Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατι βρε παιδια???


Recommended Posts

Δεν εχει σημασια ο χαρακτηρισμος, αλλα η πραξη, αφαιρεσε μια ζωη, οποτε ναι, ειναι ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ, ασχετα που μπορει σε ολη την προηγουμενη ζωη του να ηταν ΚΑΙ αγιος!!!

 

Οποτε, υποθετικα μιλωντας:

Αν κρινοταν απο εμενα το ασυλο του, πιστευω πως δεν θα μπορουσα να το δωσω σε εναν ανθρωπο που συνεχισε την βεντετα σκεπτομενος να παρει μονο και μονο εκδικηση για τον φονο του αδερφου του!!! Ιδιαιτερως ασχημο το συμβαν με τον νεκρο πλεον αδερφο που απλα περιμενε στην ουρα, αλλα γιαυτο υπαρχουν οι νομοι, δεν μπορει ο καθενας να παριστανει τον δικαστη και μετα να ζηταει ασυλο!!!

Ακριβως! Λογικοτατη απαντηση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ekabn

    Ekabn 51 δημοσιεύσεις

  • Elpidaz

    Elpidaz 27 δημοσιεύσεις

  • vtgian

    vtgian 18 δημοσιεύσεις

  • Nordor

    Nordor 16 δημοσιεύσεις

Δεν εχει σημασια ο χαρακτηρισμος, αλλα η πραξη, αφαιρεσε μια ζωη, οποτε ναι, ειναι ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ, ασχετα που μπορει σε ολη την προηγουμενη ζωη του να ηταν ΚΑΙ αγιος!!!

 

Οποτε, υποθετικα μιλωντας:

Αν κρινοταν απο εμενα το ασυλο του, πιστευω πως δεν θα μπορουσα να το δωσω σε εναν ανθρωπο που συνεχισε την βεντετα σκεπτομενος να παρει μονο και μονο εκδικηση για τον φονο του αδερφου του!!! Ιδιαιτερως ασχημο το συμβαν με τον νεκρο πλεον αδερφο που απλα περιμενε στην ουρα, αλλα γιαυτο υπαρχουν οι νομοι, δεν μπορει ο καθενας να παριστανει τον δικαστη και μετα να ζηταει ασυλο!!!

Αυτό λέω κι εγώ, δε μπορεί ο καθένας να παριστάνει το δικαστή και εν προκειμένω ο "καθένας" εισαι εσύ, που μας λες οτι μιλάς υποθετικά και μας λες και "αν κρινόταν απο εμένα το ασυλό του", ε, δεν κρίνεται απο σένα, υπάρχει νομοθεσία και συμβάσεις και οι άνθρωποι που κρίνουν τέτοιες υποθέσεις ειναι επαγγελματίες. Δεν ειναι ΄ολα τα θέματα για κουβεντούλα... Το παράδειγμα που φέρεις ειναι οικτρό, δημιουργείς την εντύπωση οτι "μας έρχονται δώ πέρα οι του κοινού ποινικού δικαίου για να γλιτώσουν τη φυλακή", ντροπή παιδια, τόσες εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι δεν ειναι δολοφόνοι, άνθρωποι σαν εμάς ειναι, κι εσύ θα ήθελες να φύγεις απο τη Συρία και απο το Ιράκ και απο τη λιβερια και τη λιβυη και απο τόσα μέρη, ας σκεφτόμαστε λίγο πριν αρχίσουμε συζητήσεις επιπέδου Τατιανας

 

Στην Αυστραλία και στην Αμερική δεν ξερω τι θα γινόταν, εδώ υπάρχει το δουβλινο ΙΙ, αυτό έχουμε δώ πέρα τι να κάνουμε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η αρμοδια υπηρεσια αποφασησε να δωσει ασυλο σε αυτόν τον ανθρωπο γιατι κινδυνευε η ζωη του στην χωρα του συμφωνα με το δικαιο που υπαρχει εκει.

Εγω αναρωτιέμαι πως δινεις ασυλο σε έναν δολοφονο που δολοφόνος είναι αφου αφαιρεσε μια ζωη και δεν τον βαζεις στην φυλακη. Αποφασίζεις ότι δεν πρεπει να κινδυνεψει η ζωη του αλλα αποφασίζεις να κινδυνεψει η ζωη αλλων ανθρωπων. Κανοντας ένα εγκλημα εστω για λογους τιμης, πως μου εξασφαλιζει καποιος πως αν θιχτεί ο εγωισμος του δεν θα ξανακανει ένα εγκλημα και αυτή την φορα μπορει να είναι το δικο μου ή το δικο σου παιδι? Κ γιατι υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα? Ενας Ελληνας δολοφόνος όταν πιαστεί μπαινει ή δεν μπαινει φυλακη? Κ γιατι δινουμε αφαιση αμαρτιων και απίστευτες δικαιολογιες σε έναν αλλοδαπο και δεν κανουμε το ιδιο σε έναν Ελληνα?

Απλα αναρωτιέμαι, όπως αναρωτηθηκα και κατά την διαρκεια που εξετάζαμε το συγκεκριμενο συμβαν. (μεσα στο μαθημα εννοω και όχι σαν μελλος συγκεκριμένης υπηρεσίας)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η αρμοδια υπηρεσια αποφασησε να δωσει ασυλο σε αυτόν τον ανθρωπο γιατι κινδυνευε η ζωη του στην χωρα του συμφωνα με το δικαιο που υπαρχει εκει.

Εγω αναρωτιέμαι πως δινεις ασυλο σε έναν δολοφονο που δολοφόνος είναι αφου αφαιρεσε μια ζωη και δεν τον βαζεις στην φυλακη. Αποφασίζεις ότι δεν πρεπει να κινδυνεψει η ζωη του αλλα αποφασίζεις να κινδυνεψει η ζωη αλλων ανθρωπων. Κανοντας ένα εγκλημα εστω για λογους τιμης, πως μου εξασφαλιζει καποιος πως αν θιχτεί ο εγωισμος του δεν θα ξανακανει ένα εγκλημα και αυτή την φορα μπορει να είναι το δικο μου ή το δικο σου παιδι? Κ γιατι υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα? Ενας Ελληνας δολοφόνος όταν πιαστεί μπαινει ή δεν μπαινει φυλακη? Κ γιατι δινουμε αφαιση αμαρτιων και απίστευτες δικαιολογιες σε έναν αλλοδαπο και δεν κανουμε το ιδιο σε έναν Ελληνα?

Απλα αναρωτιέμαι, όπως αναρωτηθηκα και κατά την διαρκεια που εξετάζαμε το συγκεκριμενο συμβαν. (μεσα στο μαθημα εννοω και όχι σαν μελλος συγκεκριμένης υπηρεσίας)

 

Εντάξει μεγαλο κρίμα για το πως πράττει η ελληνική κυβέρνηση,αλλα δεν εχει πολυ σχέση με το θέμα.. Το θέμα εδω ειναι περισσότερο για κανονικούς ανθρώπους, οικογενειάρχες που ζητούν κατι καλύτερο αλλου και οχι για εγκληματίες (και φυσικά ένας έλληνας δολοφόνος η αλλου είδους εγκληματίας δεν θα επιτρεπόταν σε άλλη χώρα επίσης.. Δεν ειναι όλοι οι ελληνες οικογενειάρχες και οι ξένοι οι εγκληματίες μονο :-) !!)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω κι εγώ, δε μπορεί ο καθένας να παριστάνει το δικαστή και εν προκειμένω ο "καθένας" εισαι εσύ, που μας λες οτι μιλάς υποθετικά και μας λες και "αν κρινόταν απο εμένα το ασυλό του", ε, δεν κρίνεται απο σένα, υπάρχει νομοθεσία και συμβάσεις και οι άνθρωποι που κρίνουν τέτοιες υποθέσεις ειναι επαγγελματίες. Δεν ειναι ΄ολα τα θέματα για κουβεντούλα... Το παράδειγμα που φέρεις ειναι οικτρό, δημιουργείς την εντύπωση οτι "μας έρχονται δώ πέρα οι του κοινού ποινικού δικαίου για να γλιτώσουν τη φυλακή", ντροπή παιδια, τόσες εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι δεν ειναι δολοφόνοι, άνθρωποι σαν εμάς ειναι, κι εσύ θα ήθελες να φύγεις απο τη Συρία και απο το Ιράκ και απο τη λιβερια και τη λιβυη και απο τόσα μέρη, ας σκεφτόμαστε λίγο πριν αρχίσουμε συζητήσεις επιπέδου Τατιανας

 

Στην Αυστραλία και στην Αμερική δεν ξερω τι θα γινόταν, εδώ υπάρχει το δουβλινο ΙΙ, αυτό έχουμε δώ πέρα τι να κάνουμε

 

Λοιπον επειδη μας εχεις φρικαρει σε τοοοσα και τοοοσα θεματα με την ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ και ΑΓΕΝΕΙΑ που σε διακατεχει (γνωστο σε ολους μας πλεον), κατεβασε λιγο τους τονους, το καλο που σου θελω!!!

 

Εδω εσυ δεν σεβεσαι τον συνομιλητη σου, και περιμενεις απο εμας να σεβαστουμε και να δωσουμε αφεση αμαρτιων σε εναν ΔΟΛΟΦΟΝΟ??? πολυ περιεργο μου φαινεται κοπελια!!!

 

Παντως αυτο το θεμα που εχεις με την αλλοπροσαλλη συμπεριφορα σου προς τα μελη του φορουμ, θα μπορουσε να ηταν ενα απο τα top θεματα επιπεδου Τατιανας!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον η αρμοδια υπηρεσια αποφασησε να δωσει ασυλο σε αυτόν τον ανθρωπο γιατι κινδυνευε η ζωη του στην χωρα του συμφωνα με το δικαιο που υπαρχει εκει.

Εγω αναρωτιέμαι πως δινεις ασυλο σε έναν δολοφονο που δολοφόνος είναι αφου αφαιρεσε μια ζωη και δεν τον βαζεις στην φυλακη. Αποφασίζεις ότι δεν πρεπει να κινδυνεψει η ζωη του αλλα αποφασίζεις να κινδυνεψει η ζωη αλλων ανθρωπων. Κανοντας ένα εγκλημα εστω για λογους τιμης, πως μου εξασφαλιζει καποιος πως αν θιχτεί ο εγωισμος του δεν θα ξανακανει ένα εγκλημα και αυτή την φορα μπορει να είναι το δικο μου ή το δικο σου παιδι? Κ γιατι υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα? Ενας Ελληνας δολοφόνος όταν πιαστεί μπαινει ή δεν μπαινει φυλακη? Κ γιατι δινουμε αφαιση αμαρτιων και απίστευτες δικαιολογιες σε έναν αλλοδαπο και δεν κανουμε το ιδιο σε έναν Ελληνα?

Απλα αναρωτιέμαι, όπως αναρωτηθηκα και κατά την διαρκεια που εξετάζαμε το συγκεκριμενο συμβαν. (μεσα στο μαθημα εννοω και όχι σαν μελλος συγκεκριμένης υπηρεσίας)

 

ΖWΗ ΜΟΥ, αν θελεις μπορουμε να συνεχισουμε να κουβεντιαζουμε τις σκεψεις σου, δεν εχω κανενα θεμα μαζι σου, (ουτε και με την Τατιανα :lol::lol::lol:).

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε παιδιά αλλα΄θα το πώ κι ας κατηγορηθώ για άλλη μια φορά οτι είμαι ρατσίστρια... στην συγκεκριμένη περίπτωση βλέπω 2 λάθη : 1) γιατί αποφασίστηκε το άσυλο σύμφωνα με το ΕΚΕΙ δίκαιο??? με ποιά λογική? 2) κατά την άποψή μου λάθος απόφαση.... οκ να ρθω κι εγώ να σε σκοτώσω γιατί τράκαρες τον τάδε συγγενή μου κι εκείνος πέθανε και φυσικά δεν τρέχει μία έτσι?? αφού στο κάτω κάτω μέχρι αυτό το σημείο ήμουν σωστή.. φαντάζομαι δεν θα μου σβήσετε όλη την προηγούμενη ζωή μου για ένα γεγονός στο παρόν έτσι δεν είναι???:roll::roll: Και λυπάμαι που το λέω αλλά είμαστε κότες!!!!!!!! ναι.. κότες.... φοβούμαστε τόσο πολύ μην μας κατηγορήσουν οτι είμαστε ρατσιστές που πλέον τα καταπίνουμε όλα αμάσητα! δεν εκφέρουμε άποψη για τίποτα γιατί αυτόματα είμαστε ρατσιστές... μα για συνέλθετε τέλος πάντων!!!!! :roll:

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η αρμοδια υπηρεσια αποφασησε να δωσει ασυλο σε αυτόν τον ανθρωπο γιατι κινδυνευε η ζωη του στην χωρα του συμφωνα με το δικαιο που υπαρχει εκει.

Εγω αναρωτιέμαι πως δινεις ασυλο σε έναν δολοφονο που δολοφόνος είναι αφου αφαιρεσε μια ζωη και δεν τον βαζεις στην φυλακη. Αποφασίζεις ότι δεν πρεπει να κινδυνεψει η ζωη του αλλα αποφασίζεις να κινδυνεψει η ζωη αλλων ανθρωπων. Κανοντας ένα εγκλημα εστω για λογους τιμης, πως μου εξασφαλιζει καποιος πως αν θιχτεί ο εγωισμος του δεν θα ξανακανει ένα εγκλημα και αυτή την φορα μπορει να είναι το δικο μου ή το δικο σου παιδι? Κ γιατι υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα? Ενας Ελληνας δολοφόνος όταν πιαστεί μπαινει ή δεν μπαινει φυλακη? Κ γιατι δινουμε αφαιση αμαρτιων και απίστευτες δικαιολογιες σε έναν αλλοδαπο και δεν κανουμε το ιδιο σε έναν Ελληνα?

Απλα αναρωτιέμαι, όπως αναρωτηθηκα και κατά την διαρκεια που εξετάζαμε το συγκεκριμενο συμβαν. (μεσα στο μαθημα εννοω και όχι σαν μελλος συγκεκριμένης υπηρεσίας)

 

Πολυ ενδιαφέρον, και ποια ήταν η απάντηση στην ερώτηση σου στο μάθημα; Για ποιο λόγο εγκρίθηκε αυτό το αίτημα, τι μέριμνα λαμβάνεται για να μη γίνονται αποδεκτά αιτήματα κοινών δολοφόνων; Και αν γίνονται δεκτά και αυτα τα αιτήματα τότε πώς ερμηνεύεται οτι οι αιτήσεις ασύλου που τελικά γίνονται αποδέκτες να ειναι τόσο λίγες;

 

Επίσης, επειδή γράφονται διάφορα για αποφάσεις "της ελληνικής κυβέρνησης" και επειδή εχεις κάνει και σχετικό μάθημα, μπορείς να μας διαφωτισεις, αυτό που εφάρμοσε η συγκεκριμένη υπηρεσία ειναι σύμφωνο με ποιο δίκαιο; Η άλλη μπερδεύτηκε, νομίζει οτι εφαρμόζουμε νομοθεσία του Πακιστάν η κάτι τέτοιο, μπορείς να διαφωτισεις και τους άλλους; Γιατί αν η Ελλάδα σε αυτό το θέμα εφαρμόζει δίκαιο διεθνές, ευρωπαϊκό, και όσα εφαρμόζονται εδώ εφαρμόζονται και στην υπόλοιπη ΕΕ, τότε ειναι κάπως διαφορετικά τα πράγματα, όχι;

 

Επίσης, επιμένω, όχι, δε μπορεί απο μια περιγραφή 5 σειρών να βγάζουμε συμπεράσματα για την πολιτική ασύλου και μετανάστευσης στην Ελλάδα και στην Ευρώπη, ειναι πολύ σύνθετο και τεράστιο το θέμα, δεν ειναι για την Τατιανα. Είδες οτι μια κοπέλα που συστηματικά μας καλεί να βγάλουμε το μικρό ρατσιστή που έχουμε μέσα μας (γιατί όλοι κάπου τον έχουμε μέσα μας, απλως κάποιοι σκεφτόμαστε πριν τον βγάλουμε παραέξω) μας καλεί να συνελθουμε, χρησιμοποιώντας αυτό το εύκολο συμπεραςμα "έρχονται οι δολοφόνοι δώ πέρα". Γι αυτό σου λέω, ειναι πολυ ανεπαρκής η περιγραφή για ένα τόσο σημαντικοί ζήτημα, πρεπει να υπάρχουν και αλλα στοιχεία.

 

Koalaki, δεν ξερω για ποια ανεξήγητη επιθετικότητα μιλάς, έχετε πάρει ένα σοβαρό θέμα και το έχετε υποβιβάσει σε συζήτηση του τύπου "βρε παιδια, ας κάτσουμε να κάνουμε κουβεντούλα για το αν αυτός ο μαυρουλης θα ζήσει η θα πεθάνει, πλακα δεν ΄εχει;". Αυτό ειναι το θέμα του συγκεκριμένου θέματος, αν δεν το κατάλαβες. Κάτι αντίστοιχο με τις ρωμαϊκές αρένες, ρίχνουμε κι εμείς αυτούς τους ανθρώπους στην πυρά, στα λιοντάρια, πες το όπως θες. Δεν ειναι ηθικό αν θες να υποβιβαζουμε ετσι τέτοια θέματα. Γι αυτό κανω έκκληση στη σοβαρότητα, γιατί δεν ειναι σοβαρά πράματα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Koalaki, δεν ξερω για ποια ανεξήγητη επιθετικότητα μιλάς, έχετε πάρει ένα σοβαρό θέμα και το έχετε υποβιβάσει σε συζήτηση του τύπου "βρε παιδια, ας κάτσουμε να κάνουμε κουβεντούλα για το αν αυτός ο μαυρουλης θα ζήσει η θα πεθάνει, πλακα δεν ΄εχει;". Αυτό ειναι το θέμα του συγκεκριμένου θέματος, αν δεν το κατάλαβες. Κάτι αντίστοιχο με τις ρωμαϊκές αρένες, ρίχνουμε κι εμείς αυτούς τους ανθρώπους στην πυρά, στα λιοντάρια, πες το όπως θες. Δεν ειναι ηθικό αν θες να υποβιβαζουμε ετσι τέτοια θέματα. Γι αυτό κανω έκκληση στη σοβαρότητα, γιατί δεν ειναι σοβαρά πράματα αυτα.

 

Εεελα, μη μου πεις πω δεν καταλαβαινεις για ποια επιθετικοτητα μιλαω??? δεν ειναι δα και τοοοσο δυσκολο πια, εκτος αν δεν ξερεις να διαβαζεις αυτα που εσυ η ιδια γραφεις...

 

Σχετικα με τον υποβιβασμο που αναφερεις (και απορω και εξισταμαι πως καταφερες να συμπερανεις τετοιο πραγμα): αυτο ειναι δικο σου "προνομιο", οχι δικο μας!!!

Ωστοσο, απο τη μια λες οτι υποβιβαζουμε το θεμα, και απο την αλλη χρησιμοποιεις προς εμενα την κλασικη ατακα "...αν δεν το καταλαβες", θελωντας να δειξεις οτι εσυ εισαι σοβαρη, ηθικη και εξυπνη (μαλιστα τοσο εξυπνη που ενω καταλαβες εσυ το θεμα για το οποιο συζηταμε, δεν εχεις καταλαβει την επιθετικοτητα η οποια πηγαζει απο μεσα σου). Οποτε, οοοταν αποφασισεις τι απο τα 2 ισχυει τοτε εδω ειμαστε παλι...

 

Και για ποια συζητηση ακριβως μιλας, μολις ενα μηνυμα προλαβα να γραψω και επεσες να με "φας" (και οχι μονο εμενα), αν δεν το καταλαβες!!! Επισης, απο τη μια επιμενεις να λες οτι "δεν αρκει η περιγραφη 5 σειρων" και απο την αλλη μας λες για "συζητηση" λες και εχουμε γραψει σελιδες... Πραγματικα απορω με τη σταθεροτητα των αποψεων σου!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης, επιμένω, όχι, δε μπορεί απο μια περιγραφή 5 σειρών να βγάζουμε συμπεράσματα για την πολιτική ασύλου και μετανάστευσης στην Ελλάδα και στην Ευρώπη, ειναι πολύ σύνθετο και τεράστιο το θέμα, δεν ειναι για την Τατιανα. Είδες οτι μια κοπέλα που συστηματικά μας καλεί να βγάλουμε το μικρό ρατσιστή που έχουμε μέσα μας (γιατί όλοι κάπου τον έχουμε μέσα μας, απλως κάποιοι σκεφτόμαστε πριν τον βγάλουμε παραέξω) μας καλεί να συνελθουμε, χρησιμοποιώντας αυτό το εύκολο συμπεραςμα "έρχονται οι δολοφόνοι δώ πέρα". Γι αυτό σου λέω, ειναι πολυ ανεπαρκής η περιγραφή για ένα τόσο σημαντικοί ζήτημα, πρεπει να υπάρχουν και αλλα στοιχεία.

 

 

Φαίνεσαι να γνωρίζεις.. γιατί λοιπόν δεν μας διαφωτίζεις εσύ? θα διαβάσουμε ό,τι γράψεις με μεγάλο ενδιαφέρον, να είσαι σίγουρη.

 

Επίσης συνεχίζω να διαφωνώ.... κάποιος που αναγνωρίζει ότι η κυβέρνησή του αδυνατεί να βρει λύσεις για το μεταναστευτικό και το αναγνωρίζει γιατί βλέπει "πρακτικά" πλέον στην καθημερινοτητά του τα κενά... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ.

 

Γύρνα πίσω Εκάβη... βρες δουλειά εδώ και πάλεψε στην χώρα σου.. έξω από τον χορό κανείς πολλά τραγούδια ξέρει και λέει.

Επεξεργάστηκαν by Elpidaz
συντακτικό λάθος
FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα την παναγία... αυτό το πράμα μου θυμίζει τις εκλογές.... έχετε παρατηρήσει ότι όλοι όσοι δεν ψηφίζουν έχουν άποψη για τα αποτελέσματα και κρίνουν αυτούς που έχουν ψηφίσει???? ...... τσ τσ τσ (σόρρυ για την σφήνα εκτός θέματος)

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

μα την παναγία... αυτό το πράμα μου θυμίζει τις εκλογές.... έχετε παρατηρήσει ότι όλοι όσοι δεν ψηφίζουν έχουν άποψη για τα αποτελέσματα και κρίνουν αυτούς που έχουν ψηφίσει???? ...... τσ τσ τσ (σόρρυ για την σφήνα εκτός θέματος)

 

;););)

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ο Αρχικος προορισμος των μεταναστανων είναι η Ελλαδα αλλα ονειρεύονται κεντρικη Ευρωπη. Η ΕΕ εχει απαγορευσει από το 2005 της μαζικες νομιμοποιήσεις των μεταναστανων γιατι οι ευπορες χωρες απλα δεν τους θελουν στην χωρα τους. Ειχε γινει ιστορια παλιοτερα με την Γαλλια. Επισης οποιον παρανομο πιασουν στις άλλες χωρες αυτομάτως γυριζει στην χωρα που μπηκε για πρωτη φορα που σχεδόν παντα είναι η Ελλαδα. οι μετανάστες (άλλο οι προσφυγες και δεν πρεπει να τα συγχέουμε) είναι μιλημενοι και σκιζουν ότι εγγραφα εχουν ετσι ώστε κανεις να μην μπορει να τους ταυτοποιήσει και να μην απελαθουν. Επισης είναι μιλημενοι να παραδινονται στα αστυνομικα τμηματα οπου τους στελνουν στο κεντρο της Αθηνας, κατι που ετσι κ αλλιως είναι η αρχικη τους επιθυμια. Εκει τους αμολάνε μεχρι να βρουν ακρη με τις χωρες τους που δεν βρισκουν ποτε.... Γιατι ? Γιατι χωρες όπως το πακισταν που εχουν πανω από 500 εκατομμύρια κατοικους εχουν συμφέρον να φευγουν οι πολιτες τους. Αυτό δεν θα το αναλυσουμε εδώ. Πηγαίνοντας ολοι οι μετανάστες στην Αθηνα, γκετοποιουνται οι περιοχες με τα αναλογα αποτελέσματα.

Εννοείται ότι ειμαστε ανθρωποι και πρεπει να σκεφτόμαστε ανθρωπινα, όμως πρεπει να σκεφτουμε και κατά ποσο η χωρα μας αντεχει ολους αυτους τους μετανάστες.

 

Και θα ξαναπώ, υπάρχει κανένας (σε αυτό το θέμα του forum τουλάχιστον) που να αμφισβητεί ότι υπάρχει πρόβλημα με τον τεράστιο αριθμό μεταναστών που καλείται η χώρα να φιλοξενήσει; Όχι. Όλοι συμφωνούμε σε αυτό. Ωστόσο το υφιστάμενο νομικό πλαίσιο χειρίζεται το πρόβλημα με άθλιο τρόπο. Αυτό ναι, να το σκεφτούμε και να το κρίνουμε. Αλλά από τη στιγμή που τα πράγματα είναι δεδομένα, το να ρίχνουμε το φταίξιμο για τη δική μας χάλια μεταναστευτική πολιτική στον μετανάστη, είναι σα να ρίχνουμε το φταίξιμο στο κουνούπι που τσιμπάει και όχι στα βαλτόνερα γύρω από το σπίτι μας. Από ότι διακρίνουμε πάντως, τη χώρα μας τη συμφέρει να διατηρεί βαλτόνερα.

 

Tροφη για σκεψη.... Ενας ανθρωπος εχει ερθει από ξενη χωρα και ζηταει ασυλο... εχει μια ιστορια πισω του.... μια ιστορια βεντέτας.... ο αδελφος του καθοταν στην ουρα καποιος άλλο τον σκοτωσε και αυτος που ζηταει ασυλο στην ελλαδα σκοτωσε τον δολοφονο του αδελφου του. Ηρθε στην χωρα μας και ζηταει ασυλο για να μην σκοτωσουν τον ιδιο... Θα του δινατε? Θα τον θελατε στην χωρα σας? (είναι πραγματικο γεγονος και όχι υποθετικο)

 

Αν και πραγματικά δεν καταλαβαίνω σε τι βοηθάει το συγκεκριμένο παράδειγμα έτσι από μόνο του(εκτός από το να αποπροσανατολίσει την κουβέντα) θα σου απαντήσω το εξής. Θα τον θελατε στην χωρα σας? στις χώρες δεν υπάρχει θέλω και δεν θέλω. Οι αποφάσεις δεν παίρνονται σε προσωπικό επίπεδο αλλά βάσει νομικού πλαισίου. Αν το υπάρχον νομικό πλαίσιο δικαιολογεί την παροχή ασύλου και αυτό δε μας αρέσει, τότε πρέπει να διεκδικήσουμε να αλλάξει το πλαίσιο αυτό. Προσωπικά, σαν άτομο, πιστεύω ότι όταν αφαιρείται ανθρώπινη ζωή (για οποιονδήποτε λόγο) πρέπει να υπάρχει τιμωρία. Με ενδιαφέρει πάντως (και το εννοώ δεν το λέω έτσι) αν μπορείς να μας εξηγήσεις με ποιο σκεπτικό, από ποιους και βάσει ποιας νομοθεσίας εγκρίθηκε το άσυλο στη συγκεκριμένη περίπτωση (γιατί αλλιώς το παράδειγμα που έφερες δημιουργεί την εντύπωση ότι τέτοιες αποφάσεις παίρνονται "στον αέρα" και άσυλο δίνεται πολύ εύκολα, πράγμα που από όσο ξέρω δεν ισχύει).

 

Επίσης συνεχίζω να διαφωνώ.... κάποιος που αναγνωρίζει ότι η κυβέρνησή του αδυνατεί να βρει λύσεις για το μεταναστευτικό και το αναγνωρίζει γιατί βλέπει "πρακτικά" πλέον στην καθημερινοτητά του τα κενά... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ.

 

Και θα το επαναλάβω. Μέχρι στιγμής σε αυτό το θέμα όλοι συμφωνούμε στο ότι υπάρχει μεταναστευτικό πρόβλημα. Το να αναγνωρίζεις και να αναδεικνύεις το πρόβλημα φυσικά και δεν σε κάνει ρατσιστή.

Όμως το σχόλιο σου περί σημαίας, συγνώμη που το λέω, αλλά κάθε άλλο παρά μη ρατσιστική αντίληψη δείχνει. Γράφεις [...Γιατί το ελληνόπουλο δεν θα σηκώσει την σημαία με καμάρι για να πει "κοιτάξτε είμαι ο καλύτερος μαθητής", θα σηκώσει την σημαία με καμάρι για να πει "ζήτω η Ελλάδα". και πιστέψτε με όσα σχόλια έχω ακούσει από αλλοδαπούς σε αυτό το θέμα όλα έχουν να κάνουν με τον πληγωμένο τους εγωισμό γιατί το παιδί τους είναι καλύτερος μαθητής.... λάθος κριτήριο επιλογής σημαιοφόρου κατά την άποψή μου... ] Με κριτήριο την υπηκοότητα των παιδιών γνωρίζεις και το πως νιώθουν και τις προθέσεις τους. Αποφάσισες ότι περήφανα για την χώρα νιώθουν μόνο τα ελληνόπουλα και ότι παιδί μεταναστών που να νιώθει πατριωτικά αισθήματα για την Ελλάδα δεν υπάρχει. Υπάρχει δηλαδή ένα "ελληνόμετρο". Γράφεις κατά τη γνώμη σου οι βαθμοί είναι λάθος κριτήριο. Ποιο θα ήταν ένα σωστό κριτήριο απόδειξης πατριωτισμού; Ποιες προϋποθέσεις θα πρέπει να εκπληρώνει ένα παιδί (γιατί για παιδιά μιλάμε) για να σηκώσει τη σημαία;

Το αστείο της υπόθεσης ότι μιλάμε για πατριωτικά αισθήματα ενώ στην Ελλάδα του 2013 (και συνεχίζεται) συμβαίνει αυτό http://www.tovima.gr/society/article/?aid=536486

Link to comment
Share on other sites

Και λυπάμαι που το λέω αλλά είμαστε κότες!!!!!!!! ναι.. κότες.... φοβούμαστε τόσο πολύ μην μας κατηγορήσουν οτι είμαστε ρατσιστές που πλέον τα καταπίνουμε όλα αμάσητα! δεν εκφέρουμε άποψη για τίποτα γιατί αυτόματα είμαστε ρατσιστές... μα για συνέλθετε τέλος πάντων!!!!! :roll:

 

Αλλη μια Ρατσιαστρια στην παρεα. Προσθεστε και εμενα στη λιστα.

 

 

Τα εχουμε κανει Σαλατα στο μυαλο μας .ΚΑΙ καταπίνουμε αμάσητα, οτι μας σερβιρουν!

Οτι ειμαστε ρατσιστες, Ναι ειναι σιγουρο. Πρωτα απο ολα εναντιον των ιδιων των Ελληνων.

 

Καποια αλλη στιγμη ισως γραψω αναλυτικοτερα τη σκεψη μου.

 

Προσωπικά, σαν άτομο, πιστεύω ότι όταν αφαιρείται ανθρώπινη ζωή (για οποιονδήποτε λόγο) πρέπει να υπάρχει τιμωρία.

 

 

 

Πραγματικα με σοκαρε αυτο που εγραψες.

 

Η τιμωρια ΔΟΛΟΦΟΝΟΥ ειναι προσωπικη αποψη του καθενος? Συζηταμε και αυτο?

 

Μηπως κατι δεν καταλαβα???

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση σας είναι πολύ ενδιαφέρουσα και φυσικά και από τις δύο πλευρές υπάρχουν τα δίκαια.

Και οι μετανάστες δεν καλοπερνάνε εδώ, κάποιοι τους εκμεταλλεύονται και ο μόχθος τους δεν αναγνωρίζετε, αλλά και κάποιες διευκολύνσεις-παροχές που έχουν σε σχέση με τους έλληνες είναι άδικες.

Και φυσικά μέσα στους μετανάστες υπάρχουν οι καλοί οικογενειάρχες που ήρθαν για να ζήσουν λίγο καλύτερα από ότι στη χώρα τους, αλλά και οι κακοποιοί που βρήκαν την Ελλάδα ως μέσο να ξεφύγουν από κάποια φυλακή με σκληρές συνθήκες.

Όμως θα μου επιτρέψετε να κάνω μία παρέμβαση για τη σημαία και μόνο.

Η σημαία είναι εθνικό σύμβολό. Κακώς συνεχίζει να την παίρνει ο αριστούχος μαθητής, την στιγμή που στα σχολεία οι περισσότεροι μαθητές είναι αλλοδαποί.

Για τον αριστούχο μαθητή θα μπορούσε να υπάρχει κάποιο βραβείο, κάποιος έπαινος, κλπ.

Είναι σαν να μεταναστεύω στην Τουρκία, τα παιδιά μου να πηγαίνουν εκεί σχολείο και σαν αριστούχα να έπρεπε να σηκώσουν τη σημαία της Τουρκίας. Όχι δεν θα το ήθελα, θα ήθελα να έχουν απαλλαγή από αυτό. Όπως απαλλαγή θα ήθελα να έχουν και από το μάθημα των θρησκευτικών.

Κάποιοι άνθρωποι πολέμησαν και έχυσαν το αίμα τους για να μπορούμε να σηκώνουμε αυτή τη σημαία με υπερηφάνεια. Ποιος αλλοδαπός θα νιώσει υπερηφάνεια για τους δικούς μου προγόνους που σκοτώθηκαν. Εγώ νιώθω ρίγος όταν ακούω τον εθνικό ύμνο και βλέπω την σημαία ψηλά να κυματίζει.

Αυτό θα νιώσω για μια ξένη σημαία ή για τον ύμνο μιας ξένης χώρας; Όχι.

Ρατσιστικό για κάποιους; Μπορεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποιος αλλοδαπός θα νιώσει υπερηφάνεια για τους δικούς μου προγόνους που σκοτώθηκαν.

 

Αλλοδαποί όπως ο Λόρδος Βύρωνας, η Κάθριν Ελίζαμπεθ Φλέμιγκ, ο Φρανκ Χέιστινγκς, ο Τόμας Γκόρντον, ο Μορίς Περζά, ο Ιωάννης Ιάκωβος Μάγερ, ο τούρκος Χατζή Χαλίλ Εφέντης, ο αλβανός Μπαϊράμης Λιάπης κα πολλοί πολλοί άλλοι.

 

Αφού αναγνωρίζετε το μεγαλείο της Ελληνικού Πολιτισμού, γιατί αμφισβητείτε ότι παιδιά που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στην Ελλάδα και δεν ξέρουν άλλη πατρίδα, μπορούν να νιώθουν εξίσου περήφανα για τη χώρα μας;

Τι κάνει έναν άνθρωπο Έλληνα; το αίμα και μόνο;

Link to comment
Share on other sites

Αλλοδαποί όπως ο Λόρδος Βύρωνας, η Κάθριν Ελίζαμπεθ Φλέμιγκ, ο Φρανκ Χέιστινγκς, ο Τόμας Γκόρντον, ο Μορίς Περζά, ο Ιωάννης Ιάκωβος Μάγερ, ο τούρκος Χατζή Χαλίλ Εφέντης, ο αλβανός Μπαϊράμης Λιάπης κα πολλοί πολλοί άλλοι.

 

Αφού αναγνωρίζετε το μεγαλείο της Ελληνικού Πολιτισμού, γιατί αμφισβητείτε ότι παιδιά που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στην Ελλάδα και δεν ξέρουν άλλη πατρίδα, μπορούν να νιώθουν εξίσου περήφανα για τη χώρα μας;

Τι κάνει έναν άνθρωπο Έλληνα; το αίμα και μόνο;

 

Εσύ νιώθεις περήφανη για την χώρα που ζείς τώρα; Τα παιδιά σου;

Ποια θεωρείς πατρίδα σου;

Αν γινόταν πόλεμος μεταξύ Ελλάδας και της χώρας που ζεις τώρα, ποια χώρα θα επέλεγες να στηρίξεις;

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορεί να νιώσεις δεός, θαυμασμό για την ιστορία της χώρας που ζεις, όμως υπερηφάνεια δεν θα νιώσεις.

Εγώ τουλάχιστον όχι.

Αλλά πάλι μπορεί να κάνω και λάθος.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα με σοκαρε αυτο που εγραψες.

 

Η τιμωρια ΔΟΛΟΦΟΝΟΥ ειναι προσωπικη αποψη του καθενος? Συζηταμε και αυτο?

 

Μηπως κατι δεν καταλαβα???

 

Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα ή δεν το έγραψα εγώ ολοκληρωμένα. Η ΖWΗ ρώτησε ποια θα ήταν η θέση μας στο θέμα παροχής ασύλου σε άνθρωπο που έχει διαπράξει δολοφονία λόγω οικογενειακής αντεκδίκησης. Της απάντησα ότι τέτοιες αποφάσεις δεν πρέπει να κρίνονται σε προσωπικό επίπεδο (τι αρέσει σε εμένα, τι πιστεύω εγώ) αλλά βάσει υφιστάμενης νομοθεσίας. Από εκεί και πέρα, προσωπικά πιστεύω ότι η αφαίρεση ζωής για οποιονδήποτε λόγο (από πρόθεση, από αμέλεια, λόγω εθιμικού δικαίου, λόγω θρησκευτικών αντιλήψεων) είναι πράξη που δεν δικαιολογείται και θα πρέπει σε μία ευνομούμενη πολιτεία να επιφέρει ποινή στον δράστη. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένη, από τη στιγμή που στην Ελλάδα η δολοφονία τιμωρείται, δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό δόθηκε άσυλο σε έναν (για την ελληνική νομοθεσία) δολοφόνο. Γι'αυτό και ζήτησα περισσότερες λεπτομέρειες από την ZWH. Τι σε σόκαρε;

 

Και πάλι, η αναφορά του συγκεκριμένου μεμονωμένου περιστατικού, δεν βλέπω πως βοηθάει στην κουβέντα αν δε δοθεί η συνολική εικόνα (αιτιολόγηση της παροχής του ασύλου, σχετική νομολογία ή ιστορικό πάνω στο οποίο βασίστηκαν, ποιοι φορείς το χειρίστηκαν).

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορια του που ειναι πανω απο καθε τι.Απλα και ομορφα

 

Και ποια είναι η ιστορία που κουβαλάει ένα αφρικανάκι που γεννήθηκε στην Ελλάδα, πήγε σχολείο στην Ελλάδα, μιλάει κυρίως Ελληνικά, και την Αφρική δεν την έχει δει ούτε με το κυάλι; Υπάρχει τρόπος μέτρησης της ιστορίας που φέρνει ο καθένας μας μέσα του;

 

Εσύ νιώθεις περήφανη για την χώρα που ζείς τώρα; Τα παιδιά σου;

Ποια θεωρείς πατρίδα σου;

Αν γινόταν πόλεμος μεταξύ Ελλάδας και της χώρας που ζεις τώρα, ποια χώρα θα επέλεγες να στηρίξεις;

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορεί να νιώσεις δεός, θαυμασμό για την ιστορία της χώρας που ζεις, όμως υπερηφάνεια δεν θα νιώσεις.

Εγώ τουλάχιστον όχι.

Αλλά πάλι μπορεί να κάνω και λάθος.

Καλή συνέχεια

 

Μάλλον με μπερδεύεις με κάποια άλλη σχολιάστρια γιατί στην Ελλάδα ζω από τότε που γεννήθηκα και παραμένω. Άρα δεν καταλαβαίνω τι με ρωτάς. Επειδή όμως δεν μου απαντάς σε αυτά που σε ρώτησα αλλά απλά θέτεις νέα ερωτήματα, θα σου απαντήσω με τον ίδιο τρόπο, με νέες ερωτήσεις. Όλοι αυτοί που σου ανέφερα, πέρα από το ότι δεν γεννήθηκαν ούτε μεγάλωσαν στην Ελλάδα (κάποιοι δεν έμαθαν καν την γλώσσα), ένιωσαν βαθιά την υποχρέωση να αφήσουν την εύπορη ζωή τους και να πολεμήσουν εδώ και μάλιστα πολλοί σκοτώθηκαν για χάρη της χώρας μας. Αυτοί δεν αξίζουν να λέγονται Έλληνες; Και αν όχι, γιατί; Αυτοί πως ένιωσαν τόσο βαθιά φιλελληνικά αισθήματα και αμφισβητούμε ότι ένα αλλοδαπό παιδάκι που δεν ξέρει άλλη πατρίδα, δεν μπορεί να τα νιώσει;

Πώς ένας ελληνικής καταγωγής Αμερικάνος κατατάσσεστε στις Αμερικάνικες Ένοπλες Δυνάμεις και θυσιάζει τη ζωή του εθελοντικά στο Βιετνάμ και αποφασίζουμε ότι το Αλβανάκι δεν μπορεί να νιώσει την ίδια υποχρέωση για την Ελλάδα;

 

Ειλικρινά, όσο συνεχίζετε να βάζετε κριτήρια καταγωγής ή αίματος δε νομίζω ότι έχει νόημα να συνεχίζουμε την κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Μάλλον με μπερδεύεις με κάποια άλλη σχολιάστρια γιατί στην Ελλάδα ζω από τότε που γεννήθηκα και παραμένω. Άρα δεν καταλαβαίνω τι με ρωτάς. Επειδή όμως δεν μου απαντάς σε αυτά που σε ρώτησα αλλά απλά θέτεις νέα ερωτήματα, θα σου απαντήσω με τον ίδιο τρόπο, με νέες ερωτήσεις. Όλοι αυτοί που σου ανέφερα, πέρα από το ότι δεν γεννήθηκαν ούτε μεγάλωσαν στην Ελλάδα (κάποιοι δεν έμαθαν καν την γλώσσα), ένιωσαν βαθιά την υποχρέωση να αφήσουν την εύπορη ζωή τους και να πολεμήσουν εδώ και μάλιστα πολλοί σκοτώθηκαν για χάρη της χώρας μας. Αυτοί δεν αξίζουν να λέγονται Έλληνες; Και αν όχι, γιατί; Αυτοί πως ένιωσαν τόσο βαθιά φιλελληνικά αισθήματα και αμφισβητούμε ότι ένα αλλοδαπό παιδάκι που δεν ξέρει άλλη πατρίδα, δεν μπορεί να τα νιώσει;

Πώς ένας ελληνικής καταγωγής Αμερικάνος κατατάσσεστε στις Αμερικάνικες Ένοπλες Δυνάμεις και θυσιάζει τη ζωή του εθελοντικά στο Βιετνάμ και αποφασίζουμε ότι το Αλβανάκι δεν μπορεί να νιώσει την ίδια υποχρέωση για την Ελλάδα;

 

Ειλικρινά, όσο συνεχίζετε να βάζετε κριτήρια καταγωγής ή αίματος δε νομίζω ότι έχει νόημα να συνεχίζουμε την κουβέντα.

 

Συγνώμη έκανα λάθος. Είχα την εντύπωση ότι έμενες σε κάποια άλλη χωρα.

Σου απάντησα ότι αυτό που νιώσανε όλοι αυτοί οι ξένοι και υπερασπίστηκαν την Ελλάδα με τόσο πάθος και αυταπάρνηση ήταν δεος και θαυμασμό.

Και όχι δεν ήταν Έλληνες όπως και να το κάνουμε και γι' αυτό με κάνει να τους θαυμάζω εγώ.

Τώρα αν εσύ τους ονομάζεις Έλληνες. Ο.Κ.

Όμως όπως κι εσύ λες πολλοι αμερικανοί με ελληνική καταγωγή πολέμησαν στο βιετνάμ και κάποιοι άλλοι πήγαν εθελοντές από εδώ από την Ελλάδα τι σημαίνει αυτό; ότι είναι Αμερικανοί;

Δηλ. αν πάω να πολεμήσω στην Ουκρανία εθελοντικά θα είμαι Ουκρανέζα;

Τώρα για το αλλοδαπό παιδάκι που έχει γεννηθεί, μεγαλώσει, ζήσει στην Ελλάδα όλη του τη ζωή, εξαρτάται από το σπίτι που μεγαλώνει και από τους ανθρώπους που το περιβάλουν αν θα νιώσει τα φιλελληνικά αισθήματα σε ώρα κρίσης.

Σόρυ για το γρήγορο γράψιμο αλλά πρέπει να κλείσω.

Link to comment
Share on other sites

Και ποια είναι η ιστορία που κουβαλάει ένα α

 

 

 

 

Πώς ένας ελληνικής καταγωγής Αμερικάνος κατατάσσεστε στις Αμερικάνικες Ένοπλες Δυνάμεις και θυσιάζει τη ζωή του εθελοντικά στο Βιετνάμ και αποφασίζουμε ότι το Αλβανάκι δεν μπορεί να νιώσει την ίδια υποχρέωση για την Ελλάδα;

 

Ειλικρινά, όσο συνεχίζετε να βάζετε κριτήρια καταγωγής ή αίματος δε νομίζω ότι έχει νόημα να συνεχίζουμε την κουβέντα.

 

Εδω κανεις ενα λαθος.....ειναι τελειως διαφορετικο ενας ελληνας που εγινε αμερικανος να παει να πολεμησει στην αλλη ακρη του κοσμου για την αμερικη (βιετναμ) απο εναν αλβανο που εγινε ελληνας και πρεπει να πολεμησει εναντια στην πρωην πατριδα του....εκει φαινεται αν εγινε ελληνας απο συμφερων η οχι.

Για παραδειγμα ποιος γνωριζει πως οταν ο Χιτλερ (αυτος ο καλος ανθρωπος) οταν πλεον ειχε καταστρωσει τα σχεδια του για κατακτηση ολης της ευρωπης εβγαλε το καλεσμα για συστρατευση ολων των γερμανων (αριων κατα την αποψη του) να επιστρεψουν στην μητερα πατριδα και να βοηθησουν στον αγωνα.Ξερεις ποσοι γερμανοι δευτερης και τριτης γενιας εφυγαν απο την αμερικη και καταταχτηκαν στην werhmacht?χιλιαδες....οι πιο πολλοι πεθαναν και παρολο που ειχαν αμερικανικη παιδεια σκοτωναν τους ανθρωπους που ειχαν μεγαλωσει μαζι....αν δεν νιωθεις αυτο το ριγος που σε πιανει οταν ακους τον εθνικο υμνο της χωρας σου η της χωρας που θες να γινεις πολιτης καλυτερα να μην παρεις υπηκοοτητα.Καποιος ανεφερε κατι παρομοιο πιο πανω και ειμαι συμφωνος 100%

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη έκανα λάθος. Είχα την εντύπωση ότι έμενες σε κάποια άλλη χωρα.

Σου απάντησα ότι αυτό που νιώσανε όλοι αυτοί οι ξένοι και υπερασπίστηκαν την Ελλάδα με τόσο πάθος και αυταπάρνηση ήταν δεος και θαυμασμό.

Και όχι δεν ήταν Έλληνες όπως και να το κάνουμε και γι' αυτό με κάνει να τους θαυμάζω εγώ.

Τώρα αν εσύ τους ονομάζεις Έλληνες. Ο.Κ.

Όμως όπως κι εσύ λες πολλοι αμερικανοί με ελληνική καταγωγή πολέμησαν στο βιετνάμ και κάποιοι άλλοι πήγαν εθελοντές από εδώ από την Ελλάδα τι σημαίνει αυτό; ότι είναι Αμερικανοί;

Δηλ. αν πάω να πολεμήσω στην Ουκρανία εθελοντικά θα είμαι Ουκρανέζα;

Τώρα για το αλλοδαπό παιδάκι που έχει γεννηθεί, μεγαλώσει, ζήσει στην Ελλάδα όλη του τη ζωή, εξαρτάται από το σπίτι που μεγαλώνει και από τους ανθρώπους που το περιβάλουν αν θα νιώσει τα φιλελληνικά αισθήματα σε ώρα κρίσης.

Σόρυ για το γρήγορο γράψιμο αλλά πρέπει να κλείσω.

 

H μόνη διαφορά μεταξύ του Αμερικάνου και τον Αλβανού του παραδείγματος είναι ότι στον πρώτο χορηγήθηκε υπηκοότητα και απολάμβανε τα ίδια δικαιώματα με τους υπόλοιπους Αμερικάνους υπηκόους μόνο και μόνο επειδή γεννήθηκε στην Αμερική (χωρίς κριτήριο αίματος) ενώ η απόκτηση ελληνικής υπηκοότητας από τον Αλβανό είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας ακόμα και αν δεν ξέρει άλλη χώρα εκτός της Ελλάδας. Είναι θέμα ορισμού. Εγώ θεωρώ ισότιμο Έλληνα, όποιον αγωνίζεται για τα ιδια πιστεύω με εμένα. Τι σημαίνει για τον καθένα Έλληνας, Αλβανός, Αμερικάνος, Κενυάτης; Προσωπικά νιώθω Ελληνίδα γιατί (συνοπτικά) ζω στη χώρα που ονομάζεται Ελλάδα, μιλάω μια κοινή γλώσσα με τους υπόλοιπους υπηκόους της και λειτουργώ υπό τους νόμους που έχει ορίσει το ελληνικό σύνταγμα και η ελληνική βουλή. Αν οι γονείς μου ήταν Κενυάτες αλλά δεν είχα καμία σχέση με την Κένυα, γεννιόμουν και μεγάλωνα εδώ, Κενυάτισσα δεν θα ένιωθα αλλά Ελληνίδα. Αυτό που λέω είναι ότι η καταγωγή ή το αίμα δεν είναι αυτά που για εμένα χαρακτηρίζουν έναν άνθρωπο αλλά το πλαίσιο μέσα στο οποίο ζει. Σαφώς και έχει σημασία το σπίτι που μεγαλώνει και οι άνθρωποι που περιβάλουν ένα παιδί. Αλλά και η εκπαίδευση που του παρέχεται επίσης. Γι'αυτό και μίλησα σε προηγούμενα σχόλια για τη σημασία της ένταξης. Γιατί όσο περιθωριοποιούμε συνανθρώπους μας βάσει κριτηρίων που δεν μπορούν να αλλάξουν, όπως το αίμα, ποτέ δεν πρόκειται να τους κάνουμε φίλους μας και συμμάχους μας.

Διαφωνώ ως προς το δέος και τον θαυμασμό,δεν χαρίζει κανείς τη ζωή του γι'αυτά. Είναι βαθύτερα τα αισθήματα, είναι το αίσθημα ευθύνης και υποχρέωσης που νιώθεις για όσα σου έχει προσφέρει κάποιος (είτε άνθρωπος, είτε πολιτισμός) που θα σε κάνουν να θυσιάσεις τη ζωή σου. Ο Έλληνας (λόγω καταγωγής) Αμερικάνος υπήκοος δίνει τη ζωή του γιατί νιώθει υποχρέωση απέναντι σε ένα κράτος που παρείχε στον ίδιο και την οικογένειά του εκπαίδευση, δουλειά, και ίσες ευκαιρίες.

Αυτό που λέω συνοπτικά είναι ας δούμε το συμφέρον μας. Όσο αντιμετωπίζουμε τους αλλοδαπούς σαν τα μιάσματα που φταίνε για το χάλι της χώρας μας και δεν βλέπουμε ότι το πρόβλημα είναι πέρα από καταγωγή και υπηκοότητα, θα παραμένουμε ένα εκκολαπτήριο παραβατικότητας, μία χώρα γκέτο μεταναστών για την υπόλοιπη Ευρώπη. Ας απαιτήσουμε ως κράτος αλλαγή στο νομικό πλαίσιο υποδοχής-ένταξης/επαναπροώθησης, αυστηρούς ελέγχους και ατομικά ας λειτουργήσουμε με τον τρόπο που θα θέλαμε να μας συμπεριφερθούν σε αντίστοιχη θέση.

 

Εδω κανεις ενα λαθος.....ειναι τελειως διαφορετικο ενας ελληνας που εγινε αμερικανος να παει να πολεμησει στην αλλη ακρη του κοσμου για την αμερικη (βιετναμ) απο εναν αλβανο που εγινε ελληνας και πρεπει να πολεμησει εναντια στην πρωην πατριδα του....εκει φαινεται αν εγινε ελληνας απο συμφερων η οχι.

Για παραδειγμα ποιος γνωριζει πως οταν ο Χιτλερ (αυτος ο καλος ανθρωπος) οταν πλεον ειχε καταστρωσει τα σχεδια του για κατακτηση ολης της ευρωπης εβγαλε το καλεσμα για συστρατευση ολων των γερμανων (αριων κατα την αποψη του) να επιστρεψουν στην μητερα πατριδα και να βοηθησουν στον αγωνα.Ξερεις ποσοι γερμανοι δευτερης και τριτης γενιας εφυγαν απο την αμερικη και καταταχτηκαν στην werhmacht?χιλιαδες....οι πιο πολλοι πεθαναν και παρολο που ειχαν αμερικανικη παιδεια σκοτωναν τους ανθρωπους που ειχαν μεγαλωσει μαζι....αν δεν νιωθεις αυτο το ριγος που σε πιανει οταν ακους τον εθνικο υμνο της χωρας σου η της χωρας που θες να γινεις πολιτης καλυτερα να μην παρεις υπηκοοτητα.Καποιος ανεφερε κατι παρομοιο πιο πανω και ειμαι συμφωνος 100%

 

Δυστυχώς το παράδειγμα σου δεν έχει καμία ιστορική βάση. Είναι κάτι που ξεκίνησε από υπόθεση βιβλίου (το Nebraska Doppelganger) και πήρε διαστάσεις ως αληθινό γεγονός αλλά οι ιστορικοί το διαψεύδουν και αναφέρουν ότι αν κάτι τέτοιο υφίσταται, αφορά Γερμανούς που είχαν μεταναστεύει στην Αμερική μόλις πριν την άνοδο του Ράιχ και επέστρεψαν. Μιλάμε λοιπόν και πάλι για μεμονωμένα περιστατικά και σε καμία περίπτωση για χιλιάδες (πόσο μάλλον γενιές). Επίσης ξεχνάς ότι την ίδια χρονική περίοδο η Αμερική δεν ζούσε ημέρες ευημερίας, κάνοντας κάποιους να αναθεωρήσουν τις αποφάσεις τους παραπλανημένοι από τις υποσχέσεις του Αδόλφου.

 

Γράφεις "αν δεν νιωθεις αυτο το ριγος που σε πιανει οταν ακους τον εθνικο υμνο της χωρας σου η της χωρας που θες να γινεις πολιτης καλυτερα να μην παρεις υπηκοοτητα". Και ξαναρωτάω, τι είναι αυτό που σε κάνει να νιώθεις αυτό το ρίγος; Κάποια μυστική ουσία που κυκλοφορεί στο αίμα σου ή ο τόπος που ζεις και μοιράζεσαι, η εκπαίδευση που έχεις λάβει, οι άνθρωποι που έχεις γύρω σου; Εγώ πιστεύω το 2ο και γι'αυτό υποστηρίζω ότι Έλληνας δε γεννιέσαι μόνο αλλά και γίνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

H μόνη διαφορά μεταξύ του Αμερικάνου και τον Αλβανού του παραδείγματος είναι ότι στον πρώτο χορηγήθηκε υπηκοότητα και απολάμβανε τα ίδια δικαιώματα με τους υπόλοιπους Αμερικάνους υπηκόους μόνο και μόνο επειδή γεννήθηκε στην Αμερική (χωρίς κριτήριο αίματος) ενώ η απόκτηση ελληνικής υπηκοότητας από τον Αλβανό είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας ακόμα και αν δεν ξέρει άλλη χώρα εκτός της Ελλάδας. Είναι θέμα ορισμού. Εγώ θεωρώ ισότιμο Έλληνα, όποιον αγωνίζεται για τα ιδια πιστεύω με εμένα. Τι σημαίνει για τον καθένα Έλληνας, Αλβανός, Αμερικάνος, Κενυάτης; Προσωπικά νιώθω Ελληνίδα γιατί (συνοπτικά) ζω στη χώρα που ονομάζεται Ελλάδα, μιλάω μια κοινή γλώσσα με τους υπόλοιπους υπηκόους της και λειτουργώ υπό τους νόμους που έχει ορίσει το ελληνικό σύνταγμα και η ελληνική βουλή. Αν οι γονείς μου ήταν Κενυάτες αλλά δεν είχα καμία σχέση με την Κένυα, γεννιόμουν και μεγάλωνα εδώ, Κενυάτισσα δεν θα ένιωθα αλλά Ελληνίδα. Αυτό που λέω είναι ότι η καταγωγή ή το αίμα δεν είναι αυτά που για εμένα χαρακτηρίζουν έναν άνθρωπο αλλά το πλαίσιο μέσα στο οποίο ζει. Σαφώς και έχει σημασία το σπίτι που μεγαλώνει και οι άνθρωποι που περιβάλουν ένα παιδί. Αλλά και η εκπαίδευση που του παρέχεται επίσης. Γι'αυτό και μίλησα σε προηγούμενα σχόλια για τη σημασία της ένταξης. Γιατί όσο περιθωριοποιούμε συνανθρώπους μας βάσει κριτηρίων που δεν μπορούν να αλλάξουν, όπως το αίμα, ποτέ δεν πρόκειται να τους κάνουμε φίλους μας και συμμάχους μας.

Διαφωνώ ως προς το δέος και τον θαυμασμό,δεν χαρίζει κανείς τη ζωή του γι'αυτά. Είναι βαθύτερα τα αισθήματα, είναι το αίσθημα ευθύνης και υποχρέωσης που νιώθεις για όσα σου έχει προσφέρει κάποιος (είτε άνθρωπος, είτε πολιτισμός) που θα σε κάνουν να θυσιάσεις τη ζωή σου. Ο Έλληνας (λόγω καταγωγής) Αμερικάνος υπήκοος δίνει τη ζωή του γιατί νιώθει υποχρέωση απέναντι σε ένα κράτος που παρείχε στον ίδιο και την οικογένειά του εκπαίδευση, δουλειά, και ίσες ευκαιρίες.

Αυτό που λέω συνοπτικά είναι ας δούμε το συμφέρον μας. Όσο αντιμετωπίζουμε τους αλλοδαπούς σαν τα μιάσματα που φταίνε για το χάλι της χώρας μας και δεν βλέπουμε ότι το πρόβλημα είναι πέρα από καταγωγή και υπηκοότητα, θα παραμένουμε ένα εκκολαπτήριο παραβατικότητας, μία χώρα γκέτο μεταναστών για την υπόλοιπη Ευρώπη. Ας απαιτήσουμε ως κράτος αλλαγή στο νομικό πλαίσιο υποδοχής-ένταξης/επαναπροώθησης, αυστηρούς ελέγχους και ατομικά ας λειτουργήσουμε με τον τρόπο που θα θέλαμε να μας συμπεριφερθούν σε αντίστοιχη θέση.

 

 

 

Δυστυχώς το παράδειγμα σου δεν έχει καμία ιστορική βάση. Είναι κάτι που ξεκίνησε από υπόθεση βιβλίου (το Nebraska Doppelganger) και πήρε διαστάσεις ως αληθινό γεγονός αλλά οι ιστορικοί το διαψεύδουν και αναφέρουν ότι αν κάτι τέτοιο υφίσταται, αφορά Γερμανούς που είχαν μεταναστεύει στην Αμερική μόλις πριν την άνοδο του Ράιχ και επέστρεψαν. Μιλάμε λοιπόν και πάλι για μεμονωμένα περιστατικά και σε καμία περίπτωση για χιλιάδες (πόσο μάλλον γενιές). Επίσης ξεχνάς ότι την ίδια χρονική περίοδο η Αμερική δεν ζούσε ημέρες ευημερίας, κάνοντας κάποιους να αναθεωρήσουν τις αποφάσεις τους παραπλανημένοι από τις υποσχέσεις του Αδόλφου.

 

Γράφεις "αν δεν νιωθεις αυτο το ριγος που σε πιανει οταν ακους τον εθνικο υμνο της χωρας σου η της χωρας που θες να γινεις πολιτης καλυτερα να μην παρεις υπηκοοτητα". Και ξαναρωτάω, τι είναι αυτό που σε κάνει να νιώθεις αυτό το ρίγος; Κάποια μυστική ουσία που κυκλοφορεί στο αίμα σου ή ο τόπος που ζεις και μοιράζεσαι, η εκπαίδευση που έχεις λάβει, οι άνθρωποι που έχεις γύρω σου; Εγώ πιστεύω το 2ο και γι'αυτό υποστηρίζω ότι Έλληνας δε γεννιέσαι μόνο αλλά και γίνεσαι.

εγω πιστευω πως ελληνας γεννιεσαι αλλα και σε πολλες περιπτωσεις γινεσαι αναλογα παντα τον ανθρωπο,Σε καμια περιπτωση ομως δεν γεννιεσαι μονο.

Οσο αναφορα για το βιβλιο που αναφερεις ειναι γεγονοτα της φαντασιας ενος βετερανου τα οποια αφενος μεν δεν εχουν καμια βαση αφετερου δε δεν αφορουν (αμεσα) το ιστορικο γεγονος που ανεφερα.Θα μπορουσα να σου παραθεσω αναλυτικα στοιχεια γιατι ειναι κατι που ασχολουμαι στον ελευθερο μου χρονο απλα δεν νομιζω πως ειναι εδω το καταλληλο forum.απλα για την ακριβεια οσων εχω πρεπει να ξερεις πως μετα την εναρξη της κρισης στην αμερικη στα τελη 1929 αρχες 1930 πολλοι ηταν αυτοι που γυρναγανε στην ευρωπη κυριως αγγλια και γερμανια.ο λογος του χιτλερ εγινε πολυ αργοτερα αφου ακομα δεν ηταν στην εξουσια.οταν τον εβγαλε και σε περιβαλλον υφεσης πολλοι πιστεψανε αυτα που ελεγε (ηταν λαοπλανος) και γυρισαν πισω για μια καλυτερη ζωη περνωντας μαζι και τα ανηλικα παιδια τους τα οποια το 1941 που φουντωσε ο πολεμος ηταν πλεον ενηλικες....

Link to comment
Share on other sites

Και θα το επαναλάβω. Μέχρι στιγμής σε αυτό το θέμα όλοι συμφωνούμε στο ότι υπάρχει μεταναστευτικό πρόβλημα. Το να αναγνωρίζεις και να αναδεικνύεις το πρόβλημα φυσικά και δεν σε κάνει ρατσιστή.

Όμως το σχόλιο σου περί σημαίας, συγνώμη που το λέω, αλλά κάθε άλλο παρά μη ρατσιστική αντίληψη δείχνει. Γράφεις [...Γιατί το ελληνόπουλο δεν θα σηκώσει την σημαία με καμάρι για να πει "κοιτάξτε είμαι ο καλύτερος μαθητής", θα σηκώσει την σημαία με καμάρι για να πει "ζήτω η Ελλάδα". και πιστέψτε με όσα σχόλια έχω ακούσει από αλλοδαπούς σε αυτό το θέμα όλα έχουν να κάνουν με τον πληγωμένο τους εγωισμό γιατί το παιδί τους είναι καλύτερος μαθητής.... λάθος κριτήριο επιλογής σημαιοφόρου κατά την άποψή μου... ] Με κριτήριο την υπηκοότητα των παιδιών γνωρίζεις και το πως νιώθουν και τις προθέσεις τους. Αποφάσισες ότι περήφανα για την χώρα νιώθουν μόνο τα ελληνόπουλα και ότι παιδί μεταναστών που να νιώθει πατριωτικά αισθήματα για την Ελλάδα δεν υπάρχει. Υπάρχει δηλαδή ένα "ελληνόμετρο". Γράφεις κατά τη γνώμη σου οι βαθμοί είναι λάθος κριτήριο. Ποιο θα ήταν ένα σωστό κριτήριο απόδειξης πατριωτισμού; Ποιες προϋποθέσεις θα πρέπει να εκπληρώνει ένα παιδί (γιατί για παιδιά μιλάμε) για να σηκώσει τη σημαία;

Το αστείο της υπόθεσης ότι μιλάμε για πατριωτικά αισθήματα ενώ στην Ελλάδα του 2013 (και συνεχίζεται) συμβαίνει αυτό http://www.tovima.gr/society/article/?aid=536486

 

Δεν έχω πτυχία και ικανότητες για να περιαυτολογώ, δεν υπήρξα ποτέ μαθήτρια του 19-20, δεν ασχολήθηκα ποτέ ενεργά με την πολιτική, δεν έδωσα ποτέ την ψήφο μου μόνο και μόνο γιατί μου υποσχέθηκαν εργασία, δεν φοροδιαφεύγω και τί να κάνουμε είμαι ρομαντική και συγκινούμαι σε κάθε εθνική εορτή. Παρεπιπτόντως εθνικός σημαίνει : που ανήκει ή αναφέρεται στο έθνος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση εθνική εορτή .. εορτή που αναφέρεται στο ελληνικό έθνος.. νομίζω? Εν πάσει περιπτώσει το πρόβλημά μου παρόλα αυτά δεν είναι οτι ένας αλλοδαπός σηκώνει την Ελληνική σημαία. Κάθε άλλο, μιλώντας πάντα από την ρομαντική πλευρά, θα έλεγα οτι είναι σημαντικό για μένα που κάποιος από μία ξένη χώρα αναγνωρίζει και σέβεται τις μάχες για την ελευθερία που έχει δώσει η πατρίδα μου και που ίδιος την νιώθει δική του πατρίδα. Έχετε δώσει έμφαση στο πρώτο κομμάτι των γραφόμενών μου χωρίς να σχολιάζετε το δεύτερο: "όσα σχόλια έχω ακούσει από αλλοδαπούς σε αυτό το θέμα όλα έχουν να κάνουν με τον πληγωμένο τους εγωισμό γιατί το παιδί τους είναι καλύτερος μαθητής..". η άποψη του καθενός σχηματίζεται από ένα σύνολο προσωπικών εμπειριών του και λυπάμαι που το λέω αλλά όσοι αλλοδαποί έχουν συζητήσει το θέμα μαζί μου τους έχει τσούξει γιατί το παιδί τους ήταν καλύτερος μαθητής.... σε 3 περιπτώσεις δε ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΚΑΝ ΤΙ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ!!!!!!!!!!. Αυτή είναι η δική μου εμπειρία εξ αιτίας της οποίας έχω αυτήν την άποψη τί να κάνουμε τώρα?? και για κάποιους που σχολίασαν οτι και καλά πριν που δεν υπήρχαν αλλοδαποί στην χώρα μας μια χαρά νόμος ήταν ενώ τώρα δεν μας αρέσει και τόσο.... (μα... από 5 γραμμές πώς μπορείς να κρίνεις κάποιον?????) και με αφορμή την ερώτησή σου αγαπητή/έ vgtian... προσωπικά ανέκαθεν δεν συμφωνούσα με τον συγκεκριμένο νόμο.. γιατί ως μαθήτρια μέτρια ήθελα πολύ να σηκώσω κι εγώ την σημαία στην παρέλαση.. Εγωιστικός λόγος? ναι.. και λοιπόν? Κατά την γνώμη μου λοιπόν, που δεν είναι ανάγκη να συμφωνούν άλλοι ούτε επιδιώκω να πείσω κανέναν (τί νόημα θα είχε άλλωστε) την σημαία στην παρέλαση θα έπρεπε να την σηκώνουν αυτοί που θέλουν με κλήρωση. αφού στο κάτω κατω τελικά ο καθένας για τον δικό του λόγο την θέλει. :roll:

 

Πάω να διαβάσω και τα υπόλοιπα.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...