Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ - rooming in και θηλασμός


Recommended Posts

Γεννησα πριν 20 μέρες στο Γένεσις σε δίκλινο. Την ώρα που ήταν τα μωρά στο δωμάτιο απαγορεύονταν οι επισκέψεις, οι νοσοκόμες τους έδιωχναν όλους και μόνο αν συμφωνούσε η άλλη κοπέλα στο δωμάτιο την ώρα του θηλασμού μπορούσαν να έιναι οι πατεράδες παρόντες. Εφερναν τα μωρα 3 φορές για 1-1,5 ωρα. Αν ζητούσες αποκλειστικό θηλασμό τα εφερναν και βράδυ, αλλά δεν ήθελα γιατί πονούσα και ήθελα να ξεκουραστώ μετα τη γέννα και πριν γυρίσω σπίτι (και καλά έκανα γιατί ο μικρος δεν με λυπάτε καθόλου τα βράδια). Οι νοσοκόμες στη κλινική ήταν οι περισσότερες πολύ νέες και όσο και αν είχαν καλές προθέσεις δεν είχαν ιδέα από θηλασμό και εννοω από πρακτικά θέματα, ευτυχώς που είχα πάρει μαζί μου βιβλιαράκια για το θηλασμό και επιμορφωνόμουν στην κλινική.

Ο θηλασμός αλλές φορές μου φαίνεται πολύ κουραστική διαδηκασία και άλλοτε κάτι πολύ πρακτικό λ.χ. όταν βρήκα από την κλινική ήταν οι μέρες με τους καύσωνες που διαρκώς κόβονταν το ρεύμα και εγώ δεν χρειαζόμουν βραστήρα, αποστειρωτή και θερμαντήρα :) . Το δύσκολο με το θηλασμό και το βαρετό είναι να ακούς από όλους τις ερώτησεις του φτάνει το γάλα σου, και το μωρό κλαίει μήπως πεινάει???? :evil::evil::evil: (οχι δεν πεινάει του πήρα ζυγαριά και τον ζυγίζω κάθε μέρα)

Οταν τώρα έρχεται κόσμος και ο μικρός θέλει να φάει έχω πολεμοφόδια στο ψυγείο (αρμέγομαι με το θήλαστρο) το ζεσταίνω και τρώει από το μπιμπερό.

Αν κάνω δεύτερο μωρό δεν ξερω αν θα θηλάσω γιατί νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο (σωματικά) να έχεις 2 μωρά στο σπίτι και να καταφέρεις να θηλάσεις.

Επισης με σοκάρει η ιδέα οτι για τον επόμενο χρόνο θα κάνω σεξ μονο με σουτιέν ( η αππολυτη αηδία να αρχίζω να στάζω εκεινη την ώρα :oops::oops: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 332
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επισης με σοκάρει η ιδέα οτι για τον επόμενο χρόνο θα κάνω σεξ μονο με σουτιέν ( η αππολυτη αηδία να αρχίζω να στάζω εκεινη την ώρα :oops::oops: )

Αυτο δεν το ξερεις.Εγω απο το 3ο μηνα δεν εβγαζα σταγονα...δεν φοραω επιθεματα ,απολαμβανω το σεχ χωρις διαροες ...και ομως θηλαζω 2 χρονια αποκλειστικα ....Επισης το στηθος μου απο το 2ο μηνα επανηλθε στο αρχικο του μεγεθος.Νομιζω πως σε καθε γυναικα καποια πραγματα διαφερουν.Μην προκαταβαλεσαι..α.φεσου και αναλογως βγαλε συμπερασματα...ειναι πολυ νωρις για να μαντεψεις τι θα κανεις με τον ερχομο ενος δευτερου παιδιου...Εμενα μου φανηκε απιστευτα βολικο με 2 παιδια...θεωρω πολυ πιο δυσκολο να νυσταζουν και τα 2 να πρεπει αν ετοιμασεις γαλατα και αν δωσεις μπιμπερο...καθε παιδι εχει τα δικα του ναζια...ενω τωρα μπορει να θηλαζω το ενα και με το χερι μου να χαιδευω τον μεγαλο που πινει το γαλα του...πολλες φορες κοιμουντε και τα 2 μαζι στο ιδιο κρεβατι...αφου οσο θηλαζω τη Βαλια ξαπλωνει και ο Μιχαλης και πινει το γαλα του και ειναι μια χαρα.

Μην βγαζεις λοιπον συμπερασματα απο αυτα που ακους αλλα απο αυτα που θα φερει το μωρο στη δικη ΣΟΥ οικογενεια!

Να σας ζησει!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

όταν έμεινα έγκυος την πρώτη φορά η συνυφάδα μου μου πρότεινε να κάνω μαθήματα ανόδεινου τοκετού, και να έχω δική μου μαία.

 

Είχε δίκιο!

 

Από αυτή βοηθήθηκα πάρα πολύ και στο θέμα του θηλασμού. Εκτός αυτού μου έδωσε και ένα βιβλίο σχετικά με το θηλασμό και μου λύθηκαν όλες οι αποροίες!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ 20 μέρες θήλασα... Συμφωνώ με τη demi κ τη Ρούλα... έτσι κι αλλιώς όμως πέρα από την άποψη ότι δε μου αρέσει η διαδικασία δε θα μπορούσα να συνεχίσω γιατί δουλεύω... Παρασκευές πηγαίνω σε εργολαβικά γραφεία και οικοδομές με φαντάζεστε με το θήλαστρο μαζί? Και φεύγω και Συρία για δουλειές Αύγουστο για κανένα 10ήμερο οπότε και πάλι θα με ζόριζε το θέμα πολύ... Αλλά και εδώ να ήμουν και σπίτι να καθόμουν πάλι δε θα θήλαζα πολύ καιρό... Πάντως είναι στην κρίση της κάθε μητέρας... ανάλογα με το χαρακτήρα της, τις ιδέες της, τις αντοχές, την υπομονή, το χρόνο και τη δουλειά της αλλά και τη διάθεσή της... Κάθε άποψη επιλογή και απόφαση σεβαστή :wink:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Κάθε άποψη επιλογή και απόφαση σεβαστή :wink:
Εξάλλου και ο σύνδεσμος θηλασμού (LLL) υποστηρίζει τη μητέρα να θηλάσει όσο θέλει. όχι να θηλάσει όσο "πρέπει". είναι καθαρά προσωπική υπόθεση.

Εμένα προσωπικά μου αρεσουν πολύ οι μητέρες που ξέρουν τί θέλουν.

αυτό που μου χτυπάσει στα νεύρα είναι να μου τη λένε εμένα που θηλάζω ¨πολύ καιρό" ενω ποτε δεν έχω πει τίποτα σε καμια μαμά που επιλέγει να δίνει πατατακια στη θάλασσα στο παιδί της.

και επίσης μου τη δίνει η παραπληροφόρηση στα μαιευτήρια και μετα.

 

Εγω γενικά δεν ντρεπομαι να θηλάζω δημοσίως. εχω θηλάσει σε ουζερί, σε καφετέρια, στην εκκλησία (το μωρό ήταν μέσα στο sling), σε σταθμό μετρό.

Ποτε δεν έχει καταλάβει κανείς τίποτα. νομίζουν ότι κοιμάται..

αν και η δικιά μου μόνο διακριτική δεν είναι και κάνει "μμμμμ" και πιάνει και κουνάει το πόδι της ελικοειδώς...

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω γενικά δεν ντρεπομαι να θηλάζω δημοσίως. εχω θηλάσει σε ουζερί, σε καφετέρια, στην εκκλησία (το μωρό ήταν μέσα στο sling), σε σταθμό μετρό.

Ποτε δεν έχει καταλάβει κανείς τίποτα. νομίζουν ότι κοιμάται..

αν και η δικιά μου μόνο διακριτική δεν είναι και κάνει "μμμμμ" και πιάνει και κουνάει το πόδι της ελικοειδώς...

Me too, been there, done that :lol:

More than 3 years now I feed my baby where ever I am

when she and now he have been hungry! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να εχεις λίγο θρασος στην συγκεκριμενη περιπτωση.. Εγω αν και γεννησα σε δημοσιο οταν ηθελα να θηλασω τους πεταγα όλους εξω... Επέτρεπα να ειναι μεσα μονο μια το τονιζω... γυναικα.. γιατι η κοπελα διπλα μου ειχε και αυτη το μωρο και χρειαζοταν και αυτη βοηθεια οπως κι εγω... Επίσης εβαζα στην πορτα δερβεναγα την μανα μου και δεν αφηνε κανεναν να μπει ...

 

Πάντως περα από τους υπολοιπους λογους που σταματησα το θηλασμο, ουτε και μενα μου αρεσε η διαδικασια..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

απλά θα καταθέσω ότι λάτρευα την ώρα του θηλασμού. γεμάτη συναισθήματα ασύγκριτα. ένιωθα πως φροντίζω το μικρό μου με τον καλύτερο τρόπο....ακόμα εύχομαι να τα είχα καταφέρει περισσότερο από τους 2μιση μήνες - προσπάθησα και με θήλαστρο κλπ, αλλά υπήρξε ορμονικό πρόβλημα και σιγά-σιγά έχασα το γάλα μου. χαίρομαι που θήλασα αποκλειστικά τους 2μιση μήνες!!!

 

τρέφοντας τα παραπάνω συναισθήματα, ομολογώ (και μη με δείρετε) ότι μου κακοφαίνεται όταν δεν θέλει μιά μαμά να θηλάσει - πάραυτα το σέβομαι απόλυτα, εννοώντας πως δεν κατακρίνω καμία μή θηλάζουσα μητέρα.απλά απορώ, πώς γίνεται να νιώθει έτσι!!

 

όσο για τον "δημόσιο" θηλασμό, το πρόβλημα ανήκει σε αυτόν που δεν μπορεί να βλέπει, σε αυτόν που το θεωρεί ταμπού, σε όποιον σκέφτεται πονηρά σε μια τέτοια "θέα"....κ.ο.κ. / για μένα λόγω χειμώνα δεν έτυχε να θηλάσω σε δημόσιο χώρο, αλλά στο σπίτι μου ποτέ δεν αποσύρθηκα για τον θηλασμό όταν είχα επισκέπτες, ούτε σε επίσκεψη άλλαξα δωμάτιο...όταν κάποιοι με ζήτησαν συγνώμη όταν ξαφνικά συνηδειτοποιούσαν ότι θήλαζα...χαριτωμένα τους μάλωνα....so????

 

επίσης είναι πάρα μα πάρα πολύ βολικό!!! δεν κουβαλάς τίποτα πουθενά, δεν αγχώνεσαι να προλάβεις να φτιάξεις γάλα...αφού είσαι εσύ το "milkoμπούκαλο"!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

θήλασα τον πρώτο μου γιό για 7 μήνες και πολύ μα πάρα πολύ τις χάρηκα εκείνες τις ώρες!!!΄. Ένιωθα πολύ κοντά στο μωρό μου. Χαλαρώναμε και οι δύο και δενόμασταν περισσότερο...

 

Δυστυχώς για λόγους υγείας έπρεπε να σταματήσω αν και το τράβηξα μισό μήνα παραπάνω από ότι μου είπε ο γιατρός...

 

Πολύ στενοχωρήθηκα :(

 

Στον δεύτερο θήλασα για 6 μήνες και σταμάτησα λόγω δουλειάς. Εφευγα από τη δουλειά 2 μήνες και πήγαινα σπίτι να θηλάσω...

Δυστυχώς έφυγε η κοπέλα που με αντικαθιστούσε προσωρινά και το έκοψα τελείως.... :(

Link to comment
Share on other sites

δεν θα διαφωνησω με καμμια μια και το κανονικο συναισθημα ειναι αυτο που λετε..

αληθεια αισθανεσαι πολυ ανετα ομως με το στηθος εξω και να σε βλεπει ο θειος η θεια η γιαγια και το κακο συναπαντημα?

 

Στην αρχή είχα πρόβλημα με μερικά άτομα που δεν αισθανόμουν άνετα να θηλάσω μπροστά τους. Τώρα, μετά από 6 μήνες, τον έχω θηλάσει και στην παραλία και σε καφετέρεια. Και να σημειώσω ότι το μέρος όπου ζω είναι μικρό και άρα όλοι γνωστοί, που το κάνει ίσως πιο δύσκολο. Δεν θα αφήσω πάντως το παιδί μου να κλαίει για να μην με σχολιάζουν! Άλλωστε είναι η πιο φυσιολογική διαδικασία.

Σέβομαι την επιλογή των γυναικών να μην θηλάσουν, προσωπικά για μένα ήταν δεδομένο οτι θα το κάνω και επειδή πέρασα πολλές δυσκολίες μέχρι να τα καταφέρω τώρα το χαίρομαι πιο πολύ.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μια γυναικα θα πρεπει να ντρεπεται να θηλασει δημοσιως... Ειχα βγει με μια φιλη με το κοριτσακι της 4 μηνων και ηρθε η ωρα να φαει.. Της λεω και τι εγινε.. γιατι να φυγουμε.. Θηλασε το εδω.. Το σκεφτηκε λίγο, εβαλε μια πανιτσα και αρχισε να το ταιζει.. Εν τω μεταξυ ηταν κατι σκ*@%γεροι και την κοιτουσαν επίμονα... Γυρισα λοιπον και τους λεω... Τι κοιτατε? Εσας δεν σας θηλασε οι μανα σας πορνογεροι? (ευγενικη οπως παντα..) Σηκωθηκαν και εφυγαν σε κλασματα δεπτερολεπτου

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν θα διαφωνησω με καμμια μια και το κανονικο συναισθημα ειναι αυτο που λετε..

αληθεια αισθανεσαι πολυ ανετα ομως με το στηθος εξω και να σε βλεπει ο θειος η θεια η γιαγια και το κακο συναπαντημα?

 

 

Σιγά το πράμα. Άντε το πολύ πολύ να έριχνα κανένα πανάκι απάνω μη μου ματιάσουνε και το παιδί αλλά και εμένα

 

Οπως λέει και ο Σταύρος μου:

 

"ΜΠΟΥ" :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Τι κοιτατε? Εσας δεν σας θηλασε οι μανα σας πορνογεροι? (ευγενικη οπως παντα..) Σηκωθηκαν και εφυγαν σε κλασματα δεπτερολεπτου

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Dora έγραψες, μακάρι να είχα και εγώ το θάρρος (ή θράσος??? :wink: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μια γυναικα θα πρεπει να ντρεπεται να θηλασει δημοσιως...

 

 

 

Δε θα κλειστώ στο σπίτι για να αποφύγω τα αδιάκριτα βλέμματα! Είναι μια ιερή διαδικασία και όλοι πρέπει να την επαινούν και όχι να την κατακρίνουν. Προσπαθώ συνήθως να προγραμματίζω τις εξόδους μας αλλά δεν έχει ρολόι η πείνα του μωρού!! Απλά προσπαθώ όταν τύχει να το κάνω διακριτικά. Και είμαστε όλοι ικανοποιημένοι που δεν φύγαμε αρον- άρον και το μωρό χορτάτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον θήλασα για 20 μέρες και μετά δεν είχα γαλα και το έκοψα με το χάπι.

 

Να σου ζήσει! Θα μπορούσες να διακόψεις το θηλασμό και χωρίς χάπι, με φασκόμηλο ας πούμε που δεν έχει τόσες παρενέργειες.

 

Το χάπι δεν το παίρνεις για να κόψεις κάτι που δεν έχεις... μόνο για να κόψεις κάτι που έχεις... Δεν το γράφω τόσο για σένα όσο για να μην παραπληροφορούνται οι άλλες μητέρες που διαβάζουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
ταξίδια,βιβλία,συμμετοχές σε συνέδρια με όλα τα έξοδα πληρωμένα,λεφτά

μίζες (σαν την Siemens, ένα πράγμα)...

και βέβαια περισσότερες επισκέψεις στο ιατρειο τους...το γαλα σκόνη δεν έχει αντισώματα

 

όσον αφορά τα μαιευτήρια μου κάνει εντύπωση που συγκεκριμένα μαιευτήρια προωθουν συγκεκριμένα γάλατα...μάλλον κάνουν πλειοδοτικό διαγωνισμό :lol: 15 ευρώ/ το κομμάτι (η γέννα)

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά τα μαιευτήρια μου κάνει εντύπωση που συγκεκριμένα μαιευτήρια προωθουν συγκεκριμένα γάλατα...μάλλον κάνουν πλειοδοτικό διαγωνισμό :lol: 15 ευρώ/ το κομμάτι (η γέννα)

 

 

Καθόλου να μην σου κάνει εντύπωση, ιλονκάκι !!!

 

Η Nutricia έκανε πλούσιους και πολλούς γυναικολόγους !!!!

Δίνουν την μίζα κάτω από το τραπέζι στο διοικητικό συμβούλιο του μαιευτηρίου και αυτοί υπογράφουν ότι θα διαθέτουν κατά αποκλειστικότητα το (λέω ένα τελείως στην τύχη.. πιστέψτε με :lol: ) Almiron..π.χ. :P

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...