

 

Και στο κάτω κάτω... Με ποιο δικαίωμα δίνονται συμβουλές σε ανηλίκους;; Πώς ξέρετε το οικογενειακό της υπόβαθρο; Πώς γνωρίζετε τι αντιλαμβάνεται από αυτά που τις λέτε; Όλοι κρίνετε με τα δικά σας μέτρα και σταθμά στην ηλικία που βρίσκεστε και όχι με βάση τις ανάγκες της.

 

Άλλοι προτρέπουν, άλλοι αποτρέπουν, άλλοι ενισχύουν τη συμπεριφορά της κι άλλοι προσπαθούν να την αποτρέψουν. Άλλοι μαλακά... άλλοι αυστηρά, άλλοι κοφτά... άλλη με "περικοκλάδες"... κι όλοι νομίζουν πως κάνουν καλό. Ο καθένας δοκιμάζει αυτό που νομίζει πως θα πετύχει.

 

Και μη μου πείτε πως θα ζητήσετε ευθύνη από έναν ανήλικο λέγοντας πως "αφού το έθεσε το θέμα δημόσια, να περιμένει και όλες τις απόψεις θετικές ή αρνητικές". Εκείνη το κάνει. Εμείς θα ενισχύσουμε τη συμπεριφορά αυτή;

 

Ε, όχι αγαπητοί μου. Το καλύτερο αν σεβαστούμε την ηλικία της, το φύλο της και την οντότητά της είναι να την παραπέμψουμε στον κατάλληλο άνθρωπο ή στην κατάλληλη πηγή πληροφόρησης. Και ... δεν είναι κανένας από εμάς.

 

Για φέρτε την ιστορία αυτή ... έξω από την εικονική πραγματικότητα.

Πείτε πως στο δρόμο, ένα άγνωστο κορίτσι 15 ετών σας θέτει ξαφνικά μια τέτοια ερώτηση. Χωρίς να σας ξέρει. Χωρίς να την ξέρετε. Γιατί απλά ντρέπεται να ρωτήσει τους δικούς της.

Κι εσείς δίνετε συμβουλές, με το χέρι στην καρδιά και με ειλικρίνια (έστω).

 

Και φανταστείτε λίγο παραπέρα να είναι οι γονείς. Και να σας ακούσουν. Εγώ ... αν ήμουν γονιός θα σας ζήταγα το λόγο. Με ποιο δικαίωμα λέτε τέτοια πράγματα -ό,τι κι αν είναι αυτά- στο παιδί μου.

 

Ή επειδή είναι διαδικτυακή η συζήτηση... έχουμε άλλη κριτική;; Δύο μέτρα και δύο σταθμά;;

 

οι καλυτερες απαντησεις που εχω διαβασει σε θεματα εφηβων....

wvxup2.png hXxFp2.png

 

ο μπομπιρακος μου! 17/5/2010 !!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οτι και να λεμε κακα τα ψεμματα....το φορουμ και το οποιοδηποτε φορουμ....ειναι η ευκολη λυση....ψαχνουν στο νετ για τις ανησυχιες τους...πεφτουν πανω σε ενα φορουμ γραφονται και θετουν τις ερωτησεις-ανησυχιες τους...!!

Οπως θα κανει και μια κοπελα που θελει να γινει μαμα μια μαμα ηδη η οποιαδηποτε....

alycon δυστυχως δεν θα κατσει να διαβασει απλα θα αναζητησει την ευκολη λυση.....το ιντερνετ!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ειναι ετσι βρε alycon θα επρεπε ουτε εσυ η ιδια να απαντησεις να παει να διαβασει κανενα μαθημα...Γιατι το εκανες ομως?

 

Έχοντας όλα τα παραπάνω, που ανέλυσα λεπτομερέστατα, στο νου μου... νομίζω πως είναι η καταλληλότερη απάντηση στο ερώτημά της.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οτι και να λεμε κακα τα ψεμματα....το φορουμ και το οποιοδηποτε φορουμ....ειναι η ευκολη λυση....ψαχνουν στο νετ για τις ανησυχιες τους...πεφτουν πανω σε ενα φορουμ γραφονται και θετουν τις ερωτησεις-ανησυχιες τους...!!

Οπως θα κανει και μια κοπελα που θελει να γινει μαμα μια μαμα ηδη η οποιαδηποτε....

alycon δυστυχως δεν θα κατσει να διαβασει απλα θα αναζητησει την ευκολη λυση.....το ιντερνετ!!

 

Αυτή θα το κάνει...

εμείς όμως.. δεν πρέπει να αναπτύξουμε υπευθυνότητα στο μέσον;

 

Στην ανήλικη δε θα ζητήσουν ευθύνη. Σε σας όμως;

 

Να το τραβήξω λίγο στα άκρα;;

Αν π.χ. το παιδί αυτό... νιώσει τόσο άσχημα που αυτοκτονήσει και αιτία είναι τα αυστηρά σχόλια;

ή ...

 

Αν... πάρει "θάρρος" από όσους το παίζουν cool... και σε λίγο καιρό βρεθεί με κάποιο σεξουαλικά μεταδιδόμενο νόσημα...

 

Όσοι γράφουν δεν έχουν ευθύνη;;

 

Θυμίζω... είναι ανήλικη, είμαστε ενήλικες.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Οταν δινουμε συμβουλες σε εφηβους καλο ειναι να θυμομαστε πως σκεφτομασταν εμεις σε εκεινη την ηλικια!Η συμβουλη "Πήγαινε διάβασε κανένα μάθημα" καθε αλλο παρα συμβουλη και καλο δεν κανει σε μια κοπελιτσα 15 χρονων που ανακαλυπετι τον ερωτα και την σεξουαλικοτητα της.Μπορει στην ουσια.. το διαβασμα και η ενημερωση να ειναι το βασικοτερο.. αλλα η τοποθετηση ειναι ακυρη εντελως!Αν θυμηθειτε τον εαυτο σας.. που ολοι ειχαμε αναλογους προβληματισμους.. ειτε ειχαμε σχεσεις ειτε οχι.. ειτε πλατωνικες ειτε οχι..θελαμε οι γονεις να ειναι φιλοι μας και κοντα μας.. μονο ετσι εκμυστηρευομασταν τα οποια θεματα ειχαμε με το αντιθετο φυλο!Προφανως η κοπελα δεν εχει τετοια σχεση με την μητερα της..και συνηθως κανενας εφηβος δεν εχει ενω θα επρεπε..και γιαυτο ζηταει απο εμας μια γνωμη!

Η καθε γνωμη και αποψη που δινουμε σε εναν εφηβο θα πρεπει να εχει την αναλογη ευαισθησια της ηλικιας!

Εγω την αποψη μου την εγραψα και πιο πανω.!Και σιγουρα μονο καλο κανει να προτρεπεις ενα νεο.. να χρησιμοποιει παντα προφυλακτικο οταν ξεκινησει την σεξουαλικη ζωη και να φροντιζει τον εαυτο του και το σωμα του!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ουτε το υποβαθρο η την αντιληψη των ενηλικων συνομιλητων μας γνωριζουμε... Και δεν το βρισκω πιο υπευθυνο το να αρνεισαι μια απαντηση οταν καποιος νιωθει την αναγκη να κουβεντιασει κατι εστω κι ετσι. Ουτε το να αρνεισαι την πραγματικοτητα.

Γιατι υπαρχει το "καφε των εφηβων" αλλωστε; για μαθηματικες αποριες;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

...

Γιατι υπαρχει το "καφε των εφηβων" αλλωστε; για μαθηματικες αποριες;

 

Αν πιστεύετε πως τα θέματα που απασχολούν τους εφήβους είναι μόνο η σεξουαλικότητά τους,τότε... τους υποτιμάτε!

 

Η καθε γνωμη και αποψη που δινουμε σε εναν εφηβο θα πρεπει να εχει την αναλογη ευαισθησια της ηλικιας!

 

Ακριβώς!

Επίσης αυτός που απαντά θα πρέπει να γνωρίζει τη θέση του. Ο ενήλικος βρίσκεται σε θέση "ισχύος", με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....Και δεν το βρισκω πιο υπευθυνο το να αρνεισαι μια απαντηση οταν καποιος νιωθει την αναγκη να κουβεντιασει ....
Το να ξέρει κάποιος πότε να μιλήσει είναι επίσης ένδειξη υπευθυνότητας.

 

Το να βρεις έναν χτυπημένο στο δρόμο (π.χ. τροχαίο), προκαλεί άμεσα την ανταπόκριση να τον περιθάλψεις. Αυτό σημαίνει πως στα πλαίσια της δικής του προστασίας ενδέχεται να επιβάλλεται να μην τον ακουμπίσεις καθόλου, για να μη χειροτερέψεις την κατάστασή του. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να καλέσεις τους ειδικούς (166 κτλ κτλ).

 

Εσύ το λες "άρνηση" περίθαλψης, εγώ το λέω "κατάλληλη αντιμετώπιση".

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κι αν νομιζουμε οτι τους εφηβους δεν τους αφορα η σεξουαλικοτητα τους γελιομαστε. Και τους χτυπημενους απο τροχαιο μπορει να μην τους αγγιζουμε αλλα δεν τους γυρναμε την πλατη.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Είμαι 15 χρονών και όσο και να σας φανεί περίεργο και αλλόκοτο, είμαι μ'ένα αγόρι της ίδιας ηλικίας από τα 13 και έχουμε αρκετά σοβαρή σχέση. Πριν 3 μέρες, ήρθαμε για πρώτη φορά αρκετά κοντά, έτσι ώστε να φτάσει να ακουμπήσει το μόριό του στην ευαίσθητη περιοχή μου και ύστερα να τρίψει το σημείο με το δάχτυλό το. Εγώ είχα διαβάσει κάπου πως μία γυναίκα μπορεί να μείνει έγκυος έτσι -οι πιθανότητες είναι λίγες αλλά υπάρχουν- και όπως καταλαβαίνετε, όταν το συνειδητοποίησα, κατέρρευσε όλος μου ο κόσμος, διότι δεν είναι του χαρακτήρα μου αυτά τα πράγματα.

Σήμερα το μεσημέρι όμως, ένιωθα πως θα μου ερχόταν περίοδος- έχω αρκετά σταθερό κύκλος(32-33 μέρες) και περίμενα να μου έρθει την Δευτέρα ή την Τρίτη. Όμως μου ήρθε σήμερα(29 μέρες). Έτσι, ανακουφίστηκα αφάνταστα και όλα οκ!

Όμως διάβασα κάπου, πως είναι δυνατό μια γυναίκα να είναι και έγκυος και να έχει και περιοδο. Είναι δυνατό να είμαι έγκυος;; Και σε ποιο χρονικό διάστημα περίπου μετά την σύλληψη μια γυναίκα εμφανίζει αίμα, ταυτόχρονα με την εγκυμοσύνη; τις πρώτες 3-4 μέρες ή μετά από τουλάχιστον μια βδομάδα;;

 

Κσλησπέρα καλή μου,

 

Να είσαι καλά. Σε ότι αφορά την εγκυμοσύνη όλα είναι πιθανά. Σαφώς κα είναι πιθανή μια εγκυμοσύνη χωρίς να υπάρχει "πραγματική επαφή" πχ. με τα σωματικά υγρά του συντρόφου σου που μπορεί να βρεθούν κοντά στην περιοχή ή ακόμα εάν εσύ τα ακουμπήσεις και βρεθούν πάλι στην ευαίσθητη περιοχή. Επίσης είσαι σε μια ηλικία που η εγκυμοσύνη μπορεί να σου έρθει απλά επειδή μύρισες τον κρίνο. Οι αλλαγές στον κύκλο μπορεί να είναι ορμονικές ή από άγχος. Η γυναίκα μπορεί να εμφανίσει αίμα κατά την γονιμοποίηση του ωαρίου.

Θα σου πρότεινα εφ' όσον έχετε έρθει τόσο κοντά σε τέτοια θέματα με τον φίλο σου να επισκεφθείς ένα γυναικολόγο για να σου δώσει αντισυλληπτικά χάπια ενώ και το προφυλακτικό είναι απαραίτητο (πέρα από τα σοβαρά αφροδίσια, ακόμα και μικρο μολύνσεις μπορεί να σε φέρουν σε πολύ δύσκολη θέση).

 

Προσωπική άποψη από την στιγμή που ξεκινήσεις να κάνεις σεξ θα είναι πάντα στην ζωή σου μην βιαστείς. Επειδή και εγώ έχω κορίτσι θα με στεναχωρούσε πολύ να ξέρω ότι αυτό το θέμα μπορεί να σε αποσπάσει από τα μαθήματα σου. Ένα ακόμα θέμα......χωρίς προφύλαξη η εγκυμοσύνη είναι πιο κοντά και από όσο μπορεί να νομίζεις :( και εννοείται ότι εσύ θα υποστείς την ταλαιπωρία.

 

Για σεξ λοιπόν και έρωτα χωρίς άγχος και φόβους για μωρά…..μια επίσκεψη με τον φίλο σε κάποιο γυναικολόγο είναι ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Κσλησπέρα καλή μου,

 

Να είσαι καλά. Σε ότι αφορά την εγκυμοσύνη όλα είναι πιθανά. Σαφώς κα είναι πιθανή μια εγκυμοσύνη χωρίς να υπάρχει "πραγματική επαφή" πχ. με τα σωματικά υγρά του συντρόφου σου που μπορεί να βρεθούν κοντά στην περιοχή ή ακόμα εάν εσύ τα ακουμπήσεις και βρεθούν πάλι στην ευαίσθητη περιοχή. Επίσης είσαι σε μια ηλικία που η εγκυμοσύνη μπορεί να σου έρθει απλά επειδή μύρισες τον κρίνο. Οι αλλαγές στον κύκλο μπορεί να είναι ορμονικές ή από άγχος. Η γυναίκα μπορεί να εμφανίσει αίμα κατά την γονιμοποίηση του ωαρίου.

Θα σου πρότεινα εφ' όσον έχετε έρθει τόσο κοντά σε τέτοια θέματα με τον φίλο σου να επισκεφθείς ένα γυναικολόγο για να σου δώσει αντισυλληπτικά χάπια ενώ και το προφυλακτικό είναι απαραίτητο (πέρα από τα σοβαρά αφροδίσια, ακόμα και μικρο μολύνσεις μπορεί να σε φέρουν σε πολύ δύσκολη θέση).

 

Προσωπική άποψη από την στιγμή που ξεκινήσεις να κάνεις σεξ θα είναι πάντα στην ζωή σου μην βιαστείς. Επειδή και εγώ έχω κορίτσι θα με στεναχωρούσε πολύ να ξέρω ότι αυτό το θέμα μπορεί να σε αποσπάσει από τα μαθήματα σου. Ένα ακόμα θέμα......χωρίς προφύλαξη η εγκυμοσύνη είναι πιο κοντά και από όσο μπορεί να νομίζεις :( και εννοείται ότι εσύ θα υποστείς την ταλαιπωρία.

 

Για σεξ λοιπόν και έρωτα χωρίς άγχος και φόβους για μωρά…..μια επίσκεψη με τον φίλο σε κάποιο γυναικολόγο είναι ότι καλύτερο.

 

Δηλαδή οι πιθανότητες να είμαι έγκυος είναι υψηλές;;

Αντί να πάω κατευθείαν στον γυναικολόγο, μήπως για να έχω πιο άμεσα αποτελέσματα, να πάω να κάνω μία εξέταση αίματος σ'ένα μικροβιολογικό εργαστήριο;;

Link to comment
Share on other sites

καλα τι ανακριβιες ειναι αυτες που λετε στο κοριτσακι!!

οτι μπορει να εμεινε εγκυος επειδη την ακουμπησε απλα!

μπηκε μεσα καλη μου?αν δεν μπηκε μεσα δεν υπαρχει περιπτωση.

απλα το προφυλακτικο ΠΑΝΤΑ το χρησιμοποιεις ακομα και αν απλα σε ακουμπησει

γιατι υπαρχει κινδυνος μεταδοσης ασθενειων.

wvxup2.png hXxFp2.png

 

ο μπομπιρακος μου! 17/5/2010 !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα τι ανακριβιες ειναι αυτες που λετε στο κοριτσακι!!

οτι μπορει να εμεινε εγκυος επειδη την ακουμπησε απλα!

μπηκε μεσα καλη μου?αν δεν μπηκε μεσα δεν υπαρχει περιπτωση.

απλα το προφυλακτικο ΠΑΝΤΑ το χρησιμοποιεις ακομα και αν απλα σε ακουμπησει

γιατι υπαρχει κινδυνος μεταδοσης ασθενειων.

 

 

Δεν μπήκε, όμως μετά έτριψε το σημείο! Το ότι δεν είχα ποτέ μου σεξουαλική επαφή μειώνει τις πιθανότητες να είμαι έγκυος;;

Και το χειρότερο είναι πως ενώ μου έχει έρθει περίοδος, νομίζω πως η ροή του αίματος δεν είναι τόσο μεγάλη όσο τις προηγούμενες φορές... Μήπως τελικά να κάνω μία εξέταση αίματος;; Κάνει να κάνω ενώ έχω περίοδο; Θα μου δείξει στα σίγουρα αν είμαι ή όχι; Και αν κάνω, πότε περίπου θα έχω τα αποτελέσματα;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπήκε, όμως μετά έτριψε το σημείο! Το ότι δεν είχα ποτέ μου σεξουαλική επαφή μειώνει τις πιθανότητες να είμαι έγκυος;;

Και το χειρότερο είναι πως ενώ μου έχει έρθει περίοδος, νομίζω πως η ροή του αίματος δεν είναι τόσο μεγάλη όσο τις προηγούμενες φορές... Μήπως τελικά να κάνω μία εξέταση αίματος;; Κάνει να κάνω ενώ έχω περίοδο; Θα μου δείξει στα σίγουρα αν είμαι ή όχι; Και αν κάνω, πότε περίπου θα έχω τα αποτελέσματα;;

 

Χριστινούλα κατ'αρχάς Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά!

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τις κοπελιές παραπάνω... Οι πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο με αυτόν τον τρόπο είναι εξαιρετικά χαμηλές, 1 στο εκατομμύριο μπορώ να σου πω!

 

Η γνώμη μου είναι να μη βιάζεσαι να "πειραματιστείς" σεξουαλικά ... κράτα κορίτσι μου το σωματάκι σου όσο γίνεται αγνό πρός το παρόν... ΜΗΝ κάνεις κάτι που αργότερα ίσως το μετανοιώσεις επειδή δεν άξιζε για εσένα...

 

Η συμβουλή μου είναι να μιλήσεις για το θέμα αυτό με τους δικούς σου (όσο κι αν σου φαίνεται "βαρύ" αυτό που έκανες).

 

Για όλα θα πρέπει να μιλάς με τους γονείς σου... Δεν υπάρχει κάποιος που να θέλει το καλό σου περισσότερο από αυτούς. Κάντε διάλογο τώρα που είναι νωρίς!

 

Είναι φυσιολογικό στην ηλικία που είσαι να έχεις ορμές αλλά και αυτού του είδους τους προβληματισμούς... Πρόσεχε μόνο οι προβληματισμοί να μη γίνουν ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ διότι είσαι πολύ μικρούλα ακόμη για να τα αντιμετωπίσεις!!!

 

Κράτα όσο μπορείς καλή μου αγνό το σώμα και την ψυχούλα σου κυρίως... και να τα χαρίσεις αργότερα όταν θα είσαι μεγαλύτερη και περισσότερο ώριμη σε αυτόν που πρέπει και στη σωστή ηλικία... Κάνε υπομονή λιγάκι 2 - 3 χρόνια ακόμη αν μπορείς...

 

Να προσέχεις!

 

Φιλικά

 

Δημήτρης. :)

..."Μη παροργίζετε τα τέκνα υμών, αλλ' εκτρέφετε αυτά εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου" ...(Εφ. 6,1-4).

Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανεστη και Χρονια Πολλα!

 

Λοιπον κοριτσια μου,

της λετε στη κοπελα να παει να μιλησει στους γονεις της για το θεμα ετσι,ωραια συμφωνω ΑΛΛΑ αν μπορουσε γιατι δεν πηγε μεχρι τωρα?Νομιζετε οτι ενας εφηβος σημερα θα παει στον γονεα του να μιλησει για τετοια πραγματα?Υπαρχουν εξερεσεις βεβαια αλλα πλεον πολυυυυυ λιγες.Αν ηταν ετσι το κοριτσι θα πηγενε απο την αρχη στη μαμα της και οχι να μπαινει εδω να ρωταει.

 

Δευτερον,

νομιζετε οτι την νοιαζει η γνωμη σας και τι λετε τοσες μερες?????

Εσεις οταν εισασταν 15 σας αρεσε να σας μιλανε ετσι?Οχι,αρα δεν σας δινει και αυτη καμια σημασια.Τοσες μερες μιλατε και μιλατε και δεν ειπε τιποτα περι του θεματος σας,μολις ειπε η beba09 οτι μπορει να μεινει εγκυος ετσι τσουυυυπ ξανα εδω!Απο μονες σας βλεπετε το τι την καιει την κοπελια.

Το ειπατε και μονοι σας,ειναι ανηλικη και εμεις ενηλικοι!!!!Φερθειτε της τοτε οπως θα επρεπε!!Ουτε να την κοροιδευετε αλλα ουτε και να της μιλατε λες και εκανε κανα εγκλημα!Αφου τοσες μερες δεν εδειξε ενδιαφερον προς τις συζητησεις σας ξερετε πολυ καλα και ας μην το παραδεχεστε οτι οτι και να της πειτε αυτη θα κανει οτι θελει!!!Ναι σαφως και θα κρατησει τις συμβουλες σας να παει να ενημερωθει κτλ κτλ,μπορει να παει μπορει και οχι,αλλα παλι οτι θελει αυτη θα κανει ετσι ειναι οι σημερινοι εφηβοι οσο και να μην σας αρεσει!

 

Mrs.Christina εγκυος ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ!!!Και αφου δεν σου περναει το αγχος πηγαινε σε μικροβιολογο να κανεις μια χοριακη βγαινει την ιδια μερα και κανει 20? αν θελεις.Θα σου πω μονο αυτο που ειπαν και τα κοριτσια,πολυ προσοχη σε οτι κανεις απο δω και περα και με μυαλο!Και ααααν βρεις χρονο και θελιση ενημερωσου περι του θεματος του σεξ για να μην εχεις αλλα τετοια αγχη την επομενη και αλλα ανεπιθυμητα πραγματα....:rolleyes:

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπήκε, όμως μετά έτριψε το σημείο! Το ότι δεν είχα ποτέ μου σεξουαλική επαφή μειώνει τις πιθανότητες να είμαι έγκυος;;

Και το χειρότερο είναι πως ενώ μου έχει έρθει περίοδος, νομίζω πως η ροή του αίματος δεν είναι τόσο μεγάλη όσο τις προηγούμενες φορές... Μήπως τελικά να κάνω μία εξέταση αίματος;; Κάνει να κάνω ενώ έχω περίοδο; Θα μου δείξει στα σίγουρα αν είμαι ή όχι; Και αν κάνω, πότε περίπου θα έχω τα αποτελέσματα;;

το σπερμα για να εισχωρισει στη μητρα πρεπει να εκτιναχθει με πιεση.γιαυτο στην εκσπερματιση το σπερμα φευγει με δυναμη.

με το να αγγιξει το σημειο μονο με το χερι το οποιο εχει αγγιξει πριν σωματικα υγρα δεν μενεις εγκυος.

δηλαδη το σπερμα δεν μπορει να περπατησει μονο του και να παει μεχρι τελειως μεσα στον κολπο αγαπη μου.

και μπεμπα09 θα επρεπε να ενημερωθεις σωστα πριν δωσεις και εσυ τετοιες ανακριβεστατες συμβουλες.αντε ενα κοριτσακι 15 ετων να μην ξερει αλλα μια μανα θα επρεπε να ξερει!

λοιπον κοριτσακι περιοδος σου ρθε. να εισαι εγκυος με τετοιο τροπο ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.

αλλα επειδη εισαι πολυ αγχωμενη απο δω και στο εξης μονο προφυλακτικο.

ετσι δεν θα αγχωθεις ποτε ξανα ουτε για εγκυμοσυνη ουτε για καποια ασθενεια!

ενημερωσου σωστα για να μη φτασεις σε σημειο σε 10 χρονια η 15 να εισαι μανα και ακομα να μην ξερεις .και να αγχωνεις και τζαμπα αλλα 15χρονα.

 

YΓ μπορεις να μεινεις εγκυος ακομα και την πρωτη φορα της σεξουαλικης σου επαφης αλλα μονο με εισχωρηση....οπως αλλωστε και σε ολες τις επομενες επαφες...!

wvxup2.png hXxFp2.png

 

ο μπομπιρακος μου! 17/5/2010 !!

Link to comment
Share on other sites

Eγκυος δεν εισαι σιγουρα. Προσεχε ομως μικρουλα μου γιατι το ενα φερνει το αλλο και καποια στιγμη τελικα θα εισαι οταν δεν το θελεις και οταν το θελεις αργοτερα να μη γινεσαι. Μαθε και προφυλαξου σωστα. Αν η επαφη με την μητερα σου δεν ειναι ανετη και καλη τοτε ισως ενας γυναικολογος σου τα απαντησει ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ήμαρτον Θεέ μου!!!!! :shock::shock::shock: και αυτό δεν πάει για το κοριτσάκι που άνοιξε το θέμα,αλλά για κάποιες απαντήσεις που διάβασα!!! :shock::shock::shock: μόνο πίσσα και πούπουλα δεν ζητήσατε να ρίξετε :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

εσενα καλη μου αν ερθει η κορη σου στα 14 15 και σου πει οτι θελει να κανει σεξ δωστης και τις ευλογιες σου.

εγω θα προσπαθησω να της εξηγησω ομως ποια ειναι τα κατα της υποθεσης.

αν καταλαβει καλως.αν οχι τουλαχιστον θα εχω κανει το χρεος μου σαν μανα!

wvxup2.png hXxFp2.png

 

ο μπομπιρακος μου! 17/5/2010 !!

Link to comment
Share on other sites

εσενα καλη μου αν ερθει η κορη σου στα 14 15 και σου πει οτι θελει να κανει σεξ δωστης και τις ευλογιες σου.

εγω θα προσπαθησω να της εξηγησω ομως ποια ειναι τα κατα της υποθεσης.

αν καταλαβει καλως.αν οχι τουλαχιστον θα εχω κανει το χρεος μου σαν μανα!

 

Αφενος δεν αναφερομουν σε σενα, και αφετερου δεν εθιξα καν τον τροπο που θα το προσεγγιζα εγω. Δεν ειπα οτι ειναι λαθος καποιες αποψεις που εκφραστηκαν-ΚΑΠΟΙΕΣ, ΟΧΙ ΟΛΕΣ- ειναι λαθος ο τροπος προσεγγισης.εσυ γιατι θιχτηκες?:shock:

σαν εκπαιδευτικος εχουν δει αρκετα τα ματια μου.οι τραμπουκισμοι σε εναν εφηβο, φερνουν τα αντιθετα αποτελεσματα.το να συζητησεις μαζι του,ειναι το κλειδι της υποθεσης.

τελος παντων..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...