Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο ασφαλές είναι τελικά το babyswimming??


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, σκέφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω στο μωρό babyswimming. Ήμουνα πολύ σίγουρα ότι θα ξεκινούσα ώσπου μίλησα με 2 φίλες που πήγανε με τα μωράκια τους στο ΟΑΚΑ και των 2 τα μωρά έβγαλαν σαν εξάνθημα στο σώμα και το σταματήσανε. Μίλησα και με τον γιατρό μου και αυτός είναι επιφυλακτικός λέγοντας ότι επειδή η πισίνα χρησιμοποιείται και από ενήλικες αμφιβάλλει για την υγεία τους ( ασχέτως του τι χαρτιά γιατρών προσκομίζει). Απογοητεύτηκα λίγο γιατί το περίμενα πώς και πώς...ποια η γνώμη σας;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εκεί που πηγαίνω εγώ κάνεις ντους πριν μπεις και ντους αμέσως μόλις βγεις. Επίσης τα μωρά/ παιδιά που δεν έχουν βγάλει πάνα φοράνε μαγιώ-πάνα. Τώρα αν ο καθένας από εμάς είναι αναίσθητος τότε προφανώς δεν τον νοιάζει ούτε το δικό του το παιδί οπότε δεν τηρεί κανόνες υγιεινής. Εμείς πάντως δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Αλλά δεν πηγαίνω στο ΟΑΚΑ

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον παω στο ΟΑΚΑ κ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όπως είπε κ η κοπέλα παραπάνω κάνουμε ντουζακι πριν μπούμε κ Όταν βγαίνουμε βέβαια. Δεν είμαστε πότε ξυπόλητοι κτλ. Τώρα δερματικό πρόβλημα δεν έχω συναντήσει, αλλα σίγουρα κάποια μωράκια μπορεί να εμφανίσουν κοκκινίλες, εξανθήματα κτλ. Πάντως τα γενικά οφέλη είναι πάρα πολλααααααα που αξίζει να προσπαθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον παω στο ΟΑΚΑ κ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όπως είπε κ η κοπέλα παραπάνω κάνουμε ντουζακι πριν μπούμε κ Όταν βγαίνουμε βέβαια. Δεν είμαστε πότε ξυπόλητοι κτλ. Τώρα δερματικό πρόβλημα δεν έχω συναντήσει, αλλα σίγουρα κάποια μωράκια μπορεί να εμφανίσουν κοκκινίλες, εξανθήματα κτλ. Πάντως τα γενικά οφέλη είναι πάρα πολλααααααα που αξίζει να προσπαθήσεις.

 

 

Βρε παιδιά, να ρωτήσω ποιά ειναι τα πάααρα πολλάααα?

Χιλιες φορες καλύτερα δεν ειναι να περιμενει κανεις ως το καλοκαιράκι και να κάνει με το μωράκι του μπανιο στην θάλασσα?

 

Να σημειωσω οτι ο δικος μου παιδιατρος οταν ρωτησα σχετικά, ήταν κάθετα αρνητικός για πισινα γενικα. Για θάλασσα ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί μαθαίνει κολύμβηση, να κρατάει την αναπνοή του κάτω απ το νερό. Μαθαίνει να μη φοβάται και αθλείται. Αυτά είναι κάποια απ τα πολλά οφέλη της κολύμβησης

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παιδί μαθαίνει κολύμβηση, να κρατάει την αναπνοή του κάτω απ το νερό. Μαθαίνει να μη φοβάται και αθλείται. Αυτά είναι κάποια απ τα πολλά οφέλη της κολύμβησης

 

Συμφωνώ και επαυξάνω! Και πολλά περισσότερα!

Εγώ δεν μίλησα εναντια στη κολύμβηση... Ισα-ισα!

Εναντια στην πισινα μιλησα, ιδιέταιρα σε αυτην την ηλικία!

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς ότι γνωρίζεις πως να το μάθεις να κρατάει την αναπνοή του, να κολυμπάει και να πλέει με ασφάλεια καθώς επίσης αν γνωρίζεις ποια βοηθητικά μέσα επιτρέπεται να χρησιμοποιεί το παιδί, μη το πας πισίνα. Αυτά προσφέρει το babyswimming. Υπόψιν μέχρι τα 7 έτη μαθαίνει το παιδί. Μετά γιοκ...

 

Υ.Γ. Όσο καθαρή είναι η θάλασσα είναι και η πισίνα. Ο παιδίατρός μας κόλλησε σοβαρό μικρόβιο σε θάλασσα... Και πόσοι άλλοι? Δερματικές παθήσεις, μικροβιακές κ.α.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο πρόβλημα στις πισίνες είναι το χλώριο. Το χλώριο είναι ερεθιστικό και προκαλεί δερματικά προβλήματα και αναπνευστικά. Επίσης έχει θεωρηθεί και καρκινογόνο. Ωστόσο η χρήση του είναι απαραίτητη για να σκοτώνονται οι παθογόνοι οργανισμοί σε ένα τόσο μικρό περιβάλλον νερού όπως είναι μία πισίνα που χρησιμοποιείται ταυτόχρονα από πολλούς ανθρώπους.

Οπότε είναι δίκοπο μαχαίρι...

Κάποιες πισίνες που διατίθενται για babyswimming χρησιμοποιούν όζον για απολύμανση που είναι πιο ασφαλές από το χλώριο. Όχι όμως όλες.

 

Προσωπικά, εγώ είμαι υπέρ της κολύμβησης και πηγαίνω τα παιδιά μου από ηλικίες 4 χρονών και πάνω. Φροντίζω όμως να κάνουν καλό ντουζ πριν και μετά το κολύμπι λόγω του χλωρίου.

 

Σε βρεφική ηλικία όμως δεν θα πήγαινα το μωρό μου σε χλωριωμένη πισίνα γιατί είναι πολύ πιο ευαίσθητο ένα βρέφος από ένα παιδάκι.

 

Γενικότερα θέλει πολύ προσοχή στην επιλογή της πισίνας γιατί άλλοι χρησιμοποιούν όζον, άλλοι χλώριο, άλλοι λιγότερο χλώριο, άλλοι περισσότερο, άλλοι έχουν χειρότερες συνθήκες υγιεινής, κ.λπ.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς ότι γνωρίζεις πως να το μάθεις να κρατάει την αναπνοή του, να κολυμπάει και να πλέει με ασφάλεια καθώς επίσης αν γνωρίζεις ποια βοηθητικά μέσα επιτρέπεται να χρησιμοποιεί το παιδί, μη το πας πισίνα. Αυτά προσφέρει το babyswimming. Υπόψιν μέχρι τα 7 έτη μαθαίνει το παιδί. Μετά γιοκ...

Υ.Γ. Όσο καθαρή είναι η θάλασσα είναι και η πισίνα. Ο παιδίατρός μας κόλλησε σοβαρό μικρόβιο σε θάλασσα... Και πόσοι άλλοι? Δερματικές παθήσεις, μικροβιακές κ.α.

Αυτό με τα 7 έτη δεν το κατάλαβα.Τι εννοείς;

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια φιλη πηγε μαζι με το μωρο για babyswimming. στο τελος, κολλησε μυκητες μου πε και δε ξαναπηγανε...δε ξερω κατα ποσο φταιει η πισινα, η κατι αλλο παντως εγω και μονο για αυτο δε θα το ρισκαρα...!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Τι μπορεί να εννοώ? Ότι από τα 8 χρόνια και έπειτα το παιδί δεν είναι σε θέση να μάθει να κρατά την αναπνοή του (και όχι να κλείνει τη μύτη του)

Δεν το ξερα.Δλδ μετά δεν μαθαίνει μπάνιο σωστά;

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τελικά το θέμα είναι δίκοπο μαχαίρι. Για το χλώριο δεν το ήξερα ότι μπορεί να δημιουργήσει τέτοια θέματα ούτε οτι υπάρχει η εναλλακτική με το όζον. Γενικά σαν δραστηριότητα μου φαίνεται ευχάριστη (και για το παιδί και για τη μαμά), αλλά μπήκα σε σκέψεις. Από την άλλη δεν ξέρω αν είμαι σε θέση να πάρω το μωρό το καλοκαίρι και να το βάλω στη θάλασσα. Μου φαίνεται πιο ελεγχόμενος ο χώρος της πισίνας και ίσως ο δάσκαλος μας δείξει και κάποιες τεχνικές ώστε το μωρό να μάθει να κολυμπάει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

κατα διαστηματα εδω τουλαχιστων βγαινουν στις εφημεριδες καποιες μελετες που ειναι κατα του babyswiming. παντως ειναι και εδω πολυ διαδεδομενο. Εγω φετος αρχισα να τους πηγαινω (δεν ειναι βεβαια μωρα πια) αλλα δεν καταφερνουμε και πολλα ουτε ειμαστε και ιδιετερα τακτικοι.

Παντως εγω πηγα μεγαλυτερη κολυμβητριο (γυρω στα 10) και μπορω να κολυμπησω με το κεφαλι μεσα στο νερο. την αναπνοη μου δεν μπορω να την καρτησω πολυ αλλα ουτε και σκαλα μπορω να ανεβω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πηγαίνουμε τα μωράκια σε Baby Swimming, Baby Yoga, Baby Gym κτλ. Νομίζω πως πιο πολύ εμείς το ευχαριστιόμαστε παρά τα ίδια.Θεωρώ ότι η καλύτερη ηλικία να ξεκινήσει είναι άνω των τριών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πηγαίνουμε τα μωράκια σε Baby Swimming, Baby Yoga, Baby Gym κτλ. Νομίζω πως πιο πολύ εμείς το ευχαριστιόμαστε παρά τα ίδια.Θεωρώ ότι η καλύτερη ηλικία να ξεκινήσει είναι άνω των τριών.

 

!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο πρόβλημα στις πισίνες είναι το χλώριο. Το χλώριο είναι ερεθιστικό και προκαλεί δερματικά προβλήματα και αναπνευστικά. Επίσης έχει θεωρηθεί και καρκινογόνο. Ωστόσο η χρήση του είναι απαραίτητη για να σκοτώνονται οι παθογόνοι οργανισμοί σε ένα τόσο μικρό περιβάλλον νερού όπως είναι μία πισίνα που χρησιμοποιείται ταυτόχρονα από πολλούς ανθρώπους.

Οπότε είναι δίκοπο μαχαίρι...

Κάποιες πισίνες που διατίθενται για babyswimming χρησιμοποιούν όζον για απολύμανση που είναι πιο ασφαλές από το χλώριο. Όχι όμως όλες.

 

Προσωπικά, εγώ είμαι υπέρ της κολύμβησης και πηγαίνω τα παιδιά μου από ηλικίες 4 χρονών και πάνω. Φροντίζω όμως να κάνουν καλό ντουζ πριν και μετά το κολύμπι λόγω του χλωρίου.

 

Σε βρεφική ηλικία όμως δεν θα πήγαινα το μωρό μου σε χλωριωμένη πισίνα γιατί είναι πολύ πιο ευαίσθητο ένα βρέφος από ένα παιδάκι.

 

Γενικότερα θέλει πολύ προσοχή στην επιλογή της πισίνας γιατί άλλοι χρησιμοποιούν όζον, άλλοι χλώριο, άλλοι λιγότερο χλώριο, άλλοι περισσότερο, άλλοι έχουν χειρότερες συνθήκες υγιεινής, κ.λπ.:wink:

 

 

Ακριβώς αυτό!

Δεν θα μπορουσα να το εκφρασω καλύτερα!:!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Απλά πράγματα αν δεν επιθυμείς δεν το πηγαίνεις. Δεν σε αναγκάζει κανείς! Επίσης οι πισίνες του ΟΑΚΑ είναι με οζον και αυτή που πηγαίνω εγώ την τρίχρονη κόρη μου δεν μυρίζουν χλώριο στο ελάχιστο.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απλά πράγματα αν δεν επιθυμείς δεν το πηγαίνεις. Δεν σε αναγκάζει κανείς! Επίσης οι πισίνες του ΟΑΚΑ είναι με οζον και αυτή που πηγαίνω εγώ την τρίχρονη κόρη μου δεν μυρίζουν χλώριο στο ελάχιστο.

 

 

Kαι γω στο ΟΑΚΑ τον πάω...επίσης εμένα δεν έχει αρρωστήσει καθόλου όλον τον χειμώνα και δεν καθόμαστε και καθόλου στο σπίτι. Όλο έξω τον έχω!!!

Πάντως στο εξωτερικό το babyswimming έχει ξεκινήσει πολλά χρόνια , εδώ στην Ελλάδα πάντα υπάρχει μια επιφυλακτικότητα. Και γω στην αρχή, δεν ήθελα με τίποτα...και επέμενε ο άντρας μου. Σχετικά με τους μύκητες κορίτσια...ξέρετε πολύ καλά ότι κολλιούνται οπουδήποτε...σπ΄πο τουαλέτα, πετσέτες, θάλασσα και πολλά πολλά άλλα..μην δαιμονοποιούμε την πισίνα.

Πάντως θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα: αν θες το πας, αλλιώς όχι...αλλά μην βρίσκουμε συνέχεια αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

αααα...και κάτι άλλο...όταν ρώτησα την παιδίατρο πέρσι αν η παραλία του Σχοινιά είναι καθαρή για μπάνιο βρέφους,μου απάντησε: καλύτερα βούτα τον σε ένα βόθρο! Ποια παραλία της Αττικής (σε κοντινή περίμετρο) είναι καθαρή;;;Γιατί αν είναι να κάνω 50 χιλ. και να βελάξω από τον καύσωνα και την κίνηση, κάθομαι κ στο σπίτι μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...