Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΕΡΜΕΤΡΩΠΙΑ-ΑΣΤΙΓΜΑΤΙΣΜΟΣ


Recommended Posts

Ευουλα,πολυ χαίρομαι που τα πήγατε τόσο καλά κορίτσι μου,μπράβο σου που το παλεύεις και να που είδες τόσο σύντομα αποτελέσματα!!!Μια χαρα θα είναι το καμάρι σου και να μην απογοητευεσαι που θα φοράει γυαλακια.Ξερεις πόσοι έρχονται στο μαγαζι και μου ζητάνε γυαλιά ορασεως χωρίς να έχουν πρόβλημα,έτσι για τον τύπο.Και μην νομίζεις ότι όσους βλέπεις στον δρόμο να φοράνε γυαλια ότι έχουν και βαθμούς πάνω!:cool:Εξάλλου τα γυαλια όρασης με επιστρωσεις εκτός του ότι σε βοηθούν να βλέπεις,έχουν τα φίλτρα για να σε προστατεύουν απο την υπεριώδη ακτινοβολία του λάπτοπ και της τηλεόρασης.Οποτε το παιδάκι σου εχει διπλό κέρδος!!!

 

ΕΥΗ Γ μπράβο σας! Πολύ καλή η εξέλιξη και σε εσάς! Κι εμένα με είχε πιάσει μια ψιλοαπογοήτευση με το ότι δεν πρόκειτε να φύγει η μυωπία αλλά δεν πειράζει! Όλα διορθώνονται πια! Το πιο σημαντικό είναι ότι η όραση φτιάχνει!Καλή συνέχεια!

 

mamalydia ευχαριστούμε και πάλι για τις πληροφορίες που μας δίνεις! Αλήθεια τώρα με τα γυαλιά ηλίου θα πρέπει να φτιάξουμε μυωπίας και σε αυτά? Εγώ δεν της φοράω τώρα αν και τα ζητάει καμιά φορά αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι θα αλλάζουμε πολύ συχνά έτσι κι αλλιώς τα κανονικά, το ίδιο θα πρέπει να κάνω και με τα ηλίου?

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ και φυσικα με βοηθαει που με βοηθατε κι εσεις με τις εμπειριες σας!!!!!ετσι καταφερνω και κανω υπομονη με το καμαρι μου!!!!!!

 

οσο για τα ηλιου..εγω δεν θα βαλω τετοιους φακους στα γυαλακια ηλιου του γιατι δεν τα φοραει πολλες ωρες..εκτος του οτι την επομενη φορα ισως αλλαξουμε και φακους...ειμαστε και πολυ ζορικα οικονομικα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΥΗ Γ μπράβο σας! Πολύ καλή η εξέλιξη και σε εσάς! Κι εμένα με είχε πιάσει μια ψιλοαπογοήτευση με το ότι δεν πρόκειτε να φύγει η μυωπία αλλά δεν πειράζει! Όλα διορθώνονται πια! Το πιο σημαντικό είναι ότι η όραση φτιάχνει!Καλή συνέχεια!

 

mamalydia ευχαριστούμε και πάλι για τις πληροφορίες που μας δίνεις! Αλήθεια τώρα με τα γυαλιά ηλίου θα πρέπει να φτιάξουμε μυωπίας και σε αυτά? Εγώ δεν της φοράω τώρα αν και τα ζητάει καμιά φορά αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι θα αλλάζουμε πολύ συχνά έτσι κι αλλιώς τα κανονικά, το ίδιο θα πρέπει να κάνω και με τα ηλίου?

 

Ναι Άρμα μου,καλό είναι να της φτιάξεις με βαθμούς τα ήλιου της.Τα όρασης τα φοράει συνέχεια θύμισε μου?Και ναι δυστυχώς όταν αλλάζει ο βαθμός της πρέπει να της αλλάζεις και τους φακούς ήλιου!Λεφτα να έχεις να δίνεις δηλαδή!Καλη συνέχεια κορίτσι μου,με τα γυαλακια σας!Οτι άλλο θέλεις,μην δισταζεις!!!:cool:

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

mamalydia ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι τα φοράει συνέχεια τα γυαλάκια της αλλά κι εγώ μάλλον σαν την Ευη δεν θα της κάνω και του ηλίου μυωπικά..ήδη πριν κλείσουμε χρόνο έχουμε αλλαγή φακού ο οποίος κόστισε 160 ευρώ..οπότε θα το αναβάλω τουλάχιστον για φέτος..!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Επανέρχομαι ξανά και πάλι με ευχάριστα! Δύο μήνες μετά την τελευταία εξεταση πήγαμε το Σάββατο σε κάποιον άλλο οφθαλμίατρο για να μας γράψει το χαρτί για το σχολείο αλλά την εξέτασε κανονικά και ΝΑΙ! Έχουμε 10/10!!!! στο τεμπέλικο ματάκι μας! Ελπίζω μέχρι τον Σεπτέμβρη να καταφέρουμε να το κλείνουμε γιατί όσο πάει και δυσκολεύει το πράγμα και να το χαιρετήσουμε πια γρήγορα αυτό το τσιρότο! :-)

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι ξανά και πάλι με ευχάριστα! Δύο μήνες μετά την τελευταία εξεταση πήγαμε το Σάββατο σε κάποιον άλλο οφθαλμίατρο για να μας γράψει το χαρτί για το σχολείο αλλά την εξέτασε κανονικά και ΝΑΙ! Έχουμε 10/10!!!! στο τεμπέλικο ματάκι μας! Ελπίζω μέχρι τον Σεπτέμβρη να καταφέρουμε να το κλείνουμε γιατί όσο πάει και δυσκολεύει το πράγμα και να το χαιρετήσουμε πια γρήγορα αυτό το τσιρότο! :-)

 

μπραβο αρμα!!!!!!!!!μπραβο σας!!!εμεις ειμαστε σε διακοπες...αυτες τις μερες επειδη θελει να παιζει καλα χωρις καταπιεση ο καημενος αντιδρα παρα πολυ..φοραμε τα γυαλακια μας οταν δεν ειμαστε παραλια αλλα κλεινουμε το ματακι μονο μια μιαμισι ωρα τη μερα το πολυ!!!!!!ελπιζω να μη κυλησει πισω....οταν θα γυρισουμε θα το κλεινουμε εντατικα αν και θα μας ζορισει να ξαναμπει σε ρυθμο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έυη μου καλή συνέχεια στις διακοπές σας! Μην ανησυχείς καθόλου! Εμάς μας το είχε πει και η οφαθαλμίατρος ότι είναι λογικό οι ώρες τώρα το Καλοκαίρι να είναι μειωμένες. Χαρακτηριστικά μου είπε ''όσο μπορείτε, έστω και μια ώρα καλά είναι''. Σκέψου η δικιά μου ότι από τα 8 στα 10 πήγε με πολύ λιγότερες ώρες κλεισίματος απ'ότι πριν γιατί κι εμείς το φοράμε πολύ λίγο. Τα σκ συνήθως δεν το φοράμε και καθόλου. Μόλις επιστρέψετε με το καλό θα ξαναβρείτε σιγά σιγά τους ρυθμούς σας!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας διάβασα κορίτσια...κι εγω μια απο τα ιδια...

 

ο μικρος μου φετος θα παει νηπιαγωγειο και στον ελεγχο που κάναμε στα ματακια μας ,διεγνωστη υπερμετρωπικος αστιγματισμος (αν το λέω σωστα).

 

Πήγαμε σε οφθαλμίατρο και μετα σε παιδοοφθαλμίατρο.

Για να μην κάνω διαφημιση δεν θα πω το όνομά της,αν και δεν χρειαζεται διαφημιση...είναι ηδη κορυφαια στην Αθηνα.

 

Μας εδωσε γυαλάκια με 2 βαθμους υπερμετρωπία στο καθε ματακι και λιγο αστιγματισμο.Βάλαμε κολυριο για να μετρησει τους βαθμους.

Ευτυχως δεν εχουμε τεμπελικο ματι! Και δεν χρειαστηκε να το κλεισουμε.

 

Μας ειπε πως καθως το παιδι μεγαλωνει και ψηλώνει η υπερμετρωπια μειωνεται.Ενω αντιθετα η μυωπια αυξανεται.

Μεχρι τα 8 ή 9 του χρονια ο μικρος θα ειναι ενταξει.Μονο ο αστιγματισμος θα του μεινει...αλλά ειναι λιγοι οι βαθμοι.

 

Στην αρχη κι εγω ημουν να σκασω...αλλα τωρα συνηθίσαμε ολοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα σε ολους και καλη μας χρονια!!!

 

σημερα επισκεφθηκαμε και παλι την οφθαλμιατρο για το τσεκ απ μας!!!

ειμαστε τυχεροι..με πολυ κοπο υπομονη και επιμονη απο μερους μας και φυσικα και του γιου μου,καταφεραμε με κλεισιμο του ματιου να φτασουμε τα 7/10,ενω ξεκινησαμε απο τα 2/10!!!!!

ειμαι πολυ χαρουμενη και ειπα να το μοιραστω μαζι σας!!!!

 

θα ξαναπαμε σε 6μηνες περιπου τωρα..

μας αυξησε λιγο το βαθμο στον ενα φακο και θα συνεχισουμε το κλεισιμο οσο μπορουμε..μεχρι τα 7 κατα βαση ειναι το επιθυμητο!!!!!ποση αντοχη ακομη ο καημενος...και φυσικα με ολα τα παρελκομενα..νευρα και ζωηραδα απομερους του...δεν ακουει και πολυ..βγαζει νευρικοτητα σε ολα..δεν το θελει πολυ ωρα τωρα τελέυταια κτλ.....

 

υπομονη λοιπον σε ολους οσους το περναμε...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μπηκαμε και εμεις στο κλαμπ. Ο μικρουλης μας θα φορεσει γυαλακια γιατι αυξηθηκε η υπερμετρωπια του απο περισυ. επισης στο ενα ματι εχει περισσοτερο αστιγματισμο απο οτι στο αλλο. Μου ειπε οτι εχει αλλους βαθμους και αλλα γυαλια του εγραψε για να δυναμωσει,,, Τωρα εχουμε επανελγχο σε ενα χρονο. Τα γυαλια μας θα ειναι την παρασκευη ετοιμα οποτε ελπιζω μεχρι την δευτερα να τα εχει συνηθισει,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας κοριτσια ειμαι καινουργια εδω κ γραφτηκα με αφορμη το συγκεκριμενο θεμα που με καιει! Κ τα δυο μου τα παιδια γεννηθηκαν με υπερμετρο αστυγματισμο πραγμα φυσικα που δεν γνωριζαμε εως οτου αποφασισα εντελως αυτοβουλα κ προληπτικα να κανουμε εναν ελεγχο στο παιδων! Ο μικρος μου ηταν 3,5 κ η κορη μου 2.5! Τελειωνοντας ο γιατρος μας ειπε πως ο γιος μας εχει οραση 20% κ πως αν αργουσαμε ακομα ενα χρονο το παιδι μας θα εμενε τυφλο σε ολη του τη ζωη!!!!!!!!!!!!!!!!! Μεγαλυτερο σοκ δεν θυμαμαι να εχω παθει! Προβλημα εξισου εχει κ η μικρη ομως ευτυχως σταματησαμε το προβλημα στο 50% οπου με τα γυαλια φτανουμε το 80%! Πολυ καλυτερα τα πραγματα! Ζουμε με το φοβο να μην ανεβει κ αλλο κ νιωθω τυψεις που εγω βλεπω ενω το παιδι μου οχι!!! ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΘΑ ΤΟΥ ΕΔΕΙΝΑ Κ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΘΑΡΑ! Εχουμε παει σε παρα πολλους γιατρους οπου οι περισσοτεροι μας λενε πως στον υπερμετρο αστυγματισμο δεν γινεται θεραπεια laser οταν το παιδι μεγαλωσει κ θα ζει μια ζωη μαυτο το προβλημα κ εμεις με το φοβο μην τυφλωθει το παιδι μας! Αυτος ειναι κ ο λογος που γραφτηκα στο φορουμ σας. Θελω να μου πειτε εαν καπιοι με το ιδιο προβλημα εχετε κανει laser κ επανηλθε πληρως η οραση σας, τι σας λενε οι δικοι σας γιατροι κ να με βοηθεισετε να καταλαβω πως μπορει να βλεπει το παιδι μου μεσα απο την δικη σας οραση! Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολους και καλη μας χρονια!!!

 

σημερα επισκεφθηκαμε και παλι την οφθαλμιατρο για το τσεκ απ μας!!!

ειμαστε τυχεροι..με πολυ κοπο υπομονη και επιμονη απο μερους μας και φυσικα και του γιου μου,καταφεραμε με κλεισιμο του ματιου να φτασουμε τα 7/10,ενω ξεκινησαμε απο τα 2/10!!!!!

ειμαι πολυ χαρουμενη και ειπα να το μοιραστω μαζι σας!!!!

 

θα ξαναπαμε σε 6μηνες περιπου τωρα..

μας αυξησε λιγο το βαθμο στον ενα φακο και θα συνεχισουμε το κλεισιμο οσο μπορουμε..μεχρι τα 7 κατα βαση ειναι το επιθυμητο!!!!!ποση αντοχη ακομη ο καημενος...και φυσικα με ολα τα παρελκομενα..νευρα και ζωηραδα απομερους του...δεν ακουει και πολυ..βγαζει νευρικοτητα σε ολα..δεν το θελει πολυ ωρα τωρα τελέυταια κτλ.....

 

υπομονη λοιπον σε ολους οσους το περναμε...

Ειστε τυχεροι γιατι ειναι το ενα ματακι, εμας ειναι κ τα δυο δυστυχως κ δεν μπορουμε να κανουμε κανενος ειδος θεραπεια εκτος απο τα γυαλια μας!
Link to comment
Share on other sites

ναμαι και παλι!!

σημερα πηγαμε για τον επανελεγχο του γιου μου!

ευτυχως εκανε δουλεια το κλεισιμο του τεμπελικου ματιου και τα γυαλακια μας κι ετσι απο 1-2/10 που εβλεπε εφτασε το 5/10..πολυ καλη προοδος..θα συνεχισουμε ετσι...για αρκετο καιρο ακομη...προς το παρον δεν αλλαζουμε φακο,θα μας ξαναδει σε 3 μηνες περιπου και τοτε βλεπουμε αν χρειαζεται αλλαγη...αν και απογοητευτηκα οταν μας ειπε οτι παντα θα φοραει γυαλακια γιατι δεν προκειται να φυγει ο αστιγματισμος του και η υπερμετρωπια να μειωθει πολυ γιατι ειναι ηδη υψηλοι οι βαθμοι,χαρηκα πολυ που ανεβαινει η οραση του εστω και με τα γυαλακια...κι αν θελει οταν μεγαλωσει μπορουμε να κανουμε και λειζερ...γερος να ναι και ολα θα γινουν!!!!!!!!!!

 

Εχουμε ακριβως το ιδιο προβλημα με εσας! Ο γιος μου 2/10 βλεπει εξαιτιας του υπερμετρου αστυγματισμου κ τωρα φτασαμε με τα γυαλια εννοειτε στο 5/10! Αυτομ που με προβληματιζει κ με στεναχωρει ειναι πως οι περισσοτεροι οφθαλμιατροι μας λενε πως στον υπερμετρο αστυγματισμο δεν γινεται laser κ πως το παιδι θα εχει μια ζωη αυτο το προβλημα. Ο δικος σας αποτι βλεπω ομως σας ειπε πως μπορει ννα κανει laser!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο? αν στην εξέταση του οφθαλμίατρου δεν βάλει κολύριο δεν μπορει να καταλαβει αν εχει υπερμετρωπία το παιδί σε κάποιο μάτι?Εμεις που τα πήγαμε για tsek up με το πακέτο που ειχε βγάλει μεγαλο ιδιωτικό νοσοκομείο για τα παιδια, ο οφθαλμίατρος δεν τους έβαλε κολύριο. Τωρα που το διάβασα ανησύχησα λίγο γιατι εχω εγω απο παιδι, υπερμετρωπία 2,5 ετων που ενω φόρεσα γυαλιά μεχρι τα 10-12 δεν έφυγε ποτε, και μετα τα έβγαλα γιατι το άλλο έβλεπε τέλεια και δεν ήθελα να φορέσω άλλο. Βέβαια τώρα εχω άλλο πρόβλημα αλλα δεν ειναι της παρούσης.

Να τους ξαναπάω τωρα? Σας παραπονέθηκαν οτι δεν βλέπουν καλά?Η απλά το είδατε στην εξέταση?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο? αν στην εξέταση του οφθαλμίατρου δεν βάλει κολύριο δεν μπορει να καταλαβει αν εχει υπερμετρωπία το παιδί σε κάποιο μάτι?Εμεις που τα πήγαμε για tsek up με το πακέτο που ειχε βγάλει μεγαλο ιδιωτικό νοσοκομείο για τα παιδια, ο οφθαλμίατρος δεν τους έβαλε κολύριο. Τωρα που το διάβασα ανησύχησα λίγο γιατι εχω εγω απο παιδι, υπερμετρωπία 2,5 ετων που ενω φόρεσα γυαλιά μεχρι τα 10-12 δεν έφυγε ποτε, και μετα τα έβγαλα γιατι το άλλο έβλεπε τέλεια και δεν ήθελα να φορέσω άλλο. Βέβαια τώρα εχω άλλο πρόβλημα αλλα δεν ειναι της παρούσης.

Να τους ξαναπάω τωρα? Σας παραπονέθηκαν οτι δεν βλέπουν καλά?Η απλά το είδατε στην εξέταση?

 

Εγω τους πηγα προληπτικα γιατι ο πατερας τους εχει ακομη. Ο μικρος μου (οποιος φορεσε γυαλια) δεν παραπονεθηκε και μαλιστα ισχυριζεται οτι βλεπει και χωρις γυαλια (αλλα τα φοραει). Εμας μας βαζει κολυριο αλλα δεν ξερω αν σχετιζεται με τον αστιγματισμο. Ο μικρος θα πηγαινει καθε χρονο και ο μεγαλος (ο οποιος δεν εχει αστιγματσμο) καθε 1μιση με 2 μηπως και εμφανισει μυωπια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια σας κι από μένα. Κι εγώ αντιμετωπίζω το πρόβλημα της υπερμετρωπίας (4.75-3.00) στον τετράχρονο γιό μου και μάλιστα με τεμπέλικο ματάκι το οποίο βλέπει 30% μόνο. Το ανακαλύψαμε στα τέλη Αυγούστου γιατί το ένα του ματάκι λίγο ξέφευγε και το πήγαμε σε παιδοοφθαλμίατρο. Εδώ και 10 μέρες φορά γυαλιά με μικρότερους βαθμούς (3.50-2.00) όπως μας συμβούλεψε ο γιατρός. Πήγαμε στο Νοσοκομείο Παίδων Αγία Σοφία. Ο γιατρός ολιγόλογος αλλά έμπειρος αφού βλέπει τόσα περιστατικά τη μέρα και εμπιστευτήκαμε αυτή την εμπειρία προς το παρόν. Μας είπε σε ένα μήνα -αφού συνηθίσει τα γυαλιά- να αρχίσουμε να κλείνουμε το καλό ματάκι για 3 ώρες την ημέρα για να δυναμώσει το άλλο. Και μετά από 40 μέρες να πάμε για τον πρώτο επανέλεγχο. Δεν θέλω να πολυλογώ με το αρχικό μας σοκ...σε όλους τους γονείς πιστεύω ότι το ίδιο συναίσθημα είναι. Τώρα πήρα θάρρος διαβάζοντας τα μηνύματα των μαμάδων εδώ που είδαν τόση θεαματική βελτίωση στην όραση των παιδιών τους. Τη διαδικασία για το κλείσιμο του ματιού την έβλεπα ως γολγοθά γιατί ο γιός μας είναι πολύ ζωηρός και πεισματάρης. Ευτυχώς στον γιατρό κάθισε ευλαβικά και έκανε ότι του είπε. Ενώ ένα χρόνο πριν είχε γίνει χαμός για να τον εξετάσει. Του είχε βάλει και τότε και τώρα κολλύριο (αυτό που ενοχλεί λίγο για κάποιες ώρες ειδικά όταν είναι στο φως-αλλά περνάει). Ευτυχώς μας είπαν στον παιδικό σταθμό ότι μπορούν να του το κλείνουν εκεί το ματάκι και μπορούν να το διαχειριστούν καλά. Το έκαναν στο παρελθόν με πολλά παιδάκια. Στο ερώτημα αν τα άλλα παιδάκια κοροϊδεύουν, μας απάντησαν όχι λέγοντας ότι αντιθέτως εξηγούν στα παιδιά ότι θα δυναμώσει το ματάκι, και παίζουν συχνά όλοι μαζί ρόλους όπως πειρατές, κλπ. Κι έτσι θα αρχίσουμε από τον παιδικό σταθμό να κλείνουμε το ματάκι, ελπίζοντας ότι κάποιες ώρες θα τις κάνει εκεί. Δεν ξέρω αν θα χρειαστεί το τρίωρο να γίνει τετράωρο ή πεντάωρο. Θα μας πουν μετά τον επανέλεγχο. Αγοράσαμε ήδη αυτοκόλλητα με ζωάκια και έχω και εγώ και ο μπαμπάς του κλείσει μερικές φορές το μάτι μας και ο γιός μας μας βλέπει και γελάει. Γελάμε και εμείς βλέποντας ο ένας τον άλλον. Γέλασε μάλιστα ιδιαίτερα όταν το έκλεισε το μάτι ο μπαμπάς του. Από την ώρα πάντως που έβαλε γυαλιά ο γιός μας, σταμάτησα να χρησιμοποιώ φακούς επαφής για μένα που έχω μυωπία και φορώ κι εγώ τα γυαλιά μου για να βλέπει πόσο φυσιολογικό είναι και να μην τον ενοχλούν. Μέχρι στιγμής τα φορά χωρίς πρόβλημα. Λίγο στην αρχή χρειάστηκε να προσαρμοστεί στους φακούς. Και ακόμα βρισκόμαστε στο στάδιο της προσαρμογής. Δεν είμαι σίγουρη αν βλέπει καθαρά. Ελπίζω σύντομα να μην έχω απορίες. Καλή επιτυχία στις προσπάθειές μας μανούλες, μπαμπάδες και παιδάκια!

Link to comment
Share on other sites

MamaGeorgia

H οραση βελτιωνεται πολυ γρηγορα σε αυτες τις ηλικιες, μην ανησυχεις αρκει να ακολουθειτε τις οδηγιες των γιατρων πιστα με το κλεισιμο του ματιου. Βεβαια δεν θα ξεμπερδεψετε πολυ ευκολα με αυτο.

Επειδη και εμεις περασαμε απο αυτο το σταδιο , δεν θεωρω τη λυση του παιδικου σταθμου καλη.

Τα παιδια θα στιγματισουν τον μικρο σου. Θα τους μεινει η εικονα του παιδιου σου με το ματι κλειστο σε ολη τους τη ζωη.

Να σκεφτεις ακομα και τα γυαλια τους κανουν εντυπωση και ειναι φυσιολογικο γιατι τα παιδια ειναι μικρα και καθετι διαφορετικο τους κανει εντυπωση και δεν εχουν μαθει ακομα να το επεξεργαζονται με το μυαλο τους.. Αυτο μου το ειπε πολυ αργοτερα η μικρη μου ''Βαρεθηκα να ακουω την ερωτηση γιατι φοραω γυαλια''

Και δεν μπορεις να τα βαλεις σε περιρισμους και να σκεφτουν με τη λογικη των μεγαλων.

Ας λενε στον παιδικο σταθμο, μην τους ακους και σε εμας μας το ειχαν προτεινει καποια στιγμη. Τους καλους θελουν να κανουν

Ακομα και στους γονεις θα μεινει αυτη η εικονα του παιδιου με το ενα ματι κλειστο και σιγουρα θα συζητηθει και στο σπιτι απο καποιους .

 

Να σκεφτεις εαν τυχει να ερθει στο σπιτι κανενας μεγαλος την ωρα που εχουμε κλειστο το ματι, δεν υπαρχει περιπτωση να μην μας ρωτησει ακομα και μπροστα στο παιδι.

Σκεψου απο πισω τι γινεται. Γιατι να εκθετουμε τα παιδια μας??

 

υγ.Σε ποιο γιατρο εχετε παει??

Link to comment
Share on other sites

Eleni123

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Με βοηθάς πολύ και μάλιστα θα τις λάβω σοβαρά υπόψην. Ελπίζω η εφαρμογή του κλεισίματος του ματιού στο σπίτι να μην είναι τρομερά δύσκολη. Αλλά σίγουρα προτιμώ να κουραστούμε εμείς, πάρα να εκτεθεί ο μικρούλης μας. Έχεις δίκιο.

Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια καλημέρα

μηπως κάποια απο εσας ξέρει κάποια καλή παιδοοφθαλμιατρο στην Κρητη για να παω το μωρο μου 9 μηνων

πηγα σε οθαλμιατρο και μου είπε οτι εχει 5 βαθμους υπερμετρωπια και οτι θα χρειαστει γυαλια. αλλά θελω και μια δευτερη γνωμη σε παιδοοφθαλμιατρο.

μηπως ξερει καποια στην Κρητη

θα ηθελα πολύ να μαθω τις εμπειριες σας

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

επαναφερω το θεμα μηπως καποια απο εσας με βοηθησει. Ξερει καποια παιδοοφθαλμιατρο στην κρητη να παω το μωρακι μου 9 μηνων, γιατι λογω υπερμετρωπιας εμφανισε στραβισμο. Θελω να διαβασω και δικες σας εμπειριες. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γειά σας. Η κόρη μου η οποία σε λιγο καιρο θα ειναι 4 , βρηκαμε ότι έχει υπερμετρωπία  8 - 7,5 και αστιγματισμό 2,75. πήγαμε στην γιατρό μετα απο εξέταση της συνταγογραφησε γυαλια, επειδή κατοικούμε και σε νησί σκεφτόμουν ότι θα ήθελα και τη γνώμη ενός παιδοοφθαλμιατρου στην Αθήνα. Γνωρίζετε κάποιον που να έχει γνώσεις, να ειναι καλος με τα παιδια και να είναι σοβαρός (εννοω να μην μας δει σαν μια ακομη επίσκεψη στο οικονομικο του προυπολογισμο), επισης ξέρετε καθόλου στο παίδων αν είναι καλό το αναλογο τμήμα και με ποιο γιατρο θα άξιζε να κλείσω ραντεβού?τελος ,ειδα την ευρωκλινικη παιδων οτι εχει αναλογο τμημα, υπαρχει καποιος καλος εκει? εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε?ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2018 at 11:17 ΜΜ, elisk είπε:

Γειά σας. Η κόρη μου η οποία σε λιγο καιρο θα ειναι 4 , βρηκαμε ότι έχει υπερμετρωπία  8 - 7,5 και αστιγματισμό 2,75. πήγαμε στην γιατρό μετα απο εξέταση της συνταγογραφησε γυαλια, επειδή κατοικούμε και σε νησί σκεφτόμουν ότι θα ήθελα και τη γνώμη ενός παιδοοφθαλμιατρου στην Αθήνα. Γνωρίζετε κάποιον που να έχει γνώσεις, να ειναι καλος με τα παιδια και να είναι σοβαρός (εννοω να μην μας δει σαν μια ακομη επίσκεψη στο οικονομικο του προυπολογισμο), επισης ξέρετε καθόλου στο παίδων αν είναι καλό το αναλογο τμήμα και με ποιο γιατρο θα άξιζε να κλείσω ραντεβού?τελος ,ειδα την ευρωκλινικη παιδων οτι εχει αναλογο τμημα, υπαρχει καποιος καλος εκει? εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε?ευχαριστω!

 

Eχω πολύ καλή εμπειρία από το Παίδων Πεντέλης, και έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια από άλλους γονείς για το ίδιο νοσοκομείο. Εμείς πλέον προτιμάμε απογευματινά ραντεβού αφού έχουμε καταλήξει σε γιατρό, τον Παρασκευόπουλο, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια και για άλλους γιατρούς. Στα απογευματινά δεν έχει μεγάλη αναμονή, συνήθως 1-2 εβδομάδες και οι τιμές είναι πολύ χαμηλές σε σχέση με ιδιωτικά νοσοκομεία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...