Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΙ ΚΑΙ ΦΟΒΙΕΣ


Recommended Posts

Γεια σας,

είμαι στην 7η εβδομάδα κύησης αλλά έχω καποια συμπτώματα που λίγο με ανησυχούν.

Πρώτον νιώθω πόνους περιόδου, φυσιολογικό θα μου πείτε, αλλά είναι κάπως ενοχλητικοί, δεν μπορώ να πω ότι πέφτω κάτω από τον πόνο αλλά νομίζω είναι πιο έντονοι σε σχέση με την πρώτη μου εγκυμοσύνη, είναι δηλαδή ενοχλητικοί.

Δεύτερον με πιάνουν πόνοι στη μέση, δεν παρατήρησα να συνδιάζονται με τους πόνους περιόδου, να ακολουθούν δηλαδή οι πόνοι περιόδου τους πόνους της μέσης ή το αντίστροφο αλλά η μέση μου με ενοχλεί. Καμιά φορά νιώθω να πονάνε και τα πόδια μου ψηλά, είναι και οι ανακατωσούρες που μια έρχονται και μία φεύγουν ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη ήμουν λιώμα από τις ναυτίες ενώ τώρα, χαλαρή. Φοβάμαι λίγο, το στήθος παραμένει πρισμένο και ευαίσθητο, σκέφτομαι μήπως όλα όσα νιώθω είναι από το έντερο μου (έχω αρκετά ευερέθιστο έντερο) και τελικά εγώ μπερδέυομαι, δενξέρω πως είναι και οι συσπάσεις στην αρχή της εγκυμοσύνης. Ραντεβού έχω σε μια εβδομάδα, αλλά φοβάμαι πολύ. Συγνώμη για το μεγάλο ποστ, αν γνωρίζετε κάτι θα με καθυσηχάζατε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ..

Πόνους περιόδου είχα κι εγώ τις πρώτες εβδομάδες της εγκυμοσύνης μου και από ότι θυμάμαι ο γιατρός μου είπε πως ήταν φυσιολογικό.

Επίσης είχα και κάτι ψιλοενοχλήσεις για τις οποίες και πάλι μου είπε να μην ανησυχώ.

Αν είναι έντονοι οι πόνοι που νιώθεις εγώ θα έλεγα καλύτερα να κάνεις ένα τηλέφωνο στο γιατρό σου και να τον ρωτήσεις. Και μετά από μια βδομάδα πας και σε βλέπει..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Χρυσακι.Εχω παρομοια συμπτωματα πονους που θυμιζουν περιοδο οπως και στη μεση!Μερικες φορες εγω νιωθω οτι η μεση μου θα ανοιξει στα δυο.Εγω εχω μπει στην ενατη εβδομαδα και οπως μου ειπε η γυναικολογος μου ειναι φυσιολογικα ολα αυτα.Καθε πρωι επισης οι ναυτιες με εξαντλουν.Δε καταλαβα αυτο που ανεφερες για τις ανακατοσουρες σου γτ εγω νομιζα οτι η ανακατοσουρα ειναι επακολουθο της ναυτιας.Εγω το πρωι εχω ναυτια και ταση για εμετο ασχετο που ποτε δεν εχω φτασει σε αυτο το σημειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Χρυσακι.Εχω παρομοια συμπτωματα πονους που θυμιζουν περιοδο οπως και στη μεση!Μερικες φορες εγω νιωθω οτι η μεση μου θα ανοιξει στα δυο.Εγω εχω μπει στην ενατη εβδομαδα και οπως μου ειπε η γυναικολογος μου ειναι φυσιολογικα ολα αυτα.Καθε πρωι επισης οι ναυτιες με εξαντλουν.Δε καταλαβα αυτο που ανεφερες για τις ανακατοσουρες σου γτ εγω νομιζα οτι η ανακατοσουρα ειναι επακολουθο της ναυτιας.Εγω το πρωι εχω ναυτια και ταση για εμετο ασχετο που ποτε δεν εχω φτασει σε αυτο το σημειο.

 

 

Καλημέρα jamzoe, εμένα τώρα 7η εβδομάδα εχω κάπως ηρεμήσει από τους πόνους περιόδου αλλά είμαι αδιόρθωτη, τώρα σκέφτομαι μήπως κάτι δεν πάει καλά:shock: και γι΄αυτό πλέον έχω σταματήσει να νιώθω ενοχλήσεις, το στήθος συνεχίζει να είναι ευαίσθητο αλλά η κοιλιά μου πλέον δεν με ενοχλεί και σκύβω και διπλώνομαι (όταν κάνω δουλειες) και δεν νιώθω κάτι. Οι ναυτίες - ανακατωσούρες στα ίδια επίπεδα πάνε και έρχονται. Για να δούμε τι θα δούμε. Εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και όλα να πάνε τέλεια, όσο για τις ναυτίες υπομονή γύρω στην 10η εβδομάδα φεύγουν(μιλάω εκ πείρας)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας,

είμαι στην 7η εβδομάδα κύησης αλλά έχω καποια συμπτώματα που λίγο με ανησυχούν.

Πρώτον νιώθω πόνους περιόδου, φυσιολογικό θα μου πείτε, αλλά είναι κάπως ενοχλητικοί, δεν μπορώ να πω ότι πέφτω κάτω από τον πόνο αλλά νομίζω είναι πιο έντονοι σε σχέση με την πρώτη μου εγκυμοσύνη, είναι δηλαδή ενοχλητικοί.

Δεύτερον με πιάνουν πόνοι στη μέση, δεν παρατήρησα να συνδιάζονται με τους πόνους περιόδου, να ακολουθούν δηλαδή οι πόνοι περιόδου τους πόνους της μέσης ή το αντίστροφο αλλά η μέση μου με ενοχλεί. Καμιά φορά νιώθω να πονάνε και τα πόδια μου ψηλά, είναι και οι ανακατωσούρες που μια έρχονται και μία φεύγουν ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη ήμουν λιώμα από τις ναυτίες ενώ τώρα, χαλαρή. Φοβάμαι λίγο, το στήθος παραμένει πρισμένο και ευαίσθητο, σκέφτομαι μήπως όλα όσα νιώθω είναι από το έντερο μου (έχω αρκετά ευερέθιστο έντερο) και τελικά εγώ μπερδέυομαι, δενξέρω πως είναι και οι συσπάσεις στην αρχή της εγκυμοσύνης. Ραντεβού έχω σε μια εβδομάδα, αλλά φοβάμαι πολύ. Συγνώμη για το μεγάλο ποστ, αν γνωρίζετε κάτι θα με καθυσηχάζατε

 

 

Εγω ειχα συνεχεια πονους περιοδου συνοδευμενυς και απο πονο στη μεση...σιγα σιγα υποχωρησαν αλλα να σου πω την αληθεια δεν εφυγαν εντελως ποτε.Δεν ειναι ανησυχητικοι αλλα παντα να ενημερωνεις το γιατρο σου .Οσο για τις ανακατωσουρες ειχα το πρωτο διαστημα καθε πρωι αλλα χωρις εμετους ,απλα μια ταση που σε ενα μισαωρο εφευγε.Μην ξεχνας οτι καθε εγκυμοσυνη δεν ειναι ιδια και μην αγχωνεσαι ....εξαλλου σε λιγο θα πας στο γιατρο.Αντε με το καλο

Link to comment
Share on other sites

Hello και παλι Χρυσακι...εμενα την 7η εβδομαδα και ως μεσα 8ης κατα ενα περιεργο τροπο μου ειχαν εξαφανιστει ολα τα συμπτωματα σχεδον!!!!!μονο λιγο πρηξιμο στο στηθοσ ειχε απομεινει...ουτε πονακια ουτε ναυτια ΤΠΤ! μετα παω γυναικολογο κ ηταν ολα τελεια κ ακουσα την καρδια!!!:D Γι'αυτο μη μου ανησυχεις καθολου ολα θα πανε καλα!Σου ευχομαι κ εσενα απο καρδιας μια τελειομηνη υπεροχη εγκυμοσυνη και να προσεχεισ τον εαυτο σου οπως ολες οι μελλουσες πρεπει να κανουμε αλλωστε ...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. εγώ είχα τελευταία περίοδο 28/02 την προηγούμενη Τετάρτη έκανα β χοριακή και ήταν θετική ήμουν έγκυος την Παρασκευή έκανα και δεύτερη και είχε διπλασιαστεί και κάτι παραπάνω. Τώρα έχω δύο μέρες χωρίς συμπτώματα (από τη Δευτέρα βράδυ που έκανα εμετό) και μου έχει κολλήσει η ηλίθια ιδέα μήπως κάτι δεν πάει καλά. Στην αρχή φοβόμουν για εξωμήτριο αλλά νομίζω πως αφού διπλασιάστηκε η χοριακή δεν είναι και τώρα αρχίζω και σκέφτομαι μήπως απορροφήθηκε το έμβρυο (ο σάκος) αν και δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Αύριο είναι να πάω για τον πρώτο υπέρηχο κι έχω αγχωθεί αν και προσπαθώ να μην το σκέφτομαι. Εσείς τι λέτε;

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω κι εγω μερικες απο τις φοβιες που αναφερετε. Ειμαι στην 6η εβδομαδα κυησης και την προηγουμενη εβδομαδα ειχα πονους περιοδου, εντονους. Η γυναικολογος μου ελεγε να ξεκουραζομαι και αφου δεν συνοδευονταν απο αιμα να μην ανησυχω. Αυτη την εβδομαδα δεν εχω τοσο εντονους πονους, αραιους μονο, αλλα ανησυχω γιατι δεν εχω και κανενα αλλο σοβαρο συμπτωμα, π.χ. εχω μια ελαφρια αναγουλα το πρωι, μολοις σηκωνομαι απ'το κρεβατι, το μεσημερι μετα το φαγητο ή οταν πειναω και νιωθω ξελιγωμενη. Το στηθος μου δεν ειναι καθολου πρησμενο, καποιες φορες ποναει οταν το ζουλαω- μπορει να'ναι κι απ'το πολυ ζουληγμα- και χτες πονουσαν οι θηλες. Λιγο με ποναει η μεση οταν σκυβω, για να λουστω π.χ.

Ανησυχω, που ειναι οι ναυτιες, οι εμετοι, το πρησμενο στηθος, φοβαμαι μηπως η απουσια συμπτωματων σημαινει κατι κακο, μηπως κι αυτα που νιωθω δεν ειναι γνησια αλλα θελω να τα νιωθω. Στις 9/4 παω στον γιατρο ξανα και κοντευω να τρελλαθω απο ανησυχια. Την προηγουμενη εβδομαδα πηγα 2 φορες για υπερηχο επειδη ανησυχουσα, δεν μπορω να ξαναπαω, ντρεπομαι. Μου'ρχεται να παω για χοριακη να δω αν ανεβηκε, ετσι αν ησυχασω- εχω κανει 2 αψογες κι απ'αυτες. Δεν μπορω να χαρω τιποτα. Ολη την ωρα προσευχομαι να πανε ολα καλα, και στενοχωριεμαι ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω κι εγω μερικες απο τις φοβιες που αναφερετε. Ειμαι στην 6η εβδομαδα κυησης και την προηγουμενη εβδομαδα ειχα πονους περιοδου, εντονους. Η γυναικολογος μου ελεγε να ξεκουραζομαι και αφου δεν συνοδευονταν απο αιμα να μην ανησυχω. Αυτη την εβδομαδα δεν εχω τοσο εντονους πονους, αραιους μονο, αλλα ανησυχω γιατι δεν εχω και κανενα αλλο σοβαρο συμπτωμα, π.χ. εχω μια ελαφρια αναγουλα το πρωι, μολοις σηκωνομαι απ'το κρεβατι, το μεσημερι μετα το φαγητο ή οταν πειναω και νιωθω ξελιγωμενη. Το στηθος μου δεν ειναι καθολου πρησμενο, καποιες φορες ποναει οταν το ζουλαω- μπορει να'ναι κι απ'το πολυ ζουληγμα- και χτες πονουσαν οι θηλες. Λιγο με ποναει η μεση οταν σκυβω, για να λουστω π.χ.

Ανησυχω, που ειναι οι ναυτιες, οι εμετοι, το πρησμενο στηθος, φοβαμαι μηπως η απουσια συμπτωματων σημαινει κατι κακο, μηπως κι αυτα που νιωθω δεν ειναι γνησια αλλα θελω να τα νιωθω. Στις 9/4 παω στον γιατρο ξανα και κοντευω να τρελλαθω απο ανησυχια. Την προηγουμενη εβδομαδα πηγα 2 φορες για υπερηχο επειδη ανησυχουσα, δεν μπορω να ξαναπαω, ντρεπομαι. Μου'ρχεται να παω για χοριακη να δω αν ανεβηκε, ετσι αν ησυχασω- εχω κανει 2 αψογες κι απ'αυτες. Δεν μπορω να χαρω τιποτα. Ολη την ωρα προσευχομαι να πανε ολα καλα, και στενοχωριεμαι ταυτοχρονα.

Πιστεύω πως όλα αυτά προέρχονται από τον πονηρό για να μας κλέψει τη χαρά που μας έδωσε ο Θεός και από τη λαχτάρα μας να γίνουμε μανούλες. Ας προσευχόμαστε και θα πάνε όλα καλά. Κι εγώ αυτό κάνω συνέχεια και προσπαθώ να είμαι ήρεμη και να μη σκέφτομαι διάφορες βλακείες για να είναι καλά και το μωράκι μου!Το βράδυ μου έρχονται όλες οι αρνητικές σκέψεις. Η γυναικολόγος μου μου είπε να χαρώ που μετά από τόσο καιρό προσπαθειών έμεινα έγκυος και να μην αγχώνομαι. Άλλωστε όλα για καλό γίνονται σωστά; Τα λέω στη νύφη για να τ' ακούει η πεθερά (εγώ δηλαδή):-P

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marmin δεν εχεις εκανες υπερηχο για να δεις αν αναπτυσσεται το εμβρυο στο ενδομητριο; Εγω εκανα τον 1ο υπερηχο στο σταδιο κυησης που βρισκεσαι εσυ και ειδαμε αμνιακο σακο και εμβρυικα στοιχεια, και καποια αλλα στοιχεια πολυ χρησιμα για την εγκυμοσυνη, που εδειχναν οτι ολα πηγαινουν καλα. Τι χοριακη ειχες; Αν ειναι πανω απο 1000 φαινεται ο σακος.

Ευχαριστω για τις συμβουλες σου, αποφασισα να σκεφτομαι θετικα, επαναλαμβανω μεσα μου τη φραση: "το εμβρυακι μου μεγαλωνει καθε μερα και θα γινει ενα υγιες μωρακι". Αλλωστε και η εγκυμοσυνη μου ειναι προιον θετικης σκεψης. Ζω με την αναμονη της Μεγαλης Δευτερας που θα ακουσω την καρδουλα του (αμην Παναγιτσα μου!!)

Να εχεις κι εσυ μια καλη εγκυμοσυνη γλυκια μου!

Link to comment
Share on other sites

marmin δεν εχεις εκανες υπερηχο για να δεις αν αναπτυσσεται το εμβρυο στο ενδομητριο; Εγω εκανα τον 1ο υπερηχο στο σταδιο κυησης που βρισκεσαι εσυ και ειδαμε αμνιακο σακο και εμβρυικα στοιχεια, και καποια αλλα στοιχεια πολυ χρησιμα για την εγκυμοσυνη, που εδειχναν οτι ολα πηγαινουν καλα. Τι χοριακη ειχες; Αν ειναι πανω απο 1000 φαινεται ο σακος.

Ευχαριστω για τις συμβουλες σου, αποφασισα να σκεφτομαι θετικα, επαναλαμβανω μεσα μου τη φραση: "το εμβρυακι μου μεγαλωνει καθε μερα και θα γινει ενα υγιες μωρακι". Αλλωστε και η εγκυμοσυνη μου ειναι προιον θετικης σκεψης. Ζω με την αναμονη της Μεγαλης Δευτερας που θα ακουσω την καρδουλα του (αμην Παναγιτσα μου!!)

Να εχεις κι εσυ μια καλη εγκυμοσυνη γλυκια μου!

Ευχαριστώ πολύ! Αύριο θα πάω για τον πρώτο μου υπέρηχο να δω ότι είναι στη μήτρα γι' αυτό έχω αγωνία αλλά πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά τελικά. Καληνύχτα!:o

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες σας, είναι πολύ ωραίο που υπάρχει τέτοιου είδους συμπαράσταση και είναι πολύ ανακουφιστικό να μοιράζεσαι τις αγωνίες σου με ομοιοπαθούσες (εγκυούλες). Πιστεύω πως όλα θα είναι καλά σε όλες μας, απλά να μπορούσαμε να αποβάλουμε όλες τις φοβίες που δεν μας αφήνουν να χαρούμε και να αφήσουμε και τα β......α μας σε ησυχία που από το ζούλιγμα τα έχουμε αποκάνει (εγώ τουλάχιστον). Περιμένουμε να ακούσουμε νέα από όσες έχουν υπέρηχο σήμερα και μέσα στις ημέρες από τις υπόλοιπες. Φιλιά σε όλες και θετική σκέψη:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. εγώ είχα τελευταία περίοδο 28/02 την προηγούμενη Τετάρτη έκανα β χοριακή και ήταν θετική ήμουν έγκυος την Παρασκευή έκανα και δεύτερη και είχε διπλασιαστεί και κάτι παραπάνω. Τώρα έχω δύο μέρες χωρίς συμπτώματα (από τη Δευτέρα βράδυ που έκανα εμετό) και μου έχει κολλήσει η ηλίθια ιδέα μήπως κάτι δεν πάει καλά. Στην αρχή φοβόμουν για εξωμήτριο αλλά νομίζω πως αφού διπλασιάστηκε η χοριακή δεν είναι και τώρα αρχίζω και σκέφτομαι μήπως απορροφήθηκε το έμβρυο (ο σάκος) αν και δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Αύριο είναι να πάω για τον πρώτο υπέρηχο κι έχω αγχωθεί αν και προσπαθώ να μην το σκέφτομαι. Εσείς τι λέτε;

 

 

Γεια σου!

Πάμε παρέα εμείς! :D Τελευταία περίοδος 29/2, 4 θετικά τεστ (δεν έχω κάνει χοριακή, γιατι δεν μου ζήτησε ο γιατρός μου) και σήμερα πάω για υπέρηχο!

Δεν έχω κανένα σύμπτωμα, πέρα της λίγο πρησμένης και σκληρής κοιλιάς και τις θηλές που έχουν μεγαλώσει! Ούτε ζαλάδες, ούτε εμετούς, ούτε τίποτα!

Θα σου πρότεινα να αφήσεις τις κακές σκέψεις κατά μέρος και να μην αγχώνεσαι καθόλου γιατί μόνο κακό κάνεις στον εαυτό σου!!!! Η ύπαρξη συμπτωμάτων διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα! Μια φίλη μου στην 1η της εγκυμοσύνη δεν είχε κανένα σύμπτωμα! Χαρακτηριστικά μου έλεγε, ότι αν δεν έκανε τους υπερήχους δεν θα καταλάβαινε οτι είναι έγκυος....φαντάσου!!!!

Οπότε όλα καλά!!!!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

Πάμε παρέα εμείς! :D Τελευταία περίοδος 29/2, 4 θετικά τεστ (δεν έχω κάνει χοριακή, γιατι δεν μου ζήτησε ο γιατρός μου) και σήμερα πάω για υπέρηχο!

Δεν έχω κανένα σύμπτωμα, πέρα της λίγο πρησμένης και σκληρής κοιλιάς και τις θηλές που έχουν μεγαλώσει! Ούτε ζαλάδες, ούτε εμετούς, ούτε τίποτα!

Θα σου πρότεινα να αφήσεις τις κακές σκέψεις κατά μέρος και να μην αγχώνεσαι καθόλου γιατί μόνο κακό κάνεις στον εαυτό σου!!!! Η ύπαρξη συμπτωμάτων διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα! Μια φίλη μου στην 1η της εγκυμοσύνη δεν είχε κανένα σύμπτωμα! Χαρακτηριστικά μου έλεγε, ότι αν δεν έκανε τους υπερήχους δεν θα καταλάβαινε οτι είναι έγκυος....φαντάσου!!!!

Οπότε όλα καλά!!!!!!:D:D:D

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Χαίρομαι πολύ που πάμε μαζί εγώ θα πάω σήμερα στις 5 (εννοείται ότι θα είμαι εκεί νωρίτερα)! Καλύτερα που δεν έκανες χοριακή γιατί εγώ μάλλον περισσότερο αγχώθηκα ειδικά με τη δεύτερη! Καλά μας αποτελέσματα εύχομαι! Να μπεις το απόγευμα να μας πεις νεα το ίδιο κι εγώ εννοείται! Αλήθεια εσύ τι ώρα έχεις ραντεβού;

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες σας, είναι πολύ ωραίο που υπάρχει τέτοιου είδους συμπαράσταση και είναι πολύ ανακουφιστικό να μοιράζεσαι τις αγωνίες σου με ομοιοπαθούσες (εγκυούλες). Πιστεύω πως όλα θα είναι καλά σε όλες μας, απλά να μπορούσαμε να αποβάλουμε όλες τις φοβίες που δεν μας αφήνουν να χαρούμε και να αφήσουμε και τα β......α μας σε ησυχία που από το ζούλιγμα τα έχουμε αποκάνει (εγώ τουλάχιστον). Περιμένουμε να ακούσουμε νέα από όσες έχουν υπέρηχο σήμερα και μέσα στις ημέρες από τις υπόλοιπες. Φιλιά σε όλες και θετική σκέψη:lol:

Εσύ σε ποιά εβδομάδα είσαι; Εγώ σήμερα θα μάθω γιατί έχω μπερδευτεί λίγο με το πως τα μετράνε;)Το πρώτο σου κι εσένα;

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Χαίρομαι πολύ που πάμε μαζί εγώ θα πάω σήμερα στις 5 (εννοείται ότι θα είμαι εκεί νωρίτερα)! Καλύτερα που δεν έκανες χοριακή γιατί εγώ μάλλον περισσότερο αγχώθηκα ειδικά με τη δεύτερη! Καλά μας αποτελέσματα εύχομαι! Να μπεις το απόγευμα να μας πεις νεα το ίδιο κι εγώ εννοείται! Αλήθεια εσύ τι ώρα έχεις ραντεβού;

 

 

Ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε οτι δεν χρειάζεται να κάνω χοριακή, μόνο αν το κρίνει ο ίδιος και μου το ζητήσει.

Μου είχε πει να παώ στις 15 μέρες καθυστέρησης, αλλά επειδή πέφτει Πάσχα, θα παω σήμερα!

Έχω ραντεβού στις 6:30. Αν υπολογίζω σωστά είμαι στις 5 εβδομάδες+2 μέρες.

Άραγε θα φαίνεται κάτι????:rolleyes:

Ναι βέβαια, θα μπω να σας ενημερώσω!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Εσύ σε ποιά εβδομάδα είσαι; Εγώ σήμερα θα μάθω γιατί έχω μπερδευτεί λίγο με το πως τα μετράνε;)Το πρώτο σου κι εσένα;

 

Διανύω την 7η εβδομάδα, είναι το δεύτερο αλλά μην φανταστείς τα ίδια αγχη και οι ίδιες φοβίες με την πρώτη φορά. Τι πρώτο, τι δεύτερο, τι τρίτο.....μάλλον κάθε παιδί-εγκυμοσύνη είναι ξεχωριστή και μοναδική για κάθε μανούλα. Περιμένουμε νέα σου το απόγευμα και να δεις πως όλα θα είναι τέλεια:lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια, ειχα τοση ανησυχια που πηγα παλι σε γιατρο, οχι σ'αυτη που ειχα παει την προηγουμενη εβδομαδα- η οποια δεν ηταν η γιατρος που με παρακολουθουσε γενικα αλλα μια καινουρια γιατρος στην πολη μας που λενε ολοι οτι ειναι πολυ καλη, κι εγω δεν εχω αντιρρηση αλλα...- αλλα σ'αυτη που πηγαινα συνηθως για τους γυναικολογικους μου ελεγχους, οπια εχει χρονια εμπειρια και αρκετες γνωστες μου εχουν κανει τα παιδια τους εκει. Λοιπον η εμπειρια ειναι μεγαλη υποθεση. Η γιατρος ειδε αποκολληση, μικρη και μου εδωσε φαρμακα, τα γνωστα Utrogestan, και μου ειπε οτι επρεπε να τα παιρνω ηδη απο τοτε που διαπιστωσα την εγκυμοσυνη αφου εχω ηδη μια αποβολη, αυτο μου το ειχε πει και η γιατρος που πηγαινα στην 1η μου εγκυμοσυνη. Επισης μου εδωσε Trofocard και Salospir. Εγω ως τωρα μονο Filicine επαιρνα, μου ειχε πει η 1η γιατρος οτι δεν χρειαζομαι τιποτα αλλο. Την Δευτερα εχω ραντεβου με την 1η γιατρο για να ακουσουμε καρδουλα, θα παω γιατι εχει super μηχανηματα, αλλα θα συνεχισω με την αλλη που τελικα μου εμπνεει περισσοτερη εμπιστοσυνη,αλλα δεν πηγα εξ'αρχης γιατι ηθελα να δω και την καινουρια γιατρο.

Αυτα απο τον σημερινο υπερηχο, τωρα εχω να παιρνω 10 χαπια την ημερα. Α, σημερα εχω και περισσοτερη αναγουλα απο αλλες μερες, και πριν λιγο που πηρα το 1ο χαπι κοντεψα να το βγαλω.

Παντως αν δεν τρωγομουν μεσα μου τωρα θα νομιζα οτι ολα ειναι καλα, οποτε χαιρομαι που πηγα!

Περιμενω νεα σας!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, μην έχετε αγωνία με τα συμπτώματα. εγώ στο 1ο παιδί είχα υπνηλία και πόνο στη μέση. στο 2ο παιδί είχα υπνηλία κι απίστευτη πείνα. κι αυτά μόνο το 1ο τρίμηνο. τίποτε άλλο.

όσον αφορά τις ανησυχίες, αυτές προκύπτουν φυσιολογικά, όταν έχει προυπάρξει μια δύσκολη κατάσταση (δυσκολία στη σύλληψη, ενδομήτριος θάνατος κλπ).

μετά το 1ο μου παιδάκι είχα 2 παλλίνδρομες οπότε καταλαβαίνετε τί αγωνία είχα στο 2ο παιδάκι μου. κάθε φορά στον υπέρηχο, ρωτούσα αν ζούσε. στους δικούς μας το ανακοινώσαμε όταν είχα μπει στον 5ο. κι ησύχασα μόνο αφού γέννησα κι όλα είχαν πάει καλά.

εύχομαι σε όλες σας να πάνε όλα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε οτι δεν χρειάζεται να κάνω χοριακή, μόνο αν το κρίνει ο ίδιος και μου το ζητήσει.

Μου είχε πει να παώ στις 15 μέρες καθυστέρησης, αλλά επειδή πέφτει Πάσχα, θα παω σήμερα!

Έχω ραντεβού στις 6:30. Αν υπολογίζω σωστά είμαι στις 5 εβδομάδες+2 μέρες.

Άραγε θα φαίνεται κάτι????:rolleyes:

Ναι βέβαια, θα μπω να σας ενημερώσω!!!!:D

ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ; ΟΛΑ ΚΑΛΑ;

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ; ΟΛΑ ΚΑΛΑ;

 

 

Τι καλά!!!!!

 

 

Εγώ γύρισα από τον γιατρό μου πριν καμιά ωρίτσα! Είδαμε τον σάκο σήμερα, εντός της μήτρας (ευτυχώς) και κάποια εμβρυϊκά στοιχεία (έτσι μου είπε)! Θα ξαναπάω στις 19.4 για να ακούσουμε καρδιακή λειτουργία! Ο άντρας μου ενθουσιάστηκε!!!!

Εύχομαι να έχεις την καλύτερη εξέλιξη!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι καλά!!!!!

 

 

Εγώ γύρισα από τον γιατρό μου πριν καμιά ωρίτσα! Είδαμε τον σάκο σήμερα, εντός της μήτρας (ευτυχώς) και κάποια εμβρυϊκά στοιχεία (έτσι μου είπε)! Θα ξαναπάω στις 19.4 για να ακούσουμε καρδιακή λειτουργία! Ο άντρας μου ενθουσιάστηκε!!!!

Εύχομαι να έχεις την καλύτερη εξέλιξη!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ κοπέλα μου κ σε σένα εύχομαι τα καλύτερα. Εγώ θα πάω 18/04 για καρδιά. Εμένα δε μου είπε τίποτα για εμβρυϊκά στοιχεία αλλά δεν ξέρω κι όλας τι είναι αυτά. Εμείς ένα πολύ μικρούτσικο μαύρο πραγματάκι είδαμε εσείς είδατε κάτι περισσότερο; Έχεις άλλα παιδάκια ή και σένα πρώτη σου φορά είναι;

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοπέλα μου κ σε σένα εύχομαι τα καλύτερα. Εγώ θα πάω 18/04 για καρδιά. Εμένα δε μου είπε τίποτα για εμβρυϊκά στοιχεία αλλά δεν ξέρω κι όλας τι είναι αυτά. Εμείς ένα πολύ μικρούτσικο μαύρο πραγματάκι είδαμε εσείς είδατε κάτι περισσότερο; Έχεις άλλα παιδάκια ή και σένα πρώτη σου φορά είναι;

 

 

Με μια μέρα διαφορά θα πάμε ξανά για να ακούσουμε την καρδιακή λειτουργία!!!! Τότε μου είπε θα μου γράψει και τις πρώτες εξετάσεις!

Μήπως ξέρω κι εγώ τι είναι αυτά! Ίσα ίσα μου είπε που φαινόντουσαν!

Κι εμείς αυτό το μαύρο πραγματάκι είδαμε :D:D:D

Όχι, το πρώτο μας είναι κι εμάς!!!! Οπότε είμαστε κι εμείς αρχάριοι:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...