Recommended Posts

Τι να προσέξει παραπάνω βρε καλή μου;

Πρακτικά δεν γίνεται αυτό.......

Δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα μπορούσε να γίνει πράκτικά....Τον τρόπο....Ακόμα και να θέλεις να προσέξεις παραπάνω ένα παιδί δεν γίνεται (και δεν εννοώ δεν γίνεται ηθικά, γιατί η ηθική του καθενός είναι ξεχωριστή από τον άλλο)

Γίνεται.... γίνεται.... Καλή μου emmaki επειδή εσύ είσαι πάρα πολύ ηθικό και σωστό άτομο (ξέρω τι λέω) δεν σημαίνει ότι είναι όλοι έτσι!

Στο σχολείο του γιου μου "κανακεύουν" συγκεκριμένα παιδάκια λόγω ονόματος.... και πώς γίνεται βρε παιδί μου πάντα η κλήρωση(!) να τυχαίνει στα παιδιά αυτά να πάρουν τον κεντρικό ρόλο στη γιορτή... να μπει η εργασία τους στο περιοδικό του σχολείου... να διαβαστεί η έκθεσή τους στην τάξη.... να τύχουν ιδιαίτερης φροντίδας στο διάλλειμμα (αγκαλιές, χάδια κλπ).... κ.α. κ.α. κ.α.

Και δεν έχει σχέση μόνο με το όνομα .... αλλά και με τις απολαβές που μπορεί να έχει μία δασκάλα ή η Δ/νση του Σχολείου από συγκεκριμένα άτομα, ώστε να αναγκάζεται να "προσέχει" ένα παιδί παραπάνω.

Τώρα παρεπιπτόντως θα ήθελα κι εγώ να ευχαριστήσω τη δασκάλα μας που έμαθα τόσα πράγματα στα παιδιά μας, με τον υπέροχο τρόπο της και τη μεταδοτικότητά της.... έχεις καμιά ιδέα για ένα συμβολικό δωράκι τον Ιούνιο?

Διαφημίσεις

Κι εγω νομιζω οτι γινεται.

Ακομα θυμαμαι τις δασκαλες μου στο δημοτικο που μιλουσαν παντα πιο γλυκα και ηρεμα ( και με πολλα μπραβο)σε μια συμμαθητρια μου, κορη συναδελφου τους, απ' οτι σε ολα τα αλλα παιδια.

Το πρωτο κουδουνι!!!!

Μεγαλωνουμε.....δημοτικο!!!

Η καρδουλα χτυπα δυνατα....

Αφηνουμε το χερι της μαμας για να μπουμε πρωτη φορα στην ταξη.

Εσυ εκει κοντα μας!!Η πρωτη γνωριμια!!!

Ζεστο χαμογελο, γλυκια φωνη,θερμη υποδοχη....

Η καρδουλα ηρεμει! Ολα θα πανε καλα!

Τα πρωτα γραμματα, οι πρωτοι αριθμοι...

Εσυ εκει κοντα μας! Υπομονη, επαναληψη, να τα πουμε παλι, ξανα και ξανα....

Παιρνουμε θαρρος.Το σχολειο γινεται σαν το σπιτι μας.Φωνες, γελια,φασαρια, καυγαδες...

Εσυ εκει κοντα μας!Ηφωνη υψωνει λιγο, υφος και βλεμα αυστηρο, επανερχομαστε στην ταξη...

Μας παιρνει το παραπονο, χτυπαμε,ποναμε, νοιωθουμε λιγο αρρωστοι....

Εσυ εκει κοντα μας!Ανησυχο βλεμμα, τρυφερο χαδι, παρηγορες κουβεντες...

Ο καιρος περναει...μεγαλωνουμε!!

Δευτερα ταξη...τα πραγματα δυσκολευουν!!

Εσυ εκει κοντα μας για αλλη μια χρονια!!Ποσο χαιρομαστε!!!

Τα μαθηματα πληθαινουν, κανονες γραμματικης, καθετες πραξεις, πολ/σμος, μελετη...

Εσυ εκει κοντα μας, με υπομονη και ηρεμια, θα τα μαθουμε ολα, θα τα μαθουμε ολοι!!!

Συζητησεις, συμβουλες, παραδειγματα, η ταξη μια γροθια, δεν μας χωριζει τιποτα....

Κι εσυ εκει κοντα μας, μπροστα και διπλα μας, οδηγος και προτυπο μας!!!

Η καρδια γεματη αγαπη, για τους φιλους, για τη δασκαλα...

Ο καιρος περναει....μεγαλωνουμε!!!

Του χρονου θα παμε στην τριτη

Μπορει να μην ξαναβρεθουμε μαζι στην ιδια ταξη, αλλανα ξερεις....

Θα εισαι παντα εκει, κοντα μας,

στην ψυχη...και στην καρδια μας...

Κυρια Μαρθα,ευχαριστουμε για ολα οσα μας διδαξες, για ολα οσα μας προσφερες!!!

Δε θα σε ξεχασουμε ποτε! Θα εισαι παντα " η κυρια μας"

Τελευταιο κουδουνι!!! σ' αγαπαμε!!

Το εχω διαβασει δυο φορες και εχω κλαψει απο την πρωτη ως την τελευταια λεξη και τις δυο...ειναι παρα πολυ ζεστο τρυφερο και ανθρωπινο.Η δασκαλα σας πρεπει να ειναι πολυ ωραιος ανθρωπος για να σου βγαζει τετοια λογια....

Κοριτσια τι προυπολογισμο εχετε? για κατι αγοραστο. Οχι για δημιουργεια των παιδιων. Εμεις εχουμε 3 δασκαλες (απο μια στο βελγικο και μια στο ελληνικο σχολειο)

wQjhp2.png f6fAp2.png

Κοριτσια τι προυπολογισμο εχετε? για κατι αγοραστο. Οχι για δημιουργεια των παιδιων. Εμεις εχουμε 3 δασκαλες (απο μια στο βελγικο και μια στο ελληνικο σχολειο)

Ο προϋπολογισμός είναι κάτι το πολύ υποκειμενικό.

Μπορείς να πάρεις πολύ όμορφα πράγματα με 5 ευρώ και πολύ κιτσάτα με πολύ περισσότερα χρήματα.

Άλλωστε, δεν νομίζω ότι η αξία ενός δώρου εξαρτάται από το πόσα χρήματα ξόδεψες για να το πάρεις. Εξαρτάται από την αγάπη που έβαλες μέσα σε αυτό....

Ο προϋπολογισμός είναι κάτι το πολύ υποκειμενικό.

Μπορείς να πάρεις πολύ όμορφα πράγματα με 5 ευρώ και πολύ κιτσάτα με πολύ περισσότερα χρήματα.

Άλλωστε, δεν νομίζω ότι η αξία ενός δώρου εξαρτάται από το πόσα χρήματα ξόδεψες για να το πάρεις. Εξαρτάται από την αγάπη που έβαλες μέσα σε αυτό....

Για να ειμαι ειλικρινης δεν θα διαθεσω και πολυ χρονο για να ψαξω και ουτε και νιωθω καττι ιδιεταιρο για τις δασκαλες. Θα το κανω επειδη συνηθιζεται.

wQjhp2.png f6fAp2.png

Για να ειμαι ειλικρινης δεν θα διαθεσω και πολυ χρονο για να ψαξω και ουτε και νιωθω καττι ιδιεταιρο για τις δασκαλες. Θα το κανω επειδη συνηθιζεται.

Άφησε, λοιπόν, το παιδάκι σου να διαλέξει κάτι....ένα ρεσό, ένα κεράκι, ένα βραχιόλι....Σίγουρα θα διαλέξει το καλύτερο!!!!!!!!!!

Ακόμα και σε ένα σούπερ μάρκετ να πάτε, υπάρχου πολλά αντικέιμενα για δωράκια

Franklin, σ'ευχαριστω.

Η δασκαλα μας αυτο που καταφερε ειναι να κανει την κορη μου να αγαπαει το σχολειο και να ξυπναει καθε πρωι με πολυ ορεξη για να παει.

Αυτο για μενα ειναι το σημαντικο για τις πρωτες ταξεις του δημοτικου.Να αγαπησει το σχολειο και να μη φοβαται ή βαριεται να παει.

εγω εχω μπερδευτει λιγακι......

θελω να παρουμε κατι στις δασκαλες μας αλλα πραγματικα δεν ξερω τι.....

σκεφτικα κατι σε γλαστρακι με μυρωδικα για την κουζινα.....

ενα μπρελοκ για τα κλειδια.....

μαζι με το δωρο θα κανει και μια ομορφη ζωγραφια!!!!

για πειτε κατι ομορφο,οικονομικο,και εξυπνο!!!!!

apHGp3.png

Διαφημίσεις

εγω εχω μπερδευτει λιγακι......

θελω να παρουμε κατι στις δασκαλες μας αλλα πραγματικα δεν ξερω τι.....

σκεφτικα κατι σε γλαστρακι με μυρωδικα για την κουζινα.....

ενα μπρελοκ για τα κλειδια.....

μαζι με το δωρο θα κανει και μια ομορφη ζωγραφια!!!!

για πειτε κατι ομορφο,οικονομικο,και εξυπνο!!!!![/quote

Το γλαστρακι με τα μυρωδικα μου αρεσει πολυ σαν ιδεα.

Μαζι με τη ζωγραφια θα ειναι πολυ γλυκο δωρακι.

Το γλαστρακι με τα μυρωδικα μου αρεσει πολυ σαν ιδεα.

Μαζι με τη ζωγραφια θα ειναι πολυ γλυκο δωρακι.

αλληθεια σου αρεσε;;;;

εγω σκεφτομουν πως θα παω με τις γλαστρουλες στο σχολειο.......θα με κοιτανε σαν χαζη.......αλλα γιατι οχι;;;;;καλυτερες ειναι οι ανθοδεσμες που πανε;;;;

θα μαγειρευουν και θα μας θυμουντε!!!!!

apHGp3.png

Δεν έχει σημασία το δώρο αλλά η πράξη.Το γεγονός ότι κάποιος σκέφτηκε να κάνει αυτή την κίνηση.Αν μια παιδαγωγός είναι σωστή και αγαπά την δουλειά της δεν ξεχωρίζει ποτέ κάποιο παιδάκι.Όταν μου κάνουν ένα δώρο οι γονείς το λαμβάνω ως μια πράξη εκτίμησης για τα όσα έχω κάνει για τα παιδιά και όχι ως μια κίνηση που κρύβει συμφέροντα ( το δικό μας παιδί να προσέχεις)....

Δεν έχει σημασία το δώρο αλλά η πράξη.Το γεγονός ότι κάποιος σκέφτηκε να κάνει αυτή την κίνηση.Αν μια παιδαγωγός είναι σωστή και αγαπά την δουλειά της δεν ξεχωρίζει ποτέ κάποιο παιδάκι.Όταν μου κάνουν ένα δώρο οι γονείς το λαμβάνω ως μια πράξη εκτίμησης για τα όσα έχω κάνει για τα παιδιά και όχι ως μια κίνηση που κρύβει συμφέροντα ( το δικό μας παιδί να προσέχεις)....

Όταν δεν σου κάνουν δώρο πως το εκλαμβάνεις? Ότι δεν σε εκτιμούν? Ότι δεν σε συμπαθούν? Αναρωτιέσαι καθόλου γιατί δεν σου έκαναν δώρο? (από περιέργεια ρωτάω)

Όταν δεν σου κάνουν δώρο πως το εκλαμβάνεις? Ότι δεν σε εκτιμούν? Ότι δεν σε συμπαθούν? Αναρωτιέσαι καθόλου γιατί δεν σου έκαναν δώρο? (από περιέργεια ρωτάω)

να απαντήσω εγώ;

Όταν μου κάνουν χαίρομαι απίστευτα! Μου δείχνουν έμπρακτα ότι με εκτιμούν οι γονείς.

Αν δεν μου κάνουν, δεν έχει καμία σημασία για μένα. γιατί η εκτίμηση μπορεί να δειχτεί και με άλλους τρόπους. Φυσικά και δεν αναρρωτιέμαι γιατί δεν μου κάνανε δώρο.

Αρχίζω να αναρρωτιέμαι τι συμβαίνει μόνο αν δεν έρχονται στις συναντήσεις, δεν μου μιλάνε, δεν σηκώνουν τηλέφωνα όταν βλέπουν νούμερο του σχολείου, λένε αρνητικά στους υπόλοιπους γονείς.......

Το δώρο είναι μια συμβολική κίνηση. Δεν είναι υποχρεωτικό για κανέναν. Όμως δίνει τεράστια χαρά σε αυτόν που το λαμβάνει

Διαφημίσεις

να απαντήσω εγώ;

Όταν μου κάνουν χαίρομαι απίστευτα! Μου δείχνουν έμπρακτα ότι με εκτιμούν οι γονείς.

Αν δεν μου κάνουν, δεν έχει καμία σημασία για μένα. γιατί η εκτίμηση μπορεί να δειχτεί και με άλλους τρόπους. Φυσικά και δεν αναρρωτιέμαι γιατί δεν μου κάνανε δώρο.

Αρχίζω να αναρρωτιέμαι τι συμβαίνει μόνο αν δεν έρχονται στις συναντήσεις, δεν μου μιλάνε, δεν σηκώνουν τηλέφωνα όταν βλέπουν νούμερο του σχολείου, λένε αρνητικά στους υπόλοιπους γονείς.......

Το δώρο είναι μια συμβολική κίνηση. Δεν είναι υποχρεωτικό για κανέναν. Όμως δίνει τεράστια χαρά σε αυτόν που το λαμβάνει

Με πρόλαβες με την απάντηση σου!

:o

χωρις παραξηγηση,αν δεν νιωθεις κατι για τις δακσλαες του παιδιου σου τοτε μην κανεις τιποτα.η συνηθεια δεν εναι λογος για να κανεις δωρο.οσο γλυκα και να προσφρεις το δωρο σου, η υποκρισια οτι ταχα ηθελες και υο πηρες φαινεται.το οτι δεν συμπαθεις τη δασκαλα μαλλον θα το εχει καταλαβει οποτε δεν θα νιωσει κατι με το δωρο αρα αχρηστο και παλι.η γνωμη μου ειναι και παλι χωρις παρεξηγηση.

Ένα κουτί σοκολατάκια τότε κι ένα φιλί από το παιδάκι σου (αν θέλει) θα είναι ό,τι πρέπει. Κι εσύ να μη νιώσεις ότι δεν τήρησες τις συνήθειες και η δασκάλα να μη νιώσει άβολα με ένα δώρω υποχρέωσης.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Μου αρέσει όπως τα λες.:-D

Να σου πω τη δική μου εμπειρία? (κυρίως αφορά τους γονείς και όχι τη νηπιαγωγό).

Από τη νηπιαγωγό μας λοιπόν δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο. Τη συμπάθησα από την πρώτη στιγμή και την συμπαθεί πολύ και η κόρη μου.

Αυτό που βλέπω όμως στους υπόλοιπους γονείς, είναι ένας απίστευτος ανταγωνισμός μεταξύ τους, ποιος θα δείξει ότι ενδιαφέρεται πιο πολύ για το παιδί του, για το σχολείο, για τα κοινά, ποιοςθα προσεγγίσει πιο πολύ τη δασκάλα κοκ. Είναι σε τέτοιο βαθμό που πραγματικά έχω σιχαθεί τους περισσότερους και έχω ελάχιστες επαφές. Εντωμεταξύ ορισμένοι από αυτόυς φαίνεται σαν να μην έχουν άλλη δουλειά να κάνουν περα από το να ασχολούνται διαρκώς με το σχολείο.

Εντωμεταξύ εγώ δεν χάνω ποτέ ούτε συνάντηση, ούτε γιορτή, ούτε οποιαδήποτε δραστηριότηα προκύψει, παρόλο που δουλεύω και παίρνω άδειες για να μπορώ να είμαι παρούσα. Παρόλο που θα μπορούσε σε αυτά να παρευρίσκεται η γιαγιά της που την πηγαινοφέρνει, θέλω να είμαι εγώ η ίδια παρούσα.

Και έρχομαι στο θέμα. Όλοι αυτοί προφανώς κάτι θα οργανώσουν για τη δασκάλα που δεν πρόκειται να το μάθω είτε ομαδικά είτε ξεχωριστά. Εμένα που δεν μου αρέσει να συμμετέχω σε τετοιες φανφάρες, αν κάνω κάτι, θα είνάι τελείως συμβολικό. Μπορεί να μην κάνω και τίποτα.

Η νηπιαγωγός πως θα το πάρει άργε? Ότι εγώ δεν ενδιαφέρομαι ενώ οι υπόλοιποι ενδιαφέρονται? Ότι εγώ δεν εκτιμώ την προσφορά της ενώ οι άλλοι την εκτιμούν?

Δεν θέλω να της στείλω λάθος μήνυμα γιατί πραγματικά την εκτιμώ. ΑΛλά δεν θέλω να μπω και στο παιχνίδι ανταγωνισμού που παίζουν οι άλλοι (ποιος θα φανεί περισσότερο).

lucy μου επιεδη δουλλευα ως νηπιαγωγος,πιστεψε με οτι αν η δασκαλα ειναι καλη θα εχει καταλαβει ποιο γονεις την συμπαθουν και ενδιαφερονται για το απιδι τους και πιοι ειναι ανταγωνιστικοι και υποκριτες.κανε οτι αισθανεσαι εσυ σωστο. εγω αγαπουσα και φιλαγα τα δωρα απο γονεις που εμφανιζονταν οπλη τη χρονια.οι υπολοιποι που με θυμοντουσαν μονο στο τελος της χρνοιας ,δεν μου ελεγε κατι το δωρο τους.

lucy μου επιεδη δουλλευα ως νηπιαγωγος,πιστεψε με οτι αν η δασκαλα ειναι καλη θα εχει καταλαβει ποιο γονεις την συμπαθουν και ενδιαφερονται για το απιδι τους και πιοι ειναι ανταγωνιστικοι και υποκριτες.κανε οτι αισθανεσαι εσυ σωστο. εγω αγαπουσα και φιλαγα τα δωρα απο γονεις που εμφανιζονταν οπλη τη χρονια.οι υπολοιποι που με θυμοντουσαν μονο στο τελος της χρνοιας ,δεν μου ελεγε κατι το δωρο τους.

Μακάρι!

Και οι άλλοι εμφανίζονται, αλλά το πρόβλημα είναι ότι παραεμφανίζονται. Δηλαδή αν ήμουν η δασκάλα θα είχα εκνευριστεί. Αλλά δεν ξέρω αν εγώ είμαι η περίεργη.

Εντωμεταξύ σε ό,τι έχει ζητήσει η δασκάλα, εμείς ανταποκρινόμαστε αμέσως ή υπόλοιποι πρέπει να κάνουν συμβούλιο που λέει ο λόγος και να συζητάνε το θέμα μέχρι εξαντλήσεως.

χωρις παραξηγηση,αν δεν νιωθεις κατι για τις δακσλαες του παιδιου σου τοτε μην κανεις τιποτα.η συνηθεια δεν εναι λογος για να κανεις δωρο.οσο γλυκα και να προσφρεις το δωρο σου, η υποκρισια οτι ταχα ηθελες και υο πηρες φαινεται.το οτι δεν συμπαθεις τη δασκαλα μαλλον θα το εχει καταλαβει οποτε δεν θα νιωσει κατι με το δωρο αρα αχρηστο και παλι.η γνωμη μου ειναι και παλι χωρις παρεξηγηση.

Το οτι εμενα μου ειναι αδιαφορες δεν σημαινει οτι το παιδι δεν τις συμπαθει. Ξερω οτι θα στεναχωρηθει οταν δωσουν οι αλλοι δωρο αν δεν δωσει και αυτος

wQjhp2.png f6fAp2.png

Ένα κουτί σοκολατάκια τότε κι ένα φιλί από το παιδάκι σου (αν θέλει) θα είναι ό,τι πρέπει. Κι εσύ να μη νιώσεις ότι δεν τήρησες τις συνήθειες και η δασκάλα να μη νιώσει άβολα με ένα δώρω υποχρέωσης.

Μα δεν τιθεται θεμα ουτε να τις υποχρεωσω ουτε να τις καλοπιασω μια και ξερω ηδη οτι δεν θα τις εχουμε του χρονου.. (παρεπιπτοντος τα σκολοτακια ειναι πολυ ακριβα εδω)

wQjhp2.png f6fAp2.png

ειλικρινα mmdad δεν μπορω να καταλαβω γιατι μπαινεις στο κοπο να παρεις καποιο δωρο για τις δασκαλες του απιδιου σου αφου δεν τις θες.ας ζωγραφισει κατι το παιδακι σου και να το δωσει.αν και θεωρω ασχημο να μην προσπαθεις να πλησιασεις τις δασκαλες του απιδοιυ σου ασχετα απο το αν τις συμοαθεις ή οχι

Μα δεν τιθεται θεμα ουτε να τις υποχρεωσω ουτε να τις καλοπιασω μια και ξερω ηδη οτι δεν θα τις εχουμε του χρονου.. (παρεπιπτοντος τα σκολοτακια ειναι πολυ ακριβα εδω)

Σου ειπα απλώς πώς θα ένιωθα εγώ αν μια μαμά με την οποία είχαμε ψυχρές ή καθόλου σχέσεις μου έφερνε δώρο.

Πραγματικά, η αλικουλα έχει δίκιο. Βάλε το μικρό να σου πει τι θέλει εκείνο για δώρο στη δασκάλα ή κόψτε της ένα λουλούδι και μια ζωγραφιά.....

FLcUp3.png0BQfp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από cleo,
        Αναζητώ πληροφορίες και εμπειρίες από τα δημοτικά σχολεία του Παγκρατίου και συγκεκριμένα για το 2 (στη Δαμάρεως) αφού μάλλον σε αυτό υπαγόμαστε. Είναι κάποια μανούλα από την περιοχή με παιδάκι στο δημοτικό; Για ιδιωτικό σχολείο δεν ξέρω αν τα οικονομικά μας (που πέρα από δύσκολα είναι και αβέβαια...) μπορούν να αντέξουν και θέλω να μάθω τι γίνεται με τα δημόσια της περιοχής.
        Ακόμη και την προοπτική να μετακομίσουμε, με μοναδικό κριτήριο ένα καλό δημόσιο σχολείο στην περιοχή σκεφτόμαστε...
        Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια πληροφορία
      • Από Dust pink,
        Καλησπέρα! Το τελευταίο διάστημα έχω πελαγωσει ως προς τα παιχνίδια που πρέπει να προσφέρω στο μωρό... Βασικά κάθε φορά που πηγαίνω σε πολυκατάστημα για αγορά κοκαλωνω από την μεγάλη ποικιλία και δεν ξέρω κατά που να κάνω...
        Μέχρι στιγμής δίνω έμφαση στα πάνινα βιβλία με ήχους και στο τραπέζι δραστήριοτητων που παιζει όρθια για λίγο και μπάλες φουσκωτες. Κατά τα άλλα η ενασχόληση είναι να μπουσουλαει στα παζλ και να κάνει βήματα από έπιπλο σε έπιπλο και καναπέ.
        Κάτι μικροπαιχνιδια όπως κύβοι, κρίκοι της fp ούτε που δίνει σημασία. 

• Από Dust pink,
        καλημέρα! Σε λίγες μέρες βαφτίζει συγγενής μου το παιδάκι του που είναι 12 μηνών. Έχει μπλοκάρει το μυαλό μου σχετικά με το δώρο που θα πάρουμε. Θέλω κάτι που να τους φανεί χρήσιμο για μετά τους 12 μήνες και όχι ρούχο μιας και το θεωρώ τετριμμένο. Έχω μωρό κάτω του έτους οπότε άλλα πράγματα φαίνονται χρήσιμα σε εμάς στην παρούσα φάση. Όσες έχετε μεγαλύτερα παιδάκια τι θα προτείνατε που σας φάνηκε χρήσιμο; Φυσικά τίποτα δεν είναι δεσμευτικό μιας και υπάρχει η εναλλακτική της αλλαγής αν δεν τους αρέσει η έχουν πλεόνασμα.
      • Από curious3,
        Γεια σας! Σας εχω απασχολησει στο παρελθον ξανα και θελω και τωρα τη συμβουλη σας...
        Ειμαι 16 και φετος παω Β λυκειου. Ειμαι καλος μαθητης, καλο και σοβαρο παιδι. Καποιοι θα με ελεγαν απομακρο ή ψυχρο επειδη δεν κανω παρεα με πολλα παιδια της ηλικιας μου αλλα δε νιωθω οτι ανηκω μαζι τους. Παρολα αυτα, εχω φιλους, οι περισσοτεροι ειναι απ το σχολειο μου. Κυριως ομως εχω φιλες. Βρισκω τα κοριτσια σε πολλα  θεματα πιο ωριμα απο τα αγορια και ετσι μμπορω να συνεννοουμε καλυτερα μαζι τους. Γενικα, οταν βρισκομαι πολυ ωρα με καποιον, τον αντιγραφω. Λειτουργω σαν σφυγγαρι στις κινησεις, στον τροπο που μιλαει, κλπ. Πολλες φορες επειδη ως ανθρωπος ειμαι πολυ εκφραστικος τεινω να δειχνω μια θηλυπρεπεια, χωρις να το θελω και χωρις να το καταλαβαινω. Απο το γυμνασιο υπηρχαν πολλα παιδια που θεωρουσαν οτι ειμαι γκει και ρωτουσαν μαλιστα και τους πιο στενους μου φιλους. Αφοτου το σκεφτηκα πολυ, αποφασισα οτι δεν ειμαι. Βλεπετε, ειχε μπει και σε μενα η υποψια γιατι τα παραδειγματα ηταν αρκετα... Στο Γυμνασιο, λοιπον, υπηρχαν διαφοροι που ειτε εκαναν κινησεις για να με κοροιδεψουν ή (ενας συγκεκριμενος) με φωναζε "λουγκρα" αλλα ποτε δεν εδινα σημασια. Τα περιστατικα πληθαιναν... μη φανταστειτε οτι ηταν εκατονταδες αλλα ηταν περιπου το πολυ 6-7 παιδια που ειχαν τετοια συμπεριφορα απεναντι μου. Στο Λυκειο υπαρχει ενα συγκεκριμενο παιδι ο οποιος απο την πρωτη μερα που τον γνωρισαμε τυχαια με τους φιλους μου στα παγκακια του σχολειου, καταλαβαμε οτι ηταν λιγο... καφρος, βλαμμενος, καταλαβαινεται τι θελω να πω. Ηθελε να το παιξει μαγκακι και ελεγε "Εγω γουσταρα μια καθηγητρια στο γυμνασιο και της ελεγα θα μου κατσεις;" και κατι τετοια. Εμεις δεν ενθουσιαζομασταν, οπως ειναι φυσικο. Μια μερα ηρθε στο σχολειο μια νεα μαθητρια η οποια τελικα ηρθε στο τμημα μου. Εξυπνη κοπελα, λιγο στον κοσμο της, οταν τη γνωρισα, τη συμπαθησα και καναμε λιγη παρεα μαζι με αλλα παιδια. Μια μερα, ομως, την ωρα του διαλλειματος ηρθε εκεινος ο βλακας και τη φιλησε! Και σκεφτηκα αμεσως "ε οχι! που εμπλεξες βρε ηλιθια;". Δεν ξερω αν ξερει για τα "κατορθωματα" του φιλου της αλλα δε με νοιαζει κιολας. Αργοτερα εμαθα πολλα γι αυτον απο μια φιλη μου και συμμαθητρια μου την οποια στο γυμνασιο την κοροιδευε συνεχεια, εκεινος δεν εκανε παρεα με κανεναν κι οταν ξεκινησε να την κοροιδευει εκανε φιλους... (Καταλαβατε τι κουμασι ανθρωπου). Τα προβληματα ξεκινησαν οταν εκεινος ειχε σιγουρακι οτι ημουν γκει. Διπλα μου καθοταν η κολλητη μου. Με την νεα μαθητρια ειχαμε μια σχεση οικειοτητας, εμπιστοσυνης... εγω τοτε γουσταρα μια κοπελα (για να μην τα πολυλεω) τους εδειχνα την κοπελα κι εκεινη νομιζε οτι μου αρεσε ενας συμμαθητης μας (ποσο βλημα;) και απ ο,τι καταλαβα το ειπε στον γκομενο της και ο γκομενος της εκτοτε ελεγε αηδιες και κοροιδευε. Μετα που της εξηγησαμε ποια κοπελα γουσταρα, ησυχασαμε για ενα διαστημα. Ωσπου εμαθα απο τη διπλανη μου οτι ο εκεινος ο βλακας κι η κοπελα του με εχουν για γκει σιγουρα και οτι εκεινος πιστευει οτι τον γουσταρω! (Ιησους Χριστος! επεσα απ τα συννεφα οταν το εμαθα). Φυσικα αμεσως ξηγηθηκαμε με την κοπελα του γιατι εκεινη ειχε ξεκινησεις τις θεωριες συνομωσιας. Να φανταστειτε του ειχα δανεισει το στυλο μου σε ενα διαγωνισμα (εγραφα διαγωνισμα με το δικο του τμημα) και του ειπα οταν τελειωσει να το φερει πισω. Στο διαλειμμα εγω βιαζομουν να κατεβω κατω και τον ειδα στις σκαλες, μου εδωσε το στυλο και εφυγα. Μετα με ρωταει η κοπελα του "τι εδωσες στον.." και της λεω "τιποτα, το στυλο μου εδωσε" και παιδια νομιζε οτι του εδινα ναρκωτικα! Ειλικρινα οσο ηλιθιο και ανοητο κι αν σας ακουγεται, ειναι αληθεια! Κι απορω. υπαρχουν τοσο βλαμμενοι ανθρωποι; Εδω μιλαμε για διαφορετικο επιπεδο βλακειας! Το θεμα μου ηταν οτι εκεινος ολη τη χρονια συνεχιζε να με κοροιδευει ειτε να με ειρωνευεται, ειτε το επαιζε αντρακι. Καταλαβαινω οτι σε τετοιους ανθρωπος δεν πρεπει και δεν χρειαζεται να τους δινουμε αξια, αλλα εγω τι να του πω καθε φορα που με κοροιδευει; Πλεον δεν κανω παρεα με κανεναν τους. Ουτε με την κοπελα του, ουτε με τη διπλανη μου για αλλους λογους... αλλα φετος θα ιεμαστε και παλι στην ιδια ταξη και δε ξερω πως να αντιδρω καθε φορα.
        Περιμενω τις συμβουλες σας και ζητω συγγνωμη για το μεγεθος του κειμενου...
        Σας ευχαιστω πολυ!
      • Από Corinaaa,
        Μέχρι στιγμής πήγαινα σε ένα ιδιωτικό, αλλά τα πράγματα δυσκόλεψαν πάρα πολύ και έτσι τώρα θα πάω στο σχολείο της γειτονιάς μου (σήμερα κάναμε την εγγραφή!!). Να πω την αλήθεια δεν με πειράζει, επειδή από το παλιό μου σχολείο δεν είχα τις καλύτερες αναμνήσεις... σχεδόν σε όλο το δημοτικό ήμουν μόνη μου και τώρα στο γυμνάσιο κάνω με δυσκολία φιλίες.... ένιωθα έξω απ'τα νερά μου, διότι η οικογένεια μου δεν ήταν ποτέ πλούσια, απλά οι γονείς μου πίστευαν ότι άξιζε να πάω σε ιδιωτικό (διότι νόμιζαν ότι είναι καλύτερο- παλιά μυαλά- εγώ δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά :ρ) και ας σκεφτόμαστε να πάρουμε μέχρι και μια τυρόπιτα (που λέει ο λόγος...) αυτό όμως με έβγαλε στο περιθώριο...

Αλλά το θέμα μου δεν είναι το παλιό μου σχολείο,είναι αυτό που θα πάω τώρα. Από την μία, είμαι πολύ ενθουσιασμένη! Είναι σαν μια.... "καινούρια αρχή" αλλά απ'την άλλη φοβάμαι... λόγο του ότι δεν έχω αδέλφια, και όπως είπα και πιο πριν δεν είμαι συνηθισμένη σε ..φιλίες... και δυσκολεύομαι πολύ ξέρω μόνο ένα παιδί απ'την περιοχή, με το οποίο δυστυχώς θα είμαι σε άλλο τμήμα (παρόλο που παρακάλεσα να είμαστε στο ίδιο τμήμα, εγώ θα είμαι στο γ4 και αυτός στο γ3) και έτσι, εγώ δεν θα ξέρω κανέναν από την τάξη μου και αυτό με τρομοκρατεί γιατί δεν μπορώ να ξανά- περάσω τα ίδια γιατί έχω και πολύ ευαίσθητη ψυχολογία

Η ερώτηση μου τώρα: (1) Κάποια συμβουλή από αυτούς που έχουν -ίσως- αλλάξει σχολείο;;
        (2) Αν ερχόταν στο τμήμα σας ένα καινούριο παιδί θα πηγαίνατε να του μιλήσετε (έτσι όπως είστε με την παρέα σας ας πούμε... θα δεχόσασταν εύκολα καινούριους;;

Γενικά... νιώθω ΧΑΜΈΝΗ πριν καν αρχίσω!! Απλά είναι ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΑ!! :Ο μόνο μια εβδομάδα μακρυά... σνιφφφ...
      • Από stella_88,
        Γεια σας μαμάδες! Θα ήθελα τη βοήθεια σας! Ξεκινάω να ψάχνω για παιδικό σταθμό γιατί αναγκαστικά το μικρούλη θα πρέπει να πάει από νωρίς, καθώς η μητέρα μου που το πρόσεχε έχει κουραστεί και εμείς δουλεύουμε και οι δύο. Γενικά το ωράριό μου είναι άτσαλο γιατί δουλεύω σε τηλεφωνικό κέντρο. Γενικά, επειδή θα χρειαστώ το σχολικό λεωφορείο, έχω πολλές ανησυχίες όπως: είναι το παιδί μου στο σχολικό; Έφτασε στο σχολείο; Γύρισε σπίτι και το παρέλαβε το άτομο που ήθελα (όλο σκέφτομαι ότι θα παίρνω τηλέφωνο τα πεθερικά μου αν παρέλαβαν το μικρό, και θα είμαι μέσα στο άγχος μέχρι να το σηκώσουν)... Γενικά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να μαθαίνουμε εύκολα που είναι τα παιδιά μας.

Επίσης, από ότι ακούω από φίλες μου, χάνουν πολύ χρόνο περιμένοντας το σχολικό να έρθει… και λογικό είναι η ταλαιπωρία να αυξάνεται το χειμώνα που περιμένουμε το λεωφορείο έξω! Βέβαια, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην καθυστερώ στη δουλειά μου ή αν πρόκειται να καθυστερήσω, να το γνωρίζω ώστε να ειδοποιήσω άμεσα, γιατί είναι λίγο περίεργη η κατάσταση. Ιδανικά θα ήθελα να με ειδοποιούν λίγα λεπτά πριν φτάσει το σχολικό...

Ξέρει καμία μας κάποιο ιδιωτικό σχολείο που να έχει βρει κάποια λύση για όλα αυτά;
      • Από marianasia,
        Καλησπερα σε ολους παω δευτερα λυκειου και απο δημοσιο σχολειο αποφασισα να αλλαξω σε ιδιωτικο για την τελευταια ταξη ειμαι κλειστος χαρακτηρας και η μονη μ ανησυχία ειναι πως θα κανω νεουσ φιλουσ μιας και οι παρεες συνηθως εχουν.ηδη φτιαχτει καμια απαντηση -λυση κανεις?
      • Από Mariamou,
        Πριν από λίγες ημέρες πήγαμε με το παιδί μας στην edit admin (ιδιωτικό σχολείο) (για την Α' Δημοτικού) για να κάνει τη διαδικασία γνωριμίας με τους δασκάλους του σχολείου. Μετά από 2-3 ημέρες μας πήραν τηλέφωνο και μας είπαν ότι το παιδί έδειξε αρνητισμό και επιθετικότητα (επειδή κλώτσησε ένα παιδάκι) και καλό θα ήταν να μην πάει σε αυτό το σχολείο το οποίο είναι αυστηρό και δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει. Στο νηπιαγωγείο που πηγαίνει τώρα, μου λένε τα καλύτερα και ουδέποτε μου έχουν αναφέρει πρόβλημα με συμπεριφορά ή με τη διαδικασία της μάθησης. Πρόκειται για ένα πολύ έξυπνο παιδί με κρίση και άποψη για τα πράγματα και που δεν χαρακτηρίζεται από αυτά τα στοιχεία.
        Βέβαια, εκείνη την ημέρα όντως είχε ένα σχετικό αρνητισμό (ή μια άσχημη διάθεση, αυτό δεν σημαίνει ότι χαρακτηριίζεται από αυτή) ο οποίος όμως μπορεί να πηγάζει από διάφορες παράγοντες και δεν είναι το κύριο χαρακτηριστικό του: ίσως γιατί αργοπορήσαμε να φθάσουμε και δεν έπαιξε στην παιδική χαρά πολύ όπως τα άλλα παιδάκια, ίσως γιατί του χαλάσαμε το πρόγραμμα και δεν ήθελε να βρίσκεται εκεί αλλά να κάνει ποδήλατο όπως συνηθίζει, ίσως γιατί αυτά που τον έβαλαν να κάνει του φάνηκαν απλά κι εύκολα, κ.λπ. Το θέμα είναι ότι οι υπεύθυνοι του σχολείου, μέσα σε αυτό το διάστημα που είδαν το παιδί, το χαρακτήρισαν, με ευκολία πήραν τους γονείς και τους ανακοίνωσαν κάτι που οι ίδιοι ξέρουν ότι δεν ισχύει κ.λπ. Επιπλέον, σε ένα άλλο σχολείο που κάναμε την ίδια διαδικασία μας είπαν τα καλύτερα για το παιδί. Έχω πολλές σκέψεις για το πώς μπορεί να επιλέγουν παιδιά....και τί είδους παιδιά μπορεί να θέλουν εκεί ... και απογοητεύτηκα γιατί edit admin την είχα ξεχωρίσει. Έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία?