Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πού θηλάζουμε εκτός σπιτιού??


Recommended Posts

Αυτο που αναρωτιέμαι είναι που μπορούμε να θηλάσουμε όταν δεν είμαστε σπίτι και πείνάσιε το μωρό όσο είμαστε έξω. Και με ποιο τρόπο θα το κάνουμε αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα με βοήθησαν πολυ οι μπλούζες θηλασμου. Δεν φαίνεται τίποτα όταν θηλαζεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

οπουδήποτε θέλεις βρίσκεσαι. ρίχνεις πάνω σου ενα σεντονάκι ή μια πάνα (τα υφασμάτινα εννοώ) και εισαι κομπλέ!ξερεις πόσο πιο εύκολο απο το ξένο γάλα ειναι? ουτε αποστειρώσεις ουτε προετοιμασίες!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω με πανουλα θηλαζα και κανεις δεν καταλαβε ποτε τπτ...ή τουλαχιστον δεν εδειξε να καταλαβαινει.Οπου μπορουσα απομακρυνομουν αν μην ειμαι μεσα στον κοσο αλλα υπηρξαν και πολλες φορες που χρειαστηκε να το κανωκαι σε κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα ένα σαν "κάλυμα θηλασμού" από το Amazon το: http://www.amazon.co.uk/Baby-BuBu-Classic-Prints-Lucia/dp/6002582150/ref=sr_1_49?ie=UTF8&qid=1333275010&sr=8-49

 

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα βέβαια -αφού δεν έχω γεννήσει ;)-αλλά το είχα δει όταν μία φίλη μου που ζεί στο Βέλγιο είχε έρθει για διακοπές και θήλαζε κανονικά στην καφετέρια.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναρωτιέμαι είναι που μπορούμε να θηλάσουμε όταν δεν είμαστε σπίτι και πείνάσιε το μωρό όσο είμαστε έξω. Και με ποιο τρόπο θα το κάνουμε αυτό.

η απαντηση στην ερωτηση σου ειναι: ΠΑΝΤΟΥ!!!!

Στην αρχη του θηλασμου και εμενα με ειχαν βολεψει πολυ οι μπλουζες θηλασμου, βρισκεις στα beneton, στα H&M και στα μαγαζια με ρουχα εγκυμοσυνης.

Μετα απο λιγο καιρο και τωρα ακομα, φοραω παντα μπλουζες με λιγο ντεκολτε και βαζοντας μια πασμινα ή ενα φουλαρι θηλαζουμε παντου.

Τις προαλλες σε κεντρικη καφετερια της πολης μου μεσα στην πλατεια θηλαζα και διπλα μου καθοταν ενας φιλος και δεν πηρε γραμμη..

ειναι πολυ ευκολο και απλο, αν θελεις κανε δοκιμη στο σπιτι και θα δεις οτι ειναι το πιο ευκολο πραγμα, εγω δεν εφυγα ποτε απο την παρεα μας οπου και να ειμασταν..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι μπλούζες θηλασμού με βόλεψαν πάρα πολύ.

Πήρα από εδώ http://www.perithilasmou.gr/products.html?page=shop.browse&category_id=8

και από εδώ http://www.mamaka.eu

 

Και φυσικά να θηλάζεις παντού, σε εστιατόρια, καφετέριες, πάρκα. Ο θηλασμός είναι ευκολία! Αρκεί να γίνει η αρχή

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον μικρό μου τον θηλάζω κυριολεκτικά παντού. Είναι σχεδόν 11 μηνών. Στην αρχή με βολέψαν πολυ οι μπλούζες θηλασμού από τα H&M. Τώρα σχεδόν με οποιοδήποτε ρούχο. Βολεύει απίστευτα το κάλυμμα από το Amazon που πρότεινε η Izaki. Τωρα που μεγάλωσε το αγρίμι είναι δύσκολο με ενα απλό σεντονάκι, το χει βγάλει στη στιγμή, ενώ με το κάλυμμα δε φαίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θηλάζω περίπου 5 μήνες. Αρχικά είχα κι εγώ τον ίδιο προβληματισμό και είχα γράψει και σχετικό θέμα. Στην αρχή είναι φυσικό να κομπλάρεσαι. Όμως τελικά η κατάσταση είναι σχετικά απλή. Εμένα με βόλεψε το αυτοκίνητο αρκετές φορές. Όσες φορές πήγα στα εμπορικά κέντρα βολεύτηκα κι εκεί γιατί έχει το δωματιάκη θηλασμού. Επίσης σε βόλτες μου στην Αθήνα σε διάφορα σημεία που έχει Mothercare έχει και δωματιάκι θηλασμού οπότε πήγαινα και εκεί. Μία φορά σε ένα εστιατόριο κάτσαμε σε γωνιακό τραπέζι και το μωρό θήλασε μια χαρά και κανείς δεν πήρε χαμπάρι. Γενικά αυτό είναι το εύκολο του θηλασμού. Βέβαια τώρα που το μωρό μου είναι 5 μηνών, η κατάσταση είναι λίγο πιο δύσκολη γιατί το μωρό δεν μπορεί να συγκεντρωθεί εύκολα, η προσοχή του διασπάται και έτσι τρώει λίγο και μετά κλαίει κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκτός απο σεντονάκι βρήκα πολύ πρακτικό και το ring sling!Με έσωσε.Έχω θηλάσει τον μικρό ακόμα και όρθια περπατώντας για να γυρίσω στο σπίτι μετά από βόλτα αλλά και στο σούπερ μάρκετ ψωνίζοντας:cool:...Εκείνος έπινε το γάλα του κάθε εγώ έκανα τα ψώνια μου:lol:!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με μάρσιπο έχω κάνει διακοπές με ατελείωτες βόλτες θηλάζοντας.. στην παραλία, στον καφέ, στο καράβι.. Πιο μικρός σε ring sling, που έχει και το ύφασμα που κρέμεται και το βάζεις να σκεπάσεις το μωρό, και μεγαλύτερος σε mei tai "όρθιος". Μια χαρά.. Και χωρίς μάρσιπο, με ανάλογη μπλούζα με ντεκολτέ. Όπως βολεύει την κάθε μαμά. Δεν χρειάζεται να μτρεπόμαστε, απλά για να μην νιώθουν άβολα οι άλλοι καλά είναι να σκεπαζόμαστε λιγάκι.

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

οπουδηποτε, οποιαδηποτε ωρα και στιγμη..

 

φορας απο μεσα ενα φανελακι με μεγαλο ντεκολτε, το οποιο το σφηνωνεις μεσα απο το παντελονι για να μην σηκωνεται..απο πανω φορας μεχρι και ζιβαγκο..οτι θες..

οταν ερθει η στιγμη, ανεβαζεις την μπλουζα που φορας απο πανω, και κατεβαζεις το φανελακι..ετσι δεν φαινεται τιποτα..ουτε κοιλια,ουτε πλατη, ουτε στηθος..ολα καλυμμενα..

 

επομενη επιλογη το γνωστο σεντονακι, φουλαρι, κασκολ για τον χειμωνα, παρεο για το καλοκαιρι..σκεπαζεις το μωρο και το θηλαζεις..

τοσο απλο!

οι πρωτες φορες ειναι λιγο ταλαιπωρια, λιγη προπονηση στο σπιτι βοηθαει..

 

τελευταια επιλογη για πιο προχωρημενες ειναι ο θηλασμος μεσα σε sling.. απο νεογεννητο μεχρι τωρα που παμε για τα 11 κιλα, θηλαζουμε πολλες φορες εκει μεσας, ενω περπαταμε, χαζευουμε βιτρινες, κανουμε ψωνια κλπ...

 

καλες βολτες!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ έχω θηλάσει παντού.Ακόμη και ανάμεσα σε κόσμο.Απλώς φροντίζω να φοράω κάποια μπλούζα (δεν έχω πάρει καν ειδική για θηλασμό) με πιο ανοιχτό ντεκολτέ και ρίχνω μία πανούλα πάνω μου και στο μωρό και τέλος. Ήδη έχει αρχίσει να με προβληματίζει που θα αρχίσουμε στερεές σε κανά μήνα και δεν θα είμαι πια τόσο ελεύθερη να πάω κάπου!!:)Α!Επίσης αν μου έλεγες πριν κανά 2 μηνο ότι θα θήλαζα έξω έτσι όπου να'ναι όπως να'ναι ,μάλλον θα γελούσα υστερικά μαζί σου!!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω θηλάσει και στην παραλία....

συνήθως έβαζα μπλούζα με κουμπάκια μπροστά, για να μπορεί να ανοίγει, κι όταν ερχόταν η ώρα του θηλασμού έριχνα κι ένα σεντονάκι από πάνω, που στερέωνα με μια παραμάνα.

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι θηλάζεις ΠΑΝΤΟΥ :wink:

ειναι μεχρι να κανεις την αρχή, μετά... ποιος σε πιάνει!

 

υπάρχει και σχετικό θεμα στο φόρουμ, δες δημόσιος θηλασμός

και εδώ συμβουλές

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγ'ω χρησιμοποιώ ring sling. Αν είμαι σε κίνηση (πχ σουπερ μαρκετ) θηλάζω με το μωρό φορεμένο. Αν κάθομαι κάπου (πχ. καφετέρια, παρκο ή ακόμα και σπίτι μας αν έχουμε κόσμο) φοράω το ring sling και ρίχνω την ουρά πάνω από το στήθος και το μωρό και δεν φαίνεται τίποτα. Ουσιαστικά γίνεται σαν το κάλυμα θηλασμού που έχουν ποστάρει οι κοπέλες πιο πάνω από το άμαζον. Είναι πολύ βολικό γιατί είναι σαν σεντονακι αλλά δεν βγαίνει ακόμα και αν κουνιέται το μωρό. Ετσι θήλαζα και το πρώτο μου παιδάκι παντού.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας! 

Εμείς έχουμε κάλυμμα θηλασμού αλλά η δικιά μου όταν μπαίνει από κάτω μόνο παίζει το τραβάει να το βάλει στο στόμα κ δεν τρώει...

Κανένα κόλπο κορίτσια να το σταματήσω αυτό ;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pegodou είπε:

Καλησπέρα σας! 

Εμείς έχουμε κάλυμμα θηλασμού αλλά η δικιά μου όταν μπαίνει από κάτω μόνο παίζει το τραβάει να το βάλει στο στόμα κ δεν τρώει...

Κανένα κόλπο κορίτσια να το σταματήσω αυτό ;; 

Χαχα! Μπορει και να ζεσταινεται τωρα

με αυτο.. αν φορας μπλουζα θηλασμου ή ανοιχτη γενικα που διευκολυνει, τοτε μπορεις να βαζεις το καλυμμα πλαγια χωρις να την καλυπτεις αλλα ετσι ωστε να μη φαινεται προς τους αλλους

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pegodou είπε:

Καλησπέρα σας! 

Εμείς έχουμε κάλυμμα θηλασμού αλλά η δικιά μου όταν μπαίνει από κάτω μόνο παίζει το τραβάει να το βάλει στο στόμα κ δεν τρώει...

Κανένα κόλπο κορίτσια να το σταματήσω αυτό ;; 

 

Αχ πονεμενη ιστορια το καλυμμα θηλασμου..δεν μας βολεψε ποτε και εμας...Εκανα και εγω οτι σου ειπε η @irin...διακριτικα και χωρις να φαινεται κατι στους αλλους....

Link to comment
Share on other sites

Οτι πιο βολικο θηλασμο σε μαρσιπο, ειδικα σλινγκ η μαι ται με κουκουλα

Φορας κ ενα κολιε να παιζει(εχει πολυ ωραια που ειναι κ οδοντοφυιας) αρκει να πινει παραλληλα κ οχι μονο να παιζει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Pegodou είπε:

Καλησπέρα σας! 

Εμείς έχουμε κάλυμμα θηλασμού αλλά η δικιά μου όταν μπαίνει από κάτω μόνο παίζει το τραβάει να το βάλει στο στόμα κ δεν τρώει...

Κανένα κόλπο κορίτσια να το σταματήσω αυτό ;; 

 

Εσύ θα έτρωγες σκεπασμένη με κουβέρτα; Εγώ όχι.

Έχω θηλάσει παντού, μα παντού. Παραλία, εστιατόριο, πλατεία, μαγαζιά, νοσοκομεία, σχολεία. Μία ξινισμένη κυρία μόνο έκανε αρνητικά σχόλια, και μάλλον δε θα ξανακάνει ποτέ ;)  Ισα ίσα, τις λίγες φορές που μου μίλησαν, ήταν γυναίκες να μου πουν ότι θυμήθηκαν τα δικά τους μωρά.

Τις προάλλες ήμουν σε παιδικό πάρτυ, οι γονείς περιμέναμε σε καφετέρια, μία κυρία θήλαζε το μωρό της κυριολεκτικά κατεβάζοντας το φόρεμά της, ειλικρινά οι περισσότεροι δεν το πρόσεξαν καν (εγώ καθόμουν στο ίδιο τραπέζι και απέναντί της) και 1-2 μαμάδες που πιάσαμε την κουβέντα, μόνο θετικά είχαν να πουν.

Μην αγχώνεσαι, και προφανώς δεν υπάρχει λόγος να ξεγυμνωθείς. Με μία μπλούζα που ανασηκώνεται, σχετικά φαρδιά, δε θα δει κανείς τίποτα που δε θα έβλεπε με το κάλυμμα. Αν τώρα ο άλλος έρθει και σου κολλήσει μέσα στα μούτρα, που δεν το έχω ακούσει ποτέ, ε, με τον παλαβό και πανοπλία να φοράς, δε γλυτώνεις.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Οτι πιο βολικο θηλασμο σε μαρσιπο, ειδικα σλινγκ η μαι ται με κουκουλα

Φορας κ ενα κολιε να παιζει(εχει πολυ ωραια που ειναι κ οδοντοφυιας) αρκει να πινει παραλληλα κ οχι μονο να παιζει

Πολλη ζεστη τωρα το καλοκαιρι για μαρσιπο και θηλασμο μαζι..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...