Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΙ ΚΑΙ ΦΟΒΙΕΣ


Recommended Posts

Αληθως ο Κυριος! Ευχομαι σε ολες μας να εχουμε καλες, τελειομηνες εγκυμοσυνες και να κρατησουμε γερα μωρακια στην αγκαλια μας!

Φαγατε κοριτσια μου; Εγω του εδωσα και καταλαβε, και κατσικακι και τζατζικι και γλυκακια, απ'ολα. Απο σημερα εγκρατεια!!!Δεν παει αλλο!

Marmin, την αυχενικη την κανεις αναμεσα σε 11η και 13η εβδομαδα με καλυτερη τη 12η. Πριν την αυχενικη, πας στον γιατρο σου να προσδιορισει με υπερηχο την ηλικια του εμβρυου, γιατι μπορει να ειναι και μικροτερο απο την εβδομαδα που διανυειεις με βαση την περιοδο. Αν ειναι μικροτερο κανεις λιγο αργοτερα την αυχενικη αλλα παντα αναμεσα σ'αυτες τις εβδομαδες.

Απο συμπτωματα πως πατε; Εγω που και που εχω μια αναγουλα, με μια ταση εμετου καποιες φορες, κυριως οταν πειναω. Στηθος δεν εχει πρηστει ακομη, να ανησυχησω; Βεβαια εχω μεγαλο στηθος και μου φαινεται οτι εχει ανεπαισθητα βαρυνει, αλλα δεν ειμαι και σιγουρη.Αχ, πως θα περασουν 10 μερες μεχρι να παω στη γιατρο μου; Δεν μπορω να ηρεμησω!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Από συμπτώματα μια από τα ίδια κι εγώ! Επίσης μερικές φορές κυρίως βράδια με πιάνει μια μεγάλη ζαλάδα και πάω για ξάπλα κατά τα άλλα όμως μια χαρά! Τώρα ανυπομονώ να ακούσω την καρδούλα του την Τετάρτη:-P

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

ή μάλλον 5 ημέρες διαφορά σύμφωνα με το καινούριο μου τικεράκι (το παλιό με βγάζει 7 εβδομάδων ακριβώς που πιστεύω πως είναι και το σωστό) αλλά μία πάνω μία κάτω δεν έχει διαφορά, σωστά;

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια πήγα στη γυναικολόγο και όντως ακούσαμε καρδούλα αλλά δεν μπόρεσα να τη χαρώ γιατί η γυναικολόγος μου είδε και κάτι που δεν της άρεσε φαινόταν ένας σάκος αφύσικα μεγάλος που κάτι είχε είπε ότι το έχει δει άλλη μια φορά μόνο και πήγε καλά η εγκυμοσύνη και ότι δεν μπορούμε σ' αυτή την φάση να κάνουμε τίποτα άλλο αλλά με έστειλε σε ένα κέντρο που κάνουν και αυχενική διαφάνεια και με είδε κι εκεί ένας γιατρός που μου είπε ότι ο ένας σάκος με το μωράκι είναι οκ και ακουγόταν και καρδούλα και πως αν δεν ήταν το άλλο όλα θα ήταν μια χαρά. Τελικά κατέληξαν και οι δύο πως ή ήταν δίδυμη κύηση με δύο ξεχωριστούς σάκους που το ένα τελικά δεν τα κατάφερε ή αποκόλληση και αιμορραγία. Όπως και να χει το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσευχόμαστε ότι το μωράκι μου θα τα καταφέρει τελικά και να περιμένουμε να δούμε τον επόμενο υπέρηχο στις 30/04. Δεν ξέρω κορίτσια αλλά έχω φοβηθεί πραγματικά αρκετά...

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια πήγα στη γυναικολόγο και όντως ακούσαμε καρδούλα αλλά δεν μπόρεσα να τη χαρώ γιατί η γυναικολόγος μου είδε και κάτι που δεν της άρεσε φαινόταν ένας σάκος αφύσικα μεγάλος που κάτι είχε είπε ότι το έχει δει άλλη μια φορά μόνο και πήγε καλά η εγκυμοσύνη και ότι δεν μπορούμε σ' αυτή την φάση να κάνουμε τίποτα άλλο αλλά με έστειλε σε ένα κέντρο που κάνουν και αυχενική διαφάνεια και με είδε κι εκεί ένας γιατρός που μου είπε ότι ο ένας σάκος με το μωράκι είναι οκ και ακουγόταν και καρδούλα και πως αν δεν ήταν το άλλο όλα θα ήταν μια χαρά. Τελικά κατέληξαν και οι δύο πως ή ήταν δίδυμη κύηση με δύο ξεχωριστούς σάκους που το ένα τελικά δεν τα κατάφερε ή αποκόλληση και αιμορραγία. Όπως και να χει το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσευχόμαστε ότι το μωράκι μου θα τα καταφέρει τελικά και να περιμένουμε να δούμε τον επόμενο υπέρηχο στις 30/04. Δεν ξέρω κορίτσια αλλά έχω φοβηθεί πραγματικά αρκετά...

 

Γεια σου κοριτσάκι!

Εγώ νομίζω οτι όλα καλά θα πάνε! Αφού ακούσατε καρδούλα χωρίς πρόβλημα, πιστεύω οτι όλα θα εξελιχτούν καλά!

Δυστυχώς στη δική μου περίπτωση η εξέλιξη δεν ήταν καλή, παλινδρόμησε την Δευτέρα η κύηση!

Σήμερα έχω ραντεβού με τον γιατρό μου να με δει και να δουμε αν θα χρειαστεί και κάτι περαιτέρω. Παραδόξως δεν με έχει πάρει πολύ από κάτω!

Ελπίζω οτι σύντομα θα είμαι και πάλι στην θέση της γλυκιάς αναμονής!

Πολλά φιλιά και ότι καλύτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοριτσάκι!

Εγώ νομίζω οτι όλα καλά θα πάνε! Αφού ακούσατε καρδούλα χωρίς πρόβλημα, πιστεύω οτι όλα θα εξελιχτούν καλά!

Δυστυχώς στη δική μου περίπτωση η εξέλιξη δεν ήταν καλή, παλινδρόμησε την Δευτέρα η κύηση!

Σήμερα έχω ραντεβού με τον γιατρό μου να με δει και να δουμε αν θα χρειαστεί και κάτι περαιτέρω. Παραδόξως δεν με έχει πάρει πολύ από κάτω!

Ελπίζω οτι σύντομα θα είμαι και πάλι στην θέση της γλυκιάς αναμονής!

Πολλά φιλιά και ότι καλύτερο!!!

 

 

Λυπάμαι πολύ για την εξέλιξη, το ότι δεν στεναχωριέσαι είναι πολύ καλό και είμαι σίγουρη πως σύντομα θα είσαι πάλι έγκυος. Δεν ξέρω αν είναι παρήγορο αυτό που θα πω αλλά μια φορά μια γυναικολόγος μου είχε πει πως συνήθως το έμβρυο παλινδρομεί όταν υπάρχει κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία κι έτσι η φύση προνοεί και διακόπτει την κύηση από μόνη της, οπότε μάλλον τελικά για καλό γίνεται και κάθε εμπόδιο σε καλό που λένε, οι κυήσεις που έπονται μιας παλίνδρομης είναι υγιείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια πήγα στη γυναικολόγο και όντως ακούσαμε καρδούλα αλλά δεν μπόρεσα να τη χαρώ γιατί η γυναικολόγος μου είδε και κάτι που δεν της άρεσε φαινόταν ένας σάκος αφύσικα μεγάλος που κάτι είχε είπε ότι το έχει δει άλλη μια φορά μόνο και πήγε καλά η εγκυμοσύνη και ότι δεν μπορούμε σ' αυτή την φάση να κάνουμε τίποτα άλλο αλλά με έστειλε σε ένα κέντρο που κάνουν και αυχενική διαφάνεια και με είδε κι εκεί ένας γιατρός που μου είπε ότι ο ένας σάκος με το μωράκι είναι οκ και ακουγόταν και καρδούλα και πως αν δεν ήταν το άλλο όλα θα ήταν μια χαρά. Τελικά κατέληξαν και οι δύο πως ή ήταν δίδυμη κύηση με δύο ξεχωριστούς σάκους που το ένα τελικά δεν τα κατάφερε ή αποκόλληση και αιμορραγία. Όπως και να χει το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσευχόμαστε ότι το μωράκι μου θα τα καταφέρει τελικά και να περιμένουμε να δούμε τον επόμενο υπέρηχο στις 30/04. Δεν ξέρω κορίτσια αλλά έχω φοβηθεί πραγματικά αρκετά...

 

Πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά και πως ότι κσι να είναι αυτό που βλέπουν οι γιατροί σύντομα θα απορροφηθεί και δεν θα το δουν την επόμενη φορά. θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ για την εξέλιξη, το ότι δεν στεναχωριέσαι είναι πολύ καλό και είμαι σίγουρη πως σύντομα θα είσαι πάλι έγκυος. Δεν ξέρω αν είναι παρήγορο αυτό που θα πω αλλά μια φορά μια γυναικολόγος μου είχε πει πως συνήθως το έμβρυο παλινδρομεί όταν υπάρχει κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία κι έτσι η φύση προνοεί και διακόπτει την κύηση από μόνη της, οπότε μάλλον τελικά για καλό γίνεται και κάθε εμπόδιο σε καλό που λένε, οι κυήσεις που έπονται μιας παλίνδρομης είναι υγιείς.

 

 

Σ'ευχαριστώ πολύ xrisaki! Κι ο γιατρός μου το ίδιο μου είπε, ότι τόσο νωρίς συμβαίνει συνήθως λόγω χρωμοσωμικής ανωμαλίας! Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά κι οτι δεν είμαι η μόνη που της έτυχε! Τόσες κοπέλες το έπαθαν και μετά γέννησαν υγιή μωράκια! Ελπίζω να ανήκω κι εγώ σε αυτή την κατηγορία! Βέβαια η εμπειρία της αποβολής είναι απίστευρα οδυνηρή!!!!!! Εύχομαι να μην το βιώσει καμία κοπέλα ξανά ποτέ!! Απίστευτος πόνος και τρόμος!!!!

Ελπίζω να επαληθευτεί το κάθε εμπόδιο για καλό (το πιστεύω οτι ισχύει).

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, κάντε και καμμιά εξέταση καλού-κακού πριν ξαναμείνετε έγκυες. αυτή την "καραμέλα" περί χρωμοσωμικών ανωμαλιών πιπιλάνε οι περισσότεροι γιατροί, αλλά δυστυχώς δεν ισχύει πολλές φορές. μόνο αν γίνει καρυότυπος εμβρύου, επιβεβαιώνεται.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, κάντε και καμμιά εξέταση καλού-κακού πριν ξαναμείνετε έγκυες. αυτή την "καραμέλα" περί χρωμοσωμικών ανωμαλιών πιπιλάνε οι περισσότεροι γιατροί, αλλά δυστυχώς δεν ισχύει πολλές φορές. μόνο αν γίνει καρυότυπος εμβρύου, επιβεβαιώνεται.

 

 

Όπως ποια εξέταση? Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνουμε τώρα?

Ο γιατρός μου είπε οτι δεν θα κάνουμε κάποια εξέταση τώρα, δεν χρειάζεται!

Link to comment
Share on other sites

Όπως ποια εξέταση? Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνουμε τώρα?

Ο γιατρός μου είπε οτι δεν θα κάνουμε κάποια εξέταση τώρα, δεν χρειάζεται!

αχ, είναι πολλές. αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα δεις ότι είναι πολλοί οι λόγοι που οδηγούν σε παλλίνδρομη. συνήθως οι γιατροί λένε για χρωμοσωμική ανωμαλία και ψάχνουν την αιτία μετά την 3η παλλίνδρομη. δυστυχώς δεν καταλαβαίνουν (οι περισσότεροι) τον πόνο μας... αν δεν έκανες καρυότυπο εμβρύου ώστε να σιγουρευτείς ότι ήταν χρωμοσωμική ανωμαλία, τότε απλά ο γιατρός σου πιθανολογεί. ζήτα του τουλάχιστον να κάνετε κάποιες βασικές εξετάσεις αίματος για θρομβοφιλία, ΝΚ κύταρρα, μικροβιολογικές κόλπου (1ης περιόδου).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

MyrtoM λυπάμαι για την κύησή σου αλλά είναι πολύ καλό που προσπαθείς να το αντιμετωπίσεις θετικά γιατί έτσι πιστεύω ότι θα μείνεις σύντομα έγκυος. Αλήθεια πώς κατάλαβες ότι παλινδρόμησε η κύηση τη Δευτέρα αφού απ' ότι θυμάμαι σήμερα θα άκουγες καρδούλα; Συγγνώμη που ρωτάω αν θες απαντάς.

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites

αχ, είναι πολλές. αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα δεις ότι είναι πολλοί οι λόγοι που οδηγούν σε παλλίνδρομη. συνήθως οι γιατροί λένε για χρωμοσωμική ανωμαλία και ψάχνουν την αιτία μετά την 3η παλλίνδρομη. δυστυχώς δεν καταλαβαίνουν (οι περισσότεροι) τον πόνο μας... αν δεν έκανες καρυότυπο εμβρύου ώστε να σιγουρευτείς ότι ήταν χρωμοσωμική ανωμαλία, τότε απλά ο γιατρός σου πιθανολογεί. ζήτα του τουλάχιστον να κάνετε κάποιες βασικές εξετάσεις αίματος για θρομβοφιλία, ΝΚ κύταρρα, μικροβιολογικές κόλπου (1ης περιόδου).

 

 

Για θρομβοφιλία είχα κάνει προληπτικά!! Οπότε είμαι καλυμένη από αυτή την άποψη! Για τα υπόλοιπα θα τον ρωτήσω!

Αν όμως κάνω απόξυση, θα σταλούν για βιοψία φαντάζομαι οπότε ίσως εντοπίσουμε κάποια πιθανή αιτία!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

MyrtoM λυπάμαι για την κύησή σου αλλά είναι πολύ καλό που προσπαθείς να το αντιμετωπίσεις θετικά γιατί έτσι πιστεύω ότι θα μείνεις σύντομα έγκυος. Αλήθεια πώς κατάλαβες ότι παλινδρόμησε η κύηση τη Δευτέρα αφού απ' ότι θυμάμαι σήμερα θα άκουγες καρδούλα; Συγγνώμη που ρωτάω αν θες απαντάς.

 

 

Γύρω στο μεσημέρι είδα κάποιες σκούρες βλέννες, που εξελίχθηκαν σε αιμοραγία αργά το βράδυ και πόνους γέννας.

Στον υπέρηχο που έκανα μεταμεσονύχτια, διαπιστώθηκε η αποβολή! Πολύ άσχημο συναίθημα!!!!:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Για θρομβοφιλία είχα κάνει προληπτικά!! Οπότε είμαι καλυμένη από αυτή την άποψη! Για τα υπόλοιπα θα τον ρωτήσω!

Αν όμως κάνω απόξυση, θα σταλούν για βιοψία φαντάζομαι οπότε ίσως εντοπίσουμε κάποια πιθανή αιτία!

πρόσεξε, να μη ζητήσει ιστολογική εξέταση του ιστού της απόξεσης αλλά καρυότυπο εμβρύου.

γιατί έκανες εξετάσεις προληπτικά για τη θρομβοφιλία? υπήρχε κάποια ένδειξη?

Link to comment
Share on other sites

πρόσεξε, να μη ζητήσει ιστολογική εξέταση του ιστού της απόξεσης αλλά καρυότυπο εμβρύου.

γιατί έκανες εξετάσεις προληπτικά για τη θρομβοφιλία? υπήρχε κάποια ένδειξη?

 

 

Όχι καμία, απλά υπήρχε ιστορικό στην οικογένεια (μια ξαδέρφη μου) κι είπα να κάνω προληπτικά, πριν μείνω έγκυος!

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στο μεσημέρι είδα κάποιες σκούρες βλέννες, που εξελίχθηκαν σε αιμοραγία αργά το βράδυ και πόνους γέννας.

Στον υπέρηχο που έκανα μεταμεσονύχτια, διαπιστώθηκε η αποβολή! Πολύ άσχημο συναίθημα!!!!:(:(:(:(

 

Για θρομβοφιλία είχα κάνει προληπτικά!! Οπότε είμαι καλυμένη από αυτή την άποψη! Για τα υπόλοιπα θα τον ρωτήσω!

Αν όμως κάνω απόξυση, θα σταλούν για βιοψία φαντάζομαι οπότε ίσως εντοπίσουμε κάποια πιθανή αιτία!

 

Συγγνώμη μπορεί να φανεί χαζη η ερώτηση αλλά απεβαλες την Δευτέρα, έχουμε Πέμπτη και ακόμη δεν σε έχουν καθαρίσει;

 

Όταν είχα αποβάλλει, έκανα υπερηχο και με πήγαν κατευθείαν για αποξυση.

 

Είναι καλό να μείνεις τόσες μέρες έτσι;

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη μπορεί να φανεί χαζη η ερώτηση αλλά απεβαλες την Δευτέρα, έχουμε Πέμπτη και ακόμη δεν σε έχουν καθαρίσει;

 

Όταν είχα αποβάλλει, έκανα υπερηχο και με πήγαν κατευθείαν για αποξυση.

 

Είναι καλό να μείνεις τόσες μέρες έτσι;

 

 

Ο γιατρός μου μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα για μερικές μέρες. Ούτως ή άλλως θα ελέγξει σήμερα αν χρειάζεται ή όχι η απόξεση.

Ξέρω κοπέλα που της είπαν οτι θα καθαρίσει μόνη της, πέρασαν 3 βδομάδες, δεν έπεφτε η χοριακη και μετά την καθάρισαν.

Εμένα η μήτρα μου είναι κενή ούτως ή άλλως.:-(

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στο μεσημέρι είδα κάποιες σκούρες βλέννες, που εξελίχθηκαν σε αιμοραγία αργά το βράδυ και πόνους γέννας.

Στον υπέρηχο που έκανα μεταμεσονύχτια, διαπιστώθηκε η αποβολή! Πολύ άσχημο συναίθημα!!!!:(:(:(:(

 

όντως άσχημο, εύχομαι σύντομα να ξαναέχεις ευχάριστα συναισθήματα με ένα μωράκι στην αγκαλίτσα σου

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites

όντως άσχημο, εύχομαι σύντομα να ξαναέχεις ευχάριστα συναισθήματα με ένα μωράκι στην αγκαλίτσα σου

 

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Και σε σένα ότι καλύτερο!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα,ευχομαι συντομα,ολες να κρατησουμε τα μωρακια μας,αγκαλιτσα!!θελω και εγω να μοιραστω την δικια μου περιπτωση μαζι σας..ειμαι μετα απο σπερματεγχυση.την Τριτη μετα το Πασχα εκανα την πρωυη μου χοριακη και εδειξε 65,05.χαρηκα πολυ,επιτελους ειχα μεινει εγκυος μετα απο ποσες προσπαθειες.την ιδια μερα,ειχα καφε υγρα.μετα απο 2 μερες ξαναπαω για χοριακη και ειχε ανεβει 194,05..χαρηκα πολυ!!την ιδια μερα το απογευμα τα καφε εγιναν και ροζ και αρκετα τσιμπιματακια στην δεξια σαλπιγγα.εχτες 4 μερες μετα επανελλαβα χοριακη η οποια ηταν 870,50!!ολα καλα και απο χτες μου εχουν σταματησει τα καφε υγρα.ομως επιμενουν οι πονοι στην δεξια σαλπιγγα,σαν κραμπουλες και τσιμπιμα και καψιμο.περιεργο πραγμα.η βοηθος της μικροβιολογου μου ειπε μηπως ειναι εξωμητριο?κοριτσια τα χρειαστηκα!!ολο κλαιω απο χτες.ο γιατρος μου ειπε οτι η χοριακη μου ανεβαινει πολυ καλα οπως σε καθε φυσιολογικη κυηση.σημερα θα παω να με δει πρωτη μερα..οποια κοπελα ειχε κατι αναλογο ας μου πει,να ηρεμισω λιγακι!ευχαριστω

:P
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...