Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προς κυρία Αγλαΐα: Θηλάζει πολύ;


Recommended Posts

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

Γεννήθηκε στην ΠΗΤ

Β. Το φύλο του βρέφους

Αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Δεν εμφάνισε.

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

Δεν νοσηλεύτηκε.

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

16/3/12 3950

20/3/12 3750

26/3/12 4080

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Πολλά. Πάνω από 12.

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα.

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

----------------

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

-----------------

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

---------------

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο ----------

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι ---------------

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση------------

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημαίνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Τουλάχιστον 5-6.

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

Πάλι τουλάχιστον 5-6.

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

 

 

Γεια σας. Ο γιος μου (21 ημερών) είναι γενικά ήσυχο και καλόβολο μωρό. Μέχρι στιγμής κλαίει σχεδόν μόνο όταν θέλει να θηλάσει, έχει λερωθεί ή θέλει αγκαλιά. Έχω άφθονο γάλα και ο μικρός θηλάζει κάθε φορά με πάθος σαν να ήταν νηστικός μια βδομάδα.

 

Το θέμα που με απασχολεί είναι ότι θέλει να θηλάζει συνέχεια. Όταν κάνουμε πολλά συχνά γεύματα, κάνει εμετό (έχει κάνει 4 φορές τις τελευταίες 2 εβδομάδες), ενώ μετά από κανέναν τρίωρο υπνάκο δεν έχουμε ποτέ πρόβλημα. Κάθε φορά, ακόμα κι αν θήλασε πριν λίγο, θηλάζει με μανία μέχρι που κουράζεται και αποκοιμιέται. Συχνά τα σάλια του είναι σαν άσπρη σαπουνάδα. Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι από το πολύ γάλα και ότι όταν κλαίει, πρέπει πριν το βάλω στο στήθος να τσεκάρω μήπως οφείλεται σε κάτι άλλο και όχι στην πείνα. Πάλι όμως, κι αφού τον αλλάξω και τον πάρω αγκαλιά, στον θηλασμό καταλήγουμε. Προσπαθώ να τον καθυστερώ όσο γίνεται όταν το προηγούμενο γεύμα τελείωσε μόλις πριν 20-30 λεπτά, για να μην έχουμε πρόβλημα παλινδρόμησης. Κάθε φορά όμως κλαίει με λυγμούς και αρχίζει να τρώει τα χέρια του, τα ρούχα του ή τα δικά μου ρούχα.

 

Γίνεται να πεινάει συνεχώς; Είμαι σίγουρη ότι πίνει μπόλικο γάλα σε κάθε γεύμα και ότι ξεφουσκώνει το στήθος. Βλέπω και όταν κάνει διαλλείματα ότι το στόμα του είναι γεμάτο γάλα και πολλές φορές είναι τόσο που στάζει και λερώνει και τα ρούχα μας. Τι μπορώ να κάνω ώστε να διατηρήσω κάποια ισορροπία και να αποφύγουμε την παλινδρόμηση;

 

 

Επίσης, μια δεύτερη ερώτηση: κι εγώ κι ο άντρας μου έχουμε βγάλει επιχείλιο έρπη. Προσπαθούμε φυσικά να προφυλάξουμε το μωρό να μην κολλήσει. Φοβάμαι όμως ότι επειδή βγάζουμε συχνά, κάποια στιγμή θα κολλήσει. Ο θηλασμός περνάει αντισώματα στο μωρό; Υπάρχει κάποια «ασφαλής» ηλικία που το μωρό μπορεί να κολλήσει χωρίς να είναι επικίνδυνο;

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας. Ο γιος μου (21 ημερών) είναι γενικά ήσυχο και καλόβολο μωρό. Μέχρι στιγμής κλαίει σχεδόν μόνο όταν θέλει να θηλάσει, έχει λερωθεί ή θέλει αγκαλιά. Έχω άφθονο γάλα και ο μικρός θηλάζει κάθε φορά με πάθος σαν να ήταν νηστικός μια βδομάδα.

 

Το θέμα που με απασχολεί είναι ότι θέλει να θηλάζει συνέχεια. Όταν κάνουμε πολλά συχνά γεύματα, κάνει εμετό (έχει κάνει 4 φορές τις τελευταίες 2 εβδομάδες), ενώ μετά από κανέναν τρίωρο υπνάκο δεν έχουμε ποτέ πρόβλημα. Κάθε φορά, ακόμα κι αν θήλασε πριν λίγο, θηλάζει με μανία μέχρι που κουράζεται και αποκοιμιέται. Συχνά τα σάλια του είναι σαν άσπρη σαπουνάδα. Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι από το πολύ γάλα και ότι όταν κλαίει, πρέπει πριν το βάλω στο στήθος να τσεκάρω μήπως οφείλεται σε κάτι άλλο και όχι στην πείνα. Πάλι όμως, κι αφού τον αλλάξω και τον πάρω αγκαλιά, στον θηλασμό καταλήγουμε. Προσπαθώ να τον καθυστερώ όσο γίνεται όταν το προηγούμενο γεύμα τελείωσε μόλις πριν 20-30 λεπτά, για να μην έχουμε πρόβλημα παλινδρόμησης. Κάθε φορά όμως κλαίει με λυγμούς και αρχίζει να τρώει τα χέρια του, τα ρούχα του ή τα δικά μου ρούχα.

 

Γίνεται να πεινάει συνεχώς; Είμαι σίγουρη ότι πίνει μπόλικο γάλα σε κάθε γεύμα και ότι ξεφουσκώνει το στήθος. Βλέπω και όταν κάνει διαλλείματα ότι το στόμα του είναι γεμάτο γάλα και πολλές φορές είναι τόσο που στάζει και λερώνει και τα ρούχα μας. Τι μπορώ να κάνω ώστε να διατηρήσω κάποια ισορροπία και να αποφύγουμε την παλινδρόμηση;

 

 

οσον αφορα την δευτερη απορια δεν μπορω να σε βοηθησω..

οσον αφορα την πρωτη σου απορια θα σου πω τα εξης..

τα μωρα που εχουν παλλινρομηση επιβαλλεται να κανουν πολλα και μικρα γευματα..το να κλαιει το παιδι για να το βαλεις στο στηθος, δεν ειναι το ζητουμενο..οταν πειναει πολυ, τρωει πιο γρηγορα κατεβαζοντας και αερα, και τρωει περισσοτερο που δεν βοηθαει στην παλλινδρομηση..

προσφερε συχνα το στηθος σου για να κανει μικρα και πολλα γευματα και μην του καθυστερεις τα γευματα του..

βαζε το μωρο να ρευτει καλα ακομα και με ενα διαλειμμα κατα το ιδιο γευμα και αφου τελειωσετε κρατα το ορθιο 20-30 λεπτα.

απεφευγε να τον αλλαζεις μετα το φαι και εαν επειγει αλλαζε τον οσο το δυνατον πιο ορθιο. Ο θηλασμος επισης σε οσο το δυνατον πιο ορθια θεση και το μωρο να ξαπλωνει παντα σε κλιση. Ειτε σε ρηλαξ, ειτε σε καροτσι που να μην ειναι τελειως ξαπλωμενο , ειτε βαλε μια πετσετα κατω απο το στρωμα για να ειναι πιο υπερυψωμενο απο την μια μερια οταν κοιμαται.

 

 

http://pediatros-thes.gr/for-parents/%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%B3%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%BF%CE%B9%CF%83%CE%BF%CF%86%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B4%CF%81%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%BF%CF%80/

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την paros:-)!Ο μικρός μου σαν νεογέννητο και για όσο καιρό θήλαζε αποκλειστικά έπινε γαλατάκι κάθε μισή ή 1 ή 2ώρες.Όταν έτρωγε έτσι δεν είχε πρόβλημα.Τον πρώτο καιρό που δεν έπιανε καλά το στήθος και του έδινα αντλημένο γάλα μου έκανε εμετούς γιατί έπινε μεγαλύτερη ποσότητα από ότι άντεχε το στομάχι του:rolleyes:...Επίσης την νύχτα ξύπναγε ανα 2ώρες για γάλα...

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό δείχνει να πεινάει πολύ και ρουφάει το γάλα ΠΑΡΑ το γεγονός ότι θηλάζει πολύ συχνά. Επίσης, δεν είναι εύκολο να τον βάζω να ρευτεί, ουτε να τον κρατάω όρθιο μετά το γεύμα,γιατί συνήθως κοιμάται στο τέλος του θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Τότε βάζε τον με το κεφαλάκι του πιο ψηλά.Εγώ από μωρούλι που ήταν και έκανε τους εμετούς είχα βάλει μία κουβερτούλα κάτω από το στρώμα του για να σηκωθεί το κεφαλάκι και έφτιαξα και ένα μαξιλάρι σχετικά χαμηλό και τον έβαζα εκεί να κοιμάται.Έπειτα μπορείς να τον κρατάς λίγο μετά τον θηλασμό στα χέρια σου με το κεφαλάκι όσο πο ψηλά γίνεται;)!Για εμάς πάντως το στρώμα και το μαξιλάρι δούλεψαν.Άλλωστε αυτό κάποια στιγμή σταματάει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρό δείχνει να πεινάει πολύ και ρουφάει το γάλα ΠΑΡΑ το γεγονός ότι θηλάζει πολύ συχνά. Επίσης, δεν είναι εύκολο να τον βάζω να ρευτεί, ουτε να τον κρατάω όρθιο μετά το γεύμα,γιατί συνήθως κοιμάται στο τέλος του θηλασμού.

 

Γύρω στις 20 ημέρες είναι και το πρωτο άλμα ανάπτυξης, μπορει γι αυτο να θηλαζει τόσο πολυ.

Αν έχει κοιμηθεί στον θηλασμο, κρατα το σε θέση ρεψιματος έστω και κοιμισμενο για 15΄.

Το καλύτερο είναι να μην βάλεις κάτι κάτω απο το στρώμα αλλα βιβλία κατω απο τα πάνω πόδια της κουνιας ώστε να είναι σε κλίση 30 μοιρών.

Σε κάποιες περιπτώσεις στην παλινδρομηση βοηθάει η μαμά να κόψει τα γαλακτοκομικά αλλα στη δική σας περίπτωση ίσως να μη χρειάζεται εφόσον παίρνει καλο βάρος, δεν δείχνει να πονάει και δεν έχει κάνει πολλές φορές εμετο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ειτε σε ρηλαξ, ειτε σε καροτσι που να μην ειναι τελειως ξαπλωμενο , ειτε βαλε μια πετσετα κατω απο το στρωμα για να ειναι πιο υπερυψωμενο απο την μια μερια οταν κοιμαται.

 

 

http://pediatros-thes.gr/for-parents/%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%B3%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%BF%CE%B9%CF%83%CE%BF%CF%86%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B4%CF%81%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%BF%CF%80/

 

Έχω την εντύπωση ότι οποιαδήποτε παρεμβολή στο στρώμα του μωρού δεν ενδείκνυται.Αντιθέτως, συνίσταται να υπερυψωθεί ή κούνια ολόκληρη από μια πλευρά(γίνεται με τούβλα κάτω απ'τα πόδια της κούνιας) προκειμένου να μην υπάρχει ο φόβος παλινδρόνησης στον ύπνο.

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Συχνά τα σάλια του είναι σαν άσπρη σαπουνάδα. Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι από το πολύ γάλα και ότι όταν κλαίει, πρέπει πριν το βάλω στο στήθος να τσεκάρω μήπως οφείλεται σε κάτι άλλο και όχι στην πείνα. Πάλι όμως, κι αφού τον αλλάξω και τον πάρω αγκαλιά, στον θηλασμό καταλήγουμε. Προσπαθώ να τον καθυστερώ όσο γίνεται όταν το προηγούμενο γεύμα τελείωσε μόλις πριν 20-30 λεπτά, για να μην έχουμε πρόβλημα παλινδρόμησης. Κάθε φορά όμως κλαίει με λυγμούς και αρχίζει να τρώει τα χέρια του, τα ρούχα του ή τα δικά μου ρούχα.

 

Γίνεται να πεινάει συνεχώς; Είμαι σίγουρη ότι πίνει μπόλικο γάλα σε κάθε γεύμα και ότι ξεφουσκώνει το στήθος. Βλέπω και όταν κάνει διαλλείματα ότι το στόμα του είναι γεμάτο γάλα και πολλές φορές είναι τόσο που στάζει και λερώνει και τα ρούχα μας. Τι μπορώ να κάνω ώστε να διατηρήσω κάποια ισορροπία και να αποφύγουμε την παλινδρόμηση;

 

 

Αυτό με τα σάλια και την απίστευτη πείνα το κάνει κι η δικιά μου.Είναι 23 ημερών κι έχει φτάσει να πίνει 130γρ ανα γεύμα,δλδ ανα 3-4 ώρες(Δυστυχώς ακόμα δεν θηλάζουμε και πίνουμε είτε ξένο είτε το δικό μου με θήλαστρο-βέβαια, δεν την προλαβαίνω γτ δεν έχει κατέβει τέτοια ποσότητα γάλακτος)!!!Κλαίει συνέχεια και βάζει όλο το χέρι της στο στόμα.Συνέχεια θέλει να πιπιλάει, της βάζω το δάχτυλό μου να πιπιλίσει και ηρεμεί, δλδ δεν πεινάει, αλλά δεν μπορώ να την μάθω έτσι!!!Μήπως ξέρει κάποια κοπέλα να μας πει τί συμβαίνει?Είναι αυτό με την καμπύλη ανάπτυξης??Και πόσο κρατάει?Φοβάμαι ότι θα μου γίνει σούμο με τοσο ξένο που της δίνω!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Το θέμα που με απασχολεί είναι ότι θέλει να θηλάζει συνέχεια

 

τα μωρά στην κοιλιά είναι συνηθισμένα στην 24ωρη σίτιση: τρέφονται συνεχώς από τον πλακούντα και όποτε θέλουν καταπίνουν αμνιακό υγρό

 

περιγράφεις τα 12 γεύματα ως πολλά ενώ η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων αναφέρει ότι πρέπει να ενθαρρύνουμε τα μωρά αυτής της ηλικίας να κάνουν τουλάχιστον 8-12 γεύματα το 24ωρο. Το τουλάχιστον προσδιορίζει και το 8 και το 12. Δηλαδή για μερικά μωρά τα 12 γεύματα είναι ο ελάχιστος απαραίτητος αριθμός γευμάτων.

 

Προσπαθώ να τον καθυστερώ όσο γίνεται όταν το προηγούμενο γεύμα τελείωσε μόλις πριν 20-30 λεπτά, για να μην έχουμε πρόβλημα παλινδρόμησης. Κάθε φορά όμως κλαίει με λυγμούς και αρχίζει να τρώει τα χέρια του, τα ρούχα του ή τα δικά μου ρούχα.

 

Το κλάμα είναι πολύ καθυστερημένη ένδειξη πείνας, το μωρό έχει ήδη εκνευριστεί και δεν μπορεί να φάει ήρεμα. Είναι καλύτερα να το βάζεις να θηλάζει όταν αρχίσει την αναζήτηση με το στόμα ανοιχτό και αν είναι δυνατόν πριν αρχίσει να τρώει τα χέρια του (αν το κάνει αυτό) και πριν να δείξει ότι δυσφορεί

 

Γίνεται να πεινάει συνεχώς;

Ναι.

 

 

 

Επίσης, μια δεύτερη ερώτηση: κι εγώ κι ο άντρας μου έχουμε βγάλει επιχείλιο έρπη. Προσπαθούμε φυσικά να προφυλάξουμε το μωρό να μην κολλήσει. Φοβάμαι όμως ότι επειδή βγάζουμε συχνά, κάποια στιγμή θα κολλήσει. Ο θηλασμός περνάει αντισώματα στο μωρό; Υπάρχει κάποια «ασφαλής» ηλικία που το μωρό μπορεί να κολλήσει χωρίς να είναι επικίνδυνο;

Ο επιχείλιος έρπης κολλάει εξ' επαφής. Μπορείτε να λάβετε όλα εκείνα τα μέτρα που αποτρέπουν τη μετάδοση. Δεν φιλάτε όταν υπάρχει έρπης. Αν αγγίξετε το εξάνθημα θα πρέπει να πλύνετε καλά τα χέρια πριν αγγίξετε το μωρό. Η πρώτη μόλυνση μπορεί να είναι πολύ επώδυνη και καλό θα ήταν να την αποφύγετε.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Για το θέμα της παλινδρόμησης τι μπορώ να κάνω; Μετά από κάθε θηλασμό (που πλέον τον κάνουμε με ένα διαλειμματάκι), όταν του βάζω κάποιο μαξιλάρι για να είναι ανεβασμένος ο κορμός του, είναι πιο ήρεμος. Όταν, ενώ έχει αποκοιμηθεί, τον βάζω οριζόντια στο κρεβάτι του, ξυπνάει και δυσανασχετεί για πολλή ώρα. Παράλληλα κάνει και κάποιους ήχους και μορφασμούς σαν να του ανεβαίνει το γάλα στο λαιμό και του έρχεται ξινίλα. Να βάλω κάτι να ανεβάσω το στρώμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Για το θέμα της παλινδρόμησης τι μπορώ να κάνω; Μετά από κάθε θηλασμό (που πλέον τον κάνουμε με ένα διαλειμματάκι), όταν του βάζω κάποιο μαξιλάρι για να είναι ανεβασμένος ο κορμός του, είναι πιο ήρεμος. Όταν, ενώ έχει αποκοιμηθεί, τον βάζω οριζόντια στο κρεβάτι του, ξυπνάει και δυσανασχετεί για πολλή ώρα. Παράλληλα κάνει και κάποιους ήχους και μορφασμούς σαν να του ανεβαίνει το γάλα στο λαιμό και του έρχεται ξινίλα. Να βάλω κάτι να ανεβάσω το στρώμα;

το παθαινε κ εμενα η μπεμπα μου αυτο σαν να της ερχοντουσαν γουλιτσες.ετσι αγορασα απο το jumbo ενα στρωματακι για την καλαθουνα που ειναι ανεβασμενο στο κεφαλακι κ πιο χαμηλο στα ποδια..τωρα που μπηκε στο κρεββατακι της ειπε η παιδιατρος να βαλω μαξιλαρι κατω απο το σεντονακι

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...