Recommended Posts

Ακου Εκαβη μου γλυκια που'χεις κ ωραιο ονοματακι κ που ολη μερα απο τη πολυ δουλεια που εχεις εισαι μεσα στο forum απαντας καπακια μη σε περιμενουνε κ πολυ και βεβαιως εκπροσωπεις την ιδια την ΕΛΛΑΔΑ Εκαβη μου.Μπραβο τα λες πολυ καλα.Σου ζητω συγγνωμη για τα παιδια εδω διπλα που εθιξα πριν.Ζητω συγγνωμη για οσα πιστεψα και για οσα ειπα.Σε ευχαριστω εγω και ο Απολλωνας(ο γιος μου)που με αλλαξες σαν ανθρωπο κ σαν να νιωθω πολυ καλυτερα ξαφνικα.Κριμα που εισαι τοσο μακρυα κ δε μπορουμε να πιουμε κ ενα καφε βρε αδερφε.Ευχαριστω που με εμαθες να σκεφτομαι ορθα.Και για να σε ξενερωσω κιαλλο επειδη φτιαχνεσε με τις ιντριγκες κ μας εχεις παρει στο ψιλο για να χαιρεσε μαθε οτι σε ενα forum εγω δε λυνω διαφορες ουτε εγραψα για να σου αποδειξω το αν ειμαι πατριωτισα η οχι.Αυτο το ξερουν οι δικοι μου ανθρωποι.Καληνυχτα γλυκια μου!

Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα, κι άλλη φορά αν θες, εδώ είμαστε ;)

Διαφημίσεις

καλησπέρα σας!

σορρυ για την άσχετη ερώτηση αλλά.... Εκάβη, τί σε κάνει να πιστεύεις οτι δεν θα ρθει η στιγμή που θα ζήσουμε μία καινούργια "τουρκοκρατία"?

Βάσω όντως βοηθάς με τις απόψεις σου όπως όλοι όσοι έχουν λάβει μέρος σε αυτήν την συζήτηση. Αν μη τί άλλο έμαθα και ποιός είναι ο Ροιδος... :lol: (κι ας μου τα χώνει η Εκάβη, δεν πειράζει, μ' αρέσει :lol:)

Κάτσε ρε παιδι μου, ΄ολα σ΄αυτο το θέμα θα τα λύσουμε; Για την τουρκοκρατία θα πρεπει να ανοίξεις άλλο θέμα.

Για το Ροίδη, πιστεύω οτι θα σου αρέσει, πάρε μια γεύση εδώ http://www.gnomikologikon.gr/authquotes.php?auth=212 , enjoy :)

Δεν μπορω να καταλαβω πως κανεις αυτο τον συσχετισμο μεταξυ του ελληνικου πολιτισμου με το ισλαμ και με το ποιος θα νικησει......ποτε δεν θα τεθει τετοιο ζητημα να εισαι σιγουρη.το θεμα ειναι πολυ απλο και δεν θελει εξηγησεις.οταν οι αλλοδαποι οι ξενοι οπως θες πες το μετα απο 2-3 γενιες θα ειναι πιο πολλοι απο τους ελληνες δεν θα χρειαστει να γινει κατι....ολα θα παρουν την φυσικη τους πορεια.οταν η μεση ελληνικη οικογενεια εχει ενα παιδι και η μεση οικογενεια αλλοδαπων εχει 3 δεν χρειαζεται κανεις να ειναι καλος στα μαθηματικα για να καταλαβει την συνεχεια.αν εσυ δεν εχεις θεμα τα παιδια σου η τα εγγονια σου να μην μιλανε ελληνικα αλλα κατι αλλο πιστεψε με υπαρχουν πολλοι που δεν το θελουν......

Πολυ λογικη, σωστη, κατανοητη τοποθετηση! Γιατι επι σελιδες προσπαθουμε να εξηγησουμε τα αυτονοητα!

Δεν μπορω να καταλαβω πως κανεις αυτο τον συσχετισμο μεταξυ του ελληνικου πολιτισμου με το ισλαμ και με το ποιος θα νικησει......ποτε δεν θα τεθει τετοιο ζητημα να εισαι σιγουρη.το θεμα ειναι πολυ απλο και δεν θελει εξηγησεις.οταν οι αλλοδαποι οι ξενοι οπως θες πες το μετα απο 2-3 γενιες θα ειναι πιο πολλοι απο τους ελληνες δεν θα χρειαστει να γινει κατι....ολα θα παρουν την φυσικη τους πορεια.οταν η μεση ελληνικη οικογενεια εχει ενα παιδι και η μεση οικογενεια αλλοδαπων εχει 3 δεν χρειαζεται κανεις να ειναι καλος στα μαθηματικα για να καταλαβει την συνεχεια.αν εσυ δεν εχεις θεμα τα παιδια σου η τα εγγονια σου να μην μιλανε ελληνικα αλλα κατι αλλο πιστεψε με υπαρχουν πολλοι που δεν το θελουν......

Βασικά αυτό εννούσα κι εγώ με το καινούργια "τουρκοκρατία". Μάλλον - τουλάχιστον στην Αθήνα - τα πράγματα δείχνουν ότι μπορεί.. δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να γίνουμε μειονότητα.

κάποια στιγμή με είχε απασχολήσει το εξής : στις κούνιες που πηγαίνουμε έρχεται ένα κοριτσάκι στην ηλικία της κόρης μου με τους γονείς της. το κορίτσι είναι τρισχαριτωμένο, μιλάει ελληνικά και ολα μαζί τα παιδιά παίζουν αγαπημένα. δεν έχω προσδιορίσει χώρα καταγωγής αλλά το κοριτσάκι από μωρό έχει βαμμένα ματάκια με μαύρο μολύβι. Καμμιά φορά αναρωτιέμαι αν τσακώσω την κόρη μου να έχει πάρει το μαύρο μολύβι μου και να προσπαθεί να βάψει τα μάτια της, πώς θα της εξηγήσω οτι ξέρεις εσύ δεν?

(Εκάβη ευχαριστώ για το λινκ... όσο διάβασα, μου κάνει κάτι σε Στέφανο Χίο σε μια πιο εξευγενισμένη μορφή.. Θα το ψάξω περισσότερο)

FPh8p3.png

Βασικά αυτό εννούσα κι εγώ με το καινούργια "τουρκοκρατία". Μάλλον - τουλάχιστον στην Αθήνα - τα πράγματα δείχνουν ότι μπορεί.. δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να γίνουμε μειονότητα.

κάποια στιγμή με είχε απασχολήσει το εξής : στις κούνιες που πηγαίνουμε έρχεται ένα κοριτσάκι στην ηλικία της κόρης μου με τους γονείς της. το κορίτσι είναι τρισχαριτωμένο, μιλάει ελληνικά και ολα μαζί τα παιδιά παίζουν αγαπημένα. δεν έχω προσδιορίσει χώρα καταγωγής αλλά το κοριτσάκι από μωρό έχει βαμμένα ματάκια με μαύρο μολύβι. Καμμιά φορά αναρωτιέμαι αν τσακώσω την κόρη μου να έχει πάρει το μαύρο μολύβι μου και να προσπαθεί να βάψει τα μάτια της, πώς θα της εξηγήσω οτι ξέρεις εσύ δεν?

(Εκάβη ευχαριστώ για το λινκ... όσο διάβασα, μου κάνει κάτι σε Στέφανο Χίο σε μια πιο εξευγενισμένη μορφή.. Θα το ψάξω περισσότερο)

Συγνώμη που μπαίνω σφήνα. Θα της πεις την αλήθεια όπως είναι. Ότι οι γονείς της φίλης της έρχονται από μια μακρινή χώρα όπου έχουν αυτή τη συνήθεια. Τη συγκεκριμένη συνήθεια εμείς δεν την έχουμε και δεν το θεωρείς και σωστό, οπότε εκείνη θα περιμένει μέχρι να μεγαλώσει.

Άσχετα με το βαθμό που είμαστε ανοιχτοί ή όχι σε αυτό, η πολυπολιτισμικότητα είναι κάτι που ήρθε στη ζωή μας για να μείνει. Όχι μόνο λόγω του μεταναστευτικού, αλλά και λόγω της παγκοσμιοποίησης. Τα παιδιά μας θα μάθουν να συνυπάρχουν και με άλλους πολιτισμούς, και αυτό δεν είναι μόνο κακό.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Τρομερά απλουστευμένη σκέψη και συγνώμη που το λέω.

α)Οι μετανάστες που έχουν οικογένεια στην Ελλάδα και αποκτούν παιδιά, αποτελούν ένα μικρό ποσοστό αυτών που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στη χώρα. Επίσης, σε μεγάλο βαθμό ενσωματώνονται. Τα παιδιά τους πηγαίνουν σχολείο και μαθαίνουν και μιλάνε ελληνικά και λειτουργούν ανάλογα. Επίσης δεν είναι όλοι αλλόθρησκοι. Η πιθανότητα να γίνει αυτό που περιγράφετε είναι εξαιρετικά απίθανη αλλά ακόμα και να ίσχυε, αν φοβόμαστε τόσο πολύ, ένα παραπάνω να φροντίσουμε να τους εντάξουμε και όχι να τους απομονώσουμε.

β)Ε δε θα κατηγορήσουμε τους μετανάστες επειδή εμείς κάνουμε λιγότερα παιδιά!

γ) γιατί σας φοβίζουν οι μετανάστες και δεν σας φοβίζει η επέλαση του αμερικάνικου τρόπου ζωής μέσω της τηλεόρασης και του διαδικτύου; Εσείς δεν παρατηρείτε το φαινόμενο αυτό (παχυσαρκία, ανάγκη για υπέρμετρη απόκτηση καταναλωτικών αγαθών, τζιπ αντί για επιλογή άλλων μέσων, έμφαση στην εμφάνιση, ειδικά στα κορίτσια, και όχι στην προσωπικότητα, χρήση αγγλικών λέξεων και εκφράσεων σε καθημερινή βάση);

Αυτό που θέλω να πω είναι έχουμε ήδη επηρεαστεί από ξένα πρότυπα, γλώσσα και πολιτιστικά ήθη, έχουμε, δεν έχουμε μετανάστες. Όπως είπε και η Αννα, αυτό είναι η παγκοσμιοποίηση.

Ωστόσο και πάλι η συζήτηση πήρε άλλη τροπή.

καλησπέρα σας!

σορρυ για την άσχετη ερώτηση αλλά.... Εκάβη, τί σε κάνει να πιστεύεις οτι δεν θα ρθει η στιγμή που θα ζήσουμε μία καινούργια "τουρκοκρατία"?

Βάσω όντως βοηθάς με τις απόψεις σου όπως όλοι όσοι έχουν λάβει μέρος σε αυτήν την συζήτηση. Αν μη τί άλλο έμαθα και ποιός είναι ο Ροιδος... :lol: (κι ας μου τα χώνει η Εκάβη, δεν πειράζει, μ' αρέσει :lol:)

Συμφωνώ με αυτό που είπε η Άννα. Απλά της εξηγείς. Εμείς εκπαιδεύουμε τα παιδιά μας στο πως να δέχονται τα εξωτερικά ερεθίσματα. Όπως θα της εξηγήσεις αύριο γιατί δεν θέλεις να ντύνεται/συμπεριφέρεται προκλητικά όπως βλέπει σε σήριαλ, περιοδικά ή βίντεοκλιπ (από τα οποίο όλοι ξέρουμε ότι είναι αδύνατο να αποκλείσεις). Περισσότερο θα επηρεαστεί από αυτά που της επιβάλλονται μαζικά από ότι ένα-δύο κοριτσάκια στον κοινωνικό περίγυρο.

ndgFp3.png

Συγνώμη που μπαίνω σφήνα. Θα της πεις την αλήθεια όπως είναι. Ότι οι γονείς της φίλης της έρχονται από μια μακρινή χώρα όπου έχουν αυτή τη συνήθεια. Τη συγκεκριμένη συνήθεια εμείς δεν την έχουμε και δεν το θεωρείς και σωστό, οπότε εκείνη θα περιμένει μέχρι να μεγαλώσει.

Άσχετα με το βαθμό που είμαστε ανοιχτοί ή όχι σε αυτό, η πολυπολιτισμικότητα είναι κάτι που ήρθε στη ζωή μας για να μείνει. Όχι μόνο λόγω του μεταναστευτικού, αλλά και λόγω της παγκοσμιοποίησης. Τα παιδιά μας θα μάθουν να συνυπάρχουν και με άλλους πολιτισμούς, και αυτό δεν είναι μόνο κακό.

Παγκοσμιοποίηση?????? όταν εσύ είσαι υπέρμαχος των δικαιωμάτων των παιδιών όταν κάποιοι τα παντρεύουν από τα 10-12 γιατί έτσι είναι οι συνήθειές τους, όταν οι ισλαμιστές παίρνουν κεφάλια, όταν οι χριστιανοί εκδιώχνονται εσύ μου μιλάς για παγκοσμιοποίηση???? Πραγματικά πιστεύεις ότι μπορούμε όλοι να συνηπάρχουμε ειρηνικά???

Εν πάσει περιπτώσει, ναι αυτό θα κάνω, θα της εξηγώ, όπως θα της εξηγήσω γιατί η αγαπημένη της φίλη στο σχολείο σταμάτησε να πηγαίνει γιατί πρέπει να ετοιμαστεί για τον γάμο της ή να της εξηγήσω οτι η φίλη της τρώει το ξύλο της ζωής της γιατί στην πατρίδα της δεν γνωρίζουν τα δικαιώματα των παιδιών, ή να της εξηγήσω οτι η φίλη της πονάει και δεν πρόκεται ποτέ στην ζωή της να αιστανθεί ηδονή γιατί στην πατρίδα της τις κλειτορίδες τις κόβουν. όλα τα θα της εξηγήσω, μιας και έχουμε παγκοσμιοποίηση θα κλείσουμε τα μάτια και σε κακοποίηση παιδιών. ΟΚ!!!!

Από την άλλη θα είναι και μια καλή αφορμή να της υπενθυμίζω τα δικά μας έθιμα και τις δικές μας παραδόσεις... Δεν είναι κακό.

FPh8p3.png

Τρομερά απλουστευμένη σκέψη και συγνώμη που το λέω.

α)Οι μετανάστες που έχουν οικογένεια στην Ελλάδα και αποκτούν παιδιά, αποτελούν ένα μικρό ποσοστό αυτών που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στη χώρα. Επίσης, σε μεγάλο βαθμό ενσωματώνονται. Τα παιδιά τους πηγαίνουν σχολείο και μαθαίνουν και μιλάνε ελληνικά και λειτουργούν ανάλογα. Επίσης δεν είναι όλοι αλλόθρησκοι. Η πιθανότητα να γίνει αυτό που περιγράφετε είναι εξαιρετικά απίθανη αλλά ακόμα και να ίσχυε, αν φοβόμαστε τόσο πολύ, ένα παραπάνω να φροντίσουμε να τους εντάξουμε και όχι να τους απομονώσουμε.

β)Ε δε θα κατηγορήσουμε τους μετανάστες επειδή εμείς κάνουμε λιγότερα παιδιά!

γ) γιατί σας φοβίζουν οι μετανάστες και δεν σας φοβίζει η επέλαση του αμερικάνικου τρόπου ζωής μέσω της τηλεόρασης και του διαδικτύου; Εσείς δεν παρατηρείτε το φαινόμενο αυτό (παχυσαρκία, ανάγκη για υπέρμετρη απόκτηση καταναλωτικών αγαθών, τζιπ αντί για επιλογή άλλων μέσων, έμφαση στην εμφάνιση, ειδικά στα κορίτσια, και όχι στην προσωπικότητα, χρήση αγγλικών λέξεων και εκφράσεων σε καθημερινή βάση);

Αυτό που θέλω να πω είναι έχουμε ήδη επηρεαστεί από ξένα πρότυπα, γλώσσα και πολιτιστικά ήθη, έχουμε, δεν έχουμε μετανάστες. Όπως είπε και η Αννα, αυτό

Καποιες φορες οσο πιο απλο τοσο πιο κατανοητο....δεν νομιζω πως το forum ειναι καταλληλο για εκτεταμενη αναλυση.Αναφερω ενα γεγονος το οποιο ειναι αναμφισβητητο.Δεν με φοβιζει και απορω πως βγαζετε αυτο το συμπερασμα , πουθενα δεν εκφραζω ουτε υπονοω φοβο.Οσο αναφορα την ενσωματωση των μεταναστων επιτρεψτε μου να εχω αλλη αποψη.Θα μπορουσα να σας το αναλυσω αν θελετε σε πμ.Τελος δεν ριχνω σε κανεναν ευθυνη που εχει 1,2,3 η παραπανω παιδια.Οπως ειναι κατανοητο εχω κανει απλες διαπιστωσεις χωρις σχολια, εκτος απο το τελος του μηνυματος που αναφερω εμμεσως πως εγω δεν επιθυμω τα παιδια μου να μιλανε αλλη γλωσσα εκτος απο ελληνικα,στην τελικη αυτη ειναι η μητρικη τους και δεν θα αλλαξει.Το οτι ομως το κρατος δεν εχει μεταναστευτικη πολιτικη αλλα και καμια πολιτικη ενσωματωσης ολων των μεταναστων ειναι πασιφανες και σε 50 χρονια εκει θα μας οδηγησει....

Παρακαλώ, όχι δεν ΄εχει καμία σχέση με το Στέφανο Χίο, ψάξτε και θα δεις :)

Με συγχωρείτε αν παρανόησα. Τον Ροϊδη είπαμε Στέφανο Χίο?

Ενώ κοπτόμεθα για την Ελληνική Παιδεία?

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Διαφημίσεις

Ο συσχετισμός με το Ισλάμ έγινε απο την κοπέλα που είπε για μένα:

μη ξεχασει να βαλει το λιθαρακι της στη καλπη να γινουμε πιο γρηγορα ισλαμ και επισης ευκαιρια να μαθουν τα παιδια και το κορανι στα σχολεια

Εννοώντας οτι υπάρχουν σήμερα κόμματα που μπορει να ψηφίσει κάποιος στην Ελλάδα για να γίνουμε ισλαμική χώρα. Επίσης, αμέσως παρακάτω, εσύ ο ίδιος λες τα γνωστά επιχειρήματα για τους μουσουλμάνους, ξέρεις, αυτα που λέτε όταν πλέον καταπιπτουν οι αηδίες περί σημαιών και θέσης στο βρεφονηπιακο.

Στην πραγματικότητα, η κουβέντα τώρα ξεκινά. Γιατί αυτο που σας πειράζει δεν ειναι ούτε ποιος θα σηκώσει τη σημαία, ούτε αν πληρώνουν φόρους, ούτε οτι πήραν τη θέση στον παιδικό. Σας πειράζει που υπάρχουν και ζουν δίπλα σας. Σας πειράζει ο,τιδήποτε ειναι διαφορετικό απο εσάς. Και γι αυτο ακριβώς το λογο δεν αξίζετε να μιλάτε εξ ονόματος της Ελλάδας και των ελλήνων. Γιατί αυτη η στάση ζωής, το "απεχθάνομαι το διαφορετικό και το ξένο" ειναι ανθελληνική στάση ζωής. Οι αρχαίοι ελληνες έδωσαν μια αρμοδιότητα στον πατέρα των θεών και των ανθρώπων, δεν τον έκαναν θεό της θάλασσας, της φύσης, τίποτα, τον έκαναν θεό που προστατεύει τους ξένους. Και αν υπήρχε Δίας, τώρα τα καλόπαιδα που σαπίζουν στο ξύλο μετανάστες θα είχαν φάει πολλούς κεραυνούς κατακέφαλα.

Αλλα και στα νεώτερα χρόνια, οι ελληνες διέπρεψαν όταν βρέθηκαν σε πολυεθνικές, πολυπολιτισμικές κοινωνίες. Πως εξηγείς οτι οι ελληνες που ζούσαν τόσα χρόνια μέσα στην Τουρκία, στην Αίγυπτο, στην Περσία, όχι παλιά, τις τελευταίες δεκαετίες, πως το εξηγείς οτι αυτοί που ήταν τόσο λιγότεροι απο τους μουσουλμάνους γύρω τους δεν έγιναν Τούρκοι, αιγυπτιοι, Ιρανοί κι εγώ δεν ξερω τι. Πως εξηγείς οτι κράτησαν τις εκκλησίες. Τα πατριαρχείο, τα σχολεία, μιλάνε ελληνικά σπίτια τους, πώς; Αυτη ειναι η πιςτη και η αγάπη που έχετε στις δυνατότητες των ελλήνων; Τι θράσος...

Αν είχατε ανοίξει μισό βιβλίο ιστορίας

Οι αρχαίοι ελληνες έδωσαν μια αρμοδιότητα στον πατέρα των θεών και των ανθρώπων, δεν τον έκαναν θεό της θάλασσας, της φύσης, τίποτα, τον έκαναν θεό που προστατεύει τους ξένους. Και αν υπήρχε Δίας, τώρα τα καλόπαιδα που σαπίζουν στο ξύλο μετανάστες θα είχαν φάει πολλούς κεραυνούς κατακέφαλα.

Ο φιλοξενούμενος στην αρχαια Ελλαδα ειχε την εννοια του προσωρινου,του περαστικου.Διαφορετικη ηταν βεβαια και η εννοια του Ελληνα σε σχεση με σημερα.Ο φιλοξενούμενος βεβαίως και ηταν ιερο προσωπο,αν όμως προσβαλε με οποιονδηποτε τροπο τον οικοδεσποτη ειχε συνεπειες(βλ.τον πολύ ωραιο συμβολισμο του Τρωικου πολεμου οπου όχι μονο ο αμεσα ενδιαφερόμενος αλλα ολοι οι Ελληνες συσπειρωθηκαν εξ αιτιας της προσβολης του βαρβαρου Παρη).Η εννοια του μεταναστη δεν υπηρχε και Αθηναιος ησουν μονο εξ αιματος και από τους 2 γονεις,με βασικη προυποθεση να εισαι ελευθερος.Μονο ελάχιστες περιπτώσεις ξενων που πολιτογραφηθηκαν Αθηναιοι υπαρχουν αφου προέβησαν σε εξαιρετικα ευεργετικες πραξεις πχ εδωσαν ολη τους την περιουσια στην Αθηνα η πολεμησαν κι εμειναν αναπηροι(δικαιωμα που δεν κληρονομουσαν τα παιδια τους).Στη δε Σπαρτη,Κορινθο και Θηβα απαγορευοταν δια νομου να γινει καποιος ξενος πολιτης της πολης.

Αλλα και στα νεώτερα χρόνια, οι ελληνες διέπρεψαν όταν βρέθηκαν σε πολυεθνικές, πολυπολιτισμικές κοινωνίες. Πως εξηγείς οτι οι ελληνες που ζούσαν τόσα χρόνια μέσα στην Τουρκία, στην Αίγυπτο, στην Περσία, όχι παλιά, τις τελευταίες δεκαετίες, πως το εξηγείς οτι αυτοί που ήταν τόσο λιγότεροι απο τους μουσουλμάνους γύρω τους δεν έγιναν Τούρκοι, αιγυπτιοι, Ιρανοί κι εγώ δεν ξερω τι. Πως εξηγείς οτι κράτησαν τις εκκλησίες. Τα πατριαρχείο, τα σχολεία, μιλάνε ελληνικά σπίτια τους, πώς; Αυτη ειναι η πιςτη και η αγάπη που έχετε στις δυνατότητες των ελλήνων; Τι θράσος...

Να απαντησω ως Πολιτισσα...???δεν πηγαμε εμεις στην Τουρκια που δεν υπηρχε καν(η Οθωμανικη αυτοκρατορια είναι μεταγενεστερη της Νεας Ρωμαικης με σύνορα που επικαλυπταν και τις άλλες χωρες που αναφέρεις.Αναρωτιεσαι πως υπαρχουν ακομα 2800 Ελληνες στη Πολη και 200 στην Ιμβρο?Γιατι δεν αναρωτιέσαι πως από τους 380.000 εμειναν τοσοι?Πως εμειναν Χριστιανοι?Με ΑΙΜΑ,ΑΙΜΑ,ΑΙΜΑ,Επεσαν πολλα κεφαλια Ελλήνων αναμεσα σ αυτά και των προπαππουδων μου και δεν αναφέρομαι στο 1821 αλλα στο 1955....προτείνω σε ολους την ταινια Gόz sancisi.ΑΛΛΑ επειδή ανεφερες τις δυνατότητες των Ελλήνων...Ελληνας για οποιον τουλάχιστον εχει ζησει σ αυτά τα μερη,ειτε είναι Κωνσταντινουπολιτης,Σμυρνιος,Ελληνοσυρος,Ποντιος η Καππαδοκης σημαινει ότι εχει ανατραφει ελληνορθοδοξα.Τα αγορια πρωτα έμπαιναν στα αναλογια και μετα μαθαιναν να διαβαζουν!Σεβονταν τους αλλους αλλα ποτε δεν θελησαν να γινουν σαν κι αυτους ακομα κι αν αυτό σημαινε ότι θα εχαναν την περιουσια τους ,τη δουλεια τους,το σπιτι τους η τη ζωη τους.Σημερα ποιος το αντεχει αυτό??Εγω λεω ναι στον Οικουμενισμο γιατι οικουμενικο είναι και το μυνημα του Ευαγγελιου και κάθε ανθρωπος εχεις μοναδικη αξια.Λεω όμως όχι στο μιξερ της Παγκοσμιοποίησης που με θελει χωρις ριζες,Ιστορια,Πιστη,και εθνικο φρόνημα.Γιατι τοτε από πολιτης του κοσμου θα μετατραπώ σε αοσμο,αχρωμο και αγευστο καταναλωτικο παρασιτο.........Αν είχατε ανοίξει μισό βιβλίο ιστορίας

Καμια φορα απ τα βιβλια δεν μαθαίνεις Ιστορια αλλα ιστοριες .....

. Εγω λεω ναι στον Οικουμενισμο γιατι οικουμενικο είναι και το μυνημα του Ευαγγελιου και κάθε ανθρωπος εχεις μοναδικη αξια.Λεω όμως όχι στο μιξερ της Παγκοσμιοποίησης που με θελει χωρις ριζες,Ιστορια,Πιστη,και εθνικο φρόνημα.Γιατι τοτε από πολιτης του κοσμου θα μετατραπώ σε αοσμο,αχρωμο και αγευστο καταναλωτικο παρασιτο........

Ειλικρινα δε νομιζω να υπαρχει καλυτερη τοποθετηση....

μη ξεχασει να βαλει το λιθαρακι της στη καλπη να γινουμε πιο γρηγορα ισλαμ και επισης ευκαιρια να μαθουν τα παιδια και το κορανι στα σχολεια

Εννοώντας οτι υπάρχουν σήμερα κόμματα που μπορει να ψηφίσει κάποιος στην Ελλάδα για να γίνουμε ισλαμική χώρα. Επίσης, αμέσως παρακάτω, εσύ ο ίδιος λες τα γνωστά επιχειρήματα για τους μουσουλμάνους, ξέρεις, αυτα που λέτε όταν πλέον καταπιπτουν οι αηδίες περί σημαιών και θέσης στο βρεφονηπιακο.

Στην πραγματικότητα, η κουβέντα τώρα ξεκινά. Γιατί αυτο που σας πειράζει δεν ειναι ούτε ποιος θα σηκώσει τη σημαία, ούτε αν πληρώνουν φόρους, ούτε οτι πήραν τη θέση στον παιδικό. Σας πειράζει που υπάρχουν και ζουν δίπλα σας. Σας πειράζει ο,τιδήποτε ειναι διαφορετικό απο εσάς. Και γι αυτο ακριβώς το λογο δεν αξίζετε να μιλάτε εξ ονόματος της Ελλάδας και των ελλήνων. Γιατί αυτη η στάση ζωής, το "απεχθάνομαι το διαφορετικό και το ξένο" ειναι ανθελληνική στάση ζωής. Οι αρχαίοι ελληνες έδωσαν μια αρμοδιότητα στον πατέρα των θεών και των ανθρώπων, δεν τον έκαναν θεό της θάλασσας, της φύσης, τίποτα, τον έκαναν θεό που προστατεύει τους ξένους. Και αν υπήρχε Δίας, τώρα τα καλόπαιδα που σαπίζουν στο ξύλο μετανάστες θα είχαν φάει πολλούς κεραυνούς κατακέφαλα.

Η περιπτωση ειναι δυσκολη και χριζει αντιμετωπισης απο ειδικο στο θεμα.Μην το καθυστερεις ομως γιατι οσο αργεις τα πραγματα δυσκολευουν....

Με συγχωρείτε αν παρανόησα. Τον Ροϊδη είπαμε Στέφανο Χίο?

Ενώ κοπτόμεθα για την Ελληνική Παιδεία?

Άννα καλημέρα. Ναι τον Ρόιδη είπα Στέφανο Χίο και σκοπεύω να μάθω περισσότερα γι' αυτόν ώστε να έχω άποψη για το ποιός είναι και τί έχει κάνει. Δεν ήξερα οτι θα πρεπε να ντρέπομαι γι' αυτό. Κάτι άλλο έχεις να σχολιάσεις πέρα από αυτό για το θέμα που συζητείται? γιατί μέχρι στιγμής το μόνο που έχεις πει είναι οτι γνωρίζεις ποιός είναι ο Ρόιδης (συγχαρητήρια!) και έχεις δείξει οτι έχεις εντελώς λανθασμένη εντύπωση για το τί ακριβώς σημαίνει παγκοσμιοποίηση.

FPh8p3.png

Διαφημίσεις

Μα αυτά ακριβώς προσπαθούμε να διασφαλίσουμε Εκάβη! Αυτά ακριβώς! όπως είπε και ο Nordor η Ελλάδα "δεν εχει μεταναστευτικη πολιτικη αλλα και καμια πολιτικη ενσωματωσης ολων των μεταναστων". Στις ειδήσεις έδειχνε προχθές το χάλι που επικρατεί στην Μυτιλήνη. Υπάρχουν εγκαταστάσεις ειδικά διαμορφωμένες για να φιλοξενούν μετανάστες, ο δήμαρχος έχει παραχωρήσει και άλλα κτίρια και παρόλα αυτά πάνω από 100 άνθρωποι ζουν στο λιμάνι αυτήν την στιγμή και οι υπουργοί δεν του δίνουν σημασία. Δηλαδή σου αρέσει εσένα αυτό? Δηλαδή τί? Πρέπει να κλείσουμε τα μάτια μας στα προβλήματα? Εσύ παρόλα αυτά καταλαβαίνεις "απεχθάνομαι το διαφορετικό και το ξένο". Δεν ξέρω τί να πω πια!

FPh8p3.png

το παρόν θέμα κλειδώνεται προσωρινά

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

Guest
    Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις