Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ - rooming in και θηλασμός


Recommended Posts

Γέννησα στο Λητώ στις 11/11/11. 'Οντως είναι πολυ υποστηρικτικές οι μαίες στο θηλασμό. Όσο για το rooming in που το επέλεξα και εγώ δεν ειναι εύκολη υπόθεση. Καταρχάς παίρνουν το παιδί συνεχώς για εξετάσεις και για αλλαγή πάνας. Και rooming in να μην επιλέξεις μόλις πεινάσει στο φέρνουν. Το βράδυ πχ το φέρνουν στις 12 και στις 5 το πρωϊ να το ταίσεις. Αυτό είναι μαρτυρικό ειδικά μετά από καισαρική. Όσο για το επισκεπτήριο τα μαζεύουν τα μωράκια πριν το επισκεπήριο στο θάλαμο και όταν θελουν να το δουν οι συγγενείς ζητάς και στο δείχνουν μέσα απο το τζάμι.

 

Πάντως οι μαίες εκεί ειναι πολυ καλές. Όλες οι κοπέλες είναι ευγενικές και υπομονετικές, αλλά και εξυπηρετικές. Προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη γιατι την πρώτη μέρα που μου κράτησαν το μωρο μου στην ΜΕΝΝ λόγω αυξημένου βάρους είχα τόσα νεύρα που δε ξέρω τι είπα και σε ποιον και με αντιμετώπισαν με πολύ υπομονή. ;) Και μου έκαναν το χατηρι να πάω να το δω με καροτσάκι (γιατι απο την επισκληρίδιο δεν ένοιωθα τα πόδια μου).

 

Με το καλό το μωράκι σου!!!!

iHQAp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 332
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

aasimak σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.. Ελπιζω να μην χρειαστω καισαρικη και να ειμαι πιο ανετη! Για το rooming in λεω να το κανω, ειμαι και πρωταρα μηπως προετοιμαστω λιγακι πριν παμε σπιτι... φιλια να χαιρεσαι το παιδακι σου!!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα! ειμαι εγκυος στο πρωτο μου παιδακι, στην 26η βδομαδα και τελευταια εχω αρχισει να διαβαζω πολυ για τον θηλασμο για να ειμαι ενημερωμενη και προετοιμασμενη! Θα γεννησω στο Λητω και απο καποιες κοπελες διαβασα οτι ειναι πολυ υποστηρικτικο σε σχεση με τον θηλασμο. Εννοειται πως θελω να θηλασω αποκλειστικα και οτι θα ζητησω rooming in. Ειχε καποια κοπελα θεμα με το συγκεκριμενο μαιευτηριο? Τι γινεται με τις ωρες του επισκεπτηριου εκει? Και επισης, αν υπαρχει καλος παιδιατρος εκει θα ηταν πολυ χρησιμο να το ξερω.. Ελπιζω να πανε ολα καλα και κυριως να μην χρειαστει να μαλωνω με μαιες κλπ ή με διαφορους ασχετους που θα μου λενε ανακρίβειες! φιλια σε ολες..

 

γεννησα στο λητω περυσι την ανοιξη!

δηλωσα οτι θελω αποκλειστικο θηλασμο..

η μαια μου (την πληρωσα εξτρα γιατι συνεργαζοταν με τον γιατρο μου), μου εβαλε το μωρο να θηλασει μεσα στην πρωτη μια ωρα..

μεχρι εκει ολα καλα!!!

στην συνεχεια ανελαβαν οι μαιες του μαιευτηριου!!!

η ψηλη,ξανθια και ομορφη εδινε εκπληκτικες συμβουλες για δεκαλεπτο σε καθε στηθος,ηταν τυχερη και γλιτωσε το ξεμαλιασμα..

δεν επελεξα rooming-in ,αλλα μετετρεψα το δωματιο μαζι με τις αλλες κοπελες..τα μωρα δεν ετρωγαν ολη μερα (ετσι τους λεγαμε) και γι αυτο τα κραταγαμε μαζι μας για να φανε..στραβομουτσουνιαζε η μαια οταν ερχοταν να τα παρει,αλλα δεν μας ενοιαζε καθολου..διναμε τα μωρα το βραδυ..

το μονο καλο σε αυτο το μαιευτηριο για εμενα ειναι οτι δεν αφηνουν τα μωρα στο επισκεπτηριο και ετσι δεν τα βλεπει ολο το σοι! ειναι πολυ αυστηροι σε αυτο! ετσι γλιτωνεις και πολλες επισκεψεις και βρισκεις χρονο να γνωρισεις το μωρο σου..οπως αναφερει η κοπελα παραπανω μαλλον το αλλαξαν κι αυτο..

 

κατα τα αλλα..

λανθασμενες οδηγιες για αλατονερο!

χαρτακι κατα την εξοδο με την συνταγη για το ξενο γαλα ,αφου το μωρο ειχε θηλασει τις 3 μερες αποκλειστικα απο εμενα!!!

το μωρο μου πνιγηκε 2-3 φορες και ηρθε στις 3 το πρωι η μαια (μελαχροινη μεγαλης ηλικιας και η μονη εμπειρη που βρηκα) να παρει το μωρο και να μου το καθαρισει μετα λεγοντας μου εκνευρισμενη οτι δεν το ειχαν καθαρισει καλα οι μαιες και γι αυτο μου πνιγοταν..

ολες οι κοπελες ηταν πολυ ευγενικες, αλλα δυστηχως δεν βρηκα καποια που να με βοηθησει ουσιαστικα με τον θηλασμο, με αποτελεσμα να ταλαιπωρουμαι για τους υπολοιπους μηνες αρκετα..

 

παιδιατρο καλυτερο θα ειναι να βρεις εναν δικο σου..κατα προτιμηση να ειναι και συμβουλος θηλασμου ωστε να σε αναλαβει απο την πρωτη μερα στο μαιευτηριο..κανε μια ερευνα αγορας,επικοινωνησε μαζι τους, μαθε για την χρεωση και αποφασιζεις..παντως καλο θα ειναι να εχεις καταληξει σε παιδιατρο πριν την γεννα..

 

οσον αφορα το οτι ειναι υποστηρικτικο με τον θηλασμο?

ολοι ειναι υπερ του θηλασμου!!αυτο ομως δεν ειναι αρκετο για να σε βοηθησουν να θηλασεις...

επισης οι δυο παιδιατροι που αλλαξα δηλωναν επισης υπερ του θηλασμου και μου εδιναν συνεχως λανθασμενες οδηγιες..

 

ενημερωσου για τα βασικα να εισαι ετοιμη και βλεπεις..εαν εισαι τυχερη θα βρεις ανθρωπους να σε βοηθησουν απο το μαιευτηριο..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ paros και να χαιρεσαι το μωρακι σου! πως και δεν ειχες διαλεξει rooming in? αφου το μετατρεψατε βεβαια μια χαρα!! Ελπιζω αυτο με το επισκεπτηριο να ισχυει γιατι στο Μητερα που γεννησε μια φιλη σε τρικλινο με rooming in, ολοι οι επισκεπτες ηταν πανω απο το μωρο και οι επισκεπτες των αλλων!! Με τον μπαμπα ομως τι γινεται? Τον αφηνουν να μενει λιγο με το μωρο στο δωματιο?

Θα ψαξω για παιδιατρο σιγα σιγα καλα λες.. και απο εδω και περα θα διαβαζω συνεχεια για τον θηλασμο για να ειμαι ενημερωμενη και να μην ακουω διαφορες βλακειες!! Οταν λετε ολες οτι δηλωνετε αποκλειστικο θηλασμο, αυτο γινεται με συνενοηση με τις μαιες ή υπογραφεις καποια πιο επισημη δηλωση ωστε να το δουν ολες? φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ paros και να χαιρεσαι το μωρακι σου! πως και δεν ειχες διαλεξει rooming in? αφου το μετατρεψατε βεβαια μια χαρα!! Ελπιζω αυτο με το επισκεπτηριο να ισχυει γιατι στο Μητερα που γεννησε μια φιλη σε τρικλινο με rooming in, ολοι οι επισκεπτες ηταν πανω απο το μωρο και οι επισκεπτες των αλλων!! Με τον μπαμπα ομως τι γινεται? Τον αφηνουν να μενει λιγο με το μωρο στο δωματιο?

Θα ψαξω για παιδιατρο σιγα σιγα καλα λες.. και απο εδω και περα θα διαβαζω συνεχεια για τον θηλασμο για να ειμαι ενημερωμενη και να μην ακουω διαφορες βλακειες!! Οταν λετε ολες οτι δηλωνετε αποκλειστικο θηλασμο, αυτο γινεται με συνενοηση με τις μαιες ή υπογραφεις καποια πιο επισημη δηλωση ωστε να το δουν ολες? φιλια

 

δεν ηξερα που θα μου χρησιμευε το rooming-in.. δεν ειχα ιδεα για τον θηλασμο.. ηξερα απλα οτι ηθελα να θηλασω και τιποτα αλλο..μετα ανακαλυψα το χαος τους οταν κινδυνεψα να αποθηλασω με τις οδηγιες τους και αφου ειχα ταλαιπωρηθει σχεδον 2 μηνες..

στο επισκεπτηριο ειναι πολυ αυστηροι και δεν αφηνουν τον κοσμο με τα μωρα..

για να δεις ομως ποιο ειναι το παραλλογο γενικα..μολις το μωρο εχει βγει απο ενα τελειως αποστειρωμενο περιβαλλον, μπαινει στο ταπερακι και βγαινει στην αιθουσα αναμονης οπου το βλεπουν οι πρωτοι συγγενεις..το περιβαλλον εκει δεν ειναι αποστειρωμενο..εκτιθεται λοιπον απευθειας! χωρια την γιαγια που παει απο πανω και το φτυνει να μην το ματιασουν!!!

απο την αλλη υπαρχει το μητερα καθως και ενα σωρο δημοσια στα οποια το μωρο ειναι εκτεθειμενο σε ολους τους επισκεπτες..

αυτο που πρεπει να καταλαβεις , ειναι οτι εισαι πελατης, που τα ακουμπας και εχεις παντα δικιο! θα απαιτεις και να ξερεις οτι για οτιδηποτε ισχυριζονται ζητα τους το γραπτα, ωστε εαν χρειαστει να τους κανεις καταγγελια..δεν υπαρχει το ''πολιτικη μαιευτηριου'' που ισχυριζονται..υπαρχουν νομοι και δικαιωματα των ασθενων που πρεπει να γνωριζεις..αυτα ειναι πανω απο καθε πολιτικη μαιευτηριου..

να μην ξεχνας οτι το παιδι ,ειναι δικο ΣΟΥ! δεν εχει δικαιωμα να του κανει ο οποιοσδηποτε τιποτα ,χωρις να σε ρωτησει..

 

ο μπαμπας μπορει να ειναι ολη μερα μαζι σου..ειναι ο μονος που μπορει..

θα ενημερωσεις τον γιατρο σου πριν την γεννα οτι σκοπευεις να θηλασεις αποκλειστικα ωστε να το γνωριζει σε περιπτωση που χρειαστει να σου δωσει καποιο φαρμακο , τοτε αυτο να ειναι συμβατο με τον θηλασμο.

Στην συνεχεια θα το πεις στη μαια και αυτες θα γραψουν ενα καρτελακι στο πυρεξ του που θα το αναφερει..

 

 

επισης σε περιπτωση που δεν θες να βγαλουν φωτογραφιες το μωρο σου θα πρεπει να τους το δηλωσει ο μπαμπας οταν μπειτε στο μαιευτηριο..

αλλη πονεμενη ιστορια οι φωτογραφιες αλλα ειναι εκτος θεματος..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ paros, ησουν πολυ κατατοπιστικη!!!

καλα τωρα ημουν σε αλλο ποστ για το Λητω και διαβασα και κατι απαραδεκτο, δεν ξερω βεβαια αν ισχυει ακομα γιατι ηταν λιγο παλιες οι δημοσιευσεις.. Εγω θελω να κανω δωρεα βλαστοκυτταρων στη δημοσια τραπεζα. Διαβασα οτι σου χρεωνουν τη ληψη 225 ευρω απο το μαιευτηριο!! αν ειναι δυνατον! αφου υποτιθεται κανεις δωρεα! μαλλον τσαντιζονται επειδη υπαρχει ιδιωτικη τραπεζα μεσα στο Λητω που σου φυλανε το αιμα επι πληρωμη.. τι να πω! Αν καποια ξερει κατι γι αυτο το θεμα ας μου πει, εγω θα τους ρωτησω οταν παω για ξεναγηση. Ελπιζω να μην ισχυει πια..Για οσες δεν ξερουν πολλα για το θεμα , δειτε το "πολυτιμο κυτταρο" του εξαντα, θα παθετε πλακα! Οσο ενημερωση θελει ο θηλασμος αλλο τοσο θελει κι αυτο το θεμα τελικα γιατι ειναι πολυ πολυ σημαντικο!! φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γνωρίζω εγώ για το Λητώ (αν και δεν έχω γεννήσει ακόμα, αλλά από όσα μου είπε ο γιατρός μου και όσα διάβασα στο site του Λητώ:

Η λήψη βλαστοκυττάρων είναι δωρεάν (και από όσο ξέρω απαγορεύεται η χρέωση έτσι κι αλλιώς από το νόμο). Όπως γράφει και στη σελίδα του τιμοκαταλόγου του Λητώ: http://www.leto.gr/page.aspx?p_id=840

"Σημ.: Οι παραπάνω τιμές περιλαμβάνουν τον Φ.Π.Α. καθώς και τα έξοδα του τοκετού, τα νοσήλια, τη νάρκωση ή την επισκληρίδιο, την αμοιβή αναισθησιολόγου, εξετάσεις & υλικά που είναι άμεσα συνδεδεμένα με τον τοκετό ή την καισαρική, τα έξοδα νεογνού και τα έξοδα για τη συλλογή, επεξεργασία και φύλαξη βλαστικών κυττάρων ομφαλοπλακουντιακού αίματος."

 

Από εκεί και πέρα καλό θα ήταν να το τσεκάρεις και σε κάποια επίσκεψή σου εκεί. Κι εγώ αυτό σκοπεύω να κάνω μιας και θα τα κάνω δωρεά στη δημόσια τράπεζα όπως έγραψες κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω Σοφια!! Ναι εχω σκοπο να τα ρωτησω ολα οταν παω για να μου δειξουν το χωρο κλπ. απλα για να ειμαι προετοιμασμενη ρωτησα κι εδω!! φιλια με το καλο το μωρακι σου!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

τελικα αλλαξαν τα πλανα και θα γεννησω στο Μητερα.. Αραγε ξερει καμια τι γινεται εκει με τα βλαστοκυτταρα οταν θελει κανεις να τα κανει δωρεα? φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α σε ευχαριστω πολυ! η διαδικασια γινεται απο το μαιευτηριο ή πρεπει να κανουμε κατι εμεις? Εννοω πρεπει να παρουμε το υλικο συλλογης απο τη δημοσια τραπεζα και μετα τον τοκετο καποιος να το παει εκει ή το αναλαμβανει ολο το Μητερα, ασχετα αν δεν τα αφησεις στην δικη του τραπεζα??

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις δημόσια τράπεζα, θα παρακολουθήσεις ένα σεμινάριο, στο κτήριο της Ακαδημίας Αθηνών, και εκει θα σου δώσουν το τσαντακι. Αυτο θα το δώσεις στο γιατρο σου, για να κάνει τη συλλογή, η οποία δεν χρεώνεται. Μετα, κάποιος δικός σου, θα πρέπει να τα παει στην Ακαδημια με όλα τα χαρτιά συμπληρωμενα. Δυστηχως θα πρέπει εσείς να τα πάτε.

Αν επιλέγεις του Μητέρα, δεν κανείς τίποτα. Τα συλλέγει ο γιατρός σου και τα αναλαμβάνει το Μητέρα.

Και στις 2 περιπτώσεις, δεν χρεώνεται κάτι.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ μαφαλντα! Αν ομως γεννησεις καποια ωρα που δεν ειναι ανοιχτα η ακαδημια? το τσαντακι ειναι ειδικο για να συντηρηθει το αιμα καποιες ωρες ή πρεπει να φροντισεις για ψυγειακι ας πουμε? θα τα ρωτησω και στο σεμιναριο βεβαια.. φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το τσαντακι είναι σαν και αυτο που πουλαν τα σούπερ Μάρκετ για το παγωτο. Ασήμι με επένδυση για να κρατάει θερμοκρασία. Αλλα θέλει ψυγείο. Απο ουι θυμάμαι μπορείς να τα πας εντός 24 ωρών. Στο σεμινάριο θα σας τα πουν όλα. Αξίζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω πολυ μαφαλντα! Αν ομως γεννησεις καποια ωρα που δεν ειναι ανοιχτα η ακαδημια? το τσαντακι ειναι ειδικο για να συντηρηθει το αιμα καποιες ωρες ή πρεπει να φροντισεις για ψυγειακι ας πουμε? θα τα ρωτησω και στο σεμιναριο βεβαια.. φιλια

 

Καναμε κ μεις δωρεα στη δημοσια τραπεζα..

Την ωρα που γεννησα ειχε κλεισει το τμημα που παραλαμβανει το κιτ στην Ακαδημια κ το Μητερα δεν αναλαμβανει να στο φυλαξει ουτε για ενα βραδυ..

Απο το σεμιναριο μας ειπαν οτι αρκει να βαλεις τη σακουλα ΑΝΟΙΧΤΗ στο ψυγειο και θα ειναι ενταξει...!

WaUBp2.png

WHWGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το Μητέρα δεν αναλαμβάνει τίποτα, αν δώσεις στη δημόσια τράπεζα. Κάποιος δικός σου άνθρωπος. Ο συζηγος, ως συνήθως. Τα βάζεις ψυγείο και τα πας την επόμενη. Θα σου δώσουν οδηγίες. Μην ανησυχείς. Είναι πολυ καλοί στα σεμινάρια. Λύνουν όλες τις απορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια μου γενναω το τριτο μου παιδακι τον Αυγουστο στο Αρεταιειο. Το πρωτο μου δεν το θηλασα καθολου απο δικη μου επιλογη [μεγαλη ιστορια] γαλα ομως ειχα κ μπολικο δοξα το θεο... το δευτερο παιδακι μου βγηκε στην ωρα του ευτυχως και το θηλασα κανονικα και με τεραστια ευκολια [ειμαι τυχερη το ξερω] ομως ειχε αλλεργια στο αγελαδινο κ στο αβγο κ στο ψαρι για τον πρωτο χρονο της ζωης του. Αγελαδινο του χαν δωσει στο μαιευτηριο οταν τον γεννησα στο αλεξανδρας τοτε [γεννησα κυριακη απογευμα κ μου τον φεραν Δευτερα στις 11 γιατι δεν ειχε προλαβεικ καλα ο παιδιατρος να τον δει, και μια μερα μετα μου τον κρατησαν για ικτερο ενα 24ωρο που εγω την εβγαλα στο σαλονακι απεξω κ θηλαζα καθε 3 ωρες που επιτρεποταν αλλα ενδιαμεσα του διναν ξενο και το ειδα με τα ματια μου. τοτε το κοκινισμα του το λεγαν ατοπικη δερματιτιδα, αργοτερα ο αλλεργιολογος μου ειπε οτι τον απορυθμισαν με τις αλλαγες στο γαλα κ τα κανανε χειροτερα γι αυτο φουντωσε...

τελος παντων μην σας ζαλιζω... την μπεμπα θα την θηλασω, γαλα θα εχω σιγουρα [ελπιζω να μην εχω παλι υπερπαραγωγη] και αφου μπορω γιατι να μην το κανω...

το προβλημα ειναι οτι γενναω με καισαρικη και το Αρεταιειο εχει σαν πολιτικη του να πηγαινει τα μωρα μετα απο 24 ωρες gia rooming in στις μαμαδες που γεννανε με καισαρικη [μου το επιβεβαιωσε μαια του νοσοκομειου την προηγουμενη βδομαδα που νοσηλευτικα για συσπασεις.] Αρχικα δεν διαννοουμαι να κατσω τοσες ωρες μακρια απο το μωρο μου αλλα κι απο κει κ περα δεν ξαναδιακινδυνευω το θεμα της αλλεργιας αφου ο θηλασμος ειναι κατι τοσο ευκολο για μενα...

Ειπαμε με τον αντρα μου και με μια μαμα - δικηγορο οτι θα φτιαξουμε ενα χαρτι - υπεθυνη δηλωση [επικυρωμενη εννοειται ] η οποια θα λεει οτι λογω ιστορικου αλλεργιας δεν επιτρεπουμε να δοθει σταγονα ξενο γαλα χωρις την παρουσια ιατρικου λογου ο οποιος θα υπαρχει γραπτως και με υπογραφη και σφραγιδα του παιδιατρου στο φακελο του παιδιου, και πως απαιτουμε να την φερουν στο θαλαμο αμεσως μολις παω και εγω. [εννοειται οτι θα χω και συνοδο για να μην εχουν να λενε]. Σε περιπτωση που μας πουν τπτ θα παρει τηλ η δικηγορος η αν μπορει θα ερθει απο κει... πιστευεται θα γινει αυτο που θελουμε η τρεφω φρουδες ελπιδες?

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου γενναω το τριτο μου παιδακι τον Αυγουστο στο Αρεταιειο. Το πρωτο μου δεν το θηλασα καθολου απο δικη μου επιλογη [μεγαλη ιστορια] γαλα ομως ειχα κ μπολικο δοξα το θεο... το δευτερο παιδακι μου βγηκε στην ωρα του ευτυχως και το θηλασα κανονικα και με τεραστια ευκολια [ειμαι τυχερη το ξερω] ομως ειχε αλλεργια στο αγελαδινο κ στο αβγο κ στο ψαρι για τον πρωτο χρονο της ζωης του. Αγελαδινο του χαν δωσει στο μαιευτηριο οταν τον γεννησα στο αλεξανδρας τοτε [γεννησα κυριακη απογευμα κ μου τον φεραν Δευτερα στις 11 γιατι δεν ειχε προλαβεικ καλα ο παιδιατρος να τον δει, και μια μερα μετα μου τον κρατησαν για ικτερο ενα 24ωρο που εγω την εβγαλα στο σαλονακι απεξω κ θηλαζα καθε 3 ωρες που επιτρεποταν αλλα ενδιαμεσα του διναν ξενο και το ειδα με τα ματια μου. τοτε το κοκινισμα του το λεγαν ατοπικη δερματιτιδα, αργοτερα ο αλλεργιολογος μου ειπε οτι τον απορυθμισαν με τις αλλαγες στο γαλα κ τα κανανε χειροτερα γι αυτο φουντωσε...

τελος παντων μην σας ζαλιζω... την μπεμπα θα την θηλασω, γαλα θα εχω σιγουρα [ελπιζω να μην εχω παλι υπερπαραγωγη] και αφου μπορω γιατι να μην το κανω...

το προβλημα ειναι οτι γενναω με καισαρικη και το Αρεταιειο εχει σαν πολιτικη του να πηγαινει τα μωρα μετα απο 24 ωρες gia rooming in στις μαμαδες που γεννανε με καισαρικη [μου το επιβεβαιωσε μαια του νοσοκομειου την προηγουμενη βδομαδα που νοσηλευτικα για συσπασεις.] Αρχικα δεν διαννοουμαι να κατσω τοσες ωρες μακρια απο το μωρο μου αλλα κι απο κει κ περα δεν ξαναδιακινδυνευω το θεμα της αλλεργιας αφου ο θηλασμος ειναι κατι τοσο ευκολο για μενα...

Ειπαμε με τον αντρα μου και με μια μαμα - δικηγορο οτι θα φτιαξουμε ενα χαρτι - υπεθυνη δηλωση [επικυρωμενη εννοειται ] η οποια θα λεει οτι λογω ιστορικου αλλεργιας δεν επιτρεπουμε να δοθει σταγονα ξενο γαλα χωρις την παρουσια ιατρικου λογου ο οποιος θα υπαρχει γραπτως και με υπογραφη και σφραγιδα του παιδιατρου στο φακελο του παιδιου, και πως απαιτουμε να την φερουν στο θαλαμο αμεσως μολις παω και εγω. [εννοειται οτι θα χω και συνοδο για να μην εχουν να λενε]. Σε περιπτωση που μας πουν τπτ θα παρει τηλ η δικηγορος η αν μπορει θα ερθει απο κει... πιστευεται θα γινει αυτο που θελουμε η τρεφω φρουδες ελπιδες?

 

Πιστεύω ότι η υπεύθυνη δήλωση είναι αποτελεσματικό μέσο.

 

Αν και δεν έχω εμπειρία από το Αρεταίειο, πραγματικά πέφτω από τα σύννεφα. Νόμιζα ότι μπορεί να μην προωθούσαν ενεργά τον μητρικό θηλασμό αλλά δεν τον σαμποτάριζαν κιόλας ... :-(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορουμε να το πουμε σαμποταζ αλλα σιγουρα το να ειναι καταδικασμενη μια γυναικα ενα 24ωρο να ειναι μακρια απο το παιδι της δεν το λες και διευκολυνση... κ οκ οταν σηκωθεις πας κ το βλεπεις στον θαλαμο των νεογνων αλλα ετσι θηλασμος δεν γινεται... φοβαμαι μη μου πεταξουν κανα κορυφαιο "βγαλε με το θηλαστρο κ στειλτο να του δωσουμε" γιατι ε οπως κ να το κανουμε τι να βγαλει το θηλαστρο αμεσως μετα την γεννα... το θελω διπλα μου να θηλαζει οσο θελει οποτε θελει και να εχω εγω τον απολυτο ελεγχο.

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορουμε να το πουμε σαμποταζ αλλα σιγουρα το να ειναι καταδικασμενη μια γυναικα ενα 24ωρο να ειναι μακρια απο το παιδι της δεν το λες και διευκολυνση... κ οκ οταν σηκωθεις πας κ το βλεπεις στον θαλαμο των νεογνων αλλα ετσι θηλασμος δεν γινεται... φοβαμαι μη μου πεταξουν κανα κορυφαιο "βγαλε με το θηλαστρο κ στειλτο να του δωσουμε" γιατι ε οπως κ να το κανουμε τι να βγαλει το θηλαστρο αμεσως μετα την γεννα... το θελω διπλα μου να θηλαζει οσο θελει οποτε θελει και να εχω εγω τον απολυτο ελεγχο.

 

Δεν εννοούσα ότι η πολιτική του μαιευτηρίου, ως προς τις καισαρικές, είναι σαμποτάζ. Απλώς, πρόκειται για μαιευτήριο που δεν ακολουθεί τα Βήματα του ΠΟΥ για τον μητρικό θηλασμό και, επομένως, είναι "μαιευτήριο μη-φιλικό προς τον ΜΘ".

Σαμποτάρισμα είναι η χορήγηση -εν αγνοία σου- ξένου γάλακτος.

Link to comment
Share on other sites

γέννησα τριτο με καισαρικη σε ιδιωτικο μαιευτηριο, απαίτησα να το φέρουν αμέσως μετά τη γέννα, μόνο να το πλύνουν δηλαδή. Έλεγαν ότι θα το φέρουν σε 3 ώρες, αλλά δεν τους άφησα. Να επιμείνεις και αυτό ε το δικηγόρο καλό είναι. Έμένα μου κατέβηκε το γάλα την τρίτη μέρα, μου είπε η παιδίατρος ότι έτσι γίνεται σε τρίτες γέννες, οπότε 3 μέρες θήλαζε χωρίς να καταπίνει γάλα, πήρε δηλαδή μόνο το πρωτόγαλα και είχε χάσει 500 γραμμάρια, ο παιδίατρος της κλινικής είχε φρικάρει και με πίεζε να δώσουν ξένο και μάλιστα μου έλεγε ότι δε μπορώ να κάνω εγώ ό,τι μοτ καπνισει επειδή έχω λέει τη λόξα να θηλάζω και ότι είναι δική του η ευθύνη. δεν τον άφησα απλά. Η παιδίατρος μου είπε από το τηλ να υπογράψω και να φύγω για να γλυτώσω από αυτόν. Τέλωσπάντων, θέλω να πω ότι με αυτούς πρέπει να παλεύεις. Άλλο τούτο που έρχεται η κάθε μαια της βαρδιας και σου πιέζει το στήθος, τι στο καλό ελέγχουν με αυτό, ανατρίχιαζα και εννοείται δεν άφηνα να το κάνουν, πέρα του ότι είναι προσβλητικό, δεν έχει κανένα νόημα και ούτε οι ίδιες ξέρουν γιατί το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να πω ότι το πρώτο μου είχε ίκτερο με 19 χολερυθρινη και μπήκε σε λάμπα, αρχικά τότε είχα πάρει άλλη παιδίατρο, καθηγήτρια , και λέω θέλω να το θηλάσω όσο είναι εκεί, μου λέει πιάνοντας το στήθος μου: 'αφού δεν έχεις πολύ γάλα'. Την άλλαξα και από τότε έχουμε παιδίατρο τη γνωστή σε όλους στη Θεσ/νικη σύμβουλο μητρικού θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 2 months later...

Εμας το τρικλινο ειχε κουρτινακια, ομως ημουν στο μεσαιο και περναγαν απο μπροστα μου οι επισκεπτες της μιας. Εγω τα ειχα πεταξει εξω και δεν με ενοιαζε, ποναγα πολυ να με ακουμπαει η μπλουζα. Ολες οι μαιες και γιατροι του μαιευτηριου αλλα και οι επισκεπτες της διπλανης με ειχαν δει. Αλλα δεν προκειται να με ξαναδουν!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...