Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ - rooming in και θηλασμός


Recommended Posts

κοριτσια εγω γεννησα τελικα 7 Ιουνιου στο Γαια κι μονο καλα λογια εχω να πω συγκρινοντας το με το μητερα που γεννησα πριν 2 χρονια το πρωτο μου παιδακι.Οι μαιες εξυπηρετικοτατες με το χαμογελο σε βοηθουσαν σε οτι κι αν ηθελες εκανα rooming in οποτε τις χρειαζομουν συχνα.Ημουν σε 2κλινο που ποτε δεν ηρθε δευτερη κοπελα με χρεωση 4κλινου γιατι δεν υπηρχε διαθεσιμοτητα!Μου εβαλαν το μωρο στο στηθος με το που γεννησα και μου το εφεραν και στην ανανηψη να ξαναθηλασω επειδη τους το ειχα ζητησει!!!εκπληκτικες κοπελες ολες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 332
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα και απο εμένα. Εγώ γέννησα στις 27/5 στο ΡΕΑ. Μπορώ να πώ ότι έμεινα καταευχαριστημένη. Είναι όλοι υπέρ του μητρικού θηλασμού. Εγώ που το είχα ζητήσει μου φέρνανε τον μικρούλη με το που έκανε ουά. Μια φορά τους ζήτησα να του δώσουν ξένο γαλατάκι γιατί ήμουν πτώμα. Τώρα είμαστε 32 ημερών αλλά δεν συνεχίζω τον αποκλειστικό μητρικό θηλασμό. Του δίνω και ξένο γαλατάκι διότι να πώ την αμαρτία μου δεν αντέχω να τον θηλάζω ανα μιάμιση ώρα με δύο όλο το 24ωρο. Οπότε του δίνω 2-3 γεύματα ξένο γάλα και τα υπόλοιπα 4 περίπου γεύματα είναι θηλασμός. Μπορεί να κατηγορηθώ απο τις υπέρμαχες του αποκλειστικού θηλασμού αλλά κορίτσια μου δεν μπορώ να το κάνω. Αφήστε δέ που με έχουν πιάσει και οι ορμονικές μου διαταραχές, κοινώς κλάμματα, νεύρα κλπ. Αυτά απο εμένα. Καλό βράδυ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια καλησπέρα και απο εμένα. Εγώ γέννησα στις 27/5 στο ΡΕΑ. Μπορώ να πώ ότι έμεινα καταευχαριστημένη. Είναι όλοι υπέρ του μητρικού θηλασμού. Εγώ που το είχα ζητήσει μου φέρνανε τον μικρούλη με το που έκανε ουά. Μια φορά τους ζήτησα να του δώσουν ξένο γαλατάκι γιατί ήμουν πτώμα. Τώρα είμαστε 32 ημερών αλλά δεν συνεχίζω τον αποκλειστικό μητρικό θηλασμό. Του δίνω και ξένο γαλατάκι διότι να πώ την αμαρτία μου δεν αντέχω να τον θηλάζω ανα μιάμιση ώρα με δύο όλο το 24ωρο. Οπότε του δίνω 2-3 γεύματα ξένο γάλα και τα υπόλοιπα 4 περίπου γεύματα είναι θηλασμός. Μπορεί να κατηγορηθώ απο τις υπέρμαχες του αποκλειστικού θηλασμού αλλά κορίτσια μου δεν μπορώ να το κάνω. Αφήστε δέ που με έχουν πιάσει και οι ορμονικές μου διαταραχές, κοινώς κλάμματα, νεύρα κλπ. Αυτά απο εμένα. Καλό βράδυ!!!!!

 

Και εμείς στο Ρέα θα γεννήσουμε και έιμαι τρομερά αγχωμένη με το θέμα του θηλασμού,αν θα τα καταφέρω και αν δεν θα χρειαστεί να μαλώσουμε αν του δίνουν συμπλήρωμα..Έχω ηδη και την μάνα μου που υποστηρίζει ότι δεν έχουν όλες οι λεχώνες γάλα και μπορεί να μην θηλάσω και η ψυχολογία μου όσο να'ναι πάει στα πατώματα..Είχες κάποια συγκεκριμένη μαία από πριν ή όχι?Γιατί εγώ δεν θα έχω μάλλον και δεν ξέρω τι θα βρω εκεί μετά..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Και εμείς στο Ρέα θα γεννήσουμε και έιμαι τρομερά αγχωμένη με το θέμα του θηλασμού,αν θα τα καταφέρω και αν δεν θα χρειαστεί να μαλώσουμε αν του δίνουν συμπλήρωμα..Έχω ηδη και την μάνα μου που υποστηρίζει ότι δεν έχουν όλες οι λεχώνες γάλα και μπορεί να μην θηλάσω και η ψυχολογία μου όσο να'ναι πάει στα πατώματα..Είχες κάποια συγκεκριμένη μαία από πριν ή όχι?Γιατί εγώ δεν θα έχω μάλλον και δεν ξέρω τι θα βρω εκεί μετά..

 

Oneiraki καλησπέρα. Τώρα μετά απο μήνες αξιώθηκα να δώ το μήνυμα σου. Σίγουρα έχεις γεννήσει. Να σου ζήσει. Δεν είχα μαία δικιά μου. Φιλιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Oneiraki καλησπέρα. Τώρα μετά απο μήνες αξιώθηκα να δώ το μήνυμα σου. Σίγουρα έχεις γεννήσει. Να σου ζήσει. Δεν είχα μαία δικιά μου. Φιλιά!!!!

 

Όχι δεν έχουμε γεννήσει ακόμη!!Ελπίζω να πάρουμε κανένα μήνα ακόμη γιατί τον μπέμπη με το ζόρι τον κρατάμε!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζω εδώ και 13 μήνες το μικρό μου χάρη στη βοήθεια του forum, αγνοώντας τις μαίες, την πρώτη παιδίατρο (την αλλάξαμε μετά), τις θείτσες γιαγιάδες κλπ ακόμα και τη μαμά μου που με έπριζε να του δώσω χαμομήλι για να καθαρίσει λέει το εντεράκι του (πως είναι το βρώμικο εντεράκι δεν ξέρω να σας πω!)

Γράφω για να σας ενημερώσω για το μαιευτήριο Ρεα, στο οποίο γέννησε η αδερφή μου προχθές.

Από άποψη θηλασμού αν ποτέ πάρει πιστοποίηση φιλικού προς το θηλασμό εγώ θα γίνω ο πάπας της Ρώμης! Πολύ κοινές οι εκφράσεις:

"δεν έχει έρθει το γάλα ακόμα και το παιδί πεινάει γι αυτό κλαίει, να δώσουμε συμπλήρωμα" (πως επέζησε το ανθρώπινο γένος χωρίς το συμπλήρωμα και δεν πέθαιναν όλα τα βρέφη τις 2 πρώτες μέρες δεν το κατάλαβα)

"δεν έχεις γάλα" (πιέζοντας το στήθος-που και το δικό μου να πιέσεις δε βγαίνει σταγόνα)

"θα δώσουμε γάλα σκόνη για να πέσει ο ίκτερος"

"έχει πριστεί το στήθος σου οπότε θα σου φέρουμε θήλαστρο" (το μωρό δηλαδή έχει ρεπό?).

Οι νοσηλεύτριες-μαίες (;) είναι νέες, ευγενικές αλλά άπειρες τόσο στο θηλασμό όσο και γενικότερα. Π.χ. στη διπλανή κοπέλα δεν έβαλαν σωστά το υπόθετο (μεγάλη επιστήμη!) και η κοπέλα περίμενε τη νοσοκόμα ημίγυμνη να επιστρέψει να το διορθώσει, ενώ η νοσοκόμα το ξέχασε κι όταν της το θύμησα μου είπε ότι σε λίγο θα τα πάρει όλα τα δωμάτια με τη σειρά, οπότε θα επιστρέψει έτσι κι αλλιώς.Η λεχώνα περίμενε με το μισό υπόθετο μέσα, το μισό έξω! Στην άλλη διπλανή κοπέλα που γέννησε με καισαρική το χέρι της πρίστηκε γιατί δεν είχε τοποθετηθεί σωστά ο ορός και επειδή ήταν από καισαρική δεν θήλασε καθόλου το πρώτο 24ωρο.

Πολύ καθαρό, ωραίο φαγητό και γενικά για να μην σας κουράζω είναι ένα πολύ καλό ξενοδοχείο αλλά όχι μαιευτήριο.

Επίσης, οι λεχώνες δεν κατάφερναν να ξεκουραστούν (τουλάχιστον στο τρίκλινο που ήταν η αδελφή μου) λόγω έλλειψης τάκτ, σεβασμού, ανθρωπιάς, διακριτικότητας, δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω. Για να καταλάβετε, στις 5 το πρωί έρχονταν οι κανάτες με το νερό. Άνοιγμα όλα τα φώτα μπαμ η πόρτα. Μετά οι νοσηλεύτριες "ξυπνήηηηστεεεε, τα φάρμακά σαααας!!!!" Μπαμ η πόρτα. Μετά οι καθαρίστριες (είπαμε είναι καθαρό ξενοδ... οπς! μαιευτήριο) άνοιγμα όλα τα φώτα μπαμ η πόρτα. Μετά η αλλαγή σεντονιών, σηκωθείτε παρακαλώ. Ε, μετά που ερχόταν το πρωινό όλες ήταν σαν κοτόπουλα και προτιμούσαν να κοιμηθούν παρά να φάνε. Θυμάμαι στο Μητέρα που γέννησα, απλά έβλεπα την άδεια κανάτα γεμάτη χωρίς να καταλάβω πως ήρθε. Δεν μπορούσαν όλα αυτά να γίνονται πιο διακριτικά ή όλα μαζί ώστε να ξεκουράζονται οι λεχώνες;

Συγνώμη αν σας κούρασα, έχω κι άλλα παραδείγματα για όποιες ενδιαφέρονται. Δεν θέλω να σας αποτρέψω να πάτε αλλά να σας ενημερώσω, γιατί εμείς στην αρχή πιστεύαμε ότι "έτυχε σήμερα", ή "αυτή η νοσηλεύτρια δεν είναι έμπειρη". Αν το γνωρίζαμε από την αρχή θα ήταν διαφορετικά.Ανυπομονώ να μείνω έγκυος στο δεύτερο παιδί μου γιατί έχουμε τον ίδιο γυναικολόγο με την αδερφή μου, οπότε θα γεννήσω κι εγώ στο Ρέα... έ ρε γέλια που δεν θα εχω γάλα...

Link to comment
Share on other sites

Πω πω !!! πολύ μεγάλο το προηγούμενο μήνυμά μου, αλλά δεν αντέχω να μη συμπληρώσω ότι έγινε σεμινάριο θηλασμού στο οποίο δεν ξέρω ποια άσχετη μίλησε γιατί το παρακολούθησε η αδερφή μου και δε συγκράτησε όνομα-ιδιότητα. Παρείχε εγκυκλοπαιδικές πληροφορίες και σε ερώτηση μέχρι πότε πρέπει να θηλάζουμε η ομιλήτρια τη χλεύασε λέγοντας πάνω κάτω γελώντας ότι αν πάει 2 χρονών το παιδί δε μπορείς να βγάζεις το στήθος έξω να το θηλάζεις! Πολύ θα γελάσουμε σας λέω...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και απο εμένα. Εγώ γέννησα στις 27/5 στο ΡΕΑ. Μπορώ να πώ ότι έμεινα καταευχαριστημένη. Είναι όλοι υπέρ του μητρικού θηλασμού. Εγώ που το είχα ζητήσει μου φέρνανε τον μικρούλη με το που έκανε ουά. Μια φορά τους ζήτησα να του δώσουν ξένο γαλατάκι γιατί ήμουν πτώμα. Τώρα είμαστε 32 ημερών αλλά δεν συνεχίζω τον αποκλειστικό μητρικό θηλασμό. Του δίνω και ξένο γαλατάκι διότι να πώ την αμαρτία μου δεν αντέχω να τον θηλάζω ανα μιάμιση ώρα με δύο όλο το 24ωρο. Οπότε του δίνω 2-3 γεύματα ξένο γάλα και τα υπόλοιπα 4 περίπου γεύματα είναι θηλασμός. Μπορεί να κατηγορηθώ απο τις υπέρμαχες του αποκλειστικού θηλασμού αλλά κορίτσια μου δεν μπορώ να το κάνω. Αφήστε δέ που με έχουν πιάσει και οι ορμονικές μου διαταραχές, κοινώς κλάμματα, νεύρα κλπ. Αυτά απο εμένα. Καλό βράδυ!!!!!

Επειδή είμαι υπέρμαχη του αποκλειστικού θηλασμού, φυσικά και δεν θα σε κατηγορήσω, (κάθε μητέρα κάνει αυτό που αισθάνεται-μπορεί-θέλει κλπ) αλλά θα σε παρακαλέσω να χρησιμοποιείς εκφράσεις "είναι όλοι υπέρ του μητρικού θηλασμού" αν το δεις να γίνεται στην πράξη κι όχι στα λόγια. Ευχές για πολύμηνο θηλασμό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock: :shock: Μην μου λες τέτοια γιατί και εγώ στο Ρέα θα γεννήσω σε λίγο καιρό και η αλήθεια είναι ότι το θέμα του θηλασμού με αγχώνει πάρα πολύ και δεν θέλω να χρειαστεί να μαλλιοτραβηχτώ με καμία μαία αν ακούσω τέτοιες εκφράσεις!!Εντάξει δεν έχω κάνει σεμινάρια για το πως να θηλάσω αλλά αντιλαμβάνομαι ότι όλες οι γυναίκες έχουν γάλα, όσο το μωρό θηλάζει τόσο περισσότερο παράγεις (νόμος προσφοράς -ζήτησης) και γενικώς κάτι τέτοιες παλαιωμένες απόψεις μου την δίνουν!!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Για να μην εχεται αγχος ειναι πολύ σημαντικό να εχεται γνωσεις για να φιλτραρετε πληροφορίες όπου και αν γεννήσετε.

Υπαρχουν παντα οι συναντήσεις της La Leche League Greece και εντυπο ηλικό για να εχεται τις απαραίτητες οδηγίες.

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=3&ved=0CCcQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.llli.org%2Fdocs%2Fgreece%2Fgreece.pdf&ei=16WKToHJMpP54QTIj92YBA&usg=AFQjCNETaUzNNdQUXR1nLITPbnRhJgB3Sg

Προσωπικά νόμιζα ότι ο θηλασμός είναι πολύ απλός βάζεις το μωρό στο στήθος και τελος στην πορεία ειδα ότι η βοήθεια ειναι πολυ σημαντική ειδικά αν στο περιβάλλον δεν υπαρχουν θηλάζουσες μητερες.

Link to comment
Share on other sites

oneiraki μην αγχώνεσαι καθόλου! Και μόνο το γεγονός ότι είσαι εδώ αποδεικνύει ότι θα τα πας υπέροχα! Συμφωνώ με την προλαλήσασα, να κλείνεις τα αυτιά σου στις μπαρούφες που θα ακούς από τον καθένα (όλοι μα όλοι θα έχουν να πουν κάτι) και να ακολουθεις τις συμβουλές του la leche. Πάρε μαζί σου και τα τηλέφωνα των συμβούλων θηλασμού. Ο σκοπός του μηνύματός μου ήταν να σας ενημερώσω τι έπεσε στην αντίληψή μου έτσι ώστε να ξέρετε ότι αν ζητήσετε βοήθεια, αν ζητήσετε να σας δώσουν τα φώτα τους, δεν μπορούν. Βρίσκονται στο σκοτάδι... ή μάλλον καθένας γνωρίζει τα της ειδικότητάς του. Με τον παιδίατρο μίλα για την κατάσταση της υγείας του παιδιού. Οι μαίες θα σε βοηθήσουν να γεννήσεις και η σύμβουλος θηλασμού για να θηλάσεις. Και τέλος, 3-4 μέρες είναι. Ό,τι και να κάνουν το παιδί θα το πάρεις στο σπίτι κι εκεί αναλαμβάνεις εσύ αποκλειστικά. Έχε πείσμα, πολλά φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

oneiraki μην αγχώνεσαι καθόλου! Και μόνο το γεγονός ότι είσαι εδώ αποδεικνύει ότι θα τα πας υπέροχα! Συμφωνώ με την προλαλήσασα, να κλείνεις τα αυτιά σου στις μπαρούφες που θα ακούς από τον καθένα (όλοι μα όλοι θα έχουν να πουν κάτι) και να ακολουθεις τις συμβουλές του la leche. Πάρε μαζί σου και τα τηλέφωνα των συμβούλων θηλασμού. Ο σκοπός του μηνύματός μου ήταν να σας ενημερώσω τι έπεσε στην αντίληψή μου έτσι ώστε να ξέρετε ότι αν ζητήσετε βοήθεια, αν ζητήσετε να σας δώσουν τα φώτα τους, δεν μπορούν. Βρίσκονται στο σκοτάδι... ή μάλλον καθένας γνωρίζει τα της ειδικότητάς του. Με τον παιδίατρο μίλα για την κατάσταση της υγείας του παιδιού. Οι μαίες θα σε βοηθήσουν να γεννήσεις και η σύμβουλος θηλασμού για να θηλάσεις. Και τέλος, 3-4 μέρες είναι. Ό,τι και να κάνουν το παιδί θα το πάρεις στο σπίτι κι εκεί αναλαμβάνεις εσύ αποκλειστικά. Έχε πείσμα, πολλά φιλιά!

 

Μακάρι να πάνε όλα καλά..να δούμε..Η αδερφούλα σου είχε ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό? ή είχε rooming in?Γιατί και αυτό με απασχολεί..πως θα είναι το rooming in σε τρίκλινο..:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Είχε ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό και όχι rooming in.

 

Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχουν συν και πλην. Δηλαδή, με το rooming in έχεις εσύ τον ελέγχο, μαθαίνεις τους ρυθμούς του και είσαι σίγουρη για το τι έχει φάει. Από την άλλη, ίσως δεν ξεκουράζεσαι τόσο (γιατί είναι και τα μωρά των διπλανών) και ίσως είναι εκτεθημένο στους επισκέπτες.

 

Με τον αποκλειστικό θηλασμό το προστατεύεις από τους επισκέπτες αλλά είναι εκτεθημένο σε λοιμώξεις εντός του θαλάμου, όπως διάβασα εδώ έχει συμβεί να αρρωστήσουν όλα τα βρέφη του θαλάμου ή να τους δώσουν αλατόνερο αντί για ζαχαρόνερο. Στο Ρέα τους αναγνωρίζω ότι το έφερναν αρκετά συχνά για να θηλάσει, γιατί έκλαιγε (αν και το κλάμα είναι το τελευταίο σημάδι πείνας).

 

Η απόφαση δική σου και εξαρτάται και από τη δική σου ιδιοσυγκρασία. Εγώ θα διάλεγα rooming in (με το φόβο βέβαια να έχω πρόβλημα συνενόησης με τις άλλες λεχώνες) αλλά αν για παράδειγμα είναι το πρώτο εγγόνι και όλες οι γιαγιάδες πέφτουν επάνω του να το φιλίσουν, κι εσύ είσαι χαμηλών τόνων, διάλεξε αποκλειστικό θηλασμό για να το παίρνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχε ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό και όχι rooming in.

 

Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχουν συν και πλην. Δηλαδή, με το rooming in έχεις εσύ τον ελέγχο, μαθαίνεις τους ρυθμούς του και είσαι σίγουρη για το τι έχει φάει. Από την άλλη, ίσως δεν ξεκουράζεσαι τόσο (γιατί είναι και τα μωρά των διπλανών) και ίσως είναι εκτεθημένο στους επισκέπτες.

 

Με τον αποκλειστικό θηλασμό το προστατεύεις από τους επισκέπτες αλλά είναι εκτεθημένο σε λοιμώξεις εντός του θαλάμου, όπως διάβασα εδώ έχει συμβεί να αρρωστήσουν όλα τα βρέφη του θαλάμου ή να τους δώσουν αλατόνερο αντί για ζαχαρόνερο. Στο Ρέα τους αναγνωρίζω ότι το έφερναν αρκετά συχνά για να θηλάσει, γιατί έκλαιγε (αν και το κλάμα είναι το τελευταίο σημάδι πείνας).

 

Η απόφαση δική σου και εξαρτάται και από τη δική σου ιδιοσυγκρασία. Εγώ θα διάλεγα rooming in (με το φόβο βέβαια να έχω πρόβλημα συνενόησης με τις άλλες λεχώνες) αλλά αν για παράδειγμα είναι το πρώτο εγγόνι και όλες οι γιαγιάδες πέφτουν επάνω του να το φιλίσουν, κι εσύ είσαι χαμηλών τόνων, διάλεξε αποκλειστικό θηλασμό για να το παίρνουν.

 

Όμως στο rooming in δεν σου παίρνουν το μωράκι όταν έχεις επισκεπτήριο?Είναι τουλάχιστον βάρβαρο να το αφήνουν εκεί ειδικά τώρα που οι ιώσεις δίνουν και παίρνουν!!!Έχω προβληματιστεί λίγο με το συγκεκριμένο θέμα και δεν ξέρω με ποιον μπορώ να το συζητήσω να με φωτίσει..:rolleyes::rolleyes:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα. Γενάω στο Ιασώ μέχρι 23.11.2011 και την Παρασκευή είχαμε το πρώτο μας ραντεβού με την παιδίατρο η οποία είναι και πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμου...

 

Το μωράκι μας έρχεται βέβαια σε 50ημέρες και θα φανεί παράξενο που πήγαμε στην παιδίατρο αλλά καλύτερα γιατί μας κατατόπισε σε πολλά πράγματα και μας προετοίμασε για άλλα τόσα !

 

Είμαι κι εγώ υπέρμαχος του θηλασμού, ειδικά μετά από όσα έχω διαβάσει εδώ στο forum και δυστυχώς ακούγωντας και την παιδίατρο πολλά από αυτά που είχα διαβάσει και είχα αμφιβολίες κατα το πόσο είναι αλήθεια επιβεβαιώθηκαν....

 

Για να μην πολυλογώ, να αναφέρω τα εξής:

 

  1. Είχα κι εγώ αμφιβολίες για το αν θα πρέπει να ζητήσω rooming in, λόγω των επισκεπτηρίων και με καθυσήχασε λέγοντας ότι το βρέφος έχει αρκετά αντισώματα κατα τους 3 πρώτους μήνες της ζωής του, και τα έχει αποκτήσει σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Εννοείται, ότι δεν θα το πιάνουν με βρώμικα χέρια και δεν θα το ακουμπάνε πάνω τους χωρίς σεντονάκι γιατί τα ρούχα κουβαλάνε μικρόβια. Επίσης σημαντικό είναι να αερίζεται το δωμάτιο. π.χ. το πρωί που δεν έχει τόσα επισκεπτήρια.
  2. Μετά τους 3 μήνες είναι πιο εύκολο να κολλήσει κάτι ειδικά όταν δεν θηλάζει γιατί μην ξεχνάμε ότι και το μητρικό γάλα προσφέρει αντισώματα στο παιδί.
  3. Επίσης μου είπε ότι έρευνες έχουν δείξει ότι πιο εύκολα μπορέι να κολλήσει κάτι το βρέφος μέσα στον θάλαμο νεογνών για τον απλούστατο λόγο ότι οι νοσοκόμες/μαίες κλπ... δεν πλένουν τα χέρια τους κάθε φορά που αφήνουν ένα μωράκι και πιάνουν ένα άλλο!!! Φανταστήτε σε έναν θάλαμο νεογνών με καμια 30αριά παιδάκια, ένα να έχει κάτι :confused:
  4. Όσον αφορά τον θηλασμό, μου είπε να έχω υπομονή και επιμονή γιατί εκεί πρόκειται να ακούσω τα μύρια όσα, από μαίες που δεν ξέρουν - όχι ότι το κάνουν επίτηδες οι κοπέλες - απλά είναι άσχετες ή τους "αναγκάζει" το μαιευτήριο να προωθήσουν το γάλα .... Το παιδί π.χ. κατα το πρώτο 24ωρο της ζωής του χορταίνει με 35ml γάλα. Ειδικά το πρωτόγαλα είναι τόσο θρεπτικό που μπορεί να το κρατήσει ολόκληρο το 24ωρο. Στα μαιευτήρια δίνουν ανα 3ώρες (δεν θυμάμαι πόσα ml) γι' αυτό και είναι όλα νωθρά και κοιμισμένα και φυσικά δεν πιάνουν στήθος όταν σου το φέρουν.... Όσο δεν πιάνουν στήθος δεν βγαίνει γάλα, τόσο απλά.
  5. Τέλος πάρα πολύ σημαντικό είναι να διεκδικούμε την άμεση επαφή του παιδιού με το στήθος μόλις γεννηθεί. Αυτό το λένε "Χρυσή Ώρα" Θα δοθεί η εντολή αμέσως στον εγκέφαλο να αρχίσει η παραγωγή γάλατος. Όλα είναι εγκεφαλικά με δυο λόγια

Μας είπε και άλλα πολλά αλλά να μην σας κουράσω. Το πιο σημαντικό από όλα είναι να υπάρχει υπομονή, θα είναι πολύ δύσκολο στην αρχή αλλά καλύτερα να "ταλαιπωρηθούμε" λίγο στο μαιευτήριο (που θα έχουμε έστω και την στοιχειώση βοήθεια) παρά να πάμε σπίτι (που δεν θα υπάρχει καμία βοήθεια) και να μας έρθει ο ουρανός κατακέφαλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι αμυδγαλίτσα να βρω και εγώ μία τέτοια παιδίατρο..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι αμυδγαλίτσα να βρω και εγώ μία τέτοια παιδίατρο..

 

Υπάρχουν παιδίατροι πολλοί και καλοί. Αν σε ενδιαφέρει να σου πω την δική μας, αλλά γενικά το πιο σημαντικό είναι να ταιριάξουν τα χνώτα σας. Γι' αυτό καλό είναι να έρθεις σε επαφή με αρκετούς παιδιάτρους πριν καταλήξεις και πριν γεννήσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό θα κάνω Αμυγδαλίτσα ,πρέπει να μου χρεώσουν αυτή την διερευνιτική επίσκεψη λες?Τι πρέπει να προσέξω και να ρωτήσω για να δω αν μου κάνει?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό θα κάνω Αμυγδαλίτσα ,πρέπει να μου χρεώσουν αυτή την διερευνιτική επίσκεψη λες?Τι πρέπει να προσέξω και να ρωτήσω για να δω αν μου κάνει?

 

Για την χρέωση, δεν μπορώ να σου απαντήσω δυστυχώς δεν ξέρω :(

 

Κάποιοι πάντως μπορεί να σε "αποπάρουν" λέγοντας τι τον θες τον παιδίατρο χωρίς να έχεις γεννήσει ακόμη, κάποιοι μπορεί και να μην σε δουν καν. Τι να πώ εξαρτάται...

 

Όσο για το τι θα ρωτήσεις εγώ είχα κάνει μια λίστα από τα πιο απλά και χαζά π.χ. αν πρέπει να πάρω ζυγαριά ή τι είδη πρώτων βοηθειών πρέπει να έχω στο σπίτι μέχρι τι να κάνω αν πνίγεται ...

 

Έγραφα κάτω ότι μου ερχόταν και πήγαινα με την λίστα ;)

Δεν πρέπει να ντρεπόμαστε, δεν είμαστε γιατροί όλοι, πρώτη φορά γινόμαστε γονείς. Αν κάποιος με ειρωνεύεται ή βρίσκει τις απορίες μου χαζές απλώς βρίσκω άλλον. Τόσο απλά !

Link to comment
Share on other sites

Για την χρέωση, δεν μπορώ να σου απαντήσω δυστυχώς δεν ξέρω :(

 

Κάποιοι πάντως μπορεί να σε "αποπάρουν" λέγοντας τι τον θες τον παιδίατρο χωρίς να έχεις γεννήσει ακόμη, κάποιοι μπορεί και να μην σε δουν καν. Τι να πώ εξαρτάται...

 

Όσο για το τι θα ρωτήσεις εγώ είχα κάνει μια λίστα από τα πιο απλά και χαζά π.χ. αν πρέπει να πάρω ζυγαριά ή τι είδη πρώτων βοηθειών πρέπει να έχω στο σπίτι μέχρι τι να κάνω αν πνίγεται ...

 

Έγραφα κάτω ότι μου ερχόταν και πήγαινα με την λίστα ;)

Δεν πρέπει να ντρεπόμαστε, δεν είμαστε γιατροί όλοι, πρώτη φορά γινόμαστε γονείς. Αν κάποιος με ειρωνεύεται ή βρίσκει τις απορίες μου χαζές απλώς βρίσκω άλλον. Τόσο απλά !

 

Με αποπάρουν δεν με αποπάρουν εγώ είμαι η μαμά του και είμαι υπέυθυνή για την υγεία του επομένως λίγο με νοιάζει:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Πλησιαζει κι εμενα η ωρα να γεννησω το δευτερο παιδακι μου και η αγωνια μου εχει πιασει κοκκινο.

Απο την μερα που εμαθα για την εγκυμοσυνη σκεφτομαι το θεμα ''θηλασμος'' καθως στην κορη μου πριν 3 χρονια δεν ηξερα και ηπιε μπολικο ξενο γαλα,θηλαε αποκλειστικα μετα την 2η εβδομαδα της ζωης της και δεν θελω να επαναλειφθει κατι τετοιο.

Στην κλινικη θα κραταμε ενα ''ραβασακι'' που θα το δωσουμε και στην παιδιατρο και στον γυναικολογο μου,υπογεγραμμενο απο εμενα και τον αντρα μου.

 

 

 

<<Ονοματεπωνυμο πατερα και μητερας,

Διευθυνση

Πολη

Ημερομηνια.

 

Προς Κλινικη-Νοσοκομειο...

Ονομα παιδιατρου

Ονομα γυναικολογου.

 

Αγαπητοι,

 

Περιμενω να γεννησω το παιδι μου στο θεραπευτικο κεντρο .... στις .....

οκτωβριου,2011.Εχω αποφασισει να θηλασω αποκλειστικα.Επομενως,δεν θελω να δοθει στο νεογεννητο μωρο μου νερο,ξενο γαλα,ζαχαρονερο,πιπιλες,μπιμπερο ή οποιαδηποτε αλλη ουσια εκτος απο το δικο μου μητρικο γαλα χωρις τη συγκαταθεση μου,με εξαιρεση την περιπτωση ιατρικως επειγουσας κατασταστης κατα την οποια δεν ειναι δυνατη να δοθει συγκαταθεση απο τη μητερα ή τον πατερα του παιδιου.

 

Θα ηθελα να τονισω οτι επειδη υπαρχει οικογενειακο ιστορικο σοβαρης ατοπικης δερματιτιδας ειναι πολυ σημαντικο να μην εκτεθει ασκοπα το νεογεννητο βρεφος μου σε βρεφικο γαλα.Σε περιπτωση που προκυψει ιατρικος λογος και πρεπει αναποφευκτα να δοθει συμπληρωμα στο βρεφος μου,κατα ττις πρωτες ημερες της ζωης του,θα προτιμουσα να χορηγηθει υποαλλεργικο(εκτενως υδρολυμενο)βρεφικο γαλα.

 

Για να διευκολυνθει ο αποκλειστικος θηλασμος θα ηθελα να εχω το νεογεννητο οσο χρειαζεται διπλα μου και οχι βαση ενος προγραμματος συμφωνα με τη ρουτινα του νοσοκομειου.Αυτο αποτελει αναφαιρετο δικαιωμα μου οσο και του παιδιου μου δεδομενου οτι ο ασκοπος αποχωρισμος του νεογεννητου βρεφους απο τη μητερα του μπορει να εχει σοβαρες αρνητικες και πιθανως μονιμες επιδρασεις τοσο στην εναρξη και συνολικη διαρκεια του μητρικου θηλασμου οσο και στη ψυχοσωματικη υγεια του βρεφους και το συναισθηματικο δεσιμο μητερα και βρεφους(συμφωνα με ιατρικη βιβλιογραφια).Επιγραμματικα αναφερω νομικα θεσμοθετημενους απο τον Παγκοσμιο Οργανισμο Υγειας και τη UNICEF κωδικες που ισχυουν παγκοσμιως(και απο τη χωρα μας).

 

1) Διακηρυξη Innocenti (1990)

2) Κωδικας Εμποριας Υποκαταστατων Βρεφικου Γαλατος (1981)

3) 10 Βηματα για την εφαρμογη επιτυχους μητρικου θηλασμου (1991)

 

Η παρουσα επιστολη σε καμια περιπτωση δε θα ηθελα να θεωρηθει εχθρικη ή να επηρεασει αρνητικα την ιατρικη φροντιδα για μενα ή το παιδι μου.Επελεξα τη συγκεκριμενη κλινικη για να γεννησω το παιδι μου γιατι εμπιστευομαι απολυτα το θεραποντα ιατρο μου και το εκτιμω βαθια.Απλως επειδη στη χωρα μας συμβαινει το παραδοξο να πρεπεινα διεκδικει κανεις πραγματα που σε αλλες χωρες θεωρουνται δεδομενα και επειδη ο προφορικος λογος δεν εχει κυρος,για αυτο το λογο σας ενημερωνω γραπτα για τις επιθυμιες μου και τα δικαιωματα μου.

 

Με εκτιμηση

 

Υπογραφη μητερας και πατερα>>.

 

 

Αγλαια αν πιστευεις οτι χρειαζεται καποια αλλαγη πες μου να το ''φτιαξω'' καλυτερα.

Δεν ξερω πως θα το παρουν οι γιατροι μου γυναικολογος και παιδιατρος,αλλα δεν με απασχολει και ιδιαιτερα.

 

Δυστυχως καμια κλινικη εδω δεν ειναι φιλικη με τον θηλασμο οποτε επρεπε να λαβω τα μετρα μου.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο ΑΤΤΙΚΟ και με χαρά είχα συνέχεια το μωρό μαζί μου, μου το πρωτοέδωσαν στην αίθουσα ανάνηψης να το θηλάσω αμέσως μόλις ανέκτησα τις αισθήσεις μου (ο τοκετός ήταν πολύ δύσκολος). Οι παιδίατροι και οι μαίες επέβλεπαν την πρόοδο του θηλασμού. Ήμουν σε 4κλινο δωμάτιο πολύ ευρύχωρο και μόνο σε ένα μωρό έδωσαν ξένο γάλα με ευθύνη των γονιών κατόπιν συνεχών καυγάδων της γιαγιάς με το προσωπικό γιατί το παιδί δεν χορταίνει!

Το μόνο μου πρόβλημα ήταν το αδιάκοπο επισκεπτήριο, παρότι τυπικά απαγορευόταν... Είχα την ατυχία βλέπετε να γεννήσω Παρασκευή, οπότε καταλαβαίνετε ότι το Σ/Κ όλοι ανεξαιρέτως είχαν ελεύθερο χρόνο για βίζιτα. Τα είδα όλα, εξαντλήθηκα, είχα και τον πόνο της καισαρικής, δεν έβλεπα την ώρα να γυρίσω στο σπίτι.

Uip8p3.png

 

RPtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα κι απο μενα! ειμαι εγκυος στο πρωτο μου παιδακι, στην 26η βδομαδα και τελευταια εχω αρχισει να διαβαζω πολυ για τον θηλασμο για να ειμαι ενημερωμενη και προετοιμασμενη! Θα γεννησω στο Λητω και απο καποιες κοπελες διαβασα οτι ειναι πολυ υποστηρικτικο σε σχεση με τον θηλασμο. Εννοειται πως θελω να θηλασω αποκλειστικα και οτι θα ζητησω rooming in. Ειχε καποια κοπελα θεμα με το συγκεκριμενο μαιευτηριο? Τι γινεται με τις ωρες του επισκεπτηριου εκει? Και επισης, αν υπαρχει καλος παιδιατρος εκει θα ηταν πολυ χρησιμο να το ξερω.. Ελπιζω να πανε ολα καλα και κυριως να μην χρειαστει να μαλωνω με μαιες κλπ ή με διαφορους ασχετους που θα μου λενε ανακρίβειες! φιλια σε ολες..

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...