Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατι βρε παιδια???


Recommended Posts

Το αστείο της υπόθεσης ότι μιλάμε για πατριωτικά αισθήματα ενώ στην Ελλάδα του 2013 (και συνεχίζεται) συμβαίνει αυτό http://www.tovima.gr/society/article/?aid=536486

 

κι οσο πάει χειροτερεύει...

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ekabn

    Ekabn 51 δημοσιεύσεις

  • Elpidaz

    Elpidaz 27 δημοσιεύσεις

  • vtgian

    vtgian 18 δημοσιεύσεις

  • Nordor

    Nordor 16 δημοσιεύσεις

Η συζήτηση σας είναι πολύ ενδιαφέρουσα και φυσικά και από τις δύο πλευρές υπάρχουν τα δίκαια.

Και οι μετανάστες δεν καλοπερνάνε εδώ, κάποιοι τους εκμεταλλεύονται και ο μόχθος τους δεν αναγνωρίζετε, αλλά και κάποιες διευκολύνσεις-παροχές που έχουν σε σχέση με τους έλληνες είναι άδικες.

Και φυσικά μέσα στους μετανάστες υπάρχουν οι καλοί οικογενειάρχες που ήρθαν για να ζήσουν λίγο καλύτερα από ότι στη χώρα τους, αλλά και οι κακοποιοί που βρήκαν την Ελλάδα ως μέσο να ξεφύγουν από κάποια φυλακή με σκληρές συνθήκες.

Όμως θα μου επιτρέψετε να κάνω μία παρέμβαση για τη σημαία και μόνο.

Η σημαία είναι εθνικό σύμβολό. Κακώς συνεχίζει να την παίρνει ο αριστούχος μαθητής, την στιγμή που στα σχολεία οι περισσότεροι μαθητές είναι αλλοδαποί.

Για τον αριστούχο μαθητή θα μπορούσε να υπάρχει κάποιο βραβείο, κάποιος έπαινος, κλπ.

Είναι σαν να μεταναστεύω στην Τουρκία, τα παιδιά μου να πηγαίνουν εκεί σχολείο και σαν αριστούχα να έπρεπε να σηκώσουν τη σημαία της Τουρκίας. Όχι δεν θα το ήθελα, θα ήθελα να έχουν απαλλαγή από αυτό. Όπως απαλλαγή θα ήθελα να έχουν και από το μάθημα των θρησκευτικών.

Κάποιοι άνθρωποι πολέμησαν και έχυσαν το αίμα τους για να μπορούμε να σηκώνουμε αυτή τη σημαία με υπερηφάνεια. Ποιος αλλοδαπός θα νιώσει υπερηφάνεια για τους δικούς μου προγόνους που σκοτώθηκαν. Εγώ νιώθω ρίγος όταν ακούω τον εθνικό ύμνο και βλέπω την σημαία ψηλά να κυματίζει.

Αυτό θα νιώσω για μια ξένη σημαία ή για τον ύμνο μιας ξένης χώρας; Όχι.

Ρατσιστικό για κάποιους; Μπορεί.

 

Peper.... ναι αυτό ακριβώς!!!!!

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γράφεις "αν δεν νιωθεις αυτο το ριγος που σε πιανει οταν ακους τον εθνικο υμνο της χωρας σου η της χωρας που θες να γινεις πολιτης καλυτερα να μην παρεις υπηκοοτητα". Και ξαναρωτάω, τι είναι αυτό που σε κάνει να νιώθεις αυτό το ρίγος; Κάποια μυστική ουσία που κυκλοφορεί στο αίμα σου ή ο τόπος που ζεις και μοιράζεσαι, η εκπαίδευση που έχεις λάβει, οι άνθρωποι που έχεις γύρω σου; Εγώ πιστεύω το 2ο και γι'αυτό υποστηρίζω ότι Έλληνας δε γεννιέσαι μόνο αλλά και γίνεσαι.

 

οι ιστορίες που μου έλεγαν η προγιαγιά μου και ο παππούς μου και τα δάκρυά τους κάθε φορά που τις έλεγαν....

 

στα υπόλοιπα δεν έχω να σου πώ τίποτα, συμφωνώ σε όλα.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ενας μεταναστης, μπορει να αγαπησει τη χωρα που τον φιλοξενει, να φτιαξει τη ζωη του, να περναει καλα κτλ. Αλλα πατριωτικα αισθηματα δεν πιστευω πως μπορει να αποκτησει ειδικα για την Ελλαδα του σημερα, που η ιστορια της μαλλον ποδοπατειται παρα αναδεικνυεται.

Ζω σε μια επαρχιακη πολη, οπου πριν απο καμια εικοσαετια ηρθαν πολλοι μεταναστες. Αυτοι οι ανθρωποι εφτιαξαν τη ζωη τους και την οικογενεια τους εδω, μεγαλωσαμε μαζι με τα παιδια τους, κι ομως ακομη και σημερα, οσοι απ αυτους εχουν δικες τους επιχειρησεις, προσλαμβανουν μονο πατριωτες τους. Ουτε εναν Ελληνα. Θελω να καταληξω οτι το αιμα νερο δε γινεται και ναι, να τους σεβομαστε, να τους επιβραβευουμε,ομως τα εθνικα μας συμβολα ειναι αλλη ιστορια. Γενικα, αν περιφρουρουσαμε τα εθνικα μας στοιχεια λιγο περισσοτερο ισως τωρα να ημασταν σε καλυτερη μοιρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω πιστευω πως ελληνας γεννιεσαι αλλα και σε πολλες περιπτωσεις γινεσαι αναλογα παντα τον ανθρωπο,Σε καμια περιπτωση ομως δεν γεννιεσαι μονο.

Οσο αναφορα για το βιβλιο που αναφερεις ειναι γεγονοτα της φαντασιας ενος βετερανου τα οποια αφενος μεν δεν εχουν καμια βαση αφετερου δε δεν αφορουν (αμεσα) το ιστορικο γεγονος που ανεφερα.Θα μπορουσα να σου παραθεσω αναλυτικα στοιχεια γιατι ειναι κατι που ασχολουμαι στον ελευθερο μου χρονο απλα δεν νομιζω πως ειναι εδω το καταλληλο forum.απλα για την ακριβεια οσων εχω πρεπει να ξερεις πως μετα την εναρξη της κρισης στην αμερικη στα τελη 1929 αρχες 1930 πολλοι ηταν αυτοι που γυρναγανε στην ευρωπη κυριως αγγλια και γερμανια.ο λογος του χιτλερ εγινε πολυ αργοτερα αφου ακομα δεν ηταν στην εξουσια.οταν τον εβγαλε και σε περιβαλλον υφεσης πολλοι πιστεψανε αυτα που ελεγε (ηταν λαοπλανος) και γυρισαν πισω για μια καλυτερη ζωη περνωντας μαζι και τα ανηλικα παιδια τους τα οποια το 1941 που φουντωσε ο πολεμος ηταν πλεον ενηλικες....

 

Χαίρομαι που συμφωνούμε ως προς το αν μόνο "γεννιέσαι" ή και "γίνεσαι". Εννοείται ότι δεν πιστεύω ότι όποιος μετανάστης γεννηθεί στην Ελλάδα, θα πάρει και το τουφέκι να πολεμήσει για τη χώρα. Απλά με ενοχλεί η αντίληψη ο πατριωτισμός είναι κάτι που κληρονομείται και όχι κάτι που αποκτιέται.

 

Η κύρια ένστασή μου ήταν ότι σε καμία περίπτωση δεν ήταν χιλιάδες οι Αμερικάνοι υπήκοοι γερμανικής καταγωγής που επέστρεψαν για να πολεμήσουν υπέρ της γερμανίας. Σε αναζήτηση για το συγκεκριμένο βιβλίο θα δεις ότι έγινε σχετική έρευνα από δημοσιογράφους και ιστορικούς για να καταλήξουν ότι ο αριθμός ήταν πραγματικά πολύ μικρός. Θα με ενδιέφεραν όμως οι πηγές σου, έστω και σε προσωπικό μήνυμα. Γνωρίζω ότι στην Αμερική είχε δημιουργηθεί σχετικό κίνημα το οποιο μάλιστα είχε ή ήθελε να έχει μορφή κόμματος (δε θυμάμαι) το οποίο καλούσε σε συνασπισμό τους γερμανικής καταγωγής μετανάστες και πολίτες και διέπονταν από ισχυρά πατριωτικά προς την Γερμανία αισθήματα (για να το πω ευγενικά) Αλλά συγκρίνουμε ανόμοιες καταστάσεις. Οι γερμανοί μετανάστες της Αμερικής του 1800-1900 βίωσαν τρομέρα μεγάλο ρατσισμό και δύσκολες οικονομικές συνθήκες. Οι Έλληνες αμερικάνοι υπήκοοι που πήγαν στο Βιετναμ, μεγάλωσαν σε μία Αμερική πλούσια και πολύ πολύ διαφορετική από εκείνη του 1910-1930. Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Αλλά μη πάμε μακριά, δεν ήταν λίγοι και οι Έλληνες δοσίλογοι που πήγαν με το μέρος των Γερμανών, ασχέτως που δεν θέλουμε να τα ξέρουμε αυτά. Γι'αυτό λέω ότι η καταγωγή δεν μου λέει και πολλά από μόνη της. Είναι πολύ οι παράγοντες που διαμορφώνουν έναν πολίτη και ποια χώρα θα επιλέξει αυτός να υπηρετήσει.

 

Δεν έχω πτυχία και ικανότητες για να περιαυτολογώ, δεν υπήρξα ποτέ μαθήτρια του 19-20, δεν ασχολήθηκα ποτέ ενεργά με την πολιτική, δεν έδωσα ποτέ την ψήφο μου μόνο και μόνο γιατί μου υποσχέθηκαν εργασία, δεν φοροδιαφεύγω και τί να κάνουμε είμαι ρομαντική και συγκινούμαι σε κάθε εθνική εορτή. Παρεπιπτόντως εθνικός σημαίνει : που ανήκει ή αναφέρεται στο έθνος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση εθνική εορτή .. εορτή που αναφέρεται στο ελληνικό έθνος.. νομίζω? Εν πάσει περιπτώσει το πρόβλημά μου παρόλα αυτά δεν είναι οτι ένας αλλοδαπός σηκώνει την Ελληνική σημαία. Κάθε άλλο, μιλώντας πάντα από την ρομαντική πλευρά, θα έλεγα οτι είναι σημαντικό για μένα που κάποιος από μία ξένη χώρα αναγνωρίζει και σέβεται τις μάχες για την ελευθερία που έχει δώσει η πατρίδα μου και που ίδιος την νιώθει δική του πατρίδα. Έχετε δώσει έμφαση στο πρώτο κομμάτι των γραφόμενών μου χωρίς να σχολιάζετε το δεύτερο: "όσα σχόλια έχω ακούσει από αλλοδαπούς σε αυτό το θέμα όλα έχουν να κάνουν με τον πληγωμένο τους εγωισμό γιατί το παιδί τους είναι καλύτερος μαθητής..". η άποψη του καθενός σχηματίζεται από ένα σύνολο προσωπικών εμπειριών του και λυπάμαι που το λέω αλλά όσοι αλλοδαποί έχουν συζητήσει το θέμα μαζί μου τους έχει τσούξει γιατί το παιδί τους ήταν καλύτερος μαθητής.... σε 3 περιπτώσεις δε ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΚΑΝ ΤΙ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ!!!!!!!!!!. Αυτή είναι η δική μου εμπειρία εξ αιτίας της οποίας έχω αυτήν την άποψη τί να κάνουμε τώρα?? και για κάποιους που σχολίασαν οτι και καλά πριν που δεν υπήρχαν αλλοδαποί στην χώρα μας μια χαρά νόμος ήταν ενώ τώρα δεν μας αρέσει και τόσο.... (μα... από 5 γραμμές πώς μπορείς να κρίνεις κάποιον?????) και με αφορμή την ερώτησή σου αγαπητή/έ vgtian... προσωπικά ανέκαθεν δεν συμφωνούσα με τον συγκεκριμένο νόμο.. γιατί ως μαθήτρια μέτρια ήθελα πολύ να σηκώσω κι εγώ την σημαία στην παρέλαση.. Εγωιστικός λόγος? ναι.. και λοιπόν? Κατά την γνώμη μου λοιπόν, που δεν είναι ανάγκη να συμφωνούν άλλοι ούτε επιδιώκω να πείσω κανέναν (τί νόημα θα είχε άλλωστε) την σημαία στην παρέλαση θα έπρεπε να την σηκώνουν αυτοί που θέλουν με κλήρωση. αφού στο κάτω κατω τελικά ο καθένας για τον δικό του λόγο την θέλει. :roll:

 

Πάω να διαβάσω και τα υπόλοιπα.

 

Πολύ ωραία! Δεν διαφωνούμε κάπου και χαίρομαι που θα αντιμετώπιζες θετικά την πρόθεση ένος αλλοδαπού μαθητή να θέλει να σηκώσει την Ελληνική σημαία όχι λόγω των βαθμών του. Να σταθούμε όμως στο "η άποψη του καθενός σχηματίζεται από ένα σύνολο προσωπικών εμπειριών του". Σωστό εν μέρει. Η δική μου εμπειρία ως παιδί εκπαιδευτικών και ευρύτερου οικογενειακού κύκλου στον ίδιο χώρο είναι διαφορετική. Γνώρισα δεκάδες οικογένειες μεταναστών (από το πρώτο κύμα μέχρι σήμερα) στα παιδιά των οποίων οι γονείς μου και συγγενείς μου ήταν δάσκαλοι. Κάποιοι ήταν έτσι όπως τα λες. Κάποιοι όχι. Κάποιοι απαιτούσαν από τα παιδιά τους να νιώθουν υποχρέωση απέναντι στον δάσκαλο και την χώρα για τις ευκαιρίες που τους δίνει. Κάποιοι ήταν εντελώς αδιάφοροι. Γνώρισα εννοείται και πολλά Ελληνάκια. Κάποια παιδιά άριστα σε βαθμούς και χαρακτήρα που ένιωθαν αυτό που λες σε σχέση με τη σημαία. Άλλα, που την θεωρούσαν έπαθλο για τις καλές επιδόσεις τους και "όπλο" για να την πουν στους συμμαθητές τους. Άλλα με πλήρη αδιαφορία προς την ιστορία. Τι θέλω να πω με όλα αυτά; Δεν μπορούμε να κρίνουμε από 3-4 προσωπικές ιστορίες. Είναι σαν το παράδειγμα που έφερε η ZWH. Βάσει αυτού μπορούμε να κρίνουμε κάθε αλλοδαπό που ζητάει άσυλο; Όχι. Είναι μεμονωμένες περιπτώσεις. Ας ανοίξουμε τα μάτια μας, να δούμε πέρα από εμάς και τον κύκλο μας. Τα μεμονωμένα περιστατικά δε απεικονίζουν την γενική εικόνα.

Όχι, δεν είναι καθόλου εγωιστικός ο λόγος. Και εγώ διαφωνώ με τον υπάρχον κανόνα, οι βαθμοί δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τη σημαία. Βέβαια η δική μου άποψη είναι ακόμα πιο ακραία καθώς πιστεύω ότι οι μαθητές δεν θα έπρεπε να έχουν καμία σχέση με παρελάσεις ή σημαίες αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Άσχετο αλλά μιας και το έθεσες, θα το καταλάβεις αν διαβάσεις και τα υπόλοιπα σχόλια μου, κοριτσάκι είμαι και εγώ :D

 

Ενας μεταναστης, μπορει να αγαπησει τη χωρα που τον φιλοξενει, να φτιαξει τη ζωη του, να περναει καλα κτλ. Αλλα πατριωτικα αισθηματα δεν πιστευω πως μπορει να αποκτησει ειδικα για την Ελλαδα του σημερα, που η ιστορια της μαλλον ποδοπατειται παρα αναδεικνυεται.

Ζω σε μια επαρχιακη πολη, οπου πριν απο καμια εικοσαετια ηρθαν πολλοι μεταναστες. Αυτοι οι ανθρωποι εφτιαξαν τη ζωη τους και την οικογενεια τους εδω, μεγαλωσαμε μαζι με τα παιδια τους, κι ομως ακομη και σημερα, οσοι απ αυτους εχουν δικες τους επιχειρησεις, προσλαμβανουν μονο πατριωτες τους. Ουτε εναν Ελληνα. Θελω να καταληξω οτι το αιμα νερο δε γινεται και ναι, να τους σεβομαστε, να τους επιβραβευουμε,ομως τα εθνικα μας συμβολα ειναι αλλη ιστορια. Γενικα, αν περιφρουρουσαμε τα εθνικα μας στοιχεια λιγο περισσοτερο ισως τωρα να ημασταν σε καλυτερη μοιρα.

 

Συμφωνώ εν μέρει με την πρώτη παράγραφο σου. Απλά δεν πιστεύω ότι ο λόγος που ένας μετανάστης του σήμερα δε θα νιώσει πατριωτικά αισθήματα είναι ότι "η ιστορια της Ελλάδας μαλλον ποδοπατειται παρα αναδεικνυεται" Ο σημερινός μετανάστης έχει να παλέψει με την οικονομική ανέχεια (όπως και ο Έλληνας) αλλά και τον ρατσισμό (σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από ότι στις αρχές του μεταναστευτικού κύματος). Φυσικά και του είναι αδύνατο να νιώσει κάτι για την Ελλάδα. Αν το παιδί σου είναι μαυράκι και φοβάσαι μη το πλακώσουν στο ξύλο λόγω χρώματος, είναι δυνατό να νιώσεις αγάπη για τη χώρα; Γι'αυτό και θα γίνω για ακόμα μια φορά κουραστική και θα πω τις λέξεις ένταξη και αποδοχή. Η στείρα μεταφορά γνώσης για την ιστορία ενός τόπου και τα επιτεύγματα του πολιτισμού της δεν προσφέρει τίποτα αν οι κοινωνικές συνθήκες είναι ισοπεδωτικές. Για την 2η παράγραφο θα σου πω το εξής: Ε και; λογικό δεν είναι; Μιλάνε την ίδια γλώσσα, έχουν κοινά έθιμα και επιπλέον οι δικοί τους έχουν ανάγκη από άδεια εργασίας. Μήπως οι Έλληνες στην Αστόρια και την Μελβούρνη τι κάνουν. Δουλειά σε Αμερικάνους νομίζεις ότι δίνουν; Από Έλληνα ιδιοκτήτη σουβλατζίδικου έχω ακούσει το εξής: "Τι να τον κάνω τον Έλληνα ντελιβερά; να τον ψάχνω στα προποτζίδικα; Στο Αλβανό θα βάλω μια φωνή και θα δουλέψει σα το σκυλί". Και πάλι κοιτάμε το δάχτυλο και όχι το φεγγάρι. Θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι εννοείς με το "Γενικα, αν περιφρουρουσαμε τα εθνικα μας στοιχεια λιγο περισσοτερο ισως τωρα να ημασταν σε καλυτερη μοιρα" Αν θέλεις ανέλυσε το μου, τι κατά τη γνώμη σου θα έπρεπε να έχει γίνει σχετικά με την περιφρούρηση των εθνικών στοιχείων και πως αυτό θα συνέβαλε σε καλύτερη μοίρα;

 

Το ξαναλέω, όταν ζητάω να μου αναλύσετε τις απόψεις σας, το κάνω γιατί πραγματικά με ενδιαφέρει να μάθω τον τρόπο σκέψης του συνομιλητή μου. Νομίζω ότι όλοι κερδίζουμε από αυτό.

 

Τέλος πάντων, αυτό που θέλω να πω είναι ότι όσο ρίχνουμε το φταίξιμο στον μετανάσταστη

~που έχει γεμίσει τις γειτονιές

~που μας τρώει τις δουλειές

~που φοροδιαφεύγει

~που τα παιδιά του πάνε παιδικό και τα δικά μας όχι

~που γεμίζουν τα νοσοκομεία κλπ κλπ

 

συντηρούμε αισθήματα μίσους και ρατσισμού και δεν θέλουμε βλέπουμε το δικό μας μερίδιο ευθύνης

~που δεν ζητάμε ελέγχους και αυστηρή νομοθεσία

~που σνομπάραμε τις κατώτερες δουλειές

~που τη φοροδιαφυγή την είχαμε κάνει επιστήμη χρόνια τώρα

~που δεν διεκδικούμε δημόσια εκπαίδευση για όλους

~που δεν διεκδικούμε δημόσια υγεία για όλους

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι συζητήσεις να'χαμε να λέγαμε. Εδώ σκοτωνόμαστε μεταξύ μας και μας μάρανε (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα) για το αν πρέπει να σηκώνει ο οποιοσδήποτε τη σημαία. Τι κάνουμε είναι το θέμα.

 

Την καλημέρα μου σε όλους και όλες :D

Link to comment
Share on other sites

Επίτρεψέ μου να συμπληρώσω κάτι vtgian. Αυτά που λες πως κάνουμε (κοιτάμε το μετανάστη και όχι το τί κάνουμε εμείς) έχουν ως αποτέλεσμα να χάνουμε την ουσία του προβλήματός μας. Ασχολούμαστε με τον Αλβανό που σηκώνει τη σημαία (τί αισθάνεται, τί αισθάνεται η μάνα του, τέτοια) και δεν ασχολούμαστε με τους Έλληνες συμμαθητές του που δε σηκώνουν τη σημαία και με το γιατί δεν τη σηκώνουν, γιατί ένα ξένο παιδάκι έμαθε καλύτερα από αυτά την ελληνική γλώσσα, ιστορία, γεωγραφία, όλα. Αυτό δεν είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα; Το ότι εμείς δεν ξέρουμε, δε μπορούμε είναι το πρόβλημα, όχι το ότι ο Αλβανός μπορεί. Γι αυτό τί κάνουμε, τί έχουμε να πούμε;

 

Αντίστοιχα, συζητάμε για το μεταναστευτικό και ρίχνουμε τη συζήτηση σε μια κουφή περίπτωση κάποιου που δολοφόνησε κάποιον. Οπότε δε συζητάμε για μας, αποφεύγουμε την ουσία.

 

Άλλο παράδειγμα, κρίνεται η οικονομία μας σε συζητήσεις με την Τρόικα και βλέπουμε στις ειδήσεις ότι ο Γκίκας δε μιλάει με το Χρύσανθο. Κι εμείς το δεχόμαστε αυτό, καθόμαστε και παίζουμε το παιχνίδι, αντί να πούμε "είναι δυνατόν να έχουμε τέτοια θέματα και να μας πουλάνε κουτσομπολιά",εμείς το δεχόμαστε, σχεδόν το επιζητάμε.

 

Αν ασχοληθούμε με την ουσία, αν δεν ψάχνουμε εύκολες λύσεις σε δύσκολα προβλήματα, τότε θα βρούμε τις λύσεις. Όσο μας πειράζει ο Αλβανός και η σημαία, λύσεις δε θα βρούμε παιδιά, ποτέ όμως.

Link to comment
Share on other sites

Επίτρεψέ μου να συμπληρώσω κάτι vtgian. Αυτά που λες πως κάνουμε (κοιτάμε το μετανάστη και όχι το τί κάνουμε εμείς) έχουν ως αποτέλεσμα να χάνουμε την ουσία του προβλήματός μας. Ασχολούμαστε με τον Αλβανό που σηκώνει τη σημαία (τί αισθάνεται, τί αισθάνεται η μάνα του, τέτοια) και δεν ασχολούμαστε με τους Έλληνες συμμαθητές του που δε σηκώνουν τη σημαία και με το γιατί δεν τη σηκώνουν, γιατί ένα ξένο παιδάκι έμαθε καλύτερα από αυτά την ελληνική γλώσσα, ιστορία, γεωγραφία, όλα. Αυτό δεν είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα; Το ότι εμείς δεν ξέρουμε, δε μπορούμε είναι το πρόβλημα, όχι το ότι ο Αλβανός μπορεί. Γι αυτό τί κάνουμε, τί έχουμε να πούμε;

 

Αντίστοιχα, συζητάμε για το μεταναστευτικό και ρίχνουμε τη συζήτηση σε μια κουφή περίπτωση κάποιου που δολοφόνησε κάποιον. Οπότε δε συζητάμε για μας, αποφεύγουμε την ουσία.

 

Άλλο παράδειγμα, κρίνεται η οικονομία μας σε συζητήσεις με την Τρόικα και βλέπουμε στις ειδήσεις ότι ο Γκίκας δε μιλάει με το Χρύσανθο. Κι εμείς το δεχόμαστε αυτό, καθόμαστε και παίζουμε το παιχνίδι, αντί να πούμε "είναι δυνατόν να έχουμε τέτοια θέματα και να μας πουλάνε κουτσομπολιά",εμείς το δεχόμαστε, σχεδόν το επιζητάμε.

 

Αν ασχοληθούμε με την ουσία, αν δεν ψάχνουμε εύκολες λύσεις σε δύσκολα προβλήματα, τότε θα βρούμε τις λύσεις. Όσο μας πειράζει ο Αλβανός και η σημαία, λύσεις δε θα βρούμε παιδιά, ποτέ όμως.

 

Αυτό ακριβώς ήθελα να πω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κι εγώ συμφωνώ.. δεν έχω να πώ κάτι στα τελευταία. τα δέχομαι οκ. λέτε τί πρέπει να κάνουμε. Ωραία. θέλω να τα κάνω όλα αυτά. Αν μη τί άλλο θέλω επιτέλους να νιώσω αυτό που λένε "ασφάλεια". Πώς? Εσείς δηλαδή πώς το πολεμάτε το θέμα?

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μιλήσω πιο συγκεκριμένα

 

~που δεν ζητάμε ελέγχους και αυστηρή νομοθεσία - Δηλαδή? πώς μπορώ να το ζητήσω αυτό? που πρέπει να απευθυνθώ?

 

~που σνομπάραμε τις κατώτερες δουλειές - οκ σου εγγυόμαι οτι δεν τις σνομπάρω

 

~που τη φοροδιαφυγή την είχαμε κάνει επιστήμη χρόνια τώρα - προσωπικά όχι

 

~που δεν διεκδικούμε δημόσια εκπαίδευση για όλους - οκ πώς το διεκδικώ????

 

~που δεν διεκδικούμε δημόσια υγεία για όλους - το αυτό.. πώς το διεκδικώ?

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίτρεψέ μου να συμπληρώσω κάτι vtgian. Αυτά που λες πως κάνουμε (κοιτάμε το μετανάστη και όχι το τί κάνουμε εμείς) έχουν ως αποτέλεσμα να χάνουμε την ουσία του προβλήματός μας. Ασχολούμαστε με τον Αλβανό που σηκώνει τη σημαία (τί αισθάνεται, τί αισθάνεται η μάνα του, τέτοια) και δεν ασχολούμαστε με τους Έλληνες συμμαθητές του που δε σηκώνουν τη σημαία και με το γιατί δεν τη σηκώνουν, γιατί ένα ξένο παιδάκι έμαθε καλύτερα από αυτά την ελληνική γλώσσα, ιστορία, γεωγραφία, όλα. Αυτό δεν είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα; Το ότι εμείς δεν ξέρουμε, δε μπορούμε είναι το πρόβλημα, όχι το ότι ο Αλβανός μπορεί. Γι αυτό τί κάνουμε, τί έχουμε να πούμε;

 

Αντίστοιχα, συζητάμε για το μεταναστευτικό και ρίχνουμε τη συζήτηση σε μια κουφή περίπτωση κάποιου που δολοφόνησε κάποιον. Οπότε δε συζητάμε για μας, αποφεύγουμε την ουσία.

 

Άλλο παράδειγμα, κρίνεται η οικονομία μας σε συζητήσεις με την Τρόικα και βλέπουμε στις ειδήσεις ότι ο Γκίκας δε μιλάει με το Χρύσανθο. Κι εμείς το δεχόμαστε αυτό, καθόμαστε και παίζουμε το παιχνίδι, αντί να πούμε "είναι δυνατόν να έχουμε τέτοια θέματα και να μας πουλάνε κουτσομπολιά",εμείς το δεχόμαστε, σχεδόν το επιζητάμε.

 

Αν ασχοληθούμε με την ουσία, αν δεν ψάχνουμε εύκολες λύσεις σε δύσκολα προβλήματα, τότε θα βρούμε τις λύσεις. Όσο μας πειράζει ο Αλβανός και η σημαία, λύσεις δε θα βρούμε παιδιά, ποτέ όμως.

 

Σκόρπιες σκέψεις τώρα - δεν απευθύνομαι προσωπικά στην Εκάβη, απλώς με αφορμή το ποστ της κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου (ξέρεις βγάζω τον μικρό ρατσιστή που έχω κρυμμένο μέσα μου :wink::-D). δεν είναι λίγο άδικο όσον αφορά τους αλλοδαπούς να κρίνετε οτι η εμπειρία μου είναι πολύ μικρή για να μιλάω γενικά αλλά σε αυτήν την περίπτωση που αφορά τους Έλληνες να δεχομαστε την γενίκευση?? λέω εγώ τώρα...

 

Σας κούρασα. σορρυ.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σκόρπιες σκέψεις τώρα - δεν απευθύνομαι προσωπικά στην Εκάβη, απλώς με αφορμή το ποστ της κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου (ξέρεις βγάζω τον μικρό ρατσιστή που έχω κρυμμένο μέσα μου :wink::-D). δεν είναι λίγο άδικο όσον αφορά τους αλλοδαπούς να κρίνετε οτι η εμπειρία μου είναι πολύ μικρή για να μιλάω γενικά αλλά σε αυτήν την περίπτωση που αφορά τους Έλληνες να δεχομαστε την γενίκευση?? λέω εγώ τώρα...

 

Σόρυ δεν το'πιασα, για ποια γενίκευση λες;

Link to comment
Share on other sites

Να μιλήσω πιο συγκεκριμένα

 

~που δεν ζητάμε ελέγχους και αυστηρή νομοθεσία - Συμμετέχουμε στην δημόσια διαβούλευση με σχόλια. Απαιτούμε από τους δημόσιους λειτουργούς να εκτελούν τα καθήκοντά τους. Συμμετέχουμε στις πολιτικές δράσεις του δήμου μας. Καταγγέλλουμε περιστατικά αδιαφάνειας.

 

~που σνομπάραμε τις κατώτερες δουλειές - ούτε και εγώ. Φροντίζω όμως να μεταφέρω και στην κόρη μου την ιδέα αυτή και δεν μεγαλώνω καλομαθημένα παιδιά που ζουν με το χαρτζιλίκι του μπαμπά και ψάχνουν θέση διευθυντή. Είμαι φανατική υπέρμαχος της εθελοντικής εργασίας και προτρέπω την κόρη μου αλλά και τα παιδιά συγγενών μου να δουλέψουν από μικρή ηλικία (σερβιτόροι, θελήματα, σε κατασκηνώσεις) ώστε να καταλάβουν από μικρά την σημασία της εργασίας όσο ταπεινή και αν είναι.

 

~που τη φοροδιαφυγή την είχαμε κάνει επιστήμη χρόνια τώρα - ούτε και εγώ (και ας το έχω πληρώσει με το παραπάνω). Προχωρώ όμως και σε καταγγελίες όταν κάποιος χρηματίζεται, αρνούμαι να δώσω χρήματα για υπηρεσίες που θα έπρεπε να μου παρέχονται δωρεάν, ζητάω πάντα απόδειξη.

 

~που δεν διεκδικούμε δημόσια εκπαίδευση για όλους - συμμετέχοντας ενεργά στους συλλόγους γονέων και πιέζοντας τα κατά τόπους γραφεία εκπαίδευσης. Συμμετέχοντας στις διαδικασίες του δήμου μου (ο οποίος είναι πλέον υπεύθυνος για τις σχολικές δομές)

 

~που δεν διεκδικούμε δημόσια υγεία για όλους - επιλέγοντας τη δημόσια υγεία, αρνούμενη να χρηματίσω γιατρό, με το να αναφέρω περιστατικά χρηματισμού

 

Ας κάνουμε όχι όλα, ένα από αυτά και πραγματικά το πιστεύω ότι η κοινωνία μας θα άλλαζε ριζικά. Για το θέμα της ασφάλειας (που πίστεψέ με και εμένα με απασχολεί πολύ) η απάντησή μου είναι ότι διεκδικώ τον χώρο μου. Έχω φίλους που αποφάσισαν να ανοίξουν πολιτιστικό χώρο στο χειρότερο μέρος του κέντρου της Αθήνας, συνειδητά. Γνωρίστηκαν με τους αλλοδαπούς και διακριτικά αλλά σταθερά τους δείχνουν ένα άλλο πρόσωπο από αυτό της ρατσιστικής Αθήνας. Τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά. Τουλάχιστον στον δρόμο που είναι το πολιτιστικό κέντρο, οι ηθοποιοί κυκλοφορούν με ασφάλεια και οι σχέσεις είναι άριστες.

 

Γενικά μιλώντας, το κλειδί για μένα είναι η συμμετοχή σε αυτό που λέγαμε παλιά "τα κοινά". Αυτό σημαίνει να είσαι πολιτικό ον. Μέσα από συμμετοχικές διαδικασίες να διεκδικείς τα πιστεύω σου. Ας ξεκινήσουμε ο καθένας από τη γειτονιά του. Ξέρουμε τους γείτονές μας; Τα προβλήματα όχι του δήμου, της γειτονιάς. Οργανωθήκαμε για να τα λύσουμε;

Δεν είναι εύκολο, απαιτεί χρόνο και ψυχικό σθένος αλλά για εμένα είναι ο μοναδικός τρόπος να δράσης αν θέλουμε να αλλάξουμε τα πράγματα.

 

Στο παράδειγμα που ανέφερες η άποψη μου είναι ότι ο καθένας μας ας κρατά τις εμπειρίες του για τον εαυτό του και ας έχει τα μάτια του ανοιχτά να ακούσει και να κρίνει τις εμπειρίες των άλλων. Πιστεύω ότι όλοι οι άνθρωποι, ανεξαρτήτως φύλου, χρώματος, σεξουαλικού προσανατολισμού, καταγωγής μπορούν να δείξουν τον καλύτερό τους εαυτό, αν τους δοθούν ίσες ευκαιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Να μιλήσω πιο συγκεκριμένα

 

~που δεν ζητάμε ελέγχους και αυστηρή νομοθεσία - Δηλαδή? πώς μπορώ να το ζητήσω αυτό? που πρέπει να απευθυνθώ?

 

~που σνομπάραμε τις κατώτερες δουλειές - οκ σου εγγυόμαι οτι δεν τις σνομπάρω

 

~που τη φοροδιαφυγή την είχαμε κάνει επιστήμη χρόνια τώρα - προσωπικά όχι

 

~που δεν διεκδικούμε δημόσια εκπαίδευση για όλους - οκ πώς το διεκδικώ????

 

~που δεν διεκδικούμε δημόσια υγεία για όλους - το αυτό.. πώς το διεκδικώ?

 

Ωραία ερώτηση. Λοιπόν, νομίζω κατ'αρχήν αυτό που κάνεις είναι ότι δε δέχεσαι να φεύγει η συζήτηση από το ζητούμενο. Δηλαδή, όταν η συζήτηση είναι για το μεταναστευτικό, δε μπορεί να καταλήγουμε να συζητάμε τη μία περίπτωση, τη μία εμπειρία γιατί εκεί μπορεί να χάνουμε την ουσία.

 

Πώς ζητάμε ελέγχους και αυστηρή νομοθεσία: αν συμφωνείς ότι χρειάζεται έλεγχος και εφαρμογή της νοοθεσίας μας, τότε όταν γίνεται έλεγχος και αυστηροποιείται η νομοθεσία, και κάποιοι προσπαθούν να σε αποπροσανατολίσουν με διάφορους τρόπους (π.χ. "ναι, το καϋμένο το παιδί, έκανε μια πλαστογραφούλα για να μπει στο δημόσιο στη θέση ενός άλλου, αλλά είχε μάνα διαβητική") απλώς δε δέχεσαι τον αποπροσανατολισμό, δε δέχεσαι να συζητήσουμε τη μία περίπτωση της διαβητικής μάνας (που κατά πάσα πιθανότητα δε στέκει καν, αλλά τέλος πάντων), προσπαθείς να μείνεις στην ουσία. Όταν έρχεται ένας πατέρας και ζητάει τη συμπαράστασή σου ως Ελληνίδα γιατί ο Αλβανός συμμαθητής του γιου του κρατάει τη σημαία, τον ρωτάς "καλά ρε Γιώργο/Τάκη/Κίτσο, κι ο δικός σου πώς και πήρε χειρότερους βαθμούς απ'τον Αλβανό; Τί θα κάνεις τώρα; Μήπως να κάτσεις λίγο μαζί του, να διβάσετε καμιά κυριακάτικη εφημερίδα μαζί, να δείτε κανα ντοκιμαντέρ, να του προτείνεις κάτι για να μάθει καλύτερα ελληνικά, καλύτερη ιστορία, καλύτερα μαθηματικά; Δηλαδή ο Αλβανός πώς το κατάφερε και ο δικός σου δεντο κατάφερε;" Όταν διαβάζεις ένα άρθρο σχετικό ονλάιν να γράψεις στα σχόλια "παιδιά, ωραία τα λέτε, αλλά τα δικά μας τα παιδιά γιατί δεν παίρνουν μεγαλύτερους βαθμούς;" Και όταν σε μια συζήτηση στην τηλεόραση κάποιος πάει να φέρει τη συζήτηση σε τέτοια άσχετα, απλώς να το κλείνεις (ή και να πάρεις τηλέφωνο το σταθμό να τους πεις ότι κακώς επιτρέπουν να ξεφεύγει η κουβεντα και πως δε συμφωνείς και πως το κλείνεις).

 

Για τις κατώτερες δουλειές, νομίζω όλοι ξέρουμε κάποιον που τον έχει χτυπήσει η κρίση άσχημα αλλά δε δέχεται με τίποτα να προσαρμοστεί, γιατί "σιγά μη μαζέψω εγώ τις ελιές". Σ'αυτό το φίλο/συγγενή, δε μπορούμε να του υποδείξουμε ότι ίιιιισως το παρακάνει; Ή πολύ απλά να απέχουμε, εγώ έχω αηδιάσει με ένα τέτοιο συγγενή, δε θέλω να έχω καμιά επαφή, οκ, ίσως θα έπρεπε να του πω να πάρει τα πόδια του που τα χωράφια του μαράζουνε, αλλά δεν το'χω κάνει ακόμη, θα δούμε. Κάπως έτσι το βλέπω και για τη φοροδιαφυγή (βέβαια υπάρχουν και δραστικές μέθοδοι, π.χ. οι καταγγελίες είναι η βασική πηγή πληροφόρησης για σπουδαίες περιπτώσεις τουλάχιστον, δεν τα βρίσκουνε μόνοι τους, κάποιος παίρνει τηλέφωνο).

 

Για τη δημόσια παιδεία και τη δημόσια υγεία, μπορείς ας πούμε να μην πέφτεις στο τριπάκι "έρχονται δω πέρα οι μετανάστες και μας παίρνουν τις θέσεις", ακόμη κι αν αυτό βιώνεις στην καθημερινότητά σου (π.χ. δε σου δέχτηκαν το παιδί στο δημόσιο παιδικό αλλά πήραν το πακιστανάκι) να ξέρεις ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα. Το σοβαρό κράτος που θέλει, μπορεί να βρει τρόπο για όλους. Δε θέλει το κράτος μας γι αυτό δεν κάνει παιδικούς σταθμούς, κι εμείς καθόμαστε και πλακωνόμαστε μεταξύ μας και με τους ξένους. Τόσα χρόνια θέλαμε να φεύγουμε με σύνταξη στη δεκαπενταετία, όταν πια τα παιδιά μας θα ήταν κάπως πιο μεγάλα, αντί να ζητάμε αυτά τα λεφτά να γίνουν παιδικοί σταθμοί για να μας τα κρατάνε όταν είναι μικρά, και να γίνουν και θέσεις εργασίας κατ'αυτόν τον τρόπο, να υπάρξει κάποια ανάπτυξη, αλλά εμείς όχι, να βγούμε στη σύνταξη, αυτό θέλαμε. Ε, να τα αποτελέσματα. Οπότε τρόποι υπάρχουν,μην πέφτουμε στην παγίδα ότι οι ξένοι μας τα κλέβουν αυτά, είναι ψέμα μεγάλο και πέφτουμε στην παγίδα για να μην υποχρεωθεί κανείς να ξεβολευτεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Το ξαναλέω, όταν ζητάω να μου αναλύσετε τις απόψεις σας, το κάνω γιατί πραγματικά με ενδιαφέρει να μάθω τον τρόπο σκέψης του συνομιλητή μου. Νομίζω ότι όλοι κερδίζουμε από αυτό.

 

Τέλος πάντων, αυτό που θέλω να πω είναι ότι όσο ρίχνουμε το φταίξιμο στον μετανάσταστη

~που έχει γεμίσει τις γειτονιές

~που μας τρώει τις δουλειές

~που φοροδιαφεύγει

~που τα παιδιά του πάνε παιδικό και τα δικά μας όχι

~που γεμίζουν τα νοσοκομεία κλπ κλπ

 

συντηρούμε αισθήματα μίσους και ρατσισμού και δεν θέλουμε βλέπουμε το δικό μας μερίδιο ευθύνης

~που δεν ζητάμε ελέγχους και αυστηρή νομοθεσία

~που σνομπάραμε τις κατώτερες δουλειές

~που τη φοροδιαφυγή την είχαμε κάνει επιστήμη χρόνια τώρα

~που δεν διεκδικούμε δημόσια εκπαίδευση για όλους

~που δεν διεκδικούμε δημόσια υγεία για όλους

 

 

:D

 

Ποιοι ειναι ολοι αυτοι που τα κανουν ολα αυτα η δεν τα κανουν?

 

Μηπως εχεις τελειως λανθασμενη αποψη για τους απλους Ελληνες?

 

Μηπως να βγειτε και λιγο εξω να δειτε πως προσπαθει ο περισσοτερος κοσμος ?

Πως επιβιωνουν -οσοι επβιωνουν- ελευθεροι επαγγελματιες ?

Πως εργαζονται οι Δημοσιοι υπαλληλοι , κατω απο την τρομοκρατια και την απειλη Αργιας.

 

Εγω ζω σε αλλο κοσμο, μαλλον.

 

Διπλα μου βλεπω ανθρωπους με σκυμενο το κεφαλι, να δουλευουν και να προσπαθουν να ανταπεξελθουν στα υπερογκα εξοδα και στην παρολογη φορολογια, στην παραλογη νομοθεσια και απο πανω μας διασυρουν διεθνως για τεμπεληδες , Ρατσιστες και για ολα αυτα που γραφεις και για αλλα.

Κλεισμενοι στον ευτο τους και στα προβληματα τους.

 

Μηπως αντι να τους τσουβαλιζουμε ολους και να τους θεωρουμε απαταιωνες κλεφτες τους ελευθερους επαγγελματιες , επιορκους τους Δημοσιους και να υιοθετουμε την εκφραση του Παγκαλου , να προβληματιστουμε και να ανοιξουμε τα ματια μας να δουμε πως ζει ο μεσος Ελληνας σημερα?

 

Εγω λεω αντι να λιθοβολουμε τον εαυτο μας να κοιταξουμε λιγο να προστατεψουμε οτι μας εχει απομεινει.

 

 

Οσο για αυτα που λες οτι κανεις πρεπει να εχεις λυμενο το οικονομκο για να εχεις τοσο ελευθερο χρονο για τοσες καταγγελιες.

Και απο αυτα που λες δεν θα εχει τυχει να απευθυνθεις σε δημοσιο νοσοκομειο που υπολειτουργει .

Δεν το λεω εγω, ο πρωην υπουργος υγειας το ελεγε οτι επρεπε να περιμενεις μηνες για χειρουργειο.

Link to comment
Share on other sites

Λεμονιά, φτάσαμε όπου φτάσαμε ακριβώς επειδή είμαστε κλεισμένοι στα προβλη΄ματά μας. και πριν την κρίση υπήρχαν δημόσιοι υπάληλλοι που έσκυβαν το κεφάλι, ήταν αυτοί που θέλανε να κάνουν τη δουλειά τους και δε μπορούσανε γιατί κινδύνευε και η ζωή τους (και σίγουρα τα λάστιχα του αυτοκίνητου τους). Αυτοί οι άνθρωποι δε μετράνε; Αν τότε είχαμε πατάξει τη διαφθορά, θα είχαμε άλλα αποτελέσματα, αλλά όχι, δεν πείραζε.

 

Και οι ελεύθεροι επαγγελματίες υπέφεραν και παλιά, εδώ και χρόνια, ιδίως αυτοί που δεν είχαν προσβάσεις και προσπαθούσαν να επιβιώσουν μόνο με την αξία της δουλειάς τους. Αλλά όχι, έπρεπε να λαδώσουν, να έχουν γνωστό, να παρανομήσουν για να μπορέσουν να πάρουν μια δουελιά, τουλάχιστον πολλοί από αυτούς. Και την ίδια στιγμή έβλεπαν το κάθε λαμόγιο με κολλητούς στις σωστές θέσεις να βγάζει άκοπα εκατομμύρια. Αυτό μήπως το ξεχνάμε;

 

Δεν ξέρω σε ποιόν κόσμο ζεις εσύ, εμένα ο κόσμος μου είναι ότι έχω άχρηστο συγγενή, παπάρα παπαρδέλα που πούλησε την ψήφο του για να μπει σε ΔΕΚΟ και τώρα του έχουν κόψει τα άπειρα λεφτά που παίρνει και διαμαρτύρεται και βρίζει και τον Πάγκαλο. Μας φταίει ο Πάγκαλος, μας φταίει ο πακιστανός που θα σηκώσει τη σημαία, αλλά δε μας φταίει ο Τάκης ο Μάκης ο Σάκης που πούλησε την ψήφο του και έβαλε ένα λαμόγιο στη βουλή για να καθαρίζει ένα διχίλιαρο (πρώτο μισθό, πτυχίο ούτε μισό, ούτε αγγλικά). Αυτοί είμαστε.

 

Κι εσύ λες να προστατέψουμε όσα μας απόμειναν, τί εννοείς; Να διώξουμε τους ξένους; Τϊ να κάνουμε; Να κρατήσουμε τους δημοσίους υπαλλήλους με πλαστά πτυχία; Τί προτείνεις; Ποιά είναι η λύση δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι ειναι ολοι αυτοι που τα κανουν ολα αυτα η δεν τα κανουν?

 

Μηπως εχεις τελειως λανθασμενη αποψη για τους απλους Ελληνες?

 

Μηπως να βγειτε και λιγο εξω να δειτε πως προσπαθει ο περισσοτερος κοσμος ?

Πως επιβιωνουν -οσοι επβιωνουν- ελευθεροι επαγγελματιες ?

Πως εργαζονται οι Δημοσιοι υπαλληλοι , κατω απο την τρομοκρατια και την απειλη Αργιας.

 

Εγω ζω σε αλλο κοσμο, μαλλον.

 

Διπλα μου βλεπω ανθρωπους με σκυμενο το κεφαλι, να δουλευουν και να προσπαθουν να ανταπεξελθουν στα υπερογκα εξοδα και στην παρολογη φορολογια, στην παραλογη νομοθεσια και απο πανω μας διασυρουν διεθνως για τεμπεληδες , Ρατσιστες και για ολα αυτα που γραφεις και για αλλα.

Κλεισμενοι στον ευτο τους και στα προβληματα τους.

 

Μηπως αντι να τους τσουβαλιζουμε ολους και να τους θεωρουμε απαταιωνες κλεφτες τους ελευθερους επαγγελματιες , επιορκους τους Δημοσιους και να υιοθετουμε την εκφραση του Παγκαλου , να προβληματιστουμε και να ανοιξουμε τα ματια μας να δουμε πως ζει ο κοσμος σημερα?

 

Εγω λεω αντι να λιθοβολουμε τον εαυτο μας να κοιταξουμε λιγο να προστατεψουμε οτι μας εχει απομεινει.

 

 

Οσο για αυτα που λες οτι κανεις πρεπει να εχεις λυμενο το οικονομκο για να εχεις τοσο ελευθερο χρονο για τοσες καταγγελιες.

Και απο αυτα που λες δεν θα εχει τυχει να απευθυνθεις σε δημοσιο νοσοκομειο που υπολειτουργει .

Δεν το λεω εγω, ο πρωην υπουργος υγειας το ελεγε οτι επρεπε να περιμενεις μηνες για χειρουργειο.

 

Αλήθεια Λεμονιά, με ξέρεις προσωπικά; Ξέρεις με τι λεφτά ζω και με εγκαλείς "να βγω και λιγο εξω να δω πως προσπαθει ο περισσοτερος κοσμος"; Ξέρεις αν έχω άντρα δημόσιο υπάλληλο ή αδελφή ελ.επαγγελματία; Αν έχω σταθεί σε ουρά με σπασπένο πόδι στο ΚΑΤ σε εφημερία; Λυπάμαι αν στη χαλάω, αλλά ούτε το οικονομικό μου λυμένο έχω (κάθε άλλο), ούτε άπειρο χρόνο έχω. Αλλά και καταγγελίες έχω κάνει σε γιατρούς του ΙΚΑ που αρνούνται να κάνουν σωστά τη δουλειά τους και δημόσιο μαιευτήριο με γιατρό που δεν χρηματίζεται έχω επιλέξει για να γεννήσω και απόδειξη θα ζητήσω(και ας πληρώσω παραπάνω). Το ξαναγράφω. Ένα, μόνο ένα, από όλα αυτά μπορούμε να κάνουμε;

Η διαφορά μας Λεμονιά είναι στο ότι εγώ πιστεύω ότι δεν μας έχει απομείνει τίποτα. Ότι όσο κλεινόμαστε στον εαυτό μας και νομίζουμε ότι έτσι δε θα μας αγγίξουν τα δεινά των γύρω, εθελοτυφλούμε. Και ότι η βελτίωση ξεκινά από την αυτοκριτική, όχι ψάχνοντας φταίχτες. Τι με νοιάζει τι λέει ο Γερμανός ή ο Άγγλος για μένα; Με την εκτίμησή του θα ζήσω; Τον μ@#$#α τον δήμαρχο που ψήφισαν για να βολευτούν μερικοί μερικοί και τις αποφάσεις του θα φάω στη μάπα. Θα καθίσω με σταυρωμένα χέρια;

Δεν είπα ότι είναι εύκολο. Ποτέ δεν ήταν εύκολο να απαιτήσεις αυτά που δικαιούσαι. Μεμψιμοιρώντας πάντως, αποκλείεται να το καταφέρεις.

Τουλάχιστον εγώ κάνω προτάσεις και προσπαθώ. Εσύ τι ακριβώς προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή το έχω ξαναδεί, το επιχείρημα "εσύ έχεις λύσει το οικονομικό, γι αυτό τα λες αυτά" δε στέκει. Όχι δεν έχουμε λύσει το οικονομικό, αυτή είναι η γνώμη μας, απλώς, χωρίς να έχουμε λύσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν σας ευχαριστώ και τις δύο που μου απαντήσατε.

 

Ας κάνουμε όχι όλα, ένα από αυτά και πραγματικά το πιστεύω ότι η κοινωνία μας θα άλλαζε ριζικά. Για το θέμα της ασφάλειας (που πίστεψέ με και εμένα με απασχολεί πολύ) η απάντησή μου είναι ότι διεκδικώ τον χώρο μου. Έχω φίλους που αποφάσισαν να ανοίξουν πολιτιστικό χώρο στο χειρότερο μέρος του κέντρου της Αθήνας, συνειδητά. Γνωρίστηκαν με τους αλλοδαπούς και διακριτικά αλλά σταθερά τους δείχνουν ένα άλλο πρόσωπο από αυτό της ρατσιστικής Αθήνας. Τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά. Τουλάχιστον στον δρόμο που είναι το πολιτιστικό κέντρο, οι ηθοποιοί κυκλοφορούν με ασφάλεια και οι σχέσεις είναι άριστες.

 

Γενικά μιλώντας, το κλειδί για μένα είναι η συμμετοχή σε αυτό που λέγαμε παλιά "τα κοινά". Αυτό σημαίνει να είσαι πολιτικό ον. Μέσα από συμμετοχικές διαδικασίες να διεκδικείς τα πιστεύω σου. Ας ξεκινήσουμε ο καθένας από τη γειτονιά του. Ξέρουμε τους γείτονές μας; Τα προβλήματα όχι του δήμου, της γειτονιάς. Οργανωθήκαμε για να τα λύσουμε;

Δεν είναι εύκολο, απαιτεί χρόνο και ψυχικό σθένος αλλά για εμένα είναι ο μοναδικός τρόπος να δράσης αν θέλουμε να αλλάξουμε τα πράγματα.

 

Στο παράδειγμα που ανέφερες η άποψη μου είναι ότι ο καθένας μας ας κρατά τις εμπειρίες του για τον εαυτό του και ας έχει τα μάτια του ανοιχτά να ακούσει και να κρίνει τις εμπειρίες των άλλων. Πιστεύω ότι όλοι οι άνθρωποι, ανεξαρτήτως φύλου, χρώματος, σεξουαλικού προσανατολισμού, καταγωγής μπορούν να δείξουν τον καλύτερό τους εαυτό, αν τους δοθούν ίσες ευκαιρίες.

 

Μιλάς πολύ ωραία vtgian και όλα όσα λες είναι σωστά.. νιώθω όμως - και μην με παρεξηγήσεις δεν το λέω για να σε ειρωνευτώ - οτι διαβάζω έκθεση ιδεών. μιλάς για ιδανικά.

 

στην καθημερινή ζωή αυτά που λες είναι σχεδόν ακατόρθωτα.. προσωπικά οι δυνάμεις μου αντέχουν πολύ μικρά πράγματα και μάλλον δεν είμαι η μόνη. νιώθω οτι η θεωρία από την πράξη απέχουν πάρα πολύ ειδικά όταν μιλάμε για ριζικές αλλαγές σε νοοτροπία και σύστημα.

 

Ωραία ερώτηση. Λοιπόν, νομίζω κατ'αρχήν αυτό που κάνεις είναι ότι δε δέχεσαι να φεύγει η συζήτηση από το ζητούμενο. Δηλαδή, όταν η συζήτηση είναι για το μεταναστευτικό, δε μπορεί να καταλήγουμε να συζητάμε τη μία περίπτωση, τη μία εμπειρία γιατί εκεί μπορεί να χάνουμε την ουσία.

 

Πώς ζητάμε ελέγχους και αυστηρή νομοθεσία: αν συμφωνείς ότι χρειάζεται έλεγχος και εφαρμογή της νοοθεσίας μας, τότε όταν γίνεται έλεγχος και αυστηροποιείται η νομοθεσία, και κάποιοι προσπαθούν να σε αποπροσανατολίσουν με διάφορους τρόπους (π.χ. "ναι, το καϋμένο το παιδί, έκανε μια πλαστογραφούλα για να μπει στο δημόσιο στη θέση ενός άλλου, αλλά είχε μάνα διαβητική") απλώς δε δέχεσαι τον αποπροσανατολισμό, δε δέχεσαι να συζητήσουμε τη μία περίπτωση της διαβητικής μάνας (που κατά πάσα πιθανότητα δε στέκει καν, αλλά τέλος πάντων), προσπαθείς να μείνεις στην ουσία. Όταν έρχεται ένας πατέρας και ζητάει τη συμπαράστασή σου ως Ελληνίδα γιατί ο Αλβανός συμμαθητής του γιου του κρατάει τη σημαία, τον ρωτάς "καλά ρε Γιώργο/Τάκη/Κίτσο, κι ο δικός σου πώς και πήρε χειρότερους βαθμούς απ'τον Αλβανό; Τί θα κάνεις τώρα; Μήπως να κάτσεις λίγο μαζί του, να διβάσετε καμιά κυριακάτικη εφημερίδα μαζί, να δείτε κανα ντοκιμαντέρ, να του προτείνεις κάτι για να μάθει καλύτερα ελληνικά, καλύτερη ιστορία, καλύτερα μαθηματικά; Δηλαδή ο Αλβανός πώς το κατάφερε και ο δικός σου δεντο κατάφερε;" Όταν διαβάζεις ένα άρθρο σχετικό ονλάιν να γράψεις στα σχόλια "παιδιά, ωραία τα λέτε, αλλά τα δικά μας τα παιδιά γιατί δεν παίρνουν μεγαλύτερους βαθμούς;" Και όταν σε μια συζήτηση στην τηλεόραση κάποιος πάει να φέρει τη συζήτηση σε τέτοια άσχετα, απλώς να το κλείνεις (ή και να πάρεις τηλέφωνο το σταθμό να τους πεις ότι κακώς επιτρέπουν να ξεφεύγει η κουβεντα και πως δε συμφωνείς και πως το κλείνεις).

 

Για τις κατώτερες δουλειές, νομίζω όλοι ξέρουμε κάποιον που τον έχει χτυπήσει η κρίση άσχημα αλλά δε δέχεται με τίποτα να προσαρμοστεί, γιατί "σιγά μη μαζέψω εγώ τις ελιές". Σ'αυτό το φίλο/συγγενή, δε μπορούμε να του υποδείξουμε ότι ίιιιισως το παρακάνει; Ή πολύ απλά να απέχουμε, εγώ έχω αηδιάσει με ένα τέτοιο συγγενή, δε θέλω να έχω καμιά επαφή, οκ, ίσως θα έπρεπε να του πω να πάρει τα πόδια του που τα χωράφια του μαράζουνε, αλλά δεν το'χω κάνει ακόμη, θα δούμε. Κάπως έτσι το βλέπω και για τη φοροδιαφυγή (βέβαια υπάρχουν και δραστικές μέθοδοι, π.χ. οι καταγγελίες είναι η βασική πηγή πληροφόρησης για σπουδαίες περιπτώσεις τουλάχιστον, δεν τα βρίσκουνε μόνοι τους, κάποιος παίρνει τηλέφωνο).

 

Για τη δημόσια παιδεία και τη δημόσια υγεία, μπορείς ας πούμε να μην πέφτεις στο τριπάκι "έρχονται δω πέρα οι μετανάστες και μας παίρνουν τις θέσεις", ακόμη κι αν αυτό βιώνεις στην καθημερινότητά σου (π.χ. δε σου δέχτηκαν το παιδί στο δημόσιο παιδικό αλλά πήραν το πακιστανάκι) να ξέρεις ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα. Το σοβαρό κράτος που θέλει, μπορεί να βρει τρόπο για όλους. Δε θέλει το κράτος μας γι αυτό δεν κάνει παιδικούς σταθμούς, κι εμείς καθόμαστε και πλακωνόμαστε μεταξύ μας και με τους ξένους. Τόσα χρόνια θέλαμε να φεύγουμε με σύνταξη στη δεκαπενταετία, όταν πια τα παιδιά μας θα ήταν κάπως πιο μεγάλα, αντί να ζητάμε αυτά τα λεφτά να γίνουν παιδικοί σταθμοί για να μας τα κρατάνε όταν είναι μικρά, και να γίνουν και θέσεις εργασίας κατ'αυτόν τον τρόπο, να υπάρξει κάποια ανάπτυξη, αλλά εμείς όχι, να βγούμε στη σύνταξη, αυτό θέλαμε. Ε, να τα αποτελέσματα. Οπότε τρόποι υπάρχουν,μην πέφτουμε στην παγίδα ότι οι ξένοι μας τα κλέβουν αυτά, είναι ψέμα μεγάλο και πέφτουμε στην παγίδα για να μην υποχρεωθεί κανείς να ξεβολευτεί.

 

Ρε συ Εκάβη.. μα την παναγία προσπαθώ μετά μανίας να σε νιώσω βρε πουλάκι μου να σε καταλάβω κι εκεί που πάω να πώ "ναι έτσι είναι" εκεί θα μου πετάξεις μια κουβέντα και θα με αποτελειώσεις... συμφωνώ απόλυτα οτι μάλλον διαφωνούμε :lol:

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια Λεμονιά, με ξέρεις προσωπικά; Ξέρεις με τι λεφτά ζω και με εγκαλείς "να βγω και λιγο εξω να δω πως προσπαθει ο περισσοτερος κοσμος"; Ξέρεις αν έχω άντρα δημόσιο υπάλληλο ή αδελφή ελ.επαγγελματία; Αν έχω σταθεί σε ουρά με σπασπένο πόδι στο ΚΑΤ σε εφημερία; Λυπάμαι αν στη χαλάω, αλλά ούτε το οικονομικό μου λυμένο έχω (κάθε άλλο), ούτε άπειρο χρόνο έχω. Αλλά και καταγγελίες έχω κάνει σε γιατρούς του ΙΚΑ που αρνούνται να κάνουν σωστά τη δουλειά τους και δημόσιο μαιευτήριο με γιατρό που δεν χρηματίζεται έχω επιλέξει για να γεννήσω και απόδειξη θα ζητήσω(και ας πληρώσω παραπάνω). Το ξαναγράφω. Ένα, μόνο ένα, από όλα αυτά μπορούμε να κάνουμε;

Η διαφορά μας Λεμονιά είναι στο ότι εγώ πιστεύω ότι δεν μας έχει απομείνει τίποτα. Ότι όσο κλεινόμαστε στον εαυτό μας και νομίζουμε ότι έτσι δε θα μας αγγίξουν τα δεινά των γύρω, εθελοτυφλούμε. Και ότι η βελτίωση ξεκινά από την αυτοκριτική, όχι ψάχνοντας φταίχτες. Τι με νοιάζει τι λέει ο Γερμανός ή ο Άγγλος για μένα; Με την εκτίμησή του θα ζήσω; Τον μ@#$#α τον δήμαρχο που ψήφισαν για να βολευτούν μερικοί μερικοί και τις αποφάσεις του θα φάω στη μάπα. Θα καθίσω με σταυρωμένα χέρια;

Δεν είπα ότι είναι εύκολο. Ποτέ δεν ήταν εύκολο να απαιτήσεις αυτά που δικαιούσαι. Μεμψιμοιρώντας πάντως, αποκλείεται να το καταφέρεις.

Τουλάχιστον εγώ κάνω προτάσεις και προσπαθώ. Εσύ τι ακριβώς προτείνεις;

 

 

Για να εκφραζεσαι τοσο υποτιμητικα για τον μεσο Ελληνα

 

 

συντηρούμε αισθήματα μίσους και ρατσισμού και δεν θέλουμε βλέπουμε το δικό μας μερίδιο ευθύνης

 

που δεν κανει η κανει τα παρακατω , σε αντιθεση με ΕΣΕΝΑ , .

 

 

που δεν ζητάμε ελέγχους και αυστηρή νομοθεσία

~που σνομπάραμε τις κατώτερες δουλειές

~που τη φοροδιαφυγή την είχαμε κάνει επιστήμη χρόνια τώρα

~που δεν διεκδικούμε δημόσια εκπαίδευση για όλους

~που δεν διεκδικούμε δημόσια υγεία για όλους

 

Δειχνει οτι δεν ζεις την Ελληνικη πραγματικοτητα του 2014.

 

Και πιο συγκεκριμενα για αυτο

που δεν ζητάμε ελέγχους και αυστηρή νομοθεσία

 

Ρωτησε

 

Εναν λογιστη , εναν δικηγορο, εναν γιατρο, Συμβολαιογραφο, εναν μηχανικο, εναν γεωπονο , εναν επαγγελματια, εναν δημοσιο υπαλληλο , Εναν εκαπιδευτικο ,

για τη ΧΑΛΑΡΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ και για τις χαλαρες ποινες -κυρωσεις ενος πιθανοτατου λαθους μεσα στον καταιγισμο των προχειρων γραμμενων νομων εφοσον ακολουθουνται απο σειρα τροπολογιων, εγκυκλιων, υπουργικων αποφασεων και στην πορεια καποιοι βγαινουν και αντισυνταγματικοι . Και με τι επιπτωσεις και κυρωσεις?

Τον ''απατεωνα'' ελευθερο επαγγλεματια και τον απατεωνα-ρατσιστη Ελληνα απλο πολτιη.

 

 

που τη φοροδιαφυγή την είχαμε κάνει επιστήμη χρόνια τώρα

 

Εσυ μπορει ναι. Εγω οχι .

Δουλεω χρονια σαν Ελευθερος επαγγελμαιτιας και το θεωρω ακρως προσβλητικο να με ισοπεδωνουν με ''ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ'', που φοροδιαφευγαν , που εχουν γεματους τους λογαρισμους τους και μαλλον προστατευονται περισσοτερο απο εμενα , που φορολογουμε και μονο που υπαρχω σαν ελευθερος επαγγελματιΑς με το ΄΄Τελος επ. ΄΄και με τυχον τεκμηριο απο δωρεα η γονικη παροχη και με μηδεν εσοδα..

 

Αυτο ειναι ακρως προσβλητικο για τον οποιοδηποτε ελευθερο επαγγελματια που σημερα προσπαθει να παραμεινει στο επαγγλεματα του με πολλες προσπαθειες.

Εαν ειχατε τα ματια λιγο ανοιχτα θα βλεπατε τουλαχιστον ποσο συχνα κλεινουν τα μαγαζια. Διαβαστε και λιγο για τους παραλογους φορους και την καταργηση του αφορολογητου. Για τις οφειλες στην εφορεια, απο που εχουν προερθει. Για τις κατασχεσεις.

 

 

 

[που δεν διεκδικούμε δημόσια εκπαίδευση για όλους/QUOTE].

 

 

Δεν νομιζω οτι υπαρχει γονιος να μην θελει την Δημοσια Υγεια και Δημοσια Παιδεια.

 

Εισαι αδικη και εκφραζεσαι υποτιμητικα για τον μεσο Ελληνα.

 

Η εκφραση ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ, νομιζω καπου αναφερθηκε σε αυτο το θεμα, ειναι πολυ προσβλητικη και μονο ΡΑΤΣΙΣΜΟ διακρινω εναντον των Ελληνων.

 

Εγω γυρω μου δεν βλεπω ουτε πολλους τεμπεληδες, ουτε πολλους απαταιωνες.

Ας σοβαρευτουμε και ας κοιταξουμε λιγο με συμπαθεια πρωτα απο ολα εμας τους ιδιους και μετα ολους τους υπολοιπους.

Γιατι οταν λιθοβολουμε τους εαυτους μας, δεν σεβομαστε τους προγονους μας που εδωσαν τη ζωη τους για εμας εφοσον θελουμε να μην υπαρχουν εθνικες εορτες στα σχολεια ή συμμετοχη στις παρελασεις ωστε να μην καλλιεργουμε πατριωτικα συναισθηματα στα παιδια μας , αδυνατω να πειστεψω οτι αγαπαμε τους μεταναστες.

 

Εχω βαρεθει να αναμασαμε το παραμυθακι του Παγκαλου.

Οτι ολοι τα φαγαμε μαζι, οτι ολοι φταιμε γαι ολα.

Λυπαμαι πολυ που το ακουω συχνα γυρω μου, να υποτιμαμε τοσο πολυ τον εαυτο μας.

 

Εκμεταλλευτες Ελληνες υπαρχουν πολλοι οπως και σε ολο τον κοσμο.

Ρατσιστες επισης υπαρχουν παντου.

Θεωρω οτι ειμαστε πολυ λιγοτερο ρατσιστες απο αλλους λαους.

.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Εκάβη.. μα την παναγία προσπαθώ μετά μανίας να σε νιώσω βρε πουλάκι μου να σε καταλάβω κι εκεί που πάω να πώ "ναι έτσι είναι" εκεί θα μου πετάξεις μια κουβέντα και θα με αποτελειώσεις... συμφωνώ απόλυτα οτι μάλλον διαφωνούμε :lol:

 

Οκ, ποιά είναι αυτή η κουβέντα που σε προβληματίζει, πες μου να τα βρούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε Λεμονιά, όταν λες ότι γύρω σου δε βλέπεις όσα βλέπω εγώ, να σε ρωτήσω κάτι: δεν ξέρεις ούτε έναν άνθρωπο που να έχειδιοριστεί ως μη όφειλε; Ούτε έναν άνθρωπο που να έχει αυθαίρετο; Επίσης, δεν έχεις υπόψη σου ανθρώπους που ψηφίζουνε οικογενειακώς κάτι άθλιους τύπους για ρουσφέτια; Δε βλέπεις ότιη Βίσση δηλώνει ετήσιο εισόδημα 1500 ευρώ κι εμείς τρέχουμε να της τα ακουμπήσουμε στο σκυλάδικο; Δε βλέπεις τις επιδοτήσεις της Ένωσης που έχουν συντηρήσει τόσα χρόνια τόσα σκυλάδικα στην ελληνική επαρχία και όχι μόνο;

 

Οκ για όσα περνάνε οι ελεύθεροι επαγγελματίες, και οκ εννοείται για το παράλογο της φορολογίας, αλλά δε συμφωνείς ότι και προ κρίσης το ελεύθερο επάγγελμα είχε τεράστιες δυσκολίες λόγω ακριβώς του ότι έχουμε φτιάξει μια διεφθαρμένη κοινωνία; Αυτός ο παραλογισμός να χρειάζεσαι μέσο για να κάνεις μια απλή δουλειά; Όλα αυτά εσύ πιστεύεις ότι μπορούν να συνεχίζονται για πάντα; Δεν κέρδιζαν κάποιοι σε βάρος όλων των άλλων; Γι αυτό το "μέσο Ελληνα" εσύ είσαι περήφανη; Και πσιτεύεις εσύ ότι οι "πρόγονοί" μας πολέμησαν ώστε να μπορούμε εμείς να αφήνουμε ακαλλιέργητα τα χωράφια μας και να τρώμε την επιδότηση σε διασκεδάσεις (για να το πω ευπρεπώς; )

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΜΟΝΙΑ2 λυπάμαι πολύ. Τι θέλεις; να σου δώσω αναλυτικά στοιχεία για το επάγγελμα το δικό μου και την οικογένειάς μου, με ποιους έχω μιλήσει για τα προβλήματά τους και πιστοποιητικό φρονημάτων, για να πεισθείς ότι όλα αυτά που αναφέρεις τα γνωρίζω από πρώτο χέρι; Με κρίνεις χωρίς να ξέρεις τίποτα για μένα και τη ζωή μου, είσαι επιθετική απέναντί μου, επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια, δεν προτείνεις καμία λύση και δεν προβάλεις κανένα επιχείρημα. Προσωπικά δεν βρίσκω κανένα όφελος από το να συνεχίσω κουβέντα μαζί σου. Καλή σου συνέχεια.

 

Elpidaz, εγώ σε ευχαριστώ που συνεχίζουμε την κουβέντα με νηφαλιότητα. Ο γραπτός λόγος κάποιες φορές δεν μπορεί να αποδώσει αυτό που θέλουμε να πούμε. Θα προσπαθήσω να το γράψω πιο απλά. Πρακτικά, όταν δεν έχεις λεφτά για να φας και όλη μέρα σκέφτεσαι να φέρεις τα πάνω κάτω για να ζήσεις την οικογένεια, το τελευταίο πράγμα που θα κάτσεις να σκεφτείς είναι πως να παλέψεις για τις κοινωνικές αδικίες. Λες να μη το ξέρω; Αυτό που λέω είναι ότι η εύκολη λύση είναι να κατηγορήσεις κάποιον άλλο για την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι. Να βρεις έναν κακό βρε παιδί μου. Πότε θα είναι ο μετανάστης, πότε ο δημόσιος που κάθεται, πότε ο ελ. επαγγελματίας που κλέβει αλλά ποτέ εσύ (δεν εννοώ προσωπικά εσένα ε;). Ας ξεκινήσουμε να αποδίδουμε τις ευθύνες εκεί που αναλογούν. Τόσα χρόνια κάνουμε τα στραβά μάτια στα κακώς κείμενα (γιατί παλαιότερα είχαμε την οικονομική άνεση να συμπεριφερόμαστε έτσι) και τώρα που τα πράγματα έσφιξαν πολλοί από εμάς ψάχνουμε να βρούμε φταίχτη, αρκεί να μην είμαστε εμείς. Αν είμαστε στη συντριπτική μας πλειοψηφία τόσο σωστοί, γιατί φτάσαμε εδώ που φτάσαμε;

Αυτό που λέω και εγώ και η Ekabn είναι "ένα πράμα τη φορά". Ξεκινάω πρώτα να αλλάζω την δική μου νοοτροπία και σιγά σιγά προσπαθώ να επηρεάσω τους γύρω μου.

Θα σου πω ένα παράδειγμα με ένα συνάδελφο. Συμφωνούσαμε ότι η Αθήνα έχει γίνει απροσπέλαστη και ότι φοβάσαι να κυκλοφορήσεις. Αγανακτισμένοι και οι δύο μας που δεν μπορούμε να πατήσουμε πια στην Πατησίων. Κάποια στιγμή φούντωσε και μου λέει: "Μωρέ θα ψηφίσω [το γνωστό κόμμα] να καθαρίσουν, έτσι δε λένε;" Του απαντώ ευθέως "Όχι. Γιατί αυτοί που σήμερα μιλάνε για ξεκαθαρίσματα και κυκλοφορούν πλακώνοντας στο ξύλο όποιον μαυρούλη δεν τους αρέσει, αύριο μπορεί να βάλουν στο μάτι τον γιο σου που φοράει σκουλαρίκι ή έχει μακριά μαλλιά ή απλά δεν τους αρέσει". Δεν είπε τίποτα. Την επόμενη μέρα μου είπε "το σκέφτηκα αυτό που είπες και έχεις δίκιο. Μέσα στα νεύρα μου δεν έκρινα σωστά". Αυτό εγώ το λέω μικρή νίκη. Θα μπορούσα να μην του έχω πει τίποτα. Να "καθίσω στα αυγά μου" που λένε και να πω "γιατί να χαλάσουμε τις καρδιές μας;". Το γεγονός όμως ότι έβαλα έναν άνθρωπο να σκεφτεί έστω και λίγο διαφορετικά για μένα είναι σημαντικό. Από τέτοια βήματα μπορεί να ξεκινήσει ο καθένας μας που ούτε χρόνο του κοστίζουν ούτε τίποτα. Απλά, καθημερινά. Δε πας να φτιάξεις μουσακά αν δε δουλέψεις υπομονετικά λίγο λίγο όλα τα υλικά (δεν έχω φάει και για μεσημέρι και πείνασα!). Ελπίζω να έγινα λίγο πιο κατανοητή :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...