Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέχρι ποια ηλικία ήθελε βόλτα με το καρότσι?


Recommended Posts

Μανούλες γεια σας!

Θα ήθελα να ρωτήσω τα παιδάκια σας μέχρι πότε ήθελαν βόλτα με το καροτσάκι?

Τα αφήνατε να κάθονται ή τα προτρέπατε να περπατάνε (για γυμναστική και άσκηση)?

Εκτός αυτού, το καρότσι σας άντεχε κι αν ναι μέχρι πόσα κιλά? (γιατί οι κατασκευαστές λένε μέχρι 15 κιλά, αλλά έχω δει και μεγάλα παιδιά να κάθονται μέσα)

Γιατί αν κλαίνε και γκρινιάζουν ότι κουράζονται (πιο πολύ σε διακοπές και ταξίδια) τι κάνεις?

 

Σας ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο γιος μου ποτέ δε θέλησε να καθήσει στο καρότσι. ήθελε συνέχεια να τον έχουμε αγκαλιά και να είμαστε κι εμείς όρθιοι και να περπατάμε. οπότε πηγαίναμε βόλτα εγώ με το καρότσι άδειο κι ο μπαμπάς αγκαλιά με τον μπέμπη. 9.5 μηνών περπάτησε κιόλας, οπότε μετά απλά τον κυνηγούσαμε. τα ίδια μου κάνει τώρα κι η μπέμπα...

Link to comment
Share on other sites

εξαρτατε το παιδι, το καθε ενα ειναι και διαφορετικο, ασε να επιλεξει απο μονο του, εμεις απο 10 μηνων αναλογος που θελαμε να παμε περναμε το καροτσακι η το ποδηλατο με το χερουλι, προσπαθησα να του δωσω να καταλαβει χωρις να προκαλω το κλαμα του οτι οταν παμε βολτα με ενα απο τα 2 καθομαστε μεσα για να μην τον κυνιγαω και σιγα σιγα το κοψαμε οταν ειδα οτι δυναμοσε και μπορουσε να ερθει μαζι μας απο το χερακι. μεχρι το φθινοπορο το περναμε μαζι να βρησκετε με το αυτοκινιτο αν πηγαιναμε καπου μακρια απο τοτε δεν ξανα χρειαστικε.

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μας με το που περπατησε δεν ξαναχρησιμοποιησαμε το καροτσι...του αρεσε να περπαταει...το καθε παιδακι βεβαια νομιζω μας δειχνει την επιθυμια του,αλλα η εικονα μεγαλων παιδιων στα καροτσια,μου κανει καπως...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η μεγαλη ποτε δε συμπαθησε το καροτσι. Ευτυχως περπατησε σχετικα μικρη (10 μηνων) οποτε σταματησαμε να το κουβαλαμε αδειο! Τωρα που βλεπει το μωρο εχει ζητησει 1-2 φορες να κατσει κ αυτη αλλα να πω την αληθεια μου φανηκε λιγο περιεργο οταν την ειδα να καθεται σε καροτσι...Το κυνηγητο ειναι ενα θεμα παντως, οπως επισης το να κουβαλας τις σακουλες και μαζι ενα παιδι 12κιλα επειδη πρεπει να περασετε γρηγορα το δρομο ή επειδη απλα κουραστηκε και θελει αγκαλιτσα. Να σημειωσω επισης οτι δεν κοιμηθηκε και δεν κοιμαται ποτε σε καροτσι (δυστυχως!!). Μου φαινεται κ εμενα καπως παντως να βλεπω μεγαλα παιδια σε καροτσι...κ ειδικα οταν εχουν και την πιπιλα στο στομα..

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς ακόμα χρησιμοποιούμε το καρότσι, αρκετά σπάνια πια... Είμαστε πια 4+. Μπορεί να πάρω τα παιδιά βόλτα και να είμαστε όλη μέρα έξω... Να μπαινοβγαίνουμε στις συγκοινωνίες, χωρις να ψάχνω πώς θα κουμαντάρω δυο παιδιά. Θα κάτσουν αρκετές φορές, μπορεί να κοιμηθούν. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα κάνουμε οι 3 μας άνετη βόλτα με τα παιδιά στο κέντρο της Αθήνας χωρίς το καρότσι και θα γυρίσουμε όποτε θέλουμε. Θα έχουμε και πού να βάλουμε σακούλες με ψώνια. Συνήθως όμως μας εξυπηρετεί πλέον το αυτοκίνητο, για τυχόν υπνάκους. Επίσης σε μαγαζιά, malls κτλ ειτε υπάρχουν εκεί καρότσια τύπου σούπερ μάρκετ για αυτή τη δουλειά είτε βολεύονται πια τα παιδιά να ξαποστάσουν λίγο σε κανονικές καρέκλες, με σνακ, αν χρειαστεί.

 

Πάντως το καρότσι με βόλευε, για ψώνια, μπουφάν και στην ουσία επειδή είχαμε το καρότσι ήμασταν λιγότερο περιορισμένοι στις κινήσεις μας, βγαίναμε περισσότερο και περπατούσαμε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η μεγαλη ποτε δε συμπαθησε το καροτσι. Ευτυχως περπατησε σχετικα μικρη (10 μηνων) οποτε σταματησαμε να το κουβαλαμε αδειο! Τωρα που βλεπει το μωρο εχει ζητησει 1-2 φορες να κατσει κ αυτη αλλα να πω την αληθεια μου φανηκε λιγο περιεργο οταν την ειδα να καθεται σε καροτσι...Το κυνηγητο ειναι ενα θεμα παντως, οπως επισης το να κουβαλας τις σακουλες και μαζι ενα παιδι 12κιλα επειδη πρεπει να περασετε γρηγορα το δρομο ή επειδη απλα κουραστηκε και θελει αγκαλιτσα. Να σημειωσω επισης οτι δεν κοιμηθηκε και δεν κοιμαται ποτε σε καροτσι (δυστυχως!!). Μου φαινεται κ εμενα καπως παντως να βλεπω μεγαλα παιδια σε καροτσι...κ ειδικα οταν εχουν και την πιπιλα στο στομα..

 

και μεις τα ίδια!άθικτο και το καρότσι..και το πάρκο!η δικιά μου από μωρό δεν ήθελε τον περιορισμό...ειδικά μόλις έβλεπε τις ζώνες ασφαλείας έκλαιγε απαρηγόρητα.όσες φορές είχα επιχειρήσει να πάω βόλτα μαζί της (οι δυό μας) πραγματικά κουραζόμουν πολύ να κουμαντάρω το άδειο καρότσι και την μικρή αγκαλιά!δεν ξέρω αν ήταν διαφορετικά αν την είχα αφήσει να κλάψει. το ίδιο πρόβλημα είχαμε και με το κάθισμα του αυτοκινήτου. μετά από πολλή συζήτηση,τώρα ευτυχώς κάθεται.είμαστε 23 μηνών (περπατάμε από 12 μηνών) και για να είμαι ειλικρινής μόνη μου, ελάχιστες φορές την βγάζω έξω σε σχετικά μακρινές αποστάσεις, γιατί είναι αρκετά ζωηρούλα και δεν κρατιέται ορισμένες φορές!

και γω έχω προσέξει ότι κάθονται και μεγάλα σε καρότσι και μου έχει κάνει εντύπωση!

Link to comment
Share on other sites

τα μεγαλα καθονται! χαζα ειναι να περπατανε και να χοροπηδανε οταν μπορουν να πανε με ανεση? βλεπω τη κορη μου τη μεγαλη που ειναι 4μισι σχεδον γαιδουρακι*, και αμα τυχον βγουμε καμια μερα και εχει η ιστορια πολυ περπατημα , το παιρνω μαζι, μηπως κουραστει η μικρη (2μισι) για να μη τη σερνω. Σας πληροφορω πως η μεγαλη καθεται και σταυροποδι και παιρνει και περιοδικο να διαβασει (!!!!!) η αλλη τρεχει σα κατσικακι*.

Το βλεπει ο αντρας μου αυτο και γινεται τουρκος*τη σηκωνει κι εχουμε φωνες και οδυρμους. Στο τελος μετα απο αρκετες ωρες καταληγουνε και οι 2 πανω στο ιδιο καροτσι η μια πισω απο την αλλη σα τρενακι... α και το καροτσι αυτο αντεχει προφανως πανω απο 25 κιλα και μαλιστα με την πλατη κατω... ειναι σκυλι*!!!! Ολο λεω πως θα σπασει αλλα τελικα μας εβγαλε ασπροπροσωπους.

 

*εχουμε μαζεψει απο οτι βλεπετε ολο το ζωολογικο κηπο και τις εθνικοτητες.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς... χαζά δεν είναι! και τώρα άμα τον βάλω στο καρότσι τον Μήτσο θα του αρέσει, αν και πολύ σπάνια μου ζητάει αγκαλιά στο δρόμο και γενικώς λατρεύει το περπάτημα (από μένα το πήρε αυτό). :D

Σε γενικές γραμμές από 2.5 χρονών το καρότσι το είχαμε μόνο για πολυυυύ μεγάλες αποστάσεις, αλλά σε κάποια φάση μας χάλασε, οπότε εδώ και 4 μήνες περπατάμε αποκλειστικά με τα πόδια και το ευχαριστιόμαστε αφάνταστα, στα αστικά δεν έχουμε κανένα πρόβλημα και μόνο εγώ μερικές φορές γκρινιάζω που δεν έχω που να βάλω τα ψώνια.

 

Φοβάμαι όμως μη γίνει πάλι μπέμπης με τον ερχομό του αδερφού του σε λίγο.

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα προσωπικα με βολευει πολυ το καροτσι. το ιδιο και τον γιο μου τον πρωτο και απ' ο,τι φαινεται και τον δευτερο. και τωρα που περπαταει μια χαρα και τον παιρνουμε απο το χερι για βολτα και παμε, παιε σε πολυ κοντινες αποστασεις. απο εκει και περα θελει το καροτσι. του αρεσει. απο 20 ημερων τον εβαζα και πηγαινα παντου καθε μερα. τωρα βεβαια με τα δυο δεν μπορω ακομα να παω μονη μου, κυριως γιατι ο μεγαλος θελει ακομα το καροτσι, και ετσι βγαινουμε βολτα και οι 4 με 2 καροτσια. σημερα μαλιστα κοιμηθηκε κιολαςμια χαρα στη βολτα. ειχε παρα πολυ καιρο να κοιμηθει στη βολτα. βλεπω ομως οτι και ο μπεμπης αρεσκεται πολυ στη βολτα με το καροτσι και κοιμαται μιαχαρα και το απολαμβανει

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από τώρα σκέφτομαι σε 1-2 χρόνια που πιθανότατα δεν θα μας βολεύει το καρότσι τι θα κάνουμε για τα ψώνια...

 

Δεν θα βγαίνει το τωρινό πρόγραμμα, που παίρνουμε 2 συγκοινωνίες, ψωνίζουμε αρκετή ώρα, διάλειμμα για παιδότοπο, φαγητό, ψώνια ξανά, επιστροφή το βράδυ με τις συγκοινωνίες. Με δύο παιδιά, χλωμό. Δεν βλέπω πολλές μαμάδες με 5-6 χρονών παιδιά στα μαγαζιά. Δεν θέλω και να τα αφήσω σπίτι, μου λείπουν :|. Βαριέμαι μόνη μου:!: Τι να κάνουμε, θα προσαρμοστούμε. Πάντως, θα μας λείψει το καρότσι, για τις μεγάλες βόλτες.

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου 3,5 πλεόν, εαν μπορουσε συνεχεια στο καρότσι θα ηταν. Εμεις αποφευγουμε να το παιρνουμε και περπαταμε εκτος εαν εχουμε πολυυυυυ περπατημα οποτε ειναι αναπόφευκτο. Αλλα ειναι λιγο αστειος να ειναι ολοκληρος μαντραχαλος αραχτος στο καροτσι και να εξέχουν χεριά και ποδια αλλα πραγματικα, εαν ειναι να κανουμε μια μεγαλη βολτα με πολλες δουλειες νομιζω οτι δεν υπαρχει αλλη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

O μεγάλος μου μέχρι τώρα (κλεισμένα τα 3) και το θέλει και το ζητάει το καρότσι. Ο μικρός (ενός) δε το πολυθέλει, θα κλάψει μόλις τον βάλω και δεν το αντέχει και πολύ ώρα! Αντίθετα ο μεγάλος μου στο πάρκο μαύριζε στο κλάμα, ενώ ο μικρός κάθησε αρκετά.

Όντως το κάθε παιδί με τα δικά του γούστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Το τελευταίο διαστημα πάμε στην παιδικη χαρά με το καρότσι και καταλήγουμε να έρχομαι κρατώντας στο ένα χέρι τον μικρό και σπρώχνοντας με το άλλο το καροτσάκι. Δεν θέλει να κατσει με τίποτα. Απ την άλλη βαριέται ή κουράζεται να  περπατήσει και το "πήγαινε" και το "ελα" και ζητά αγκαλια. Ή διαδρομή για να φτάσουμε είναι δεκα λεπτά με γρήγορο βάδην ενήλικα ή δέκαπεντε με εικοσι λεπτά με το ρυθμό του παιδιού. Εσείς πως διαχειριζεστε τις βολτες? Ποτε τα βγαλατε απ το καρότσι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Το τελευταίο διαστημα πάμε στην παιδικη χαρά με το καρότσι και καταλήγουμε να έρχομαι κρατώντας στο ένα χέρι τον μικρό και σπρώχνοντας με το άλλο το καροτσάκι. Δεν θέλει να κατσει με τίποτα. Απ την άλλη βαριέται ή κουράζεται να  περπατήσει και το "πήγαινε" και το "ελα" και ζητά αγκαλια. Ή διαδρομή για να φτάσουμε είναι δεκα λεπτά με γρήγορο βάδην ενήλικα ή δέκαπεντε με εικοσι λεπτά με το ρυθμό του παιδιού. Εσείς πως διαχειριζεστε τις βολτες? Ποτε τα βγαλατε απ το καρότσι?

Εμενα όταν ο μικρός ήταν 15 μηνών του πήραμε ποδήλατο που το τσουλαμε εμείς .. ακόμα το έχουμε όταν πηγενουμε βόλτες κ του αρέσει πάρα πολύ .. αλλά ακόμα κ τώρα που είναι 3 χρόνων στο περπάτημα πολύ. Ώρα βαριέται κ ζητάει αγκαλιά ..!!!

Link to comment
Share on other sites

η μεγαλη απο ενος περπαταει κ πολυ μαλιστα,για μεγαλες αποστασεις επαιρνα το τρικυκλο,κ αν βγαιναμε με τα ποδια επαιρνα κ τον μαρσιπο μαζι.απο 2καθολου καροτσι(επαρχια,μικρες αποστασεις)

ο μικρος μεχρι 1,5πολυ καροτσι,πλεον στα 2σπανια,ειδικα για αποστασεις 10',εκτος αν εχω σκοπο να λειοω ολη μερα απο το σπιτι κ χρειαστει για να κοιμηθει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Το τελευταίο διαστημα πάμε στην παιδικη χαρά με το καρότσι και καταλήγουμε να έρχομαι κρατώντας στο ένα χέρι τον μικρό και σπρώχνοντας με το άλλο το καροτσάκι. Δεν θέλει να κατσει με τίποτα. Απ την άλλη βαριέται ή κουράζεται να  περπατήσει και το "πήγαινε" και το "ελα" και ζητά αγκαλια. Ή διαδρομή για να φτάσουμε είναι δεκα λεπτά με γρήγορο βάδην ενήλικα ή δέκαπεντε με εικοσι λεπτά με το ρυθμό του παιδιού. Εσείς πως διαχειριζεστε τις βολτες? Ποτε τα βγαλατε απ το καρότσι?

 Ποδηλατο 3κυκλο με χερουλο!! Η δικια μου παρολο που μπορουσε να κατσει απειρες ωρες στο καροτσι, οταν ανακαλυψε το ποδηλατο δεν ξαναμπηκε στο καροτσι. Επισης αργοτερα μπορει να βγαλει το χερουλι και να το χρησιμοποιει ως ποδηλατο.

Link to comment
Share on other sites

Κ του δικού μου του άρεσε πάρα πολύ το ποδήλατο με το χερούλι-τιμόνι από πίσω από 10 μηνών περίπου που στεκόταν καλά και ήδη περπατούσε. Έχει και ιμάντες να δεθεί για ασφάλεια στο δρόμο. Αλλά στο καρότσι καθόταν και το ζητούσε κιόλας μέχρι που δεν χωρούσε πια και ήταν εντελώς παράταιρος μέσα (2,5 ετών και πολύ αναπτυγμένος)...!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς καταργήσαμε το καρότσι λίγο μετά τα δύο, το ποδηλατάκι αυτό δεν με βόλεψε ποτέ καθώς δεν ήθελε καθόλου να κάθεται σε αυτό., αλλά και εγώ το φοβόμουν λίγο στον δρόμο καθώς ως γνωστό δεν υπάρχει πεζοδρόμιο να περάσεις..

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι λίγο πριν το έτος κυκλοφορούσαμε με μαρσιπο. Μετά με τρίκυκλο, αλλά για λίγο. Από τη στιγμή που περπάτησε ήθελε κυρίως να περπατάει και κατέληγα να σπρώχνω το τρίκυκλο, οπότε το κόψαμε και αυτό. Πρακτικά, το καρότσι ήταν η πιο άχρηστη αγορά που έκανα ποτέ. Περπατουσε και περπαταει πολυ. Εξαρταται καθαρα από το παιδί και πόσο κουρασμένο θα είναι στο τέλος της βόλτας. Πχ το 20 λεπτά περπάτημα επιστροφής το βρίσκω κουραστικό για νήπιο μετά από την κούραση της παιδικής χαράς. Αντίθετα  εχουμε κάνει 45 λεπτά περπάτημα για να πάμε καπου, χωρίς διαμαρτυρία και με χαρα, αλλά ήθελε πολύ να πάει στο συγκεκριμένο μέρος. 

Link to comment
Share on other sites

Eγω το χρησιμοποιουσα ακομη μεχρι φετος το καλοκαιρι σχεδον καθε φορα που πηγαιναμε παιδικη χαρα γιατι ειναι κανενα 20 λεπτο σιγουρα με τα ποδια και στον γυρισμο κουραζοταν, δηλαδη μεχρι 2,5 χρ. Επισης, οποτε παω για ψωνια στο σουπερ μαρκετ ακομη τον βαζω γιατι δεν μπορω να κουβαλαω τις σακουλες και να τον κυνηγαω (εκτος αν εχω λιγα πραγματα και παιρνω το backpack μου). Γενικως του αρεσει, δεν εχει διαμαρτυρηθει ακομη οτι δεν θελει να κατσει. Αλλα το τελευταιο διμηνο τον εχω βαλει μονο 2-3 φορες (για τα ψωνια παλι) και θελω σιγα-σιγα να το εξαφανισω για να μην ζηλεψει οταν ερθει το μωρο (βεβαια θα το βαλω μετα το εξαμηνο μαλλον οπως εκανα και μ'αυτον). Εχει αντεξει και 3 ωρες βολτα (περπατημα 20', παιξιμο στην παιδικη και γυρισμος 20') αλλα στον γυρισμο εκανε πολλες στασεις στα παγκακια και στα πεζοδρομια, ευτυχως αγκαλια δεν μου ζηταει να τον κουβαλαω!

Εννοειται ο μαρσιπος ειναι πολυ βολικος και τον χρησιμοποιουσα κι εγω για βολτα μεχρι 1,5 ετους σιγουρα, αλλα το καροτσι με εχει βοηθησει πολυ με τα ψωνια (και για να μεταφερω και τα 2 κουτια γατιων στον κτηνιατρο που ειναι αποσταση 15 λεπτα - καντε εικονα: 2 κλουβακια μεταφορας, το ενα στο καλαθι απο κατω , το αλλο στο καθισμα και ο μικρος απο πανω να τον κραταω με το ενα χερι...μας συζητουσε ολο το χωριο :grin:).

Να πω την αληθεια παλαιοτερα οποτε εβλεπα παιδακια ανω των 2 ετων στο καροτσι κατι παθαινα, αλλα πλεον καταλαβαινω οτι ειναι βολικο, ειδικα αν εχεις να κουβαλησεις πραγματα ή το παιδι ειναι κουρασμενο και ζηταει αγκαλια.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Το τελευταίο διαστημα πάμε στην παιδικη χαρά με το καρότσι και καταλήγουμε να έρχομαι κρατώντας στο ένα χέρι τον μικρό και σπρώχνοντας με το άλλο το καροτσάκι. Δεν θέλει να κατσει με τίποτα. Απ την άλλη βαριέται ή κουράζεται να  περπατήσει και το "πήγαινε" και το "ελα" και ζητά αγκαλια. Ή διαδρομή για να φτάσουμε είναι δεκα λεπτά με γρήγορο βάδην ενήλικα ή δέκαπεντε με εικοσι λεπτά με το ρυθμό του παιδιού. Εσείς πως διαχειριζεστε τις βολτες? Ποτε τα βγαλατε απ το καρότσι?

Ποδηλατακι έχεις μήπως του αρέσει καλύτερα? Εγω στην παιδική χαρά την παίρνω χωρίς καρότσι γιατί είναι πάρα πολύ κοντά κ εννοείται ότι δεν θέλει να μπει! Όταν όμως έχω κάποια δουλειά που μπορεί να πρέπει να περπατήσω κανένα δίωρο την βάζω στο καρότσι κ ευτυχώς σπάνια διαμαρτύρεται

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω μια αποροια. Απο τι ηλικια θα μποροουσε να περπατησει 10-20 λεπτα. Θελω να πω περπαταμε εδω και 3μηνες αλλα μεχρη τωρα δεν πηγαμε πουθενα με τα ποδια. Η παιδικη χαρα ειναι λιγο μακρια θελω 20 λεπτα περιπου στη μικρη θα της επερνε το διπλασιο στα σιγουρα. Οποτε ειναι μαλλον νωρις για αυτο. Στο σουπερμαρκετ ωμος που 5 λεπτα περπατημα θα μπορουσε να παει; ειναι 16 μηνων τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...