Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιδομα μητροτητας και δωρο Πασχα!


riki

Recommended Posts

Καλημέρα! Λοιπόν ακούστε την νέα εξέλιξη στο σήριαλ ΟΑΕΔ Αχαρνών. Αφού έβλεπα ότι πληρώνεται ο κόσμος αυτά τα αστρονομικά πράγματικά ποσά για το 6μηνο, πήρα στον ΟΑΕΔ να τους ρωτήσω. Πάλι έλειπε ο αρμόδιος. Είπα το θέμα σε μια άλλη κυρία και αφού μου ζήτησε το ΑΦΜ μου μπήκε στο σύστημα και είδε απλά ότι δεν έχει γίνει αίτηση για το 6μηνο!!! "Ελάτε αύριο από εδώ μου λέει να δούμε τι έχει γίνει, γιατί μπορεί να βγείτε εκπρόθεσμη"!(Το δίμηνο λήγει στις 14/4). Έχω φρικάρει! Τα είχα καταθέσει όλα στις 22/2!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα! Λοιπόν ακούστε την νέα εξέλιξη στο σήριαλ ΟΑΕΔ Αχαρνών. Αφού έβλεπα ότι πληρώνεται ο κόσμος αυτά τα αστρονομικά πράγματικά ποσά για το 6μηνο, πήρα στον ΟΑΕΔ να τους ρωτήσω. Πάλι έλειπε ο αρμόδιος. Είπα το θέμα σε μια άλλη κυρία και αφού μου ζήτησε το ΑΦΜ μου μπήκε στο σύστημα και είδε απλά ότι δεν έχει γίνει αίτηση για το 6μηνο!!! "Ελάτε αύριο από εδώ μου λέει να δούμε τι έχει γίνει, γιατί μπορεί να βγείτε εκπρόθεσμη"!(Το δίμηνο λήγει στις 14/4). Έχω φρικάρει! Τα είχα καταθέσει όλα στις 22/2!
αμα λεω εγω δε ξερουν τι τουσ γινεται.............:mad::-x
Link to comment
Share on other sites

Πήρα ξανά τηλ και ζήτησα τον διευθυντή. Του είπα πως έχει η κατάσταση και το μόνο που είχε να μου πει είναι γιατί δεν πήρα αρ. πρωτοκόλλου για την αίτηση μου! Άρχισα κ φόρτωνα κορίτσια! Μαλάκωσε μετά κ μετά μου είπε ότι δε με μαλώνει, αλλά τώρα κινδυνεύω να χάσω το επίδομα. Θα τον πάρω σε λίγο να μου πει αν έχει κάτι νεότερο! Αίσχος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια να ρωτησω κατι γιατι μπερδευτηκα.Εγω ειμαι σε αδεια απο τον οκτωβρη λογο εγκυμοσυνης και πληρωνομαι απο το ικα.Τα χριστουγεννα πηρα και απο το εργοδοτη μου και απο το ικα.Εχω πητ 6/06 δωρο πασχα μονο απο το ικα θα παρω σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειχα γεννησει 20/12 ειχα παρει και απο τον ΟΑΕΔ και απο τον εργοδοτη δωρο Πασχα.

Πηγες για δουλεια μετα?Αν οχι πως πηρες απο τον εργοδοτη αφου δεν δουλεψες απο τον γεναρη και μετα που υπολογιζεται το δωρο του πασχα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά δεν βρήκα άκρη! Η μόνη μου ελπίδα είναι να βρω τον αρμόδιο αύριο το πρωί. Αχ, κορίτσια έχω απελπιστεί! Θα πάω αύριο από εκεί και θα δω τι θα γίνει! Παρακαλάω τον Θεό να βρεθεί λύση!

Link to comment
Share on other sites

Πηγες για δουλεια μετα?Αν οχι πως πηρες απο τον εργοδοτη αφου δεν δουλεψες απο τον γεναρη και μετα που υπολογιζεται το δωρο του πασχα?

 

 

 

Γεννησα 20/12 και μεχρι 20/2 ημουν σε αδεια λοχειας.απο 21/2 ξεκινησε το 6μηνο του οαεδ.Προφανως για την περιοδο λοχειας σε καλυπτει ο εργοδοτης απο δωρα.Ειχα παρει 200 ευρω απο τον εργοδοτη και 200 απο τον Οαεδ.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. είμαι νέα στο forum. θα ήθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζει κάποιος μετα απο πόσο καιρό πληρώνεται το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας απο τον οαεδ. Οχι το 6μηνο, η διαφορά που πέρνουμε του εργοδοτή με το ικα.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν είχα πάει στον ΟΑΕΔ για το σημπληρωματικό (23/2) μου σημείωσαν πάνω στην αίτηση ότι η πληρωμή θα γίνει 13/4. Εννοείται ότι δεν τους έχω ΚΑΜΙΑ εμπιστοσύνη!

Εγώ σήμερα πήγα από εκεί και ευτυχώς με καταχώρησαν!!! Προφανώς το είχαν ξεχάσει εντελώς! Σε λίγες μέρες θα έτρεχα και δεν θα έφτανα ν' αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας. Φυσικά εκείνοι δεν είχαν κάνει κανένα λάθος...

Από την μικρή πικρή μου περιπέτεια κατάλαβα ότι τπτ δεν πρέπει να αφήνουμε στην τύχη, στην καλή θέληση του εργαζόμενου και πόσο μάλλον στην καλή θέληση του κράτους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. είμαι νέα στο forum. θα ήθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζει κάποιος μετα απο πόσο καιρό πληρώνεται το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας απο τον οαεδ. Οχι το 6μηνο, η διαφορά που πέρνουμε του εργοδοτή με το ικα.

 

ευχαριστώ

 

 

καλησπερα και καλως ηρθες! εγω οταν ειχα παει στον οαεδ μου εδωσαν ενα χαρτακι με αριθμο πρωτοκολου και μου ειχαν σημειωσει και μια ημερομηνια και μου ειχαν πει οτι τοτε θα πληρωνομουν! εαν στη συγκεκριμενη ημερομηνια δεν ειχαν μπει να πηγαινα απο κει και να μου εδιναν την επιταγη! ετσι κι εγινε..φυσικα δεν ειχαν μπει και πηγα απο κει και μου εδωσαν την επιταγη!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

ΔΩΡΟ ΠΑΣΧΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΚΡΑΤΙΕΣΤΕ...........173 ΕΥΡΩ. ΞΕΦΤΗΛΕΣΣΣΣΣΣΣΣ

 

Αυτό είναι το ολόκληρο από τον Οαεδ ή δικαιούσε και από τον εργοδότη;Γιατί αν είναι η πρώτη περίπτωση το μόνο πού έχω να πω είναι που καταντήσαμε....

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια πήγα και εγώ να τα πάρω και ήταν 150ευρώ... Να πω ότι στο 6μηνο είμαι απο 13 Οκτωμβρίου οπότε το δικαιούμε ολόκληρο απο τον ΟΑΕΔ... Βρε παιδια δεν γίνετε... Και 500ευρώ να μας υπολόγιζαν θα έπρεπε να μας δώσουν 250ευρώ...

qZmyp3.pngZmFZp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα, θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση όσον αφορά το συμπληρωματικό επίδομα του ΟΑΕΔ. Πρέπει να περιμένω να πάρω το επίδομα κυοφοριας και το επίδομα λοχειας απο το ΙΚΑ για να πάω να καταθέσω τα χαρτιά η μπορώ να πάω τώρα για τους 2 μήνες πριν τη γέννα κ μόλις γεννησω με το καλό κ πάρω το επίδομα λοχειας; Δηλαδή τα χρήματα τα παίρνουμε ξεχωριστά για κάθε διαφορα επιδόματος η όλα μαζί;

 

Thanksss

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση όσον αφορά το συμπληρωματικό επίδομα του ΟΑΕΔ. Πρέπει να περιμένω να πάρω το επίδομα κυοφοριας και το επίδομα λοχειας απο το ΙΚΑ για να πάω να καταθέσω τα χαρτιά η μπορώ να πάω τώρα για τους 2 μήνες πριν τη γέννα κ μόλις γεννησω με το καλό κ πάρω το επίδομα λοχειας; Δηλαδή τα χρήματα τα παίρνουμε ξεχωριστά για κάθε διαφορα επιδόματος η όλα μαζί;

 

Thanksss

 

Όταν πάρεις το επίδομα λοχείας σου δίνουν ένα χαρτί που αναφέρει πόσα πήρες συνολικά για τις 119 ημέρες και τότε πας στον οαεδ γοα το συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια Καλημερα..Λοιποον πήρα και εγω το Δωρο του Πασχα απο τον ΟΑΕΔ και ήταν 147 ευρω...νομιζω μας κορϊδευουν...Μιλησα πριν απο λιγο με τον υπευθυνο του ΟΑΕΔ και τον ρωτησα ποσο είναι το Δωρο και πως υπολογίζεται? και μου είπε ότι είναι το μισο του μισθού...Αρα του λέω έστω και 500 να περνουμε τωρα με τις μειωσεις αν και ειναι λιγο παραπανω..θα έπρεπε να μας μπουν 250 ευρω...

Επομενως του λεω γιατι μπήκαν 147 πως γινεται..μου λεει ότι κανονικα ειναι μέχρι τέλη Απριλη και γι αυτο...

Και του απαντάω ότι και να μου έχουν κοψει και πάλι για τις 12 μέρες θα έπρεπε να εχω πάρει 217. Ο τυπος είχε σαστισει και μου λέει το συστημα τα υπολογίζει...

Του λεω αποκλειεται να κάνει λάθος?? Μου λεει όχι..Τι να κανω του λεω...Και ο τυπος μου λεει το κορυφαίο.. Ρωτα ένα λογιστη δεν μου εχει τυχει ξανα...

 

Συμπέρασμα...Εσεις που ειστε στον ΟΑΕΔ για όλους τους μήνες δεν θα έπρεπε να πάρετε 250ευρω.??? Μην το αφηνετε..Ψαξτε το τα δικαιουμαστε αν κανουν κατι στραβο...Παρτε τον ΟΑΕΔ που ανηκετε και ρωτηστε...Πρεπει να βγάλουμε άκρη και οχι να μας δουλευουν ψιλο γαζι...Δεν φτανει που μας ξεκινησαν απο 700 και τα πηγαν 500 ε..οχι δεν θα μας κοψουν και απο τα δωρα....

Συγνωμη αν σας κουρασα..ηθελα απλα να βοηθησω μπας και βρουμε καποια άκρη...Αν ειναι καποια λογιστρια και γνωριζει καποια πραγματα παραπάνω ας μας βοηθήσει...

Σας φιλω....

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

κανονικα το μισο επρεπε δηλ. 250 εμενα μου βαλανε 173 ευρω. georgia.g με ποιον υπευθυνο μιλησες?σκεφτομαι να παρω κ εγω τηλεφωνο...

 

Εγω ανηκω στο Περιστερι και μίλησα με αυτον το οποιο είχα παει να φτιαξω τα χαρτια μου...Για παρε και εσυ και ρωτα να δουμε τι γινεται βρε παιδια...Παρε στον ΟΑΕΔ που ανηκεις και ζητα τον υπευθυνο απο τις παροχες μητροτητας..να δουμε τι θα σου πει εσένα...

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια δεν πηρα ΤΙΠΟΤΑ! Ουτε απο εργοδοτη ουτε απο ΟΑΕΔ! Επιδομα παιρνω απο 5-1-2012 κανονικα επρεπε να παρω! Και ο εργοδοτης μου δινει ενα πολυ μικρο ποσοστο για τις πρωτες μερες του Ιανουαριου. Μα ειναι δυνατον να μην παιρνω απο κανεναν????????? Οταν ειχα μιλησει με την υπευθυνη στον ΟΑΕΔ μου ειπε οτι θα υπολογιστει το ποσο που δικαιουμαι και θα κατατεθει!!!

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...