Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γενικα ποσο συνηθισμένο είναι το δώρο στην πρωτοβάθμια; Εμείς έχουμε σκεφτεί, αλλά δεν το χουμε κ σίγουρο ότι θα γίνει, αν φτιάξει ο άντρας μου κάτι χειροτεχνίες που κάνει για τις γιορτές για τους συγγενείς κ μείνει υλικό, να κάνουμε κ για τη δασκάλα τιυ μικρου, αλλά δεν το έχουμε και δεδομένο ότι θα γίνουν αυτά όντως. Θα είναι κάτι μικρό για γραφείο, πιο πολύ συμβολική χειρονομία αλλά καλλιτεχνικής φύσης, όχι κάτι diy σαν σχολική χειροτεχνία.  καλλιτεχνικο αλλα και χρηστικό, οχι διακοσμητικό ή γούρι (που εγω τα συνήθιζα παλιά κατά κόρον αλλά από ένα σημείο κ μετά κούρασαν κ την ίδια μου την αδερφή, που είναι πολύ υπομονετικός κ καλοπροαίρετος άνθρωπος!). 

 

Μου έχουν φέρει κ εμένα μαθητες δώρο, δυο φορές στα τόσα χρόνια, της α γυμνασίου σε τμήματα που ήμουν η υπεύθυνη καθηγήτρια (υπήρχε δλδ πιο στενή σχέση) κ κατάλαβα ότι ήταν κάτι σαν συνέχεια της σχέσης που έχουν στο δημοτικό με τη δασκάλα. Το ένα το έφερε μαθήτρια κ το άλλο μαμα τη μέρα των ελέγχων, που μου φάνηκε αρκετά αμήχανο. Κ στις δυο περιπτώσεις ηταν κόσμημα φο μικρησ αξίας, συμβολική κίνηση δλδ. Επειδή στη δευτεροβάθμια είναι διαφορετικά τα πράγματα ως προς τις σχέσεις κ επειδή τα παιδθα έχουν πολλούς διαφορετικούς καθηγητές, ένιωσα κάπως περίεργα κ στις δυο περιπτώσεις, κ αμήχανα ως προς τους συναδέλφους κ η αμηχανία θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη αν το δώρο δεν ηταν μόνο συμβολικό. Όμως είναι τελείως άλλη περίπτωση σε σχέση με το νηπιαγωγειο ή κ το δημοτικό. Έισης μια φορά ένα τμήμα μου έκανε τούρτα έκπληξη στα γενέθλια μου, αυτό κι αν ηταν αμήχανο! Κ το ήξεραν κ όλοι στο γραφείο κ κοροιϊδευαν κάπως κ το ψυχανεμιστηκα από μισόλογα, αλλά στο μυαλό μου ήρθε άλλο τμήμα που έκανα πολλές ώρες κ είχαμε παρα πολύ στενή σχέση, κ η έκπληξη ήρθε από το τμήμα που ένιωθα ότι ήξερα λιγότερο καλά απ όλα, ένας λόγος επιπλέον για να νιώσω άσχημα που δεν είχα αντιληφθεί πώς με εβλεπαν τα συγκεκριμένα παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

42 minutes ago, Έσπερος said:

Γενικα ποσο συνηθισμένο είναι το δώρο στην πρωτοβάθμια; Εμείς έχουμε σκεφτεί, αλλά δεν το χουμε κ σίγουρο ότι θα γίνει, αν φτιάξει ο άντρας μου κάτι χειροτεχνίες που κάνει για τις γιορτές για τους συγγενείς κ μείνει υλικό, να κάνουμε κ για τη δασκάλα τιυ μικρου, αλλά δεν το έχουμε και δεδομένο ότι θα γίνουν αυτά όντως. Θα είναι κάτι μικρό για γραφείο, πιο πολύ συμβολική χειρονομία αλλά καλλιτεχνικής φύσης, όχι κάτι diy σαν σχολική χειροτεχνία.  καλλιτεχνικο αλλα και χρηστικό, οχι διακοσμητικό ή γούρι (που εγω τα συνήθιζα παλιά κατά κόρον αλλά από ένα σημείο κ μετά κούρασαν κ την ίδια μου την αδερφή, που είναι πολύ υπομονετικός κ καλοπροαίρετος άνθρωπος!). 

 

Μου έχουν φέρει κ εμένα μαθητες δώρο, δυο φορές στα τόσα χρόνια, της α γυμνασίου σε τμήματα που ήμουν η υπεύθυνη καθηγήτρια (υπήρχε δλδ πιο στενή σχέση) κ κατάλαβα ότι ήταν κάτι σαν συνέχεια της σχέσης που έχουν στο δημοτικό με τη δασκάλα. Το ένα το έφερε μαθήτρια κ το άλλο μαμα τη μέρα των ελέγχων, που μου φάνηκε αρκετά αμήχανο. Κ στις δυο περιπτώσεις ηταν κόσμημα φο μικρησ αξίας, συμβολική κίνηση δλδ. Επειδή στη δευτεροβάθμια είναι διαφορετικά τα πράγματα ως προς τις σχέσεις κ επειδή τα παιδθα έχουν πολλούς διαφορετικούς καθηγητές, ένιωσα κάπως περίεργα κ στις δυο περιπτώσεις, κ αμήχανα ως προς τους συναδέλφους κ η αμηχανία θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη αν το δώρο δεν ηταν μόνο συμβολικό. Όμως είναι τελείως άλλη περίπτωση σε σχέση με το νηπιαγωγειο ή κ το δημοτικό. Έισης μια φορά ένα τμήμα μου έκανε τούρτα έκπληξη στα γενέθλια μου, αυτό κι αν ηταν αμήχανο! Κ το ήξεραν κ όλοι στο γραφείο κ κοροιϊδευαν κάπως κ το ψυχανεμιστηκα από μισόλογα, αλλά στο μυαλό μου ήρθε άλλο τμήμα που έκανα πολλές ώρες κ είχαμε παρα πολύ στενή σχέση, κ η έκπληξη ήρθε από το τμήμα που ένιωθα ότι ήξερα λιγότερο καλά απ όλα, ένας λόγος επιπλέον για να νιώσω άσχημα που δεν είχα αντιληφθεί πώς με εβλεπαν τα συγκεκριμένα παιδιά. 

Εμένα ως καθηγήτρια Γαλλικών, παλιότερα κυρίως γιατί πλέον διδάσκω ελάχιστα, μου έκαναν πάρα πολλά δώρα! Τόσο στα φροντιστήρια, όσο και στα ιδιαίτερα. Διακοσμητικά, βιβλία, φουλάρια, κοσμήματα, γλυκά, ρούχα κτλ. Δεν ένιωσα ποτέ αμήχανα, χαιρόμουν πάρα πολύ! Όχι για το δώρο αλλά γιατί με σκέφτηκαν! 

Αυτό με την τούρτα είναι πολύ συγκινητικό. Σε καμία περίπτωση δεν θα ένιωθα αμήχανα. Στο γραφείο όταν μου είχαν κάνει έκπληξη τούρτα, έκλαιγα κάνα 5λεπτο πριν καταφέρω να σβήσω τα κεριά. 

Δεν ξέρω αν συνηθίζονται τα δώρα, αλλά εγώ το αισθάνομαι και θέλω να πάρω γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένη από τη δασκάλα και το σχολείο μας γενικότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Στα ιδιαίτερα το θεωρώ αυτονόητο ότι δίνονται δωρα και μάλιστα όχι συμβολικά. Στο σχολείο είναι αλλιώς. Όχι τόσο στην πρωτοβάθμια που είναι ένας ο δάσκαλος. Σ εμάς είναι περίεργο. Γιατί σ εμένα κ όχι στους άλλους του τμήματος; απ αυτήν την έννοια αμήχανο. Την τούρτα κ εγω με συγκίνηση τη θυμάμαι. η αμηχανία ήταν ως προς τους συναδέλφους γιατί αυτό ειδικά δεν έχει ξαναγίνει. δωράκια περιστασιακά ξέρω ότι παίρνουν κ άλλες καθηγήτριες. κ του άντρα μου του έχουν κάνει, καλλιτεχνικα δωρα, κάποιες φορές. Απλώς είναι μεμονωμένες περιπτώσεις, όχι συνήθεια.  Και κάποιοι άνθρωποι γύρω γύρω είναι κακεντρεχείς κ αυτά τα σχολιάζουν… 

Link to comment
Share on other sites

εδω δ ειναι κ στανταρ το δωρακι.μικρο ποσοστο δινει,περιπου 30%θα ελεγα στο δημοτικο.περιπου οι μισοι στα νηπια,κυριως στο τελος της χρονιας

εμεις εχουμε δωσει συμβολικα,τυπου γλαστρακι με χειροτεχνια του παιδιου

στην περσινη εκανε απλα ζωγραφια η κορη μου,ελεγα θα της παρουμε κτ αλλη φορα,κ τελικα αλλαξε δασκαλα κ στεναχωρηθηκα γτ ηταν πολυ καλη

Link to comment
Share on other sites

Από τον βρεφονηπιακό σταθμό μέχρι και τώρα (Δημοτικό) κάνουμε πάντα ένα συμβολικό δωράκι στον/στην εκπαιδευτικό του παιδιού Χριστούγεννα, Πάσχα αλλά και τέλος του σχολικού έτους. Σε γυναίκες έχουμε πάρει χριστουγεννιάτικα ή πασχαλινά διακοσμητικά, γενικά διακοσμητικά για το σπίτι, εορταστικά σετάκια από φαρμακείο ή καταστήματα καλλυντικών, κοσμήματα οικονομικά, ημερολόγια-ατζέντες, κάτι τέλειους σελιδοδείκτες που είχα βρει, κάποια προσωποποιημένα δώρα αλλά και ωραίες κατασκευές της κόρης μου... Αυτά θυμάμαι τώρα. Σε άντρα εκπαιδευτικό δυσκολευόμαστε πιο πολύ. Πάντα συνοδεύονται από μια ζωγραφιά της κόρης μου ή διακοσμεί η ίδια τη τσάντα του δώρου.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 hours ago, Yovanna said:

Θα ήθελα να κάνω κάποιο Χριστουγεννιάτικο δώρο στις 2 δασκάλες μας (μία είναι η βασική, η άλλη βοηθός περισσότερο) καθώς και στη διευθύντρια. Σας φαίνεται κάπως? Εσείς κάνετε? Τι πιστεύετε θα ήταν καλύτερο? Κάτι σε γιορτινό ύφος ή κάτι άσχετο στυλ κόσμημα-τσαντάκι- άρωμα κτλ?

Επίσης θα ήταν καλύτερα να τα δώσω στην ενημέρωση του μήνα (9 Δεκέμβρη) ή μετά τη γιορτή (17 Δεκέμβρη)? Το πρώτο βολεύει περισσότερο, ο δεύτερο θα μου άρεσε περισσότερο.

Εγώ τους παίρνω γούρι σχεδόν πάντα, μόνο μία χρονιά που ήταν οι δασκάλες γύρω στα 25 πήρα βραχιόλια (τα ίδια και στις δύο).

15 hours ago, Έσπερος said:

Γενικα ποσο συνηθισμένο είναι το δώρο στην πρωτοβάθμια; Εμείς έχουμε σκεφτεί, αλλά δεν το χουμε κ σίγουρο ότι θα γίνει, αν φτιάξει ο άντρας μου κάτι χειροτεχνίες που κάνει για τις γιορτές για τους συγγενείς κ μείνει υλικό, να κάνουμε κ για τη δασκάλα τιυ μικρου, αλλά δεν το έχουμε και δεδομένο ότι θα γίνουν αυτά όντως. Θα είναι κάτι μικρό για γραφείο, πιο πολύ συμβολική χειρονομία αλλά καλλιτεχνικής φύσης, όχι κάτι diy σαν σχολική χειροτεχνία.  καλλιτεχνικο αλλα και χρηστικό, οχι διακοσμητικό ή γούρι (που εγω τα συνήθιζα παλιά κατά κόρον αλλά από ένα σημείο κ μετά κούρασαν κ την ίδια μου την αδερφή, που είναι πολύ υπομονετικός κ καλοπροαίρετος άνθρωπος!). 

 

Μου έχουν φέρει κ εμένα μαθητες δώρο, δυο φορές στα τόσα χρόνια, της α γυμνασίου σε τμήματα που ήμουν η υπεύθυνη καθηγήτρια (υπήρχε δλδ πιο στενή σχέση) κ κατάλαβα ότι ήταν κάτι σαν συνέχεια της σχέσης που έχουν στο δημοτικό με τη δασκάλα. Το ένα το έφερε μαθήτρια κ το άλλο μαμα τη μέρα των ελέγχων, που μου φάνηκε αρκετά αμήχανο. Κ στις δυο περιπτώσεις ηταν κόσμημα φο μικρησ αξίας, συμβολική κίνηση δλδ. Επειδή στη δευτεροβάθμια είναι διαφορετικά τα πράγματα ως προς τις σχέσεις κ επειδή τα παιδθα έχουν πολλούς διαφορετικούς καθηγητές, ένιωσα κάπως περίεργα κ στις δυο περιπτώσεις, κ αμήχανα ως προς τους συναδέλφους κ η αμηχανία θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη αν το δώρο δεν ηταν μόνο συμβολικό. Όμως είναι τελείως άλλη περίπτωση σε σχέση με το νηπιαγωγειο ή κ το δημοτικό. Έισης μια φορά ένα τμήμα μου έκανε τούρτα έκπληξη στα γενέθλια μου, αυτό κι αν ηταν αμήχανο! Κ το ήξεραν κ όλοι στο γραφείο κ κοροιϊδευαν κάπως κ το ψυχανεμιστηκα από μισόλογα, αλλά στο μυαλό μου ήρθε άλλο τμήμα που έκανα πολλές ώρες κ είχαμε παρα πολύ στενή σχέση, κ η έκπληξη ήρθε από το τμήμα που ένιωθα ότι ήξερα λιγότερο καλά απ όλα, ένας λόγος επιπλέον για να νιώσω άσχημα που δεν είχα αντιληφθεί πώς με εβλεπαν τα συγκεκριμένα παιδιά. 

βρε έσπερος εισαι ο μόνος άνθρωπος που ακούω να λέει πως τα δώρα και οι εκπλήξεις της φέρνουν αμηχανία!

Εμένα μου αρέσει πολύ, με συγκινεί. Εγώ παίρνω δώρα και στις δασκάλες του μικρού, στην κοπέλα που έρχεται και καθαρίζει, σε συναδέλφους, όχι κάτι ακριβό όμως πάντα κάτι συμβολικό. Πέρυσι μάλιστα που ήμασταν κλειστά πήγα με τα πόδια μέχρι το σχολείο (γιατί δεν είχα αυτοκίνητο) προκειμένου να αφήσουμε τα δώρα για τις δασκέλες, ο μικρός είχε πραγματικά χαρεί πάρα πολυ! και φέτος θα πάρω και στην δασκάλα του και στην κοπέλα της μελέτης, καλό είναι με μία μικρή κίνηση να δείχνουμε πόσο εκτιμούμε αυτό που κάνουν για εμάς αυτοί οι άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , kotsifikos είπε:

βρε έσπερος εισαι ο μόνος άνθρωπος που ακούω να λέει πως τα δώρα και οι εκπλήξεις της φέρνουν αμηχανία!

η αμηχανία προέρχεται από το ότι σ εμάς δεν συνηθίζεται κ το ότι δεν έγινε ανάλογη χειρονομία σε όλους τους καθηγητές των παιδιών. 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Έσπερος said:

η αμηχανία προέρχεται από το ότι σ εμάς δεν συνηθίζεται κ το ότι δεν έγινε ανάλογη χειρονομία σε όλους τους καθηγητές των παιδιών. 

Ήταν και άλλοι καθηγητές μπροστά όταν στα έδιναν? Αυτό είναι όντως κάπως. Εγώ δεν θα τα έδινα μπροστά σε άλλους.

Πότε να τα δώσω τελικά λέτε? Στην ενημέρωση του Δεκεμβρίου (εύκολο αλλά λίγο αμήχανο), ή να τα κουβαλάω να τα δώσω στη γιορτή? (εκεί άντε να τις ψάχνεις και τις 3)..

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Yovanna said:

Ήταν και άλλοι καθηγητές μπροστά όταν στα έδιναν? Αυτό είναι όντως κάπως. Εγώ δεν θα τα έδινα μπροστά σε άλλους.

Πότε να τα δώσω τελικά λέτε? Στην ενημέρωση του Δεκεμβρίου (εύκολο αλλά λίγο αμήχανο), ή να τα κουβαλάω να τα δώσω στη γιορτή? (εκεί άντε να τις ψάχνεις και τις 3)..

εγώ θα τα έδινα είτε στη γιορτή είτε θα τα άφηνα στο σχολείο ένα πρωί πηγαίνοντας το παιδί (εκεί λίγο πριν την παραμονή χριστουγέννων) και θα ζηγούσα να τα δώσουν στις δασκάλες του παιδιού (βέβαια αυτό λίγο απρόσωπο).

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Ήταν και άλλοι καθηγητές μπροστά όταν στα έδιναν? Αυτό είναι όντως κάπως. Εγώ δεν θα τα έδινα μπροστά σε άλλους.

Πότε να τα δώσω τελικά λέτε? Στην ενημέρωση του Δεκεμβρίου (εύκολο αλλά λίγο αμήχανο), ή να τα κουβαλάω να τα δώσω στη γιορτή? (εκεί άντε να τις ψάχνεις και τις 3)..

 

Εγώ συνήθως δίνω τα δωράκια στα παιδιά και τα δινουν τα ίδια, κάποια μέρα της τελευταίας εβδομάδας πριν κλείσουν τα σχολεία.

 

Προσωπικά συνήθως παίρνω βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Deena είπε:

 

Εγώ συνήθως δίνω τα δωράκια στα παιδιά και τα δινουν τα ίδια, κάποια μέρα της τελευταίας εβδομάδας πριν κλείσουν τα σχολεία.

 

Προσωπικά συνήθως παίρνω βιβλίο.

Βέβαια.παντα τα ίδια.εγω έλεγα νωρίτερα γιατί φοβάμαι ρο λοκνταουν

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos said:

εγώ θα τα έδινα είτε στη γιορτή είτε θα τα άφηνα στο σχολείο ένα πρωί πηγαίνοντας το παιδί (εκεί λίγο πριν την παραμονή χριστουγέννων) και θα ζηγούσα να τα δώσουν στις δασκάλες του παιδιού (βέβαια αυτό λίγο απρόσωπο).

 

Το δεύτερο δεν θα μου άρεσε. Καλύτερα στη γιορτή.

47 minutes ago, Deena said:

 

Εγώ συνήθως δίνω τα δωράκια στα παιδιά και τα δινουν τα ίδια, κάποια μέρα της τελευταίας εβδομάδας πριν κλείσουν τα σχολεία.

 

Προσωπικά συνήθως παίρνω βιβλίο.

Ωραία ιδέα να τα δώσει εκείνος, αλλά είναι πολύ μικρούλης. Θα τα μπερδέψει/σπάσει κτλ. Ιδανικό θα ήταν να τα δίναμε μαζί. Κάτι θα σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Ήταν και άλλοι καθηγητές μπροστά όταν στα έδιναν? Αυτό είναι όντως κάπως. Εγώ δεν θα τα έδινα μπροστά σε άλλους.

όχι δεν ήταν. Αλλά εμφανίστηκα από την τάξη κρατώντας τσαντάκι δώρου (δεν παίρνω τη τσάντα μου μέσα στην αίθουσα). δεν γινόταν να το κρύψω. 

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2021 at 2:23 ΜΜ, Yovanna είπε:

Το δεύτερο δεν θα μου άρεσε. Καλύτερα στη γιορτή.

Ωραία ιδέα να τα δώσει εκείνος, αλλά είναι πολύ μικρούλης. Θα τα μπερδέψει/σπάσει κτλ. Ιδανικό θα ήταν να τα δίναμε μαζί. Κάτι θα σκεφτώ.

Εμένα μου ήρθαν τα χριστουγεννιατικα σαπουναλια.ειναι μέσα σε κουτί κ εχουν αφιέρωση ξεχωριστή σε κάθε δασκάλα με το ονόμα της.θα τα βάλουμε σε χριστουγεννιατικα τσαντάκια με αυτά πουωεφτιαξε κ θα τα προσφέρει.ελπθζω ότι δεν θα τα μπερδέψει γιατί θα διαλεξειβεκεινηβτα σανουλακια που θα μπουν.Σκεφτομσι να τα δώσει νωρίτερα μην τυχόν κ κλεισουν τα σχολεία.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Εμένα μου ήρθαν τα χριστουγεννιατικα σαπουναλια.ειναι μέσα σε κουτί κ εχουν αφιέρωση ξεχωριστή σε κάθε δασκάλα με το ονόμα της.θα τα βάλουμε σε χριστουγεννιατικα τσαντάκια με αυτά πουωεφτιαξε κ θα τα προσφέρει.ελπθζω ότι δεν θα τα μπερδέψει γιατί θα διαλεξειβεκεινηβτα σανουλακια που θα μπουν.Σκεφτομσι να τα δώσει νωρίτερα μην τυχόν κ κλεισουν τα σχολεία.

 

Ωραία ιδέα τα χριστουγεννιάτικα σαπουνάκια! Συμφωνώ να δοθούν νωρίτερα, γιατί θεωρώ πιθανό να κλείσουν πιο νωρίς τα σχολεία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 33 λεπτά , love kids είπε:

Ωραία ιδέα τα χριστουγεννιάτικα σαπουνάκια! Συμφωνώ να δοθούν νωρίτερα, γιατί θεωρώ πιθανό να κλείσουν πιο νωρίς τα σχολεία. 

Ναι.κ τα κάνει ξεχωριστά γιατι σε κάθε δασκάλα έχουμε γράψει κάτι διαφορετικό και είναι από καρδιάς θα στήσουν κ μάλλον θα χρησιμοποιηθούν.μοσχομυριζουν.ειναι αστεράκια κ ανθρωπακια.ειχε πολλα σχέδια.

Για εμάς κ φίλους παρήγγειλα γούρια που μοιάζουν με μικρά μαξιλαράκια ζωγραφισμένα με δεντράκια που έχουν στολίδι τα ονόματα των μελών κάθε οικογένειας.ειναι σε βαλιτσάκι χάρτινο με ασορτί ετικέτα.πολυ ωραίο.

Επίσης πήρα στη μικρή τριγωνακια διακοσμημένο με κορδελιτσες κ τριγωνακι.αυτο που το χτυπάει έχει κ μιξρη φουντιτσα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι.κ τα κάνει ξεχωριστά γιατι σε κάθε δασκάλα έχουμε γράψει κάτι διαφορετικό και είναι από καρδιάς θα στήσουν κ μάλλον θα χρησιμοποιηθούν.μοσχομυριζουν.ειναι αστεράκια κ ανθρωπακια.ειχε πολλα σχέδια.

Για εμάς κ φίλους παρήγγειλα γούρια που μοιάζουν με μικρά μαξιλαράκια ζωγραφισμένα με δεντράκια που έχουν στολίδι τα ονόματα των μελών κάθε οικογένειας.ειναι σε βαλιτσάκι χάρτινο με ασορτί ετικέτα.πολυ ωραίο.

Επίσης πήρα στη μικρή τριγωνακια διακοσμημένο με κορδελιτσες κ τριγωνακι.αυτο που το χτυπάει έχει κ μιξρη φουντιτσα.

Τι ωραίες ιδέες!!! Από που τα πήρες τα σαπουνάκια;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, μαγιοπουλας said:

Εμένα μου ήρθαν τα χριστουγεννιατικα σαπουναλια.ειναι μέσα σε κουτί κ εχουν αφιέρωση ξεχωριστή σε κάθε δασκάλα με το ονόμα της.θα τα βάλουμε σε χριστουγεννιατικα τσαντάκια με αυτά πουωεφτιαξε κ θα τα προσφέρει.ελπθζω ότι δεν θα τα μπερδέψει γιατί θα διαλεξειβεκεινηβτα σανουλακια που θα μπουν.Σκεφτομσι να τα δώσει νωρίτερα μην τυχόν κ κλεισουν τα σχολεία.

 

Δηλαδή θα είναι από ένα τσαντάκι με ένα αστέρι που έχει φτιάξει η μικρή και ένα κανονικό σαπουνάκι η πολλά μικρά; 
Τις κάρτες θα τις γράψει η μικρή; Εγώ σκέφτομαι μήπως γράψουμε εμείς τις κάρτες και ο μικρός γράψει χρονια πολλα στη ζωγραφιά του. Η να γράψει και την κάρτα; 
Στο μεταξύ έφαγα φλασια ότι ο μικρός δεν έχει μόνο 2 δασκάλες αλλά και τη δασκάλα της μουσικής και τη δασκάλα των αγγλικών.. Αυτές δεν θα πάρουν δώρο;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Yovanna είπε:

Δηλαδή θα είναι από ένα τσαντάκι με ένα αστέρι που έχει φτιάξει η μικρή και ένα κανονικό σαπουνάκι η πολλά μικρά; 
Τις κάρτες θα τις γράψει η μικρή; Εγώ σκέφτομαι μήπως γράψουμε εμείς τις κάρτες και ο μικρός γράψει χρονια πολλα στη ζωγραφιά του. Η να γράψει και την κάρτα; 
Στο μεταξύ έφαγα φλασια ότι ο μικρός δεν έχει μόνο 2 δασκάλες αλλά και τη δασκάλα της μουσικής και τη δασκάλα των αγγλικών.. Αυτές δεν θα πάρουν δώρο;; 

Εγώ θα στείλω στις καθημερινές δασκαλες που είναι τρεις.4 σαπουνακια έχει.οι ευχές είναι κολλημένες στο κουτί από το τυπογραφείο.το αστεράκι θα βάλουμε κ στολίδι από πηλό που θα φτιάξει.χρονια πολλά δεν υα μπορεί να γράψει μόνη της.

1 hour ago, Anna3011 είπε:

Τι ωραίες ιδέες!!! Από που τα πήρες τα σαπουνάκια;

Σου στέλνω μην

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Εγώ θα στείλω στις καθημερινές δασκαλες που είναι τρεις.4 σαπουνακια έχει.οι ευχές είναι κολλημένες στο κουτί από το τυπογραφείο.το αστεράκι θα βάλουμε κ στολίδι από πηλό που θα φτιάξει.χρονια πολλά δεν υα μπορεί να γράψει μόνη της.

Ωραία θα είναι! 

Βασικά και οι άλλες καθημερινές είναι , διότι  3 φορές τη βδομάδα κάνουν αγγλικά και μουσική προπαιδεία . Επίσης με την δασκάλα μουσικής ετοιμάζουν και τις γιορτές κτλ. Βγάζει πολλή δουλειά. Αλλά έτσι, πρέπει να πάρεις σε όλους. Διότι εκτός από όλες τις δασκάλες, είναι και η διευθύντρια (για την οποία  πήρα δώρο), η βοηθός της η οποία είναι κυριολεκτικά η ψυχή του σχολείου, ο γιός της διευθύντριας , ο οποίος ασχολείται με πολλά πράγματα, η κυρία στη γραμματεία, η καλή μας μαγείρισσα κτλ. Μετά θα είμαι ο Άγιος Βασίλης! Είναι κρίμα όμως η δασκάλα της μουσικής και των αγγλικών, που κάνουν σε όλα τα τμήματα, αν μην παίρνουν δωράκι γιατί δεν είναι οι βασικές δασκάλες.

Ο δικός μου αν του πεις γράψε το χ, τώρα το ρ κτλ, ξέρει και τα γράφει. Έχουν μάθει στο σχολείο. Αν δεν θυμάται κάποιο, του το γράφω και το γράφει μετά εκείνος. Μερικά τα κάνει ανάποδα βέβαια, όπως το Σ και το Ε. Ξεκίνησε να τα γράφει σωστά και μετά τα γύρισε ανάποδα! 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, στο Γυμνάσιο φαντάζομαι δεν συνηθίζονται δώρα; Είναι και λίγο δύσκολο να πάμε 10 δωράκια. Και πότε;

Δεν μπορώ να θυμηθώ από τα παιδικά μου χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , CutiePies είπε:

Να ρωτήσω, στο Γυμνάσιο φαντάζομαι δεν συνηθίζονται δώρα; Είναι και λίγο δύσκολο να πάμε 10 δωράκια. Και πότε;

Δεν μπορώ να θυμηθώ από τα παιδικά μου χρόνια.

Σ εμάς δεν φέρνουν. Εμένα δυο φορές όπως ανέφερα , του άντρα μου επίσης δυο  (άλλου τύπου, χειροποίητα από μαθητες με τέτοιο ταλέντο) κ σποραδικά σε άλλους (ή μάλλον άλλες) συναδέλφους μια στις τόσες ένα μικροδωράκι. Η μαμα μου πάντως όταν ήμασταν μαθήτριες πήγαινε γλυκά στους καθηγητές όταν έπαιρνε βαθμούς, σίγουρα το καλοκαίρι αλλά ίσως κ ενδιαμεσα. Επίσης εμείς στο γυμνάσιο είχαμε μια φιλόλογο τρία χρόνια, κ στο τέλος της γ της φέραμε μια ανθοδέσμη. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.κ τα κάνει ξεχωριστά γιατι σε κάθε δασκάλα έχουμε γράψει κάτι διαφορετικό και είναι από καρδιάς θα στήσουν κ μάλλον θα χρησιμοποιηθούν.μοσχομυριζουν.ειναι αστεράκια κ ανθρωπακια.ειχε πολλα σχέδια.

Για εμάς κ φίλους παρήγγειλα γούρια που μοιάζουν με μικρά μαξιλαράκια ζωγραφισμένα με δεντράκια που έχουν στολίδι τα ονόματα των μελών κάθε οικογένειας.ειναι σε βαλιτσάκι χάρτινο με ασορτί ετικέτα.πολυ ωραίο.

Επίσης πήρα στη μικρή τριγωνακια διακοσμημένο με κορδελιτσες κ τριγωνακι.αυτο που το χτυπάει έχει κ μιξρη φουντιτσα.

πανεμορφα ακουγονται!!

αν μπορεις στειλε κ σε μενα απο που,κ τα σαπουνια κ τα γουρια,ακουγονται τελεια!!

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Έσπερος said:

Σ εμάς δεν φέρνουν. Εμένα δυο φορές όπως ανέφερα , του άντρα μου επίσης δυο  (άλλου τύπου, χειροποίητα από μαθητες με τέτοιο ταλέντο) κ σποραδικά σε άλλους (ή μάλλον άλλες) συναδέλφους μια στις τόσες ένα μικροδωράκι. Η μαμα μου πάντως όταν ήμασταν μαθήτριες πήγαινε γλυκά στους καθηγητές όταν έπαιρνε βαθμούς, σίγουρα το καλοκαίρι αλλά ίσως κ ενδιαμεσα. Επίσης εμείς στο γυμνάσιο είχαμε μια φιλόλογο τρία χρόνια, κ στο τέλος της γ της φέραμε μια ανθοδέσμη. 

 

Τα χειροποίητα τα εκτιμούν οι καθηγητές; Σκέφτομαι αν ήταν μία στις τόσες θα έχουν το γούστο τους και την τσαχπινιά τους. Το σκέφτομαι πιο πολύ όταν παίρνουν μαζικά, 10 βαζάκια, κεράκια, κούπες, καδράκια κάθε γιορτή, αν τα εκτιμάνε ή απλά πάνε στα σκουπίδια όλα μαζί. Τα αποφεύγω γιατί φοβάμαι ότι είναι όπως με τις χειροτεχνίες των παιδιών μας. Μας φαίνονται όμορφες όταν είναι νήπια και κάνουν τις πρώτες αλλά δε θαυμάζουμε ούτε κρατάμε όλα όσα φτιάχνουν για χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , CutiePies είπε:

 

Τα χειροποίητα τα εκτιμούν οι καθηγητές; Σκέφτομαι αν ήταν μία στις τόσες θα έχουν το γούστο τους και την τσαχπινιά τους. Το σκέφτομαι πιο πολύ όταν παίρνουν μαζικά, 10 βαζάκια, κεράκια, κούπες, καδράκια κάθε γιορτή, αν τα εκτιμάνε ή απλά πάνε στα σκουπίδια όλα μαζί. Τα αποφεύγω γιατί φοβάμαι ότι είναι όπως με τις χειροτεχνίες των παιδιών μας. Μας φαίνονται όμορφες όταν είναι νήπια και κάνουν τις πρώτες αλλά δε θαυμάζουμε ούτε κρατάμε όλα όσα φτιάχνουν για χρόνια. 

δεν εννοώ τετοια χειροποίητα. κανονικά έργα τέχνης γλυπτά, από μαθητες που έχουν κλίση σ αυτό. δλδ τα έχουμε στολίδι κανονικό στο σπίτι.

 

Εμείς πάντως κρατάμε διαφορα ενθύμια. πχ χαριτωμένα που μας γράφουν όταν μας κάνουν αξιολόγηση ή χαρτάκια με ευχές κλπ. Δεν είναι πολλά λόγω ηλικίας των παιδιών. έχω ζωγραφιά μαθητή που μου είχε βγάλει την ψυχή κατά τ αλλα όταν ήμουν νεοδιόριστη. κάποια στιγμή με λυπήθηκε φαίνεται κ ένιωσε τύψεις, μου χάρισε κάτι που ζωγράφισε στο μάθημα. αφιερωμένο στην «κιρία Χ» με λάθος ορθογραφία και στο όνομα μου. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...