Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νονός: Είδος προς εξαφάνιση..


vicky mou

Recommended Posts

κατα τη δικη μου ταπεινη αποψη, επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι, αυτο που θα πρεπει να μετριαστει ειναι οι απαιτησεις των γονιων οσον αφορα τα εξοδα της βαπτισης και αυτο το λεω γιατι κατα καιρους ακουω διαφορα...ειμαι κι εγω νονα και με τη μικρουλα βλεπομαστε οσο συχνα το επιτρεπουν οι συνθηκες, μιας και μενει μακρια. η αδερφουλα της εχει νονα που ειναι γειτονες τους και βλεπονται πιο σπανια...ειμαι τυπικη σε δωρα κτλ αλλα δινω περισσοτερο βαρος στο να ειμαι διπλα της και διπλα στους γονεις της οσο μπορω.

ναι, εχει εξοδα να εισαι νονος, αλλα δεν ειναι απαραιτητο να αγοραζεις πανακριβα παιχνιδια ή ρουχα μαρκας στο παιδακι. ευτυχως η κουμπαρα μου ειναι και πολυ καλη μου φιλη και κατεχει απο κριση και δεν εχει απαιτησεις. για εμας το μεγαλυτερο εξοδο ηταν ο σταυρος που της πηραμε, οχι πανακριβος, αλλα ενας καλος σταυρος που θα τον φορεσει κι οταν μεγαλωσει και θα τον χαρει. εκτος των αλλων βαζουμε καθε τοσο και καποια χρηματα στην ακρη. λιγα προς το παρον, ωστε οταν ενηλικιωθει και πχ θελησει να σπουδασει να μπορεσουμε να την βοηθησουμε. αντι να της παρω για παραδειγμα ενα ρουχαλακι απο την ταδε φιρμα, της παιρνω κατι πιο οικονομικο και το υπολοιπο ποσο το βαζω στην ακρη για τα 18α της γεννεθλια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


Kalipsera, eimai kainouria sto forum. Psaxnontas gia nono/nona gia tin mpempoula mou eida oti polloi exoun ayto to provilima. Onots k emas ithelan kapoioi alla to thema einai to oikonomiko opos lene...de thelo na pieso kanenan alla den exo k apaitiseis. Exmeis tha kanoume gamo k vaftisi mazi tora ton septemvri, vrikame koumparo alla de mporei k nonos k eimaste sto psaximo. Den thelo akriva pragmata k tetoia...thelo apla na exei enan nono pou tha tin agapaei k tha tin noiazetai...na einai oso mporei dipla tis! Apla pragmata... En to metaxi ta vaptistika einai apla to paketo me ta vaptistika k o stayros...einai k kt allo r koritsia? Einai to proto moy k den xero!

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως που βρισκεσαι. Στη μακεδονια ο νονος πληρωνει και μπομπονιερες, ενω στην Αθηνα (κι αλλου προφανως) και τα μαρτυρικα. Ενιοτε πληρωνουν και στολισμο.

 

Βασικα ειναι αρκετα τα χρηματα για το πακετο αλλα περα απο αυτα υπαρχουν υποχρεωσεις οικονομικες ολο το χρονο, πασχα, χριστουγεννα, γιορτη και γεννεθλια. Οποτε ολα τα σκεφτεται κανεις....εμεις μπορει να λεμε οτι δεν μας νοιαζουν τα δωρα αλλα ο αλλος θελει να ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις του για να αισθανεται κι αυτος καλα. Κι αν δεν μπορει οικονομικα τοτε προτιμαει να αποφυγει να γινει νονος. Ψαξε στο οικογενειακο σου περιβαλλον. Κι εγω τον αδερφο μου εβαλα να βαφτισει το δευτερο, δεν μπηκα καν στον κοπο να ψαξω αλλον. Οποτε στις γιορτες κανει τα δωρα που θα εκανε ουτως αλλως ως θειος και δεν επιβαρυνεται.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Kalipsera, eimai kainouria sto forum. Psaxnontas gia nono/nona gia tin mpempoula mou eida oti polloi exoun ayto to provilima. Onots k emas ithelan kapoioi alla to thema einai to oikonomiko opos lene...de thelo na pieso kanenan alla den exo k apaitiseis. Exmeis tha kanoume gamo k vaftisi mazi tora ton septemvri, vrikame koumparo alla de mporei k nonos k eimaste sto psaximo. Den thelo akriva pragmata k tetoia...thelo apla na exei enan nono pou tha tin agapaei k tha tin noiazetai...na einai oso mporei dipla tis! Apla pragmata... En to metaxi ta vaptistika einai apla to paketo me ta vaptistika k o stayros...einai k kt allo r koritsia? Einai to proto moy k den xero!

 

καλησπερα που βρισκεσαι?? εαν σας ενδιαφερει θα θελαμε να το βαφτισουμε το παιδακι σας.εαν εισαστε καπως κοντα μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

καλησπερα, εχω απορια στην περιπτωση που το ζευγαρι δεν βρει νονο τελικα τι κανει;εμεις σε οσους προτιναμε εχουμε παρει αρνητικη απαντηση λογω κρισης κλπ οκ και μεις ειμαστε πολυ ζωρικα,αλλα τι κανεις σε αυτη την περιπτωση το μωρο μενει αβαφτιστο;:(

mEJOp2.png?EXgmmHz9

 

iFIZp2.png?LvwxVqRG

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
καλησπερα, εχω απορια στην περιπτωση που το ζευγαρι δεν βρει νονο τελικα τι κανει;εμεις σε οσους προτιναμε εχουμε παρει αρνητικη απαντηση λογω κρισης κλπ οκ και μεις ειμαστε πολυ ζωρικα,αλλα τι κανεις σε αυτη την περιπτωση το μωρο μενει αβαφτιστο;:(

όχι απλά βρίσκεις φτηνές λύσεις χωρίς διάκοσμο,τσάντες,δεύτερα ρούχα,χωρις πολλούς καλεσμένους,χωρίς πολλές μπομπονιέρες κλπ και διαλέγετε συγγενή για νονό,υπάρχουν λύσεις για όλα

Link to comment
Share on other sites

Η Βαπτιση ειναι πολυ ομορφο μυστηριο και ευχαριστο, πολλοι θελουν να το κανουν. Το προβλημα λοιπον δεν ειναι τα εξοδα εκεινης της ημερας που στο κατω-κατω μια φορα γινονται, ειναι το μετα. Αναλαμβανει ο νονος μια υποχρεωση για μια 15εια γιορτη, γενεθλεια, Χριστουγεννα, Πασχα στο βαφτιστηρι κι ισως κι αδερφακια. Και μη μου πειτε , θελουμε μονο την παρουσια του, να ειναι κοντα στο παιδι κ.λ. γιατι κι εδω μεσα διαβαζοντας οι απαιτησεις δεν σταματουν εκει. Κι αυτο δυστυχως στις μερες μας, με την κριση που υπαρχει ειναι ενα εξοδο μεγαλο. Γι αυτο αποφευγουν πλεον και οι συγγενεις.

Παντως ολο και καποια γιαγια , παππους, θεοι θα βρεθουν να το βαφτισουν που ετσι κι αλλιως τα δωρακια θα τα κανουν. Εξαντλεισε ολους τους στενους συγγενεις , λεγοντας συχνα και παντου οτι δεν εχετε ακομη νονο για το μωρο. Με το καλο.

Link to comment
Share on other sites

Αναλαμβανει ο νονος μια υποχρεωση για μια 15εια γιορτη, γενεθλεια, Χριστουγεννα, Πασχα στο βαφτιστηρι κι ισως κι αδερφακια. Και μη μου πειτε , θελουμε μονο την παρουσια του, να ειναι κοντα στο παιδι κ.λ. γιατι κι εδω μεσα διαβαζοντας οι απαιτησεις δεν σταματουν εκει. Κι αυτο δυστυχως στις μερες μας, με την κριση που υπαρχει ειναι ενα εξοδο μεγαλο. Γι αυτο αποφευγουν πλεον και οι συγγενεις.

Παντως ολο και καποια γιαγια , παππους, θεοι θα βρεθουν να το βαφτισουν που ετσι κι αλλιως τα δωρακια θα τα κανουν. Εξαντλεισε ολους τους στενους συγγενεις , λεγοντας συχνα και παντου οτι δεν εχετε ακομη νονο για το μωρο. Με το καλο.

 

Αυτό είναι γεγονός, μου έχουν βγει τα μάτια κατά περιόδους με αυτά που διαβάζω στο forum σχετικά με τις απαιτήσεις.

Είμαι και παθούσα από γάμο - απαπααα!!!

 

Συμφωνώ μαζί σου Melia 100%. Πολλοί γνωστοί μας με το ίδιο πρόβλημα στράφηκαν σε συγγενείς και βρήκαν την λύση. Και σε όλους, λίγο πριν την βάφτιση (με το προσκλητήριο ή λίγο νωρίτερα) έκαναν προτάσεις άλλοι φίλοι/γνωστοί που δεν τους είχαν καν λάβει υπόψη!! :| Αλλά ήταν ήδη αργά!

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολα τα πράγματα, κακά τα ψέματα. Κι αν δεν ψάχνεις απλά για νονό, αλλά για καλό νονό - να είναι φίλος, να είναι εκεί για το παιδί κτλ, δυσκολεύει κι άλλο η κατάσταση.

 

Συμφωνώ παντως απόλυτα, τα έξοδα της βάφτισης είναι το λιγότερο, αν σκοπεύεις να είσαι σωστός απέναντι στο παιδί και την οικογένειά του. Εμείς έχουμε 3 βαφτιστήρια (τα δύο είναι και ανιψάκια) και έχουμε μαδηθεί στα έξοδα, αν και προσπαθούμε να κρατήσουμε ισορροπίες. Αν μάλιστα πέσεις και σε καμια μαμά με "απαιτήσεις", πας χαμένος!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πάντως διαφωνώ σε αυτό το αν είναι απαιτητικός ο γονιός. Ο νονός είναι για την πνευματική καθοδήγηση του παιδιου! Τα δώρα κτλ εννοείται κ τα κάνεις για να χαρεί το παιδάκι. Μέχρι εκεί. Τρελένομαι με τους γονείς που βλέπουν τον νονό χορηγό κ κανεις δεν πρέπει να το επιτρέπει αυτο. Ζούμε κ σε δύσκολες εποχες. Αλλα κ να μη ζούσαμε το ίδιο πιστεύω. Δεν μπορω λοιπόν να ακούω γονείς να λένε στον νονό "να μας πάρεις καινούρια τσάντα για φέτος που να είναι έτσι κ έτσι κ έτσι", " θέλει ποδήλατο για τα γενεθλια του πάρτο σε αυτο το χρώμα", "θέλει ωδείο. Να το αναλάβεις εσυ". Επειδη τα παραδείγματα είναι αληθινά...ΕΛΕΟΣ!! Χωρίς καν να ρωτάει ο άλλος αν μπορείς κ στο κάτω κάτω δεν είσαι υποχρεωμένος εσυ ο νονός να αναλάβεις όλα αυτα. Αυτα είναι υποχρέωση του γονιού. Κ αν λοιπόν έχεις καεί πώς αναλαμβάνεις ξανά καθήκοντα νονού; Είμαι κ νονά είμαι κ μαμά. Απο τον νονό μας ποτέ δεν ζήτησα τίποτα. Όχι να απαιτήσω κιόλας. Κ που με ρωτάει του λέω να κάνει ότι θέλει αυτος.

Link to comment
Share on other sites

όχι απλά βρίσκεις φτηνές λύσεις χωρίς διάκοσμο,τσάντες,δεύτερα ρούχα,χωρις πολλούς καλεσμένους,χωρίς πολλές μπομπονιέρες κλπ και διαλέγετε συγγενή για νονό,υπάρχουν λύσεις για όλα

 

καλησπερα, εχω απορια στην περιπτωση που το ζευγαρι δεν βρει νονο τελικα τι κανει;εμεις σε οσους προτιναμε εχουμε παρει αρνητικη απαντηση λογω κρισης κλπ οκ και μεις ειμαστε πολυ ζωρικα,αλλα τι κανεις σε αυτη την περιπτωση το μωρο μενει αβαφτιστο;:(

 

Επισης μπορει να γινει ονοματοδοσια χωρις να πατε καν στην εκκλησια

Θεωροντας δεδομενο οτι θελετε το θρησκευτικο μυστηριο,κανετε οτι λεει η ev-cooking,μια σεμνη τελετη μεταξυ στενων συγγενων και φιλων

Θεωρητικα μπορει να σας στοιχισει εως και μηδεν ευρω αν πειτε πχ στην εκκλησια οτι δεν τα βγαζετε περα για να δινετε 100-200αριες κτλ

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως διαφωνώ σε αυτό το αν είναι απαιτητικός ο γονιός. Ο νονός είναι για την πνευματική καθοδήγηση του παιδιου! Τα δώρα κτλ εννοείται κ τα κάνεις για να χαρεί το παιδάκι. Μέχρι εκεί. Τρελένομαι με τους γονείς που βλέπουν τον νονό χορηγό κ κανεις δεν πρέπει να το επιτρέπει αυτο. Ζούμε κ σε δύσκολες εποχες. Αλλα κ να μη ζούσαμε το ίδιο πιστεύω. Δεν μπορω λοιπόν να ακούω γονείς να λένε στον νονό "να μας πάρεις καινούρια τσάντα για φέτος που να είναι έτσι κ έτσι κ έτσι", " θέλει ποδήλατο για τα γενεθλια του πάρτο σε αυτο το χρώμα", "θέλει ωδείο. Να το αναλάβεις εσυ". Επειδη τα παραδείγματα είναι αληθινά...ΕΛΕΟΣ!! Χωρίς καν να ρωτάει ο άλλος αν μπορείς κ στο κάτω κάτω δεν είσαι υποχρεωμένος εσυ ο νονός να αναλάβεις όλα αυτα. Αυτα είναι υποχρέωση του γονιού. Κ αν λοιπόν έχεις καεί πώς αναλαμβάνεις ξανά καθήκοντα νονού; Είμαι κ νονά είμαι κ μαμά. Απο τον νονό μας ποτέ δεν ζήτησα τίποτα. Όχι να απαιτήσω κιόλας. Κ που με ρωτάει του λέω να κάνει ότι θέλει αυτος.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζι σου! Σαφώς οι εποχές είναι δύσκολες, αλλά ακόμα και να μην ήταν, νομίζω ότι ο τρόπος που οι γονείς διαχειρίζονται το θέμα "νονός" απέναντι στα παιδιά τους θα πρέπει να είναι μετρημένος. Εχω πολύ πρόσφατο παράδειγμα από προσωπική εμπειρία που η μητερα στην ουσία εξώθησε το κοριτσάκι της να ζητήσει από την νονά της κάτι που ήταν ομολογουμένως πανάκριβο γιατί απλά οι γονείς δεν μπορούσαν να το αγοράσουν! Σε κάθε περίπτωση όμως, η βάφτιση είναι ένα υπέροχο μυστήριο που θα ήταν κρίμα να "χαντακωθεί" λόγω οικονομικής κρίσης. Σαφώς υπάρχουν πολύ οικονομικές λύσεις και αν υπάρχει καλή διάθεσή και συνεννόηση πιστεύω πως όλα μπορούν να γίνουν. Άλλωστε εμείς είμαστε -και δεν βγάζω και τον εαυτό μου απέξω- που έχουμε δώσει αυτή την υλική υπεραξία σε ένα τόσο όμορφο μυστήριο. Με τον ίδιο τρόπο φαντάζομαι ότι μπορούμε να επανέλθουμε στο μέτρο και στη σεμνότητα που απαιτεί μια τελετή όπως η συγκεκριμένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Και εμείς σε αναζήτηση νονού είμαστε.. βασικά έχουμε 1-2 στα υπόψην αλλά προσωπικά..ντρέπομαι να τους το προτείνω λόγω κόστους... δεν ξέρω τι να κάνω.. η βάφτιση θέλω να γίνει τον Ιούνιο στην Τήνο.. φαντάζομαι μέχρι τέλος του μήνα θα πρέπει να καταλήξω μην το πω τελευταία στιγμή..

Δεν θέλω να το βαφτίσουν συγγενείς. Το παιδί έχει ήδη σχέση μαζί τους και θα το αγαπάνε όπως και να'χει..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας. Το ερώτημα είναι ο τίτλος. 

 

Προσωπικά πιστεύω από την στιγμή που δεν προτείνει κάποιος να βαφτίσει το παιδί, τότε οι γονείς θα πρέπει να στραφούν σε συγγενικά πρόσωπα όπου και θα καλύψουν ολά τα έξοδα (οι γονείς εννοώ).

 

Το θεωρώ ‘απρέπεια’ να ζητήσω από κάποιον να μου βαφτίσει το παιδί (εκτός και αν του πω ότι σε θέλω για νονό και τα καλύπτω όλα εγω, αλλά και πάλι θα επέλεγα συγγενικό μ πρόσωπο).

 

Το ότι δε ζητάνε οι άνθρωποι να βαφτίσουν το παιδί, δεν είναι γιατί ντρέπονται, είναι γιατί πολύ απλά δε θέλουν. 

 

Όταν όμως οι γονείς ζητάνε από κάποιον να το βαφτίσει.... Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου.

 

Θα ήθελα την άποψή σας. 

 

*Σε εμάς αυτοπροτάθηκε μια φίλη μας αλλά της εξήγησα πως όλα τα έξοδα θα τα καλύψω εγώ. Μου έφτασε και μόνο που αυτοπροτάθηκε. 

 

** κάποτε μου πρότειναν να βαφτίσω. παρόλο που έκανα την πάπια διακριτικά και παρόλο που αρνήθηκα 4 φορές επί 1 λεπτό.... συνέχιζαν να επιμένουν και στο τέλος ντράπηκα/στενοχωρήθηκα τόσο που είπα οκ.

 

Αναφέρω το θέμα με κάθε σεβασμό τόσο στα μωράκια όσο κ στους γονείς. Αλλά θέλω η επιλογή να είναι δική μου κ όχι να μου βάζουν το ‘μαχαίρι’ στο λαιμό. 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν μου ζητούσε φίλος-φίλη με βαφτίσω το παιδί τους με την προυπόθεση να μου καλύψουν τα έξοδα δεν θα το δεχόμουν, κατί τέτοιο θα με προσέβαλλε αφάνταστα.

Προσωπικά θέλω να βαφτίσω το παιδί κάτι φίλων όμως δεν το ζητάω γιατί μπορεί να έχουν στον νου τους κάποιον άλλον και να τους φέρω σε δύσκολη θέση.

Το ότι κάποιος δεν σου το προτείνει δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θέλει, πολύ πιθανό να θέλει και να περιμένει εκείνος πρόταση από εσάς.

Εσύ δεν θες να προτείνεις σε κάποιον να σου βαφτίσει το παιδί αλλά και αν σου το προτείνει κάποιος θα θες να πληρώσεις εσύ τα έξοδα της δικής του ''υποχρέωσης'' ...ωραία οπότε γιατί δεν γίνεσαι εσύ η νονά του παιδιού σου? Γιατί νομίζω πως άνθρωπος που θέλει πραγματικά να γίνει νονός δεν θα δεχθεί αυτό που θέτεις εσύ ως όρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις κάποιον νονό και δεν μπορεί, λέει ευγενικά, όχι. Εγώ θα πρότεινα, αν ήθελα κάποιον συγκεκριμένο. Ως προς τα έξοδα, θα το άφηνα εντελώς πάνω του, ώστε να μη  αισθάνεται πιεσμένος. Ας αγόραζε ό,τι ήθελε, θα τα έβλεπα στην εκκλησία για πρώτη φορά, όπως είχα κάνει και με τους νονούς των παιδιών μου.  Μπορείς να κάνεις ωραιότητα βάφτιση με 200 ευρώ.

Νομίζω ότι ένας λόγος που δεν προτείνουν πια οι άνθρωποι να γίνουν νονοί είναι επειδή το όλο project έχει γίνει πολύ απαιτητικό και δίνονται αφορμές για παρεξηγήσεις. Ο σταυρός να είναι όπως τον θέλω, τα ρούχα έτσι ή αλλιώς, το κουτί βαλιτζάκι κλπ. Έχω την εντύπωση που αντιμετωπίζουμε τον νονό ως σπόνσορα στο δικό μας σόου! Γι αυτό ο άλλος, δεν πάει να μπλέξει πολύ περισσότερο αν διακινδυνεύει μία φιλία. 

Link to comment
Share on other sites

Ολο το θεμα νονος-βαπτιση εχει γινει πολυ υλιστικο, χωρις να νοιαζεται κανεις για το πνευματικο κομματι και την σημασια του...Οι περισσοτεροι κοιτανε να κανουν τα γουστα τους και τις κυριλες τους...Πως να βρεις ανθρωπο να ειναι διπλα στο παιδι οταν οι σχεσεις εχουν παραμετρο τα υλικα και το χρημα? Μα βεβαια ολοι θελουν τα καλυτερα για τα παιδια τους...ναι αμε...αλλα απο ποτε το καλυτερο σημαινει ακριβο και in και cool?

 

Δεν θα με πειραζε αν καποιος ηθελε να γινω νονα χωρις να επιβαρυνθω (αν ειχα οικονομικη δυσκολια φυσικα και δεν θα μπορουσα αλλιως) γιατι προφανως θα τον ενοιαζε η σχεση και οχι η χρηματοδοτηση.... ουτε φυσικα να βαλω τα λεφτα του νονου αντιστοιχα...Ο βαθυς σεβασμος και η φιλια δεν εχουν να κανουν με το χρημα...

 

Νομιζω ομως οτι πιο λογικο ειναι οι γονεις να κανουν την προταση...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα το παιδι το ζητουσαν οι νονοι να το βαφτισουν, κ μπορει να ηταν ηδη κουμπαροι του ζευγαριου η νονος σε καποιον απο τους γονεις

Αν ειχαν πολλα παιδια το ζητουσε κ κανενας συγγενης η φιλος

Αλλα τα πραγματα εχουν δυσκολεψει κ πολλοι δ θελουν ουτε την υποχρεωση ουτε τα εξοδα

Δ ειναι καθολου κακο να ζητησει καποιος απο τους γονεις ενος μωρου να το βαφτισει. Ισα ισα, αυτο ξερω οτι ειθισται. Κ απο την στιγμη που το προτεινεις λογικο ειναι να εχεις κ καποια χρηματα, οποτε δ υπαρχει λογος να καλυψει τα εξοδα ο γονιος, κ γι αυτο μπορει να προσβληθει καποιος αν του το πεις. Εκτος αν οι γονεις θελουν να κανουν τα γουστα τους, οποτε ας καλυψουν ενα μερος των εξοδων

Απο την αλλη αν δ σου εχει ζητησει κανεις να στο βαφτισει, δ ειναι κακο να το ζητησεις εσυ απο καποιον που θελεις.λεγοντας οτι θα καλυψεις κ τα εξοδα αν πιστευεις οτι θα αρνουνταν γι αυτο(αναλογα κ τι απαιτησεις υπαρχουν μετα την βαφτιση, ο νονος δ ειναι για μια μερα) 

Link to comment
Share on other sites

Kotsifikos ασφαλώς λέγοντας την νονά ότι θα τα καλυπψω όλα τα έξοδα δε το λέω για να την προσβάλω, αλλά δείχνω μια πρόθεση ότι θέλω πολύ απλά πράματα κτλ κτλ ούτε υπερβολές ούτε τπτ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...